Утрински

Белград - Претседателот на Националниот совет на Албанците со седиште во Бујановац, Јонуз Муслиу, вели дека неговиот претседател е Еди Рама, а не Александар Вучиќ. Тој вели дека не го интересира фактот дека на сите документи му пишува дека живее во Република Србија. Во ексклузивното интервју за телевизија „Прва“, Муслиу објаснува зошто албанскиот премиер Еди Рама го смета за свој шеф. „Се разбира дека Еди Рама, е претседател“, вели тој на прашањето дали негов претседател е Александар Вучиќ или некој друг. Според негови зборови, по Уставот на Албанија, Еди Рама е лидер на Албанците, каде и да живеат. На забелешката на новинарите дека на влезот во општината и на документите пишува Република Србија, тој вели: „Нека пишува што сака“ и додава: „ Јас живеам во Прешевска Долина“. Муслиу го повтори ставот, кој го даде веднаш по неодамнешните изјави на Еди Рама и на Хашим Тачи за можното обединување на Албанија и Косово, дека во таков случај треба да се „обедини“ и Прешевската Долина. „Ако навистина се обединуваат ...
сите 51 | | | веќе видена

По одлуката на судот во Колмар да го одбие српското барање за екстрадиција на Рамуш Харадинај, лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово изјави дека „ова е победа на Албанците“ и дека тој од денеска е слободен човек. Харадинај им се обрати на своите приврзаници пред судот кажувајќи дека „оваа битка е добиена“ и им се заблагодари на поддршката. Одлуката на судот за ослободувањето на поранешниот косовски премиер во судницата беше дочекана со аплауз. - Бидејќи сега сум слободен, одам во Стразбур да си го вратам пасошот. Се надевам дека денеска ќе се вратам во Косово. Изгубени се четири месеци, времето е драгоцено, рече Харадинај. На веста за одлуката на францускиот суд да го одбие барањето на Србија, неговата сопруга Анита изјави дека „правдата е бавна, но достижна“. - Победивме. Минавме непотребни и напорни процедури. Оваа ситуација не исцрпе сите нас овде на Косово. Им благодарам на сите за поддршката што ни ја дадоа. Ова е потврда дека војната на ОВК беше оправдана, рече Анита Хардинај, пренесе ...
сите 29 | | | веќе видена

- претседателка на И.Н.Ф.Е. Се подготвувам за „Евровизија 2017“ во Киев. Како новинарка активно следам се' што е поврзано со овој музички настан, па денот главно ми поминува во пребарување на новостите на интернет. Како претседателка на клубот И.Н.Ф.Е. Македонија, контактирам со другите клубови и подготвувам промотивен материјал, што ќе го однесам на евровизиските членови на И.Н.Ф.Е. и другите евровизиски пријатели. - директор на ТВ Морис Деновиве е објавен конкурсот за „Канео фест 2017“, и веќе почна интересот за фестивалот. Овој период се работи на формирање на листата на песни. Како и секој ден, ги исполнувам и дневните обврски во ТВ Морис, Охрид, при крајот на денот се подготвувам за краток пат. - архитект Се' уште сум под импресии од гала-концертот во МОБ - 70 години Македонска опера. Од рано наутро работам на еден од моите архитектонски проекти и нормално, слушам музика од мојата огромна колекција. Попладнево се спремам да одам со велосипед на Водно и потоа повторно со работа на проектот.
сите 2 | | | веќе видена

Потребен е многу поголем ангажман и посредување во мошне динамичната и експлозивна состојба во Македонија. Никому не му е во интерес да дојде до распад на Македонија, истакнува претседавачот на Комитетот за вооружените сили во Сенатот на САД Џон Мекејн во интервју за српската редакција на Гласот на Америка. Коментрајќи ја ситуацијата на Балканот, сенаторот Мекејн оценува дека по огромниот напредок по конфликтот во 1990-те, сега повторно растат тензиите и нестабилноста во регионот, а пример за тоа, како што наведува, е кризата во Македонија. - Веруваме дека тоа е тоа е резултат на изостанувањето на американското и европското лидерство. Учествувавме во решавањето на тамошниот конфликт, имаше многу загубени животи, но во последните години изгледа го напуштивме регионот. Тоа е уште еден пример дека американското лидерство е апсолутно неопходно, вели сенаторот и поранешен кандидат за претседател на САД Џон Мекејн.
сите 3 | | | веќе видена

Лана Вуд, сестра на една од најголемите холивудски диви, Натали Вуд, денес живее со живот на бездомничка. Јавноста ја памети Лана како бонд-девојката Пленти О’Тул во филмот „Дијамантите се вечни“, од 1971 година. Лана и нејзината сестра некогаш биле холивудски крем, а 71-годишната актерка живее во хотелска соба, во близина на Лос Анџелес со ќерката Еван, зетот, тројца внуци и две кучиња. Лана со своето семејство неколку години живеела во изнајмена куќа во Калифорнија, а кога веќе не можеле да си дозволат наем, морале да се отселат. Немале никој да ги прими и завршиле на улица. За нејзината финансиска криза не помогнале ниту високите лекарски сметки на нејзината болна ќерка. Пријател на Лана почнал кампања за собирање донации за нејзиното семејство. До сега собрале повеќе од 6.000 долари, надевајќи се дека ќе соберат доволно за да можат да купат нов дом.
сите 8 | | | веќе видена

Њуjорк - Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова и' забележа на американската новинарка за „изборот на зборовите“ при интервјуто за порталот „Јаху глобал њуз“, посебно истакнувајќи го користењето на зборот „режим“. Захарова ја изнела забелешката на почетокот на интервјуто со новинарката Кејти Курикс, кога таа го споменала „Режимот на Путин во Русија“, наведувајќи дека тој термин е несоодветен. „Дали го користите истиот збор ’режим’ и за американската администрација?“, постави прашање Захарова. Кој збор сакате да го користиме?, одговорила со прашање Курик. „Не знам. Ве прашувам што ви е мотивот? Сметам дека ако народот го избрал претседателот на својата земја, тогаш не станува збор за режим, туку за демократија“, заклучила Захарова.(МИА)
сите 4 | | | веќе видена

Општина Центар го отвори Паркот за миленици што се наоѓа спроти објектот на НИП „Нова Македонија“ во Паркот на новинарите. Паркот, на барање на граѓаните до градоначалникот Андреј Жерновски е двојно поголем од првобитниот план и сега има површина од 900 квадратни метри. Просторот е затворен од три страни со ограда висока 2 метри, а четвртата страна допира до оградата на последната парцела. Во средишниот дел е изработена површина која е исполнета со ризла. Во паркот е поставена урбана опрема и тоа три клупи и шест канти за собирање на изметот од милениците. Исто така, поставени се и дополнителни канделабри. На влезот на паркот се наоѓа информативна табла со правила за користење на паркот.
сите 2 | | | веќе видена

Францускиот суд во Коламру го одби барањето на Србија за екстрадиција на поранешниот лидер на ОВК, Рамуш Харадинај. Тој ќе биде ослободен, а во Коламру во тек е седница, на која е донесена одлука по барањето на Србија за екстрадиција на Харадинај, по кого се трага за воени злосторства врз Србите во текот на 1998 и 1999 година, јави Танјуг. Харадинај во судницата пристигнал десетина минути пред почетокот на седницата, каде го пречекале бројни приврзаници, а во преносот во живо на приштинските медиуми се гледа зајакнато полициско обезбедување. Српското обвинителство го товари Харадинај за воени злосторства на Косово и Метохија кон крајот на ’90-те години од минатиот век.
сите 29 | | | веќе видена

Демонстрантите кои влегоа во Собранието ја зазедоа Пленарната собраниска сала каде претходно Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието. Стотина демонстранти во салата ја пеат химната. Дел од нив се во холот, а дел се обидуваат да влезат во прес салата кадешто се наоѓаат Зоран Заев, пратениците на ДУИ и новинарите. Нашиот репортер од Собрание, јавува за тензична атмосфера и вели дека демонстрантите се обиделе да влезат во прес салата и ја скршиле кваката на вратата. Демонстрантите во холот на Собранието извикуваат „Македонија“, „Нема да ви помине“, „Избори“, и пеат песни со навредлива содржина за Албанците.
сите 15 | | | веќе видена

Во Собранието се случува вистинската драма, која се заканува да добие сериозни размери, откако парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за спикер на Собранието. Најбројни се маскираните лица, со качулки на главата. Демонстрантите со удари ги раскрвавеа Зоран Заев и Дамјан Манчевски, но насилнички и со столици замавнуваат и по други пратеници од СДСМ. Нашата екипа во живо ја пренесува ситуацијата во парламентот. Грааѓаните во се поголем број влегуваат во Собранието, каде ситуацијата станува експлозивна.
сите 54 | | | веќе видена

Врховниот суд на денешното продолжение на општата седница не донесе одлука за рефератот по правното прашање „дали доказите кои се стекнати на незаконит начин можат да бидат употребени како доказ во судска постапка“. Од Врховниот суд потврдија дека расправата по оваа точка е одложена на неопределено време. Во однос на правното прашање за „надлежноста за поднесување на барање за заштита на законитоста“ на седницата била усвоена иницијатива за потреба од донесување на начелен став, но тој не бил усвоен.
сите 6 | | | веќе видена

Вардарци и во реванш четвртфиналниот натпревар го совлада германскиот тим Фленсбург со 35:27 откако првиот меч на гостински терен црвено-црните го добија со 26-24 Македонскиот првак Вардар обезбеди пласман на завршницата односно „фајнал-фор“ турнирот во ракометната Лига на шампиони. Вардарци и во реванш четвртфиналниот натпревар го совлада германскиот тим Фленсбург со 35:27 откако првиот меч на гостински терен црвено-црните го добија со 26-24. Во прекрасна атмосфера во преполната сала „Јане Сандански" вардарци уште од самиот почеток не му дозволија на противникот во ниту еден момент да се понадева дека може да направи изненадување како што тоа беше случај пред три сезони. Првиот дел македонскиот шампион го доби со пет гола разлика 15:10, а во вториот рутинирано ја оддржуваше предноста која на крајот изнесуваше осум гола 35:27. Вардарци се првите кои се пласираа во полуфиналето. Останатите три реванш натпревари од четвртфиналето ќе се играат претстојниот викенд и тоа, во сабота Барселона – Кил (26-28 прв ...
сите 271 | | | веќе видена

Претседателот на Светскаат фудбалска асоцијација (ФИФА), Џани Инфантино, изјваи дека видео-технологијата ќе се користи на натпреварите на Светското првенство во Русија, следната година. Видео-технологијата која вклучува дополнителни судии на стадионот се покажа како многу добра и ФИФА одлучи на Мундијалот во Русија да ја користи при спорни моменти и со тоа да ја зголеми регуларноста на средбите. - Ќе ја користиме новата технологија на СП во Русија. Нема причини тоа да не се случи, кога имаме позитивни искуства од досегашните тестирања, истакна Инфантино. „Видео-судијата“ на неколкуте тестирања се покажа како перфектен. За време на пријателскиот натпревар меѓу Франција и Шпанија во март, на Французите оправдано им беше поништен гол.
сите 4 | | | веќе видена

Сценографијата и костимографијата се на Софија Шнајдер од Германија, кореограф на претставата е Саша Евтимова, а диригент е Џанлука Мартиненги од Италија Со премиера на операта „Травијата“ од Џузепе Верди во режија на Верена Штојбер од Германија, на 9 мај во Македонската опера и балет ќе бидат отворени 45-тите Мајски оперски вечери. Во насловниот лик ќе настапи сопранот Ана Дурловски, диригент е Џанлука Мартиненги од Италија, сценографијата и костимографијата се на Софија Шнајдер од Германија, а кореограф на претставата е Саша Евтимова. За премиерната постановка на „Травијата“ на македонската оперска сцена, режисерката Штојбер вели дека за неа Ведри е еден од најголемите раскажувачи на сите времиња и дека со „Травијата“ тој уште еднаш ги крши табуата. - На сцената не донесува кралеви и кралици или херои, што било пракса на оперските композитори на времето. Напротив, на сцената тој донесува „нормални“ луѓе. Но, и повеќе од тоа: дозволува главниот карактер во операта да биде една жена со низок морал, ...
сите 22 | | | веќе видена

Снежана Калабакова И крајот на животот, чинот на погребувањето на покојникот има своја цена. Најскапиот погреб чини околу 70 илјади денари. Некои од претставниците на погребалните претпријатија во Скопје тврдат дека на градските гробишта во Бутел имало погреб што чинел дури 200.000 денари. Висината на цената варира во зависност од изборот на погребната опрема, а најмногу „скока“ ако се купи ковчег – саркофаг, кој чини 120.000 денари. Во оваа сума секако не е вклучена цената за гробно место, кое на гробиштата „Бутел“ само со бетонски фундамент без никаква надгробна плоча чини 11.824 денари. А, ако е се' според христијанските обичаи, на тоа мора да се додаде и последниот ручек за душа на покојникот, чија цена зависи од изборот на локалот, менито и бројот на луѓе. Кога на крајот ќе се пресмета и чинењето на изградбата на споменикот, потоа сите помени, парите за свештениците, ќе се заклучи дека умирачката е навистина скапа работа, особено во главниот град. За погреб во Битола, пак, велат на човек му се потребни ...
сите 24 | | | веќе видена

1. НЕРВЕН СИСТЕМ Кога е под стрес - физички или психолошки - телото одеднаш ги менува енергетските ресурси за да ја спречи забележаната закана. Во т.н. „фајт ор флајт“ (бори се или побегни) реакција, симпатичниот нервен систем им сигнализира на надбубрежните жлезди да излачат адреналин и кортизол. Овие хормони го забрзуваат ритамот на срцето, го зголемуваат крвниот притисок, го менуваат дигестивниот процес и ги зголемуваат нивоата на гликоза во крвта. Кога ќе помине кризата, системите во телото вообичаено се враќаат во нормала. 2. МУСКУЛНО-СКЕЛЕТЕН СИСТЕМ Под стрес, мускулите се напнати. Контракцијата на мускулите во продолжени периоди може да предизвика напнатост и болки во главата, мигрена и различни мускулно-скелетни состојби. 3. РЕСПИРАТОРЕН СИСТЕМ Стресот може да го отежне дишењето и да предизвика брзо дишење - хипервентилација - што може, пак, да предизвика напади на паника кај некои луѓе. 4. КАРДИОВАСКУЛАРЕН СИСТЕМ Акутниот стрес - моментен стрес, на пример заглавување во сообраќај - предизвикува ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонија е лошото момче на Балканот кога е во прашање слободата на медиумите, оцени невладината „Репортери без граници“. Во својот најнов извештај што се однесува за ланската година, оваа организација ја рангираше нашата земја на 111. место во светот што е подобрување од седум позиции во однос на претходната 2015. Општата оцена е дека слободата на медиумите во светот никогаш не била толку загрозена. Водечки на листата од 180 држави се Норвешка, Шведска, Финска и Данска, а на дното се Северна Кореја, Еритреја и Туркменистан. „Слободата на медиумите бележи пад во целиот регион, но ерозијата на владеењето на правото е најмногу видлива во Македонија, која е кандидат за членство во Европската Унија. Клеветата беше отстранета од кривичниот закон во 2012 година, но обвиненијата се заменети со граѓански парници, со можност за тешки парични и затворски казни за новинарите и за сопствениците на медиумите. Имаше многу известувања за закани, насилство, малтретирање и заплашување на новинарите за време на политички ...
сите 33 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот в понеделник ќе ја посети Македонија и ќе има средби со лидерите на партиите со цел да ги ангажира околу процесот на формирање влада, билатералните односи и неопходните реформи за евроатлантските интеграции Претседателот Ѓорге Иванов продолжува да ги игнорира високите претставници од меѓународната заедница кои доаѓаат во земјава во обид да помогнат во изнаоѓање решение за излез од политичката криза. Тој нема да оствари средба ниту со заменик-помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, кој в понеделник на 1 мај ќе ја посети Македонија, бидејќи веќе, како што соопштија од неговиот кабинет, имал зацртана агенда. „До кабинетот на претседателот на Република Македонија беше упатено барање за средба со заменик-помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, но со оглед на претходно утврдените обврски на претседателот на Република Македонија, Ѓорге ...
сите 163 | | | веќе видена

Балкан енерџи груп (БЕГ) годинашната грејна сезона ќе ја заврши со нови 2.300 потрошувачи, од кои речиси половината се потрошувачи кои во минатото се исклучиле од системот, информираат од компанијата. Оттаму посочуваат дека Бордот на директори констатирал оти големиот број нови потрошувачи во грејната сезона 2016-2017 е резултат на високиот квалитет и конфорт, проследен со конкурентна цена на централното во споредба со останатите начини на греење, можноста за бесплатно приклучување кон системот и еколошкиот придонес за градот. - Раководствто на БЕГ одлучи да продолжи со реализација на инвестицискиот циклус за натамошна модернизација и воведување висока технологија во целокупниот систем за централно греење, со што ќе се зголеми неговата ефикасност и атрактивност за потрошувачите и ќе се создадат услови за натамошно зголемување на искористеноста на системот кој има можност да прими и услужи двојно повеќе корисници од сегашните. На ваков начин, ќе се отвори простор за натамошно намалување на цената за крајните ...
сите 7 | | | веќе видена

next