Утрински

Од „Улици и патишта“ појаснуваат дека граѓаните можат да побараат интервенција на некој од телефонските броеви, иако проектот е прекинат Граѓаните можат да побараат асистенција од ЈП „Улици и патишта“ за санирање на некоја дупка на коловоз, но под услов таа да се наоѓа на градска улица, односно на улица по која минува автобус од јавниот градски превоз. Ова, практично, е единствената можност скопјани да пријават дупка на улица и да побараат помош од надлежните, како би избегнале оштетување на возило, но и загрозување на безбедноста во сообраќајот., бидејќи проектот „Пријави дупка“ веќе не функционира. Од „Улици и патишта“ појаснуваат дека пријавите ги примаат на некој од телефонските броеви на претпријатието, или преку социјалните мрежи. Во случајов, потенцираат дека за интервенции на дупки по општинските улици, граѓаните треба да бараат помош директно кај надлежните служби во општина. „Ова е единствената можност како да им помогнеме на граѓаните. Но, сакам да потенцирам дека нашите екипи речиси секојдневно ...
сите 3 | | | веќе видена

Во врска со одлуката на Собранието на Сплитско-далматинското собрание на 18 април, за давање концесија за економско стопанисување на плажата „Златен рат“ во Бол на Брач, претседателот на владата на Хрватска, Андреј Пленковиќ, му наложи на Министерството за море, промет и инфраструктура, брзо формирање на управен надзор. Целта е овој управен надзор да ја утврди законитоста и исправноста на постапките за доделување концесија на поморското добро во насока на економско користење на плажата за извршување туристички, трговски и угостителски дејности на подрачјето на Бол, пределот „Златен рат“. Сплитско-далматинскиот жупан, Златко Жеврња, пак изјави во четвртокот дека го поддржува решението за воведување на управен надзор. „Во целост ја поддржувам одлуката на премиерот Пленковиќ, бидејќи се подигна неоправдана силна бука и прашина во врска со постапката на доделување на концесија за ’Златен рат’ и потребно е се' да се испита, да се разгледа, анализира и контролира“, рече Жеврња. Според него, се' е спроведено во ...
сите 2 | | | веќе видена

Промени ќе има многу бргу, во многу брза иднина, а парламентарното мнозинство ќе ја преземе одговорноста, изјави денеска пратеникот и портпаролот на СДСМ Петре Шилегов, не откривајќи го начинот и терминот кога ќе биде избран претседател на Собранието, а потоа и новата влада. - Дозволете дека нема да можеме јавно и транспаретно да го соопштиме начинот и терминот, рече Шилегов додавајќи дека заради комплексноста на состојбата СДСМ сама ќе процени за терминот. Овој процес, како што кажа, мора да биде изведен до крај мирно и интерес е на Република Македонија да има мирен трансфер на власта. Шилегов тврди дека постапката за избор на нова влада ќе биде деблокирана и побара одговорност од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, од претседавачот на Парламентот и од претседателот на државата. - Одговорност за ваквото поведение надвор од политичката, мора да има и за Никола Груевски, како нарачател, и за Трајко Вељаноски и Ѓорги Иванов, како извршители на таквата нарачка. Се доведува во прашање и иднината на државата, изјави ...
сите 38 | | | веќе видена

Институтот за македонска литература и амбасадата на Словачка во Македонија вчера го промовираа вториот Зборник на научни трудови - македонско-словачко книжевни, културни и јазични врски, произлезен од втората (биенална) Македонско-словачка научна конференција одржана во јули 2015 година во МАНУ. Зборникот, кој го објави Институтот за македонска литература, содржи 34 научни прилози, објавени на македонски, словачки и на англиски јазик, кои претставуваат споредбени истражувања во различни области на културата помеѓу Македонија и Словачка, како историски, лингвистички, литературни, фолклорни. Во своите воведни обраќања, ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” Никола Јанкуловски, словачкиот амбасадор Мартин Безак и директорката на Институтот Маја Јакимовска-Тошиќ ги нагласија одличните односи меѓу двете земји во областа на образованието и културата, кои се темелат на заедничкото наследство на просветителите Кирил и Методиј. „Скопскиот универзитет и Универзитетот ’Константин Филозоф’ во Нитра остваруваат ...
| | веќе видена

Состојбата со судството во Македонија е лоша, сметаат дури 47 проценти од граѓаните, додека 15 отсто веруваар дека ситуацијата во оваа област е добра – покажува истражувањето во рамки на проектот „Мрежа 23+“, финансирано од Европската Унија - програма за поддршка на граѓанското општество. „Проектот поддржува дебата за судството и човековите права во Македонија или она што во ЕУ- терминологијата се нарекува ’Поглавје 23’. Со ова истражување се обидовме да утврдиме како граѓаните гледаат на овие теми, пред с` на судството. Половина од граѓаните ценат дека нашиот правосуден систем не е подготвен за влез во ЕУ“, рече, на денешната презентација во ЕУ-инфоцентарот, Симонида Кацарска, предавач по европска политика и европеизација. Во однос на борбата со корупцијата, околу 60 отсто од граѓаните ја оценуваат моменталната состојба како лоша, а близу 12 отсто наведуваат дека ситуацијата е добра. Притоа, значително е поголем бројот на граѓани од македонска етничка припадност кои наведуваат дека состојбата во борбата со ...
сите 5 | | | веќе видена

Се' може да се купи во Хрватска, па и плажата во Бол Зденко Дука На последната седница пред распуштањето советниците на Сплитско-далматинската жупанија „ја одработија работата“ и и' доделија 15-годишна концесија за најпознатата хрватска плажа Златни рат во Бол на Брач на компанијата „Спорт Б“ од Загреб, за која никој не слушнал, досега речиси ништо не работела, нема приходи и нема вработени. Го направија тоа онака арогантно како што е веќе се прави во Хрватска. И секогаш се покажува, а ќе се покаже и овој пат, дека некој многу моќен стои зад неа. На некои им беше многу важно да не се одложува, да се донесе одлука токму на оваа седница, додека се уште тука старите советници од кои повеќето нема веќе да седат во собраниските клупи. Пратениците од ХДЗ и на ХГС на Жељко Керум знаеја што треба да прават. Во последните 12 години концесијата за Златни рат ја има болското комунално претпријатие „Грабов рат“, кое вработува 30 лица и за кое никој никогаш не утврди дека лошо ја вршела таа работа. Но, жупанијата го ...
сите 4 | | | веќе видена

Советот на Општина Велес едногласно ја донесе одлуката со која се ослободени и од плаќање гробарина и ѓубрарина Велес – Социјално загрозените семејства од Велешко нема да плаќаат сметки за вода, едногласно одлучи Советот на Општина Велес. Ранливите семејства се ослободени од плаќање за количини до 20 кубни метри вода, а секоја сметка над ова ќе се наплатува. Стручните служби пресметале дека секое лице троши по 5 кубици, а едно семејство има просечно по четири члена. Исто така, социјалците се ослободени и од плаќање гробно место, како и од надомест за собирање ѓубре. „Барањето за ослободување од плаќање на сметките за вода и комуналии се доставува до ЈКП ’Дервен‘ Велес. Статусот ’социјално загрозено семејство‘ се потврдува со решение за остварување социјална помош издадено од Центарот за социјални работи. Потврдата овие семејства ќе треба секој месец да ја поднесуваат до ЈКП ’Дервен‘. Ослободувањето од плаќање на сметките за вода и комуналии е ограничено во висина од 20 кубни метри вода месечно за секое ...
сите 2 | | | веќе видена

Електрани на Македонија, ЕЛЕМ, се подготвуваат за реализација на втората фаза на проектот, ветерен парк „Богданци“. Од компанијата посочуваат дека оваа инвестиција досега се покажала како исплатливата и токму затоа се работи на остварување на втората фаза од овој проект. „Од почетокот на работата на ветерниот парк ’Богданци’ во 2014 година, планираното производство на електрична енергија е надминато за 25 проценти, што е добро за тековната ликвидност на компанијата и основа за започнување на реализацијата на втората фаза. Но, и за нови, слични проекти во околината на Богданци и на други места во Македонија“, изјави директорот на ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски. Ветерниот парк „Богданци“ има инсталирана моќност од околу 50 мегавати, а турбините при оптимални услови можат да произведат околу 100 гигават-часови електрична енергија годишно. Ова количество е доволно за потребите на околу 60 илјади домаќинства во текот на една година (Гевгелија, Богданци и Дојран). Инаку, проектот ветерен парк „Богданци“ има два дела. ...
сите 8 | | | веќе видена

Деми Мур се подмладува со сок од пиперки, а Џенифер Анистон постојано извлекува прамени Ширли Меклејн За разлика од својата колешка, Ширли ја нарекуваат - жена со лице од гума. Гримасите и' се најдобар начин за размрдувањето на мускулите на лицето. „Семафорите беа моето место за работа - вели актерката. Додека чекав да се запали зелено светло, ја местев устата во положба А, О, У..., а колите околу мене свиреа ли свиреа... Кејт Винслет Оваа Британка најмногу од се' внимава на брчките околу очите и како што многу жени постојано ставаат сјај на уста, таа не се дели од антирид. Каде и да е, не поминува еден час, а таа да не си стави крем под очи. Луси Лу За да и' изгледа лицето посвежо, Луси постојано го мачка со тенок слој на вазелин. Таа вели дека бебешките кремови и' се одлична маска за пред спиење. Џенифер Анистон Таа „манипулира“ преку косата. Постојано се шатира со што добива понежен израз. И не е важно какви се прамените, туку само да се осветли лицето. Гвен Стефани Нејзината тајна е во карминот - првин ...
сите 4 | | | веќе видена

Денеска од 15:30 ч. „црвено-црните“ ќе играат со Подравка, од 18 ч. е второто полуфинале меѓу црногорскиот тим и Крим. Финалето е утре од 18 ч. По успешно реализираната мисија наречена „Фајналфор“ во Лигата на шампиони, ракометарките на ЖРК Вардар овие два дена во нова мисија. Ќе атакуваат и на титулата во регионалната лига на чиј завршен турнир се домаќини како подготовка за она што ќе следува во Будимпешта во битките за континенталниот трон. Полуфиналните мечеви се попладнево во СЦ „Јане Сандански“. Од 15:30 часот „црвено-црните ќе играат со Подравка, за 18 часот е закажана пресметката меѓу Будуќност и Крим Меркатор. Ден подоцна (среда, 15:30 часот) е натпреварот за трето место, а од 18 часот и големото финале. „Ни' значи што овој турнир се игра во Скопје и во отсуство на силни натпревари ќе биде одлична подготовка за Будимпешта. Подравка има подмладен состав, но сметам дека квалитетот е на наша страна. Одиме на победа без потценување“, коментира Андреа Човиќ, кружен напаѓач на ЖРК Вардар. Задоволство од ...
сите 81 | | | веќе видена

Подигнување на свеста за луѓето со помалку можности во нашето општество, со акцент на луѓето со попреченост, беше идејата на седумдневната размена на младите од десетина европски земји што изминатите седум дена се одржа во Струга. Под името „Few + More = Inclusion“, вкупно 47 млади од Франција, Шпанија, Естонија, Полска, Романија, Туција, Кипар, Хрватска и домаќинот Македонија, дискутираа околу инклузијата на луѓето со попреченост во општеството, како и креирање нови и иновативни идеи за покревање на свеста за нивното присуство. На проектот беа вклучени млади од различни категории, економско - социјални ранливи, млади со оштетен вид и слух, Даунов синдром, аутизам, церебрална парализа и останати попречености, како и стручни млади дефектолози, младински работници, социјални работници и психолози. Дискусиите го поттикнаа меѓукултурниот дијалог помеѓу учесниците, кои имаа простор да ги искажат своите идеи, нивното видување и чувства. Во безбедна средина работеа на „кршење“ на стереотипите, табуата и ...
сите 2 | | | веќе видена

Меѓународниот фестивал на улична уметност за живите статуи „Урбан фест“ ќе се одржи на „Сквер Јадран“ в петок и сабота. На настанот ќе учествуваат светски познати артисти од Германија, Бугарија, Холандија, Португалија, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија. Општина Центар застана зад овој проект и го поддржа затоа што, како што рече градоначалникот Андреј Жерновски на вчерашната прес конференција, се работи за прекрасен проект, познат и признат во сите светски метрополи. „На фестивалот ќе биде присутен и двократниот светски шампион во живи статуи. Ги поканувам сите центарци, сите скопјани и сите граѓани во петок и сабота да дојдат и да бидат дел од овој меѓународен фестивал“, рече Жерновски. Фестивалот започнува на 28 април во 20 часот, на Сквер Јадран, во сабота ќе трае преку целиот ден, а крајот ќе го заокружат диџеите Маци и Оги. Во сабота, за време на концертот на „Летечки пекинезери“ ќе настапат и артистите од „Европски статуа проект“. Граѓаните ќе ги забавува и познатата музичка група „Фолтин“. ...
сите 17 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против неколку лица кои учествуваа во тепачката на Матка на 15 април во која беше убиено едно 17-годишно момче. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против 18-годишниот А.Е. поради основано сомнение дека извршил кривично дело „убиство“, како и против 18-годишниот Џ.С. и еден 16-годишник од село Шишево, 16-годишник од село Сарај, 13-годишник од Скопје, 14-годишник од село Грчец и 13-годишник од село Сарај поради основано сомнение дека дека извршиле кривично дело „учество во тепачка“. На 15 април околу 15 часот пред браната - Долна Матка настанала вербална расправија меѓу А.Е., Џ.С. и 16-годишникот од село Шишево од една страна и останатите пријавени од друга страна. По кусо време расправијата прераснала во тепачка во која А.Е. со нож му нанел убод во градите на 17-годишникот од село Сарај, кој починал на самото место, додека на неговиот брат со нож му нанел површинска расекотина во градите. Од страна на судија на претходна ...
сите 17 | | | веќе видена

- тренер на ФК Новаци По освоениот бод на мечот со „Хоризонт“ во Турново (2:2), кој ни дава големи надежи да играме бараж за влез во Првата лига, на играчите им дадов два дена заслужен одмор по овој тежок меч. Од денес почнуваме со тренинзи за нов натпревар против еден од кандидатите за бараж, „Еуромилк“, што го играме на свој терен и на кој очекуваме победа. - бизнисменка По прекрасните денови поминати со семејството и пријателите во Скопје, каде што наскоро ќе развијам нов бизнис, се вратив во мојот дом во Јончепинг, Шведска. Ме чекаат многу домашни обврски, со моите четири деца, но и работа на новиот ангажман, кој ќе се одвива на релација Шведска - Македонија. - музичар Утрово, носам за пријавување две песни за еден руски фестивал, од кој едната ќе ја изведам јас, а втората ја компонирав за Нели Иванова, овдешна мегаѕвезда. Потоа седнувам на кафе, во моето омилено кафуле во градот во кој живам, Саратов, а попладне дома одмор и гушкање со моето прекрасно милениче, кучето Соња.
| | веќе видена

Обвинители од Специјалното јавно обвинителство денеска одржале работна средба со претставници на „Македонски телеком“, во врска барањето на СЈО за претрес на компјутерските системи, а во рамките на истрагата за масовното прислушување. Од СЈО велат дека станува збор за работна средна на повисоко ниво, со претставници на оваа компанија. „Во просториите на ’Македонски телеком’ денеска е одржана работна средба на повисоко ниво со претставници на оваа компанија, за да се најде решение за предметите од интерес на ова јавно обвинителство. Очекуваме воспоставената соработка да продолжи и во претстојниот период“, соопшти СЈО. Кривичниот суд во Скопје досега четирипати ги одби барањата на СЈО да биде издаден налог за претрес на системите во „Македонски телеком“. Поради ова, Специјалното јавно обвинителство бара начин преку претставници на компанијата, да му биде дозволен увид во системите.
сите 69 | | | веќе видена

Над 40 ученици од 6. до 9. одделение од општината Ѓорче Петров и од други училишта од Скопје ќе бидат дел од традиционалната ликовна колонија што ќе се одржува утре на три локации во Кучково. Младите сликари ќе сликаат на сред село стара чешма во селото Кучково, во манастирот „Св. Ѓорѓија“ и во етноресторанот „Старо буре“, а ќе цртаат со молив и јаглен, акрилни и темперни бои што ги обезбедува Општината. Творбите ќе бидат изложени на општонародниот собир што се организира секоја година на 1 мај на платото пред Крстот во селото Кучково, а секое дете ќе го презентира своето дело. За децата обезбеден е бесплатен автобуски превоз од Општината Ѓорче Петров до местото на настанот.
сите 17 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против П.А. (50) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. Како што соопшти денеска МВР, во периодот од март до април 2017 година пријавениот секојдневно психички и физички ја малтретирал неговата 79-годишна мајка со која заедно живееле. На 11 април годинава П.А. со употреба на физичка сила и вжештена маша и нанел повеќе удари по главата и телото од кои оштетената паднала во безсознание и во критична состојба била пренесена во болница. Од страна на судија на претходна постапка на П.А. му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена.
сите 17 | | | веќе видена

Петмина припадници на Армијата на Република Македонија се повредени во собраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Велес-Скопје. Како што информираат од МВР, сообраќајната несреќа се случила во 12 и 30 часот во близина на патарината Сопот, а учествувале три возила на Армијата на Република Македонија кои се движеле во конвој на редовни вежбовни активности на армискиот полигон Криволак. Повредените војници се префрлени во велешката болница, но немало потреба да бидат задржани на натамошно лекување. На местото на несреќата се врши увид.
сите 3 | | | веќе видена

Америка Ферера, на која се сеќавате по улогата на грдото пајче во ТВ-серијалот „Грдата Бети“, денеска изгледа непрепознатливо. Американската актерка со мексикански корени пред десетина години стекна светска слава со оваа улога. Ја помните сигурно - Бети беше неугледна девојка, скромна, дебелка, со протеза, која сакаше да успее во светот на модата. Но погледнете ја актерката денес - косата ја истрижа и ја бојадиса според последните модни тенденции, и дури сега, на 33 години призна дека почна да го прифаќа својот изглед.
сите 2 | | | веќе видена

Скопјанец се здобил со три убодни рани од нож и фрактура на рака откако синоќа бил нападнат од неговиот брат во нивниот дом. Повредениот не е во животна опасност. Според Министерството за внатрешни работи, синоќа во 22:42 часот од градска општа болница „8-ми Септември“ било пријавено дека кај нив било донесено повредено лицето М.Ц. (35) од село Визбегово, Скопско, со три убодни рани од нож и фрактура на рака. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 3 | | | веќе видена

next