Утрински

Според директорот на компанијата, Христијан Мицкоски, цената може да расте само во ситуација на либерализација на пазарот која засега се планира во 2020 АД ЕЛЕМ нема да побара зголемување на цената на електричната енергија, а загубата од увозот на скапа струја во јануари годинава поради екстремно ниските температури, компанијата ја покри со зголеменото производство, со поевтиниот увоз во март и април годинава, како и со извозот во ноември и декември минатата година, најави генералниот директор Христијан Мицкоски. Тој нагласи дека компанијата по првите три месеци од годинава се наоѓа во извонредна финансиска кондиција. - Струја извезовме во ноември и во декември, во јануари купивме скапа струја, потоа ја набавивме евтино. Ќе се обидеме да купиме евтина струја до јуни, кога ќе заврши оваа регулирана година. Во првите три месеци компанијата има добивка пред оданочување во висина од 7,5 милиони евра. Тоа е уште еден показател за исправните политики и начинот на водење на компанијата и дека нема да бараме ...
сите 40 | | | веќе видена

На билетарниците на ЈСП се' уште се бара билет за едно возење, а кога ќе се каже дека тоа е плаќањето со мобилен телефон, граѓаните не знаат како Електронската наплата во јавниот градски превоз се' уште има нејасностии за дел од граѓаните, особено околу начинот на плаќање со мобилен телефон. За жал, на патниците тоа не знаат да им го објаснат ни возачите. Граѓаните прашуваат и по билетарниците, па некаде добиваат објаснување, но не секаде. И тие, покрај надополнувањето на електронските картички и секојдневните појаснувања на новиот начин на наплата и видот на билети, често пати не се воздржуваат па коментираат дека новиот систем на наплата стартуваше пред да им се објаснат сите детали на патниците. Има граѓани кои се' уште бараат да купат билет за едно возење, па вработените во билетарниците објаснуваат дека единечен билет, всушност, е плаќањето со мобилен телефон. Но малкумина патници знаат како да платат со мобилен. Корисниците на „Македонски телеком“ тоа можат да го сторат само со едноставно вртење на ...
сите 7 | | | веќе видена

Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на претседателот на Република Македонија, Маја Иванова, престојува во дводневна посета на Македонија. Како што се наведува во соопштението од Кабинетот на Претседателот, за време на дводневниот престој тајландската принцеза ги посетила и разгледала дел од значајните културно – историски знаменитости во Македонија и се запознала со богатата македонска култура, историја и традиција. На средбата, принцезата Маха Чакри и сопругата на претседателот Маја Иванова разменле мислења и идеи за соработка во областите и активностите кои споделуваат заеднички вредности во агендите на двете дами. Иванова, како што се вели во соопштението, информирала за проектите во кои е таа вклучена и ги поддржува во Република Македонија и во тој контекст се осврнала на иницијативите кои се оддржуваат под нејзино покровителство, а се однесуваат на жените и децата, пред се` на активностите поврзани со децата со посебни потреби и детската исхрана. Тајландската принцеза ...
| | веќе видена

Тешко е за жените да преземат контрола за нешто Ен Хатавеј Во филмот од 2011 година „Еден ден“, наспроти Џим Старџес, јас не и' дадов се' што можев на режисерката Лоне Шерфиг, бидејќи таа беше жена. Навистина жалам што не и' верував повеќе. И до ден-денешен се плашам дека причината што не и' верував на начинот на кој му верував на некој од другите режисери со кои работам, е тоа што таа е жена. Толку сум исплашена дека ја третирав со субјективно женомрзие. Се плашам дека не и' дадов се' што и' требаше или ... И давав отпор на некое ниво. Тоа е нешто за што размислувам многу во однос на тоа кога добивам сценарија што треба да бидат режирани од жени. Кога ќе добијам сценарио, кога гледам прв филм во режија на жена, порано се фокусирав на тоа што не е во ред. И кога гледам филм режиран од маж, се фокусирам на тоа што е во ред. Можам само да признаам дека го направив тоа и дека не сакам да го правам повеќе... Јас, пред да сфатам, активно се обидував да работам со женски режисери. И се' уште го имам тој начин на ...
сите 7 | | | веќе видена

Ако се користат антибиотици 15 дена и повеќе, ризикот за да се добие рак на цревата се зголемува за 73 отсто. Ова го покажа најновата студија објавена во угледниот гастроентеролошкиот весник „Гут“. Имено, научниците откриле дека долгорочното користење на антибиотици го зголемуваат ризикот од добивање полипи, мали израстоци на ѕидот на цревата, кои може да станат канцерогени. Доколку се земаат лекови во четириесеттата и педесеттата година од животот, ситуацијата, се подразбира е поризична, отколку тоа да е во дваесеттите и триесеттите години. Сето ова се поткрепува со теоријата дека цревните бактерии играат клучна улога во спречување на добивање на карциномите. Иако, антибиотиците типично се препишуваат на една недела, состојбите како што се акните или, на пример, туберкулозата може да бараат долготрајно лекување со антибиотици. Научниците ги испитувале податоците на повеќе од 16.000 жени постари од 60 години. Во рок од само два месеци користење антибиотици меѓу 20. и 39. година ризикот од појава на полипи ...
сите 5 | | | веќе видена

Досега се поставени околу 2.000, и тоа на булеварите „Метрополит Теодосиј Гологанов“, „Св. Климент Орхидски“, „Партизански одреди“... Околу 4.000 заштитни столпчиња ќе никнат по тротоарите на булеварите како би се зголемила безбедноста на пешаците и на велосипедистите. Поставувањето на столпчињата е во тек, односно започна кон крајот на минатата година. На терен работите ги изведуваат екипи од ЈП „Улици и патишта“ од каде што посочуваат дека првите столпчиња биле поставени во ноември, во делови на булеварот „Партизански одреди“. „Досега се поставени околу 2.000 столпчиња, а до крајот на годинава ќе поставиме уште толку. Во првиот бран од акцијата сконцентрирани сме на ‘Партизански одреди‘ и делови од централното градско подрачје. Акцијата, во периодов што следи ќе продолжи интензивно“, најавува Синиша Ивановски, директор на „Улици и патишта“. Тој појаснува дека сега столпчињата се поставуваат побавно, со оглед на тоа дека за работа екипите имаат на располагање само една машина која ги прави ископите за ...
сите 22 | | | веќе видена

СДСМ бара да се деблокира работата на Парламентот за да може да се избере нов собраниски претседател кој ќе ги закаже локалните избори, бидејќи нивното неодржување ќе биде на директна штета на граѓаните. Претседателот на партиската Комисија за локална самоуправа Дејан Павлески посочи дека за три недели, на 15 мај, градоначалниците и советите на општините ги губат ингеренциите и овластувањата и дека ќе биде доведена во прашање целокупната работа на општините. „Тоа значи дека граѓаните ќе останат без еднократната социјална помош што им следува по закон, социјално загрозените лица ќе останат без субвенциите за комунални трошоци. Ова значи егзистенцијален ризик за најранливите категории граѓани. Но и не само за нив. Вработните во општините ќе останат без плата, вработените во училиштата, градинките, културните установи од локален карактер, како и вработени во противпожарните единици и во другите општински установи нема да можат да земаат плата...“, рече Павлески. Тој го повика раководството на ВМРО-ДПМНЕ да ...
сите 188 | | | веќе видена

Северна Кореја соопшти дека е подготвена да го потопи американскиот носач на авиони „УСС Карл Винсон“ за да ја покаже својата воена моќ, по извештаите за заедничките вежби на два јапонски разурнувачи со американската борбена група во западниот Пацифик. Американскиот претседател Доналд Трамп и' нареди на борбената група на носачот УСС Карл Винсон да вплови во водите на Корејскиот Полуостров, како одговор на растечките тензии поради севернокорејските нуклеарни и балистички тестирања и нејзините закани дека ќе ги нападне Соединетите Држави и нивните азиски сојузници. САД не објавија каде точно се наоѓа групата додека се приближува кон регионот. Американскиот потпретседател Мајк Пенс вчера кажа дека ќе пристигне „во рок од неколку дена“, но не даде детали. Северна Кореја на сето тоа пркосно возвраќа. „Нашите револуционерни сили се борбено подготвени да го потопат американскиот носач на авиони со еден удар“, се вели во коментарот на „Родонг синмун“, гласилото на владејачката Работничка партија. Се смета дека ...
сите 218 | | | веќе видена

Во Музејот на град Скопје, на постхумна изложба ќе бидат презентирани над 110 дела од последниот авторов циклус Во Музејот на град Скопје утревечер во 19,30 часот ќе биде отворена постхумната изложба „Собитија“ на академскиот сликар Нове Франговски, каде што ќе бидат презентирани над 110 дела од последниот истоимен авторов циклус работени во последните 10 години. Со презентирањето на оваа изложба е опфатен еден специфичен дискурс од развојот на творештвото на значајниот македонски современ уметник кој почина на 27 март годинава, неговиот најнов циклус дела, по кои Нове Франговски досега не е познат на пошироката јавност, а како што посочуваат организаторите, во дадениот контекст ќе даде едно поинакво светло за неговиот уметнички развој. Изложбата и каталогот се реализирани со поддршка на Министерството за култура и Град Скопје, а организацијата и реализацијата се на Музејот на град Скопје. Последниот творечки опус на истакнатиот македонски сликар Нове Франговски се смета за „своевиден творечки рекапитулар ...
сите 21 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија излезе со осуда изјавата на градоначалникот на Дебар, Ружди Лата. Изјавата на Лата, според СДСМ, оди во прилог на поттикнувачите на поделби и нетрпеливост. „Ја осудуваме провокативната реторика во изјавата на градоначалникот на општина Дебар, Ружди Лата, која не е во духот на заедништвото, интеграцијата и меѓусебното почитување на граѓаните. Избраните и именуваните функционери мора да бидат свесни за одговорноста што ја имаат пред Уставот, законите и граѓаните на Република Македонија. И Лата, како и сите други носители на државни функции, мора да работат единствено во интерес на граѓаните и секоја изјава, секој искажан збор и секое направено дело мора да биде исклучиво во интерес на граѓаните, што не е случај со последната изјава на Лата“, се вели со соопштението на СДСМ и притоа се потсетува дека ваквите настапи одат во прилог само на оние кои креираат поделби и работат на поттикнување раздор и нетрпеливост. Со осуда на изјавата на градоначалникот Лата се огласи и ...
сите 10 | | | веќе видена

Околу 60 илјади денари биле одземени од двте цркви во манастирскиот коплекс во Лешок во текот на изминатата недела за што се сомничат четири лица, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоивски. Случајот бил пријавен вчера околу 11 часот и 30 минути од страна на М.М.(35) вработен во манастрискиот комплекс при што било утврдено дека во периодот од 16. до 22 април тогаш непознати сторители влегле во црквата „Свети Атанасиј“ и од фиоки во пангарот и иконите одзеле поголема сума пари како и големиот клуч од старата црква „Света Богородица“ каде на неколкупати во периодтот од 17. до 22 април било влегувано и исто така одземано пари од фиоките на пангарот и иконите. Полицијата извршила увид при што било утврдено дека вкупната сума на одземени пари е околу 60 илади денари. Истиот ден околу 14 часот во манастирската црква „Свети Атанасиј“ биле затекнати двајца малолетници од селото Непроштено, едниот на 15, а вториот на нецели 16 години како одземаат пари оставени од верниците по што вработените ги ...
сите 4 | | | веќе видена

Гевгеличани денеска на референдум ќе се изјаснуваат дали се за отворање на рудници за злато по најавите дека канадски компании сакаат да добијат дозвола за експлоатација на злато на планината Кожув. Во 7 часот беа отворени сите 37 избирачки места на кои граѓаните ќе се изјаснуваат по референдумското прашање дали се „за“ или „против“ отворање рудници за злато на планината Кожуф. - Референдумското изјаснување почна уште вчера кога гласаа затворениците, болните и старите и изнемоштени лица. Процесот се одвива беспрекорно без никакви проблеми. Во гласачкиот список се запишани 19.459 граѓани со право на глас кои треба да се изјаснат во текот на денот, најдоцна до 19 часот, изјави Гордана Поп-Кочева, претседател на ОИК Гевгелија. За да биде успешен реферндумот, Поп-Кочева појасни дека на гласање треба да излезат најмалку 50 отсто плус еден од запишаните граѓани во гласачкиот список и дека првичните резултати ќе бидат познати по 20 часот.
сите 50 | | | веќе видена

– ТВ-автор Ги сакам понеделниците затоа што носат нова енергија. Од утрово испорачувам книги на мои читатели низ земјава и почнувам со редовните снимања за новиот детски проект на „Наша ТВ“, „Бушави глави“. Денес снимаме во Основното училиште „Братство“. – писателка Денес го праќам во печат мојот најнов роман „Луна – девојката со коса капинка и жолта ѕвезда на челото", која беше првата и најголема љубов на мојот татко Димитар Димитровски-Такец. Книгата ќе биде промовирана идниот месец, по повод 2 години од неговото заминување. – пејачка Утрото ќе ми почне со цеден сок и програмата „Македонија наутро“, на МРТ и прилогот за мене со Кате. Задоволна од снимањето на најновата песна за фестивалот „Филиграни“, на пладне ќе полетам за Цирих. Ќе вечерам дома, во Сен Гален, со синот и неговата девојка. Знам дека ќе ми недостасуваат пријателите и роднините во Скопје.
| | веќе видена

Момче на возраст од 17 години од гостиварското село Ѓурѓевиште се здобило со скршеница на клучната коска откако минатата ноќ врз него додека одел пешки налетало и го удрило возило „смарт“ управувано од С.Ш.(22) од Тетово, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Сообраќајната несреќа се случила минатата ноќ десеттина минути по полноќ на булеварот „Илинденска“ во Тетово. Повредениот пешак со друго возило веднаш бил префрлен во тетовската болница каде било утврдено дека има скршеница на клучната коска и по укажаната лекарска помош тој бил задржан за натамошно лекување. Во несреќата „смартот“ удрил и во пракиран „опел вектра“, сопственост на М.Ј. (32) од Тетово. Полицијата извршила увид и според првичните информации причина за сообраќајкта е пребрзо возење, а вкупната материјална штета се проценува на околу 30 илјади денари.
сите 16 | | | веќе видена

Потребно е: 40 г квасец, 1/8 л млако млеко, 250 г меко брашно, 140 г шеќер, 100 г путер, 5 јајца, малку сол, 100 г мелени бадеми, 100 г суво грозје, свежо рендано морско оревче, изрендана кора од половина лимон, 50 г мелени 'фстаци, уште 70 г суво грозје, рум, 80 г трошки од бисквити; додатоци: 2 лажици бадеми исечкани на ливчиња, шеќер во прав за посипување. Измиеното суво грозје потопете го во рум. Замесете го тестото од квасец, брашно, шеќер, јајца, сол и путер, па оставете го на топло за да стаса. Калапот со волумен од 1 литар намачкајте го со масло и посипете го со брашно, па покрај ѕидовите втиснете ги бадемите, исечкани на ливчиња. Премесете го тестото, додајте ги сите други состојки и ставете ги во калапот. Печете 55-60 минути, во рерна загреана на 180 степени Целзиусови. Изладениот куглоф посипете го со шеќер во прав.
сите 8 | | | веќе видена

Голем број граѓани денеска излегоа на цетралниот скопски плоштад за да стават потпис на иницијативата до Собранието за измена на закони и подзаконски акти за соодветни права на децата со посебни потреби. Собирањето на потписите започна во 10 и траеше се' до 16 часот, каде на штанд се поставени книги во кои граѓаните ги ставаа своите потписи. Иако во претпладневните часови беа собрани само 2.000 потписи, сепак, се верува дека потребниот број на потписи ќе биде обезбеден и дека Собранието ќе пристапи кон измена на законската регулатива. Инаку, иницијативната потекна од родители на деца со посебни потреби. Со цел за проблемите на оваа категорија граѓани да слушне пошироката јавност, родителите во четвртокот во „Жена парк“ отворија шатори и таму ноќеваа се' до саботата. (П.Р.)
сите 72 | | | веќе видена

Загриженост во тимот на Голден Стејт. Стив Кер, тренер на „вориорси“, ќе го пропушти остатокот од серијата со Портланд во плеј-офот во НБА лигата поради, како што пренесуваат американските медиуми, непозната болест. „Најлоша работа е што Кер има неподнослива болка и едвај може да се движи. „Вориорси“ се уште немаат одговор што се случува. Не се знае дали оваа ситуација кај Стив има врска со претходната“, се вели во описот на состојбата со Стив Кер во „Меркјури њуз“. Кер пропушти најголем дел од сезоната 2015/16 поради проблеми во долниот дел на грбот. Беше подложен и на операција, но работите се искомпликуваа, па еден од најдобрите тренери во НБА отсуствуваше повеќе од планираното.
сите 5 | | | веќе видена

Мери Кејтани е победничка на маратонот во Лондон. Кениската атлетичарка ја истрча патеката за 2:17,01 часа што претставува нов светски рекорд во женска конкуренција. Досегашниот на Пола Редклиф беше стар 12 години и изнесуваше 2:17,42 часа, но англиската маратонка останува вкупна светска рекордерка. Интернационалната атлетска федерација (ИААФ) признава два светски рекорда кај девојките. Еден во т.н. „мешана“ трка, а вториот само во женска конкуренција. Редклиф и натаму го држи најдоброто време во „мешаните“ настапи од 2003 година (2:15,25 часа). Победник на лондонскиот маратон 2017 во машка конкуренција е Кениецот Даниел Ванјиру со резултат 2:05,48 часа.
сите 5 | | | веќе видена

Работник при пад од триметарска платформа во Виница вчера се здобил со тешки телесни повреди, на кои им подлегнал во Ургентниот центар во Скопје. Како што соопшти МВР, несреќата се случила вчера околу 14:40 часот, додека А.Г. (60) од кочанското село Горни Подлог, работел во хала-луштара во кругот на фирмата „Мак-Прогрес“ во Виница. Тој бил качен на платформа на висина од околу три метри при што во еден момент згазнал на гипсена табла и паднал. Со возило на итна медицинска помош А.Г. е пренесен во Општа болница Кочани, каде му е укажана лекарска помош, но поради сериозноста на повредите е пренесен во Ургентниот центар-Скопје, каде во 16:40 часот починал.
| | веќе видена

Две лица физички нападнале вработена во трафика во Велес, сакајќи да ја ограбат. Настанот се случил синоќа околу 22:35 часот во трафиката „Леди Ди Трејд“ на улицата „Благој Ѓорев“ кога двете лица влегле во трафиката и и се заканиле на 51-годишната Т.П. Едното лице со раката и ја затнал устата, а со другата рака неколку пати ја удрил во лицето и телото, додека другото лице ги пребарувало фиоките од пултот. Откако виделе дека нема пари во фиоките, излегле од трафиката и се упатиле во непознат правец. Увид на лице место извршила увидна екипа на СВР-Велес. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и целосно расчистување на случајот.
сите 5 | | | веќе видена

next