Утрински

Марјан Лазовски селекторот на женска кошаркарска репрезентација на Македонија го објави списокот на кошаркарки за првиот собир на репрезентацијата која на почетокот на јуни ќе биде домаќин на силен меѓународен турнир. На списокот на Лазовски се 17 кошаркарки меѓунив и Американката Криси Гивенс, потоа Јелена Антиќ од Лулеа и неколку кошаркари кои студираат во САД, како и неколку кошаркарки од домашниот шампионат пред се екипите финалисти во плејофот Бадел и Вардар. Првиот собир селекторот Лазовски го закажан за 26 мај, во Скопје. На турнирот кој ќе се одржи во Скопје, од 2 до 4 јуни, покрај нашите кошаркарки ќе настапат и селекциите на Бугарија, Јапонија и на Босна и Херцеговина.
сите 2 | | | веќе видена

Софија - Со голем поетски митинг вечерва во Македонскиот културно-информативен центар во Софија започна јубилејното 10-то издание на „Македонска книжевна визита“, чија цел е афирмација на македонската литература во соседна Бугарија и градење врски меѓу двата книжевни света. Пред присутните се обрати директорот на Македонскиот културно-информативен центар Васко Шутаров кој истакна дека за овие 10-тина години се изорани многу нови бразди на препознавање, зближување и вистинско партнерство меѓу двете соседски култури, особено на планот на книжевноста преку создадените десетици и десетици нови пријателства и проекти, нови книги. - Оваа визита, 10–та по ред, помогна и го поттикна преведуваштвото и книгоиздаваштвото, но најнапред создаде вистински и трајни релации меѓу мајсторите на зборот од двете земји, истакна Шутаров. Владимир Цветкоски уредник во книгоиздателството „Макавеј“ од Скопје кое е организатор на книжевната визита во соработка со МКИЦ, изрази задоволство што оваа културна манифестација чија мисија е ...
сите 26 | | | веќе видена

Македонската претставничка на годинашниов Евросонг, Јана Бурчевска, која што настапи со песната "Танцувам сама" (Dance Alone), остана без пласман во големото финале в сабота во Киев, Украина. Таа имаше извонреден настап, со кој што ги освои симпатиите на публиката, но и со промотивниот спот непосредно пред излегувањето на сцената во кој што објави дека е бремена. Во една сцена од спотот како најава пред секој настап на учесниците на евровизискиот фестивал, таа се појави на ехо преглед во гинеколошка ординација. Кулминацијата следуваше подоцна, во паузата пред соопштување на резултатите од второто полуфинале, кога нејзиното момче Александар, кој што е дел од бендот, ја запроси Јана, а таа со големо "Да " го прифати предлогот, пред милионскиот аудиториум на најпопуларното музичко шоу во светот. Македонија и покрај извонредниот настап на Бурческа, сепак, не успеа да го прекине петгодишниот пост без пласман во Евровизиското финале. Во финалето вечерва се пласираа и Бугарија, Белорусија, Хрватска, Унгарија, ...
сите 128 | | | веќе видена

Париз - Вечерва во организација на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации ИНАЛКО во Париз и на Амбасадата на Р. Македонија во Р. Франција, се одржува македонска вечер, јавува дописникот на МИА од Париз. На настанот ќе се претстават студентите по македонски јазик од институтот, преку читање поезија и проза на македонски јазик и преку музичка изведба на македонски народни песни. На програмата се стихови од Ацо Шопов, Блаже Конески, Влада Урошевиќ, Никола Маџиров, Николина Андова-Шопова... Во организацијата и во подготовката на програмата за настанот, кој ќе се одржа во просториите на Амбасадата во Париз, освен студентите-македонисти, се вклучени и шефот на катедрата за македонски јазик на ИНАЛКО, Фроса Пејоска-Бушро, потоа Александра Николоска-Сондермајер, предавач на институтот, како и в.д. амбасадор на Р. Македонија во Р. Франција, Габриел Атанасов. На настанот се очекуваат гости од македонската дијаспора во Франција, како и многумина француски пријатели и љубители на македонскиот јазик, на ...
сите 11 | | | веќе видена

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска беше извршено извлекувањето на полуфиналните двојки за Купот на Македонија. Најверојатно големите ривали Вардар и Металург ќе ги одмерат силите во полуфиналето. Ракометарите на Вардар поради европските настапи ја немаат завршено четвртфиналната групата, но тие се апсолутни фаворити против Борец и со евентуална победа ќе треба да играат против Радовиш. Со триумфи на двата натпревара тие ќе се изборат за полуфиналето против Металург. Во второто полуфинале ќе играат Еурофарм Работник и Охрид. Завршницата ќе се одржи на 20. и 21. мај во Битола, а Еурофарм Работник заедно со РФМ ја имаат улогата на организатори. Женското полуфинале на Купот на Македонија (завршниот турнир) ќе се одигра во Скопје, а домаќин ќе биде Металург. Во полуфиналните дуели ќе играат: Вардар – Гевгелија и Металург – Прилеп.
сите 140 | | | веќе видена

"Од објект до субјект - Македонија во меѓународните односи" на дипломатот и истражувач на државно-правната историја на Македонија, е новата книга на Виктор Габер. Книгата е во издание на фондацијата "Фридрих Еберт", канцеларија во Македонија. Во студијата тој се осврнува на генезата на традиционалните, културните, и политичките услови за формирање на масовно чувство и потреба од постоење на самостојна македонска држава. Во книгата опширно се следат овие процеси с? до предизвиците за зачувување на статусот на суверена и независна држава, субјект на меѓународната сцена, на актуелната политичка карта на светот. Во препораките за книгата на Габер се нагласува дека таа излегува од класичната историска наративна фактографија, додавајќи му го на текстот потребниот теоретски пристап од областа на идентитетите, антропологијата и културолошкиот контекст. Оваа студија е приспособена за секој читател без оглед дали станува збор за студент, научник, дипломат, но е релевантна и за пошироката академска и стручна јавност.
сите 2 | | | веќе видена

Домот за деца без родители „11 Октомври" е добитник на првата награда за најдобар филм во Бари, Италија, на регионалниот фестивал за филм и детски цртажи Bene- Male. Станува збор за филмот „Два света", краткометражен, што децата го снимија со своите воспитувачки на дадената тема од организаторите „Здрава љубов- болна љубов". Го прикажува животот на едно девојче во домот за деца без родители и животот на друго девојче во сопствен дом со своето семејство. - Премногу сме горди и среќни за успехот на филмот на нашите дечиња. Фестивалот традиционално се одржува секоја година во Италија и е посветен на децата, нивниот развој, детството. Се претставивме со филмот „Два света", кој ни донесе голем успех и признание, изјави директорката на „11 Октомври" Ристенка Атанасова. Покрај учеството во филмскиот дел на фестивалот, беа претставени и цртежи од децата, а претставниците од Домот учествуваа и во трибина на тема семејно насилство.
сите 4 | | | веќе видена

Македонската судиска двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов е одредена да го суди полуфиналето во ракометната Лига на шампиони меѓу Веспрем и ПСЖ што се игра на 3.јуни во Келн. Во второто полуфинале во кое игра македонскиот шампион Вардар против Барселона судии ќе бидат Вацлав Хорачек и Јиржи Новотни од Чешка. Во недела на 4. јуни „малото финале“ ќе го судат Матија Губица и Борис Милошевиќ од Хрватска, додека за финалето се делегирани германските судии Ларс Гепел и Маркус Хелбиг.
сите 11 | | | веќе видена

Во годинашново финале на Лигата на шампиони во фудбал ќе играат мадридски Реал и Јувентус, откако вечерва во полуфиналето во Мадрид помеѓу градските ривали, Атлетико не успеа да ја надомести разликата од пред две недели. Атлетико победи на "Висенте Калдерон" со 2:1, но фудбалерите на "кралскиот" клуб ќе играат во Кардиф со италијанскиот првак благодарение на убедливиот триумф од 3:0 на првиот полуфинален натпревар. Малкумина очекуваа чудо на овој натпревар, но дека е тоа можно најавија на почетокот домашните фудбалери на кои им беа потребни само 16 минути да поведат со 2:0. Најпрвин поведоа во 12 минута преку Нигез по асистенција на Коке, а на 2:0 зголеми Гризман од пенал во 16 минута. И во продолжението имаше многу возбудувања, но се играше претежно на средината на теренот. Во 42 минута Реал по една акција успеа да намали на 2:1, со голот на Иско, по додавање на Тони Крос, резултат кој остана до крајот на натпреварот и кој беше повеќе од доволен за 16. финале за Реал во Лигата на шампиони. Во другиот ...
сите 41 | | | веќе видена

Македонската претставничка на годинашниот избор на песна на Евровизија, Јана Бурчевска вечерва со песната "Dance alone" ќе настапи на втората полуфинална вечер што ќе се одржи во Киев, Украина. Освен Македонија, на втората полуфинална вечер ќе настапат и Австрија, Србија, Малта, Романија, Холандија, Унгарија, Данска, Ирска, Сан Марино, Хрватска, Норвешка, Швајцарија, Белорусија, Бугарија, Литванија, Естонија и Израел. За пласман во финалето ќе одлучуваат гласовите од публиката, како и гласовите од националните жири комисии од земјите учеснички на втората полуфинална вечер и од Германија, Франција и Украина. Годинава, Македонската радио телевизија за членови на националното стручно жири ги делегира Александар Масевски, Силвана Мучиќ Плевнеш, Антонија Гиговска, Марко Марк и Калина Велковска. Од првата полуфинална вечер што се одржа во вторникот пласман во финалето обезбедија Шведска, Австралија, Белгија, Азербеjџан, Португалија, Грција, Полска, Молдавија, Кипар и Ерменија. Директниот пренос од втората ...
сите 198 | | | веќе видена

Балетот на Хрватскиот народен театар од Сплит почнува турнеја во Македонија. Вечерва во салонот на Македонската опера и балет, со почеток во 20 часот ќе се претстави истакнатиот македонски танчар и кореограф, Игор Киров, во улога на уметнички директор на балетот на Хрватскиот народен театар од Сплит. Киров ќе го предводи балетот "На пат", музичко-сценско дело што се наоѓа на работ меѓу сонот и реалноста .Балетот е комбинација од класични и од современи танцови елементи во изведба на 17 танчари.. Во "На пат", уметничкиот директор како музичка подлога ги користи "Голдберг-варијациите" на Јохан Себастијан Бах. Во главните улоги се Екатерина Кузњецова, Матеа Милас, Габриела Меде, Ева Карпиловска, Иван Бојко и Урош Шкапер. Со овој балет, Игор Киров исцртува уште еден оригинален кореографски потпис каде што неизмерниот талент, автентичноста и уметничката рефлексија му овозможуваат да допре онаму каде што повеќето други кореографи не успеваат. В петок, во Центарот за култура во Битола, Киров ќе гостува со ...
сите 7 | | | веќе видена

Со гала вечер во Македонскиот народен театар во Скопје вечерва почнува Неделата на турски филмови во Скопје. Стартот ќе биде означен со филмот "Долга приказна", кој е во режија на познатиот турски режисер Осман Синав и со главна улога на еден од најпознатите филмски ликови во Турција, Кенан Имирзалиоглу. На репертоарот на Неделата на турски филмови се и "Танц со Којотите 4", "Чанаккале", "Крајот на патот", "Збогум Катја", "Раната на мојата мајка", како и многу други. Со исклучок на гала вечерта, сите останати проекции ќе бидат прикажани во киното "Милениум" со почеток од 17. 20 часот. Дел од режисерите кои ќе прикажат свои филмови се Осман Синав, Онер Килич, Мурат Шекер и Ахмет Сонмез, а дел од актерскиот тим се Емре Кизилирмак, Дерја Шенсој, Ајчин Инџи, Тургај Килич и Бурак Демир. Настанот е под покровителство на главниот советник на претседателот на Турција г-дин Јалчин Топчу, Министерството за култура и туризам на Турција, Институтот "Јунус Емре" и Турската меѓународна агенција за соработка и развој ...
сите 7 | | | веќе видена

Почина познатиот италијански диџеј и продуцент на транс музика, 47 годишниот Роберт Мајлс. Диџејот кој на јавноста и е најпознат по хитот "Children" замина по долгата борба со болеста, која ја криеше од јавноста, пренесува "ДЈ Маг Италија". Италијанецот често беше гостин и во скопските дискотеки. Хитот кој го прослави се најде на врвот на топ-листите во 12 земји низ светот. "Трагичните вести за смртта на еден од најталентираните уметници од нашето време многу ме вознемирија. Ќе ми недостигаат нашите борби, караници, критики и пресуди, но посебно твојот талент за пронаоѓање на вистинскиот звук и мелодија", изјавил неговиот долгогодишен пријател Џо Ти Ванели.
сите 9 | | | веќе видена

Јавноста, колегите и пријателите се простија од познатиот музичар Зоран Маџиров. Некои од нив напишаа проштални пораки на фејсбуки неговите колеги, а во негова чест, есеистот, поет и прозаист Владимир Мартиновски напиша песна насловена како "Порака во шише". " Патувај Зоки, свири им таму да се веселат, да играат, нозете да ги болат. Не го дочекавме 50. роденден заедно ", напиша композиторот Валентино Скендеровски во својата проштална порака на социјалната мрежа "Фејсбук".Ребека Јанковска Ристески се збогува со пораката " Збогум драг наш, единствен, уникатен Зоки? Светот ќе занеме за миг кога ќе чуе кој заминал и колку многу ќе тажи по твоите специфични перформанси со енергија која ги отклучува сите срца и насмевка која ги топи сите души. Тажна вест и многу солзи...“ "Почивај во мир маестро... еден беше Зоран Маџиров... животот е еден миг... тажно, тажно..", напиша Весна Петрушевска. Роберт Алаѓозовски се прости со зборовите "Голема загуба за македонската култура е смртта на маестро Маџиров. Ја споделувам ...
сите 29 | | | веќе видена

Јувентус е првиот финалист во Лигата на шампиони, откако и во реваншот неговите фудбалери беа подобри од Монако, овој пат со 2:1, и со вкупни 4-1 обезбеди пласман во финалето што ќе се одржи во Кардиф. Натпреварот почна жестоко од страна на италијанскиот шампион, чии фудбалери имаа шанса во 22. минута, преку Игуан, а неколку минути подоцна и преку Манџукиќ да дојдат во водство. Првиот гол беше постигнат во 33. минута кога Манџукиќ успеа да пласира одбиена топка под пречката. Пред крајот на првиот дел од натпреварот беше постигнат и вториот гол за Јувентус, кога по корнер, Алвеш неодбранливо стрелаше во голот на Монако. И во вториот дел се играше возбудлив фудбал со шанси на двете страни, а голот за гостите го постигна Мбапе во 69 минута кога успеа да го надмудри голманот на Јувентус, Буфон и да намали на 2:1. Во вториот полуфинален натпревар во Мадрид вечерва играат градските ривали Атлетико и Реал. Кралскиот клуб има висока предност од 3:0 и голема шанса да дојде до ново финале во Лигата на шампиони.
сите 118 | | | веќе видена

Со премиера на "Травијата" од Верди, нова постановка во режија на Верена Штојбер од Германија и со сопранистката Ана Дурловски во насловната улога вечерва беа отворени 45. Мајски оперски вечери. Претставата ќе биде репризирана на 11 мај. Претставата, со извонредната режија и сценографија, како и настапот на солистите, пред се на Дурловски, хорот и оркестарот, ги одушеви присутните во полниот салон на Македонската опера и балет. Фестивалскиот оган на 45. Мајски оперски вечери го запали првенецот-тенор Ѓорѓи Цуцковски. На фестивалската програма годинава се пет оперски и три балетски претстави, два солистички рецитали и две изведби на мјузиклот "Тајно моја", а покрај македонски изведувачи, ќе настапат и гости од повеќе земји. "Травијата" беше најавена како ново читање на најпопуларната и најизведувана опера во МОБ. Овојпат е во режија на Верена Штојбер од Германија, сценограф и костимограф е Софија Шнајдер, кореограф е Саша Евтимова, а диригент Џанлука Мартиненги од Италија. Режисерката Штојбер на ...
сите 56 | | | веќе видена

Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи ќе играат во финалето на кошаркарскиот шампионат на Македонија. Двете екипи со максимални 3-0 во победи ги добија полуфиналните дуели против Куманово и Работнички. Бранителот на титулата МЗТ Скопје Аеродром во третиот меч против Куманово кој се играше попладнево во малата сала на СЦ "Јане Сандански" забележа убедлива победа со 84:64. Во салата "Градски парк", екипата на Карпош Соколи беше подобра од Работнички со 76:65 и со конечни 3-0 во победи се избори за своето прво финале во плејофот. Финалната серија ќе се игра во три добиени натпревари, наизменично дома-госити, а според календарот треба да започне во недела. Сепак, потврда за првиот финален меч се очекува од канцеларијата на МКФ. Предноста на домашниот терен ќе ја има МЗТ Скопје
сите 80 | | | веќе видена

Британскиот принц Хари и неговата идна принцеза американската актерка Меган Маркл повеќе не се кријат од медиумите кои веќе неколку месеци будно ги следат. Папараците кои ја следат среќната двојка досега само еднаш успеаја да ги забележат заедно - за време на една прошетка и романтична вечера. Со оглед на фактот дека нивната врска стана јавна и дека Хари веќе зборуваше за неа, тие одлучиле заедно да се појавуваат на јавните собири. Принцот Хари, всушност, настапуваше на еден ексклузивен поло натпревар пред голем број познати гости, меѓу кои беа и Еди Редмајн и Мет Смит. Фотоапаратитепред неколку дена ја уловија, Меган меѓу навивачите на нејзиниот сакан на поло натпревар во Аскот, по што го награди со страсна прегратка! Неговата идна принцеза изгледаше прекрасно во син фустан, комбинацијата ја надополни со бело палто и постојано беше со насмевка на нејзиното лице. По натпреварот, Меган и Хари разменуваа нежности необични за љубопитните погледи.
сите 13 | | | веќе видена

Mакедонскиот филм "Златна петорка" доби врвна италилијанска награда за филм. Тој е прогласен за најдобар странски филм "Златен грифон" на филмскиот фестивал во Перуџа, што се одржа минатата недела. Perugia Love Film Festival" е нов независен интернационален филмски фестивал во Италија кој третира теми поврзани со љубовта. "Златна петорка" јво италијанските медиуми филмот беше претставен како носталгична љубовна приказна која низ судбината на ликовите ги опишува пожртвуваноста и копнежот на младите од Македонија во 50-тите години од минатиот век. Сценариото за овој македонски филм е инспирирано по вистинит настан од 1951 и е работено по мотиви на Братислав Ташковски. Продуцент е Дејан Милошевски, директор на фотографија е Апостол Трпески, монтажер Андрија Зафрановиќ, сценограф Кирил Спасески, костимограф Нела Тодоровска, шминка Ирена Сенокозлиоска, музиката е на Дарко Спасовски и Горан Керкез. Во филмот улогите ги толкуваат актерите Славко Штимац, Јана Стојановска, Љупка Џундева, Игор Ангелов, Петар ...
сите 36 | | | веќе видена

Серијата пансион "Преспав" ќе се врати на ТВ примениците. Падна првата клапа од снимањето на втората сезона од овој серијал. Во игра останува врвната актерска постава која ја сочинуваа: Јелена Јованова, Тијана Дапчевиќ, Игор Ангелов, Игор Стојчевски, Васил Зафирчев, Горан Стојановски, Владо Јовановски и Адриан Азири.Но. од екипата си заминувана Владо Јовановски на чие место продолжува Игор Џамбазов, кој се очекува да донесе нова димензија на серијалот. "Преспав" е првиот македонски сит- ком проект, целосно осмислен и одработен од македонски продуценти, сценаристи и актери, кои вложија сериозен труд и култивираа бесценето знаење и искуство за вакви слични понатамошни проекти. Секоја епизода е инспирирана од општествена тема, актуелен проблем или конфликт, и разрешница која предизвикува смеа, но воедно пружа и реален пристап. Сценаријата се на: Елеонора Венинова, Сашо Кокаланов, Венко Андоновски и Димитар Банов. Композитор на певливата музика од најавната шпица е на Мите Димовски од студиото Тралала. ...
сите 17 | | | веќе видена

next