Утрински

Даниела Трпчевска Зголеменото присуство на полиција пред законодавниот дом и вчера сведочење за драматичната ноќ во која беа повредени над 100-ина лица, меѓу кои и десетици пратеници, новинари и полицајци, во инциденти кои се случија по изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Ситуацијата во и пред парламентот во текот на вчерашниот ден беше мирна, по ноќната интервенција на специјалните единици на полицијата кои ги растераа демонстрантите. Иако за вчера беше предвидено да продолжи собраниската седница, таа беше одложена. Во канцелариите, прес-центарот и салата „Македонија“, каде што се одржуваат пленарните седници се проценува направената штета од нередите, кога поголема толпа протестанти насилно влегоа во собраниската сала и ги нападнаа пратениците на СДСМ. Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на Собранието, информираа вчера од собраниската служба. „Што се случува во Македонија“ е главното прашање што го поставуваат ...
сите 105 | | | веќе видена

Граѓаните тврдат дека возачите често прескокнуваат постојки, веројатно затоа што доцнат, па сакаат навреме да стигнат на следната Снежана Калабакова Граѓани кои редовно ја користат автобуската линија „9“ велат дека се' почесто извисуваат на постојките, бидејќи автобусите не се појавуваат. Велат тоа не се случува само со приватните, туку и со автобусите на ЈСП и тоа, како во работни денови така и на празници. Жители од населбата Скопје Север тврдат дека многу пати им се случило на постојката пред црквата „Свети Никола“ да чекаат автобус во даден термин, а возилото да не дојде и да го видат кај кружниот тек во Топанско Поле. Граѓаните велат дека возачите често го практицираат прескокнувањето две-три постојки, веројатно за навреме да стигнат на четвртата. И не само во Скопје Север, „9-ката“ ја нема и на „Водњанска“ на последниот термин од возниот ред. Линијата „9“ заеднички сега ја возат ЈСП и приватното претпријатие „Слобода превоз“, но ниту едните ниту другите секогаш не го почитуваат возниот ред. Од ...
сите 25 | | | веќе видена

Српскиот премиер и новоизбран претседател на државата, Александар Вучиќ, синоќа разговарал со лидерите од регионот за ситуацијата во Македонија, и во тие разговори било заклучено дека смирувањето на ситуацијата е единственото можно решение. Како што пренесува српската телевизија „Пинк“, Вучиќ синоќа разговарал со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со претседателот на албанскиот Парламент, Илир Мета. „Заклучок од заедничкиот разговор е дека смирувањето на моменталната ситуација е единственото можно решение“. На прашањето на Танјуг, како го гледа на она што се случува во Македонија и што би била неговата порака до граѓаните на Македонија, Вучиќ одговори: - Како претседател на Владата на Србија и како избран претседател на Република Србија секогаш сум правел се за одржување на најдобри односи меѓу Белград и Скопје, меѓу Србија и Македонија. Мислам дека граѓаните на Македонија добро го знаат тоа и дека го почитуваат начинот на кој Република Србија се однесува кон граѓаните на Македонија, а и кон самата земја. ...
сите 14 | | | веќе видена

Четириесет и петте „Мајски оперски вечери“ ќе понудат пет оперски и три балетски претстави, два солистички рецитали и две изведби на мјузиклот „Тајно моја“, информираа на вчерашната прес-конференција директорите на Македонската опера и балет (МОБ), Сони Петровски и Олга Панго, на која ја соопштија програмата на годинешното издание на кое покрај македонски изведувачи, ќе настапат и гости од повеќе земји. Традиционално, фестивалот ќе биде отворен на 9 мај со премиера на новата постановка на операта „Травијата“ од Верди, во која во насловната улога настапува сопранистката Ана Дурловски. На 13 мај на програмата е операта „Севилскиот бербер“ на Росини во изведба на Српско народно позориште од Нови Сад, а следниот ден ќе гостува Опера Нова од Киев со операта „Јов“. На 28 мај, пак, е „Мадам Батерфлај“ од Пучини во изведба на Националниот театар на операта и балетот од Тирана, додека на 31 мај Мајските оперски вечери традиционално ќе завршат со Вердиевата „Аида“ во која годинава во главните улоги ќе настапат солисти ...
сите 22 | | | веќе видена

„Црвено-црните“ го декласираа Фленсбург со 35:27 во реванш-четвртфиналниот меч и за првпат во историјата ќе играат на завршниот турнир во Лигата на шампиони Сашко Ѓ. Димовски Македонија во оваа сезона ќе има свои претставници на фајналфор-турнирите во Лигата на шампиони во двете конкуренции. По пробивот на ракометарките на ЖРК Вардар до Будимпешта преку двомечот со Митјиланд, идентичен курс фатија и ракометарите преку двомечот со Фленсбург. „Црвено-црните“ беа убедливи во реваншот со бундеслигашот над кого славеа со 35:27 во СЦ „Јане Сандански“ и први се најавија во Келн. „Минавме трнлив пат до фајналфор. Се соочивме со екипи како Веспрем, Кјелце, Рајн Некар и сега Фленсбург кои се вбројуваат меѓу најдобрите во Европа. Одлично се подготвивме за двата четвртфинални меча и среќен сум и горд што успеавме. Бевме на максимум. Голема благодарност до сите што не' поддржаа, големи пофалби за играчите, за публиката, но да не ги заборавиме и Прибак, Тоскиќ, Козлина, Чипурин кои, исто така, имаат свој удел во овој ...
сите 17 | | | веќе видена

Овен Сакате да најдете мир во прегратките на саканото лице. Потрудете се да останете такви какви што сте, во спротивно, ве очекува напорен период. Не сте ни свесни со колку напор блиските го поднесуваат вашето однесување. Научете се на трпеливост. Бик Борбата за успех е напорна и бавна, но немате на кого да се потпрете. Затоа бидете дисциплинирани, осаменоста и аскетизмот стануваат неминовни. Свесни сте за својата положба, како и за фактот дека партнерот ви помага. Почитувајте го тоа. Близнаци Планетарните влијанија се поволни за остварување интелектуална и тимска соработка, но и за љубов. Ви годи дружење со креативни и млади луѓе. Субјективни сте кон се', затоа потрудете се да бидете реални и при донесувањето заклучоци. Рак Можни се непријатности. Тешете се, вие не придонесовте да дојде до недоразбирање со партнерот, туку планетите. Сакате да се дружите, бидејќи тоа е единствен начин да се релаксирате. Со малку насмевка ќе ви се подобри расположението. Лав Среќни сте и задоволни. Сето она што до скоро ...
сите 104 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го осудува насилството и повика институциите да ги откријат виновниците. „Прво, сакам да го осудам насилството кои поединци го направија напаѓајќи и лично повредувајќи поголем број пратеници. Никогаш не сум оправдувал насилство, независно кој и зошто го предизвикал. Повикувам институциите да направат брза и ефикасна истрага, и да ги откријат виновниците и да обезбедат докази, а веднаш потоа да ги изведат пред суд оние кои им нанесоа повреди на пратениците, граѓаните и на полицајците“, рече Груевски на прес-конференција во партиското седиште. Тој повика да не се ставаат во ист кош огромното мнозинство граѓани кои со денови мирно протестираа и оние кои никого не повредија, со оние кои тоа го направија во Собранието. Тие според него имаат право на протест, на изразување револт и на демократска борба за она во што веруваат, за доброто на Македонија. „Ги поздравувам напорите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија за несебично им помогнаа на физички ...
сите 216 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов е главен виновник за ситуацијата и не може да биде дел од решението. Ова е ставот и на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како и на првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, кои вчера порачаа дека нема да одат на лидерската средба кај Иванов. „Лидерска средба во Клинички ли да правиме, каде што лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, лежи со удрена глава“, рече Заев на прес-конференција. Со слична изјава настапи и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој најави дека нема да одат на лидерската средба што ја закажа претседателот Иванов, бидејќи Иванов е дел од проблемот, а не од решението и изрази осуда на состојбите во државата. Ахмети кој изјавата ја даде во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица пред да започне состанокот на Централното претседателство на партијата, повика на смиреност, бидејќи како што рече, станува збор за политички проблем што треба да го решат политичарите, а не граѓаните. Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, посочи дека околу евентуалното одење на лидерската средба ...
сите 105 | | | веќе видена

Во јануари, февруари и март производството отиде во минус за 1,3, 2,6 и за 0,9 отсто Погодено од политичката криза, која не покажува знаци на решавање во блиска иднина, индустриското се' уште не дава знаци на заживување. Напротив, продолжуваат негативните резултати. Како резултат на падот од три месеци едноподруго, првиот квартал од годинава, поточно, во периодот јануари-март годинава, во однос на истиот период лани, индустриското забележа намалување од 1,5 проценти, објави вчера Државниот завод за статистика, ДЗС. Додека, само во март, во однос на истиот месец лани, имало намалување од 0,9 проценти. Гледано по сектори, индустриското во „рударство и вадење камен“ во март, во однос на март лани, забележало опаѓање од 4,1 процент, во секторот „преработувачка индустрија“ падот изнесувал 0,7 проценти, додека кај „снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација“ е евидентиран пораст од 0,3 проценти. Намалувањето кај „преработувачката индустрија“, според ДЗС, е резултат, пред се', на пониското ...
сите 23 | | | веќе видена

Науката е универзален јазик на разбирање Нина Дудник Минатата сабота, во повеќе од 500 градови низ светот, илјадници луѓе излегоа на улиците за досега невиден израз на поддршка за сите нешта базирани на докази. Опсегот на различните групи кои се приклучија на Маршот за наука - од библиотекари до уметници до наставници до онколози – ја нагласуваат вистината зад фразата која често се отфрла како клише: науката навистина е универзален јазик. И таа универзалност ја прави науката идеален канал за дипломатија во овој момент од историјата. Научниот метод е рамка за поставување на основни прашања во врска со светот и инстинктот да се прави тоа е дел од човечката природа насекаде и во секое време. Науката обезбедува процес за барање на одговори кои можат да се следат без оглед каде живеете или на кој јазик зборувате. Тоа ги зближува луѓето преку заедничка желба за решавање на проблемите од реалниот свет и заедничка радост во откривањето. Тоа е она што ја прави идеален начин да се зближат луѓето и да се надминат ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу вчера во име на министерството ги осуди настаните во Собранието и извести дека дел од структурите во МВР не си ја завршиле работата за што мора да има одговорност. Нухиу најави дека од лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ќе бара да го повлече од функцијата министер, од морални причини. „Чувствувам морална одговорност што не успеав да го тргнам влијанието на политиката во Министерството за внатрешни работи со кое раководам овие неколку месеци. Ќе барам мое повлекување за тоа. Но, дотогаш ќе обезбедам мирен трансфер на власта, но и одговорност од раководните структури на МВР и на оперативниот штаб на кој за раководно лице беше назначен директорот за јавна безбедност Митко Чавков“, рече вчера на прес-конференција во МВР. Тој апелираше до државниот обвинител Марко Зврлевски да се вклучи со цел најбрзо да се расчисти, како однесувањето на Чавков во МВР, така и насилствата во Собранието, кое резултираше со 100-ина повредени пратеници од СДСМ, протестанти, насилници и припадници ...
сите 102 | | | веќе видена

„Да останеме мирни и присебни. Вработените во институциите да постапат според законите на земјава. САД, ЕУ и меѓународната заедница гледаат дека ние сме ’моторот’ на враќањето на демократијата во земјава. Ова вчера беше обид за убиство со цел и со план, координирано со структури од полицијата“, изјави вчера лидерот на СДСМ, на прес-конференција во седиштето на партијата. „Направивме голем чекор, избравме нов спикер и процесите ќе продолжат до формирање на влада која сите ја очекуваат. Упатувам честитка до спикерот Талат Џафери и порачувам дека одлучно стоиме зад враќањето во земјава. Насилието вчера е поттикнато од Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Митко Чавков и Ѓорги Иванов и нивни соработници кои ги бои трансферот на власта која носи одговорност. Тие ги жртвуваат граѓаните за свои интереси. Вчерашниот ден беше тест за граѓаните и за Македонија“ рече Заев. Тој рече дека откако завчера беше избран претседател на Собранието најмалку што очекува од претседателот Ѓорге Иванов да му го додели мандатот за ...
сите 105 | | | веќе видена

Од претпријатието велат дека според Законот не смее да има оружје во конкретните објекти Според Законот не смее да има оружје во стратешките објекти, реагираа вработените на „Водовод“, како одговор на тврдењето на Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално-станбеното стопанство, занаетчиство и заштитните друштва (СУТКОЗ) дека првиот човек на претпријатието Александар Атанасов нелегитимно им го одзел оружјето на стражарите на овие објекти. Со тоа директорот беше обвинет дека ги оставил небезбедни шеснаесетте стратешки објекти на претпријатието, а на тој начин го довел во опасност здравјето на половина милион жители. Вработените од „Водовод и канализација“ реагираат на изјавата на Дарко Димовски, претседателот на СУТКОЗ појаснувајќи дека „според закон не смее да има оружје во објектите за кои тој зборуваше“. Од „Водовод“ тврдат дека оружјето е повлечено според Законот за приватно обезбедување, Законот за работни односи и по насоки од Министерството за внатрешни работи. „Во врска со ...
сите 16 | | | веќе видена

Мислев дека тоа ќе биде полесно, вели претседателот на САД, Доналд Трамп, во големото интервјуто за Ројтерс во пресрет на 100-те дена од неговиот мандат. „Го сакав мојот претходен живот, толку многу работи ми се случуваа. Сега повеќе работам отколку во претходниот живот. Мислев дека ќе биде полесно“, рече претседателот на САД. Тој вели дека почнал да се навикнува на недостиг од приватност како во „стариот начин на живот“, но е изненаден колку малку ја има сега, нагласувајќи дека се' уште се навикнува на 24-часовна заштита од страна на тајната служба. „Навистина, како да се наоѓате во мала чаура, поради толку големата заштита, не можете да одите никаде“, изјави Трамп. Како што вели тој, веќе не е во можност да вози, затоа што секој пат кога ќе оди некаде од Белата куќа го возат со лимузина или џип, пренесува Ројтерс. Во интервјуто зборуваше за многу витални прашања од внатрешната и надворешната политика, меѓу другото, и за Ким Јонг-Ун, лидерот на Северна Кореја. „Тој имаше само 27 години кога неговиот татко ...
сите 231 | | | веќе видена

Пролетна колекција „Ирис“ на Росица Мршиќ Пролетната колекција на Росица Мршиќ за 2017 година „Ирис“ е инспирирана од британската уметница Ребека Луис Лав која изработува флорални инсталации и уметнички дела посветени на циклусот на постоење. Колекцијата има софистицирано релаксирана силуета која во некои елементи има допир со спортскиот изглед, а сето тоа е претставено во чиста и префинета линија што дизајнерката ја негува секоја сезона. Колекцијата е наменета за модерни жени со истенчен вкус, изграден стил и индивидуалност. Колекцијата изразува спонтаност и леснотија, а изборот на материјали од кои е направена го нагласува таквиот впечаток. Модните парчиња се рачно изработени и се дополнети со црни цветни детали, кои даваат контраст на основата. Колекцијата е изработена во препознатливите црна и бела боја, а додавањето кралска сина, пудра розова и цветни дезени ја одразува инспирацијата од делата на Ребека Луис Лав. Во секоја колекција, дизајнерката го разработува сегментот на пазарот што недостасува – ...
сите 8 | | | веќе видена

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, кој е актуелен претседавач со ОБСЕ, и генералниот секретар на ОБСЕ Ламберто Заниер, издадоа заедничко соопштение во кое го осудија инцидентот во македонското Собрание во четвртокот попладне. Во соопштението се вели дека насилството не може да биде замена за политички решенија и дека одлуките мора да се носат согласно демократските процеси и на одговорен начин. - Шокантни се нападите врз неколку членови на Собранието и упадот во зградата на Собранието, кое е срцето на демократијата на земјата. Тоа беше чин на застрашување и напад врз претставниците на граѓаните, кој јас недвосмислено го осудувам. Редот и мирот мора веднаш да се воспостават. Ги повикувам сите страни да се воздржат од натамошно ескалирање на насилството, истакнува министерот Курц. Заниер додава дека органите на редот мора да ја обезбедат сигурноста на сите пратеници и да се погрижат извршителите да бидат изведени пред лицето на правдата. Курц и Заниер заедно ги повикуваат политичките ...
сите 45 | | | веќе видена

Безбедносната состојба во централното градско подрачје, околу и во Собранието од ноќеска по полноќ е нормализирана со воспоставување на нарушениот јавен ред и мир, информира Министерството за внатрешни работи. Според информациите на МВР во протестите се повредени 109 лица. Како што стои во соопштението до 23.30 часот во Градската општа болница 8-ми Септември, Градска болница "Св Климент Охридски" и Клинички Центар лекарска помош побарале 70 граѓани, 22 полициски службеници и тројца пратеници. Дополнително во Касарната Ѓорче Петров лекарска помош укажана е на уште седум лица. Од МВР наведуваат дека поради претходната безбедносна состојба МВР-СВР Скопје ќе преземат дополнителни мерки и активности со цел заштита на сигурноста на граѓаните, објектите и обезбедување стабилна и поволна безбедносна состојба. Според информациите од МВР во Собрание на Република Македонија по полноќ немало повеќе граѓани, а граѓаните кои протестирале биле надвор од Собранието.
сите 16 | | | веќе видена

Учениците од ООУ „Војдан Чернодрински“ од Карпош се запознаваа со сообраќајната култура и правила преку полигон-платформа, акција иницирана од фирмата „Окта“. Полигонот беше поставен и презентиран пред учениците од прво до петто одделение. Директорката на училиштето, Христина Ристовска, изрази благодарност и задоволство што токму училиштето што таа го предводи, е домаќин на овој корисен сообраќаен проект со кој се едуцираат најмладите основци. Оваа акција е во рамките на пошироката кампања на приватната компанија, со која се има за цел да се подигне свеста за прописите, правилата и сообраќајната култура кај основците, како идни учесници во сообраќајот.
сите 9 | | | веќе видена

Интервју: Кристијан Тимоние, амбасадор на Франција Слободанка Јовановска Станува збор за феномен на истрошеност, кај нас и особено во западните демократии во последно време. Тоа можевме да го забележиме и во моментот кога Николас Саркози не беше избран повторно, а Франсоа Оланд мораше да се справува со мошне длабока криза бидејќи тој не беше основниот кандидат. Постои еден структурен феномен, односно политичките партии имаат одреден животен циклус на смрт или на трансформација. Такво нешто и' се случи на Социјалистичката партија, која повторно беше создадена од Франсоа Митеран, а истото се случува и со конзервативната по последниот обид да се основа голема конзервативна партија. Двете партии беа соочени и со длабока криза на доверба од страна на гласачкото тело, така што сметаа дека изборот на преткандидати, што не е предвиден со Уставот, ќе овозможи повторно мобилизирање на гласачкото тело. Но тоа предизвика и одредено фрагментирање. Од друга страна два други кандидати беа одвоени од естаблишментот, иако ...
сите 39 | | | веќе видена

На крајот на 2016, бруто надворешниот долг достигна 73,5 отсто од БДП, што е за 4,1 процентни поени повеќе во споредба со крајот на 2015 Раст на економијата од 2,4 отсто, ниска инфлација и стабилен курс на денарот, се некои од основните економски параметри минатата година, кои се посочуваат во годишниот извештај за 2016 година на Народна банка на Македонија, кој беше усвоен на вчерашната седница на Советот на НБМ. Притоа, како што соопшти НБМ, централната банка успешно ги оствари законски дефинираните цели. „Девизниот курс остана стабилен, при што сите показатели за соодветност на девизните резерви се задржаа во комфорната зона“, се наведува во соопштението. Растот лани беше „умерено понизок“ во споредба со 2015 година, при што и во 2016 градежништвото беше сектор со највисок позитивен придонес. Главни фактори во подобрувањето беа нето-извозот од новите индустриски капацитети, намалувањето на негативното енергетско салдо, зголемените нето-приливи кај повеќе категории услуги, како и отсуството на поголеми ...
сите 16 | | | веќе видена

next