Утрински

Во „Милениум“ пред публиката се поклонија актерката Мирјана Карановиќ, која ја толкува главната улога во филмот, и режисерот Бојан Вулетиќ Во киното „Милениум“ вчеравечер со прикажување на српско-бугарско-македонско-руската копродукција „Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Вулетиќ се отвори 20. издание на „Скопје филм фестивал“. На проекцијата, пред публиката продуцентот Томи Салковски од „Скопје филм студио“ претстави дел од македонската екипа која работела на филмот, а како гости на прикажувањето на бината се искачија и познатата српска актерка Мирјана Карановиќ, која ја толкува главната улога во филмот, но и режисерот Вулетиќ. „Реквием за госпоѓа Ј“ е психолошка драма во која главната јунакиња се бори со депресијата, тагата, осаменоста и желбата за самоубиство која ја обзема по смртта на сопругот. Нејзината болка и безизлезноста која ја чувствува се проектира во атмосферата која владее во општеството во кое живее: транзицискиот период во кој стариот социјалистички систем се распаѓа, а предизвиците ...
сите 38 | | | веќе видена

Околу 800 ученици од 28 основни училишта од Скопје и околината денеска учествуваа во традиционалната ролеријада во организација на Град Скопје и на ЈУ „Детскиот културен центар-Карпош“. Годинава учениците возеа под мотото „Возиме кон иднината“ од пред фонтаната Лотосов цвет, па по булеварот „Илинден“ до клучката на булевар „Илинден“ со улица „Никола Тесла“ и назад до стартот. Се одржаа две трки, машка и женска. Кај женските, првото место го освои Наталија Миновска од ОУ „Ј.Х.Песталоци“, втора беше Ивана Танчин од ОУ „Гоце Делчев“, а трето место освои Анџелика Јаневска од ОУ „Димитар Беровски“. На машката трка победи Никола Новаковиќ од ОУ „Блаже Коневски“, второто место го освои Никола Митровиќ од ОУ „Ј.Х. Песталоци“, а трет беше Никола Баџаков од ОУ „Ј.Х. Песталоци“. Учениците кои го освоија првото место добија ролерки со заштитна опрема, вторпласираните добија ролерки, а оние на третото место заштитна опрема.
сите 4 | | | веќе видена

Првите мечеви ќе се играат на 2 и 3 мај, а реваншите се закажани за 9 и 10 мај Во седиштето на Европската фудбалска федерација (УЕФА) во Нион попладнево беа извлечени двојките за полуфиналето во Лигата на шампионите. Првиот полуфинален пар го сочинуваат градските ривали Реал и Атлетико Мадрид. Овие две екипи минатата сезона играа во финалето кога Реал стана европски шампион. Прв во двомечот домаќин ќе биде Реал, а реваншот ќе се игра на стадионот на Ателтико. Во второто полуфинале Монако прво ќе го пречека Јувентус, а потоа ќе се игра реваншот во Тотино. Првите мечеви ќе се играат на 2 и 3 мај, а реваншите се закажани за 9 и 10 мај.
сите 22 | | | веќе видена

Во Нион по ждрепката на двојките за Лигата на шампионите, попладнево беа извлечени и паровите за полуфиналната фаза во второто по квалитет континентално клупско фудбалско првенство – Лига Европа. Ждрепката одлучи во полуфиналето да играат: Ајакс (Холандија) – Олимпик Лион (Франција) и Селта Виго (Шпанија) – Манчестер Јунајтед (Англија). Првите натпревари се закажани за 4 мај, реваншите се седум дена подоцна. Финалето ќе се игра во Стокхолм на 24 мај.
сите 35 | | | веќе видена

Исмејување на балканскиот и македонскиот менталитет преку драма, хумор, сатира, смеа и солзи е кусата содржина на комедијата „Европејци“ што во сабота претпремиерно ќе се прикаже во Центарот за култура „Иљо Антевски–Смок“ во Тетово, а на 24 април на сцената на Драмскиот театар во Скопје. Авторот на комедијата е современиот српски драмски автор Мирољуб Недовиќ–Рики, а драматизацијата ја подготвија Мирко Видоевски и Игор Бачоски, двајцата познати актери на Драмското студио во Тетово. Според нив, ова е современа општествено-политичка и социјално актуелна, динамична претстава, во која настапуваат и веќе познатите актери – аматери Гордана Георгијадис и Глигорие Стојановски. „Ова е прва претстава што ја подготвуваме годинава. Авторот многу вешто обработува период од настани во последните 25 години на Балканот, во чии рамки се и случувањата во Македонија. Претставува вистинска политичка сатира, актуелна во времето. Содржи многу хумор, сатира и размислувања, актуелни во времето во кое живееме. Правиме обид да се ...
сите 3 | | | веќе видена

Театарската кореодрама „Дениција“, работена според истоимената поема на Петре М. Андреевски, ќе биде изведена во недела во Брисел, во рамки на фестивалот „Балкан трафик“ во познатиот театар-кабаре „Ос а Моел“. Станува збор за европска премиера на копродукција помеѓу Народниот театар од Охрид и парискиот театар „Иси е ла“.Претставата е најавена на интернет-страницата на бриселскиот фестивал, како „љубовен Молотов коктел од Македонија“ и како што напоменуваат од Народниот театар од Охрид, „предизвикува голем интерес кај публиката. https://www.osamoelle.be/nos-spectacles/barnab%C3%A9 Театарско-поетскиот чин „Дениција“ е авторски сон на Константин Плевнеш, режисер и композитор на оригиналната музика, а во него настапуваат актерите Рубенс Муратовски и Димитрина Мицкоска како и балерината Саша Ефтимова од Македонската опера и балет. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимите на Марија Пупучевска, уметнички соработник е Флориан Габер од Париз. Видеоартот е на Милчо Узунов, а ликовниот уметник Сергеј ...
сите 60 | | | веќе видена

Играниот филм „Дедо и внук“ на сценаристот и режисер Илија Пиперкоски во продукција на Пандора’с бокс продукција, а во соработка со Дрим Фектори и Елиен Филм, почна да се снима во Охрид. Филмот е финансиски помогнат од Агенцијата за филм на Република Македонија. Главните улоги во филмот ги толкуваат Дејан Лилиќ, Салаетин Билал и Даниела Ивановска. Авторска екипа ја сочинуваат директорот на фотографија од Романија - Патру Паунеску, сценографијата во филмот ја креира Владимир Зафирковски, костимограф е Жаклина Крстевска, автор на шминката и маските е Клаудиа Мусат, снимател на звукот е Мариус Станеску, а продуцент на филмот е Огнен Антов.
сите 34 | | | веќе видена

Годинешното, 62. издание на театарскиот фестивал „Стеријно позорје“ во Нови Сад ќе се одржува од 26 мај до 3 јуни, на програмата ќе бидат девет претстави во конкуренција, а претседател на жири-комисијата ќе биде актерот Предраг Мики Манојловиќ. Комисијата ја сочинуваат и актерката Емина Елор, композиторката Исидора Жебелјан и театарските режисери Никита Миливојевиќ и Александар Поповски. Фестивалот со свечена беседа ќе го отвори Мирјана Гардиновачки, првенка на Српското народно позориште во пензија.
| | веќе видена

Леброн Џејмс беше јунакот во победата на Кливленд ноќеска над Индијана во натпревар на кој се случи најголемиот пресврт во историјата на плеј-офот од НБА лигата. Шампионот на почетокот на третиот период губеше со 26 поени разлика, за на крајот да стигне до голем триумф. Џејмс натпреварот го заврши со „трипл-дабл“ ефект – 41 поен, 13 скока и 12 асистенции. Воедно, тој сега има 5.670 поени со што го мина Коби Брајант (5.640) на 3.место на листата на најдобрите стрелци во плеј-офот. Пред него се уште Карим Абдул Џабар со 5.762 и Мајкл Џордан со 5.987 поени. Кливленд по оваа победа се наоѓа на чекор до пласман во конференциското полуфинале. Резултати на натпреварите одиграни ноќеска: Индијана – Кливелнд 114:119 (0-3 во победи); Милвоки – Торонто 104:77 (2-1); Мемфис – Сан Антонио 105:94 (1-2). Се игра во четири добиени натпревари.
сите 63 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед синоќа ја доби четвртфиналната пресметка со Андерлехт во Лига Европа, но по се изгледа на подолг рок го загуби првиот свој напаѓач Златан Ибрахимовиќ. Шведскиот интернационалец го повреди коленото при еден доскок, а менаџерот Жозе Мурињо информира дека најверојатно се работи за посериозна повреда. - Ќе мора да ги почекаме лекарските прегледи, но по се изгледа повредата не е од полесна природа. Јас сум менаџер, а не доктор, но најверојатно вестите ќе бидат негативни, изјави Мурињо. Покрај Ибрахимовиќ, на синоќешниот дуел Мурињо остана и без Маркус Рохо кој исто така се повреди.
сите 123 | | | веќе видена

Единствено на Селта и беа доволни 90 минути во реваншот со Генк да го помине четвртфиналето Крајно неизвесни и драматични натпревари беа одиграни синоќа во реваншите од четвртфиналната фаза во Лига Европа по кои полуфинале изборија Манчестер Јунајтед, Олимпик Лион, Ајакс и Селта. Единствено на Селта и беа доволни 90 минути во реваншот со Генк да го помине четвртфиналето, додека на другите три дуели се играа продолженија, а еден од нив беше решен по изведување пенали. Манчестер Јунајтед со голот на Маркус Рашфорд го скрши отпорот на Андерлехт. Ајакс иако беше во незавидна позиција по водството на Шалке од 3:0, до крајот постигна два гола, додека Лион дури во осмата серија од пеналите го елиминира Бешикташ откако по 120 минути игра резултатот беше 2:1 за домаќинот, исто како и на дуелот во Франција. Селта одигра нерешено во Белгија и ја зачува предноста од домашниот терен. Резултати: Манчестер Јунајтед – Андерлехт 2:1 по продолжение (1:1 прв натпревар); Шалке – Ајакс 3:2 по продолжение (0:2 прв натпревар); ...
сите 67 | | | веќе видена

Слободанка Јовановска По серијалот на предупредувања, пораки, совети и укажувања околу политичката криза во Македонија, од САД стигна првата изјава која е нешто повеќе од тоа - отворена, јавна и директна најава за санкционирање на оние кои го опструираат процесот на формирање влада во земјата. Што е уште поважно, во изјавата од Стејт департментот, дадена за Гласот на Америка, јасно се гледа правецот во кој ќе се гради меѓународен случај и врз која основа: загрозување на регионалната стабилност, провоцирање меѓуетнички конфликт, спречување легитимен трансфер на власта и кршење на Уставот на земјата. Освен што порачаа дека по изборите во декември во Македонија е создадено „јасно парламентарно мнозинство“ од Стејт департментот ја пратија и заканата. „Политичарите кои се обидуваат да го блокираат формирањето на владата, ги обезвреднуваат владеењето на правото, демократските процеси и стабилноста на Македонија и на регионот. Ние ќе работиме со нашите европски партнери на охрабрување на овие политичари да ...
сите 135 | | | веќе видена

Нема став од Здружението на гинеколози, ни од Лекарската комора каде што претставката од пациентката стои во фиока цела година, бидејќи од технички причини не може да се формира комисија која ќе ја процени стручноста на лекарот Јасмина Ј. Вељановска Ниту лекарите, ниту надлежните институции сакаат да дадат стручно мислење за работата на гинекологот, кој девет месеци ја манипулирал пациентката дека е бремена. Став за овој случај нема ни стручното Здружение на гинеколозите при Македонското лекарско друштво, ниту, пак, Лекарската комора, каде што претставката на пациентката стои во фиока речиси една година, бидејќи не може да ја формираат лекарската комисија која треба да направи стручен надзор на случајот. Изманипулираната пациентка ја поднела претставката во Комората во април минатата година, и од тогаш досега предметот поминал само на етичка комисија и застанал кај стручниот надзор, кој е и најважен за Асоцијацијата да се изјасни дали докторот ја лекувал стручно или не. И од Министерството за здравство не ...
сите 19 | | | веќе видена

Наспроти изјавите на шефот на државата дека не чувствува одговорност за кризата, универзитетската професорка Рената Тренеска-Дескоска вели дека тој може да се соочи и со постапка за отповикување, но и со кривична одговорност Александра М. Митевска Претседателот Ѓорге Иванов може да одговара и кривично за злоупотреба на службената должност, поради тоа што го толкува Уставот како што му одговара и не го дава мандатот за формирање влада, вели универзитетската професорка и пратеничка на СДСМ, Рената Тренеска-Дескоска. Иванов завчера изјави дека не се чувствува одговорен за кризата поради која Македонија веќе петти месец е без влада, по изборите на 11 декември. Исто така, тој повтори по кој знае кој пат дека не отстапува од својата позиција да не му го даде мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, додека, како што вели, не се отстранат правните и политичките пречки. Иванов е првиот претседател на Македонија за кого беше поведена постапка за отповикување – во минатиот состав на парламентот, а поради колективната ...
сите 135 | | | веќе видена

Наум Котевски Да се спакуваат куферите и да се упатите во некоја од ветените земји поблиску до можностите, но подалеку од семејството, пријателите и роднините, како што велат оние што се одлучиле за таков потег, не е лесно. Но, според новата анкета на Телма и МЦМС спроведена телефонски од „М-проспект“, дури 39,2 отсто од македонските граѓани трајно би се иселиле од државата. Но она што е уште попоразително е што на трајно иселување најмногу размислуваат младите. Загрижувачка е бројката од дури 61 отсто од младите на возраст меѓу 15 и 24 кои сакаат трајно да се иселат, додека 92 отсто од оние над 65 години сакаат да останат во Македонија. Но, специфично е, како што се наведува, и што на иселување размислуваат во голем процент и оние на возраст од 35 до 54 години, а тоа се старосни групи кои го опфаќаат речиси сиот работоспособен потенцијал. Гледано по етнички параметар, 31 отсто Албанци би се иселиле додека кај Македонците процентот е повисок, би ја напуштиле државата дури 40 отсто од нив. Како причини за ...
сите 30 | | | веќе видена

Источната провинција Ван стана централна дестинација за одмор на иранските туристи, при што повеќето од нив го минуваат денот во шопинг, а ноќта во ноќни клубови ВАН - Иранците кои го слават празникот Невруз, што започнува кон средината на март и трае до почетокот на април, се собираат во источната провинција Ван за ноќен живот и шопинг. Во провинцијата не остануваат слободни соби, а неколку хотели ги претвораат салите за состаноци во соби. Улиците, трговските центри и рестораните се полни, а дуќанџиите се задоволни од интересот за Ван. Пред продавниците се поставени знаци „Распродажба“ на персиски јазик во едно од најпопуларните места во Ван, улицата „Чумхуријет“, додека вообичаена глетка се луѓе кои носат големи кеси. Сите хотели во провинцијата, од кои два се со пет ѕвезди, се целосно полни. „Ние сме изненадени. Не очекувавме таков висок интерес. Има луѓе кои се согласни да престојуваат по осум лица во простории за четворица“, вели генералниот менаџер на хотелот „Мерит Шахмаран“, Ипек Турул, за весникот ...
сите 4 | | | веќе видена

Пијте сок од лимон Лимонот изобилува со витамин Ц, но има уште една битна карактеристика. Неговата киселост (ПХ-вредност) го поттикнува развојот на здрави бактерии во телото и го штити од развој на вируси и штетни бактерии. Лимонот може да го пиете свежо исцеден, да го додавате во чај, наместо оцет во салата, при готвење... Користете природни состојки Лукот е најсилниот природен антибиотик и добро е барем еднаш неделно да јадете. Суровиот лук е подобар од варениот, но повторно со готвењето се намалува неговиот мирис. Некои купуваат и таблети со лук, но сепак подобар избор е свежиот лук. Втора битна природна состојка за имунитет е алое вера, која понекогаш се опишува како чудотворна билка која ги лекува сите болести. Спијте доволно Секој од нас има поинаква потреба за сон и затоа не е можно да се дефинира колку часа сон е идеално. На некои луѓе им треба само 6 часа, а некои и до 10 часа. Тоа зависи од вашата возраст, од тоа колку сте физички активни и разни други показатели. Битно е добро да се наспиете. ...
сите 13 | | | веќе видена

Родителите на деца со посебни потреби денеска пред Собранието поставија шатори во кои ќе престојуваат три дена и ќе ги повторуваат барањата кои како што велат ги доставиле до сите релевантни институции и до партиите пред молкот на изборите. Тие истакнуваат дека барања се остварливи и дека многу малку треба да се направи за да стапат во функција со што ќе им се подобрат условите на децата со посебни потреби. Зоран Мијалков родител на дете со посебни потреби рече дека едно од барањата е и обезбедување на иднина на нивните деца по смртта на родителите и тоа преку нивниот имот кој би го отстапиле на државата, а за возврат таа да се грижи за нив до крајот на животот со обезбедување на пристојни услови. - Денеска кампуваме токму овде пред совеста на оние кои можат нешто да направат за нас и физички да не видат и слушнат. Има закони кои гарантираат права за нашите деца, а некои од нив за жал се само на хартија. Ние сме за проактивни мерки. Ние родителите се нудиме како волонтери и ги нудиме нашите имоти и сакаме да ...
сите 123 | | | веќе видена

Надвозникот на влезот во градот што беше претрупан со отпад, деновиве е исчистен, но дел од ѓубрето остана покрај околните улици Сања Наумовска Нема крај на агонијата на Тетово со дивите депонии. Огромниот куп ѓубриште, кое пред еден месец почна да се шири и надвор од претоварната станица, е само делумно исчистено. Надвозникот на влезот во градот што беше претрупан со отпад, деновиве е исчистен, но дел од ѓубрето остана покрај околните улици. Тетовци се сомневаат дека депонијата пак ќе се наполни, а конечно решение на нивните проблеми наскоро нема да има. Купишта ѓубре на отворено, смрдеа што се шири наоколу и огромна опасност од зарази беше страшната слика на влезот во Тетово. Граѓаните од блиските станбени објекти повеќе од еден месец живеат во нехумани услови. Од невладината организација „Екогерила“ велат дека Општина Тетово предолго бара решение за првата депонија, поради што покрај неа почна да се создава и нова. „Во близина на ѓубриштето, кое ние го викаме дива депонија, а Општината го преименува во ...
сите 9 | | | веќе видена

Некои почнаа, други тоа ќе го направат - но заедничка е констатацијата дека акционерите можат да бидат задоволни бидејќи повеќе компании годинава исплаќаат дивиденди. Тоа, пак, според брокерите, поволно влијае врз пазарот на капитал, односно заинтересираноста да се купуваат акции во вакви фирми. Вчера исплата на дивиденда најавија "Мода" - Свети Николе и Рудници "Бањани". Од текстилната компанија "Мода" најавуваат дека дивиденда за 2016 година ќе се исплати од распределената добивка за минатата година во вкупен бруто износ од 16.607.000 денари или 10,44 денари нето за една акција ( односно 11,6 денари бруто), а последен ден на тргување со право на дивиденда за 2016 година ќе биде 29 мај годинава. Исплатата на дивидендата за 2016 година ќе се изврши во јуни, најавуваат од компанијата. Во Рудници "Бањани", пак, на седницата на акционерското собрание што се одржала вчера, била донесена одлука за исплата на дивиденда за 2016 година во износ од 40,50 денари нето за акција (односно 45 денари бруто), од ...
сите 19 | | | веќе видена

next