Утрински

Вашингтон - Руска владина тинк-тенк група, контролирана од Владимир Путин изработила план за влијание врз претседателските избори во САД во 2016 година во корист на Доналд Трамп, како и за поткопување на довербата на избирачите во американскиот изборен систем, изјавија за Ројтерс американски актуелни и поранешни официјални претставници, јави БТА. Американските претставници се повикуваат на два доверливи документа на тинк-тенк групата, кои според нив биле рамката и основата за интензивни активности од страна на Русија во мешање на изборите на 8 ноември. Американските служби ги добиле по изборите документите, кои биле изготвени од Институтот за стратешки истражувања во Москва. Првиот од документите е стратешки и е напишан во јуни и тој циркулирал на највисоко ниво во руската влада, но не бил адресиран до конкретни личности. Во него се препорачува Кремљ да почне пропагандна кампања на социјалните мрежи и во руските глобални медиуми за да се избере претседател кој би имал помек однос кон Русија, отколку ...
сите 6 | | | веќе видена

Татјана Поповска Наспроти најавите од СДСМ дека во брзо време ќе се избере претседател на Собранието и дека новото парламентарно мнозинство ќе формира влада како резултат на декемвриските парламентарни избори, од партијата на Зоран Заев се' уште нема ниту конкретни чекори, ниту пак информации на кој начин ќе го реализираат тоа. И вчера продолжи собраниската седница на која доминираа репликите и контрарепликите на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, без никаква најава дека ќе има некакви промени и покрај јасните повици и од САД и од ЕУ дека е неопходно брзо формирање на институциите. Сепак од СДСМ оставаат простор доколку има договор меѓу политичките партии што се дел од новото парламентарно мнозинство да излезат со нова иницијатива којашто ќе значи деблокирање на Собранието. Не е исклучено повторно да го актуализираат прашањето за легитимитетот на претседавачот Трајко Вељаноски, кој претседава со конститутивната седница. Откако во јавноста имаше низа шпекулации дека лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и ...
сите 67 | | | веќе видена

Јувентус и Монако се придружија на Реал Мадрид и на Атлетико Мадрид во полуфиналето на Лигата на шампиони на УЕФА. Барселона не успеа до ново чудо по ПСЖ и одигра 0:0 против „старата дама“ на „Камп Ноу“, клубот од Кнежевството, пак, по вторпат ја совлада Борусија Дортмунд со 3:1 или вкупно 6:3 во двомечот. Италијанскиот шампион низ двата дуела со Барселона, но и претходните во групната фаза и во осминафиналето, покажа дека бележи напредок во играта во последните две години. Го нотира тоа голманот Џанлуиџи Буфон кој додаде оти не очекувал „чиста“ мрежа во 180 минути со Каталонците. „Нашиот подем почна пред неколку години и мора да продолжи. Самиот факт што ја запревме Барселона да не постигне гол во два меча е показател дека сме многу добри. По победата со 3:0 во првата средба мислев за добрата прилика што ја имаме за полуфинале, но искрено не мислев дека ќе заминеме од „Камп Ноу“ без примен гол“, рече Буфон по реваншот. Ништо од реприза на сценариото со ПСЖ Јувентус ја елиминира Барселона благодарение на ...
сите 63 | | | веќе видена

Компании од областите ИТ и здравство од Измир се заинтересирани за инвестиции во Македонија. Претставници на околу 20 фирми од Измирската трговска комора од ИКТ и здравствени кластери денеска на бизнис-форум и средби со македонски компании членки на Стопанската комора на Македонија и Турција (МАТТО) ги разгледуваат можностите за соработка. Покрај потенцијалите за инвестирање, ги анализираат и можностите за заедничко учество во европски проекти и настап на трети пазари, а конечниот ефект треба да биде зголемена трговска размена меѓу двете држави. „Присутни се компании од Турција од ИТ-областа кои се заинтересирани да инвестираат во Македонија и да отворат свои претставништва, како и фирми од здравствениот сектор, производители на фармацевтски производи, медицински помагала да ги пласираат нивните производи тука. Како МАТО стоиме на располагање да ги поддржиме во нивните намери“, изјави Марија Томевска, потпретседател на МАТТО. МАТТО и Измирската трговска комора денеска склучија договор за соработка којшто, ...
сите 26 | | | веќе видена

Политичките односи меѓу Македонија и Босна и Херцеговина се одлични, но недостига поинтензивна економска соработка на која мора да се работи во следниот период, оценија македонскиот претседател Ѓорге Иванов и претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина Младен Иваниќ кои денеска се обратија на бизнис-форумот во Скопје. Двајцата посочија дека постои солидна основа за интензивирање на економската соработка и изразија подготвеност за создавање на правната рамка со цел зголемување на трговската размена меѓу двете држави. Според претседателот Иванов, статистичките податоци кои покажуваат дека Босна и Херцеговина е дури 20. трговски партнер на Македонија, а трговската размена во 2016 година изнесувала 155,7 милиони долари, не соодвествуваат со високото ниво на политички, културни и општествени односи што постојат меѓу двете држави. - Посетата на господинот Иваниќ и овој бизнис-форум е израз на подготвеноста на нашите држави и институции да им помогнат на стопанствениците. Тука сме за да отвораме нови ...
сите 2 | | | веќе видена

Идеите на Трамп за екологијата се опасни Берни Сандерс Лидерите на најголемите корпорации во Америка, на Волстрит, од „Џенерал електрик“ ни велат: „Сакаме намалено социјално осигурување и поголеми даночни олеснувања за корпорациите и големиот бизнис“. Сите тие имаат милиони долари во нивните програми за пензионирање. Заштитени со нивните златни падобрани, тие се доволно дрски да дојдат во Вашингтон и да кажат: „Намалете го социјалното осигурување за луѓето кои заработуваат 14 илјади долари годишно. Намалете го ’Медикер‘, намалете го ’Медикаеид‘, дајте им уште даночни олеснувања на оние на врвот“. Овој бесрамен аргумент се распаѓа веднаш штом ќе се испита подлабоко, но проблемот е во тоа што од разни причини тоа не се случува. Расправите се вртат на проблемот со личното вооружување, прашањето за абортус итн. Нашата работа, пред се', е да бидеме вклучени во политичкиот процес на секој можен начин. Но, не се работи само за вклучување во изборниот процес. Ние победуваме и кога луѓето ќе се заинтересираат за ...
сите 7 | | | веќе видена

Џули Бојет Здружение на родители и наставници при училиштето „Нова“ В сабота ќе се одржи традиционалниот хуманитарен семеен базар во „Нова“. Што ќе можат посетителите да погледнат на овој настан? Во просториите на меѓународното училиште „Нова“ оваа сабота од 11 до 15 часот ќе се одржи хуманитарен семеен базар. На манифестацијата посетителите ќе имаат можност да уживаат на саем на книга, штандови со ракотворби од цела Македонија, катче со меѓународна храна, училишни изведби од учениците на „Нова“, спорт и игри како и детско катче за најмладите учесници на настанот. Влезот на настанот е бесплатен и отворен за целокупната јавност. Манифестацијата има хуманитарен карактер. Каде ќе бидат насочени годинава дел од собраните средства? Дел од средствата собрани од овој настан ќе се донираат на Домот за деца без родители „11 Октомври“, а дел ќе се искористат за поддршка на иницијативата на „Нова“ за обезбедување чист воздух. Сепак материјалната помош не е единствената цел на овој настан туку и моментот на подигнување ...
сите 22 | | | веќе видена

Утринските температури, кои во наредните денови ќе се спуштат и до минус 4 степени, може да бидат катастрофални за овошјето и виновата лоза, предупредуваат агрометеоролозите Температурите, посебно утринските, кои во наредните денови ќе се спуштат и до минус 4 Целзиусови степени, може да бидат катастрофални за овошјето и виновата лоза, предупредуваат агрометеоролозите. Посебно е критична сабота, кога се очекува да дојде до разведрување на територија на цела Македонија што, според нив, ќе значи и постудено време. Затоа препорачуваат преземање соодветни и навремени мерки за заштита. „Промената на времето и студениот воздушен бран кој се очекува да ја зафати нашата територија од североисток во текот на денешниот ден ќе придонесе за драстичен пад на температурите на воздухот, особено на утринските од петок до понеделник, кога на одделни места се очекуваат да бидат и негативни, особено во североисточните, источните и северозападните делови. Вакви температури, до минус 4 степени, во овој период од развојот на ...
сите 45 | | | веќе видена

Вашингтон - Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати, кој престојува во Вашингтон, негира дека постоела тиранска платформа и дека Албанија се меша во внатрешните работи на Македонија. Бушати, кој беше гостин на Германскиот Маршалов фонд, одби да одговори на прашањето од американските експерти што значи изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за единство на Косово и Албанија, пренесе МТВ. Според Бушати, погрешно е платформата да се нарекува тиранска, а Албанија не се мешала, туку пријателски советувала. „Не е прецизно да се каже дека има тиранска платформа. Нема тиранска платформа. Има платформа на албански политички партии за која се дискутираше со Груевски и со Заев. Имаше договор со Груевски што потоа беше одбиен од причини што немаат врска со Албанија, Тирана или премиерот Рама. Никогаш не сме се мешале во домашните работи во Македонија и многу сме внимателни при советувањето на пријателски начин, исто така на нашите пријатели во Македонија на начин да не се одговори на провокациите што ...
сите 129 | | | веќе видена

Експертите велат дека е идеално сите општини во Скопје да извршат дератизација во ист ден Општините никако да се договорат истовремено да ја извршат дератизацијата, а експертите секогаш кажуваат дека само со едновременото уништување на глодачите може да се постигне саканиот ефект. Во спротивно, глувците само ќе прошетаат од една во друга општина. Според ова, значи дека глувците од Аеродром сега ќе прошетаат во Кисела Вода, бидејќи двете општини дератизираат на временско растојание од еден месец. Пред триесетина дена Кисела Вода ја реализираше пролетната дератизација, а во средата, пак, дератизираше Општината Аеродром. Од таму кажаа дека на својата територија со пролетната дератизација ќе бидат опфатени 3.000 шахти а ќе се постават 9.000 мамци. Експертите велат дека е идеално сите општини во Скопје да извршат дератизација во ист ден, бидејќи глодачите се многу интелигентни суштества и веднаш реагираат. И не само што се интелигентни, туку се и одлични пливачи. Тоа го покажале токму при поплавите во ...
сите 7 | | | веќе видена

Велес - Опрема и апарати вредни 350 илјади евра добија неколку Центри за јавно здравје од земјава, како и државни институции за мерење на квалитетот на водата и воздухот и на бучавата во повеќе македонски градови. Опремата е обезбедена преку Инспекторат за животна средина и е донација на Европската Унија преку претпристапната помош од фондовите ИПА 1. „Оваа опрема е наменета за подобрување на перформансите за примена и спроведување на законодавството од областа на животната средина. Како инспекција ќе добиеме навремени и веродостојни резултати за да може да имаме брза реакција. Загадувањето на одредени медиуми како вода, воздух е од краток временски период, па, додека да дојдат нашите инспекциски служби на местото, можно е загадувањето веќе да го нема. Со оваа софистицирана опрема и апарати ќе имаме подобри резултати“, рече Дарко Блинков, советник за меѓународна соработка при Инспекторатот за животна средина. Нова опрема добија Центрите за јавно здравје од Скопје, Битола, Тетово, потоа, Универзитетот „Гоце ...
сите 8 | | | веќе видена

Синдикатот за туризам и стопанство поднесе кривична пријава против Александар Атанасов, првиот човек на ЈП „Водвод и канализација“, поради директорување со непризнаена диплома. На прес-конференција на која Атаносов беше обвинет за незаконско отпуштање работници, Синдикатот го обелодени случајот, при што на новинарите им подели фотокопии со потпис на министерот за образование за непризнавањето на дипломата. Претседателот на Синдикатот Дарко Димовски покажа документи според кои Министерството за образование му укажува на Атанасов дека неговата диплома не може да биде признаена, бидејќи не е стекната на еден од првите 500 универзитети рангирани на Шангајскиот универзитет. „Неговата диплома за завршен колеџ во Грција не е призната, за што бил известен од Министерството, но тој тоа не го посочил при поднесувањето документи на конкурсот за директор. Дополнително, се' уште не му е признато ниту средното образование кое го завршил во САД, што значи дека е избран на незаконски начин и сите одлуки што ги носи се ...
сите 11 | | | веќе видена

Сојузна вселенска ракета со специјална капсула вчера беше лансирана кон Меѓународната вселенска станица, а нејзини патници беа еден американски астронаут на кого тоа му е прва вселенска мисија и еден руски космонаутски ветеран. Времетраењето на летот на астронаутот Џек Фишер од НАСА и Русинот Фјодор Јурчихин изнесуваше шест часа и десет минути. Вселенската станица се наоѓа на околу 400 километри над Земјата. Девет минути по лансирањето ракетата веќе можеше да се види во орбитата, а астронаутите пуштија да плута мало полнето бело куче закачено на јаже, во знак на успешното лансирање. Фишер и Јурчихин ќе се придружат таму на тимот кој се состои од Пеги Вајтсон од НАСА, Русинот Олег Новицкај и Французинот Томас Писке. Двајцата американски астронаути в понеделник имаат закажано разговор со претседателот Доналд Трамп. Тој ден Вајтсон, која е прва жена командант на Меѓународна вселенска станица, навршува 535 дена престој во вселената, што е најдолго време досега што го поминал таму еден американски астронаут. ...
сите 3 | | | веќе видена

Борко Ристовски (34) се враќа во ракометната репрезентација на Македонија. Голманот на Барселона се најде на поширокиот список на селекторот Раул Гонзалез за претстојните мечеви со Исланд во квалификациите за Европското првенство во 2018 година. Ристовски беше изземен од Лино Червар за Светското првенство во Франција поради, како што образложи Хрватот, „емотивна истрошеност“. На првичниот список на Гонзалез се најдоа 28 ракометари: Борко Ристовски (Барселона), Мартин Томовски (Металург), Никола Митревски (Бенфика), Кирил Колев (Пелистер), Дејан Манасков (Рајн Некар Левен), Гоце Ојлески (Одорхеи), Гоце Георгиевски (ЧСМ Букурешт), Стојанче Стоилов (Вардар), Никола Маркоски (Орошази), Филип Лазаров (Универзитатеа Темишвар), Аце Јоновски (Бергишер), Немања Прибак (Бешикташ), Жарко Пешевски (Металург), Кирил Лазаров (Барселона), Влатко Митков (Кремс), Филип Талески (Рајн Некар Левен), Филип Кузмановски (Металург), Велко Маркоски (ППД Загреб), Мартин Поповски (Вардар Ј.), Филип Миркуловски (Вецлар), Марко Нелоски ...
сите 56 | | | веќе видена

– поетеса Вечерва настапувам на поетски митинг - Стихови за душата, во Домот на културата Илинден, кој се одржува во рамките на 18. литературна манифестација „Илинден 2017“. Ќе настапат дваесет и пет писатели од Македонија и од балканските држави. - шоу-техничар Се' уште сум под импресии од наградата која ја добив вчера во Дубаи - Суперхерој на годината. Ова признание ми го додели компанијата во која работам, Најголемиот затворен парк во светот, „ImG worlds of Adventure“, каде што работам како шоу-техничар за аудио и визуелни ефекти. - виолистка Деновиве интензивно вежбам со мојата виола. Наближува мојот концерт во Амбасадата на Р. Македонија во Вашингтон, кој ќе се одржи на 5 мај. Ќе настапам со композиции за соло-виола од Јохан Себастијан Бах, како и современи композиции, инспирирани од македонска фолклорна музика за виола.
сите 16 | | | веќе видена

Британската јавност не може да ја дочека свадбата на Пипа Мидлтон и милионерот Џејмс Метјус, а сите се прашуваат дали на свадбата ќе се појави Меган Маркл, девојката на принцот Хари. Иако веќе е објавено дека Пипа Мидлтон не поканила парови кои не се свршени и во брак, изгледа дека убавата актерка сепак ќе се појави на свадбата. Според „Пипл“, Меган сепак е поканета само на веселбата, но не и на обредот на венчавка во црква. Пипа Мидлтон му дала покана на Хари само за едно лице, за да го избегне заедничкото појавување на парот на венчавката која ќе ја следи целиот свет. Наводно кралското семејство не е најсреќно со изборот на Хари на разведената Канаѓанка, а на Британците не им е мило што идна принцеза би можела да биде личност која нема поим за британската култура и историја.
сите 27 | | | веќе видена

Магазинот „Пипл“ и ја доделил титулата „најубава жена на светот“ на актерката Џулија Робертс, која веќе по петти пат ја добива оваа ласкава титула. Џулија првпат се појавила на насловната страница на „Пипл“ како најубава жена на светот во 1991 година, а ниту 26 години подоцна нејзината убавина не избледела. „Многу сум поласкана“, скромно прокоментирала Џулија за „Пипл“. Робертс денес има 49 години и веќе 14 години е во среќен брак со филмаџијата Дени Модер, со кого има три деца. Џулија Робертс е апсолутна рекордерка со титули „најубава жена на светот“ и веќе многу го престигнала и својот пријател и колега Џорџ Клуни, кој „само“ двапати бил прогласен за најсекси маж на светот. „Ќе му го нагласам тоа во овогодишната божикна честитка“, се пошегувала Џулија.
сите 9 | | | веќе видена

Денеска ќе биде воведен привремен режим на сообраќај на ул. „Филип Втори Македонски“, поради приклучување на објектот на Јавна администрација и Факултет за драмски уметности на постојната водоводна мрежа, фекална и атмосферска канализација. Градежните активности кои се однесуваат на вршење на прекопот ќе ги врши Г.Д. „Гранит“ АД Скопје во согласност со основниот проект за привремен режим на сообраќај на улицата. (С.Р.)
сите 14 | | | веќе видена

Со положување цвеќе и беседа пред неговата биста во дворот на Домот на културата, со промоција на книга, изложба на цртежи и со премиерна проекција на филм, вчера се чествуваше големиот македонски поет и еден од основоположниците на современата македонска книжевност Ацо Шопов (1923-1982) во неговиот роден град Штип. Организатор на традиционалната манифестација „Во чест на поетот“ и годинава, на 35-годишнината од смртта на поетот, беше штипскиот Центар за култура што го носи името на Шопов. „Секоја година редовно ги одбележуваме денот на раѓањето, 20 декември, и денот 20 април, кога физички се разделивме од бардот на современата македонска поезија. Тие два датума не' обврзуваат на чествување на ликот и делото на Шопов. Во програмата на ‘Во чест на поетот‘, манифестација што се одржува уште од 1983 година, редовно имаме содржини од повеќе сфери на културата и уметноста“, истакнува Трајче Кацаров, уметнички раководител на Центарот за култура „Ацо Шопов“. По чествувањето пред спомен-бистата на Шопов, денеска ...
сите 2 | | | веќе видена

Во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, утревечер, од 20 часот ќе биде отворена изложба на дела од 20. издание на Интернационалната ликовна колонија „Михајлово“ од Кавадарци. Ќе бидат поместени 30 дела од уметници од Македонија, Србија, Бугарија, Грција, Албанија, Словенија, Романија, Полска, Косово и Турција. „Делата што ќе ги види публиката сведочат за специфичноста, духовното и културното наследство, а пред се за вклопувањето на различни генерации сликари од различни култури. На колонијата ’Михајлово’ егзистира заедницата на личности и етноси“, ќе забележи историчарот на уметност Јованка Андонова. Центарот за култура „Марко Цепенков“ од Прилеп укажува дека веќе две децении колонијата, која ја организираат Домот на културата ’Иван Мазов-Климе’ и Ликовниот салон на Кавадарци, се вбројува меѓу најуспешните во земјата и на неа со својата работа се претставија стотици ликовни уметници од целиот свет, меѓу кои и неколкумина прилепски уметници.
сите 9 | | | веќе видена

next