Утрински

Екс американски претседател Бил Клинтон пишува трилер за Белата куќа. Тој ќе биде приказна која е сместена зад кулисите на Белата куќа. Ова го објавија неговите издавачи. Книгата со наслов "Претседателот исчезна" (President is Missing), ќе биде издадена од куќата Алфред Кнопф енд Литл, Браун енд Компани, во јуни 2018. Тој соработува со американскиот писател Џејмс Петерсон. Романот на читателите ќе им понуди доверливи подробности кои што само еден претседател може да ги знае. Оригинална комбинација од интриги, неизвесности и светските заткулисни драматични моменти од највисоките кругови, се наведува во соопштението. "Работата на книгата за претседателот, при што го користев и она што го знам за работата и животот во Белата куќа, а знаејќи и како Вашингтон функционира, беше прилично забавна. Соработката со авторот беше исто така сјајна", рече Клинтон, којшто е автор и на своите мемоари од 2004, под наслов "Мојот живот". Петерсон, кој е автор на два бестселера, чијшто тираж достигна 350 милиони продадени ...
сите 8 | | | веќе видена

Со филмот "28 Панфиловци" во режија на Ким Дружинин и Андреј Шалопа од 2016 година, вечер во Кинотеката на Македонија ќе почне филмскиот циклус руски воени филмови т.е. Филмска недела по повод Денот на победата над фашизмот. На програмата, која Кинотеката ја организира во соработка со Амбасадата на Руската Федерација во Македонија, до 13 мај ќе бидат прикажани уште четири руски филмови со воена тематика. Филмот "28 Панфиловци" ја раскажува приказната за легендарните 28 војници на Црвената армија од 316-та пешадиска дивизија, кои под команда на генералот Иван Панфилов во студениот ноември во 1941 година со денови се спротивставувале на 54-те нацистички тенкови од 11-тата Панцер дивизија кои напредувале кон Москва. Иако биле вооружени само со стандардна опрема "мосин-нангант" пушки за пешадија и митралези, кои се бескорисни против тенкови, и со сосема несоодвенти противтенковски гранати, тие неуморно, непокорно, со невообичаена храброст и непоколеблива посветеност, се бореле за да ја заштитат Москва и нивната ...
сите 3 | | | веќе видена

Вечерва во Киев почнува 62-то издание на најпопуларниот европски музички натпревар Евросонгот 2017. На фестивалот ќе учествуваат 42 земји, а македонската претставничка Јана Бурческа со песната "Dance Alone" ќе настапи трета по ред на втората полуфинална вечер, што ќе се одржи на 11 мај. Во првата полуфинална вечер ќе се престават 18 земји Шведска, Грузија, Австралија, Албанија, Белгија, Црна Гора, Финска, Азербејџан, Португалија, Грција, Полска, Молдавија, Исланд, Чешка, Кипар, Ерменија, Словенија, и Летонија. Право на глас ќе имаат публиката и членовите на жири комисијата од земјите учеснички, како и директните финалисти од Италија, Велика Британија и Шпанија. Португалија и Романија се вратија по отсуството во 2016 година. Босна и Херцеговина пак, се повлече од годинешното натпреварување, поради финансиски проблеми. На втората полуфинална вечер право на глас повторно ќе имаат публиката и жири комисијата од земјите учеснички на второто полуфинале, како и директните финалисти од Германија, Укриана и Франција. ...
сите 65 | | | веќе видена

Шпанија најдобрата туристичка дестинација за 2017. Ова го покажува извештајот за најдобрите туристички дестинации на светот, кои на секои две години го изработува Светскиот економски форум. Листата е направена од резултатите на квалитетот која една туристичка дестинација ја прават посебна, вклучувајќи го здравјето, хигиената, безбедност и сигурност, инфраструктурата и природните ресурси. Рангирани се вкупно 136 земји, а Шпанија се најдена самиот врв, како најдобра дестинација за одмор. Прво на што асоцира Шпанија е архитектурата на Гауди во Барцелона, Camino de Santiago, сиестите и сангрија и се друго на таа тема. Оваа европска нација ја заслужи својата титула не само заради лесната и развиена туристичка инфрастуктура, туку и заради одличните комбинации на културните и природни квалитети.
сите 17 | | | веќе видена

Плакатите од 9. Скопје постер фестивал на тема „Криза на идентитет" од 18 мај до 10 јуни ќе бидат изложени во метро станиците во Порто, Португалија. Презентацијата е резултат на соработката која организаторот на фестивалот - Здружението на дизајнери од Македонија Плакарт ја има со градот Порто и Универзитетот "Лусофона". Покрај изложбата, ќе биде организирана и конференција за дизајн на која говорници ќе бидат претседателот на Плакарт, Гере Постеров, основачот на познатото дизајн студио Силва Десигнерс, Хорхе Силва, и дизајнерот кој го иницираше ColorADD - проектот за олеснување на визуелната комуникација со луѓето со попречености во видот, Мигел Неива. Плакарт соопшти дека во текот на летото изложбата ќе биде претставена и во Полска, САД, Кина... Во рамки на изложбата вклучени се 50 дела на млади дизајнери, кои учествуваа на 9. Скопје постер конкурс на тема „Криза на идентитет". Постерите се дела на студенти по дизајн и визуелни комуникации од 24 земји, вклучително двете првонаградени плакати, добитниците ...
сите 9 | | | веќе видена

Документарниот филм „Мојот превртен свет“ (My World Upside Down) на режисерката Петра Селишкар и директорот на фотографија Бранд Феро доби Специјална награда од жирито за најдобар документарен филм и награда за најдобра фотографија во документарен филм на 12. ЈИЕфест (SEEfest) во Лос Анџелес. Филмот е копродукција меѓу Македонија, Словенија и Хрватска. Македонската премиера на „Мојот превртен свет“ беше на отворањето на седмиот Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“, на 20 август 2016 во Скопје. - Филмот е приказна базирана на музика со песните на култниот словенечки актер, режисер, поет, писател и кловн Фране Милчински - Јежек. Во продукција на „Петра Пан филм продукција“, филмот е направен како македонско-словенечко-хрватска копродукција. Во музичкиот сегмент на филмот настапуваат и македонските музичари Тони Китановски со оркестарот „Черкези“, како и групата „Бернајс пропаганда“, соопшти „МакеДокс“. Фестивалот SEEfest е основан во 2002 година во Лос Анџелес и промовира филмови од Југоисточна ...
сите 4 | | | веќе видена

Европскиот вицепрвак во ракомет ЖРК Вардар претпладнево се врати од Будимпешта од настапот на завршниот турнир, каде во финалето беше поразен по продолжение од унгарскиот тим Ѓер со 31:30. Најверните навивачи ги пречекаа ракометарките пред нивната сала. Со голема горчина и со солзи во очите по враќањето капитенот на Вардар, Јованка Радичевиќ зборуваше за загубеното финале. - Еве и тука на враќањето нашите верни навивачи дојдоа да не поздрават, како што не бодреа и во Будимпешта. Ние се боревме на двата дуела, а беше тешко. Се боревме и против судиите. Ако малку реално погледнеме, имавме шанса да го освоиме пехарот, но имавме и наши грешки. Сепак, ние сме млад тим и треба да бидеме горди на тоа што го постигнавме. Оваа сезона имаме чекор напред, а треба да бидеме горди особено што четири години сме дел од завршниот турнир и четири години сме во врвот на европскиот ракомет, изјави Радичевиќ. Ракометарките на ЖРК Вардар во Будимпешта го играа првото финале и се втората македонска женска ракометна екипа која ...
сите 14 | | | веќе видена

Пар авантуристи се венчаа на Монт Еверест. Тоа се Џејмс Сисом и Ешли Шмидер кои планинареле цели три недели за да го кажат судбоносното "да" на врвот на светот. Бидејќи не се обожаватели на традиционалните свадбени прослави, 32-годишната авантуристка и нејзиниот 35-годишен партнер изодија илјадници километри за да стигнат до базниот камп Еверест, каде се заколнаа на вечна љубов. Кампот се наоѓа на висина од 5.300 метри, но тоа не беше пречка невестата да блесне во прекрасна венчаница. "По долго размислување, одлучивме дека традиционалната свадба не е за нас. Колку и да сакавме да го споделиме нашиот специјален ден со семејството и пријателите, и двајцата бевме обземени од идејата за стапување во брак за време на неверојатно патување", вели Џејмс. На ова се надворзува Ешли која вели дека и двајцата се ненаситни обожаватели на отворените простори. "Сме биле на височина од над 4.000 метри, но знаевме дека тринеделно пешачење до базниот камп на Еверест ќе биде многу поголем физички и ментален предизвик од с? што ...
сите 17 | | | веќе видена

Со премиерата на операта "Травијата" од Џузепе Верди, а во режија на Верена Штојбер од Германија, утре во Салонот на Македонската опера и балет традиционално ќе бидат отворено годинашните јубилејни 45 по ред "Мајски оперски вечери". Диригент е реномираниот гостин од Италија, маестро Џанлука Мартиненги, сценографијата и костимите се на Софија Шнајдер од Германија, додека кореографијата е на Саша Евтимова. Настапуваат: Ана Дурловски - Виолета Валери, Дарко Нешовски - Алфред Жермон, Борис Трајанов, Марјан Јованоски - Жорж Жермон, Николина Јаневска - Флора, Александра Лазаровска-Василевски - Анина, Владимир Саздовски - Барон Дуфол, Драган Ампов - Маркиз Д'Обињи, Никола Стојчески - Гастон, Борко Биџовски - Др. Гренвил, Игор Гиновски - Џузепе, Ернес Ибраимовски - комесарио, како и оркестарот, хорот и балетскиот ансамбл на МОБ. Еден од темелите на светскиот оперски репертоар, партитурата на "Травијата" изобилува со фантастични музички сегменти што уживаат огромна популарност на оперските и концертни подиуми ширум ...
сите 80 | | | веќе видена

Ракометната репрезентација на Македонија загуби од Исланд со резултат 30:29 во квалификаците за Европското првенство во Хрватска. Нашите репрезентативци пропуштија можност да останат непоразени во Рејкјавик, но на крајот Исланѓаните победија со еден гол разлика. Македонската репрезентација имаше предност во поголемиот дел од првото полувреме, водеше и со три гола, но на одмор се замина со резултат 13:13. Во продолжението на натпреварот репрезентативците на Исланд прејдоа во водство, кое достигна и четири гола, но сепак, на крајот Македонија имаше шанса да се избори за реми. Најефикасен во нашиот тим беше Кире Лазаров со осум голови, Манасков постигна седум, Миркуловски и Стоилов по пет. Борко Ристовски беше одличен со 16 одбрани. Во нашата четврта квалификациска група, по четвртото коло сите четири репрентации имаат по четири бода. Македонија во следното коло гостува кај Украина, а во последното ќе биде домаќин на репрезентацијата на Чешка.
сите 57 | | | веќе видена

Џенова - Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев го постигна единствениот гол за Џенова во победата над Интер остварена на домашен терен. Пандев во знак на почит кон поранешниот свој клуб со кого го освои европскиот шампионски трофеј не се радуваше на погодокот. За Џенова ова беа значајни три бода со кои на три рунди до крајот го обезбеди прволигашкиот статус во Серија А. Резултати на натпреварите од 35.коло одиграни денеска: Удинезе - Аталанта 1:1, Емполи - Болоња 3:1, Пескара - Кротоне 0:1, Сасуоло - Фиорентина 2:2, Џенова - Интер 1:0, Киево - Палермо 1:1, Лацио - Сампдорија 7:3. Вчера: Наполи - Каљари 3:1, Јувентус - Торино 1:1. Табела: Јувентус 85 бода, Наполи 77, Рома 75, Лацио 70, Аталанта 65, Милан 59, Интер 56, Фиорентина 56,...
сите 28 | | | веќе видена

Будимпешта - Седумдесет минути траеше финалето на Лигата на шампионите, и дури после продолженијата беше решено кој ќе биде новиот европски првак. Ѓер успеа по третпат да биде на врвот, а Вардар првпат го освојува сребрениот медал. Унгарките победија со 31:30 (26:26, 15:12). По трите бронзени медали, Вардар сега од "фајнал фор" се враќа со сребро. "Црвено-црните" имаа убава шанса уште регуларниот дел од натпреварот да ги решат сите дилеми, но во последните 40-тина секунди не стигнаа да реализираат за победнички гол, па остана 26:26 и натпреварот отиде во продолженија од 2х5 минути. А таму Ѓер веднаш зголеми на 29:26. Првите пет минути завршија во корист на Унгарките кои водеа со 29:28. Неизвесноста ја имаше во секој напад, во секоја топка. Така беше и во вториот дел од продолжението, но клучно беше што при резултат 30:29 и со играч повеќе македонскиот првак не реализира, односно судиите свиреа пробивање од Лакрабер. Потоа Мерк постигна гол за водство 31:29. Вардарки возвратија но последниот напад го имаа ...
сите 41 | | | веќе видена

Во Првата македонска фудбалска лига денеска на програмата беа натпреварите од 32. коло по која тимот на Вардар создаде недостижна предност на врвот на табелата и ја одбрани шампионската титула. Вардар ја совлада Македонија ЃП со 6:0 и на четири кола пред крајот се промовира во старо-нов шампион на Македонија. Пехарот на „црвено-црните" ќе им биде доделен на последниот натпревар од сезоната. Резултати: Пелистер - Ренова 3:0, Шкендија - Брегалница 3:0, Шкупи - Победа 1:2, Силекс - Работнички 0:2 и Вардар - Македонија ЃП 6:0. Табела: Вардар 75 бода, Шкендија 62, Работнички 52, Пелистер 48, Ренова 45, Силекс 42, Шкупи 33, Победа 32, Брегалница 21 и Македонија ЃП 19.
сите 33 | | | веќе видена

Ракометарите посакуваат барем бод на гостувањето против Исланд Рејкјавик - Македонската ракометна репрезентација вечерва од 21 часот и 45 минути во Рејкјавик против Исланд ќе го одигра натпреварот со кој ќе биде заокружено 4.коло во четвртата квалификациска група за Европското првенство. На натпреварот одигран во четвртокот во Скопје избраниците на селекторот Раул Гонзалес славеа победа со 30:25 и на реваншот во Исланд ќе се обидат да ја повторат играта од „Борис Трајковски" и да освојат барем бод кој би бил од голема важност во конечниот редослед на табелата. На првиот дуел од 4.коло вчера Чешка ја совлада Украина со 32:25 и се проби на првото место. Табела: Чешка 4 бода (4 натпревари), Македонија 4 (3), Украина 4 (4) и Исланд 2 (3). Пласман на ЕП 2018 во Хрватска ќе обезбедат првите две репрезентации на крајот од квалификациите.
сите 65 | | | веќе видена

Лос Анџелес - Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови „Blue Velvet", „Eraserhead" и „Mulholland Drive", за весникот Сандеј Морнинг Хералд потврди дека веќе нема да снима филмови, пренесува Индепендент. -Работите многу се променија. Голем број филмови што можат да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмовите што се покажаа успешни не се тоа што би сакал да го работам, рече режисерот. На прашањето дали неговото последно големо остварување - „Inland Empire" од 2006 година - воедно е и неговиот последен филм, Линч одговори „Да, така е". За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс", која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години. Режисерот, исто така, се појавува и во новиот документарец „Дејвид Линч: Уметнички живот", што во кината премиерно ќе се прикаже на 14 јули.
сите 15 | | | веќе видена

Кенијците и годинава најбрзи на Скопскиот маратон Атлетичарот од Кенија, Кипротич Кируи втора година по ред е најбрз на Скопскиот маратон. Тој денеска победи со време 2 часа 12 минути и 59 секунди и беше далеку пред конкурентите за пиедесталот. Сонародникот на Кируи, Едвин Кипрути Кирва трката ја заврши на 2.место со време 2 часа 16 минути и 15 секунди, а доминацијата на Кенијците ја потврди Самуел Кимутаи Киптум кој целната линија ја мина за време од 2 часа 16 минути и 32 секунди. Од Македонците, најдобро пласиран е Александар Кирајџиев кој воедно е победник на националниот шампионат во маратон. Тој во вкупниот пласман е шести со време 2:41.38 часа. И во женска конкуренција на победничкиот подиум се искачија три натпреварувачки од Кенија. Првото место го освои Стела Барсосио 2 часа 33 минути 42 секунди, на второ место се пласира Салина Џебет, додека трета беше Гледис Бивот На машкиот полумаратон победи Дарио Ивановски пред Атанас Анчевски и Милош Ранчиќ, сите од Македонија. Во женска конкуренција на ...
сите 36 | | | веќе видена

Будимпешта - Татјана Хмирова ќе биде во конкуренција за денешното финале на Лигата на шампионите против Ѓер и покрај црвениот картон што го доби на вчерашната средба со ЧСМ Букурешт. Судиите со доделувањето на црвениот картон на Хмирова веднаш и покажаа и син, и следуваше дополнителен извештај. По разгледувањето на видео снимката и извештајот на судиите за ситуацијата, ЕХФ реши нема да покрене никаква дополнителна дисциплинска постапка против ракометарката на Вардар. Натпреварот Вардар - Ѓер на завршниот "фајнал фор" турнир во Будимпешта е закажан за 17:45 часот.
сите 63 | | | веќе видена

Битола - Натпреварувачкиот дел на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2017" продолжува со три нови монодрамски проекти на актери од Холандија, Полска и Израел. Фестивалската вечер ќе ја отвори актерката Фунда Мујде од театарот во Амстердам, која ќе ја изведе монодрамата „Количка" во режија на Вими Вилхелм и Челил Токсуз. - Десет години сум во инвалидска количка. Бев параглајдерист, а по сообраќајната несреќа не можев да се помирам дека не можам ништо да работам ниту во домашната кујна. Но, го открив рачниот велосипед и почнав да патувам. Патував насекаде, дури од Амстердам до Истанбул уживајќи во природните реткости и убавини. Монодрамата "Количка" всушност е дел од тие сведоштва искажани на комичен начин. Во претставата пренесувам многу автобиографски податоци поврзни со мојата борба против депресијата, но и емиграцијата со која се соочуваат многу луѓе, истакна актерката Мујде во пресрет на вечерашниот фестивалски настап. Пред битолската публика вечер ќе настапат и актерката Виолета Комар од ...
сите 32 | | | веќе видена

Кошаркарите на Карпош Соколи го добија првиот натпревар од полуфиналната пресметка во плејофот со Работнички откако вечерва во доигрувањето без навивачи во салата „Градски парк" победија со 77:76. По инцидентите вчеравечер мечот беше прекинат при резултат 67:60 за АБА лигашот, предност која успеа да ја преточат во триумф по одигрувањето на последната четвртина во денешното продолжение. При резултат 75:77 Ѓорѓи Чековски реализираше само едно од двете слободни фрлања, гостите не го искористија својот последен напад, а на спротивната страна Владо Илиевски не успеа да погоди тројка за триумф на Работнички. Во другото полуфинале, МЗТ Скопје Аеродром води против Куманово исто така со 1-0 во победи. Вторите натпревари во серијата прв до три победи ќе се играат на терените на Куманово и на Карпош Соколи.
сите 95 | | | веќе видена

Легендарната филмска ѕвезда Ален Делон ќе ја одигра својата последна филмска улога, по што има намера да се повлече од кариерата. Ова Делон го најави на филмскиот фестивал во Лиеж откако ја подигна завесата околу финалниот проект и соопшти дека улогата била напишана специјално за него. Тој ќе игра во филмот "Нашата приказна" на Бертран Блие. Партнерка ќе му биде прекрасната Жулиет Бинош. Секс симболот на француската кинематографија, ќе игра маж на својата возраст, кој се вљубува во жена, речиси 30 години помлада од него. Заплет кој многу потсетува на филмот, кој во 1985 година му донесе "Цезар". Премиерата на последниот филм на Делон се очекува да биде оваа есен.
сите 30 | | | веќе видена

next