Утрински

Селекторот Раул Гонзалез го скрати списокот на двомечот со Исланд (4/7 мај) во квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска. Филтерот опфати девет ракометари и од првично повиканите 28 е сведен на 19 меѓу кои не се Ацо Јоновски и Немања Прибак. Список: Борко Ристовски (Барселона), Мартин Томовски (Металург), Дејан Манасков (Рајн Некар Левен), Гоце Ојлески (Одорхеи), Гоце Георгиевски (ЧСМ Букурешт), Стојанче Стоилов (Вардар), Никола Маркоски (Орошази), Филип Лазаров (Универзитатеа Темишвар), Жарко Пешевски (Металург), Кирил Лазаров (Барселона), Влатко Митков (Кремс), Филип Талески (Рајн Некар Левен), Филип Кузмановски (Металург), Велко Маркоски (ППД Загреб), Мартин Поповски (Вардар Ј.), Филип Миркуловски (Вецлар), Никола Митревски (Бенфика), Марко Нелоски (Металург), Мартин Велковски (Металург). Собирот е закажан на 1 мај (понеделник) во 9:30 часот во СЦ „Борис Трајковски“.
сите 64 | | | веќе видена

- хармоникаш Сите активности, во последно време, ми се насочени кон доработка на новите ора што ги компонирам, и ги подготвувам за снимање. Вежбање со хармониката, како и кафе со сопругата ми се задолжителни во текот на денот. А со „Амбасадор бенд“, каде што членувам, се договараме за нови настапи. - трговец Убавиот сончев пролетен ден, ми носи пријатно расположение. Затоа денес планирам, по завршување на моите работни обврски во мојот трговскиот дуќан за овошје и зеленчук, да заминам со другарите на мала прошетка надвор од Скопје, зачинета со салата, пијалак и добар муабет. - ТВ-водителка Денес ја снимам „Естрада плус“, мојата музичка емисија на ТВ Морис. Се подготвувам за дневните информативни настани, бидејќи како новинар учествувам и во информативната програма, ТВ-дневникот. Во наредните денови се посветувам на работа на нови филмувани реклами.
сите 2 | | | веќе видена

Две лица загинаа, а по пет се трага по тешката поморска несреќа во Хрватска, во која се судрија службен брод на Пристанишната капетанија Дубровник и гумен чамец. Министерството за море, сообраќај и инфраструктура соопшти дека службениот брод на Капетанијата, во вторникот во 21:20 часот по локално време се судрил во Колочепскиот Канал со гумениот чамец со непозната регистрациска ознака, во кој имало деветмина угостителски работници со хрватско државјанство. Поморската несреќа се случила во моментот кога службениот брод бил ангажиран во акција за итен медицински транспорт кон островот Мљет. Спасени се две лица со полесни телесни повреди, а две пронајдени лица се мртви. Интензивно се трага по останатите пет лица, јави Хина.
сите 41 | | | веќе видена

Безживотно тело на маж вчера утро било пронајдено во подземна трафостаница на ЕВН во близина на МОБ. Како што соопшти МВР З.Г. (49) од Скопје вработен во ЕВН вчера во 8:53 часот во Единицата за известување и команда Скопје пријавил дека во подземна вклучена 10 КВ трафостаница на ЕВН Македонија, лоцирана во непосредна близина на Македонска опера и балет, пронашол безживотно тело на непознато машко лице. Екипа на Итна медицинска помош констатирала смрт, а увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и увидна екипа на СВР Скопје. По наредба на Јавен обвинител телото на починатото лице е предадено во Институтот за судска медицина и криминалистика за обдукција. Се преземаат мерки за утврдување на идентитетот на починатиот и за целосно расчистување на случајот.
сите 4 | | | веќе видена

Потребно е: 10 зелени пиперки, 2-3 домати, 2 чешниња лук, 3-4 лажици масло (најдобро е ладно цедено сончогледово или маслиново). Подготовка: На умерен оган испечете ги пиперките. Печените пиперки ставете ги во најлонска кеса и врзете ја или преклопете ја. Така да отстојат 5 минути, па потоа полесно се лупат. Лукот ситно исечкајте го и со малку сол во аван ако го имате, ако не во еден подлабок сад истолчете го. Излупените пиперки издробете ги во садот и нив истолчете ги. Потоа излупете ги доматите (се препорачуваат сочни) и нив исто така издробете ги во садот со пиперките и истолчете ги заедно со пиперките и лукот. На крај, загрејте го маслото и прелијте ги со него и досолете по потреба.
сите 13 | | | веќе видена

“ Општина Бутел го заврши пробивањето на новата улица „50“ во Радишани. Патот веќе е тампониран и има должина од 1.300 и широчина од шест метри. „Пробиената сообраќајница ќе претставува алтернативна улица на улицата ’Радишанска‘ во услови кога може да биде затворена од најразлични причини. Наскоро ќе следат градежни зафати за нејзино асфалтирање. Ќе можат да ја користат секојдневно околу 3.000 жители“, велат од Бутел. Средствата за изградба на улицата во висина од 3,2 милиони денари се обезбедени од општинскиот буџет. (Сн.К.)
сите 3 | | | веќе видена

Врховниот суд утре ќе ја продолжи општата седница на која се разгледуваат двата поднесока од претседателот на Судот, Јово Вангеловски. Првиот поднесок се однесува на тоа дали „доказите кои се стекнати на незаконит начин можат да бидат употребени како доказ во судска постапка“, а вториот дали СЈО може да поднесува барања за заштита на законитоста за случајот „Труст“. Врховните судии на денешната општа седница по овие точки расправаа два часа.
сите 84 | | | веќе видена

СВР Струмица поднесе кривична пријава против 34-годишен штипјанец К.Ш. поради основано сомнение за производство и дистрибуција на детска порнографија. Тој преку лажен профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ побарал од малолетно девојче да му испрати фотографии со интимна содржина по што ги дистрибуирал и ги направил достапни за трети лица. Случајот, како што денеска соопшти МВР, се случил во јули 2015 година.
| | веќе видена

Наградниот фонд на овогодишниот Ролан Гарос ќе биде зголемен за 12 отсто на 36 милиони евра, со што победниците во машка и женска конкуренција ќе добијат по 2,1 милион. Вкупниот фонд од 36 милиони евра е поголем за четири милиони во однос на минатата година. Најголемо зголемување од 16 отсто е за играчите кои ќе ги загубат натпреварите меѓу првото коло и четвртфиналето. Победниците во двете конкуренции ќе добијат по 2,1 милион евра, што е за 100 илјади повеќе во однос на лани. Натпреварите почнуваат на 22 мај, а тутули бранат Шпанката, Гарбиње Мугуруза и Новак Ѓоковиќ.
сите 23 | | | веќе видена

Во Музејот на град Скопје, вчеравечер беше отворена постхумната изложба „Собитија“ на академскиот сликар Нове Франговски, на која се презентирани над 110 дела од авторовиот истоимен циклус. Делата Франговски ги создавал во последните 10 години, но не ~ беа познати на пошироката публика. Многубројна публика присуствуваше на отворањето на изложбата, на кое говореа Томислав Микулчиќ, в.д. директор на Музејот, историчарката на уметност, Викторија Васева-Димевска и Ана Франговска, кустос и ќерка на Нове Франговски.
сите 10 | | | веќе видена

Освен во Скопје, словенечкиот виолинист ќе настапи и во Тирана, Приштина, Љубљана, Подгорица, Белград, Сараево и Брисел Во НЛБ галеријата, денеска беше претставен проектот „Европа – недовршено ремек-дело“, кој ќе вклучува концерт со настап на словенечкиот виолинист Миха Погачник што ќе се одржи во соработка со Македонската филхармонија, во Македонската опера и балет на 4 мај во 18 часот, со поддршка на Делегацијата на ЕУ во земјава. „Проектот е комбинација на реинтерпретација на класичната музика, на големи дипломатски напори и на напорите на бизнис-заедницата. Целта на напорите на чинителите на овој проект е да се потенцира овој повик, овој глас од периферијата на Европската Унија, како што велиме за Западниот Балкан, да се земе предвид силната традиционална хетерогеност на овој регион во културна, етничка и религиозна смисла. Да се земат сите богатства од регионот при негова целосна и потполна интеграција во ЕУ. Бидејќи само со целосна интеграција на Западен Балкан во ЕУ, Европа ќе стане целосна, и само ...
сите 12 | | | веќе видена

Моника Белучи (52) повторно се разголила и своите занесни облини ги покажала пред сите. Славната актерка се сликала во провокативни пози за италијанското издание на магазинот „Венити фер“, чијашто насловна страница ја украсува. Моника на насловната позира во тантелна тоалета, без долна облека, додека на внатрешните страни исто така се наоѓаат неколку слики на кои е како од мајка родена, а интимните делови ги прекрива со парчиња ткаенина. Актерката гордо се пофалила со овие фотографии на својот профил на „Инстаграм“ и уште еднаш докажала дека со текот на годините изгледа се' подобро и дека и' нема рамна. Во придружното интервју најмногу говорела за соработката со режисерот Емир Кустурица и неговиот филм „На Млечниот Пат“, во кој ја игра главната улога. „Во филмот ’На Млечниот Пат’ ја изговарам реченицата: ’Јас сум девојката којашто бев, и која веќе не сум.’ Тоа значи дека се радувам на времето што доаѓа. Кога имав 20 години, кога ќе помислев на иднината, помислата беше - смрт. Денес мислам дека секое ...
сите 4 | | | веќе видена

На десеттото, јубилејно издание на „Демофест“, најголемиот регионален фестивал на демобендови во регионов, покрај демобендовите, најавени се и настапи на големи светски имиња. Годинешното издание на „Демофест“ ќе се одржи од 20 до 22 јули, на тврдината Кастел во Бања Лука, а се очекуваат настапите на: Марки Рамон, Ки-Мани Марли, Рудиментал диџеј, „Фримејсонс“, Фанкермен и „Дубиоза колектив“, „Лачни Франц“, „Ракија бенд“, Едо Маајка, „Бед копи“, „Сопот“, „Шангај стрит фајт“ и „Важно обавјештење“. На посетителите од околните земји ќе им биде понудено поволно сместување во домот „Никола Тесла“, и превоз од поголемите регионални центри до Бања Лука, како и пакет билети за сите три дена на фестивалот. Инаку, „Демофест“ е фестивал на демобендови. Оваа година се пријавиле дури 471 бенд, најмногу од Србија (208) и Хрватска (128), БиХ (80), Словенија (33), Македонија (15) и Црна Гора (7). Наскоро се очекува да биде објавено кои бендови се примени, како и составот на стручното жири за оваа година.
сите 2 | | | веќе видена

Речиси две децении бразилската убавица Жизел Бундшен (36) жари и пали на модната сцена. И ретко која манекенка се' уште може да и' се приближи. Кога пред неколку години се повлече од работата за да му се посвети на семејниот живот, многу модели здивнаа. Но огнената Жизел се врати и сите ги остави без здив. Таа неодамна снимила едиторијал за бразилскиот бренд „Ареѕо“ и докажала дека помладите колешки имаат уште многу да научат од неа. Во оваа пригода Жизел позирала во сосема проѕирен црн комбинезон со долги ракави, под кој се наѕира долната облека. На себе имала и кратки чизмички со детали од змиска кожа. Така со еден деловен проект, Жизел уште еднаш покажала кој е главен во работата.
| | веќе видена

Три натпревари се одиграа ноќеска во плеј-офот од НБА лигата по кои Хјустон стана третиот тим со изборено конференциско полуфинале, додека на чекот од таков резултат се Јута и Сан Антонио. Хјустон на домашен терен во петтиот меѓусебен дуел од разигрувањето ја совлада Оклахома со 105:99 и со 4-1 во победи оди во следната рунда. Најефикасен на дуелот кај победникот беше Џејмс Харден со 34 поени, додека на Расел Вестбрук му фалеше една асистенција за „трипл-дабл“ - 47 поени, 11 скокови и 9 асистенции. Хјустон во полуфиналето на Запад ќе игра со подобриот од дуелот Сан Антонио - Мемфис. Сан Антонио поведе со 3-2 по триумфот пред своите навивачи со 116:103. Трета победа во серијата оствари и Јута над ЛА Клиперс со 96:92 и ќе ја има предноста домашен терен на следниот меч кој може да биде решавачки.
сите 67 | | | веќе видена

Лидерот во Премиер лигата, тимот на Челзи е чекор поблизу до шампионската титула по синоќешната победа над Саутемптон со 4:2. Головите за „сините“ ги постигнаа Еден Азар (5.минута), Гери Кејхил (45+1), и Диего Коста (54 и 89), за гостите погодија Ориол Ромеу (24) и Рајан Бертранд (90+4). Ова беше одложен дуел од 34.коло во Премиер лигата по кој Челзи ја зголеми предноста на врвот на табелаат пред Тотенхем, но има и натпревар повеќе. Табела: Челзи 78 бода (33 натпревари), Тотенхем 71 (32), Ливерпул 66 (34), Манчестер Сити 64 (32), Манчестер Јунајтед 63 (32), Евертон 58 (34),...
сите 40 | | | веќе видена

Козметичарката Вероника Чадловска вели дека природниот процес на стареењене може да се запре, но со соодветна нега можат да се прикријат последиците Младата кожа е свежа, масна, здрава - и однатре и однадвор. Но, со годините и возраста таа го губи својот сјај, еластичност и убавина, и во тие случаи вистинската помош доаѓа од „антиејџ“, односно козметика приспособена на годините. Тајната на антиејџ-кремите Нашиот организам природно ја произведува супстанцата наречена коензим Q10, што ја игра главната улога во задржувањето на цврстината, еластичноста, здравјето и беспрекорниот изглед на кожата. Со годините нивото на коензимот Q10 во организмот се намалува, што доведува до стареење на кожата и до појава на брчки. Токму коензим Q10 е тајната состојка на антиејџ-козметиката. На која возраст да започнете со користење на антиејџ-козметика? Исклучително важно е борбата против стареењето на кожата да започне пред да се појават видливите знаци на старост. „Не чекајте да се појават брчки и пигментни дамки, за да ...
сите 7 | | | веќе видена

Од вкупно 135 палми засадени низ Скопје, не се исушиле само 7 проценти Палмите беа засадени во акцијата на ЈП „Македонски шуми“ Се остварија прогнозите дека стотиците палми низ Скопје нема да преживеат. Минусните температури биле пресудни палмите да смрзнат и да се исушат. Не им помогнаа ниту јутените вреќи и најлони со кои стеблата беа „облечени“ за време на зимата. Од ЈП „Паркови и зеленило“ денеска потврдија дека најголем дел од палмите се исушиле. Екипите на претпријатието почнале да ги откопуваат палмите и да ги носат на отпад. За тоа сведочи и фотографија која вчера ги преплави социјалните мрежи. Од неа се гледаат неколку исушени палми натоварени во камион на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“. Токму таму имаше засадено дваесетина палми. Од вкупно 135 колку што беа засадени низ Скопје, преживеале едвај 10. Односно, како што потврдија од „Паркови“, само 7 проценти не се исушиле. „Има неколку преживеани, но, во консултација и со Град Скопје, одлучивме сите палми низ градот да бидат извадени. На ...
сите 21 | | | веќе видена

Ана Тантуровска кошаркарка Оваа сезона во кошаркарската А2-лига на Грција ја завршивте како рекордерка во постигнати погодоци со три поени, дури 78. Што значи тоа за Вашата кариера, а што за клубот „Волос“ за кој играте? Може да кажам дека ова е еден најголемите успеси во мојата досегашна кариера. Задоволството е огромно како за мене така и за клубот кој покажа огромен гест со изработка на дрес со бројот на моите постигнати тројки (78) за рекордната сезона. Сега тој дрес е поставен во нашата сала за натпревари. Овој рекорд не би го соборила без помош од моите соиграчи. Ангажманот во Грција значи дека сериозно сте насочена кон градење на кошаркарска кариера? Какви Ви се амбициите на тој план? Да секако, јас веќе неколку години играм активно во Грција. Минатата сезона ја пропуштив, поради тешка повреда на коленото, за кое и правев операција. Поради тешката повреда, а и амбициите кои ги има кошаркарскиот клуб „Волос“, ова лето планирам да го посветам на многу работа со мојот индивидуален тренер за физичка ...
| | веќе видена

Најновиот крузер на компанијата „Норвежијан круз лајн“ има картинг-патека на највисокото ниво на палубата. Направена е во соработка со Ферари како една од многуте забавни содржини за патниците при комерцијалните крстосувања. Патеката е на две нивоа, а картинг-возилата се движат на електричен погон. Крузерот „Норвежијан џој“ е изграден за потребите на кинескиот пазар и може да прими 3.850 гости. Првото пловење е закажано на 27 јуни. Негови матични пристаништа се Шангај и Тијанџин. Млад кошаркар почина за време на меч Трагична вест пристигна од Грција. Младиот кошаркар Василис Георгарос колабира и почина за време на натпреварот меѓу неговиот Ајолос Таврос и Јоникос. Во последната четвртина тој побара да биде заменет оти се почувствувал лошо и слабо. Набрзо потоа колабира и на пат кон болница ја загуби најважната битка во животот. Чернова без олимписки медал Татјана Чернова остана без бронзениот медал од Олимписките игри во Пекинг поради допинг. Интернационалниот олимписки комитет соопшти дека повторната ...
сите 8 | | | веќе видена

next