Утрински

Како дел од прославата за 9 Мај - Денот на победата над фашизмот,,а во рамки на концертот "Еден ден на војната" на 7-ми мај во Битола на Широк Сокак со почеток во 19:30 часот, ќе биде изведен театарскиот перформанс во режија на Нина Николиќ. Таа е млада режисерка чии поставки се познати и надвор од Македонија. Особено голем успех бележи со претставата која е во копродукција на Македонскиот народен театар и Скопје филм-студио, "Разговори во четири очи". Со оваа претстава беа срдечно пречекани и во Русија - првото гостување се случи на крајот на минатата година во Санкт Петербург, а второто беше во февруари оваа година во градот Чељабинск. За 7-ми мај, заедно со Катина Иванова, Дарја Ризова и Благој Веселинов подготвија краток приказ за херојството на македонските партизанки во НОБ. "Еден ден на војната" закажан за 7-ми мај во Битола е во организација на Амбасадата на Руската Федерација и Почесниот руски конзулат во Битола.
сите 144 | | | веќе видена

Со манифестацијата "Седум навраќања на темата Гане Тодоровски", Друштвото на писателите на Македонија ќе го чествува делото на овој автор чиј опус има значајно место во современите текови на македонската литература. Свеченоста ќе се одржи на 11 мај на денот на раѓањето на Тодоровски (1929 - 2010), со почеток во 12 часот во ДПМ, кога преку седум беседи на познавачи на творештвото на овој поет, ќе бидат осветлени аспекти на неговата поезија, книжевната наука, преводот, критиката и есејот. Низ сеќавања на неговите блиски соработници, ќе стане збор и за учеството на Гане Тодоровски во литературниот живот, како член на ДПМ од 1951 година и во два мандати претседател на македонската писателска асоцијација, за влогот во покренувањето, осмислувањето и развојот на Струшките вечери на поезијата, за боемскиот живот, како и за неговата педагошка работа на универзитетот "Св. Кирил и Методиј" во Скопје. Гане Тодоровски својата прва поетска книга, со наслов "Во утрините", ја објави во 1951 година. Во наредните шест ...
сите 8 | | | веќе видена

Монте Карло - Шампионот на Италија Јувентус синоќа како гостин постигна победа од 2:0 во првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите против Монако. Стрелец на двата гола за Јувентус беше Гонзало Игуаин во 29. минута и во 59. минута. Јувентус на дуелите од Лигата на шампионите нема примено гол 621 минута. Реванш натпреварот се игра во Торино на 9 мај. Во второто полуфинале во вторникот Реал Мадрид го совлада Атлетико Мадрид со 3:0.
сите 112 | | | веќе видена

На сцената на Македонскиот народен театар почна снимањето на првиот боливудски филм во Македонија „Vijay 61“, во кој се вклучени над 1.000 учесници од Македонија. Зад филмот стојат многу популарни и наградувани имиња од Индија што работат на индиски филмови снимени на тамилски јазик. Акциониот трилер „Vijay 61“ почна да се снима во Индија во февруари, а се очекува да заврши при крајот на годината. Филмот е во режија на 33-годишниот Арун Кумар - Атле, а во продукција на познатата продуцентска и дистрибутерска куќа „Шри Тенандал Филмс“, која постои веќе 40 години и зад себе има импресивна биографија од стотина филмови во речиси сите регионални филмски индустрии во Индија. Снимањето на првиот боливудски филм во Македонија е резултат на работата на македонскиот продуцент Дејан Илиев и Натарајан Рамџи, познат како локациски гуру во Индија, кој има обезбедено локации за над илјада филмови. Илиев во партнерство со Рамџи ја основаа „Минд продукција“ која го обезбедува снимањето на овој проект во нашата земја, на ...
сите 7 | | | веќе видена

Фестивалот за креативни индустрии "Скопје креатива 2017", почнува утре и ќе трае до 6 мај и годинава ќе се одржува под мотото "Креирај, кокреирај!" - Do Create! Co-create!. Овој шестти по ред фестивалот ќе биде од отворен карактер и сите заинтересирани ќе можат да учествуваат во работиниците, а настаните се бесплатни. Покровител и годинава е Град Скопје, а организатор Конгресниот центар "Александар Македонски" од Скопје. П убликата ќе може да ги погледне проектите "Виртоскоп" на Газменд Ајруловски, "Македонска мушичка", работилницата за деца "Мириса на дожд" (изработка на мантили за деца), едукативната работилница на Изабела Новотни за развојот на кукленото мајсторство, "ХАЕМУС" со Розалии-празникот на розите… Од странските истражувачи предавање ќе има Франк Циренберг од Германија, Микхал Пијерниковски од Полска, Дорина Арапи од Алабнија… "Она што не води напред, и што не донесе до годинешното, шесто издание, е се поголемиот интерес кај пријавените учесници и гости на фестивалот. Ни претставува големо ...
сите 85 | | | веќе видена

Членовите на Собранието на Европската атлетска федерација (ЕА) го прифатија и го поддржаа револуционерниот план за подобрување на процесот на признавање на светски и континентални рекорди со што засекогаш ќе се избришат сите оние резултати кои ги постигнале допингувани спортисти. Според предложениот план на проектната група предводена од Пирс О Калаген, член на натпреварувачките комисии на Европската и на Меѓународната атлетска федерација (ИААФ), во опасност од бришење ќе бидат сите оние рекорди кои биле постигнати пред 2005 година, како и подоцнежните кои не ги исполнуваат пропишаните стандарди. Работната група во својот конечен извештај наведува три причини зошто постои потреба за ваква радикална мерка. Првата причина е денешната генерација на атлетичари да не "брка" рекорди кои се поставени во сосема поинакви околности. Друга причина е враќање на кредибилитетот на европските (и светски) рекорди, а третата причина е повторно стекнување доверба во јавноста. "Рекордите кои покажуваат каде се границите на ...
сите 18 | | | веќе видена

Почина најстариот човек на светот на 146 годишна возраст откако претходно неколку дена преатојувал во болница. Неговото име е Содимеџо од Индонезија, познат како Мба Гото (дедо Гото) кој ги надживеа своите четири жени . Во Индонезија, како официјални податоци, датумите на раѓање почнале да се бележат во 1990 година, затоа нема податоци за неговиот ден на раѓање, но се знае дека е роден во декември 1870та година. соседите од селото на дедо Гото,во провинцијата Јава, велат дека тој бил вистински херој. Им раскажувал приказни за војната против Јапонија и холандските колонизатори. Содимеџо бил тежок пушач. Од своите 4 жени имал вкупно 10 деца. Го надживеал пет негови деца, 12 внуци, 17 правнуци и два пра-пра-внуци.
| | веќе видена

По повод "Месецот на Никола Мартиноски", Националната галерија на Македонија организира три настани во име на културното наследство што го остави современикот на македонското сликарство и ликовната уметност. Во петок на 5 мај 2017 година, во 11 часот во Националната галерија на Македонија, објект Мала станица ќе се одржи промоција на монографијата "Никола Мартиноски до 1945". Издавач на монографското издание е Националната галерија на Македонија а автор на монографијата е проф. д-р Кирил Пенушлиски. За монографијата на промоцијата ќе говорат д-р Дита Старова Ќерими, директорка на Националната галерија на Македонија, академскиот сликар Рубенс Корубин и академик Влада Урошевиќ. Како продолжение на истражувачкиот труд, покрај промоција на монографијата ќе се одржи и изложба на слики и фоторепродукции на делата од Мартиноски кои датираат од самиот почеток на неговата ликовна кариера. Изложбата носи наслов "Никола Мартиноски, почетоци 1919-1929", ќе биде поставена и отворена во Мала станица на 11 мај 2017 год. ...
сите 22 | | | веќе видена

Бред Пит се враќа во светот на шоу-бизнисот. Aктерот ја сними својата прва фотосесија за списание по разводот со Анџелина Џоли, добивајќи не една, туку три насловни страници на летното издание од машкото списание посветено на стилот. Во интервјуто, кое сe уште не е објавено, Пит зборувал за љубовта, загубата, татковството и како тој продолжил со својот живот по распаѓањето на бракот. Бред и Анџелина беа во врска повеќе од една деценија пред да ја крунисаат својата врска со венчавка на 23 август 2014 година. 41-годишната актерка поднесе документи за развод во септември минатата година.
сите 37 | | | веќе видена

Мадрид - По убедливата победа на Реал Мадрид со 3-0 во дуелот со градскиот ривал Атлетико на првата средба од полуфиналето во Лигата на шампионите, двајцата тренери на мадридските екипи сметаат дека работата околу пласманот во финалето не е завршена. - Одлично го одигравме натпреварот, резултатот тоа најдобро го покажува. Сигурен сум дека не е завршено полуфиналето и дека Атлетико ќе ни создаде проблеми на "Висенте Калдерон". Нема да не зафати еуфорија, имаме уште многу задачи, а и не сме освоиле ништо. Вечерва ќе славиме, а од утре пак на работа, изјави по натпревраот тренерот на Реал, Зинедин Зидан. Неговиот колега на спротивната страна Диего Симеоне е непоправлив оптимост и верува дека неговите фудбалери можат да направат чудо на реваншот пред своите навивачи. - Фудбалот е прекрасна игра и се може да се случи. Се уште мислам дека имаме шанси за пласман во финалето. Ќе се обидуваме до самиот крај, до последниот свиреж на судијата. Ние сме Атлетико Мадрид и можеби ќе успееме да го сториме тоа, изјави ...
сите 92 | | | веќе видена

Македонската претставничка Јана Бурческа задоволна како настапила на првата проба на големата евровизиска сцена. Веднаш по првиот пробен настап, Јана имаше прес конференција за новинарите. Во разговорот со евровизискиот портал "И-ес-си-каз" (ЕСЦКАЗ), таа откри дека сепак, била малку исплашена. "Бев малку исплашена бидејќи колеги со евровизиско искуство ми кажаа дека првата проба е секогаш застрашувачка, звукот е лош и не можеш да слушнеш ништо, но потоа се качив на сцена и с? тргна добро. Тоа веројатно беше некоја стратегија за да ме подготват и да бидам изненадена што се звучи толку добро", изјави Јана. Откако ја почувствува евровизиската сцена, на официјалниот евровизиски канал на Јутјуб беа објавени куси видеа од овие проби, во кои меѓу останатите во една минута од пробата на Јана конечно можевме да видиме како ќе изгледа и звучи "Dance Alone" на сцената во Киев. Таа танцува сама, а на големите екрани зад неа се прикажуваат инсерти од самиот видео запис Јана ќе настапи со " Dance Alone" во втората ...
сите 84 | | | веќе видена

Полуфиналниот натпревар од ракометната Лига на шампионите меѓу Вардар и Барселона што ќе се игра на 3. јуни во "Ланксес Арена" во Келн ќе почне во 18 часот. Во првото полуфинале од 15:15 часот ќе играат Веспрем - ПСЖ. По извлекувањето на полуфиналните двојки Европската ракометна федерација (ЕХФ) заедно со организаторот и носителите на ТВ правта ги одредуваат термините за полуфиналните дуели. Во недела на 4. јуни во терминот од 15:15 часот ќе играат поразените од саботните натпревари во "малото финале", додека натпреварот за шампионскиот пехар се игра во недела (4.јуни) со почеток од 18 часот -Барселона е силен ривал, беше прва во групата, има одлични голмани и поседува квалитет на сите делови од тимот. Тоа ќе биде интересен натпревар, тежок натпревар, но ние сигурно ќе се подготвиме како што треба. Ако играме како против Фленсбург, верувам дека играчите сега ја имаат и потребната самодоверба, можеме да стигнеме до финалето, изјави веднаш по дознавањето на противникот тренерот на Вардар, Раул Гонзалес.
сите 51 | | | веќе видена

Во издание на книгоиздателството „Матица македонска“ од Скопје, излезе од печат поетската книга „Устата на јавето“ од современиот македонски писател Раде Силјан. Во своето седумнаесето поетско дело авторот застапува седумдесет песни, поделени во седум тематски циклуси, кои сочинуваат неразделна тематска целина. Стиховите од новата книга на Раде Силјан отвораат голем број прашања за се што ќе ни се насели во сонот, за се што ќе ни го прекине здивот, со воздишка и многу тага, констатира Блаже Миневски во поговорот под наслов „Во татковината на молкот, или како да се разбереш со животот“.
сите 5 | | | веќе видена

Крива Паланка - Во манстирскиот комплекс "Св. Јоаким Осоговски" кај Крива Паланка денеска започна програмата на Меѓународната пролетна школа "Етнографија на социјализмот" во организација на Институтот за етнологија и антропологија при Универзитетот "Свети Кирил и Методиј", Скопје. - Ова е втора година како ја организираме пролетната школа на тема Етнографија на социјализмот. Институтот е организатор, но од годинава имаме потесна соработка и со локалната установа Градски музеј и општина Крива Паланка, со цел школата да стане дел од културниот, а може да се рече и од образовниот живот во Крива Паланка и доколку и дадеме доволно амбиции, таа да стане препознатлив стил на градот, изјави проф. д-р Љупчо Ристески, професор на Институт за етнологија и антропологија при УКИМ. Школата, додаде тој, се одржува тргнувајќи од идејата дека многу малку знаеме за социјализмот,периодот во којшто многу генерации живееја или живееле. - Сакаме да направиме што по детални истражувања за овој период. Исто така и нашите студенти, ...
сите 11 | | | веќе видена

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница за актуелната политичка состојба го осуди, како што соопшти партијата, нелегалниот обид за избор на претседател на Собранието кој што претставува насилство врз институциите, пред се Уставот, законите и пропишаниот деловник. - Непочитувањето на Уставот е непочитување на државата Република Македонија и може да претставува опасен вовед во нова пракса на девалвирање на државата и институциите, се вели во соопштението. За Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, како што стои во соопштението, обидот за воспoставување нелегални институции би направило преседан кој во иднина може да се злоупотреби, и да стане вообичаена пракса и на тој начин да се суспендира волјата на граѓаните изразена на изборите. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го осудил и, наведува партијата, "шверцерското и нелегално постапување на пратениците Горан Мисовски и Ферид Мухиќ кои со своите незаконски дејствија испратија провокација кон граѓаните на Македонија и тие за ваквото однесување мора ...
сите 198 | | | веќе видена

Расте бројот на нови болни со астма и се проценува дека во Македонија има од 80.000 до 100.000 пациенти со оваа дијагноза. Новите пациенти се се побројни, а бројни се алергените, аерозагадувањето, азотниот и сулфурниот диоксид кои се главните фактори кои доведуваат до појава на ова белодробно заболување. Проблем е што понекогаш болеста не може веднаш да се открие бидејќи астмата не секогаш е со вообичаена слика и има многу симптоми кои се совпаѓаат со други слични белодробни болести. Ова денеска го истакна директорот на Клиниката за пулмологија и алергологија, Бисерка Јовковска Ќаева на прес-конференција по повод 2 мај, Светски ден за борба против астмата, кој годинава се одбележува под мотото „Подобар воздух за подобро дишење“. Според клиничката статистика, бројот на болни од астма кои болнички се лекувале стагнира, иако, бројот на амбулантските прегледи расте. Така во 2014 година бројот на заболени од астма изнесувал 3.900, во 2015 година - 4.200, а годинава до денеска има 1.521 заболен. „Бројот на ...
сите 19 | | | веќе видена

Политичката криза ги топи инвестициите. За два месеци од 2017 година НБРМ пресмета минус од 12,4 милиони евра. Односно, во февруари годинава влегле 19,1 милион евра странски директни инвестиции, СДИ, а во јануари минусот изнесувал 31,9 милиони евра. Колку кризата влијае негативно на инвеститорите се гледа ако се направи споредба со истиот период лани, кога во јануари и во февруари биле влезени околу 90 милиони евра СДИ. Поради случувањата на политичката сцена, поголемиот дел од инвеститорите очигледно ги одложија најавените одлуки за инвестирање, а дел`се уште не почнале да ги реализираат вложувањата што ги посочија минатата година. Политичката ситуација веќе влијае и на економијата, која исто така оди во минус. Според последните статистички податоци, индустриското производство сво март годинава падна за 0,9 отсто во споредба со март минатата година, а падот во првиот квартал изнесува 1,5 отсто споредено со првиот квартал лани. За оваа година домашните институции и меѓународните финансиски институции ...
сите 34 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери денеска дојде во Собранието, откако претходно најави дека за кратко време парламентот ќе биде вратен во функција. Но, наспроти оптимизмот на Џафери и на СДСМ дека уште денеска е можно да ја превземе собраниската палка, од ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дела Џафери не е избран во легитимна процедура, поради што нема право да претендира на претседателскиот кабинет во Собранието. Од ВМРО-ДПМНЕ се децидни дека досегашниот претседавач Трајко Вељаноски останува во претседателскиот кабинет. Од СДСМ не ја исклучуваат можноста уште денеска Џафери да испрати писмо до претседателот на државата Ѓорге Иванов, со кое ќе го информира дека е формирано ново парламентарно мнозин ство, дека е избреан претседател на Собраниетои по што почнува да тече рокот од десет дена за доделување на мандатот. Сепак, ова ќе биде направено откако Џафери и суштински ќе ја превземе спикерската функција. Од партијата на Зоран Заев не ја исклучуваат можноста повторно да соочат со пречки при превземање ...
сите 374 | | | веќе видена

Во Охрид пристигнаа првите туристи од Холандија. На охридскиот аеродром денес од Амстердам слета првиот чартер авион со 180 патници на авиокомпанијата Корендон. Традиционално и годинава, ТАВ на холандските туристи им приреди свечен дочек со воден мост, македонска закуска со леб и сол и колачи. „ Очекуваме да придонесеме кон развојот на Охрид од економски поглед со тоа што ќе привлечеме што е можно поголем број туристи на што и нашата маркетинг служба напорно работеше така што навистина ќе дадеме свој придонес со соработката што ја имаме со Владата, државните агенции и градоначалникот на Охрид. Намерата ни е да го промовираме Охрид бидејќи веруваме дека тој е бисерот на Македонија. Со нивните активности очекуваат бројот на патници да се зголеми на 200 000“, вели генералниот директор на ТАВ Македонија Алпер Ерсој. Чест ни е да ја отвориме годинешнава туристичка сезона во Охрид и Македонија, вели Асим Меџедовиќ, директор на Фибула Аир Травел. „Оваа година букирањето и интересот за Македонија е навистина ...
сите 21 | | | веќе видена

Внимавајте на здравјето, доаѓаат горештини До петок нашата земја ќе биде зафатена од топлотен бран со максимални дневни температури од 23 до 30 Целзиусови степени, па лекарите советуваат здравствени мерки за заштита Внимаватје на здравјето, доаѓаат денови со високи температури, необични за овој период од годината. На ова предупредуваат лекарите по прогнозата од УХРМ која покажува дека до петок земјата ќе ја зафати топлотен бран со максимални дневни температури 23 до 30 Целзиусови степени. Во Скопје дневните температури ќе се движат до 28 степен Целзиусов. УВ индексот ќе достигне вредност 6. Метеоролозите објаснуваат дека овие температури се за два до три степени повисоки од просечната температура за овој период. "Во предпладневните часови ќе преовладува малку до умерено облачно време и релативно топло за овој период од годината, а во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален краткотраен дожд наместа проследен со ретки грмежи", се вели во прогнозата на УХРМ. Лекарите советуваат дека ...
сите 328 | | | веќе видена

next