Утрински

Скопјанецот Бобан С. (40) засега останува единствен осомничен за минатонеделната кражба во трезорот на НЛБ банка, каде што бил вработен. Десетина дена по неговото апсење, истрагата што ја води Основното јавно обвинителство нема докази дали банкарот имал партнери од внатре или од надвор, кои му помогнале да ги извлече трите милиони евра од трезорот и да излезе незабележано. Од ОЈО вчера кусо ни изјавија дека истрагата продолжува, но оти нови моменти нема. Останува мистерија и каде се парите. Како што е познато, за „кражбата на векот“ се дозна на 10 април кога директорот на трезорот на НЛБ банка во Скопје пријавил дека недостасуваат милиони швајцарски франци и евра. Три часа подоцна, осомничениот за кражбата е уапсен, но од парите и ден - денеска нема ни трага ни глас. Полицијата соопшти дека банкарот имал допир со работата во готовина и депото во банката и кој добро го познавал процесот на функционирање, сефот го празнел четири дена. С` на се украл два милиони франци и 645.000 евра, кои ги сокрил во украсна ...
сите 63 | | | веќе видена

„Возиме кон иднината“ е насловена годинашната ролер-трка што ќе се одржи в петок точно напладне, а во организација на јавната установа Детски културен центар „Карпош“. Ролеријадата ќе стартува на булеварот „Илинден“, од пред фонтаната во Градскиот парк и ќе се движи до клучката кај ЈП „Паркови и зеленило“. На оваа манифестација што се одржува по шести пат ќе учествуваат училиштата од градот и околина, а целта е да се развива спортскиот дух кај најмладите, да стекнат навики за спортување и меѓусебно да се дружат. „Со мислата во здраво тело, здрав дух, сакаме да ги анимираме нашите најмлади да ги засакаат ролерите и да го развијат духот на масовна дружба. Со унапредувањето на ролер-спортот, градот ќе се збогати со уште една масовна манифестација, која има тенденција да прерасне во традиционална, а од година во година е се' помасовна. Во манифестацијата ’Возиме кон иднината‘, минатата година учествуваа околу 700 учесници, а годинава очекуваме бројката да биде поголема. Учесници се деца од 30 и повеќе основни ...
сите 30 | | | веќе видена

Австралиски магазин тврди дека славната пејачка веќе неколку недели се гледа тајно со принцот Ендрју. Кајли Миног и принцот наводно се зближиле откако таа во февруари ја оконча врската со актерот Џошуа Сас, за кога беше и свршена. „Моментално се неразделни. Ендрју е заљубен до уши“, изјави за магазинот „New Idea“ извор од палатата, додавајќи дека двајцата почнале да се гледаат откако Ендрју (57) ја контактирал Кајли (48) за да и' даде поддршка откако таа ја прекинала врската со Џошуа. Имено, Кајли е некој што кралицата Елизабета, мајка на Ендрју, со задоволство би го примила во семејството. Сите се надеваат дека врската ќе потрае“, вели изворот. Војводата од Јорк беше во брак со Сара Фергусон од 1986 до 1996 година, со која има две ќерки, принцезата Беатрис (28) и принцезата Еугенија (27). По разводот го поврзуваа со многу познати дами, вклучувајќи и бизнис-жени и плејбој-манекенки. Пред две години, синот на кралицата Елизабета се најде во центар на скандалот поради наводите дека учествувал во секс со ...
сите 16 | | | веќе видена

– кураторка Денес го објавувам отворениот повик за наградата „Денес“ за млад визуелен уметник до 35 години, како и повикот за едукативно-дискурзивната програма „Совршениот уметник“. Вечерта ќе го прославам ова со проследување на инспиративен уметнички настан во Скопје, со мојот партнер Филип Јовановски. - електроинженер По прекрасно поминатите празници во Белград со пријателите, денес се враќам на моите секојдневни обврски. Работам како електроинженер, а слободното време го користам за спорт, пливање и одбојка, како и за кафе и прошетки со најблиските. - професорка по француски јазик Се враќам од Прага во Брно по долгата прошетка на дожд и сонце. Бев на концерт од нашите тетовци „Conquering lion“, кои имаа настап во Прага. Ме чекаат работните обврски за „Луфтханза“, каде што сум во тимот за техничка поддршка, и ги преведувам повиците на патниците на германски, француски и англиски јазик.
| | веќе видена

Возач на патничко возило е тешко повреден во железничка несреќа што се случила на патниот премин меѓу железничкото стојалиште Тумчевиште и железничката станица Гостивар. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека несреќата се случила вчера во 18:24 часот меѓу патнички воз кој сообраќал на релација Скопје-Кичево и возило „сеат леон“ со тетовски регистарски ознаки. Повредениот возач со Итна медицинска помош бил пренесен во Медицинскиот центар во Гостивар. Увид на местото на настанот извршила екипа од полициската станица во Гостивар, а во периодот од 18:24 до 21:18 часот бил во прекин железничкиот сообраќај на тој дел од пругата.
сите 7 | | | веќе видена

Возило „голф 5“ со скопски таблички ноќеска е опожарено на улицата „Среќко Пужаљка“ во Скопје. Нема поврдени лица и не е предизвикана материјална штета на околните возила и објекти. Возилото е сопственост на З.Б. (31), кој околу еден часот по полноќ го паркирал автомобилот, а околу 02:40 часот бил известен од соседите дека возилото му е опожарено. Околу 3 часот пожарот бил изгаснат од страна на Бригадата за противпожарна заштита Скопје. Од пожарот целосно бил опожарен предниот дел на возилото, а оштетен е и дел од внатрешноста. Се преземаат мерки за утврдување на причините за настанување на пожарот. б
| | веќе видена

Собранието на доверители на АД „Млаз“ од Богданци во стечај, ја прифати понудата од „БиоМент“ ДООЕЛ Антонио Богданци и ја продаде автобуската станица. Цената е 5,5 милиони денари што е речиси двојно повеќе од проценетата вредност од 2,4 милиони денари и истата е постигната на електронската аукција одржана на 15 март годинава. За продажбата биле заинтересирани три фирми, а најдобра понуда имала „БиоМент“ ДООЕЛ Антонио Богданци, по што доверителите на собранието одржано во Основен суд Велес, едногласно ја прифатија понудената цена.(П.П.)
сите 13 | | | веќе видена

Три непознати лица синоќа, во 21.30 часот, со безбол палки физички го нападнале Н.З., сопственик на угостителски објект во Скопско поле, соопшти полицијата. Разбојниците нападнале и повеќе гости кои биле во локалот. Ги удирале по главата и телото, при што се повредени Ш.М. (33), Н.Б. (38), К.М. (23), сите од Трубарево, Р.В. (34) од Кавадарци и А.Ј. (29) од Скопје. Никој од повредените досега не побарал лекарска помош. Се преземаат мерки за пронаоѓање на напаѓачите и за целосно расчистување на случајот.
сите 12 | | | веќе видена

Хорот на детскиот фестивал „Златно славејче“ распишува аудиција за сите деца на возраст од 7 до 12 години. Се' што треба да направат заинтересираните дечиња е да отпеат најмалку една песничка по сопствен избор. Аудициите ќе се одржат на 20 и 21 април со почеток во 18 часот во просториите на Советот за грижи и воспитување на децата на град Скопје кој се наоѓа на бул. „Илинденска“ бр. 55 (веднаш до Пионерскиот дом – Карпош).
| | веќе видена

Потребно е: 400 г варено или печено пилешко месо, 400 г од сечкани маринирани печурки, 200 мл павлака, 200 мл мајонез, сол по вкус, црн пипер и оригано по желба. Подготовка: Исечете го пилешкото на коцки и измешајте го со печурките. Додадете павлака и мајонез, сол и црн пипер и измешајте се заедно. Оставете во фрижидер да се излади, па потоа сервирајте.
сите 12 | | | веќе видена

„Кралскиот клуб“ во контроверзен меч го елиминираше Баерн Минхен, а „јорганџиите“ беа поуспешни од Лестер Реал Мадрид и Атлетико Мадрид го продолжуваат патот во Лигата на шампионите и обезбедија пласман во полуфинале. Иако Баерн Минхен успеа да го совлада Реал Мадрид во реванш мечот од четвртфиналето, сепак победата од 2:1 ги однесе екипите во продолженија, но гостите кои и на овој дуел останаа со играч помалку не можеа да се одбранат и примија три гола, па со 4:2 Реал дојде до победа. Кристијано Роналдо беше јунак на Реал Мадрид со хет-трик, но по овој натпревар најмногу ќе се зборува за очајната арбитража на судијата Виктор Кашаи во корист на „кралскиот клуб“. Средбата во првото полувреме беше израмнета се до 53. минута кога Левандовски беше сигурен изведувач на ударот од 11 метри и донесе предност за Баерн, која не беше доволна за да го однесе тимот во следната рунда. За да биде покомплицирано се погрижи Роналдо во 76. минута кога израмни на 1:1. Само две минути подоцна, Рамос го матираше својот голман и ...
сите 73 | | | веќе видена

Екипата на Куманово не успеа да го освои пехарот во БИБЛ лигата откако вечерва во реваншот од финалето во ова натпреварување загуби од бугарскиот тим Берое со 77:73 (22:9; 20:17; 11:30; 24:17). На првиот натпревар одигран во Стара Загора Берое победи со 84:55. Најефикасен на натпреварот беше Брендис Рос од Берое со 17 поени. Натпреварот доцнеше со почетокот од причина што на неколку минути пред стартот на дуелот снема струја во спортската сала во Куманово. Куманово е третата македонска екипа што играше во финалето на ова натпреварување, откако претходно тоа им успеа на Работнички во 2009 година и на Фени Индустри во 2011 година. Токму тимот од Кавадарци, Фени Индустри е единствениот од Македонија кој го има освоено ова натпреварување.
сите 6 | | | веќе видена

Тренерот на Атлетик Билбао Ернесто Валверде е најверојатно новиот тренер на Барселона. Тој по завршувањето на оваа сезона ќе треба да го наследи Луис Енрике на клупата на Каталонците, пренсеува шпански „Мундо депортиво“. Според шпанскиот медиум Валверде веќе ги информирал првите луѓе на Атлетик Билбао дека ќе го напушти клубот по завршувањето на договорот. Тој е четврта година на клупата на тимот од Билбао, а досега во својата тренерска кариера бил тренер на Еспањол, Виљареал, Валенсија и Олимпијакос. Како евентуелан конкурент за местото на клупата на Барселона е и сегашниот помошник на Енрике – Хуан Карлос Унзуе.
сите 6 | | | веќе видена

Маестрото на хармониката, но и автор на повеќе од 150 новосоздадени народни песни, Милан Завков, со славенички концерт во МОБ ги одбележа своите 40 години активност на македонската естрада Во понеделникот, на 17 април, маестрото на хармониката, но и автор на повеќе од 150 новосоздадени народни песни - Милан Завков, со славенички концерт во МОБ ги одбележа своите 40 години активност на македонската естрада. Прекрасната музичка вечер, која се совпадна со вториот ден од велигденските празнувања, наликуваше на пролетен фестивал, на кој, освен неколкуте, од мноштвото ора во авторство на Завков, на сцената беа изведени негови фолк-евергрин, или подобро кажано - обнародени песни. Запеаја најпознатите македонски фолк-пејачи и пејачки, кажаа пригодни зборови за маестралниот Завков, кој цело време работи и твори од сенка, а Никола Костадиновски објасни дека за него и по толку децении е се' уште енигма дали Завков е подобар како инструменталист, како автор или како човек. Низ музичкиот времеплов, заедно со Завков, ...
сите 7 | | | веќе видена

Холивудската ѕвезда Ричард Гир (67) пред две години пронајде нова голема љубов, Алехандра Силва (34). Атрактивната Шпанка до сега јавноста ја гледаше исклучиво во друштво на нејзиниот партнер, а неодамна се појави во Мексико, во ново издание, т.е. во минијатурен костим за капење. Згодната Алехандра уживала на плажа во костим кој не е само со оригинален само според дезенот, туку и многу провокативен според кројката. Симпатичната Алехандра, која во родната Шпанија е многу позната јавна личност, во животот на Гир влегла по неговите два брака, најпрвин со Синди Крафорд ( од 1991 до 1995 година), а потоа со Кери Лоуел, со која актерот се ожени во 2001 година, а официјално се разведе минатата година. Додека Алехандра уживала на плажа, Гир бил во Њујорк поради деловни обврски. Тоа се случило во текот на месецов и е ретка ситуација тие двајцата да се разделат.
сите 11 | | | веќе видена

Марјан Лазовски е назначен за нов селектор на сениорскиот национален тим на Република Македонија во женска конкуренција. За него ова ќе биде нов правец во професионалната кариера односно прв предизвик како тренер/селектор на состав во женска конкуренција. По бројните ангажмани на клупски план како тренер, Лазовски пет години беше и дел од стручниот штаб на сениорскиот национален тим во машка конкуренција, а го предводеше како селектор во 2012, на Олимписките квалификации во Венецуела. - Досега не сум работел во женска кошарка, но според мене разлика во машката и женската кошарка не постои. Мислам дека имаме солиден состав, девојките се подисциплинирани, поисполнителни и поработливи. Најпрвин мислам дека треба да направиме одлична атмосфера, а потоа верувам дека ќе следат и добри игри. Со дисциплина и добра игра, нема да изостанат и резултатите, тоа е сигурно, изјави Лазовски за веб страната на МКФ. Првиот собир сениорките ќе го одржат на 26 мај, во Скопје. Како дел од подготвителниот период во пресрет на ...
сите 7 | | | веќе видена

Филмот „Насоки“ на режисерот Стефан Командарев ќе учествува во конкуренцијата на престижната програма „Извесен поглед” (“Un Certain Regard”) на Канскиот филмски фестивал, кој ќе се одржи од 17 до 28 мај и одбележува 70 години од постоењето. Филмот е копродукција меѓу Арго Филм, Бугарија; Актис Филм, Германија и Сектор Филм од Македонија. Финансиски филмот е поддржан од Бугарскиот национален филмски центар, Регионалниот филмски фонд МДМ, Агенцијата за филм на Република Македонија, како и Европскиот филмски фонд Еуримаж. „Насоки“ е современа драма чие дејство се одвива во рамките на 24 часа, каде во шест такси возила се испреплетуваат судбините на група луѓе - херои од сегашната балканска реалност. Во тоа деноноќие сме сведоци на некои од реалните проблеми, па дури и апсурди на денешното општество на овие простори. Командарев е и сценарист на филмот заедно со младиот драматург Симеон Венциславов. Македонскиот дел на авторската екипа ја сочинуваат костимографот Жаклина Крстевска и шминкерот Мартин Павловски. ...
сите 115 | | | веќе видена

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“, во режија на Александар Морфов, утре ќе гостува на престижниот Меѓународен театарски фестивал „Митем“ во Будимпешта. МНТ соопшти дека со ова гостување почнува меѓународното претставување на „Животот е прекрасен“. - За МНТ ова ќе биде голем предизвик и искуство да застане рамо до рамо со врвни театарски куќи и светски познати режисерски имиња. На фестивалската програма на четвртото издание на Фестивалот ќе се прикажат театарски куќи од 11 земји со претстави потпишани од страна на врвни режисерски имиња: Еуџенио Барба, Валериј Фокин, Атила Видњански, Давид Дојашвили,Томас Ричардс, Виктор Рижаков, Александар Морфов, Ана Петерсон, Раду Африм, Алвис Херманис, Искандер Сакаев, Римас Туминас, Силвиу Пуркарете, Еимунтас Некрошиус и други, посочуваат од МНТ. Целта на фестивалот е да се презентира извонредна разновидност на уметноста на театарот од целиот свет. МНТ годинава ќе биде дел од официјалната програма на МЕСС, а потоа следуваат гостувања во ...
сите 20 | | | веќе видена

Ансамблот на Народниот театар-Битола синоќа во театарот „Вера Комисаржевскаја“ во Санкт Петербург го изведе музичко-сценскиот перформанс „Шекспир засекогаш“. Копродукцискиот перформанс, кој е прво меѓународно гостување на оваа национална установа во 2017 година, беше во изведба на актери од Битолскиот театар и од рускиот театар-домаќин „Вера Комисаржевскаја“. Перформансот беше изведен во форма на маратонска актерска манифестација посветена на Шекспир. Освен во музичко-сценскиот дел, битолската група „Фолтин“ која настапува во перформансот, приреди и посебен концерт за руската публика. Во претставата настапија актери од Македонија и Русија, но како почесен гостин настапи и народниот актер, некои го нарекуваат и актерска икона во Русија, Ивак Краско, кој иако има 89 години, се уште е активен. Заедно со актерите од Русија настапија и битолските актери Соња Михајлова, Катерина Аневска, Никола Пројчевски, Александар Димовски и други членови на ансамблот. Народниот театар-Битола оваа пролет, со поддршка на ...
сите 6 | | | веќе видена

Компилацијата „Remote Perspective, An Abstract Sound Compilation“ е реализирана за македонската веб-страница www.ampeff.com Издадена е првата компилација на амбиентална, електронска и експериментална музика „Remote Perspective, An Abstract Sound Compilation“ реализирана за македонската веб страница www.ampeff.com На компилацијата се наоѓаат 19 траки од артисти од Македонија, Малта, Англија, Аргентина, Германија, Србија и Португалија во времетраење од 1 час и 55 минути. Таа е достапна за бесплатно преземање и преслушување на официјалниот сајт на следниот линк Музичката компилација е курирана од Amplidyne Effect (Мартин Георгиевски). Од македонските артисти застапени се Димитар Додовски, Тони Димитров, Александар Ордев и др.
сите 3 | | | веќе видена

next