Утрински

Општина Центар потпиша меморандум за соработка со Бизнис- конфедерацијата на Македонија, Институтот за менаџмент и поддршка и Здружението на бизнис-жени на Македонија, во рамките на проектот „Програма за (само)вработување на самохрани мајки“. Проектот е поддржан од Европската унија и ќе се реализира во наредните 12 месеци, а Центар прва се вклучи во оваа програма. Градоначалникот Андреј Жерновски истакна дека програмата за (само)вработување самохрани мајки за Општината е многу важен проект, особено затоа што нуди поддршка на исклучително ранлива група граѓани кои не се соочуваат само со егзистенцијални проблеми. Самохраните мајки секој ден се справуваат и со многубројните предрасуди од околината и игнорирање од страна на институциите. „Преку едукација, практични тренинзи, стручно водство и психо-социјална поддршка, самохраните мајки ќе добијат конкретна можност да станат важен дел од пазарот на трудот. Кога ќе ги препознаат своите потенцијали, тие ќе добијат самодоверба да ги реализираат на дело. Нивното ...
сите 7 | | | веќе видена

Не е никаква тајна дека славните личности често одат на пластични операции, но малкумина од нив сакаат да зборуваат отворено за тоа. Во продолжение погледнете дел од дамите кои не се срамат да признаат дека биле „под нож“. Американската актерка Џенифер Греј стана позната во целиот свет благодарение на нејзината улога во култниот романтичен филм „Валкан танц“. Само неколку месеци по премиерата на филмот отиде на операција на носот која не ја прежали до ден денес. „Влегов во операциската сала како славна личност, а излегов како анонимна. Тоа беше операција од пеколот“, изјави своевремено Џенифер во едно свое интервју. Операцијата на впечатливиот нос кој на нејзиното лице му даваше посебен шарм ја чинеше кариера - повеќе не можеше да добие добра улога, бидејќи продуцентите тврдеа дека повеќе не е препознатлива поради естетскиот зафат. Пејачката Кели Роуланд, кој ја започна својата кариера во групата „Дестинис чајлд“ со славната Бијонсе беше подложена на операција за зголемување на градите. „Сакав да ставам ...
сите 6 | | | веќе видена

Соосновачот на компанијата „Тесла“, Елон Маск (45) објавил фотографија со отпечаток на бакнежот на Амбер на својот образ. Актерката ја објавила истата фотографија и со тоа потврдила дека е во врска со милијардерот - иноватор. Сепак, сите обожаватели на славниот пар не се воодушевени од нивната љубов. Некои му порачале на Маск „да потпише предбрачен договор“ и „да бега“, а на Херд и' „честитале“ на „подемот“. „Не можам да верува дека еден генијалец како Маск не чита весници. Зар ништо не научи од приказната со Џони Деп“ - напишал еден од коментаторите. Маск поради Амбер Херд (31) дошол во Австралија, каде што таа снима филм за суперјунакот Аквамен. Освен што биле заедно на свечената вечера, Маск и Херд, заедно со неговите два сина, отишле во природниот резерват и адреналински парк. До неодамна се говореше дека Елон ќе и' се врати по трет пат на бившата сопруга Талула Рајли (31), со која два пати се женел и се разделувал. Таинствениот бизнисмен осум години бил со канадската авторка Џастин Маск (44), со ...
сите 8 | | | веќе видена

ПОТРЕБНО Е: 1 кг брашно, 200 г путер, 8 жолчки, 80 г шеќер, сол, малку изрендана кора од лимон, 2 лажици рум, половина литар млеко, 60 г квасец. ПОДГОТОВКА: Изматете го квасецот со 3-4 лажици млеко, додадете 2 лажици шеќер и 3 лажици брашно. Кога квасецот ќе нарасне се меси тесто од сите состојки. Тестото се меси се' додека не се врзат сите состојки, а потоа се „тепа“ со сукало додека не се појават меурчиња. Оставете го тестото покриено со чиста кујнска крпа да мирува додека да нарасне. Површината на која ќе го развлекувате посолете ја со брашно, па развијте го тестото со дебелина од 1 или 1,5 см. Крофните се вадат со тркалезни облици (најчесто со наопаку превртена чаша), па повторно се оставаат малку да нараснат. Се печат во многу масло, кое се загрева во сад со дебело дно. Крофните се пржат од обете страни по околу 3 мин. Ако сакате полнети крофни, развијте го потенко тестото, направете поголеми тркалезни облици и на секоја ставете фил по желба (еурокрем, мармалад, стопена чоколада), покријте го со друг ...
сите 16 | | | веќе видена

- оперски пејач Последен ден од оваа работна недела овде, во Љубљана. Подготвувам еден проект на кој ќе настапам со читање на моја поезија и пеење, а во попладневните часови се префрлам на сцената во Љубљанската опера, каде што ме очекува четиричасовна режиска проба. Вечер сум на линија со моите најблиски, од Штип. - уредничка на радио „Голди“ Среда ми е најубав ден, бидејќи се дружам со моите слушатели во пладневната емисија „Среда среќно“, на радио „Голди“ од Велес. Гостин ми е афористичарот Атанас Крлевски, кој има издадено повеќе книги со афоризми. Едноставно убаво ми е кога им кажувам на слушателите: „убав и среќен ден“! - шеф на Регионален центар „Мали Влај“ Денес сум во Скопје, со сопругата Катерина. По работни обврски во ЈП МРД, договорен сум да се сретнам на кафе-шема со „старите скопјани“ од Струга. Некако, посебно задоволство ми е кога во Скопје со моите другари, стружани се дружиме и муабетиме на разни теми.
сите 4 | | | веќе видена

Макетата на постземјотресно Скопје, изработена од архитектонскиот тим предводен од јапонскиот архитект Кензо Танге, е сочувана и не настрадала од пламените јазици во пожарот што ги пеплоса бараките на булеварот „Партизански одреди“, а во кој беа просториите на некогашниот Завод за урбанизам и архитектура Скопје. Како што јави ТВ 21, овој непроценливо вреден документ се наоѓа во рацете на, како што беше речено на телевизијата, главниот акционер на Институтот за урбанизам, Менди Ќира. Тој појасни дека документите кои се постари од 20 години се предаваат на долготрајно чување во Државниот архив, но оти макетата дизајнирана од Танге е кај него. „Бидејќи пред неколку месеци имавме грабеж во овие бараки, за среќа, макетата на Градот Скопје која е направена по земјотресот во 1963 година, ја отстранивме од таму“, вели Ќира, додавајќи дека, сепак, ќе ја отстапи на Државниот архив, но само доколку му биде дадена компензација.
сите 44 | | | веќе видена

Српскиот премиер е иницијатор на царинска унија на Западен Балкан. Се' уште не се знае што се подразбира под тоа и колкави се шансите за успех. Експертите во Србија велат: идејата не е лоша, но пред неа има низа пречки Српскиот премиер и избран претседател Александар Вучиќ е силен промотор на идејата за т.н. царинска унија на Западниот Балкан. Според неговите зборови, „интеграцијата на трговијата и транспортот е најдиректна патека за напредок“. Српскиот премиер смета дека иднината на регионот е во рамките на Европската Унија, а поголема економска интеграција на Западниот Балкан е добар чекор во тој правец. Идејата во моментов не им е до крај јасна ниту на стручњаците, па под шифрата царинска унија секој подразбира што му е волја. Вучиќ забележа дека таквата идеја ја поддржуваат Србија, Босна и Херцеговина и Македонија, па оттука има земји кои и не се заинтересирани за ваков вид унија. Недостатокот на ентузијазам на одделни земји засега претставува и најголема пречка за реализација на оваа идеја. Идејата за ...
сите 93 | | | веќе видена

Љубиша Станковиќ Молк од надлежните државни органи во земјава по информацијата што ја објави Американската комисија за хартии од вредност дека поранешните директори на „Маѓар телеком“, Елек Штрауб и Андрас Балог, кои беа обвинети за водење тајни договори со премиер и со други лица од Македонија за да ја спречат конкуренцијата на телекомуникацискиот пазар, се спогодиле да платат парични казни, од 250.000, односно 150.000 долари. Залудни беа обидите да се добие каков било одговор од Јавното обвинителство на Марко Зврлевски за овој коруптивен случај, иако години наназад е отворена постапка, но се' уште нема никаков епилог. Што навистина се случува зад сцената засега е тешко да се каже, бидејќи Зврлевски молчи не само за текот на постапката, туку и за причините поради кои тој одбива овој предмет да му го предаде на Специјалното јавно обвинителство, иако СЈО уште во февруари минатата година го побара овој предмет, откако во „бомбите“ се спомнуваше милионски поткуп кој се врзува со името на неколкумина високи ...
сите 21 | | | веќе видена

Меѓународната заедница не поддржува нови избори, ниту пак гледа корист од нова лидерска средба, што деновиве ја заговара владејачката партија, најверојатно со цел да ги превенира санкциите што ги најави германски „Шпигел“. Ваквиот став произлезе од пораките на амбасадорите на Шведска, на Холандија и на Словенија, кои вчера учествуваа во дебата организирана од Дипломатскиот клуб во Скопје. Место нови избори, тие препорачаа што поскоро формирање нова влада, бидејќи четири месеци е предолг процес за земја како што е Македонија, која е во политичка криза и соочена со силни внатрешни конфронтации. „Меѓународната заедница е апсолутен непријател на нови избори“, беше дециден шведскиот амбасадор Матс Стафансон, додавајќи дека тоа особено не е пожелно во оваа клима на силни конфронтации во земјата. Според него, кај меѓународниот фактор постела надеж дека изборите во декември ќе бидат финале на процесот, така што оваа состојба сега, кога и по четири месеци се' уште не е формирана владата, е премногу долг период. ...
сите 44 | | | веќе видена

За само три дена се собраа потребните 10.000 потписи за да се покрене постапка за законски измени со кои ќе се подобрат права на лицата со посебни потреби Јасмина Ј. Вељановска Децата со посебни потреби ја кренаа Македонија на нозе и ги сплотија граѓаните во солидарноста дека овие деца заслужуваат подобар и полесен живот. За само три дена здруженијата ги собраа потребните 10.000 потписи за да се почне постапка за измени на законската регулатива со кои ќе се подобрат правата на лицата со посебни потреби. Речиси нема град во државата кој не даде поддршка на барањата на здруженијата, како дел од граѓанската иницијатива „5 до 12“. Сепак, тие велат дека акцијата не престанува, туку ќе продолжи до петок за да соберат повеќе од потребните потписи. „Ја кренавме Македонија на нозе! Тетратки за собирање потписи се' уште се делат низ повеќе локации, иако имаме собрано повеќе од 10.000 потписи. Имаме информации дека на плоштадите во Струмица, но и во другите градови е како на митинг“, вели Сузана Стојановска од ...
сите 20 | | | веќе видена

„Одблокирањето на Собранието ќе го направи мнозинството во парламентот, преговорите се одвиваат внатре во рамки на мнозинството коешто ја доби довербата на граѓаните“, изјави пратеникот од СДСМ, Љупчо Николовски Потпретседателката на ДУИ, градоначалничка на општина Тетово Теута Арифи, денеска изјави дека за разврска на политичката криза најважно е да се избере претседател на Собрание. Но, таа не ја исклучува можноста и за лидерска средба, нагласувајќи дека „ДУИ никогаш не бегала од средби, било да се лидерски или на други нивоа“. „Најважно е да се избере претседател на Собрание. ДУИ никогаш не бегала од средби, било да се лидерски или на други нивоа, но, како и да е, треба да се избере претседател. За државата не е добро да има преседани од страна која поради некои причини не е во мнозинството, со што се блокира еден процес. Мислам дека ние мора да излеземе од тој преседан, да се формираат институциите и во рамки на тие институции да се разговара и да се најдат решенија за излез од политичката криза“, изјави ...
сите 44 | | | веќе видена

Земјоделците го губат трпението. Тие, денеска, на протести во пет градови во земјава порачаа дека доколку за 24 часа не им бидат исплатени субвенциите, ќе ги блокираат автопатите и регионалните патишта со земјоделска механизација. Групи земјоделци еден час го блокираа влезот на Министерството за земјоделство во Скопје, како и подрачните единици во Струмица, Кавадарци, Кочани и Прилеп. Тие побараа итна исплата на заостанатите субвенции за 2015 и 2016 година, како и средба со министрите за земјоделство Михаил Цветков, за финансии Кирил Миновски и со директорот на Платежната агенција, Игор Златков. Доколку не добијат пари, тие се закануваат дека ќе го блокираат патниот пристап до Скопје, како и патните правци Кочани - Штип, Градско - Прилеп, Прилеп - Битола и Радовиш - Струмица. Земјоделците се незадоволни што институциите повеќе од еден месец си ја префрлаат одговорноста за неисплатата на субвенциите. Велат дека се чувствуваат изманипулирано и дека не знаат кому да му веруваат. „Мора конечно да ни кажат каде е ...
сите 61 | | | веќе видена

„Сотоно, оди си од нашиот град“, „Направи перформанс во Србија“ е дел од содржината на транспарентите против „Нашето насилство и вашето насилство“ Неколку стотици луѓе се собрале на протест во Сплит поради одржувањето на претставата на Оливер Фрљиќ, „Нашето насилство и вашето насилство“, која беше на репертоарот на Фестивалот на хрватската драма „Марулиќеви денови“ во Хрватското народно позориште. Претставата започнала со задоцнување откако полицијата од гледалиштето изнела група на десничари. Според агенцијата „Бета“, десеттина десничари од Хрватската партија на правото седеле во последниот ред со транспаренти „Сотоно, оди си од нашиот град“, „Направи перформанс во Србија" и др. Пред театарот пак протестирале стотина припадници на десничарски здруженија. Тие ја провоцирале полицијата, а свиркале и извикувале навредливи пораки за гледачите додека влегувале во театарот. Откако се разотишле граѓаните на Сплит, останале десеттина членови на Хрватската партија на правото кои се построиле пред театарот, а подоцна ...
сите 7 | | | веќе видена

Ветевендосје се спротивставува на притисокот од своите политички сојузници да се поддржи лидерот на ААК, Рамуш Харадинај, како кандидат на здружената опозиција за премиерската функција на изборите ПРИШТИНА - Две опозициски партии во Косово, Алијансата за иднината на Косово (ААК) и НИСМА соопштија дека на следните избори ќе настапат со заеднички кандидат за функцијата премиер - лидерот на ААК, Рамуш Харадинај. „Харадинај ќе биде носител на листата за опозицијата ААК-НИСМА и, се надевам, за другите помали партии со кои сме во преговори за заедничка листа“, изјави портпаролот на ААК, Мухарем Нитај, за БИРН. Лидерот на НИСМА, Фатмир Лимај, во петокот изјави дека Харадинај, кој сега ја чека одлуката на француските судови за барањето на Србија да го екстрадира под обвиненија за воени злосторства, е најдобриот кандидат на опозицијата. „Најсериозниот и најдобриот кандидат е Харадинај, идниот премиер на Косово“, изјави Лимај за косовската ТВ Дукаѓини. Сепак, најголемата опозициска партија во Косово, Ветевендосје, ...
сите 108 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го повтори ставот на партијата за одржување брзи избори паралелно со одржување на локалните избори. Груевски со тоа потврди дека партијата го прифаќа барањето на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ што беше упатено на протестите кои во повеќе градови во Република Македонија се одржуваат повеќе од 50 дена. - Македонија се соочува со период којшто е карактеристичен по тоа што се наоѓа по избори, со една голема изборна измама. Луѓето се чувствуваат измамени. Имаме период во којшто без малку 60 дена илјадници граѓани се на улица протестирајќи против изборната измама. Оние партии коишто ја направија оваа измама предводени од СДСМ очигледно се уште не можат да го препознаат револтот на граѓаните и незадоволството. Со овие протести се бара таа изборна измама да се тргне од маса, изјави Груевски, кој денеска беше во посета на Волково. Граѓаните сфатија, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, дека лидерот на СДСМ Зоран Заев не може да се откаже од ...
сите 97 | | | веќе видена

Татјана Поповска Брзо надминување на блокадата во Собранието и избор на нова влада најавија вчера повторно социјалдемократите, без да прецизираат што значи тоа брзо надминување на парламентарната блокада. Сепак сомнежите дека навистина во скоро време се можни конкретни потези ги зголеми вчерашната средба во Собранието меѓу лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети. Според неофицијални информации, на состанокот се разговарало за можните опции за деблокада на Собранието. Една од опциите, која ја најавуваа од СДСМ, е најстариот пратеник Бранко Манојловски од ДУИ да ја одигра клучната улога за деблокадата како евентуален нов претседавач. По средбата со Заев, според неофицијалните информации, Ахмети имаше средба и со кандидатот за претседател на Собранието на новото парламентарно мнозинство, Талат Џафери. Пратеникот од СДСМ Љупчо Николовски вчера повтори дека секој ден е можен избор на претседател на Собранието. „Претседател на Собранието наскоро ќе има и тој ќе ги распише локалните избори“, рече ...
сите 372 | | | веќе видена

Се очекува во наредниот период да се продадат и пристаништето Патра и десет други регионални пристаништа, како и водостопанството „Евдап“ и железничкиот оператор „Траиносе“ Шеесет и седум отсто од акционерскиот капитал на грчкото пристаниште во Солун се продадоа на тендер на германско-грчка-француско-кинески конзорциум. Продажбата беше дел од договорот меѓу Грција и нејзините кредитори, ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд. Како што соопшти грчката Агенција за приватизација, Конзорциумот понудил 1,1 милијарда евра и е избран пред две други конкурентски компании. Во него членуваат германската „Дојче инвест еквити партнерс“, грчката „Белтера инвестмент“ и „Терминал линк“ во кој се француската ЦМС-ЦГМ и кинеската државна компанија „Чајна мерчантс холдинг интернешнал“. Се очекува во наредниот период да се продадат и пристаништата во Патра и остатокот од Солунското пристаниште, како и да се објават тендери и за продажба на десет регионални пристаништа, како и на водостопанството „Евдап“ и на железничкиот оператор ...
сите 16 | | | веќе видена

Синот е ранет во левата рака, повредите му се санирани, против двајцата ќе следуваат соодветни пријави Татко и син од Гостивар се приведени поради меѓусебна пресметка во која користеле тупаници, секира и пиштол. Синот е ранет во левата рака, повредите му се санирани, против двајцата ќе следуваат соодветни пријава. Инцидентот, како што соопшти полицијата, се случи во понеделникот околу 9 часот кога дошол до кавга меѓу 33-годишниот син и неговиот татко на возраст од 57 години. Синот го натепал татко си со клоци и со тупаници, а потоа излегол во дворот од семејната куќа за да земе секира и со неа сакал да ја доврши пресметката. Во тоа бил спречен од братот, но само за кратко. Со секирата почнал да удира во металната врата од куќата, но во тој момент, татко му истрелал еден куршум од пиштолот што го поседувал без дозвола, кој завршил во левата рака на синот, нанесувајќи му влезно-излезна рана. По инцидентот, двајцата се приведени, а од Основното јавно обвинителство велат дека синот продолжил да се заканува и во ...
сите 12 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека доколку на Заев не му била поважна тиранската платформа на Зоран Заев, локалните избори заедно со новите парламентарни, ќе се одржеле на 7 или најдоцна до 14 мај и оти на таков начин граѓаните директно ќе кажеле што мислат за редефинирањето на државата и платформата, а Македонија ќе излезела од кризата. - На Заев и СДС никогаш не му биле важни земјоделците, па ни сега. Заев и криминогеното раководство на СДС ја одбраа тиранската платформа како надеж дека ќе формираат влада и ќе се спасат од кривична одговорност, наместо да се одлучат за почитување на волјата на народот и деблокирање на државата со одржување на нови избори, истакна на денешната прес-конференција Зоран Илиоски член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, земјоделците знаат дека единствено ВМРО-ДПМНЕ се грижи за нив и подобрување на нивниот стандард и оти за разлика од СДСМ, кој за време на нивното владеење не идвоил ниту евро аа субвенции, за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ како субвенции на земјоделците им се доделени ...
сите 165 | | | веќе видена

Важно е прашањето: Што направив за да не успеам Барак Обама Неуспехот е страшен. Но, понекогаш е потребен. Ако се обидувате да смените нешто. Некои од вас зборуваа за сопствен бизнис - ќе доживувате неуспеси. Мислам дека најважното нешто - и тоа е малку клише - е да постои флексибилност. И да се анализира: Што направив за да не успеам? Како можам да работам подобро? Политичката трка што ја загубив беше онаа од конгресменот Боби Раш. Сега пишувам книга за моето политичко патување. И кога мислам на таа трка, се потсетувам: тоа беше единствениот пат во мојата кариера кога се натпреварував бидејќи тоа едноставно беше следната работа. Не затоа што сакав да постигнам нешто. Секогаш им велам на младите луѓе – грижете се помалку за она што сакате да бидете и повеќе за она што сакате да го работите. Грижете се помалку за тоа дека сакате да бидете сенатор, или конгресмен, или богат. Ако се грижите за подобрување на образованието во средини со ниски приходи. Или за климатските промени. Тогаш тоа ве става во позиција да ...
сите 6 | | | веќе видена

next