Утрински

Балетски уметници од Македонската опера и балет (МОБ) од утре во Љубљана учествуваат на дводневната „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“. За денеска е предвидена конференција на балетските раководители на ансамблите од Белград, Загреб, Сплит, Сараево, Марибор, Љубљана и Скопје како и излагање на уметничкиот раководител на балетот на МОБ, Олга Панго. Програмскиот дел се одржува на сцената на Словенското народно гледалишче - Опера и балет. Утре на програмата е настап на првенците на балетот на МОБ, Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили, кои ќе изведат дует од балетот „Клеопатра“, во кореографија на Василиј Медведев од Русија и па де де од балетот „Самсон и Далила“, во кореографија на Роналд Савковиќ. Предвидени се и настапи на балетски уметници од балетските ансамбли од центрите на поранешна Југославија поканети на манифестацијата.
сите 11 | | | веќе видена

Мајсторската инструментална вештина на Влатко Стефановски, со динамичната оркестарска изведба на словенечкиот Биг бенд создадоа една весела и „питка“ како „бистра вода“ музичка приказна Колку и да е познат, колку и да сте го слушале концертниот репертоар на Влатко Стефановски, тој на секој свој нов настап успева да создаде ново доживување на музиката што ја изведува, а во која неговата посветена публиката очигледно го препознава и својот емотивен код. На најновото концертно случување во средата, на 19 март, Влатко Стефановски пред скопската публика во Метрополис арена, својата музика ја претстави во „биг бенд варијанта“ и тоа благодарение на соработката со Биг бендот на оркестарот на словенечката армија. Поврзувањето на двата музички темперамента - македонскиот и словенечкиот, како и спојувањето на индивидуалната мајсторска инструментална вештина на Влатко Стефановски, со динамичната оркестарска изведба на словенечкиот Биг бенд, во средата, создаде една весела и „питка“ како „бистра вода“ музичка приказна, ...
сите 17 | | | веќе видена

Филмот е во режија и по сценарио на Коле Ангеловски, кој одбележува 55 години на филмското платно Филмот „Ах, љубов моја“ во режија и сценарио на Коле Ангеловски премиерно ќе биде прикажан утревечер во рамки на Скопскиот филмски фестивал, со почеток во 20.30 часот во киното „Милениум“. Проектот е поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија во 2015 година со 14,3 милиони денари, а завршен само за две години. Вкупниот буџет на филмот е околу 20 милиони денари. Директорката на Агенцијата за филм Мими Ѓоргоска-Илиевска на денешната прес-конференција истакна дека Коле Ангеловски одбележува 55 години на филмското платно. Во 1962 година тој првпат се појави како дебитант во играното остварување „Саша“. Ѓоргоска-Илиевска нагласи дека „Ах, љубов моја“ е љубовна комедија и додаде оти жанрот комедија е ретко присутна во македонската кинематографија. Изрази надеж дека и ова филмско остварување ќе предизвика голем интерес кај публиката и ќе покаже разноликост во македонската кинематографија. Таа се осврна ...
сите 47 | | | веќе видена

Американката Серена Вилијамс ќе се врати на професионалниот тенис по породувањето и ќе продолжи да игра на 36-годишна возраст. Вилијамс која има 23 гренд слем титули, вчера преку социјалните мрежи објави дека ја заврши сезоната поради бременост, но од нејзиниот тим порачаа дека тоа не е крај на нејзината кариера. - Серена веќе го прави распоредот за почетокот на 2018 година, изјави ПР менаџерката Кели Новак. Интересно е тоа што Вилијамс на породилна пауза оди од првото место на светската ранг-листа следната недела, а ќе ја сочува својата позиција според посебното правило на ВТА ако одигра турнир 12 месеци од породувањето. Во јули се очекува враќање на тениските терени на Викторија Азаренка, која минатиот декември се породи, а претходно тоа го стори и Ким Клајстерс.
сите 38 | | | веќе видена

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата. Тука Вардар за првпат се најде на пиедесталот, на третото место што е најдобар успех за „црвено-црните" досега. Претходно двапати вардарци се најдоа меѓу четирите најдобри екипи во Лигата на шампионите. Ваквото рангирање се прави неколкупати во текот на годината и многу често е вистински показател за следните резултати на тимовите. Истото се прави врз основа на последните резултати и формата во која са наоѓа тимот, но истовремено и се предвидува како истиот тим би завршил во следниот период. ЕХФ преку својата мрежа на новинари, за првпат Вардар го стави во групата на тимови што не само што сигурно би требало да игра на завршниот турнир, туку и се предводува дека ќе го освои бронзениот медал. Вардар има голем напредок од претходното рангирање, бидејќи пред десетина дена триумфираше во СЕХА лигата, и тоа во ...
сите 187 | | | веќе видена

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез, го објави поширокиот список за квалификациските натпревари против Исланд за пласман на ЕП во Хрватска. Гонзалез во националниот тим ги повика и голманот Борко Ристовски, Ацо Јоновски и Немања Прибак кој беа изоставени од Лино Червар на Светското првенство во Франција. Репрезентативен повик од Гонзалез добија следниве 28 ракометари: Борко Ристовски, Мартин Томовски, Дејан Манасков, Гоце Ојлески, Гоце Георгиевски, Стојанче Стоилов, Никола Маркоски, Филип Лазаров, Ацо Јоновски, Немања Прибак, Жарко Пешевски, Кирил Лазаров, Влатко Митков, Филип Талески, Филип Кузмановски, Велко Маркоски, Мартин Поповски, Филип Миркуловски, Никола Митревски, Марко Нелоски, Мартин Велковски, Никола Костески, Горан Крстевски, Дарко Димитриевски, Костадин Петров, Кирил Колев, Владо Недановски и Даниел Ѓорѓески. Натпреварите со Исланд ќе се играат во почетокот на мај.
сите 31 | | | веќе видена

Расел Вестбрук стигна до шестиот „трипл-дабл“ во плеј-оф натпреварите постигнувајќи 51 поен 10 скока и 13 асистенции ноќеска на средбата со Хјустон, но и тоа не и помогна на Оклахома да го избегне вториот пораз во серијата со Хјустон. Во победничката екипа се истакна Џејмс Харден со 35 поени четири скока и осум асистенции. Убедлива победа оствари Голден Стејт против Портланд, а со убава предност во разигрувањете за титулата се стекна и Вашингтон над Атланта. Резултати на натпреварите од плеј-офот во НБА лигата одиграни ноќеска: Исток: Вашингтон – Атланта 109:101 (2-0 во победи); Запад: Хјустон – Оклахома 115:111 (2-0) и Голден Стејт – Портланд 110:81 (2-0).
сите 190 | | | веќе видена

Австрискиот канцелар Кристијан Керн цела вечер разнасуваше пици во Виена, за да „биде поблизок до избирачите и да ги дознае нивните проблеми“, што ги засили шпекулациите дека неговата Социјалдемократска партија на Австрија се подготвува за предвремени избори. Керн облече црвена униформа и им достави пици на неколку семејства, со кои потоа разговарал за политички прашања што го засегаат обичниот народ. Секако, сето тоа беше снимено, а видеото објавено на официјалната Фејсбук страница на канцеларот и за еден час собра речиси 70.000 прегледи. Овој потег предизвика позитивни коментари, но имаше и такви кои тоа го нарекоа „пица популизам". Австрија неофицијално е во предизборна кампања, иако редовните парламентарни избори се закажани дури за есента 2018 година. Социјалдемократите и нивните коалициски партнери - десноцентристичката Австриска народна партија одрекуваат дека Владата планира предвремени избори. Ако изборите во Австрија се одржат наесен наредната година, тие ќе се совпаднат со австриското претседавање ...
сите 5 | | | веќе видена

Во една црква на грчкиот остров Хиос за велигденските празници се одржа вистинско шоу. На видеото објавено од настанот се гледа како додека верниците со нетрпение очекуваат да почне литургијата, свештеникот од еднаш во скок излетува од олтарот и почнува да расфрла ловорови листови кон присутните. Видеото брзо стана хит на социјалните мрежи, а свештеникот Христофорос веќе го доби прекарот „летачки поп“.
сите 5 | | | веќе видена

Трката е многу тесна. И Франсоа Фијон, поранешен десничарски премиер и Жан-Лук Меленшон, екстремно-левичарски ветеран со радикална економска програма, исто така, може да бидат двајцата кандидати во финалето ПАРИЗ - Франција избира нов претседател во два круга, со гласањето на 23 април и 7 мај. Анкетите предвидуваат повеќе од две години дека популистичката, националистичка, авторитарна кандидатка Марин Ле Пен ќе напредува до решавачкиот круг. Но, трката е многу тесна. И Франсоа Фијон, поранешен десничарски премиер, обележан со наводен корупциски скандал и Жан-Лук Меленшон, екстремно-левичарски ветеран со радикална економска програма, исто така, можат да бидат двајцата кандидати во финалето. Гласањето во првиот круг покажува дека Марин Ле Пен од Националниот фронт и центристот Емануел Макрон остануваат фаворити за вториот круг, но левоориентираниот Жан-Лук Меленшон ужива пораст на поддршката. Единаесет кандидати, секој поддржан од најмалку 500 градоначалници, пратеници, членови на Европскиот парламент и ...
сите 295 | | | веќе видена

Сашко Ѓ. Димовски Виктор Касаи беше централна фигура во реваншот меѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен во четврт-финалето на Лигата на шампиони. Унгарскиот судија прелесно се фати за жолт картон за Артуро Видал кој ја удри топката, а не противнички играч, во 84 минута, а неговите линиски асистенти не досудија офсајд при два од трите гола на Кристијано Роналдо. Сето тоа влијаеше на текот на средбата и на конечниот резултат на „Сантијаго Бернабеу“ и беше од голема корист за скапиот мадридски тим. Баварците останаа со фудбалер помалку и поради судиски превиди психолошки разорени на крајот загубија со 4:2 и се простија од елитното натпреварување за оваа сезона. Роналдо во вторникот стана првиот фудбалер со 100 гола во Лигата на шампиони. Португалецот сигурно ќе ужива во хет-трикот, навивачите ќе го слават, на стручниот штаб и раководството на клубот им падна камен од душата оти, и покрај подобрата игра, беа под голема и реална опасност да бидат елиминирани. Но, јавноста и неутралните вљубеници во фудбалската игра ...
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов не чувствува одговорност за кризата што ја држи Македонија со месеци без влада и ги парализира институциите, како и за тоа што не нуди решение, а ја шири листата на условите. На прес-конференцијата со претседавачот на Претседателството на БиХ, Младен Иваниќ, тој потврди дека не отстапува од својата позиција да не го даде мандатот „додека не се отстранат правните и политички пречки“. Оправдувањето го најде во почитување на законитоста и уставноста, бидејќи според него постои опасност ако направи таков потег, тој да биде оспорен. „Се' додека тие пречки не бидат отстранети јас не можам да донесам одлука којашто ќе биде оспорена. Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам правната и политичката пречка да бидат отстранети“, рече Иванов. Според него, тој само ги почитува праксата од 1992 година и Уставот, а институционалната криза немало ни да постои доколку не постоела платформата од Тирана. „Политичката криза ја ...
сите 13 | | | веќе видена

Заев: Парламентарното мнозинство од 67 пратеници е подготвено да ја реализира граѓанската волја за промени Наум Котевски Неполни 24 часа по средбите на копредседавачот на Европскиот совет за надворешни работи и поранешен дипломат Карл Билд со партиските лидери, првиот човек на СДСМ Зоран Заев и заменик-претседателката Радмила Шекеринска во седиштето на партијата остварија средба со амбасадорките на Германија, Велика Британија, Кралството Шведска и на Кралството Холандија. Состанокот со Кристине Алтхаузер, Чарлс Гарет, Матс Стафансон и Ваутер Пломп е продолжение на интензивните напори на меѓународната заедница за изнаоѓање соодветно решение за одблокирање на демократските процеси во земјава. На средбата, како што соопштија од СДСМ Заев им рекол на амбасадорите дека парламентарното мнозинство од 67 пратеници е подготвено да ја реализира граѓанската волја за промени, изразена на изборите на 11 декември. Чекорите што ќе следуваат во брзо време, како што нагласил, се избор на нов собраниски претседател и нова ...
сите 167 | | | веќе видена

Татјана Поповска Може ли ДУИ да се амнестира од одговорноста што ја има за состојбите во државата и за политичката криза со оглед на тоа што речиси десет години во континуитет се дел од владејачката коалиција со ВМРО-ДПМНЕ? Ова е дилемата што се наметна во јавноста откако партискиот лидер Али Ахмети изјави дека одговорноста за решавање на политичките проблеми во земјава е кај СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Тој по средбата со поранешниот премиер и шеф на шведската дипломатија Карл Билд изјави дека ДУИ досега направила се' и вложила многу напори за да се формира парламентарно мнозинство, но сега одлуката за излез од оваа ситуација и за продолжување на понатамошниот процес е кај големите македонски политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. „Тоа е тежок процес и треба внимателно да се однесуваме. ДУИ ги направи сите свои обврски од формирањето на новото мнозинство, ја дадовме нашата поддршка, но секако дека е потребно олеснување од нашите пријатели“, изјави Ахмети. Ваквата позиција на Ахмети во политичките кругови беше ...
сите 47 | | | веќе видена

Листата на осомничени за големиот грабеж на милионски суми девизи од НЛБ банка се проширува. Имено, како што потврдуваат од Министерството за внатрешни работи, Единицата за економски и компјутерски криминал до скопското Јавно обвинителство поднело писмено известување за братот на осомничениот Бобан С., за вработена во НЛБ банка и за уште еден пријател на сега првоосомничениот. Станува збор за лицата Г.С. (43), брат на Бобан С., Е.П. (24), вработена како банкарски комерцијалист и за Б.М. (38), пријател на првопријавениот. За сите нив, според МВР, постојат основи за сомнение дека сториле кривично дело затајување, а во врска со дело помагање. Сомневањата на полицијата се дека овие лица директно му помогнале на Бобан С. во извршувањето на делото, односно тој на противправен начин да се стекне со имотна корист од 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра. Од досегашниот тек на истрагата било утврдено дека на 4 април, Бобан С., околу 17 часот, на шалтерот на кој работела сега пријавената службеничка се ...
сите 13 | | | веќе видена

Јасмина Ј. Вељановска Вирусните инфекции кои последните десет дена повторно се интензивно активни, косат поеднакво и деца и возрасни. Ова го покажува снимката од терен за фреквенцијата на пациенти во матичните амбуланти, но и во болничките установи. Матичните лекари по општа медицина велат дека дневно во една амбуланта имаат и по десетина пациенти кои се жалат на висока температура, течење на нос и болки во грлото и телото. Во педијатриските служби, пак, само за време на ноќните часови и празниците се прегледувале и до 70 деца. Но, докторите предупредуваат дека реалната бројка на пациенти со вирусни инфекции е далеку поголема, бидејќи сите болни не бараат медицинска помош. Најновите податоците на алерт-системот за брзо известување на Институтот за јавно здравје покажуваат дека од вирусни инфекции на горни и долни респираторни патишта за една недела се разболеле вкупно 16.652 лица на ниво на цела земја. Тоа е речиси 20 отсто повеќе во однос на претходната недела. Повторната експанзија на вирусните инфекции ...
сите 6 | | | веќе видена

„Тоа е она во што јас секогаш верувам - како премиерка јас се' уште излегувам и тропам на вратите во мојата изборна единица“, вели Меј. Но, искусниот презентер на Би-би-си, Дејвид Димблбај, предупреди дека телевизиските студија би можеле да одржат дебати со „празно столче“ за премиерката ЛОНДОН - Тереза Меј потврди дека нема да учествува во телевизиски дебати на лидерите во пресрет на предвремените општи избори - и покрај предупредувањата дека тие би можеле да се одржат без неа. Премиерката негираше дека се плаши од директно соочување со нејзините противници, и рече дека активно ќе учествува во кампањата и ќе разговара со гласачите наместо да ги посетува ТВ-студијата. Но, искусниот презентер на Би-би-си, Дејвид Димблбај, предупреди дека телевизиските студија би можеле да решат да ги одржат дебатите со „празно столче“ за премиерката. Меј изјави за програмата „Тудеј“ на Радио 4 на Би-би-си: „Ние нема да држиме телевизиски дебати“. Таа додаде: „Јас верувам во кампањи каде што политичарите всушност излегуваат и ...
сите 35 | | | веќе видена

Досега владејачката партија го нападна албанскиот премиер дека пласира лаги, откако тој изјави оти е лага дека Тирана ги диктира потезите на партиите на Албанците во Македонија Александра М. Митевска ВМРО-ДПМНЕ вчера ја демантираше изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама, дека целосно ја прифатиле платформата на партиите на Албанците. Владејачката партија го осудува, како што е наведено, континуираното мешање на албанскиот премиер во внатрешните работи на Македонија. Претходно, медиумите пренесоа изјава на Рама дека платформата е документ на албанските партии од Македонија. Според Рама, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ја прифатил првично платформата, но „подоцна го прекршил договорот“. „Целосна невистина е дека ВМРО-ДПМНЕ ја прифатило тиранската платформа. Вистината е дека ВМРО-ДПМНЕ ниту некогаш преговараше, ниту се согласи со тиранската платформа. Очигледно е дека Еди Рама со пласирање вакви лаги сака да ја релативизира опасноста од тиранската платформа и сака да отвори простор неговиот ...
сите 144 | | | веќе видена

Македонската економија годинава најверојатно нема да порасне за 3,5 отсто, како што претходно предвидуваше Меѓународниот монетарен фонд, ММФ. Оваа институција за годинава прогнозира раст од 3,2 отсто, а в година тој би требало да изнесува 3,4 проценти. Ова ММФ го предвидува во својот најнов извештај: „Светските економски перспективи“, што беше објавена на традиционалното пролетно заседание на ММФ и на Светска банка во Вашингтон. Во неа се посочува и дека растот на македонскиот БДП до 2022 година ќе се движи најмногу до 3,8 отсто. Според прогнозата, најголем економски раст во регионов оваа година ќе забележи Албанија, од 3,7 проценти, а најнизок Бугарија и Хрватска, 2,9 отсто. Србија и Босна и Херцеговина годинава би требало да ја завршат со раст на БДП од 3 проценти, Косово со 3,5, а Црна Гора со 3,3 проценти. И за в година ММФ предвидува највисок раст од 4,1 процент да оствари Албанија, а по неа Косово, 3,6, и БиХ и Србија со по 3,5 проценти раст. Најмал раст, пак, за в година се предвидува за Бугарија, 2,7 ...
сите 48 | | | веќе видена

Град Скопје се' уште ја обезбедува потребната документација за проширување на улицата, идеја која е стара повеќе години Деспина Трајковска-Димова И по речиси една година нема ништо ново со проектот за проширувањето на улицата „Даме Груев“. Градските власти се' уште ја обезбедуваат потребната документација, а допрва ќе треба да се одлучи како ќе се реши проблемот со зградата на „Макотекс“, чии делови пречат за непречено ширење на улицата. Откако ќе се изработи основниот проект, ќе се знае и како и колку ќе се урива од зградата која се наоѓа на трасата на булеварот. Од Град Скопје појаснуваат дека процедурата се одвива, но многу позабавено и усложнето од претходно. „Се' уште немаме сообраќаен проект. Работиме на случајот, но постапката е забавена поради усложнети процедури при распишување тендери условени од измените во Изборниот законик“, појаснуваат од Град Скопје. Оттаму додаваат дека по изготвувањето на сообраќајниот проект ќе се пристапи кон изработка на основен проект, по што ќе се знаат сите детали ...
сите 17 | | | веќе видена

next