Утрински

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, неговиот заменик Франс Тимерманс, како и еврокомесарите Вера Јурова и Јурки Катаинен, следниот четврток и петок во Брисел ќе имаат средби со основачот на фондациите „Отворено општество“, Џорџ Сорос. Портпаролката на Европската комисија, Мина Андреева, потврдувајќи ја посетата на Европската комисија на човекот против чие дејствување се борат властите во неколку земји членки на ЕУ, но и држави кандидати за членство, како Македонија и Србија, истакна дека Брисел е фокусиран на случувањата во Унгарија и затоа ќе разговара и со Џорџ Сорос. „Тие ќе дискутираат за политичкиот развој на настаните во Унгарија. Свесни сте дека Комисијата дискутираше за правните прашања поврзани со Унгарија на 12 април, а што покрива голем број на прашања, па тие ќе имаат можност да дискутираат за ова. Во објавениот календар на комисиските активности за следната недела, ќе видите и дека првиот потпретседател Тимерманс, потпретседателот Катаинен и комесарката Јурова, исто така ќе се ...
сите 47 | | | веќе видена

Три напуштени бараки, лоцирани на раскрсницата од булеварите „Октомвриска револуција“ и „Партизански одреди“ во Скопје беа целосно уништени од големиот пожар кој избувна вчера напладне. Станува збор за бараки во кои години наназад беше сместен Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања и седиштето на Либералдемократската партија. Од Министерството за внатрешни работи велат дека пријавата за пожарот ја примиле во 12:30 часот, но оти увидот ќе започне откако ќе се создадат услови за тоа. „Пожарот го пријавила совесна граѓанка. Она што можеме во овој момент да го потврдиме е дека во пожарот нема повредени лица и дека како превентивна мерка на безбедност сообраќајот беше пренасочен“, велат од Министерството за внатрешни работи и притоа потврдуваат дека пријавата за големиот пожар ја примиле од граѓанка. Од Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје потврдија дека пожарот е локализиран и дека нема опасност од негово натамошно ширење. Во гаснењето на пожарот учествувале 30 пожарникари, а ...
сите 40 | | | веќе видена

Европарламентарецот и медијатор за Македонија, Едуард Кукан, порача дека се забележуваат загрижувачки трендови во регионот на Западен Балкан, а особено во начинот како функционира демократијата и извесни државни институции. „Тоа создава речиси магичен круг во кој слабата демократија додава масло во слабите институции и обратно“, рече Кукан за European Western Balkans, издвојувајќи ги Македонија и Албанија како земји кои се соочуваат со најсериозна политичка криза, додека Косово и Црна Гора се справуваат со парламентарен бојкот. „Ова последното како да станува регионален тренд кој е контрапродуктивен за демократскиот развој на земјите кои се на влезот за Европа. Се надевам дека наредните месеци ќе видиме спротивен тренд. На крајот на краиштата тоа е првиот Копенхашки критериум и најосновен“, изјави Кукан. Оцена за состојбите во регионот објави и сенаторот Џон Мекејн по посетата на регионот, во која не беше опфатена Македонија. Притоа тој ја искритикува широко раширената корупција со сите шест земји од ...
сите 42 | | | веќе видена

Канцеларијата на претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ оваа година за јавни набавки ќе потроши повеќе од седум милиони куни (940.000 евра), пари на даночните обврзници. За свежа риба од прва класа ќе бидат потрошени 200 илјади куни (27.000 евра). Толку е планирано да се набави. Канцеларијата на претседателката лани поништи еден тендер, кој беше токму за риба. Тогаш таа рече дека не се занимава со јавните набавки. Но не е само риба на менито. Како и минатата година, ќе потроши за сирење 25 илјади (3.400 евра) а за кафе и чај 50 илјади куни (6.800 евра). За 160 илјади куни (21.500 евра) се планира набавка на алкохолни и безалкохолни пијалаци. А ќе има и месо и месни производи. Покрај канцелариски материјал, нешто мебел, тонери и мастило, на Пантовчак треба да се поправи и терасата, што ќе чини 49 илјади куни (6.500 евра). Треба да се сервисираат и косилките и градинарската опрема и да се одржуваат уредите за разладување. Им требаат и нови знамиња за 80 илјади куни (11.000 евра). Исто колку и ...
сите 25 | | | веќе видена

Поради лошата хидролошка состојба од планираните 180 хектари во општина Виница, површините со ориз ќе бидат намалени за 100 хектари. Пченката, пак, се очекува пролетва да бидеа насеана на 370 хектари. Од Подрачната единица на Министерството за земјоделство во Виница, истакнуваат дека намалувањето на оризовите полиња за 100 хектари е неизбежно, а тие ќе бидат заменети со други култури. Од Водостопанското претпријатие „Брегалница“ од Кочани истакнуваат дека се подготвени да ја прифатат проточната вода од реките Брегалница и Осојница и водотеците во општина Виница, за да бидат успешно насеани планираните 80 хектари под ориз. Во Виничко, според изјавите на оризопроизводителите, вакви рестрикции не се паметат во последните десетина години. До оваа година во Виница површините под ориз се движеа од 150 до 180 хектари. Освен пченката, на полињата во виничко ќе се засадат и пченицата и јачменот на по 350 хектари, тутун на 35 хектари и 122 хектари со индустриска пиперка. Во пораст се површините на кои се сади грав, ...
сите 10 | | | веќе видена

Петнаесетгодишен ученик физички нападнал и му нанел повреди на главата на наставник во основното училиште „Исмаил Ќемали“ во гостиварското село Симница. СВР Тетово информира дека случајот го пријавил вработен во училиштетото вчера утрото околу 8 часот. - Петнаесетгодишен ученик од ова училиште физички го нападнал наставникот Ш.К.(62) од ова село. На нападот му претходела куса вербална расправија поради тоа што ученикот одбивал да влезе во училницата. Малолетникот се нафрлил на наставникот и почнал да го удира со клоци и тупаници по главата и телото, нанесувајќи му видливи повреди на левата страна од главата, односно расекотина и оток на челото, изјави Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово. Вработен во училиштето го спречил малолетникот, а повредениот наставник побарал медицинска помош. По пријавувањето на случајот, ученикот во присуство на родител е повикан во полициската станица во Гостивар каде е разговарано со него и по целосното расчистување на сите поединости ќе се соочи со соодветен поднесок.
сите 24 | | | веќе видена

Брисел - Во 2015 година Бугарија доделила државјанства на 1.275 луѓе, од кои 99 проценти не се жители на земји членки на Европска Унија, објави Евростат. Најголем број од нив (17,6 проценти) се Украинци, потоа Руси (16,8) и Турци (14 отсто). Сите странци кои добиле државјанство во Естонија, Летонија и Романија потекнуваат од земји кои не се членки на ЕУ. Најголем број на државјанства во земјите членки на ЕУ добиле Мароканци, Албанци и Турци. Во 2015 година земјите од ЕУ дале државјанства на околу 840.000 луѓе. Мароканците најчесто се натурализирани во Шпанија, Италија и Франција, Албанците во Италија и Грција, а Турците во Германија. Романците и Полјаците се меѓу државјаните на ЕУ, кои најчесто аплицираат за пасош на друга членка на Унијата. Евростат наведува дека е забележан пад на бројот на барања за државјанство од 2013 година. Во 2015 година е регистрирано намалување на новоиздадени државјанства во споредба со претходната за 50.000, а во однос на 2013 година за 140.000. (МИА)
сите 10 | | | веќе видена

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари годинава изнесува 22.347 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци просечната плата бележи раст од 2,4 проценти што се должи на повисоките просечни исплатени нето плати во секторите транспорт и складирање за 11,9 отсто, информации и комуникации за 6 проценти и рударство и вадење камен за 4,9 отсто. Во овој месец намалување на нето платата во однос на претходниот месец е забележано во секторите снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 8,1 отсто, трговија на големо и трговија на мало, поправка на моторни возила и мотоцикли за 7,3 отсто и рударство и вадење на камен 5,4 отсто. Просечната бруто плата по вработен во февруари изнесува 32.869 денари. Во овој месец, 1,3 отсто од вработените во Македонија не примиле плата. (Ек.Р.)
сите 12 | | | веќе видена

Германската полиција соопшти дека го уапсила лицето Сергеј В. кој е осомничен за нападот на автобусот во кој се превезуваа фудбалерите на Борусија Дортмунд. Станува збор за 29-годишник со руско-германско државјанство. Сергеј според обвинителите сам го организирал нападот по кој со повреди се здоби фудбалерот Марк Бартра, како и еден полициаец. Првично беше соопштено дека нападот е терористички акт предизвикан од исламски екстремисти, но ова беше демантирано, Најновата информација е дека нападот е направен од финансиски мотиви. Осомничениот е обвинет за обид за убиство, нанесување тешки телесни повреди и предизвикување експлозија.
сите 13 | | | веќе видена

Во рамките на 18. литературна манифестација „Илинден 2017“, во Домот на култура „Марино“ е отворена втората општинска библиотека во Општина Илинден. Почетниот фонд на книги во библиотеката е донација од издавачката куќа „Матица македонска“ со која Општината има одлична соработка и со чија поддршка ја организира оваа манифестација. Преостанатите книги во библиотеката се обезбедени со манифестацијата „Подарете книга за велигденско јајце“ во која во изминатите 11 години се собрани 32.000 книги кои веќе се наоѓаат на полиците на општинската библиотека „Илинден“, како и во библиотеките на трите основни општински училишта. (С.Р.)
сите 5 | | | веќе видена

Најмалку 30 лица загинаа, а 11 се повредени во Калабар, Нигерија, кога електричен кабел падна на зграда каде поголема група била собрана да го гледаат натпреварот од Европската лига меѓу Манчестер јунајтед и Андерлехт, јавија локалните медиуми. Според локалните медиуми, во моментот во објектот имало околу 80 лица, но останатите успеале да побегнат. Според наводите на нигериската полиција, несреќата се случила синоќа, околу 22.00 часот. На својот Твитер налог, управата на Манчестер јунајтед денеска изрази сочуство до семејствата и пријателите на жртвите.
сите 100 | | | веќе видена

Македонија е двојазична држава. На еден јазик зборува власта, на друг опозицијата. Оние што правата стока од народот, никогаш не седат на празна трпеза. Култот кон животните кај нас е света работа. Сите се клањаме пред крупните ѕверки. Не е точно дека народот не пушта глас! Пушта, ама се губи во гласачките кутии. Бракот ги зближи. Постојано се држат за гуша. И во Македонија јагненцата замолчуваат. Ама само кога ќе постанат овци. Затворете ја устата! Македонија е мала земја. Водачот не е канибалист! Народот е добар како леб.
сите 3 | | | веќе видена

Општината Ѓорче Петров стартуваше со пролетната дератизација. Со цел да се уништат глодачите опфатени се 3.804 шахти, како и основните училишта на територијата на општината. Покрај општинските инспектори во реализација на дератизацијата беа ангажирани и лица од ЈП „Водовод и канализација“ со чија помош се лоцираат сите шахти. Дератизацијата се врши со препаратот „бродилон“, а работите ги изведуваше фирмата „Зотокс“ од Скопје. Средствата се обезбедени од општинскиот буџет.
сите 43 | | | веќе видена

Пожар избувна во бараките на Заводот за урбанизам и Институтот за социолошко и политичко правни истражувања кај СУГС „Здравко Цветковски“ на булеварот „Партизански одреди“ во скопската населба Карпош. На терен интервенираат екипите на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Засега нема информации за причината за пожарот и колкава материјална штета е причинета.
сите 38 | | | веќе видена

За Златан Ибрахимовиќ кој се повреди синоќа во реваншот од четвртфиналето во Лига Европа на дуелот на неговиот Манчестер јунајтед против Андерлехт сезоната заврши. Шведскиот фудбалер со болен израз на лицето го напушти теренот, а по денешните детални прегледи информациите од Манчестер се дека тој нема да игра до крајот на оваа сезона, а кога ќе се врати на теренот за сега не е познато. Ова се лоши информации за Манчестер јунајтед кои во следниот период ќе го нема во составот првиот напаѓач. Јунајтед синоќа се избори за полуфинале во Лига Европа каде ќе се сретне со Селта, а во Премиер лигата го очекуваат уште седум натпревари.
сите 100 | | | веќе видена

Белгискиот тенисер Давид Гофан се избори за место во полуфиналето на Мастерсот во Монте Карло, откако вечерва го совлада најдобриот српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со 2-1. Првиот сет Белгиецот го доби со 6:2, во вториот беше 6:3 за Ѓоковиќ, а во решавачкиот трет 7:5 за Гофан. Ова беше прва победа за Гофан во меѓусебниот дуели со Ѓоковиќ кој во досегашниот скор води со 5-1. За место во финалето Гофан ќе игра со победникот од мечот меѓу Рафаел Надал и Диего Шварцаман. Во другото полуфинале ќе играат Алберт Рамос и Лука Пуј. Мастерс во Монте Карло се игра за награден фонд од 4.273.775 евра.
сите 62 | | | веќе видена

Женската ракометна репрезентација на Македонија ќе игра во третата квалификациска група за Европското првенство 2018 заедно со Србија, Шведска и победникот од претквалификациската група А. По денешната ждрепка во Париз беа формирани и другите групи: Група 1: Швајцарија, Украина, Хрватска и Норвешка. Група 2: Италија, Словачка, Полска и Црна Гора. Група 4: Португалија, Австрија, Русија и Романија. Група 5: Исланд, Словенија, Чешка и Данска. Група 6: Литванија, Турција, Германија и Шпанија. Група 7: Квалификант од Б група, Белорусија, Унгарија и Холандија. Европското првенство ќе се игра во Франција од 30 ноември до 16 декември 2018 година. Пласман на шампионатот ќе обезбедат двете првопласирани од секоја група и најдобрата трето пласирана селекција.
сите 6 | | | веќе видена

Поранешниот фудбалски репрезентативец на Англија, Уго Ехиогу почина во болница ден по срцевиот удар, соопшти денеска Тотенхем, клубот каде што работеше со младинскиот тим. Ехиогу колабираше вчера на „Вајт харт лејн“ за време на тренингот по што беше префрлен веднаш во болница во Лондон, но лекарите не успеаја да му го спасат животот. Поранешниот играч на ВБА, Астон вила, Мидлзборо, Лидс, Ренџерс и Шефилд почина во 44-та година. За англискиот национален тим одигра четири натпревари и даде еден гол, а последните три години беше дел од стручниот штаб на Тотенхем и го предводеше тимот до 23 години.
сите 15 | | | веќе видена

Околу 45.000 потрошувачи во Скопје кои активно го користат системот за централно греење на БЕГ се греат на еколошки чист начин и со тоа значително придонесуваат за заштитата на животната средина, соопштија од „Балкан енерџи груп“. Експертите се децидни дека целосното искористување на овој систем за греење, покрај намалување на цената на услугата за корисниците, ќе овозможи и значително намалување на проблемот со загадувањето во Скопје, кој е најизразен токму за време на грејната сезона. На ваков заклучок упатуваат и последните научни истражувања, како што е студијата изработена од Машинскиот факултет во Скопје, со која се потврдуваат анализите, според кои, користењето на нееколошки средства за затоплување на домовите, пред сe, дрвата, јагленот, нафтата и останати несоодветни горива за урбани средини, се еден од главните причинители за проблемот со енормна загаденост на воздухот во Скопје во зимските месеци. По повод годинешното одбележување на 22. Април - Светскиот ден на платенета земја, експертите ...
сите 28 | | | веќе видена

„Македонски железници“ почна кампања за подигнување на свеста кај учениците да не се фотографираат на вагони „Не за селфи на воз - вреди да живееш“, е новата кампања на „Македонски железници“ преку која ќе се подига свеста кај учениците да не се фотографираат на вагоните и со тоа да не си го доведуваат животот во опасност. Поводот за кампањата се неколкуте несреќи што се случија месецов, при што едно момче загина, а две се здобија со сериозни повреди. Акцијата почна со делење флаери во средното училиште „Владо Тасевски“ во скопската населба Аеродром. „Ќе дејствуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како превозно средство, а не за качување на покривите и правење фотографии. Има многу поубави места за фотографии во возот и во Македонија каде што можеме да отидеме со воз, да излеземе надвор и да направиме фотографии“, изјави Игор Коруноски, директор на „МЖ Транспорт“. Од „Железници“ апелираат до младите да бидат внимателни и одговорни, а родителите да им укажат дека не треба да се качуваат на ...
сите 9 | | | веќе видена

next