Утрински

Македонскиот ракометен првак Вардар ќе игра со романскиот и актуелен европски првак ЦСМ Букурешт во полуфиналето на завршниот турнир од Лигата на шампионите. Вардарки и минатата сезона во полуфиналето на „Фајнал фор“ играа со Букурешт кога беа поразени со 27:21, па ова ќе биде можност за реванш. Ова е епилогот по денешната ждрепка на која беше извлечен и другиот полуфинален пар. Двојки за полуфиналето во женската ракометна Лига на шампиони: Вардар (Македонија) – ЧСМ Букурешт (Романија) и Будуќност (Црна Гора) – Ѓер (Унгарија). Вардар е четврти пат по ред е на Ф4 турнирот и единствен од четирите екипи без освоен трофеј во ЛШ. Домаќин на завршниот турнир ќе биде унгарската престолнина Будимпешта на 6 и 7 мај.
сите 28 | | | веќе видена

Седум месеци по разводот на Анџелина Џоли и Бред Пит се случи ново изненадување. „Ин тач“ пишува дека во животот на актерката се појавил нов маж. „Цеста го шокираше Бред Пит. Тој не знаеше дека таа се гледа со некого, а не пак дека размислува за мажење“, рекол извор за „Ин тач“. Актерот не само што е шокиран од промената во животот на бившата сопруга, туку е и исплашен, зашто новиот маж го гледа како дополнителна закана во својот однос со децата. „Помислата дека друг човек ќе минува време со неговите деца му паѓа многу тешко. Буквално му го скрши срцето. Бред с` уште го нема запознаено новиот партнер на Анџелина и не сака да го запознае. На него гледа како на некој кој дополнително го растура неговото семејство“, додал изворот. Анџелина планира во наредните неколку недели да ги запознае децата со новиот партнер. Загрижена е како тие ќе го прифатат, а најмногу се плаши од реакцијата на Пакс и Медокс. Новата љубов ја чува во тајност, но „Ин тач“ тврди дека станува збор за познат филантроп, кој Анџелина го ...
сите 42 | | | веќе видена

Светски познатиот електронски бенд „Гас Гас“ доаѓа во Скопје на концерт што ќе се одржи на 22 април во петтата хала на „Скопски саем“. „Гас Гас“ постојат повеќе од 20 години и се уште се водечки електронски бенд кој е жанровски шаренолик, а нивните експериментални звуци се секогаш нови и свежи. Нивниот уникатен прогресивен стил измешан со мрачни текстови ги прави неодоливо добри. Формирани се во 1995 година, како филмски колектив за по издавањето на првиот албум да бидат повикани од моќната и независна дискографска куќа 4AD за која и ќе ги издадат албумите Polydistortion, This Is Normal и Gus Gus vs. T-World. „Гус Гус“ во своето уникатно музичко патешествие имаат светски поп-хитови и синглови како „David“, „Ladyshave“, „Need in Me„ и „Over“. Во Скопје доаѓаат во рамки на нивната турнеја за последниот албум „Mexiko“. Атмосферата пред настапот на бендот ќе ја загреат диџеј Зоки Бејбе и авангардниот електронски бенд „Кантон 6“, а по настапот на „Гас Гас“ публиката ќе се забавува со Метју Џонсон. Организатор ...
сите 15 | | | веќе видена

Шампионот Кливленд и Сан Антонио ги добија и вторите дуели на домашен терен од првото коло во разигрувањето за титулата во НБА лигата. Кливленд по втор пат беше подобар од Индијана, овој пат со 117:111. Шампионот во последната четвртина влезе со 18 поени предност што се покажа како недостижно за Индијана која се избори за пристоен пораз. Ударното трио на Кливленд Ирвинг-Лав-Џонсон постигна 89 поени, додека кај гостите Пол Џорџ со 32 поени беше најефикасниот кошаркар. На вториот дуел ноќеска Сан Антонио го совлада Мемфис со 96:82. Плеј-оф во НБА лигата 1.коло: Исток: Кливленд – Индијана 117:111 (2-0 во победи). Запад: Сан Антонио – Мемфис 96:82 (2-0). Серијата трае до четири победи.
сите 113 | | | веќе видена

Капитенот на Челзи, Џон Тери одлучи да го напушти клубот од „Стемфорд Бриџ“ по Челси по повеќе од две децении. Тој по 22 години поминати во „синиот“ дрес смета дека е дојдено време да заигра за друг клуб иако има 36 години. - Мислам дека е право време да го напуштам Челзи на крајот на сезоната. Чувствувам дека можам уште да играм, но сфаќам дека во Челзи ми се ограничени можностите. Наскоро ќе донесам одлука каде ќе продолжам, а до тогаш сакам да му помогнам на Челзи да го освои трофејот оваа сезона, изјави Тери. Настапувајќи за Челзи, Тери ја има освоено Лигата на шампионите, Лига Европа, четири трофеи во Премиер лигата, пет ФА Купа, три Лига Купа и два трофеи ФА Комјунити Шилд.
сите 17 | | | веќе видена

Дури 34 држави досега се соочиле со разни казнени мерки, од замрзнување имот, па до забрана за прелет над територијата на ЕУ Кокетирањето со можно насилство за да се спречи формирањето на нова влада и настапите во „Че Гевара стил“ за одбрана на националните интереси, а всушност попречувањето на трансферот на власта, се потези поради кои на Македонија и се закануваат санкции од ЕУ и од САД. Иако оваа опција се' уште е резервна и не е актуелна, искуствата на другите земји што се соочија со вакви казнени мерки, пред се' од Брисел, ја прават повеќе од реална ако не се смени политичката ситуација. Дека не станува збор за механизам кој толку тешко се повлекува од страна на ЕУ покажува и фактот што дури 34 држави и две терористички организации досега се нашле на листата на санкционирани. Белорусија е шампион во овој поглед, бидејќи под санкции е веќе 14 години, од 2004 година. Иако од нејзиниот пример многумина може да заклучат дека санкциите не се којзнае колку тешки за справување за властите што сакаат да се ...
сите 10 | | | веќе видена

„Директно или индиректно, најголемиот дел од економијата зависи од наплатата на услугите од институциите и затоа толку многу политичката криза ја погодува економијата“, вели Маријана Перковска, претседател на Текстилната трговска асоцијација - кластер за текстил Бизнисмените подолго време апелираат дека политичката криза ја погодува економијата, дека постои воздржаност од инвестиции, од нови вработувања, соработката со партнерите стагнира, има проблеми со наплатата и слично. Коментарите се во насока дека е неопходна брза разрешница на кризата за економијата да не крахира. Какви се вашите размислувања и поконкретно, каква е ситуацијата во текстилниот сектор? Во повеќе наврати бизнисмените апелираат дека економската политика веќе подолго време не е во насока на поддршка на производството, а посебно на текстилната индустрија. Како оваа гранка воопшто да не е предизвик за субвенции иако во земјите од регионот постојат различни позитивни искуства за овој сегмент од стопанството. Дополнително, политичката криза ...
сите 25 | | | веќе видена

Овие лекови неселективно ги уништуваат и лошите и добрите бактерии во цревата, што доведува до слабеење на имунитетот Антибиотиците се лекови кои масовно се користат, а благодарение на нив успешно се третираат дури и најтешките инфекции, но речиси и не постои ниеден лек од оваа група, кој не ја нарушува природната рамнотежа во цревата, каде што се наоѓа 70 отсто од човековиот имунитет. Антибиотиците, имено, неселективно ги уништуваат и лошите и добрите, пробиотски бактерии во нашите црева. Тоа доведува до слабеење на имунитетот и промена во рамнотежата во дигестивниот тракт. Со честата и долготрајна примена на антибиотици се зголемува можноста за појава на резистентни бактерии отпорни на антибиотици во цревата. Во состојба на ослабен имунитет резистентните бактерии често предизвикуваат нови инфекции кои може да доведат до сериозни несакани нарушувања: дијареја, болки во стомакот, колитис. Ако е антибиотикот со широк спектар на делување и ризикот од дијареја е повисок. Лекарите тврдат дека дури до 35 отсто ...
сите 4 | | | веќе видена

Додека се чекаше да продолжи маратонската конститутивна седница на парламентот, во Скопје долета добриот познавач на балканските состојби, кој често имал важна улога во разрешување кризни ситуации во регионот Поранешниот премиер и шеф на дипломатијата на Шведска Карл Билд, кој сега е копретседавач со Европскиот совет за надворешни работи, вчера неочекувано допатува во Скопје, пред продолжението на конститутивната седница на парламентот, од чиј понатамошен тек зависи изборот на претседател на Собранието, а потоа и на влада. За дводневната посета на добриот познавач на состојбите на Балканот, кој, како европски пратеник, имал често важна улога во разрешување кризни ситуации во регионот, јавноста дозна од неговата објава на „Твитер“, каде што напиша: „Во раните утрински часови полетување од сончевата Болоња. Скопје со Европскиот совет за надворешни односи е дестинацијата на овој ден“. Во текот на вчерашниот ден останаа многу дилеми околу мисијата на Билд, поради отсуство на официјални информации за ...
сите 189 | | | веќе видена

Игор Јованоски најуспешен продавач на брендот „Волво“ во Шведска Неодамна на церемонија во Женева на Интернационалниот саем за автомобили, добивте диплома како еден од десетте најдобри продавачи на автомобили во Шведска. За какво признание станува збор? Се работи за натпревар на кој учествуваат сите продавачи на брендот „Волво“ од цела Шведска. Тоа се околу 1.000 колеги, кои продаваат исклучиво нови возила од овој автомобилски бренд. Признанието се дава според бројот на продадени возила и квалитетот на услугата. Секој клиент откако ќе ги добие клучевите има можност преку доброволна анкета да се изјасни како и колку е задоволен од својот автомобил, од мојата услуга, а има и прашања за љубезноста и гостопримливоста на дилерот каде што го купил своето возило. Значи мојата оценка не зависи само од мене, туку и од мојот тим кој ме поддржува и ми помага да добиеме еден задоволен клиент, кој ќе повторно ќе не' побара по неколку години, кога е време за менување или за подновување. Што Ви значи оваа признание, како ...
сите 18 | | | веќе видена

Неодамна на сцената на МНТ ја поставивте претставата за деца „Авантурите на Аладин“. Што Ве привлече кон оваа приказна, наративната нишка или пораката дека една маргинална фигура од општеството само со/преку магичен момент може да успее во животот? Што мислите, каква треба да биде волшебната ламба во Македонија за еден млад човек да најде работа и да не се исели? Приказната за Аладин е привлечна од повеќе аспекти. Она што најмногу ни се допадна е упорноста на Аладин и неговата реализација дека материјалното е секундарна општествена алатка, која е примамлива, но неважна за доживување на вистинска љубов. Нема волшебна ламба никаде, а Македонија како општество што младите го напуштаат во потрага по фер равенки во кои заработката е правопропорционална на образованието и сработеното е пример за тоа како глобализацијата предизвикува миграција. Не помагаат ни државните политики кои се се' освен фер равенки. Во претставата ликот на Духот прашува зошто никој од луѓето, од трите желби кои ги имаат на располагање, не ...
сите 11 | | | веќе видена

„Ауди“ од идниот месец ќе прима нарачки за лимитираната серија на „Р8 спорт едишн“, кој дебитираше деновиве на Салонот за автомобили во Њујорк. Серијата ќе вклучува само 200 автомобили на кои има одредени промени, дело на стручњаците од „Ауди спорт“. Секој произведен автомобил ќе се разликува по одредени детали, со посебен акцент на боите, кои ќе присуствуваат на каросеријата: сива, црна и црвена - тркачки бои на „Ауди спорт“ за да потсети на брендот, кој минатата година беше број еден на светскиот шампионат за издржливост и трката „24 часа Ле Ман“. Но, за жал, годинава ги нема најдобрите, кои едноставно станаа „жртва“ на глобалниот скандал „Дизелгејт“, и поради штедење го откажаа учеството. Сепак од Инголштат имаат налини и успеваат во тоа да извлечат максимум од ситуацијата. Најважните елементи кај „Р8 ауди спорт едишн“ се и новите 20-инчни алу-фелни со 10 краци, а сопирачките се црвени или антрацитно црни. Кабината добива осветлени прагови, избор на бои кои одговараат на шема на колоритот на ентериерот, ...
сите 4 | | | веќе видена

Инспекторатот извести дека фирмата го прекршила законот зашто и покрај забраната продолжила со работа, а концесионерот обвинува дека институциите и иако има комплетна документација, не му дава Б интегрирана еколошка дозвола Битола - Инспекторатот за животна средина при Општина Битола ќе и' изрече глоба на фирмата ДОО „Стентон“ од Битола зашто вршеше ископ на гранит во каменоломот над градот иако не и' беше издадена Б интегрирана еколошка дозвола. Ова го пишува во известувањето што инспекторката за животна средина Јулијана Ивановска го доставила до советникот Горан Козаров, член на Комисија за заштита на животната средина при општинскиот Совет. Во известувањето пишува дека на 27 март годинава бил извршен инспекциски надзор на каменоломот при што било констатирано дека врши ископ без добиена Б интегрирана дозвола. Бил направен записник во кој на сопственикот му се забранува да работи се' до добивање на дозволата. По четири дена повторно бил направен инспекциски надзор и било заклучено дека концесионерот ...
сите 14 | | | веќе видена

Кога во животот се' оди според план и сите се однесуваат онака како што се очекува од нив, лесно е да се биде безгрижен и да се постигне внатрешен мир. Но како да се одржи внатрешниот мир кога ќе се појават стресни ситуации? 1.Его, биди мирен! Еден од најчестите извори на анксиозноста е размислувањето. Преголемото анализирање на одредена ситуација може да доведе до зголемен стрес кај лицата, чиишто причини не се втемелени на реални случувања. Тоа често се случува кога личноста чувствува дека нешто не е во ред, или дека нејзината репутација е на линија. Внатрешната напрегнатост, која е последица на преанализирање на се', може да доведе до бесни испади кога нешто ќе тргне погрешно, или кога реалноста не го следи совршеното сценарио што личноста си го создала во главата. Кај лицата кои имаат тенденција да создаваат совршени сценарија и кои се оптоварени со својата околина, секогаш кога чувствуваат дека се близу до „пукање“ би требале да се сетат дека секоја ситуација во животот не е нивни одраз, туку на ...
сите 28 | | | веќе видена

Помалку од 30 проценти од отпадната амбалажа што секоја година се создава во земјава се селектира и рециклира. Огромни количини пластика, стакло, лименки и хартија и понатаму патот ги води на депонија. Македонија годишно има околу 100.000 тони амбалажен отпад. Од него, минатата година, најголемиот колективен постапувач „Пакомак“ испратил на рециклирање речиси 19.000 тони, а другите колективни постапувачи уште околу 10.000 тони. Сета останата амбалажа и понатаму ќе биде закана за нашата животна средина, ќе ги полни депониите и активно ќе придонесува за загадување на почвата и водата. Македонија е се' уште многу далеку од европските земји во поглед на соодветниот третман на отпадот од амбалажа. Кај нас постојат огромни количини неевидентиран отпад. Се претпоставува дека околу 40 проценти од амбалажата компаниите воопшто не ја пријавиле, со што директно создаваат нелојална конкуренција, а воедно и го кршат законот за управување со пакување и отпад од пакување. „Во системот на ’Пакомак’ има 800 компании и уште ...
сите 15 | | | веќе видена

Сингл-мајките од здружението „Една може“ се иницијатори за формирање социјално претпријатие и се залагаат за измени на Законот за семејство „Една може“ е невладини женска организација, односно Здружение на еднородителски семејства. Има повеќе од 2.000 членки, самохрани мајки и силни жени кои прават заложби да направат, пред се', одредени општествени промени, да заработат за живот, но и да извршат влијание за преземање чекори за измени во Законот за семејство. Нивната идеја е во Законот најпрвин да се дефинира што е еднородителско семејство, кои права ги има, па од таму и да тргнат измените за добивање одредени бенефити, на пример, на пазарот на трудот, или да имаат право на даночни олеснувања, бесплатна правна помош и слично. Овие сингл мајки се поддржувачи на идејата за одговорно родителство по развод, а се' во интерес на децата. Сметаат дека е потребно подигање на јавната свест и превентивни активности и кампањи за намалување на дискриминацијата и стигматизацијата на самохраните мајки, особено од машката ...
сите 5 | | | веќе видена

next