Утрински

Државен интерес број еден е да се одблокираат институциите. Ја преземаме обврската да ги одблокираме процесите, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера на прес-конференција, откако претходно преку собраниска говорница побара од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да ја деблокираат конститутивната седница. Тој порача дека мнозинството нема да дозволи Трајко Вељаноски да го крши деловникот и да продолжи да ги блокира институциите. „Имавме доволно трпение 31. ден е, нема субвенции, ќе нема плати, ќе застанат институциите. Полека ги најавуваме чекорите. Имаме обврска сите ние во овој парламент да ја почитуваме граѓанската волја и да овозможиме Македонија да оди напред. Бегање од одговорност нема, амнестија нема. Законот ќе биде еднаков за сите. Ќе се оди на суд колку што треба“, порача Заев. Тој го оцени како будалштина ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека мнозинството спрема државен удар. „Лага е дека ќе се менува Устав и дека ќе се носат закони спротивно на Уставот, лага е дека ќе има федерализација, и дека ќе се менува ...
сите 340 | | | веќе видена

Снежана Калабакова Најмалку 80 отсто од корисниците на парно во една зграда треба да се согласни за да можат да постават распределители, или индивидуални мерила на потрошената топлинска енергија во становите. Во спротивно нема законска можност за имплементирање на системот. Од Балкан енерџи груп (БЕГ) велат дека е ова според Тарифниот систем за продажба на топлинска енергија. Ако е исполнет овој услов и по барање од заедницата на сопственици на објектот, компанијата Дистрибуција со топлина Балкан енерџи пристапува кон набавка на распределителите. Најнапред врши првична верификација во Бирото за метрологија, а потоа пристапува кон поставување и одржување на индивидуални мерила. На тој начин корисниците ќе можат да ги затворат вентилите и да не трошат топлинска енергија додека се на работа. Ако пред неколку години овој систем се преферираше и АД „Топлификација“ тогаш тврдеше дека само така граѓаните ќе можат да заштедат пари, сега експертите велат дека заштедата е многу мала, што им го покажале и пресметките. ...
сите 5 | | | веќе видена

„Поетската книга на Горан Чолакхоџиќ е дебитантско ремек-дело кое содржи зрели песни кои навестуваат творечка појава која ќе биде неодминлива и во хрватската литература, но и во светската поезија“, посочуваат од „Струшки вечери на поезијата“ Книгата „На крајот таа градина“ од младиот хрватски поет Горан Чолакхоџиќ е добитник на интернационалната награда „Мостови на Струга“ за 2017 година која фестивалот „Струшки вечери на поезија“ (СВП) ја доделува во соработка со УНЕСКО за најдобра дебитантска книга од млад светски автор. Фестивалот посочува „дека одлуката едногласно ја донел Управниот одбор на СВП на неколкуте состаноци одржани во текот на март и април годинава“. „Поетската книга на Горан Чолакхоџиќ е дебитантско ремек-дело кое содржи зрели песни кои навестуваат творечка појава која ќе биде неодминлива и во хрватската литература, но и во светската поезија. Оваа награда ќе биде дополнителен поттик во нејзиниот творечки развој и придонес во распространување на поетските вредности на нејзиното творечко ...
сите 4 | | | веќе видена

„Црвено-црните“ во финалето го поразија Будуќност со 27:25, двата клуба по мечот изразија желба и надеж дека ќе играат и за тронот во Лигата на шампиони. Третото место во Скопје за Крим по триумфот над Подравка со 31:23 Пехарот од регионалната ракометна лига во женска конкуренција остана во Скопје. Заврши во витрините на ЖРК Вардар кој во премиерното финале во ВРХЛ-лигата го порази Будуќност со 27:25 (15:14). Словенката Тамара Мавсар овој пат беше најефикасна кај македонскиот првак со шест погодоци, еден повеќе од Андреа Пенезиќ. Најефикасни на теренот беа Катарина Булатовиќ и Кристина Неагу со осум гола. „Овој турнир беше од голема корист за нас и за Будуќност пред настапите на фајналфор-турнирот во Лигата на шампиони. Среќни сме што победивме и ја задржавме титулата во Скопје како одлична најава пред претстојните битки во Будимпешта. Се пројавија одредени грешки што ќе мора да ги исправиме до сабота. Сепак се боревме до крај и не дозволивме да се доближат. Овој триумф е рецепт како треба да играме на ...
сите 70 | | | веќе видена

Постерите од колекцијата на Музејот на современа уметност во Загреб се создадени од 1964 до 1987 година Изложбата на постери од Михајло Арсовски, дизајнерот од Македонија кој живее и работи во Загреб и е еден од највлијателните графички обликувачи на раната хрватска дизајнерска сцена, завчеравечер беше отворена во Музејот на современа уметност (МСУ) од страна на директорот на Музејот, Лазе Трипков, и раководителката на Одделот за цртежи, принтови, постери и дела на хартија при загрепскиот Музеј на современа уметност, Кристина Боњековиќ-Стојковиќ. На изложбата се презентирани 65 постери по направената кураторска селекција од вкупно 120 кои ги поседува Музејот на современата уметност од Загреб. Куратори се Лазе Трипков и музејскиот кустос Благоја Варошанец. „Веќе кон средината на 60-тите години на минатиот век, Михајло Арсовски создава свој препознатлив визуелен јазик со спојување на колажот, фотомонтажата, типографските цитати, често потенцирајќи го токму пикторалното и визуелното влијание. Тој е еден од ...
сите 4 | | | веќе видена

За разлика од порано кога терористите беа посветени на краткорочни активности за моментално постигнување политички цели во последните години, тероризмот е посветен на глобална трансформација. Сегашната форма на тероризам цели кон што повеќе жртви и што поголема популаризација, дури и самореклама на нивните активности, а при тоа не се избираат средствата, без разлика дали станува збор за самоубиствени напади или ќе се користи оружје за масовно уништување. Ова го истакна директорката на АСЈО „Павел Шатев“, Анета Арнаудовска, на отворањето на работилницата посветена на „Истрагите и судењата за предмети во врска со странските терористички борци во Југоисточна Европа“ организирана од Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“. Се' почесто, како што додаде таа, се користи сајбертероризмот како нова форма на поттикнување, или финансирање на терористички активности, особено во правец на регрутација и радикализација на младите, нудење локации за пристап кон терористички организации, како што се кафулиња, ...
сите 22 | | | веќе видена

Брзата и прецизна дијагностика на малигните тумори, планирање на третманот и следење на ефектите од онколошкиот и зрачниот третман, се главниот бенефит за пациентите За три години на ПЕТ-центарот во клиничката болница „Аџибадем - Систина“ се снимале 1.000 болни. Најчесто се пациенти со лимфоми, малигни меланоми, белодробни карциноми, карциноми на дебело црево, карциноми на дојка и друго. Брзата и прецизна дијагностика на малигните тумори, планирање на третманот и следење на ефектите од онколошкиот и зрачниот третман, се главниот бенефит кој го добија пациентите кои ги користеа услугите на ПЕТ-центарот. „Со инвестицијата во ПЕТ/КТ апаратот пациентите со малигни болести добија шанса да се лекуваат според светски признаени протоколи. Во сите светски онколошки центри започнување третман на малигните болести без резултати добиени од ПЕТ/КТ скен е незамисливо. Резултатите од овој вид скен даваат точна насока каде е локализиран туморот, колку е проширен, како правилно да се насочи третманот и да се следат и ...
сите 2 | | | веќе видена

Моника Блажевска уметница Меѓу младите уметници, со завршена Ликовна академија Вие сте една од оние кои внесуваат новитети кај нас. Но, пред да ни откриете за што станува збор, да позборуваме како влеговте во светот на уметноста? Сосема неизбежно беше уметноста да стане дел од мојот живот. Цртањето ме интересираше уште од моето детство. Инаку, потекнувам од уметничко семејство, мојата мајка е уметник, сликар, па најверојатно и од неа ми е талентот. Со интересирање гледав како црта и од неа постепено учев. На ликовен натпревари за првпат се пријавив во осмо одделение и освоив трето место на ниво на општина Карпош. Тоа беше клучниот момент за да решам каде ќе го продолжам моето образование. Така се запишав во средно уметничко, а потоа студирав на Европскиот универзитет, Факултет за арт и дизајн, насока графички дизајн. За што се определивте по дипломирањето? Графичкиот дизајн е посебна тема која во себе содржи доста знаење, креативност, иновативност, ве тера да мислите да создадете нешто ново. Затоа, по ...
сите 29 | | | веќе видена

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – март годинава, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран биланс на успех, соопштија од компанијата. Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – март, продажбите достигнаа 1.781.320.547 денари, што е за 11 отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Добивката пред финансиски трошоци, даноци и амортизација (ЕБИТДА), која изнесува 342.090.242 денари, бележи зголемување од околу 12 отсто, единечната нето- добивка изнесува 203.498.490 денари и е зголемена за 9 отсто. Во периодот јануари – март, вкупните консолидирани продажби достигнаа 2.332.909.055 денари, што е за 10 отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Консолидираните продажби остварени на домашен пазар се зголемени за 11 отсто, додека вкупниот консолидиран извоз на компанијата е зголемен за 9 отсто. Од вкупните консолидирани продажби, 38 отсто се остварени на домашен пазар, додека 62 отсто се ...
сите 13 | | | веќе видена

Земјоделците мора итно да добијат субвенции за да можат да ги планираат пролетните земјоделски активности, апелираше Федерацијата на фармерите на Македонија. Од ФФРМ побараа надлежните институции да најдат начин да се исплатат субвенциите за 2016 година, како и начин за реално и навремено обесштетување на штетите од пролетниот мраз. Земјоделците побарале и календар за исплата на субвенциите, за да можат да се чувствуваат сигурно и да знаат точно кога ќе им се исплатат средствата. „На сите наши средби со институциите посочуваме дека е повеќе од потребно да се направи календар на исплата на субвенциите. Ако имаме таков календар, тогаш нашиот земјоделец ќе може да ги распредели и да ги планира приливите и да донесува одлуки што, како и на кој начин да засади“, вели претседателот на ФФРМ, Никола Стаменов. Министерот за финансии, Кирил Миноски, пак, информира дека пари за субвенции во буџетот има, но оти се чека одлуката од Уставен суд. Доколку Судот ја прифати поднесената иницијатива за спорниот член од ...
сите 2 | | | веќе видена

Северна Кореја „сигурно ќе победи“ во борбата против „американските империјалисти“, тврди Северна Кореја Ненадеен превентивен удар подразбира маневри на копно, море, вода, во воздух и „разни други методи“, објави севернокорејската мисија на Обединетите нации. Северна Кореја „сигурно ќе победи“ во борбата против „американските империјалисти“, тврди Пјонгјанг како што пренесе Ројтерс. Мисијата на Северна Кореја во Обединетите нации соопшти дека властите во Пјонгјанг на „тотална војна“ со САД ќе одговори на нуклеарна војна. Северна Кореја „сигурно ќе победи“ во борба против „американските империјалисти“, се вели во соопштението, пренесува Бета. Северна Кореја „никогаш не може да биде заплашена“ од напорите на администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, да ја победи со испраќање носачи на авиони и нуклеарни подморници во водите околу Корејскиот Полуостров. „Северна Кореја непоколебливо ќе оди на тој пат, ако САД сакаат да останат при тој конфликтен став“, се вели во соопштението. „Најсериозната ...
сите 250 | | | веќе видена

Вистинското прашање е каков договор за трговија Тони Блер Ако анкетите се во право, ние знаеме кој ќе биде премиер на 9 јуни. Тоа не е прашање. Тоа ќе биде Тереза Меј. Но не мислам дека прашањето кој ќе стане премиер е вистинскиот проблем во оваа кампања. Мислам дека вистинскиот проблем е бланко чекот. Тоа е она што го прави мандатот, тврди таа, и за „Брегзит“ и за здравствените услуги, образованието и сите други работи. И мислам дека најмоќниот аргумент за лабуристите на овие избори, поради начинот на кој се одвива гласањето и начинот на кој се одвиваат анкетите за јавното мислење е прашањето за лидерство, најмоќниот аргумент за Лабуристичката партија е да се каже дека за нашата демократија е важно владата да се држи на одговорност и дека и' е потребна силна опозиција. Мислам дека големото прашање што недостасува кое треба да биде таму е прашање што би можело да звучи извонредно технички, но е апсолутно од суштинско значење за идниот просперитет на оваа земја, која е во преговори за „Брегзит“, дали го ...
сите 40 | | | веќе видена

Не сакаме рудник Советот на Валандово не донесе одлука за референдум за рудникот Казан дол. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше по предлогот на опозицијата да се дебатира за распишување на референдум за кој инсистира граѓанската иницијатива Спас за Валандово. Тие сметаат дека треба прво да се слушне експерската јавност за влијанието на рудникот. Додека советот расправаше валдновчани протестираа. „Граѓаните бараат референдум, останува на вас дали сте за нив или не?“ - вели Елена Фидански, советник на СДСМ. „Референдум сега не, зошто рековте дека на еколошкиот елаборат не бил присутни доволно луѓе од општина Валанадово, не треба да се собирате потписи, граѓаните треба да ги слушнат експертите.“ - вели градоначалникот Николче Чурлиновски. Советниците од ВМРО-ДПМНЕ од Валандово гласаа воздржано по предлозите да се дебатира за распишување референдум на кој граѓаните ќе се изјаснуваат дали се за или против рудници во ова општина. Денешната седница на Советот на општина Валандово помина во тензична и ...
сите 35 | | | веќе видена

„Насилниот и нелегитимен избор на претседател на Собранието ќе биде само вовед во формирање паралелни државни институции, акт којшто нема да донесе ниту разрешница на политичката криза, ниту поголема стабилност, ниту напредок на државата“, изјави денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Повикот на Заев, наведе, за нелегитимен избор на претседател на Собранието е повик за конфликт, за тензии и за државен удар, кој може да предизвика голема штета, долгорочни и ненадоместливи последици за стабилноста и демократијата на Македонија. „Заев вели дека доволно трпеле и оти нема место за натамошно трпение. Македонија ја трпи кризата којашто тој ја создаде цели три години и се' уште ја трпи, но ако стабилноста на државата е во прашање трпението секогаш се исплаќа. Никој не треба да избрзува сега и да направи каков било неделовнички или незаконски чекор и со тоа да ја втурне државата во уште поголема поларизација, тензии, криза и штета за сите граѓани на Македонија“, рече Милошоски. Според него, Заев е ...
сите 340 | | | веќе видена

Меѓународната заедница по изборите очекува да се формира влада која ќе се посвети на реформите во процесот на пристапување во ЕУ. Приоритет во евроинтеграциите се реформите, а за нивно спроведување потребна е функционална влада, истакна германската амбасадорка Кристине Алхаузер која денеска се обрати на Меѓународната конференција „Добри практики за обука во земјите членки на ЕУ“ што се одржа во Секретаријатот за европски прашања. - Кризата во Македонија трае долго и е длабока. Поминаа четири месеци од изборите, па сите и меѓународната заедница очекуваат да се формира влада, но прво треба да се избере спикер во Собранието. Приоритет во процесот на пристапување кон ЕУ се реформите кои треба интензивно да се спроведуваат, а за тоа е потребна функционална влада. Тоа е она што го чекаме, порача амбасадорката Алхаузер на новинарско прашање. Вицепремиерот за евроинтеграции Арбер Адеми се согласи дека политичката криза трае повеќе од две години што е премногу долго, а сега прерасна и во институционална криза. Според ...
сите 26 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел ги предупреди Британците дека не може да се надеваат на истите права како земја членка на ЕУ по „Брегзит“, критикувајќи ги одредените „илузии“ во Велика Британија, кои се во оптек во моментот. „Трета земја нема да ги има истите права или поголеми од земјите членки на ЕУ“, рече таа во парламентот во Берлин пред европскиот самит, на кој треба да се утврди црвената линија на ЕУ во преговорите со Лондон по „Брегзит“. „Може да мислите дека ова е очигледно, но за жал, морам да го кажам ова отворено, бидејќи имам впечаток дека некои луѓе во Велика Британија се' уште имаат илузии во врска со оваа тема. Да се верува дека Велика Британија би можеле да имаат привилегии по напуштањето на Унијата какви што користи сега е губење на време“, додаде таа. Канцеларката изјави дека очекува „тешки“ преговори во следните месеци. „Нема сомневање за тоа“, рече таа. Германија и други европски земји немаат намера да и' дадат на Велика Британија целосен пристап до внатрешниот пазар на ЕУ без ...
сите 116 | | | веќе видена

Лондон - Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави вчера дека Британија би можела да им се приклучи на САД против „сирискиот режим“, без претходно да побара и да добие дозвола од парламентот во Лондон. „Би било многу тешко да му се рече ’не’ на претседателот Доналд Трамп доколку побара од Британија да се вклучи во акција против Башар ал Асад, ако тој одново изврши напад со хемиско оружје“, истакна Џонсон. Во разговор за радио Би-би-си, тој рече дека Британија не може одново да постапи како и пред четири години, кога пратениците во Долниот дом го одбија барањето на тогашната влада на Дејвид Камерон. Во 2013 година, владата не доби „зелено светло“ за учество во планираниот напад, заедно со Американците врз Сирија, во операција што беше разбрана како акција за соборување на Асад од власт, онака како што две години пред тоа беше тргнат од власта либискиот водач Моамер Гадафи. „Доколку Асад одново употреби хемиско оружје, кое е забрането безмалку пред сто години, а САД се подготвени за напад и ...
сите 7 | | | веќе видена

СУТКОЗ тврди дека Атанасов го собрал оружјето од обезбедувањето на 16 стратешки објекти и го складирал во сеф Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално- станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва СУТКОЗ го обвини директорот на „Водовод и канализација“, Александар Атанасов, дека довел во опасност 16 стратешки објекти на претпријатието така што го повлекол вооружувањето на стражарите на тие објекти. На тој начин довел во опасност половина милион жители. Синдикатот на вчерашната прес-конференција побара обезбедувањето на стратешките објекти на „Водовод“ да го преземе Министерството за внатрешни работи. Претседателот на СУТКОЗ, Дарко Димовски, рече дека со оваа одлука што Атанасов ја донесол во февруари ја довел во прашање безбедноста на стратешките објекти, но и на вработените во претпријатието и на граѓаните на Скопје. Тој не беше информиран дали одлуката на директорот е донесена во координација со МВР, но кажа дека за него е нејасно што ќе прави Атанасов со оружјето што ...
сите 3 | | | веќе видена

Илинденка Петрушева, познатата филмска критичарка, публицист, советник-филмолог, промислувач и истражувач на историјата на македонската кинематографија, вчера во Кинотека на Македонија го доби признанието „Златен објектив“ за исклучителен придонес во македонската кинематографија. Признанието и го врачи директорот на Кинотеката, Бошко Грујоски, кој во обраќањето потенцираше дека наградата ја добива најголемиот познавач и неуморен истражувач на филмската уметност кај нас, но и еден од основачите на Кинотеката. „‘Златниот објектив‘“ го доделуваме на денот кога го одбележуваме роденденот на Кинотеката на Македонија, а Илинденка токму пред 41 година работеше на создавањето и формирањето на оваа наша институција. Ги направи првите чекори и филмски програми, кога ги организира првите филмски трибини и дебати, како и средби на филмски професионалци и фестивали – тука мислам на фестивалот „Браќа Манаки“, истакна тој. Посочи и дека Петрушева за многумина била и е синоним за Кинотеката. Илинденка Петрушева укажа дека ...
| | веќе видена

Во училиштето „Тихомир Милошевски“ во Ѓорче Петров е формиран клуб за превенција во кој преку едукативни работилници учениците дискутираат за главни теми од областа на човековите права и правата на децата, насилството, зависностите и сообраќајот, информираат од Советот за локална превенција на Општина Ѓорче Петров. Оттаму потенцираат дека акцентот на работилниците е ставен на превентивните активности и мерките, а присутните се запознаваат и со законските прописи кои учениците самите можат да ги преземат, со цел да се спречат негативните појави во локалната заедница. Истиот проект, најавија од Советот, ќе продолжи да се применува и во останатите шест училишта на локално ниво. Командантот од бригадата за ППЗ информираше дека годинава во општината Ѓорче Петров се евидентирани 96 пожари, а во 20 проценти од нив причина за настанување се оџаците од куќите . „Во општина Ѓорче Петров е изготвен план за превентивни мерки за заштита и спасување од земјотреси, поплави и пожари, а има и планови изготвени од субјекти ...
сите 25 | | | веќе видена

next