Утрински

Екипите на битолски Пелистер и тетовска Шкендија обезбедија пласман во финалето во фудбалскиот Куп на Македонија. Фудбалерите на Пелистер забележаа победа со 1:0 против Брегалница во реванш полуфиналниот меч кој попладнево се одигра на стадионот „Тумбе кафе“ во Битола. Откако првата средба одиграна во Штип заврши нерешено 2:2, благодарение на погодокот на Бразилецот, Лукас Фереира Кардосо во 80-минута Пелистер со вкупен резултат 3:2 се пласира во финалето. За битолчани ова е прв финален меч по пауза од 16 години, откако во 2001-та во финалето ја совладаа Слога Југомагнат со 2:1. Тетовска Шкендија ќе има можност да го брани трофејот освоен минатата година, откако во полуфиналето го елиминира Вардар. Иако на денешниот реванш дуел Вардар со голот на Дарко Велковски во 60. минута победи со 1:0, сепак тоа не беше доволно да се анулира негативата од првата средба во Скопје каде тетовци победија со 3:1. Инаку овој меч го одбележа и подолгиот прекин во првото полувреме, откако судијата Ставрев оправдано им ...
сите 32 | | | веќе видена

Амбер Херд (30) во почетокот од годинава се разведе од Џони Деп, но се чини дека идејата за брак не и' „преседнала“. Имено, актерката планира да се омажи за своето ново момче, милијардерот Елон Маск (45), а таквата информација со медиумите ја споделил нејзиниот - татко. „Нивната врска е многу сериозна и таа е воодушевена од идејата да се омажи“, рекол таткото на Амбер, Дејвид и додал дека парот веќе планира да основа и семејство. Уште минатото лето почна да се зборува дека Херд и Маск се пар, а набрзо по разводот од Деп, таа изјавила дека Елон сосема ја маѓепсал. Амбер, по разводот од Џони Деп, ќе добие 7 милиони долари, за кои ветила дека ќе ги уплати во хуманитарни цели. Неодамна Деп и' понудил тој самиот да го уплати истиот износ на организациите по нејзин избор, но нејзиниот адвокатски тим се' уште не му одговорил на понудата.
сите 28 | | | веќе видена

Ѕвездите на франшизата „Брзи и жестоки“, чиешто осмо продолжение веќе се прикажува низ светските кина, Вин Дизел (49) и Двејн Д’Рок Џонсон (44), повторно станале пријатели. Нивната кавга траела од смртта на Пол Вокер во 2013 година, зашто Џонсон го обвинил Дизел дека преку тој трагичен настан се обидува да ја зголеми својата популарност. Рекол и дека е мрзлив и дека секогаш доцни. На тоа, Дизел му порачал дека е „љубоморен, зашто не е ѕвезда како него“. Продуцентите ги натерале да одат на вечера и да ги решат своите проблеми за да можат да се снимаат нови продолженија. Сепак, минатата година се пишуваше дека нивната кавга е само маркетиншки трик за да се промовира кечерската битка за „World Wrestling Entertainment“, со Дизел и Џонсон како главни ривали.
сите 5 | | | веќе видена

Реванш натпреварот од полуфиналето во фудбалскиот Куп на Македонија меѓу Шкендија и Вардар е прекинат. До прекин на мечот дојде во 30-тата минута од средбата, кога по еден груб прекршок на Фелипе, капитените на двата тима Грнчаров и Хасани влегоа во вербална, а потоа и физичка пресметка, па главниот судијата Александар Страврев на двајцата им покажа црвен картон. Публиката почна со навредливо скандирање, а додека Грнчаров го напушташе теренот кон него летнаа предмети. Веднаш потоа, фудбалерите на Вардар се повлекоа и во соблекувалната, затоа што од трибините навивачи се обиделе да влезат на терен. Инаку актуелниот бранител на трофејот Шкендија има голема предност од првиот меч одигран во Скопје каде тетовската екипа забележа победа со 3:1. На вториот меч од полуфиналето во Битола, меѓу Пелистер и Брегалница резултатот по првото полувреме е 0:0. Првиот дуел во Штим заврши со резултат 2:2.
сите 53 | | | веќе видена

Од утре до 22 април Роберт Алаѓозовски ќе земе учество на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“ којашто се одржува во Мастрихт, Холандија, а во рамките на одбележувањето на 25-годишнината од Договорот во Мастрихт. Организатор на конференцијата е европската мрежа на менаџери во културата „Оракл“ со седиште во Брисел, која обединува преку 500 културни работници и менаџери од цела Европа и европското соседство, а чиј фокус е меѓународната соработка и критичкото преиспитување на културните политики. Алаѓозовски учествува во панелот посветен на надворешните културни врски на Унијата, регионалните перспективи, новите заедници и идентитети во културата. „Културната соработка во Европа денес е попотребна од кога било. Миграциите и бегалската криза, засилувањето на границите и ’Брегзит’ нагласуваат дека обединета Европа е работа во тек и бара културните професионалци да дејствуваат смело, промовирајќи ја културата како сила во европската политика, која има потенцијал да ги зајакне вредностите на ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), во соработка со Балканскиот институт за вера и култура од Скопје, во четврток и петок организира дводневна научна конференција на тема „Книжевноста и Библијата“. „Целта на конференцијата е да отвори компаративна расправа за односите на релација Светото писмо – книжевноста, како и за начинот на којшто се интерпретираат и се актуализираат познати библиски митови, мотиви, жанрови, стилови и модуси во современото и во средновековното книжевно творештво“, посочија од МАНУ и истакнаа дека на конференцијата ќе земат учество професори од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, како и гости од Универзитетот „Оксфорд“ од Велика Британија. Научната конференција, утре со почеток во 10 часот, ќе ја отвори академик Таки Фити, претседател на МАНУ, а уводна реч ќе има академик Катица Ќулавкова, раководител на проектот. Конференцијата се надоврзува на научноистражувачкиот проект „Методи на книжевната херменевтика“ на Одделението за лингвистика и литературна ...
сите 16 | | | веќе видена

Македонскиот писател и ректор на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА , Јордан Плевнеш, ја одржа пристапната беседа насловена „Драматургијата и глобалниот политички терор: Земи или остави“ на Универзитетот „Пантеон Асас“ на париската Сорбона, а по повод изборот за редовен член на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите, информираа од ЕСРА. „Темата во шест академски циклуси, Плевнеш ќе ја презентира пред магистрантите и докторандите на универзитетот во периодот меѓу 18 и 30 април, како своевидна хронологија на односот помеѓу драмското писмо и политичката историја од античката трагедија до денес“, се додава во соопштението на ЕСРА од каде што се истакнува дека „на 26 април, а во рамките на фестивалот Еуропдрам, во Куќата на Европа и Ориентот ќе биде преставена сценската изведба на француската верзија на драмата на Плевнеш ’Кирил и Методиј’, која со плејада на париски актери ќе ја престави францускиот режисер Патрик Вершурен“.
сите 2 | | | веќе видена

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес, на денешната прес-конференцијата пред заминувањето за Германија на дуелот со Флензбург рече дека неговите избраници се подготвени и ќе одат на победа и на првиот дуел. - Треба да играме повторно четвртфинале во Лигата на шампионите. Ние сме подготвени, иако Игор Карачиќ цела недела не тренираше, бидејќи беше болен и не знаеме дали ќе игра во Германија, но сите други тренираа 100 отсто. Ако сакаме да успееме не треба да го чекаме дуелот во Скопје туку треба и таму да бидеме добри. Ние треба да се обидеме да победиме таму, иако тие имаат добра одбрана и напад. Треба да играме како на Ф4 во СЕХА лигата. Очекувам дека ќе биде тешко но имам доверба. Сакам да играме на Ф4, но треба да знаеме дека треба да го искористиме натпреварот таму, нагласи Гонзалес. Вардар по четврти пат по ред ќе игра во четвртфиналето, разликата е што сезонава македонскиот првак влезе како тим што ги прескокна осминафиналните натпревари бидејќи во групната фаза заврши како првопласиран. Тоа досега го нема ...
сите 95 | | | веќе видена

Претседателот на РК Вардар, Сергеј Самсоненко, на денешната прес-конференција во пресрет на четвртфиналниот дуел од Лигата на шампионите в сабота со Флензбург, рече дека во случај лошо судење ќе се повлече од првиот тим. Од ЕХФ на првиот натпревар се делегирани судиите од Словенија Крстиќ и Љубиќ, а реваншот во Скопје ќе го судат Данците Гјединг и Хансен, на чија арбитража вардарци реагираа по ланскиот дуел во Скопје против Барселона. Токму ова делегирање беше причина за таквата реакција на сопственикот на клубот. - Не ми е јасно зошто ни ги ставија „нашите пријатели“ од Данска кои ни судеа против Барселона. Но, така одлучила ЕХФ и ние тоа треба да го почитуваме. Мислам дека нема да се повтори тоа што се случи пред три години. Ако се повтори истата ситуација со нашиот клуб јас ќе се повлечам од ракометот. Немам сила повеќе да се борам. Но, ќе останам во Вардар и ќе ги поддржувам младинските школи, но да инвестираме по седум милиони евра годишно во ракометните клубови и да имаме вакви работи што можат да се ...
сите 95 | | | веќе видена

Обновената музејска библиотека располага со фонд од 5.200 наслови, над 2.000 магазини, како и монографии на меѓународни и домашни автори Во Музејот на современата уметност во Скопје свечено беше пуштена во употреба целосно реновираната музејска библиотека при Истражувачкиот центар во рамки на музејот. Обновената музејска библиотека располага со фонд од 5.200 наслови, над 2.000 магазини, како и монографии на меѓународни и домашни автори. Оваа збирка е најголема за модерната и современа уметност во нашата земја и е од особено значење за сите кои ќе ја истражуваат уметноста и културата. Музејската библиотека е донација на „Еуролинк осигурување“, кој целосно ги покри трошоците за внатрешното уредување и новиот и свеж инвентар, во вкупна вредност од над 335.000 денари, со цел возобновување на музејската библиотека во својата функција. „’Еуролинк‘ е дел од успешното реализирање на програмата за возобновување на музејската библиотека при Истражувачкиот центар на Музејот на современа уметност. Се надевам дека од ...
сите 12 | | | веќе видена

Тројца фудбалери на Баерн Минхен по поразот од Реал Мадрид (4-2) синоќа во реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите отишле во соблекувалната на главниот судија Виктор Касаи (Унгарија) со намера лично да му го искажат незадоволството од начинот на делењето на правдата. Како што објавија шпанските медиуми, Артус Видал, Роберт Левандовски и Тијаго Алкантара имале обид да се пресметаат со унгарскиот судија по што интервенирала полицијата. Според телевизиските снимки, Реал третиот гол го постигна од недозволена офсајд позиција, а соминтелен беше и четвртиот погодок. При тоа баерн беше оштетен во 84.минута кога неправедно му беше покажан втор жолт картон на Видал по што Баварците мечот го доиграа со фудбалер помалку. - Судиите направија шоу во моментите кога Реал се исплашија од ситуацијата на теренот. Драстично сме оштетени. Се случи вистински грабеж, изјави Видал. Реал Мадрид со вкупни 6:3 се пласира во полуфиналето од елитното натпреварување.
сите 38 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо, јунакот во победата на Реал Мадрид во четвртфиналната пресметка од Лигата на шампионите со Баерн Минхен упати порака до навивачите на „кралскиот клуб“. - Ги молам навивачите веќе да не ни свират. Ние секогаш даваме максимум, а јас ќе се трудам да гледам само позитивни работи. На овој натпревар создадовме многу шанси, а Баерн покажа дека е одличен тим. Сепак подобри сме, постигнавме вкупно шест гола и заслужено одиме понатаму, изјави Роналдо. Португалецот синоќа на реваншот постигна три гола и е првиот фудбалер со 100 погодока во Лигата на шампионите. Тој на првата средба во Минхен ги постигна двата гола за неговиот тим и тогаш стана првиот фудбалер со 100 гола во еврокуповите (ЛШ и Лига Европа заедно).
сите 68 | | | веќе видена

Кошаркарите на Чикаго поведоа со 2-0 во победи во првото коло од плеј офот против Бостон откако ноќеска во вториот натпревар на гости ја постигнаа втората победа. „Биковите“ победија со 111:97, а комплетната стартна петорка имаше двоцифрен број поени. Џими Батлер и Двејн Вејд реализираа по 22 поена. Следните два натпревара се играат на теренот на Чикаго, кој ќе има голема предност да стигне до четири победи и пласман во следната рунда. На вториот дуел одигран ноќеска на Исток, Торонто го совлада на домашен терен Милвоки со 106:100, а најпрецизен кај домашниот тим беше ДеМар ДеРозан со 23 поени. Милвоки е домаќин на двата дуела што следуваат. На Запад се одигра еден дуел и победа од 99:91 пред своите навивачи оствари и ЛА Клиперс во дуелот со Јута, а најмногу поени постигна играчот на „клиперси“ Блејк Грифин – 24. Следните два натпревара се играат на теренот на Јута. Резултати: Исток: Бостон – Чикаго 97:111 (0-2 победи), Торонто – Милвоки 106:100 (1-1); Запад: ЛА Клиперс – Јута 99:91 (1-1).
сите 129 | | | веќе видена

Мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески денеска, утре и задутре повторно ќе биде на репертоарот на Македонската опера и балет поради голем интерес од публиката. Изведбите се закажани за 20 часот. Во претставите вечер и на 21 април главните улоги ќе ги толкуваат Антонија Гиговска и Александар Тарабунов, а утре Гиговска ќе настапи со Денис Димовски. Во останатите улоги се: Сара Гигова, Весна Петрушевска, Игор Џамбазов, Десанка Глигоријевиќ, Тони Михајловски, Тања Бојковска, Мила Николовска, Ристе Гавровски, Симеон Коруноски, Лазе Манасковски, Симон Манасковски, Марија Спасовска, Андреа Георгиевска, и Калеша Џангаловска Настапуваат оркестарот, хорот и балетскиот ансамбл на МОБ, а диригент е Иван Еминовиќ. МОБ информира дека билетите за овие претстави се пуштени во продажба по цена од 600 денари на билетарницата на МОБ, во Југотон ГТЦ и во сите продавници на Нептун низ Македонија, како и електронски на mob.com.mk и karti.com.mk.
сите 11 | | | веќе видена

Тренерот на Баерн Минхен, Карло Анчелоти, по синоќешната елиминација од Реал Мадрид во четвртфиналето на Лигата на шампионите смета дека виновни за тоа се судиите. - Се подготвуваме на се`, само не на вакво судење. Натпреварот беше совршен, но судиите не беа дораснати за ваков дуел. Никогаш не сум подржувал воведување на видео технологија, но морам да признавам дека сега е неопходна. Ова што се случи на натпреварот е недозволиво за ова ниво, изјави Анчелоти. Тој додаде дека Реал Мадрид не влијаел на судењето, туку, како што рече, едноставно судиите судеа лошо. Баерн го загуби натпреварот по продолженија со 4:2, откако во основните 90 минути победи со 2:1 и ја анулира предноста на Реал од првиот меч во Минхен. Еден од трите гола на Кристијано Роналдо беше од чист офсајд, еден беше од сомнителна ситуација, а фудбалерот на германскиот тим Артуро Видал неоправдано беше исклучен во 84.минута.
сите 80 | | | веќе видена

Карл Билд најави дека своите сознанија ќе ги преточи во политички препораки за функционерите во Брисел Слободанка Јовановска Копретседавачот на Европскиот совет за надворешни работи и поранешен шеф на дипломатијата на Шведска, Карл Билд, вчера имаше средби со политичките лидери и со неколку дипломати во земјата за да ги испита фактите и да им даде политички препораки на носителите на одлуките во Брисел. Иако настапи во име на влијателниот тинк-тенк, Билд беше продолжена рака на ЕУ во Скопје, откако овде дојдоа највисоките функционери од Брисел, а состојбата е уште полоша од претходно. Билд не сакаше да дава оцени за состојбите пред да ги заврши разговорите, освен генералната порака дека во секоја демократска земја, било Македонија или Шведска, постои Устав и доколку тој се испочитува, ќе се најде излез од кризата. „Демократија. Устав. Европа. Почитта кон овие три работи ќе ја однесат Македонија напред“, порача Билд пред новинарите, немајќи одговор на забелешката што потоа, бидејќи тие очигледно не се ...
сите 33 | | | веќе видена

Со задоцнување од четириесетина минути, парламентот го почна денеска тринаесеттото продолжение на конститутивната седница, кое се одвиваше според речиси идентично сценарио како и пред велигденските празници – со многу (внатрепартиски) реплики и дискусии надвор од темата на дневниот ред. До редовната пауза, пратениците не се поместија ниту милиметар од точката за избор на Комисијата за избори и именувања, така што и денеска не дадоа резултат повиците на пратениците од новото парламентарно мнозинство – да прекинат опструкциите на законодавниот дом и да се овозможи избор на нов спикер. Апел до пратениците да се откажат од своите дискусии за побрзо да заврши седницата упати и претседавачот со конститутивната седница Трајко Вељаноски, откако утрото социјалдемократите уште еднаш го предупредија, преку соопштение, да не ги блокира демократските процеси. „Трајко Велјаноски и Ѓорге Иванов не смеат противуставно и противзаконски да ги блокираат демократските процеси. Тие се должни, во согласност со Уставот и ...
сите 246 | | | веќе видена

Нема субвенции за земјоделците. Сметките, и по еден месец откако налозите стасаа во трезорот на Министерството за финансии, се' уште им се празни. Производителите се жалат дека не можат да функционираат без пари, ниту, пак, да започнат со пролетните земјоделски активности. Без субвенциите не можат да купат семенски материјал, да набават нафта, како и други репроматеријали неопходни за производството. Велат дека трпението им е при крај и дека деновиве ќе донесат конечна одлука какви мерки ќе преземат доколку не добијат пари. Земјоделците побаруваат околу еден милион евра субвенции за 2015 година, како и околу 90 милиони евра за 2106 година, за кои рокот за исплата е 30 јуни годинава. Парите ги очекуваат уште од октомври минатата година, кога запре исплатата заради парламентарните избори во декември, а се одолжи и поради кадровските смени во Агенцијата за финансиска поддршка и рурален развој. „Ако до крајот на неделава парите не легнат на сметка, ќе ги извадиме тракторите по патиштата и ќе ги оставиме таму на ...
сите 56 | | | веќе видена

Од утре до 28 април во повеќе програми ќе се прикажат 75 филмови „Од утре до 28 април ќе се одржи 20. издание на ’Скопје филм фестивал’ на кое годинава во повеќе програми ќе се прикажат околу 75 филмови. Фестивалот ќе вклучи и работилници, гостувања на реномирани филмски имиња, како и првата македонска филмска ретроспектива на Стенли Кјубрик и програмата ’Креираме заедно’. Програмите ќе се одржуваат во киното ’Милениум’, Кинотека на Македонија и киното ’Фросина’“, информираа вчера од „Скопски филмски фестивал“. Годинешниот фестивал на 20 април, во 20 часот, во киното „Милениум“ ќе се отвори со филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Вулетиќ, кој оваа година беше дел од официјалната програма „Панорама“ на 67. Берлински филмски фестивал. Филмот е српско – македонско – руско – бугарско - француска копродукција и ја раскажува приказната за службеничката Јелена, која решава да изврши самоубиство, но сфаќа дека ништо не е едноставно во земјата што постојано оди напред-назад меѓу мака и транзиција. Како ...
сите 109 | | | веќе видена

Васко Божиновски фотограф Повеќе години се занимавате со фотографирање, како пасија и хоби. Што Ве предизвика да застанете зад фотообјектовот? Повеќе од една деценија се занимавам со фотографирање. Предизвикот беше преку фотографија да се овековечат одредени мигови од човечкиот живот, да се остават како вечни записи моменти од прослави, веселби, секојдневје, па дури и непосакувани случки. Кога ги гледаме преку објективот, работите навистина добиваат сосема друга димензија, и вечен живот. Низ објективот секоја убавина може да се види двојно, но и да се види и она што не можеме да го видиме или забележиме одблиску и со голо око. Така што, накусо кажано, убавината е во овековечувањето. Кон таа желба придонесе и мојата импресионираност од филмската уметност и флуоресцентната снимка. Јас сум аматер, кој дава се' од себе да биде колку што е можно попрофесионален. Кои се најинтересни мотиви во Битола и околината за фотографирање? Битола е историски, архитектонски и конзулски град, кој со својата историја ...
сите 20 | | | веќе видена

next