Утрински

Со помалку од 300 евра месечно живеат најголем дел од вработените Македонци. Пари со кои ни оддалеку не можат да ги задоволат основните животни потреби, вклучувајќи ги и трошоците за домување, ако се знае дека за минимум живејачка на едно просечно семејство му се потребни околу 500 евра. Всушност, повеќето вработени не ја земаат ниту просечната плата што ја пресметува секој месец Државниот завод за статистика, а која за јануари годинава изнесува 22.750 денари или 370 евра. Иако на поголемиот дел од граѓаните им е јасно дека е така подолг временски период, сепак, разни анализи и истражувања потсетуваат на оваа непријатна реалност. Така, според најновото истражување на Институтот за економско истражување и политики „Фајненс тинк“, 76 проценти од вработените во државава примаат месечно помала плата од 20.000 денари. Резултатите од анкетата покажале дека најголем процент, или 94 отсто од вработените кои имаат плата пониска од 20 илјади денари се во услужните дејности. По нив, со 90 отсто, се вработените во ...
сите 40 | | | веќе видена

Старата дама“ ќе истрча на „Камп Ноу“ со 3:0 од првата средба во Торино, фановите на тимот на Енрике посакуваат повторување на 8 март кога беше совладан ПСЖ со 6:1 „Камп Ноу“ во нешто повеќе од еден месец одново го привлекува вниманието на светската јавност. На фудбалскиот храм во Барселона вечерва (20.45 ч.) гостува Јувентус во реванш натпревар во четврт-финалето во Лигата на шампиони против дружината на Меси. Се' уште се свежи спомените од 8 март и епскиот триумф на Каталонците со 6:1 за елиминација на ПСЖ иако „светците“ пристигнаа во Шпанија со големи 4:0 од Париз. „Старата дама“ овој пат носи гол помалку како предност од Торино што треба да и' биде доволно за полуфинале. Италијанците, сепак, имаат и негуваат поинаква филозофија од Французите и ако некој е мајстор да одигра на резултат во фудбалската игра тоа се тие. Пред се' кога треба да се брани. Италијанскиот весник „Кориере дела сера“ ја наслови најавата за мечот со „Мисијата на Меси“. А, во неа и факт што е добро познат во насока на шпанскиот ...
сите 158 | | | веќе видена

Снежана Калабакова На огромна парковска површина со многудеценски дрвја во населбата Топанско Поле ќе се гради џамија. Просторот е веќе ограден со лимена ограда, а со забрзано темпо речиси за два дена е изградена монтажната лимена куќа, која веројатно ќе се користи за градежните работници. Пред оградениот простор на огромен билборд може да се види како ќе изгледа новиот верски објект. Меѓу околното население се шират шпекулации дека оваа џамија е инвестиција на некоја турска фирма и ќе претставува една од најголемите џамии во Европа. Од паното се гледа зданието со голема површина и две минариња. За тоа колкав ќе биде верскиот објект, кој ќе го гради, на чие земјиште, колку ќе чини и кој ќе финансира, како и за тоа кога е донесена одлука за изградба на џамијата, се обидовме да добиеме одговор од Општина Чаир. Одговорниот за информирање, Куштрим Алла, уште минатата недела ни рече дека штом ќе се сретне со одговорниот на одделението за урбанизам, ќе одговори писмено на сите прашања на „Утрински весник“. Потоа ...
сите 17 | | | веќе видена

По извештаите дека повеќе од 100 луѓе осомничени дека се геј или бисексуалци се уапсени и измачувани во Чеченија, руската ЛГБТ-мрежа им помогна на десетици да побегнат „За мнозинството од овие луѓе, прогонот беше неочекуван. И сега немаат пари, ги загубија работните места, семејствата, официјалните документи, се'“, вели Татјана Виниченко. „Затоа доаѓаат кај нас да им помогнеме“. Виниченко е претседател на руската ЛГБТ-мрежа. Таа вели дека досега, 59 луѓе побарале помош од организацијата. Тие морале да ја напуштат јужната руска република Чеченија затоа што биле прогонувани поради својата сексуална ориентација. На почетокот на април, рускиот весник „Новаја газета“ јави дека повеќе од 100 луѓе биле уапсени поради својата хомосексуалност во Чеченија. Најмалку тројца од нив биле убиени. Повеќе западни медиуми оттогаш јавуваат за тепање, тортура и електрошокови на кои биле подложени уапсените, откако чеченските власти од нив барале да ја признаат сексуалната ориентација и да им ги кажат имињата на нивните ...
сите 8 | | | веќе видена

Македонскиот првак доби можност за одмазда на ланскиот пораз од романскиот клуб во истата фаза. Во вториот меч на 6 мај во „Ласло Пап“ арена во Будимпешта ќе играат Будуќност и Ѓер. Финалето е закажано на 7 мај Бранителот на тронот ЧСМ Букурешт ќе биде ривал на ЖРК Вардар во полуфиналето на годинашното издание на фајналфор-турнирот во ракометната Лига на шампиони. Втората полуфинална двојка ја сочинуваат Будуќност и Ѓер. Ова е епилог од вчерашната ждрепка за завршницата на елитното ракометно натпреварување што се одржа во арената „Ласло Пап“ во Будимпешта каде што на 7 мај ќе биде промовиран и новиот освојувач на континенталната титула. „На фајналфор-турнирот нема слаби екипи. Секоја што е таму е многу силна и секој меч е нова, посебна, приказна. Ќе одиме во Будимпешта со намера да се бориме, да покажеме карактер, да уживаме. Натпреварот, секако, ќе биде тежок, но се надевам дека, конечно, ќе се пласираме во финалето. Работевме и се боревме за таа цел секој ден во изминатиот период, во наредниот ќе го ...
сите 38 | | | веќе видена

Железничарите ги предупредуваат децата да не продолжуваат со правење селфи-фотографии на вагоните Опасниот тренд на правење селфи-фотографии на железничките вагони што во последниот период ја зафати Македонија е појава што наголемо се случува во сите земји од регионот. Само во последните две години, во Србија загинаа тројца малолетници, а во Црна Гора, Хрватска и во Босна и Херцеговина по еден тинејџер. На таа црна листа влезе и нашата земја откако 15-годишно момче од Скопје им подлегна на повредите што ги здоби од струен удар при обид да се фотографира во депото на „Македонски железници“. Железничарите уште еднаш ги предупредуваат децата воопшто да не помислуваат да се качуваат на вагоните, бидејќи со тоа го предизвикуваат бакнежот на смртта. Тие велат дека го разбираат детскиот адреналин и потребата за истакнување во друштвото, но оти станува збор за ситуации во кои нема поправен испит. „Најголем дел од децата, па и возрасните не знаат дека не мораат да ги допрат жиците што се под напон за да ги удри ...
сите 15 | | | веќе видена

Трамп предупредува дека Ким Јонг-ун „мора да се однесува добро“ САД испраќаат уште два носачи на авиони кон Корејскиот Полуостров, се дознава од информациите. Доналд Трамп веќе го испрати носачот „УСС Карл Винсон“, кој е придвижуван од нуклеарни реактори, носи речиси 100 авиони и е придружуван од уништувачи, крстосувач и подморница во регионот. Според информациите од Јужна Кореја, се тврди дека претседателот на САД го засилува распоредувањето со испраќање на носачите „УСС Роналд Реган“ и „УСС Нимиц“ во Јапонското Море следната недела. Настаните се случуваат откако Трамп ја предупреди Северна Кореја дека треба да ги држи своите нуклеарни амбиции под контрола, посочувајќи му на диктаторот Ким Јонг-ун дека тој „мора да се однесува добро“. „УСС Роналд Реган“ сега е стациониран во Јокосука, Јапонија, јавува новинската агенција „Јонхап“, а „УСС Нимиц“ е во процес на „конечната процена пред распоредување“ од Орегон. Како и „УСС Карл Винсон“, двата носачи се долги повеќе од 1.000 стапки (300 метри), и можат да носат ...
сите 249 | | | веќе видена

Општинарите од Центар не знаат дали и колку инвеститорот на угостителскиот објект „Бастион“ постапил по решението со кое Општината му нареди да ја отстрани дивоизградената челична конструкција на објектот. Оттогаш се изминати речиси десет дена, а надлежните немаат увид од теренот. „Не можам да кажам дали и колку е урнато. Инвеститорот побара сам да го отстрани вишокот. За тоа има рок од 20 дена“, ни одговорија кусо од Општина Центар. Во меѓувреме, како што тврдат жителите од околните згради, инвеститорот не само што не го отстранил вишокот, туку изградил и доградба на конструкцијата и платформата. Поставил и подно греење на платформата. „По реакцијата од Општината инвеститорот отстрани неколку гипсени блокови и дополнително го затвори градилиштето со зелена мрежа. Имаме впечаток дека не постапува по решението на Општината“, коментираат жителите. Според нив, инвеститорот работи интензивно и очигледно се подготвува локалот да го отвори деновиве. „Работеа дури и за Велигден“, додаваат жителите. Тие се сомневаат ...
сите 45 | | | веќе видена

Од највисокиот суд нема најави кога ќе продолжи седницата и дали судиите ќе се согласат со предлозите на претседателот Јово Вангеловски Љубиша Станковиќ Врховниот суд ја одложи општата седница, на која требаше да се разгледуваат предлозите на претседателот Јово Вангеловски, поради отсуство на неколкумина судии на највисокиот суд. На продолжението на седницата, која започна на 12 овој месец, беше планирано судиите да се произнесат по таканаречените реферати на претседателот Вангеловски, но неколкумина од судиите вчера го известиле Судот дека отвориле боледувања и поради тоа се спречени да дојдат на работа и да присуствуваат на општата седница. „Имаше јавување од неколкумина судии кои најавија дека се спречени да дојдат на работа од здравствени причини и поради тоа седницата е одложена. Донесена е одлука таа да продолжи оној момент кога најголемиот број судии ќе дојдат, со цел да се слушнат повеќе мислења. Но, кога ќе се случи тоа, засега останува непознато“, велат од Врховниот суд. За познавачите на ...
сите 38 | | | веќе видена

Британската премиерка Тереза Меј денеска соопшти дека одлучила на 8 јуни да се одржат предвремени парламентарни избори во Велика Британија. Британскиот Парламент треба на седница утре да го потврди ваквото решение на Меј, но опозициската Лабуристичка партија и нејзиниот лидер Џереми Корбин веќе соопштија дека тие ќе гласаат за предвремени избори. Во кусата изјава Меј рече дека се одлучила за едно вакво решение во настојувањето да обезбеди „цврст мандат за Владата, пред интензивирањето на преговорите со ЕУ за напуштање на Унијата“, како и за да ги зацврсти позициите на Владата во британскиот Парламент. Ваквото решение на Меј делува неочекувано, затоа што досега немаше такви најави, но не е изнендување. Уште веднаш по референдумот од 23 јуни минатата година и оставката на тогашниот премиер Дејвид Камерон, беше јасно дека Меј која го наследи на функцијата без да помине низ изборна трка низ сопствената Конзервативна партија, ќе мора да организира предвремени избори. За Меј тие се неопходни за да обезбеди ...
сите 88 | | | веќе видена

СДСМ смета дека економијата во државава може да влезе во рецесија, доколку, како што рече денеска на прес-конференција претседателот на партиската Комисија за економија Драган Тевдовски, не се преземе нешто сериозно и не се овозможи формирање нова влада. Презентирајќи ги индикаторите кои предупредувале на можноста од рецесија, Тевдовски посочи дека податоците за почетокот на годинава покажуваат пад во градежништвото, намален обем на индустриското производство и намалена побарувачка на купувачите. Трговијата на мало, наведе Тевдовски, има пад од 2,5 проценти во јануари и февруари годинава во однос на истиот период лани, што се должи пред се' на намалената побарувачка од купувачите. „Пад од 1,9 проценти има кај индустриското производство во јануари и февруари годинава во споредба со истиот период лани, пред се' поради падот на преработувачката индустрија од 4,1 проценти, а пад има и кај рударството, од шест проценти. Градежништвото, пак, бележи намалување за 24 проценти во јануари годинава во однос на јануари ...
сите 20 | | | веќе видена

Продолжува судењето за смртта на родилката Маја Кадиева и нејзиното бебе Велес - Сведок, кој критичната вечер бил на работа во гевгелиското кафуле „Сити кафе“ го препозна едниот од докторите во болницата во Гевгелија обвинети за смртта на родилката Маја Кадиева, дека дошол во кафулето во полупијана состојба и порачал уште некоја чаша алкохол. Во судницата на Основен суд Велес сведокот го препозна доктор анестезиолог Томе Ванчев. Тој бил во друштво со сега покојниот доктор анестезиолог Зоран Јовановски и во кафе барот дошле околу 18,30, а заминале околу 20,30 часот. „Седеа околу два часа, испија 3-4 коњака и заминаа. Не можам да кажам дали ги повикаа, но станаа и си отидоа. Седеа токму спроти мене од шанкот и добро се сеќавам. Дојдоа во полупијана состојба. Сега починатиот доктор Јовановски го знам како добар човек, тој често доаѓаше, за разлика од тука присутниот, кој тогаш дојде прв пат. Дојде и пред три месеци со други колеги, но тогаш пиеше кафе“, сведочеше Александар Манчевски. Судењето за докторите од ...
сите 2 | | | веќе видена

Кумановецот Зоран Андоновски од неодамна е назначен за прв и засега единствен меѓународен арбитер од Македонија во Меѓународниот трговски арбитражен суд во Софија. Меѓународната арбитража, според Андоновски, е неопходна алатка, за да се заштеди време и средства. „Постапката пред меѓународната арбитража трае релативно кратко, а одлуката не подлежи ниту на редовни, ниту на вонредни правни лекови. Одлуката на Арбитражниот суд, во согласност со Њујоршката конвенција, се потврдува на територијата на секоја земја која ја има потпишано и ратификувано, меѓу кои е и Република Македонија. Со изнесување на предметот пред Арбитражниот совет на судот, арбитражниот совет за многу кус период донесува одлука“, вели Андоновски. Тој смета дека меѓународната арбитража допрва ќе заживее во Македонија, а страните се почесто ќе ја користат во свој интерес. „За илустрација, пред Софискиот арбитражен суд постојат два вида на дела. Едните се со вредност до 12.500 евра во кои постапува арбитер поединец каде што роковите се скратени ...
| | веќе видена

Ленти за врат, асиметрични детали, огромни обетки..., тоа се најтрендовските асесоари за оваа пролет Тенки марами Главната намена на шалови и марами е да држат топло, но во топлите месеци немаме потреба од тоа. Затоа дизајнерите нашле друга апликација и ги претворија тенките марами во шик додаток. Подолгите варијанти можете да завиткате околу вратот, а со кратките - да направите панделка или јазол. Колани: од корсети до јазли За трендовски ремени дизајнерите направија два главни тренда. Едниот е појас, од типот на корсет, невообичаен и, дефинитивно не за секој, бидејќи тешко се комбинира во секојдневната гардероба. Вториот е модерен ремен од мека кожа, врзан во панделка или јазол. Црна лента или чокер Чокерот (ѓердан-лента) е актуелен веќе неколку сезони по ред и ужива голема популарност како меѓу дизајнерите така и меѓу жените. Чокер-лентата може да е истовремено и секојдневна и елегантна. Чокер-ѓерданите оваа сезона се толку разновидни што можете да ги носите во најразновидни и најлуди варијанти. Огромни ...
сите 7 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп е првиот западен лидер кој му ја честиташе на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган победата на контроверзниот референдум кој му овозможува долготрајна, огромна и од никого неконтролирана моќ. Трамп му се јавил на турскиот лидер во понеделникот, непосредно по тешките обвинувања на меѓународните монитори за начинот на кој биле постигнати резултатите на референдумот за уставни промени. Набљудувачите оценија дека кампањата на опозицијата била ограничена, а медиумското известување небалансирано, како и дека изборните авторитети неферски ги смениле правилата откако гласачките места биле отворени. Трамп се придружи на кусата листа на лидери кои отворено му честитаа на Ердоган, вклучувајќи ги азербеџијанскиот претседател Илхам Алиев и саудискиот крал Салман. Неговата честитка покажува целосна спротивност од предупредувачкиот тон на европските лидери и од изјавата издадена од Стејт департментот кои ги признаа резултатите, но предупредија на понатамошна репресија од турската ...
сите 127 | | | веќе видена

Брисел - Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека доколку продолжи да бледнее перспективата за членство на Западен Балкан во Европската Унија, не може да се исклучи обединувањето на неговата земја со Косово. Тој во интервју за бриселскиот весник „Политико“ изјави дека некои албански националисти сакаат да ја видат Албанија обединета со Косово. Рама истакна дека тоа не е негова желба, но дека е можна опција во случај на затворени врати на ЕУ. Тој нагласи дека единствен начин да се одржат мирот и соработката на Балканот е европската перспектива да остане јасна и емоциите кон Унијата да останат позитивни. „Никој не сака да бара мали сојузи, сите сакаат голема Унија. Но, ако нема надеж, нема перспектива, нема место, тогаш секако малите сојузи може да се случат“, појасни Рама. Рама укажа дека Македонија и Босна и Херцеговина би биле посебно ранливи доколку повторно се отвори прашањето за границите. „Доколку Балканот полуди поради стопирање на проширувањето на Унијата, граѓаните на Европа би доживеале ...
сите 252 | | | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби, кои се членови на 20-ина здруженија, бараат од ресорните министерства и од пратениците да добијат квалитетни испитувања, терапии и стручен кадар за нивните деца, а исто така возрасните лица со посебни потреби по 26 година да им биде покриено здравственото осигурување. Како најприоритетен проблем за решавање го посочуваат сместувањето на децата по смртта на родителите. Сметаат дека институциите во Демир Капија и Негорци, каде што треба да бидат сместени нивните деца, не се соодветни и бараат државата да најде решение за нивно сместување. За возврат тие ги нудат своите куќи и станови и да волонтираат до крајот на животот. На прес-конференцијата во Штип Зоран Мијаков од Здружението „Сплотени срца“ истакна дека за да ги испратат пораките до сите политичари три дена ќе кампуваат пред Собранието, а шаторите ќе ги постават од четврток во девет часот. Истиот ден ќе одржат и прес-конференција. Мијаков најави дека секој 21, 22 и 23-ти во наредните месеци ќе ги поставуваат ...
сите 148 | | | веќе видена

Војвотката на Кембриџ, Кејт Мидлтон, е дефинитивно една од најпознатите стилизирани жени во светот. Таа е висока, вита и секогаш на најразлични настани изгледа репрезентативно. Освен по убави и децентни фустани и додатоци, Кејт има и фигура за која сонуваат многу жени. Добрата физичка форма, како што вели самата Кејт, се должи на грижата за децата но и храна има важна улога за да изгледа одлично. Ова се основните прехранбени производи на Кејт Мидлтон: n Таа сака егзотични и пикантни зачини, затоа и менито и изобилува со жешки вкусови. n Кејт е приврзаник на строгите диети што ги применува многу смело и храбро. § се допаѓа Дуканова диета, омилена кај ѕвездите како што се Џенифер Лопез и Жизел Бундхен. Овој начин на исхрана се карактеризира со многу низок внес на јаглехидрати, повеќе месо, овошје и зеленчук. n Најмалку еднаш неделно Кејт го преферира вегетаријанското мени - тогаш на менито има само зеленчук, суров или нежно обарен. n Но и Кејт си угодува за време на викендите. Во такви моменти и таа ги ...
сите 39 | | | веќе видена

Неколку илјади лица синоќа се собраа на улиците на Истанбул и неколку други турски градови за да го изразат своето незадоволство од резултатите од референдумот за уставни измени во Турција, но кој со тесно мнозинство беше одобрена промената на парламентарниот систем во земјата со претседателски. Како што јави ДПА, околу 2.000 демонстранти се собраа во квартот Бешикташ во центарот на Истанбул, кои скандираа „Крадец! Убиец! Ердоган!“. Дел од учесниците на протестот тропаа во тенџериња, изразувајќи го на тој начин своето незадовоство од резултатите од референдумот. Друг протест се одржа и во квартот Кадиќој во азискиот дел на Истанбул, каде неколку илјади демонстранти носеа постери на кои пишуваше: „НЕ-то не заврши, тоа допрва почнува“. Организаторите на протестите изјавија дека тие се незадоволни од „измамите, неправедата и кражбата на гласовите“ на референдумот. Слични протести се одржи и во други делови на Истанбул, како и во Анкара и Измир. Нема информации за судири меѓу учесниците на протестите и ...
сите 127 | | | веќе видена

Општина Центар го обвини Градот Скопје дека исекол зимзелени садници на потегот од Триумфалната порта до ГТЦ. Според Општината, се работи за оформени, високи и здрави садници, кои го красеа овој дел на централното градско подрачје веќе триесетина години. „Ова беше единствената зелена оаза која се наоѓаше сред бетонот. Садниците се исечени од ЈП ’Паркови и зеленило‘, со налог од Град Скопје. Несфатливо е кому и зошто му пречеше зеленилото кое го красеше просторот и беше место за починка на граѓаните“, се вели во соопштението од Центар во кое уште се наведува дека Општината не беше ниту известена за ова уништување на зеленилото. Но, од Градот реагираа на ваквите обвинувања тврдејќи дека се работи за невистинити информации за наводно сечење на дрва во близина на ГТЦ. „На ова место се искастрени неколку грмушки од видот таџус баццата, а не дрвја како што наведоа неколку интернет-портали и Општина Центар. Стручните служби од ЈП ’Паркови и зеленило‘, по извршен увид оцениле дека истите се делумно исушени и треба ...
сите 9 | | | веќе видена

next