Утрински

Прилеп - Во Мариово денеска по 6. пат почнува аутдор фестивал „Мариово офф роуд искуство“, во организација на здружението „Вело Европа“ од Скопје и општина Прилеп. Активностите и кампот годинава ќе бидат сместени во манастирот „Свети Илија“ во село Мелница. Фестивалот, како што информираат од општина Прилеп, освен турите со планински велосипедизам годинава ќе понуди и други новитети како влегување во пештери, искачување на неколку планински врвови и концерт на чалгискиот оркестар при МРТ. Организаторот на аутдор фестивалот Слободан Трајковски, изјави дека покрај планинскиот велосипедизам, годинава ќе има и планинско трчање, аеробик, болдеринг и спелеологија. - Целта и мотото на годинашното издание на фестивалот е „Уживаме во Мариово“. Со текот на годините го поставивме Мариово во календарот на аутдор активностите на спортистите во Македонија и веќе се дефинираше групата на луѓе кои се искрени љубители на овие спортови, љубители на престојот во природа и конкретно љубители на Мариово. Оваа година очекуваме да ...
сите 9 | | | веќе видена

Велес - Во Велес, градот на поетот и револуционер Коста Солев Рацин и годинава во негова чест по 52 - ри пат на 9 и 10 јуни ќе се одржи културната манифестација „Рацинови средби“. Директорот на манифестацијата Васил Зафирчев на денешната прес-конференција информира дека здружението на граѓани ФАД „Стоби“ и годинава од општина Велес доби надлежност за организатор на манифестацијата. - Годинава, за разлика од лани, програмата ќе биде со поголем број настани на затворено и помалку на отворено во Велес, кои со околу 650 илјади денари ги финансира Министерството за култура и општина Велес. Во официјална конкуренција по конкурсот за наградата „Рациново признание“ за 2017 рекордно се пристигнати дваесет прозни книги од повеќе автори и издавачи, а објавени меѓу две рацинови средби, рече Зафирчев. Жири комисијата за изборот на најдобра книга ќе заседава на 3 јуни, а добитникот на „Рациновото признание“ за 2017 ќе биде соопштен на 5 или 6 јуни. За наградата „Антологија на болката“ за 2017 за љубовна поезија на млад ...
сите 8 | | | веќе видена

На меѓународниот Саем на книгата во Солун кој се одржува од 11 до 14 мај со две последователни манифестации, денеска се одржa чествување на дел од македонското современо книжевно творештво пред се на делото на великанот на македонската книжевност Блаже Конески, како и на дел од прозното творештво на современиот македонски автор Томислав Османли. На иницијатива на Конзулатот во Солун пред поголем број проследувачи и љубители на литературата, беа организирани, македонскиот штанд на саемот, како и книжевното чествување именувано "Блаже Конески: Везилка" и „Светилка за Ханука“ – литературно претставување на Томислав Османли. Трибината посветена на ликот и делото на академикот, поет и лингвист Блаже Конески ја модерираше проф. д-р Димитар Пандев, а на неа свој настап имаа истакнатиот грчки книжевник Костас Валетас кој за овој настан допатува од Атина и проф. д-р Вера Стојчевска-Антиќ која во чест на Конески ја претстави својата најнова книга „Мојот Учител, пророк“ во издание на „Култура“. Чествувањето на Блаже ...
сите 30 | | | веќе видена

Мадрид – Шпанскиот тенисер Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ од Србија ќе играат во првото полуфинале на тенискиот Мастерс во Мадрид. Надал попладнево го совлада Давид Гофин од Белгија со 2-0, по сетови 7:6 и 6:2. По неизвесниот прв сет кој беше решен на тај-брејк (7:3), Надал во вториот беше надмоќен. Претходно Ѓоковиќ влезе во полуфиналето без борба, бидејќи неговиот противник во четвртфиналето, Јапонецот Кеи Нишикори го предаде мечот. Во второто полуфинале ќе играат Пабло Куевас (Уругвај) и победникот од мечот Борна Чориќ (Хрватска) – Доминик Тим (Белгија).
сите 111 | | | веќе видена

Рим – Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во финалето на фјучрсот во Рим откако во полуфиналето загуби од Јулија Грабер од Австрија со 2:1, по сетови 6:4; 4:6 и 6:3. Македонската го загуби првиот сет откако противничката имаше водство од 4:1 и 5:2 во гемови. Во вториот сет Ѓорческа успеа да се врати и при водство на ривалката од 3:1 во гемови доби два гема по ред без загубен поени за на крајот да го добие сетот со 6:4. Во решавачкиот сет Грабер повторно поведе со 5:2 што се покажа како решавачко. Мечот траеше 1 час и 57 минути, а двете тенисерки освоија ист број поени (87:87). Предноста на Грабер во мечот беше тоа што ги искористи сите брејк топки 6/6, а Ѓорческа имаше половична реализација - 5/10. Ѓорческа турнирот ќе го заврши со 18 освоени ВТА поени.
сите 54 | | | веќе видена

Иако во Италија не е голем економскиот раст и речиси 40 проценти од младите се невработени, сепак таа важи за најздрава нација во светот. Според истражувањето на "Блумберг" за здравствената состојба на сите нации, токму жителите на Апенинскиот полуостров живеат најздраво. Во истражувањето спроведено на 163 земји во табелата за "здравствени ризици" која ги мери факторите на однесување што негативно влијаат на здравјето, како пушење, дебелина и слично, како и надворешните фактори, загадување, недостиг на вода за пиење... Конечниот резултат покажал дека Италијаните се најздрави. Тие се во подобра здравствена состојба од Американците, Канаѓаните и Британците, кои страдаат од висок крвен притисок, холестерол и имаат полошо ментално здравје. Дете родено во Италија може да се очекува дека ќе доживее осумдесет години. Една од причините за ваквата состојба е и медитеранската кујна на Италијанците, односно исхраната богата со свежо овошје и зеленчук, маслиново масло, риба, вино..кои се покажале како одличен рецепт ...
| | веќе видена

Ново модерно издание на басни од усното творештво на Македониј денеска го промовира Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ "Браво сине" и издавачката куќа "Арс ламина". Едицијата е составена од басните "Кучето и зајакот", "Лакомата мечка", "Војската на лавот" и "Жабата и глушецот". Креативните илустрации за басните се дело на Катерина Николовска. "Новиот проект е продолжение на проектот со бајки од македонското народно творештво.Новите басни од Македонија, веќе од утре ќе можат да бидат во рацете на најмладите читатели. Едицијата "Бајки од Македонија" е одлично прифатен и покажа дека читателската публика, а особено најмладите сакаат квалитетно четиво. Денеска веќе таа наликува на сериозен бренд од Македонија", рече Ангелка Пеева Лауренчиќ од движењето "Браво сине". По повод годишнина од основањето на "Браво сине", Лауренчиќ рече дека идејата на движењето од самиот почеток е да го открие креативниот капацитет на младите луѓе и од заборавените национални вредности да направи видливи, автентични ...
сите 9 | | | веќе видена

Светскиот познатиот бенд од концертната индустрија "Тивери корпорејшн" во Скопје ќе гостува на 20 јуни. "Тивери корпорејшн" доаѓа во комплетен состав, со над 20 музичари на сцена и Скопје може да очекува вистински спектакл! Концертот ќе биде на отворено и ќе се одржи на Скопското кале со почеток од 21 часот. Влезниците по цена од 990 денари ќе бидат пуштени во продажба од 15 мај, преку продажната мрежа на "Купи карти за с?" низ цела Македонија, "Југотон" и онлајн. "Авалон продукција, како и при секој свој избор за концерт во Македонија, така и овој пат се одлучи за бенд кој е маестрален во живо и можеби единствениот во светот кој со својот уникатен музички стил спојува повеќе музички жанрови со елементи на електронска музика", се вели во најавата од продукцијата.
сите 16 | | | веќе видена

Се снимаат последните кадри од првиот долгометражен филм на охриѓанецот Илија Пиперкоски, режисер и сценарист "Дедо и внук". Пиперкоски е задоволен од текот на снимањето и соработката со членовите на екипата која работи на реализирање на неговото дебитантско дело. Пемиерата се очекува да биде во февруари 2018 година во Охрид. "Ме радува тоа што имаме многу добар материјал, интересен концепт и замисла околу тоа како сакаме да го прикажеме Охрид како град. Истовремено сум и тажен, затоа што доаѓаме до крајот на снимањето. Следи постпродукција на филмот и се надевам дека ќе имаме успешен македонски филм", вели режисерот Пиперкоски. Главните улоги во филмот ги толкуваат Дејан Лилиќ, Салаетин Билал, Даниела Ивановска, Горан Стојаноски и други актери. Во снимањето на сцените учествуваше и 12-годишниот охриѓанец Наум Цветкоски, ученик во основното училите "Христо Узунов" кој вели дека е прекрасно искуство да се снима филм со познати актери. Филмот има буџет од околу 400.000 евра, од кои дел одбезбеди Агенцијата за ...
сите 13 | | | веќе видена

Новиот тренер на Барселона следната сезона најверојатно ќе биде Ернесто Валверде, 53-годишниот стратег кој моментално го води Атлетик Билбао. Медиумите тврдат дека се е договорено и дека Барселона го чека крајот на сезоната за да го потврди наследникот на Луис Енрике, кој ќе ја напушта позоцијата тренер. Подолго време во медиумите се вртеше прашањето кој ќе биде нов тренер и изминатите месеци медиумите лецитираа со многу имиња како можни кандидати, но се чини дека сега е веќе донесена конечната одлука околу новиот кормилар на Каталонците. Валверде како играч има настапувано за Барселона, а тренерската работа ја започна во Атлетик, а потоа работеше во Еспањол, Олимпијакос, Виљареал и Валенсија, а во 2013 година повторно се врати во Билбао. Каталонсите медиуми тврдат дека главен кандидат на раководството бил актуелниот помошник на Енрике, Карлос Унзуе, но поради расправијата која ја имал со Нејмар клубот се одлучил да го ангажира Валверде.
сите 28 | | | веќе видена

Поетот и литературен критичар Веле Смилевски ја објави неговата најнова книга насловена како "Песната палимпсест" , во издание на Здружението за уметност и култура на живеење "Дијалог" од Скопје. Во овој прв том избраните дела на Смилевски, на 750 страници се претставени арс-поетичките коментари на авторот за поезијата создавана во изминатите 45 години. Покрај воведната студија со наслов "Песната палимпсест" и примерите од поетската трилогија "Час по поезија" (2010), стихозбирката "Забранета книга" (2011) и поемата "Век за самување" (2012), објавен е и тематски избор од поезијата создавана до 2000 година, под заеднички наслов "Век за приказ". Во посебен дел од книгата донесува студии, критики и есеи за поетското творештво на Веле Смилевски од Георги Старделов, Матеја Матевски, Влада Урошевиќ, Луан Старова, Сретен Перовиќ, Сава Хеџман, Ала Шешкен, Миодраг Друговац, Олга Панкина, Саша Хаџитанчиќ и Наташа Аврамовска. Објавени се и есеи за поезијата на Смилевски од претставници на неговата генерација: Данило ...
сите 9 | | | веќе видена

Мадрид – Познати се сите учесници во четвртфиналната фаза на тенискиот турнир што се игра во шпанската престолнина Мадрид. Последен кој обезбеди пласман меѓу осумте најдобри е домашниот тенисер Рафаел Надал по синоќешната убедлива победа над Ник Кирјос од Австралија со 2-0, по сетови 6:3 и 6:1. Противник на Надал во четвртфиналето ќе му биде Давид Гофан од Белгија. Другите двојки се: Борна Чориќ (Хрватска) – Доминик Тим (Австрија), Пабло Куевас (Уругвај) – Александар Зверев (Германија) и Новак Ѓоковиќ (Србија) – Кеи Нишикори (Јапонија).
сите 126 | | | веќе видена

Хјустон - Кошаркарите на Сан Антонио ноќеска во „Тојота Центар“ го совлада домашниот тим Хјустон со 114:75 и со вкупни 4-2 во победи се пласираа во финалето на Западната конференција од НБА лигата. Иако гостинот настапи без повредените Кавај Ленард и Тони Паркер, успеаја да го декласираат противникот на негов терен. Предводник во победата на Сан Антонио беше ЛаМаркус Олдриџ со 34 поени и 12 скока. Џонатан Симонс постигна 18 поени и 4 асистенции, додека Пети Милс имаше 14 поени и 7 асистенции. Кај Хјустон, Тревор Ариза беше најефикасен со 20 поени. Во финалето на Запад, Сан Антонио ќе игра против Голден Стејт. На Исток финале обезбеди Кливленд, а во другата полуфинална пресметка Бостон води против Вашингтон со 3-2 во победи.
сите 76 | | | веќе видена

Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ вечер ќе биде отворена во Градскиот музеј на Крива Паланка. Градскиот музеј изложбата ја организира во чест на 9 Мај – Денот на Европа, а во соработка со Средното општинско училиште „Ѓорче Петров“. Она што ја прави оваа изложба поинаква од другите е што водичи за посетителите ќе бидат млади волонтери, средношколци, кои поминале обука за да ја раскажат приказната на Ана Франк. Патувачката изложба „Ана Франк – Лекции за сегашноста“ претставува збир од триесет и девет изложбени панели кои носат бројни детали од животот на малата Ана и нејзиното семејство од Втората светска војна. Изложбата е отворена во Македонија во рамки на проектот „Хисторија, историја, повјест – Лекции за денес“, а организатори се Младински образовен форум и Куќата на Ана Франк од Амстердам. На изложбата има и панели кои се креирани посебно за македонскиот контекст во периодот по Втората светска војна до денес, а изработени се од домашните експерти Мишо Докмановиќ и Бесник Емини. Изложбата досега ...
сите 27 | | | веќе видена

Со манифестацијата "Седум навраќања на темата Гане Тодоровски", Друштвото на писателите на Македонија ќе го чествува делото на овој автор чиј опус има значајно место во современите текови на македонската литература. Свеченоста ќе се одржи на 11 мај на денот на раѓањето на Тодоровски (1929 - 2010), со почеток во 12 часот во ДПМ, кога преку седум беседи на познавачи на творештвото на овој поет, ќе бидат осветлени аспекти на неговата поезија, книжевната наука, преводот, критиката и есејот. Низ сеќавања на неговите блиски соработници, ќе стане збор и за учеството на Гане Тодоровски во литературниот живот, како член на ДПМ од 1951 година и во два мандати претседател на македонската писателска асоцијација, за влогот во покренувањето, осмислувањето и развојот на Струшките вечери на поезијата, за боемскиот живот, како и за неговата педагошка работа на универзитетот "Св. Кирил и Методиј" во Скопје. Гане Тодоровски својата прва поетска книга, со наслов "Во утрините", ја објави во 1951 година. Во наредните шест ...
сите 2 | | | веќе видена

Софија - Во рамки на 10. Македонска книжевна визита денеска во Македонскиот културно – информативен центар во Софија ќе биде одржана панел дискусија на македонски и бугарски поети и писатели со која ќе биде одбележана 25-годишнината од потпишувањето на првиот договор за соработка меѓу Сојузот на бугарските писатели и Друштвото на писатели на Македонија. Македонската книжевна делегација на визитата годинава ја сочинуваат десетина поети и писатели од сите генерации, меѓу нив и Радован Павловски, Гордана Михаилова Бошнакова, Ристо Василевски, Георги Барбаровски, Данило Коцевски, Бранко Цветкоски, Кристина Николовска, Иван Џепароски, Братислав Ташковски, Марина Мијаковска и Зоран Јакимовски. Како што јави известувачот на МИА од Софија, според Книгоиздателството „Макавеј“ кое е организатор на манифестацијата во соработка со КИЦ на Македонија, една од клучните содржини на годинашната визита е и портретот на современиот македонски поет, критичар и естетичар Иван Џепароски за чие творештво ќе говорат македонските ...
сите 19 | | | веќе видена

По повод 40. годишнината од формирањето на фондацијата „Атанас Близнаков“ во Торонто се одржа донаторска промоција на јубилејното издание на монографијата за македонскиот национален деец, иселеник и повратник од САД Атанас Близнаков од Славе Катин. Делото е на македонски и англиски јазик, издание на Ректоратот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје. Монографијата беше претставена пред голем број македонски иселеници од сите делови на Македонија, а во рамки на активностите на катедралната Македонската православна црква „Свети Климент Охридски“ и Клубот на пензионерите „Гоце Делчев“ од Торонто, Канада. За монографијата зборуваше ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје проф. д-р Никола Јанкуловски, а присутните ги поздравија проректорот на УКИМ д-р Билјана Ангелова, генералниот конзул на Република Македонија во Торонто д-р Јовица Палашовски, свештеникот Благе Димитриевски и авторот на монографијата Славе Катин. Ова е трето претставување на монографијата „Атанас Близнаков“ на ...
сите 14 | | | веќе видена

Манчестер јунајтед и Ајакс се финалистите во годинашното натпреварување Лига Европа, откако во реваншите на полуфиналните натпревари во крајно неизвесни натпревари постигнаа за нив поволни резултати. Манчестер јунајтед потешко од очекувањата , на домашен терен одигра само 1-1 против Селта, додека на вториот натпревар француски Лион беше блиску до анулирање на негативата од Амстердам, но на крајот го победи Ајакс со 3-1 , што беше недоволно во продолженијата да направи нешто повеќе. Манчестер јунајтед поведе во 17. минута со гол на Фелаини по асистенција од Рашфорд, , а во 85. минута Ронкаља со глава постигна гол за изедначување на резултатот на 1-1, кој остана до крајот на мечот. При крајот на натпреварот беа исклучени Баи и Ронкаља. Селта имаше шанса да постигне втор гол, но не искористи голема шанса, па тимот на Жозе Мурињо среќно дојде до финалето на второто по значење натпреварување во Европа. На француски Лион му недостигаше еден погодок во мрежата на противникот за да ја надомести негативата од ...
сите 72 | | | веќе видена

Ракометарите на Вардар со уверливи 38:25 го совладаа тимот на Металург, дефинитивно расчистувајќи го патот кон уште една шампионска титула во ракометното првенство. Вардар почна фуриозно уште од самиот почеток, постигнувајќи два брзи гола, но Металург не се предаваше, па дојде до израмнување 5:5, а во еден момент дури и премина во водство, 5:6. Сепак, како одминуваше натпреварот Вардар го зголемуваше водството и не дозволи противникот да возврати. Психолошкиот притисок беше преголем, па ракометарите на Металург се почесто правеа грешки што му овозможи на противникот да постигне лесни голови. Набрзо разликата стана голема, а по првите 30 минути достигна и цели седум гола, па на одмор се замина со резултат 20:13. Продолжението на натпреварот не донесе пресврт, и покажа дека Металург нема да има сили да ја достигне високата предност на Вардар, па поразот беше неминовен. Тренерот на Металург, Лино Червар му честиташе на противникот. "Можеби не требаше да изгубиме со толку многу голема разлика, но не се виновни ...
сите 96 | | | веќе видена

Рим - Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласира во полуфиналето на ИТФ Фјучерс турнирот во Рим кој се игра за награден фонд од 25 илјади американски долари Ѓорческа која е трета носителка на овој турнир во четвртфиналето експресно за само 57 минути ја совлада чилеанската тенисерка Даниеле Сигел со 2-0 во сетови препуштајќи и само еден гем на противничката. Првиот сет кој траеше 34 минути нашата тенисерка го доби со 6:1, додека во вториот на противничката Ѓорческа не и дозволи да освои ниту еден гем. Ѓорческа за место во финалето ќе се бори со Јулија Грабер од Австрија која во четвртфиналето беше подобра во два сета од Присилија Хон од Австралија. Со овој пласман во полуфинале Ѓорческа ќе го подобри својот ранкинг на ВТА листата на која во моментов е на 181 место што е и нејзин најдобар пласман во кариерата.
сите 73 | | | веќе видена

next