Утрински

Постојат само четири шелтер-центри во државата. Механизмот за правна заштита од дискриминација мора да функционира на многу подобар начин. Ниту народниот правобранител, ниту пак останатите тела не водат соодветни записи за поплаки врз основа на родова дискриминација. Единицата за родова рамноправност при Министерството за труд и социјална политика и натаму нема доволно средства и има ограничени капацитети за да го спроведат новиот закон за родова рамноправност и родова недискриминација. Постои општ недостиг од политичка волја за фаќање во костец со овие стереотипи. Ова се дел од забелешките на раководителот на секторот за соработка при делегацијата на Европската Унија, Никола Бертолини, изнесени на работилницата во рамки на националната компонента на програмата на ЕУ и ОН за жени „Стоп за насилството врз жените во земјите од Западен Балкан и Турција: Имплементација на норми, промена на мислењата“ финансирана од ЕУ. Бертолини посочи дека ЕУ ќе продолжи да работи со Владата на усвојување на законот за ...
сите 10 | | | веќе видена

По повод критиките на еврокомесарот Јоханес Хан околу изјавата за промени на границите на Западен Балкан, косовскиот претседател Хашим Тачи возврати дека тоа покажува дека на Европската Унија и „недостига лидерство и визија“ во конкретизацијата на европската перспектива за Косово. „За жал, ваквите изјави од европски комесар го покажуваат тоа што го кажав многу пати досега: дека на ЕУ и недостига водство и визија во конкретизацијата на европската перспектива за Косово“, напиша Тачи синоќа на својот профил на Фејсбук. Тачи, исто така, тврди дека „проектот Голема Албанија е производ на српската пропаганда со цел да го примени својот проект за Голема Србија, што сега речиси функционира пред носот на ЕУ“. Своите критики кон косовскиот претседател Хан ги упати вчера по разговорите во Брисел со шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, порачувајќи дека се неприфатливи и контрапродуктивни изјавите на одделни лидери во регионот со кои се повикува на промена на границите. Хан, претходно, изрази разочарување заради ...
сите 41 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат на крајната француска десница, Марин ле Пен соопшти дека се повлекува од лидерската функција на десничарскиот Национален фронт. Нејзината одлука доаѓа само еден ден по соопштувањето на резултатите од првиот круг на изборите за нов претседател на Франција, според кои, Ле Пен останува во трката за Елисејската палата во вториот изборен круг, заедно со центристичкиот кандидат Емануел Макрон. Во изјава за француската телевизија таа изјави дека сега е потребно да биде надпартиски определена. Анкетите на француските агенции за испитување на јавното мислење покажуваат дека Макрон е „голем фаворит“, но Ле Пен тврди дека таа може да победи. Нејзиното повлекување од лидерската функција е само привремено, додека трае кампањата за вториот изборен круг. - Од вечерва не сум претседател на Националниот фронт. Јас сум кандидат за француски претседател, изјави во синоќешниот телевизиски разговор Марин Ле Пен. Во Париз се смета дека станува збор за симболичен чин со намера да се покаже нејзината ...
сите 81 | | | веќе видена

На бродот „Тамар“, кој е во сопственост на словенечкиот бродар „Сплошна пловидба“ и кој е регистриран на Маршаловите Острови, дошло до експлозија и пожар при што животот го загубиле двајца членови на екипажот, додека двајца се здобиле со тешки изгореници и се префрлени во болница во САД. „Потврдуваме дека умреа двајца членови на екипажот, а двајца се повредени“, изјави директорот на „Сплошна пловидба“, Егон Бандељ. До несреќата на бродот, кој превезува јаглен од американски Балтимор кон Азурските Острови, дошло во Атлантскиот Океан, околу 2.000 километри од Кејп Код, во понеделникот наутро. Причините за експлозијата и пожарот кои се случиле на предниот товарен простор на бродот долг 190 метри, специјализиран за превоз на јаглен, се' уште се утврдуваат, а поради инцидентот и повредените интервенирале американски спасувачки служби и крајбрежната стража. Бродот има мешан екипаж, меѓу кои и тројца словенски државјани, од кои никој не настрадал смртно, потврди управата на „Сплошна пловидба“. Машинското одделение ...
сите 6 | | | веќе видена

Како и Хилари Клинтон, така и Емануел Макрон бил цел на хакерски напади кои доаѓале од Рускија, тврди „Тренд микро“, компанија специјализирана за безбедност на компјутерски системи, јавува дописникот на МИА од Париз. Тимот на Макрон, кој ја водеше неговата кампања, во средината на февруари тврдеше дека бил изложен на стотина, па дури и илјадници сајбернапади кои доаѓаат од зад руската граница. Компанијата, специјализирана за заштита на компјутерски системи „Тренд микро“, го потврди ова ден по претседателските избори во Франција. „Тренд микро“ притоа обвинува група руски хакери „кои биле на платниот список на Москва“, Паун Сторм, или Фанси Беар Мунир Махжуби, директор на дигиталната кампања на кандидатот кој ќе биде во дуел со Марин Ле Пен на 7 мај, вели дека „не е изненаден“ од наодите. Но, тој вели: „Ниту едно од поштенските сандачиња не беа пробиени“ успешно. „Тренд микро“ ги нуди следните податоци како потврда за неговите наоди. Во периодот од средината на март до средината на април, руски хакери создадоа ...
сите 100 | | | веќе видена

Валандовчани тргнаа по стапките на гевгеличани. Граѓанското здружение „Спас за Валандово“ поведе иницијатива за распишување референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат дали се согласуваат да се ископува бакар и злато во близина на нивниот град. Здружението веќе ја известило Општина Валандово, која треба да донесе одлука и евентуално да го распише референдумот. Од Општината велат дека завчера било доставено писмо од „Спас за Валандово“ и дека за утре е закажана седница на Советот, но оти за да се стави точката на дневен ред за гласање, потребни се потписи од 20 проценти од граѓаните. Притоа потенцираат дека уште минатата година пред да биде поставен камен-темелникот на комплексот, имало многу јавни расправи на кои граѓаните имале можност да го искажат својот став околу рудникот, но дека тоа не било сторено. Охрабрени од референдумот во Гевгелија, од „Спас за Валандово“ велат се убедени дека ќе ја стопираат изградбата на рудникот доколку успее и нивниот референдум. Сепак, за такво нешто бараат поддршка од ...
сите 35 | | | веќе видена

СДСМ попладнево преку соопштение истакнува дека нови парламентарни избори нема да има и оти ќе биде избран нов претседател на Собранието кој ќе отвори пат за избор на новата влада. - Тоа е волјата на 700.000 граѓани преточена во новото парламентарно мнозинство составено од 67 пратеници, наведува СДСМ, додавајќи дека предвремените избори му се потребни само на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за да ја продолжи политичката криза преку која бара спас од одговорноста за направениот криминал. СДСМ наведува дека не постои никаква платформа туку има програма на новата реформска влада и во неа нема промена на химната, знамето, грбот, банкнотите, името, ниту штети врз македонскиот јазик како службен јазик во Република Македонија. - Еве ја содржината на Програмата, јавно достапна http://sdsm.org.mk/News.aspx?idNews=7681&lng=1. Предврмените избори му се потребни единствено на Груевски, за да ја продолжи политичката криза преку што гледа спас од одговорноста за народниот грабеж. Нема да има нови избори. Ќе има ...
сите 97 | | | веќе видена

Пекинг распореди 100.000 војници по затегнување на односите на Полуостровот Во исто време, нивото на готовност на вооружените сили на Кина се зголеми, според јапонскиот весник „Јомиури", повикувајќи се на извори во Кина, вклучувајќи и војнички информации. Вакви зголемени безбедносни мерки, наводно биле воведени во средината на април. Атомската подморница „Мичиген" од типот „Охајо" вооружена со проектили "Томахавк" пристигна во пристаништето во Пусан Јужна Кореја, јави „Би-би-си“. Официјални претставници на САД неодамна во неколку наврати изјавуваа дека не се исклучува ниту едно сценарио во однос на Северна Кореја, која со забрзано темпо работи на развивање ракетна нуклеарна програма. Пјонгјанг минатата година спроведе два нуклеарни тестови, и повеќе од 20 лансирања на балистички проектили на различни видови. Сега, според набљудувачитесе е спремно за шесто нуклеарно тестирање на тест сајт во североисточниот дел на Северна Кореја. Кон Корејскиот полуостров се движи американска ударна група предводена од ...
сите 209 | | | веќе видена

Советот на Европа ги повика САД да ја укинат смртната казна по серијата егзекуции извршени во државата Арканзас. „Ова е многу вознемирувачко и е спротивно на глобалниот стремеж за укинување на ова нехумана и застарена казна. Ние апелираме на САД како набљудувачи во Советот на Европа, да се воздржат од понатамошни изведувања на смртни казни“, се наведува во соопшението од СЕ. Во соопштението уште се истакнува дека преку Европската конвенција за човекови права, Советот на Европа успеа да создаде услови смртната казна да биде укината во подрачје кое опфаќа околу 820 милиони луѓе. Белорусија, која не е членка на СЕ, е единствена европска држава која има смртна казна. Две лица, осудени на смртна казна, синоќа беа езгекутирани во Арканзас. - Ова претставува првата егзекуција во САД по 17 години, изјави главниот обвинител на јужната држава Лесли Рутледџ. Џек Џоунс и Марсел Вилиамс, кои се осудени во 90-те години за силување и убиство, беа егзекутирани со смртоносна инјекција, откако различни судски инстанци ги ...
сите 25 | | | веќе видена

Македонската опера и балет (МОБ), денес, со почеток од 20 часот ќе приреди „Гала-концерт“ по повод 70-годинината од постоењето на Македонската опера. На концертот ќе земат учество сите првенци, солисти, како и оркестарот и хорот на МОБ, а ќе бидат изведени арии, дуети, терцети, квартети, оркестарски и хорски нумери од најголемите светски автори. Диригенти се Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ, а режисер е Дејан Прошев. Првата професионална оперска претстава изведена во Македонија е ’Кавалерија рустикана’, на 9 мај, во 1947 година. Во подготовките и нејзината изведба учествувале: Тодор Скаловски – диригент, Бранко Поморишац- режисер, Петре Богданов-Кочко.Тодор Скаловски и Стефан Гајдов ги подготвиле хоровите. Интерпретатори на улогите биле Петре Богданов-Кочко (Туриду), (Васил Ќортошев во алтернација), Елисавета Савченко (Сантуца), (Данка Фирфова во алтернација), Стефан Русјаков (Алфио), Милка Гушевска (Лола) и Ганка Атанасова (Лучија).
сите 16 | | | веќе видена

Шеснаесетгодишно девојче од Гостивар вчера пријавило дека било киднапирано од три непознати лица кои насила ја одвлекле со возило во непознат правец и по два часа ја вратиле дома. Како што соопшти МВР, од Медицинскиот центар во Гостивар се јавиле во Полициска станица во Гостивар дека кај нив за преглед се јавило 16-годишно девојче од гостиварско село и им кажало дека било противправно лишена од слобода. По извршениот разговор во присуство на работник од Центарот за социјални работи, девојчето изјавило дека истиот ден околу 17 часот на враќање од продавница, во близина на неговата куќа, застанало ПМВ во кое имало три непознати лица, од кои еден на сила ја внел во возилото. По кажување на девојчето со возилото се возеле околу 20 минути во непознат правец, по што влегле во напуштена хала, од каде околу 19 часот ја вратиле дома. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 4 | | | веќе видена

Во кафе-барот „Агора“ во Куманово, вечерва во 20 часот, ќе започне промоцијата на книга цртежи „Are you schizoid“ од Кирчо Арсовски, во издание на „Темплум“. За книгата ќе зборуваат Никола Гелевски и Владимир Јанчевски. „Кирчо Арсовски е култна фигура на македонската независна културна сцена. Најмногу е познат како музичар (предводник на групата „Трачери“), но создавал и стрипови и филмови, пишувал драми и колумни... Последниве неколку години Арсовски френетично црта. Под неговите шарени моливи веќе излегоа неколку илјади цртежи... Во книгата е претставен мал дел од тој опус, околу 250 цртежи во боја од 2016 година“, посочува „Темплум“.
сите 11 | | | веќе видена

Изложба под наслов „Круг и квадрат“ на уметниците Петра Јовановска и Валентина Илијевска со почеток во 20 часот утре ќе биде отворена во Изложбениот салон на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ - Куманово. Со над 30-те дела коишто ќе бидат презентирани на изложбата, работени во комбинирана техника со нагласена употреба на колажот, графиката и дигиталниот принт, двете авторки ќе се обидат да ги претстават своите концепти и истражувања во рамките на современиот визуелен израз базиран на дигиталната технологија и геометризирана структура, движејќи се по скалата од симплифицирани решенија до сложено структурирани композиции.
сите 6 | | | веќе видена

Тетовска „Шкендија“ следните шест натпревари како домаќин ќе ги одигра без присуство на публика откако Дисциплинската комисија на ФФМ го казни овој клуб. Казната е како резултат на инцидентите што се случија за време на реванш полуфиналето во Купот на Македонија меѓу Шкендија и Вардар, кога по конфликтот меѓу двајцата капитени Бобан Грнчаров и Ферхан Хасани на терен влегоа дел од навивачите. Судијата на натпреварот Александар Ставрев го прекина дуелот, а нешто подоцна продолжи. Висината на казната е како предупредување до тетовскиот клуб дека вакви случки можат да донесат и инцидент од далеку поголеми размери. Ова значи дека утрешниот дерби дуел од првенството меѓу Шкендија и Вардар ќе се игра без гледачи, како и сите натпревари на Шкендија до крајот на шампионатот. Воедно, казната ќе биде и за првиот дуел од новото првенство. Шкендија има право на жалба, но казната може да биде само намалена.
сите 11 | | | веќе видена

Ракометарките на ЖРК Вардар за првпат ќе играат во финалето на ВРХЛ (Женската регионална ракометна лига). Во полуфиналето „вардарки“ ја совлдаа екипата на Подравка со 29:16 (14:9). ЖРК Вардар одлично го почна натпреварот и веднаш имаше водство од 4:0, па тренерот на хрватскиот првак Подравка, Горан Мрџен мораше да побара тајм аут. Водството на ЖРК Вардар постојано се зголемуваше, а во финишот на првиот дел Подравка сепак успеа да намали. Во финишот на дуелот, „вардарки“ стигнаа и до двоцифрена предност. Најефикасни кај ЖРК Вардар беа Александра Лакрабере со 7 голови и Јованка Радичевиќ со 6. ЖРК Вардар утре во финалето во СЦ „Јане Сандански“ од 18 часот ќе игра со победникот од второто полуфинале меѓу Будуќност и Крим што е во тек.
сите 47 | | | веќе видена

Русинката денеска ќе игра против Роберта Винчи на турнирот во Штутгарт што ќе биде нејзин прв по 15-месечната суспензија Марија Шарапова денеска се враќа на тениските терени по издржување на 15- месечната суспензија за користење на мелдониум за време на ланското издание на Австралија опен. Русинката ќе настапи на турнирот во Штутгарт, а прва противничка по паузата ќе биде Роберта Винчи од Италија. Нејзините колеги и колешки со месеци упатуваат критики на сметка на организаторите на турнири што и' упатија специјална покана. „Ја отслужив казната и не знам која е целта на коментари против мене. Дали постои причина и натаму да ме казнуваат? - Јас не гледам. Време е на сите да им кажам ’доста’ ако продолжат да зборуваат лоши работи за мене. Мојата цел е да бидам професионална, да го работам своето и да бидам почитувана. Не сакам да разговарам со останатите тенисерки за момчиња и за шопинг. За тоа имам свои пријатели“, коментира Шарапова. Правот околу петкратната гренслем-шампионка, се чини, нема да легне уште ...
сите 35 | | | веќе видена

Европската премиера на „Дениција“, копродукција помеѓу Народниот театар од Охрид и парискиот театар „Иси е ла“, а работена според истоимената поема на Петре М. Андреевски, во режија на Константин Плевнеш, доживеа успешна изведба во едно од најстарите кабареа во Брисел – „Ос а Моел“. Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, информира дека оваа претстава најавена како ’љубовен Молотов коктел од Македонија’ го означи крајот на фестивалот „Балкан Трафик“ во Брисел, а нејзината поетска, музичка и кореографска сила ја освои тамошната публика. Актерите Рубенс Муратовски, Димитрина Мицкоска и Саша Ефтимова биле наградени со долготрајни аплаузи, упатени и на останатиот дел од уметничката екипа, на сценографот Валентин Светозарев, на костимографот Марија Пупучевска, како и на Сергеј Андреевски, за серијата слики, но и за Милчо Узунов за видеопроекциите“. ЕСРА додава дека директорот на бриселскиот театар Самуел Бернард, му предложил на директорот на охридскиот театар, Горан Стојановски да потпишат меморандум за ...
сите 5 | | | веќе видена

„Црвено-црните“ на првиот натпревар во Германија победија со 26:24 Тренерот на Вардар Раул Гонзалез очекува тежок натпреварот во реваншот од четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони против Флензбург во Скопје. - Следува вториот дел од пресметката. Ќе треба да играме како да немаме предност. Тие имаат силен тим кој во Скопје ќе дојде да постигне повеќе голови отколку на првиот натпревар. Ние без разлика на резултатот од Германија, ќе одиме на победа. Таму играчите ги исполнија задачите и беа на ниво. Имавме поголеми проблеми во второто полувреме кога Флензбург заигра многу агресивно, а очекувам таква нивна игра и во Скопје на која сме подготвени да одговориме соодветно. Психолошкиот притисок сега е врз нас. Како и да е нашата цел е пласман на фајнал фор во Келн и ќе сториме се што можеме да ја оствариме амбицијата, рече Гонзалез на денешната прес-конференција. Капитенот Стојанче Стоилов верува дека Вардар конечно ќе избори учество на завршниот турнир. - Имаме два гола предност од првиот натпревар, но ...
сите 195 | | | веќе видена

Распишан е конкурсот за 24. издание на Фолк-фестивалот „Филиграни 2017“, кој ќе се одржи на 28 јуни Интернационалниот фолк-фестивал „Филиграни“, насочен на песни со свадбарска и староградска мелоритмика, годинава ќе го доживее своето 24. издание. Фестивалот продолжува со градење на музичка традиција во тој дух, па веќе е распишан конкурсот за нови песни на „Филиграни 2017“, со препорака за задржување на тој музички стил. Ова, 24. издание на „Филиграни“ ќе се одржи на 28 јуни (среда ) во Домот на Армијата во Скопје, а фестивалската програма ќе бидат емитувана одложено на фиксната и сателитска програма на националната ТВ Сонце, со 10 репризи во текот на годината, а ќе биде издадено и заедничко фестивалско цеде. На овој фестивал секогаш настапувала дел од македонската фолк-елита, а организаторите велат дека така ќе биде и оваа година. Минатогодишните победници го потврдиле своето учество: фолк-ѕвездата Благица Павловска, добитничката на минатогодишното Гран-при - Барбара Јаковлевска од Швајцарија, Душко ...
сите 3 | | | веќе видена

Две македонски имиња, секој успешен во својата област - првиот во ракометот, а вториот во музиката, решија да го искористат убавото сончево време и да поминат едно попладне заедно. Ракометниот ас Кире Лазаров и Пере - „Нокаут“ ручаа заедно во еден ресторан во Барселона, каде што живеат и двајцата, а заедничката фотка ја објавија и на социјалните мрежи.
сите 13 | | | веќе видена

next