Утрински

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против пратениците од Ферид Мухиќ и Горан Мисовски од коалицијата предводена од СДСМ, кои што имаа клучна улога во постапката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието. Ова преку својот Фејсбук профил го објави пратеникот Антонио Милошоски, како заклучок од состанокот што во кабинетот на досегашниот претседавач го оддржуваат Вељаноски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и останатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. Тој соопшти дека пратениците од коалицијата "За подобра Македонија" ги реафирмираат следните позиции: - Секој Пратеник има мандат и должност да го почитува и штити Деловникот на Собранието, Законите и Уставот на Република Македонија - Ниедна политичка амбиција на политичар или политичка партија, ниедна Платформа заверена во туѓа држава, не дава право за кршење на деловничката процедура како дел од демократијата во Собранието - Обидот за избор на Претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Законите е нелегален и ниеден политички притисок ...
сите 517 | | | веќе видена

На граѓаните и на Иванов уште еднаш ќе им биде предочена Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари и со тоа сакаме уште еднаш да ги разбиеме сите неразумни аргументи на Иванов, вели лидерот на СДСМ Зоран Заев. „Јас ја објавив јавно Програмата на новата Влада каде што има јасни гаранции за почитување на унитарноста на државата, Уставот и евроатлантските перспективи. Програмата е ставена и на веб-страницата на СДСМ и е позната за целата домашна и меѓународна јавност. И како партија, и како парламентарно мнозинство, повеќе пати недвосмислено сме кажале дека не постојат никакви закани за унитарноста и целовитоста на Македонија. Тоа се измислици на Никола Груевски за да го спречува трансферот на власта, во што му помага Иванов. Причината е позната - страв од промените кои носат правда за сите. Ќе им биде предочена уште еднаш на граѓаните и на Иванов содржината на Програмата на новата Влада. Ние сме сериозни политичари, кои имаат намера одговорно да ја водат државата и со овој потег сакаме уште еднаш ...
сите 246 | | | веќе видена

„Не очекував ваков напад врз Собранието, но нештата за жал некогаш тргнуваат и наопаку“, вели еврокомесарот Јоханес Хан за Стандард, во врска со последните случувања во македонскиот парламент. Според него во парламентот беа нападнати оние кои се залагаат за европскиот процес. „Ќе биде неправедно сега да кажеме, со тоа заврши перспективата за придружување (кон ЕУ, н.з.). Напротив, се надевам дека случувањата ќе бидат аларм за будење. Доколку се повторат, тогаш ќе биде загрозена европската перспектива“, вели Хан. Тој потсетува дека пред 10 години, Македонија беше земја за пример во регионот, но во меѓувреме се лизна. „Од пред две години вложуваме многу напори, да ја вратиме земјата на европскиот пат. Тоа функционираше со изборите, но не и со составувањето на Влада, која е блокирана затоа што парламентарното мнозинство не е признаено од долгогодишната владејачка партија. Но, демократијата значи и промени: доколку демократскиот процес и натаму се попречува, ние нема да можеме да го одржиме нашето ветување за ...
сите 48 | | | веќе видена

Сочи - Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска потенцира за важното значење на врските со Русија, пренесе ДПА. -Русија, природно, е важен партнер, рече Меркел на почетокот на својата средба со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи. Пречекувајќи го германскиот канцелар во својата резиденција во црноморското летувалиште, Путин изрази желба главните теми на разговорите меѓу двајцата да бидат конфликтите во Украина и во Сирија. Ова е втора посета на Меркел на Русија, откако во 2014 година Москва го анектира Кримскиот Полуостров, потсетуваат светските агенции. Ова, но и други прашања, предизвикаа тензии во билатералните односи меѓу Берлин и Москва. Германија ги поддржува санкциите против Русија заради Украина. Тоа е главниот извор на напрегнатост во билатералните врски, но Путин, се чини, сака да ги подобри, забележуваат американските медиуми. Пред средбата на Меркел со Путин, портпаролот на германската Влада Штефен Зајберт кажа дека разликите за Украина "ги обременуваат односите" меѓу Германија и Русија, ...
сите 115 | | | веќе видена

Брисел - Европска унија ги осудува растечките закани и кршење на правата на новинарите, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини по повод трети мај - Меѓународниот ден на слобода на медиумите. - Слободата на медиумите е од големо значење за демократиите. Се одбележува денот во многу тешка ситуација за новинарите. Нападите врз слободата на изразување и слободата на медиумите се зголемуваат во цел свет, истакна Могерини. Таа додаде дека слободни и независни медиуми се обврзни за заштита на демократијата во сцетот. Слободата на медиумите и слободата на изразување се основа на демократијата и придонесуваат за подобро општестви и за прекин на конфликтите. Могерини наведе дека ЕУ е загрижена за бројните закани и кршења на правата на новинарите и медиумските работници и оти од сите држави очекува да ги исполнат преземените обврски за заштита на слободата на изразување и заштита на новинарите.
сите 104 | | | веќе видена

Истанбул, 28.април 2017 (МИА) - Кошаркарите на Реал Мадрид се третата екипа која избори пласман на завршниот турнир од кошаркарската Евролига. Тие вечерва во натпреварот број 4 ја постигнаа третата победа над Дарушафака и ја добија четвртфиналната серија со 3-1 во победи. Реал славеше со 89:78 и ова беше втора гостинска победа. "Кралскиот клуб" ги доби првите три четвртини и по 30 минути имаше 14 поени предност (72:58) што беше решавачко за триумф.Најефикасен на дуелот беше играчот на Дарушафака Бред Ванамејкер со 25 поени, додека кај Реал Мадрид Серхио Љуљ постигна 17. Вечерва во тек е уште еден натпревар во Истанбул Анадолу Ефес е домаќин на Олимпијакос, а водство од 2-1 во победи има Анадолу Ефес. Реал Мадрид во полуфиналето ќе игра против Фенербахче, додека ЦСКА Москва за ривал ќе го има подобриот од пресметката меѓу Анадолу Ефес и Олимпијакос. Завршниот турнир ќе се игра од 19 до 21.мај во Истанбул. мн/20:51
сите 27 | | | веќе видена

Винарската визба "Тиквеш" на лозарите целосно им ги исплатила средствата за откупеното грозје од последната берба. Како што соопштија вчера од компанијата, заклучно со 28 април исплатени се вкупно 263,5 милиони денари за откупени 17,5 милиони килограми грозје. "При тоа, исплатата на средствата за индивидуалните лозари заврши уште на почетокот на месец април, што е скоро еден месец пред крајниот рок определен со законската регулатива", се вели во соопштението. Од "Тиквеш" истакнуваат дека исплатата на средствата за откупеното грозје од бербата во 2016-та година се одвивала во континуитет во законски предвидените рокови. "Со ваква динамика и континуитет во исплатата на средствата за откупеното грозје, винарската визба "Тиквеш" им овозможи на своите партнери-лозарите навремено да ги завршат сите планирани земјоделски активности во лозјата", велат од компанијата.
сите 2 | | | веќе видена

„Избран е нов претседател на Собранието на законски и легитимен начин. Собраниското мнозинство има одговорност да ја формира новата реформска влада “, порачаа од СДСМ во денешното соопштение. Според партијата на Зоран Заев, Вељаноски нема право за личните интереси на Никола Груевски да ја усложнува политичката ситуација и да го окупира противуставно и неделовнички кабинетот на претседателот на Собранието. „Тој е должен да овозможи новиот собраниски претседател да влезе во својот кабинет и да продолжат демократските процеси. Новиот легитимен претседател на Собранието ќе испрати известување до Ѓорге Иванов дека е формирано демократско легитимино мнозинство и дека Иванов е должен да го додели мандатот за формирање Влада. Избори нема да има“, стои во соопштението на СДСМ.
сите 246 | | | веќе видена

Движењето Беса ги осудува настаните во Собранието кои се случија во четврток, кои според нив претставуваат обид за државен удар. Тие вчера побараа од МВР и Основното јавно обвинителство итна истрага за како што велат „терористичкиот упад во Собранието“. „Најостро го осудуваме овој обид за државен удар и бараме МВР кој е раководен од кадар на ДУИ, потоа од Јавното обвинителство и другите институции непристрасно и без политички влијанија да го расветлат овој вандалски чин. Не смее да се дозволи овие настани да паднат во заборав. Сите треба да ја добијат заслужната казна“, велат од Беса. Од движењето БЕСА најавија дека ќе достават барање до новиот преседател на Собранието, Талат Џафери, да формира Комисија во Собранието за истражување на случајот.
сите 5 | | | веќе видена

На денешната аукција на државни хартии од вредност и обврзници джавата позајми вкупно 49,4 милиони евра, сума со која треба денеска да се раздолжи. Станува збор за шестмесечни, едногодишни и двегодишни записи, како и 15-годишна обврзница во вкупен износ од над 49 милиони евра. До крајот на месецот се предвидени уште две аукции, а вкупниот износ на задолжувањето за овој месец изнесува околу 70 милиони евра. Во април, иако беа предвидени три аукции на државни хартии од вредност, се одржа само една. Во моментов јавниот долг, според Министерството за финансии, е околу 4,8 милијарди евра. Според бројчаникот за јавен долг на Министерството, пак, таа сума е над пет милијарди евра или, поточно, секој граѓанин е задолжен од околу 2.500 евра.
сите 34 | | | веќе видена

Од денеска поевтинуваат нафтените деривати. Според вчерашпната одлука на Регулаторната комисија за енергетика, РКЕ, во наредните две недели цената на бензините, дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство ќе биде пониска за 1,5 денар. Така, Eуросупер БС – 95 ќе се продава за 66 денари за литар, 98 октанскиот бензин ќе чини 68 денари, новата цена на дизелот е 51 денар за литар, а екстра лесното масло ќе се продава за 39,5 денари за литар. Во просек, малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат за 2,89 проценти, а тоа е резултат на поевтината сурова нафта на светските берзи и малку повисокиот курс на денарот во однос на доларот во изминатите 15 денови.
сите 49 | | | веќе видена

Градежниот инспектор на Општина Центар ја казни фирмата изведувач „Блерофикс“ ДОО Скопје, која работи на улицата на Кеј. Како што соопштија од општината овластениот општински градежен инспектор излегол на терен за да ја провери состојбата со нелегалното градилиште за изградба на улицата. Инспекторот констатирал дека градилиштето не ги исполнува предидените законски норми, не е заградено, не е обезбедено и нема видливо поставена табла на која стојат податоците за инвеститорот, изведувачот, надзорот и што се гради. Во времето кога инспекторот вршел надзор над градилиштето, вработените побегнале и не се вратиле.
сите 38 | | | веќе видена

Пратеникот Пратеникот од ДУИ, Артан Груби денеска пред Собранието изјави дека се преземени сите административни дејствија за да се овозможи вршење на функцијата на новоизбраниот спикер на Собранието, Талат Џафери. Тој изјави дека се поднесени сите потребни документи за објавување на изборот во Службен весник, по што ќе може да се преземат следните активности. Во врска со заседавањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Кабинетот на претседателот на Собранието, Груби изјави дека претседателот на Собранието е институција, а не просторијата во која ја врши својата функција.
сите 78 | | | веќе видена

Во врска со најавите од ВМРО-ДПМНЕ дека против него и пратеникот Ферид Мухиќ ќе поднесат кривични пријави пратеникот Горан Мисовски е дециден дека изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието е кристално чист и е согласно член 10 став 1 и член 78 став 2 од Деловникот. Неговиот избор, додава Мисовски, е согласно јасно изразената волја на 62 пратеници, кои како мнозинство во Собранието согласно член 22 став 1 од Деловникот поднесоа предлог за избор на претседател на Собранието на Р.М. под архвиски бр. 08-846/1 од 27.03.2017.
сите 214 | | | веќе видена

Денешниот 5369. број е последно издание во печатена форма, но „Утрински“ ќе продолжи како интернет-портал Соња Маџовска Во најдраматичните денови во македонската историја, кога новинарите треба да ја одиграат клучната улога во информирањето на граѓаните за случувањата во и пред Собранието, „Утрински“ престанува да излегува како весник, но ќе продолжи како интернет-портал. Тоа значи дека верните читатели ќе имаат можност и понатаму навремени и објективни информации да добиваат преку веб-порталот на „Утрински“. Денешниот 5369. број е последно издание во печатена форма. Тоа се 5369 изданија во кои се внесени професионалност, одговорност, посветеност на тимот, кој секојдневно бараше, анализираше и објавуваше објективни информации за читателите. Во градењето на „Утрински“ како бренд учествуваа над 200 новинари, колумнисти, фоторепортери, лектори, преведувачи, техничари. Тимовите успеаја сите овие години да изградат и одржат високо ниво на професионализам. Граѓаните, бизнисмените, а и политичарите знаеја да ни ...
сите 26 | | | веќе видена

Последниве години македонските претставници не ни влегуваат во финалето, а годинава Јана Бурчевска треба да си забележи во својата биографија учество на „Евровизија“. А Македонија годинава, се чини, нема ни амбиции за успех Потценуван и преценуван, во зависност од позицијата и интересот на учесниците, евровизискиот музички натпревар, кој во ерата по паѓањето на Берлинскиот ѕид се нарекува „Евросонг“, речиси 65 години е европска реалност. Таа реалност пак, освен што е проектирана како невина забава од типот „пеам да те натпеам“, сепак на еден симптоматичен начин ги одразува, а понекогаш дури и ги „претскажува“ општествено – политичките превирања на земјите – победнички. Навистина, далеку од тоа дека „Евровизијата“ е причината за разните преврати (иако е причина за разгорување на страстите на локалните музички кланови и табори), но на еден мек начин со прогласувањето на победниците, како да се навестува, или поддржува одреден развој на настаните. Самото создавање на „Евровизијата“ во 1953 година како музички ...
сите 32 | | | веќе видена

Во Македонија има песни „позајмени“ од СССР или од сегашна Русија многу, многу песни, и сами не можете да претпоставите колку. Јас лично приближно знам, но ова е веќе широка тема и опасно е да ја отвориме Еден од македонските рокери во осумдесеттите години, Вили Котовски од Охрид, денес со адреса на живеење во Русија, ова лето, во својот град Охрид, подготвува настап, на која присутните ќе ги потсети на целиот свој репертоар. Во поранешна Југославија препознатлива беше неговата рок-балада „Не дам те“, учесник беше на сите наши поп и рок фестивали, а е и основач и директор на „Канео фест“, кој прв ги подржуваше младите таленти. Пред 20-ина години сними и касета во продукција на МРТВ, а пред тоа има и касета снимено во Русија. Сега, повеќе години работи и музицира во Саратов, Русија, како единствен Македонец кој живее од музика во Русија. „Во Русија живеам пет години континуирано, но и пред тоа секоја година престојував по некој месец овде, од 1984 година. Живеам на реката Волга или поточно на 100 метри од ...
сите 39 | | | веќе видена

Германија ќе забрани бурки за јавните службеници Долниот дом на германскиот парламент го одобри нацрт-законот со кој на сите јавни службеници, војници и судии им се забранува носење бурка на работа. Бундестагот го усвои нацрт-законот во четвртокот, а овој потег уследи по повиците од страна на германската канцеларка Ангела Меркел во декември дека „секаде каде што е законски можно“ ќе се забрани носење на муслиманската бурка. Уште една ограда за запирање на мигрантите Унгарија ја заврши втората ограда по должина на границата со Србија, соопшти премиерот Виктор Орбан. Втората ограда на границата има должина од 155 километри и височина од три метри и е во состојба да запре секакво трупање на луѓето, посочи тој. Орбан, исто така, кажа дека Европската Унија не треба да е многу критична кон Турција, откако самата изјави дека многу смета на соработката со Анкара за запирање на мигрантските приливи кон Европа, пренесоа британските медиуми. Ердоган се враќа на чело на владејачката АКП „Враќањето на Ердоган е на 21 ...
сите 66 | | | веќе видена

Љупчо Шатевски Штип - Бројот на штрајковите во Македонија во последните 10-15 години рапидно опадна, слично е и со работничките протести, а одамна не се памети ни поголем првомајски протест или собир. Приватизацијата каква што ја имавме, скратените работнички права, неединството и партиско-политичките влијанија во синдикатите, како и немањето синдикални организации во многу фирми, си го направија своето. Професорот по трудово право на Правниот факултет на штипскиот универзитет, д-р Андон Мајхошев, вели дека во Македонија во последните години има само по десетина штрајкови годишно и по приближно толку работнички протести. Пред 1 Мај 2006 година, кога беше претседател на Регионалниот совет на Сојузот на синдикатите на Македонија во Штип, тој објави книга за штрајковите во источниот регион на земјата од 1980 до 2005 година, кога регистрирал околу 350 штрајкови во повеќе од 200 претпријатија и установи. Само во 2002 и во 2003 година имало по четириесетина штрајкови во регионот, во 2004 само 12, а во 2005 едвај ...
сите 44 | | | веќе видена

Минатата година во Македонија умреле 15 работници како последица на повреда на работното место, а вкупно се регистрирани 1.480 повредени работници при работа. Ова се податоци со кои вчера по повод 28 април, Светски ден за безбедност и здравје на работа, излезе Советот за безбедност и здравје при работа на Македонија. Според Институт за јавно здравје, пак во државата се регистрирани 894 работници кои се здобиле со повреди при работа. Поради две различни статистики за повредени работници при работа, стручњаците се едногласни дека на Македонија и' недостига единствен регистар за следење и пријавување на повредите на работа и професионалните болести кој би овозможил евидентирање и регистрирање на сите повреди на работа и професионални болести. Јованка Караџинска-Бислимовска, претседател на Советот за безбедност и здравје при работа на Македонија, потенцира дека основната цел е да се превенираат повредите и заеднички да се работи на мерки и политики. „Македонија има статистика што се води во Институтот за јавно ...
сите 98 | | | веќе видена

next