Утрински

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ (НУБ) вчера го одбележа Светскиот ден на книгата и авторското право - 23 април, кој во 1995 година е избран од УНЕСКО симболично како датум на кој во 1616 година починале двајца великани на светската книжевност - Вилијам Шекспир и Мигуел де Сервантес. На чествувањето во НУБ беа прочитани годинашните пораки - светската - на генерален директор на УНЕСКО Ирина Бокова, и македонската на филозофот и поет Иван Џепароски. Генералниот секретар на Националната комисија на УНЕСКО Лидија Топузовска во обраќањето истакна дека нашиот однос кон книгата во голема мера го одредува нашиот однос кон културата. Директорот на НУБ Иван К. Заров истакна дека книгата е материјализиран печат на човековото историско помнење и на неговото патување низ времето. Настанот НУБ го организираше во соработка со амбасадата на Кралството Шпанија и со институтот „Конфуциј“. Заменик-амбасадорот на Шпанија во Македонија Фернандо Лопез де Кастро потсети на минатогодишното двојно ...
сите 9 | | | веќе видена

Публиката за првпат ќе види дела од познатиот зачетник на постмодернизмот во графичкиот дизајн Музејот на современа уметност со особена чест го најавува големиот утрешен настан, отворањето на изложбата „Плакати“ од познатиот дизајнер Михајло Арсовски, кој е роден во Скопје, живее во Загреб и со децении наназад е вбројан меѓу најавтентичните пионери на графичкиот дизајн од 60-тите години, признат по своите смели визуелни решенија, чија иновативност може да се препознае и денес кај дизајнерите во Хрватска. Отворањето е закажано за 20 часот, а публиката ќе има можност да ги види дела што за првпат ќе бидат изложени во Музејот. Михајло Арсовски е роден на 9 јули 1937 година во Скопје, во фотографско семејство, левичари, кое по Втората светска војна се преселило во Загреб. „Веќе кон средината на 60-тите години Арсовски, потсетуваат од Музејот, тој создава свој препознатлив визуелен јазик со спојување на колажот, фотомонтажата, типографските цитати, често потенцирајќи го токму пикторалното и визуелното влијание. ...
сите 18 | | | веќе видена

Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на Стенли Кјубрик, гостуваше на „Скопски филмски фестивал“ „Она што е карактеристично за Стенли Кјубрик е истото што важи и за сите големи уметници како Пикасо, Моцарт или Бетовен, а тоа е дека нивните дела не исчезнуваат. Овој филм ‘Пеколен портокал‘ е стар 45 години, од премиерата на ‘Одисеја 2001‘ наскоро ќе бидат 50 години, има 60 години откако е снимен филмот ‘Лолита‘. Неговите дела траат, тие се актуелни, не исчезнуваат и мислам дека тоа е клучно за секој голем уметник’, рече меѓу другото во киното „Милениум“ , специјалниот гостин на годинешното издание на „Скопје филм фестивал“, Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на легендарниот режисер Стенли Кјубрик. Поводот за неговото гостување е првата македонска ретроспектива на еден од најголемите светски режисери која се одржува во рамки на фестивалската програма. Разговорот со Јан Харлан го водеше Гена Теодосиевска. Харлан на почетокот од разговорот со публиката по прикажувањето на филмот „Пеколен ...
сите 13 | | | веќе видена

Одличниот настап на голманот на македонскиот првак Арпад Штербик во првото четвртфинале од ракометната Лига на шампиони му донесе место во тимот на колото во изборот на ЕХФ ТВ. Ова е по четврти пат Штербик да биде избран во најдобрата „седморка“. Во тимот на колото се наоѓаат: Лево крило – Уве Геншајмер (ПСЖ), Лев бек – Никола Карабатиќ (ПСЖ), Среден бек – Арон Палмарсон (Веспрем), Десен бек – Марко Вуин (Кил), Десно крило – Никлас Екберг (Кил), Пикер - Лудовик Фабрегас (Монпеље), Голман – Арпад Штербик (Вардар). Една од одбраните на Штербик е рангирана и како број 4 во ТОП 5 одбрани на колото, додека за гол број 1 на колото е избран гол на вардаровиот играч Тимур Дибиров.
сите 16 | | | веќе видена

Кошаркарите на Бостон целосно се вратија во серијата со Чикаго во 1.коло од плеј-офот по победата со 101:90 остварена ноќеска во четвртиот нивни меѓусебен дуел. Сега резултатот е 2-2 во серијата прв до четири победи. Ајзеа Томас со 33 поени беше најдобриот играч во победничкиот тим, додека кај Чикаго се истакна Џими Балтер исто така со 33 постигнати поени. Изедначување има и во пресметката меѓу Јута и ЛА Клиперс, додека работата во 1.коло ја заврши шампионот Кливленд кој со максимални 4-0 ја елиминира Индијана. Резултати: Индијана – Кливленд 102:106 (0-4 во победи); Оклахома – Хјустон 109:113 (1-3); Чикаго – Бостон 95:104 (2-2); Јута – ЛА Клиперс 105:98 (2-2).
сите 77 | | | веќе видена

Со голот на Лионел Меси во судиското надополнување на вториот дел Барселона го победи Реал Мадрид на негов терен со 3:2 и изби на првото место на табелата со ист број бодови, но Реал има и натпревар помалку. Дербито на 33.коло со гол го „отвори“ Каземиро во 28.минута, а пет минути подоцна Меси изедначи на 1:1. Водство за Барселона од 2:1 донесе Иван Ракитиќ во 73.минута. Четири минути подоцна Серхио Рамос поради старт над Меси доби црвен картон, а Реал изедначи со голот на резервистот Хамес Родригез во 85.минута. Меси својот втор гол го постигна во 90+2.минута. Резултати на другите дуели од 33.коло: Реал Сосиедад – Депортиво 1:0, Селта – Бетис 0:1, Лас Палмас – Алавес 1:1, Еспањол – Атлетико Мадрид 0:1, Осасуна – Хихон 2:2, Виљареал – Леганес 2:1, Малага – Валенсија 2:0 и Севиља – Гранада 2:0. Вечерва играат Еибар – Атлетик Билбао. Табела: Барселона 75 бодови, Реал Мадрид 75, Атлетико Мадрид 68, Севиља 65, Виљареал 57, Реал Сосиедад 55, Атлетик Билбао 53, Еибар 50,...
сите 165 | | | веќе видена

Непосредно пред гласањето една третина од Французите не знаеја за кого ќе го дадат гласот ПАРИЗ – Вчерашниот прв круг од гласањето за претседателските избори во Франција е кулминација на мошне изненадувачката кампања во земјата. Франција ја имаше својата најизвонредна кампања за претседателските избори во поновата историја. Надвор од политиката, како и вообичаено, тоа укажува на длабока институционална криза. Французите вчера гласаа во првиот круг од претседателските избори. Според анкетите, околу една третина се' уште не знаеја за кого да го дадат својот глас непосредно пред гласањето. И дали може да се обвинат? Во француските претседателски избори кампањи вообичаено се издвојуваат двајца јасни фаворити - често од главните централно-десничарски и централно-левичарски партии. Во 2012 година, централно-десничарскиот кандидат, Никола Саркози се соочи со актуелниот социјалистички претседател Франсоа Оланд. Несомнено, лидерот на екстремно-десничарскиот Национален фронт, Жан-Мари Ле Пен стигна до вториот круг на ...
сите 264 | | | веќе видена

Јасмина Ј. Вељановска Производителите на овошните насади во Преспа се во очај. Драстично ниските температури, несвојствени за овој период од годината, ги измрзнаа овошките и лозовите насади. Првичните процени се дека најпогодени се јаболката и во некои делови од преспанскиот регион штетите изнесуваат и до 100 проценти, односно насадите се целосно измрзнати и уништени. Сезоната е завршена, велат во очај производителите, и сега само може да бројат штети. Годинава се очекувал рекорден род на јаболка, меѓу 140 и 150 илјади тони, но поради временската непогода планираните количини ќе бидат драстично намалени. Катастрофална е состојбата и со овошните насади во Делчевско, каде што штетите кај насадите со сливи се движат од 90-100 проценти, кај насадите со вишните од 30-40 проценти, кајсиите и оревите се оштетени и до 100 проценти, а огромни штети има и кај јаболката. Слична е состојбата и во Малешевијата и Берово каде штетите на сливите достигнале до 90 проценти. Државата ги смирува овоштарите и вели дека ќе им ...
сите 100 | | | веќе видена

Стручњаците успеале со два нови лека да го стопираат умирање на мозочните клетки кај животните, кои веќе биле успешно тестирани и кај луѓето Научниците се надеваат дека откриле лек кој ги запира сите невродегенеративни мозочни болести, вклучувајќи деменција која претставува постепено губење на менталните способности, што резултира со губење на меморијата, промена во однесувањето, односно губење на социјалните способности. Нивното истражување покажало дека антидепресивните и антиканцерогените соединенија го нормализираат производството на протеини во мозокот на лабораториските глувци. Со тоа може да се спречи штетата која ја предизвикуваат Алцхајмеровата болест и деменцијата. Во 2013 година тимот на Советот за медицински истражувања во Велика Британија за првпат успеал да го стопира умирање на мозочни клетки кај животните. Ова стана водечка вест во целиот свет. Употребениот медикамент сепак се покажа несоодветен за луѓе, бидејќи предизвикува оштетување на органи. Сега се откриени две лека кои се очекува да ...
сите 6 | | | веќе видена

Шармантни скриени места се наоѓаат низ Европа, дел од нив се и под заштита на Унеско, кои се идеална можност да се тргнете од метежот и многубројните туристи, а притоа да доживеете вистинска романтика Градовите како Париз, Прага или Венеција веќе одамна традиционално се препознаени како романтични. Еден од најпознатите меѓународни медиуми посветени на патувањата и се' што е поврзано со нив, „Cond? Nast Traveler“ деновиве ја објави листата на најромантични градови во Европа. Шармантни скриени места се наоѓаат низ Европа, дел од нив се и под заштита на УНЕСКО, идеална можност да се тргнете од метежот и многубројните туристи, а притоа да доживеете вистинска романтика на европски начин. Гитхорн, Холандија Овој мал град во северниот дел на Холандија веќе многу пати е нарекуван „Венеција на северот“, а причина за тоа се големиот број на канали по кои се плови меѓу куќите. Гитхорн е познат по својата идилична убавина, езера, цвеќиња и дрвени мостови, кои се единствениот начин да се стигне до поголемиот дел од ...
сите 5 | | | веќе видена

Горан Адамовски „Сајтот е во изградба. Ве молиме посетете не' подоцна“. Ова е пораката што ќе ги дочека посетителите на македонската верзија на интернет-страницата на скопската Општина Чаир (www.cair.gov.mk). И тоа е состојба што трае со години, бидејќи „градежните работи“ никако да завршат. Затоа, пак, во општината каде што живеат над 65.000 жители од различни вери и националности, совршено добро функционира верзијата на албански јазик, па гостите можат да се информираат за сите активности на локалната самоуправа, како и на градоначалникот Изет Меџити, за статусот, симболите и актите, историјата и како да стапите во контакт. „Се работи на сајтот, ќе биде“, беше неофицијалниот коментар што го добивме во Општина Чаир, бидејќи градоначалникот и портпаролот не беа достапни. Локалните самоуправи каде што мнозинството граѓани го сочинуваат жители од албанска националност, различно го применуваат законот кој вели дека македонскиот јазик е службен на целата територија и според тоа неговата употреба е задолжителна. ...
сите 69 | | | веќе видена

„Црвено-црните“ го совладаа бундеслигашотво „Фленс арена“ со 26:24 за огромен чеко кон завршниот турнир во Келн. Штербик одличен со 17 одбрани, по пет гола постигнаа Дибиров и Душебаев. Возвратниот меч е во четврток (19 ч.) во СЦ „Јане Сандански“ Ракометарите на Вардар се, конечно, во позиција за пробивање на четвртфиналната бариера во Лигата на шампиони за дебитантско учество на Фајналфор турнирот во Келн. Посакуваа брејк на гостински терен и го направија. Триумфираа над Фленсбург со 26:24 (полувреме 15:9) и по вторпат во сезоната се враќаат со кренати глави од Германија (во групната фаза го совладаа Рајн Некар Левен со 33:27). Капиталната предност во „Фленс арена“ се изгради во првото полувреме, се сочува во второто и покрај падот во игра на „црвено-црните“ или издигнувањето на бундеслигашот по паузата. Задоволство е присутно, но резултатот никако не смее да доведе до опуштање оти преостанува да се доврши работата во реваншот во четврток во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 19 часот. „Цврстата игра во ...
сите 226 | | | веќе видена

Новиот Клинички центар во Скопје во вредност од 72 милиони евра ќе го градат двете најголеми македонски градежни компании „Гранит“ и „Бетон“ во соработка со една италијанска компанија, информираше денеска на прес-конференција министерот за здравство Никола Тодоров. - Оваа понуда е избрана како најприфатлива за доделување на договорот за изведба, а истовремено ги исполнува сите услови кои се предвидени за изградба на вакви комплексни објекти. Изборот е направен врз основа на добивање на одобрување од страна на Банката на Советот на Европа. Комисијата за секој чекор и одлука добиваше одобрение од стручен тим на Банката за развој на Советот на Европа, истакна Тодоров. Посочи дека со заокружување на оваа фаза од постапката се става крај на сите шпекулации и коментари, дека овој проект е само празно ветување и, како што рече, ова покрај тоа што е еден од најсериозни проекти за македонското здравство во овој момент е еден од најсериозните проекти и за Банката на Советот на Европа и во целиот процес се вклучени ...
сите 21 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори станаа единственото барање на ВМРО-ДПМНЕ и на претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, откако последниве денови целосно беше напуштено барањето СДСМ јавно да се откаже од платформата на Албанците, како предуслов за да може да се избере претседател на Собранието и да се почне постапката за формирање влада. Наспроти инсистирањето на ВМРО-ДПМНЕ партиите повторно да ги тестираат своите рејтинзи на избори, социјалдемократите се децидни дека многу скоро ќе биде избран новиот претседател на парламентот. Според неофицијални информации не се исклучува конкретна иницијатива парламентарното мнозинство, предводено од СДСМ, да преземе во текот на оваа недела. Една од опциите е најстариот пратеник од овој парламентарен состав Бранко Манојловски, кој доаѓа од ДУИ, да го оспори легитимитетот на Трајко Вељаноски како претседавач со конститутивната седница. Но, за тоа велат од СДСМ, е неопходна иницијатива од ДУИ којашто во моментов изостанува, бидејќи од партијата ...
сите 474 | | | веќе видена

Децата од една до три години неделно треба да јадат едно до две јајца, а постарите на возраст од четири до шест години се советува неделно да консумираат две јајца Некои деца се луди по исхраната со јајца без разлика на кој начин тие се подготвени: варени, пржени, кајгана.., но родителите често си го поставуваат прашањето колку јајца се препорачливи во детската здрава исхрана, а да не се премногу. Германската нутриционистка Надиа Роев препорачува децата на возраст од една до три години неделно да јадат едно до две јајца, а оние постарите деца на возраст од четири до шест години се советува неделно да консумираат две јајца. Наведената количина се однесува и на јајца во обработена храна, како што се тестата и колачите. Мали отстапувања од овие количини се дозволени се' додека не се претера со неделната препорачана количина. „Ако децата за време на велигденските празници изеле повеќе јајца, родителите тоа не треба да го забрануваат, бидејќи тоа претерување нема веднаш да влијае на нивната здравствена состојба“, ...
сите 7 | | | веќе видена

Со вакви проекти, во најголемиот лозаровинарски регион во Македонија се донесени околу милион евра европски пари Светлана Дарудова Кавадарци - Тиквешијата добива изложбен центар за вино, туризам и меѓународен кластер за вински туризам. Преку програмата ИПА 2 за прекугранична соработка Македонија - Грција, одобрен е проект вреден 584 илјади евра. Како што информира Виолета Јанкова, директор на Фондацијата „Тиквешки вински пат“ од Кавадарци, која се јавува како еден од партнерите и идеен творец на „Тера вино“, проектот ќе се реализира во наредните 18 месеци. „Во рамки на проектот е предвидено мапирање на туристичко-угостителските субјекти и винарниците од двете страни на границата, формирање на кластерот за вински туризам и нивна едукација, изработка на промотивни материјали и совети од стручни лица за подобрување на нивното работење, реконструкција и опремување на објектот каде што ќе биде сместен изложбениот центар, набавка на лабораторија за потребите на винарниците и работење договор за квалитет од кој ...
| | веќе видена

Помош е дадена на семејство чија куќа ја зафати пожар, како и на едно 12-члено социјално загрозено семејство Петар Печков Велес - Младите волонтери при општинскиот Црвен крст Велес во изминатиот период реализираа два проекти со кои директно помогнаа на две велешки семејства да имаат подобри услови за живот. Во првиот опремија дел од покуќнината на двочленото семејство Маневи, чија куќа што се наоѓа близу Којник беше опожарена. Мајката Љуба која има здравствени проблеми со сите сили се обидува повторно да го направи домот топло место каде што со нејзиниот син, кој боледува од психичко растројство, ќе можат спокојно да живеат. „Други семејство донираа парчиња мебел кои ним не им беа потребни. Заеднички со семејството успеавме да го средиме нередот што беше предизвикан по пожарот и да го внесеме мебелот“, вели Пенчо Андреев, десеминатор на ПХВ-проектот при ОО на Црвен крст Велес. Но волонтерите не запреле тука, туку организирале собирна акција и со собраните финансиски средства платиле дел од заостанатите ...
сите 3 | | | веќе видена

Од 70 ретки дијагнози заведени во регистарот, лекови има само за четвртина Жанета Здравковска Битола - Пациентите со ретки болести во Македонија имаат потреба од иновативни лекови и обезбедување поголеми буџети за лекување од страна на државата. Во изминатите две години од Министерството за здравство беа обезбедени 29 лекови за над 15 дијагнози, а во регистарот на лица со ретки болести има над 400 пациенти со 70 дијагнози. Ова неодамна го изјави Весна Алексовска, претседател на здружението „Живот со предизвици“ и член на Националната алијанса за ретки болести, на манифестацијата посветена на пациенти со ретки болести што неодамна се одржа во Битола. „Иновативните лекови се единствената надеж за семејствата со ретки болести. Апелираме да се утврди и временска рамка, на пример, од три до шест месеци за да се донесат одредени лекови во Македонија, а не да се чека со години како што беше порано. До 2015 година немавме никакви лекови за ниту една ретка болест. Тоа беше огромна тешкотија за семејствата кои ...
сите 21 | | | веќе видена

Македонската економија е стабилна и покрај сите предизвици на политичката криза, оценуваат Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светска банка. На Пролетните средби во Вашингтон, на кои учествува и македонската делегација предводена од министерот за финансии Кирил Миноски, е посочено дека македонската економија годинава ќе оствари раст од околу 3 проценти. - Констатација на сите релевантни финансиски институции е дека и покрај долготрајната политичка криза, сепак економијата испорачува позитивни резултати. 2016 година ја завршивме со раст на БДП, наплатата на приходите е на задоволително високо ниво и тоа продолжува и во првата половина од 2017 година, буџетскиот дефицит се движи во рамки на Мастришките критериуми така што од тој аспект општата констатација е дека речиси сите макроекономски фундаменти на економската политика во Република Македонија се здрави и оти и покрај сите околности, Македонија дава позитивни резултати, изјави министерот Миноски. Според гувернерот на Народната банка Димитар Богов, ...
сите 45 | | | веќе видена

Панче Јамандиев се присетува на 13 април 1992 кога попладнето влезе во Охридската касарна и стана дел од поновата македонска историја Велес - На 13 април 1992 година, нешто по 15 часот во касарната во Охрид стигна првиот македонски регрут. Велешанецот Панче Јамандиев, кој заминал во војска на 21-годишна возраст, денес, 25 години подоцна ретко зборува за моментот кога застана во македонскиот строј. „Не знам зошто, но во последниве години почна да се пишува дека првиот македонски војник стигнал во касарна на 15 април. Тоа не е точно, беше два дена порано, беше ден понеделник. Многу беа изненадени и старешините и резервистите кои беа во касарната, бидејќи првите регрути ги очекуваа на 15-ти. Во тие времиња тоа беше значаен настан, оти формиравме наша војска. Како прв војник бев и медиумски присутен во јавноста, во ударните вести, во весниците. Уште следниот ден, дотеран во нова униформа бев примен и од градоначалникот на Охрид“, се присетува Панче. Тој, како доказ ја покажува воената книшка што ја чува како ...
сите 4 | | | веќе видена

next