Утрински

Александар Д.(40) од Тетово утрово во засега точно неутрвдено време починал по сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Скопје – Тетово на еден километар од бензинската пумпа Седум Браќа, информираше Дејана Недељковиќ од секторот за информирање на МВР. Според нејзините информции, автомобилот БМВ со скопски регистарски таблички управуван од тетовецот загубил контрола, излетал од коловозот и се превртел по што возачот починал на самото место. По извршениот увид на местото од несреќата лекар по судска медицина ја констаирал неговата смрт, додека по наредба јавен обвинител телото на починатиот било предадено за обдукција.
сите 16 | | | веќе видена

Трговскиот центар „Бинго“ во босанскиот град Мостар, со површина од околу 3.000 метри квадратни, ноќеска изгоре до темел. Според првите проценки штетите се неколку милиони евра. Пожарот избувна синоќа околу 20 часот, по локално време, во складишните простоии и потоа се прошири во целата зграда. Босанската полиција соопшти дека нема жртви, бидејќи сите лица кои се наоѓале во зградата се евакуирани навреме. Градоначалникот на Мостар Љубо Бешиќ изјави дека сопствениците, како и целиот град ќе претрпат штета од оваа несреќа. Трговскиот центар „Бинго“ е отворен во 2011 година и во него се инвестирани околу шест милиони евра.
| | веќе видена

„Со оваа рекламна кампања на Келвин Клајн сакавме да ја покажеме убавината на женското тело, без оглед на годините. Фотографиите се црно-бели и навистина многу провоцираат“- раскажа режисерката Софија Копола за својот нов предизвик. Имено, во новата рекламна кампања на прославениот Клајн, во долната облека позира и 73-годишната Лорен Хатон која изгледа како вистинска жена без предрасуди и срам поради годините, и тоа рамо до рамо со 18-годишни моделки. Во персоналната селекција на Софија се наоѓаат и Рашида Џонс, Маја Хок, Лора Еја и Кирстен Данст, и тоа навистина може да се нарече - раскош на животот.
сите 7 | | | веќе видена

Финскиот сајт Varusteleka, кој продава воена опрема и облека, како и облека за во природа, објави бизарна реклама во која понуди „ЈНА геноцидни јакни“ кои, како што стои, „веројатно потекнуваат од српските акции“. „Старите југословенски маслинести јакни ги носеа сите учесници на балканските војни во деведесеттите години. Најверојатно потекнуваат од акциите на српските војски“, стои во описот на производот. „Користени се, ама е зачувана формата. Нема траги од крв или искинати делови. Некои копчиња се водат за исчезнати“, пишува на сајтот. Јакните се продаваат по цена од 19,99 евра за парче.(Б92)
| | веќе видена

„Црвено-црните“ под многу тензии на трибините и надвор од теренот извлекоа 2:0 Фудбалерите на Вардар ја продолжија серијата победи откако попладнево во рамките од 28.коло како гости го совладаа тимот на Шкупи со 2:0 и по нерешениот резултат на Шкендија во Кратово ја зголемија бодовната разлика во однос на конкурентот на 13 бодови. Шкупи и Вардар играа под многу тензии на трибините и надвор од теренот. Централен настан на мечот беше обидот да се ископира скандалот од Белград и со дрон да се протне знамето на „Голема Албанија“ на Чаир. Домаќините беа инфериорни на терен, а вардарци ја забележаа седмата победа по ред во првенството. Балотели и Барсегјан со по еден погодок ја крунисаа надмоќната претстава и му донесоа победа на Вардар од 2:0. Силекс и Шкендија ремизираа 1:1, а головите „паднаа“ во период од две минути. Силекс поведе во 46 минута со голот на Кристијан Филиповски, а израмни Стенио Жуниор со еврогол, само 120 секунди подоцна. Убедлива победа од 4:0 во 28.коло оствари Ренова во дуелот со Брегалница, ...
сите 75 | | | веќе видена

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал на експресен начин стигна до победата во финалето на Мастерсот во Монте Карло откако во два сета со 6:1 и 6:3 во гемови го совлада сонародникот Рамос Вињалос. Финалето траеше 77 минути. Ова за Надал е 29. титула на турнирите од Мастерс серијата или вкупно 70. во кариерата. Надал ја потврди својата доминација на овој турнир освојувајќи ја 10. титула и има само еден пораз во финалните мечеви (2013 година од Новак Ѓоковиќ), а притоа е тенисер со најмногу турнирски победи на земјена подлога - вкупно 50 или една повеќе од Гиљермо Виљас.
сите 21 | | | веќе видена

„Слабовидните лица“ имаат достап до само 10% од севкупниот печатен материјал и од сите книжевни дела што лицата со добар вид можат да ги читаат“ стои во пораката на Ирина Бокова, генерален директор на УНЕСКО „Светскиот ден на книгата и на авторското право е убав повод да се истакне големата моќ на книгите кои ја пренесуваат нашата визија за општество засновано на инклузивно знаење, плуралистичко, праведно и отворено за учество на сите граѓани“ стои во испратената порака до јавноста на генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова во врска со традиционалното одбележување на споменатиот светски ден - 23 април, кој беше вчера одбележуван во различни делови од светот, а денеска со почеток во 11 часот ќе започне и неговото одбележување и во Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски во Скопје. „Се вели дека хуманоста на едно општество се мери со степенот на грижата кон најранливите категории. Ако тоа се однесува за достапноста на книгите за лицата со оштетен вид, на оние со тешкотии во ...
сите 34 | | | веќе видена

Новиот македонски игран филм „Ах, љубов моја“ на режисерот и сценарист Коле Ангеловски ја имаше својата премиера на 21 април во киното „Милениум“ во рамки на Скопје филм фестивал. Пред полна сала режисерот ја претстави екипата велејќи дека се работи за настан од „фамилијарен“ тип, а публиката ја поздрави екипата која се поклони на сцената. Во главите улоги настапија: Нина Деан, Атанас Атанасовски, Александар Микиќ , Соња Стамболџиева, Роберт Ристов, Жарко Димоски, Крсте Јовановски, како и Марија Кондовска, Ердоан Максут, Кристина Ласовска, Валентин Костадиновски, Ева Скендеровска, Едмонд Сотир, Андон Јовановски. Директор на фотографија е Роберт Јанкулоски. Сценограф е Илина Ангеловска. Костимографи се Лира Грабул и Раде Василев. Монтажата е на Блаже Дулев. Дизајнер на звукот е Дарко Спасовски – Пацки. Музиката е на Венко Серафимов и Џенгиз Ибрахим. Во Кинотека на Македонија пак, стартуваше новата фестивалска Детска програма што се реализира во соработка со Здружението за поддршка на деца и млади со ...
сите 9 | | | веќе видена

На актуелното годинашно јубилејно издание на Скопје филм фестивал, во рамки на кое се прикажува ретроспектива на филмовите на Стенли Кјубрик, вечерва на програмата е специјалното гостување на Јан Харлан, продуцентот на Кјубрик со предвидениот разговор со публиката по прикажувањето на филмот „Пеколниот портокал“ во киното „Милениум“, како и негово предавање. Харлан беше извршен продуцент на овој Кјубриков филм, како и на „Очи широко затворени“, „Сјаење“, „Бери Линдон“ и др, а се смета и за извонреден познавач на Кјубриковото дело. Поводот за гостувањето на Јан Харлан на фестивалот е всушност првата македонска ретроспектива на Стенли Кјубрик чиј филм „Лолита“ ќе биде прикажан утре во киното „Фросина“ со почеток во 17 часот. Во него улогите ги толкуваат: Џејмс Мејсон, Су Лајон, Питер Селерс, Шели Винтерс. Филмот е работен според истоимениот роман на Владимир Набоков и се смета за уште едно ремек-дело во низата на славниот режисер. На програмата на фестивалот утревечер со почеток во 20 часот е филмот „Заливот ...
сите 7 | | | веќе видена

Интернационалниот фестивал на монодрама Битола, годинава ќе се одржува од 5 до 9 мај со учество на монодрами од Германија, Естонија, Хрватска, Полска, Холандија, Русија, Словенија, Израел и Македонија. Селектор на фестивалот е актерот Петар Мирчевски, а ќе го отвори претставата „Брачна игра“ на авторот Едвард Олби, во режија на Тони Михајловски, каде настапуваат актерите Весна Петрушевска и Игор Џамбазов. Интернационалното жири кое ќе ја додели наградата Гран-при ќе го сочинуваат актерот и професор Атила Клинче, театрологот Нина Мазур од Германија, актерката Паулет Смит од Холандија, Игор Џамбазов и претседателот на жирито, драматургот, професор и колумнист Емре Ердем од Турција. Фестивалот ќе биде затворен со „На светов убавина“, концерт на театарска музика на композиторот Горан Трајковски.
сите 3 | | | веќе видена

Секогаш кога започнува муабет за Наум Петрески, прашањето „Има ли песна“ звучи реторички, или како почеток на концерт и големо музичко доживување. Токму така беше и во саботата на 22 април во Метрополис арената, кога Наум со своите музички пријатели и пред илјадната публика со песна го одбележа своето 30-годишно постоење и дејствување на македонската естрада. Некако беше очекувано јубилејниот концерт на Наум Петрески да започне со „Има ли песна“, токму песната која од фестивалски дебитант во 1991 година го вивна директно во врвот на македонската народна музика. Но изненадувањето на концертот беше најавата, т.е. што концертот всушност го започна актерот Гоце Тодоровски, а подоцна на сцената и во песната му се придружи ѕвездата на вечерта – Наум Петрески. Кога Наум ја зема работата во свои раце, или подобро кажано – со својот глас, на публиката едноставно и' остана да се препушти на музичкото уживање. Иако Наум продолжи да пее „Дојди со снегови бели“, емоциите на сите што беа во „Метрополис арената“ почнаа да ...
сите 9 | | | веќе видена

Охридскиот хотел „Гарден“ со „шопска салата“ тешка 202,86 кг влезе во Гинисовата книга на рекорди Тоа дека сме ветена земја за превкусни гурманлаци се потврди со веста за шопска салата, со која Македонија влезе во Гинисовата книга на рекорди. Имено, во Охридскиот хотел „Гарден“ се направи џиновска „шопска салата“ со тежина од 202,86 килограми, со што успеа да се пласира во светската книга на рекорди. Инаку, ова е прв обид шопска салата да влезе во Гинисовата книга на рекорди, а слични рекорди, ама со друг предизвик, имаа нашите соседи. Во соседна Бугарија во 2009 година беше направена грчка салата што тежеше 86 килограми.
сите 11 | | | веќе видена

Во 57. година од животот почина американската актерка Ерин Моран, извести Си-ен-ен. Докторите ја пронајдоа мртва во нејзината куќа, веднаш откако пристигна возилото на Итна помош. Причината за нејзината смрт се' уште не е позната. Ерин светската слава ја стекна во популарната американска серија „Среќни денови“, која се емитуваше во 1974 година. Моран својата кариера ја започна со 14 години, и беше најмладата личност на снимањето. Во серијата таа го толкуваше ликот на Џоан Кунинхам.
сите 4 | | | веќе видена

И неговата биографија е како сценарио за филм. Џек Николсон е роден на 22 април 1937 година, како вонбрачен син на 18-годишна танчарка од Њу Џерси. Дури на 37 години дознал дека таа, постарата сестра му е всушност - мајка. Инаку, Џек е со децении ненадминлив филмски лик, и во половина век филмска кариера, зад себе има три Оскари. Иако се шпекулира дека ќе ја прекине „паузата“ со римејкот на германската хит-комедија „Тони Ердеман“, Николсон ги одбегнува камерите од 2010 година.
сите 9 | | | веќе видена

Екипата на Мемфис по продолжение ноќеска успеа да го совлада Сан Антонио и да изедначи на 2-2 во победи во првото коло од плеј офот во НБА лигата. Кошот за победа од 110:108 го постигна Марк Гасол на 7 десетинки пред крајот на продолжението. Тој дуелот го заврши со 16 поени, а најефикасен во неговиот тим беше Мајк Конли со 35 поени, додека на дуелот најпрецизен беше Каваи Ленард со 42 поена. На вториот натпревар одигран на Запад, Голден Стејт го совлада Портланд со 119:113 и е на една победа до пласман во следната рунда. На Исток, Атланта го доби првиот домашен натпревар против Вашингтон со 116:98, додека Торонто и во вториот дуел со Милвоки на гости победи со 87:76 и успеа да изедначи. Резултати: Западна конференција: Мемфис – Сан Антонио 110:108 по продолжение (2-2 во победи); Портланд – Голден Стејт 113:119 (0-3). Источна конференција: Милвоки – Торнто 76:87 (2-2) и Атланта – Вашингтон 116:98 (1-2).
сите 73 | | | веќе видена

Екипата на Челзи прва успеа да се пласира во финалето на ФА купот откако синоќа во полуфиналниот дуел што се одигра на „Вембли“ го совлада градскиот ривал Тотенхем со 4:2. Челзи постојано водеше, а Тотенхем во два наврати само успеа да изедначи. Стрелци на головите за Челзи беа: Вилијан (5 и 43.минута од пенал), Еден Азар (75) и Немања Матиќ (80), додека головите за Тотенхем ги постигнаа: Хари Кејн (18) и Деле Али (52). Второто полуфинале меѓу Арсенал и Манчестер Сити се игра попладнево со почеток во 16 часот исто така на „Вембли“ во Лондон. Финалето е закажано за 27.мај.
сите 32 | | | веќе видена

Македонскиот ракометен шампион Вардар постигна победа на првиот натпревар од четвртфиналето од Лигата на шампионите на гостувањето кај бундеслигашот Флензбург со 26:24. Македонскиот првак во 15-тата минута водеше со 6:5, а брзо потоа со серија од четири голови „црвено-црните“ водеа со 10:5. На полувреме Вардар имаше шест голови предност (15:9). Во вториот дел македонскиот шампион во два наврати водеше со седум голови разлика (16:9 и 17:10), но Флензбург со две серии од 3:0 во 50. минута намали на 21:23. На крајот од натпреварот разликата остана два гола за нашиот тим. Најефикасни кај „црвено-црните“ беа: Алекс Душебаев и Лука Циндриќ со по 5 голови, а голманот Арпад Штербик имаше 16 одбрани. Реванш дуелот Вардар – Фелнзбург се игра во четврток (27 април) во СЦ „Јане Сандански“. На вториот натпревар од четвртфиналето одигран попладнево Веспрем – Монпеље 26:23 . Утре се играат другите два четвртфинални натпревари Кил – Барселона и ПИК Сегед – ПСЖ.
сите 331 | | | веќе видена

Кошаркарите на шампионот МЗТ Скопје Аеродорм вечерва го претрпеа првиот пораз во Супер лигата откако загубија од Работнички на гости со 78:70. Домаќинот предноста ја имаше во текот на целиот натпревар, а решавачка беше втората четвртина која Работнички ја доби со 19:10. Најефикасни кај победникот беа Ѓорѓи Чековски со 19 поени и Димче Тасовски со 17, додека на натпреварот Шарлон Клоф од МЗТ Скопје постигна 20 поени. На другите два дуела од 8.коло во Кавадарци Фени Индустри – Кожув 79:69, додека Карпош Соколи го совлада Куманово со убедливи 100:75. Табела: МЗТ Скопје Аеродром 15 бодови, Карпош Соколи 14, Работнички 13, Кожув 10, Куманово 10, Фени Индустри 10.
сите 52 | | | веќе видена

Првиот натпревар од 28.коло од Првата фудбалска лига одигран попладнево меѓу Работнички и Македонија ЃП заврши без победник 1:1. Гостите поведоа во 27.минута со голот на Валмир Јонузи, а Работнички изедначи преку Елиф Елмас во 43.минута. Ова е трет нерешен резултат за Македонија ЃП на последните четири дуели. Другите четири натпревари од оваа рунда се играат утре, а двојките се: Шкупи – Вардар, Силекс – Шкендија, Пелистер – Победа и Ренова – Брегалница. Почетокот на сите натпревари е во 16 часот. Табела: Вардар 65 бодови, Шкендија 54, Работнички 47, Пелистер 37, Силекс 35, Ренова 35, Шкупи 29, Победа 23, Брегалница 19, Македнија ЃП 19.
сите 143 | | | веќе видена

Најдобриот играч на Оклахома Сити Расел Вестбрук е најзаслужен за победата на неговиот тим остварена ноќеска во дуелот со Хјустон. Тој уште еден натпревар го заврши со „трипл-дабл“ 32 поена, 13 скокови и 11 асистенции, а Оклахома Сити славеше над Хјустон со 115:113. Најефикасен на дуелот беше Џејмс Харден од Хјустон со 44 поени, но го промашни последниот шут за тројка во последните секунди. Со оваа победа Оклахома Сити намали на 2-1 во победи. Првата победа ја оствари и Бостон откако го совлада Чикаго на негов терен со 104:87, додека гостински триумф постигна и ЛА Клиперс против Јута со 111:106. Западна Конференција: Оклахома Сити – Хјустон 115:113 (1-2 во победи), Јута – ЛА Клиперс 106:111 (1-2) Источна Конференција: Чикаго – Бостон 87:104 (2-1).
сите 156 | | | веќе видена

next