Утрински

Мегапопуларната британска виолинистка Ванеса Меј вечер ќе настапи во Вип Арена "Борис Трајковски" во Скопје. Ова е единствен настап на познтата музичарка во регионот, а концертот го организира Прагма продукција со поддршка на Министерство за култура и Македонската филхармонија. Атрактивната Ванеса Меј Венкорн Николсон професионално позната како Ванеса Меј, некогаш била нарекувана "чудо од дете", а сега е една од најпознатите виолинистки на сите времиња. Позната е по необичниот спој на техно и класичниот стил во своите изведби. Уште на 16 години ги поместува музичките граници кога го објавува албумот "Violin Player" формирајќи необичен микс на џез, поп и техно звук, но се издвојува и по нејзините сценски настапи и необичен изглед. Албумот веднаш по објавувањето се нашол на Топ-листите во над 20 земји од светот. Првиот солистички концерт го имала на само 9 години, а на 10 веќе настапувала со симфониски концерт. До нејзините 13 години веќе објавила три албуми. Ванеса Меј е запишана во Гинисовата книга на ...
сите 34 | | | веќе видена

Париз – Македонската тенисерка Лина Ѓорческа оваа недела се искачи на 180 место на ВТА листата што е нејзин најдобар пласман во кариерата. Таа има вкупно 300 поени. На следното рангирање најдобрата македонска тенисерка ќе има нов напредок од околу 10-тина места, бидејќи поените од фјучрсот од Рим не и се запишани. Ѓорческа има скок од две места и на листата во двојки каде со 580 поени се наоѓа на 130. место. Следниот настап Ѓорческа треба да го има во квалификациите на Ролан Гарос.
сите 41 | | | веќе видена

Дерби натпреварот од 33.коло од Првата фудбалска лига одигран попладнево на Националната арена „Филип Втори“ меѓу Работнички и Вардар заврши без победник 2:2. Шампионот Вардар поведе во 36.минута преку Џамбули Џигаури. Работнички изедначи преку Нехар Садики во 54.минута. Вардар имаше ново водство во 60.минута со голот на Тигран Барсегјан, а конечните 2:2 ги постави Горан Силјановски во 87.минута. На другите денешни дуели од оваа рунда: Ренова – Силекс 1:0, Брегалница – Победа 1:2 и Македонија ЃП – Шкендија 2:3. Вчера Пелистер го совлада Шкупи со 1:0. Табела: Вардар 76 бодови, Шкендија 65, Работнички 53, Пелистер 51, Ренова 48, Силекс 42, Победа 35, Шкупи 33, Брегалница 21, Македонија ЃП 19.
сите 69 | | | веќе видена

Изминативе четири дена, од 11 до 14.мај, Скопје и Македонија беа домаќини на Европското првенство во кајак на диви води, на кое учествуваа 70 натпреварувачи од 18 држави. Првите два дена се одржаа натпреварите во „класик“ на реката Вардар од „Мостот на Обединети Нации“ до стара градска плажа (кај КК ИЛИНДЕН 90 СКОПЈЕ). На првото свечено доделување на медали присувствуваше и претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, кој е и почесен претседател на Европското првенство и ги додели медали во дисциплината К1 жени. Вчера и денеска се одржаа натпреварите во дисциплината спринт на диви води, традиционално на кајакарската патека на реката Треска. Македонската репрезентација на шампионатот броеше вкупно седум натпреварувачи, а наш најдобар натпреварувач е Љубомир Спасиќ кој на ова Европско првенство заврши како 17. Кајакарската федерација на Македонија се покажа како одличен домаќин, а воедно за организаторите беше доделена и плакета од страна на потпретседателот на Европската кајак асоцијација Мирослав ...
сите 6 | | | веќе видена

Вкупно 14 нови дела покрај досегашните 1.000 од проектот „Превод на стручни и научни книги и учебници“, беа промовирани денеска во специјализираната читална во Градскиот трговски центар во Скопје. Како што рече заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски, проектот покажа одлични резултати и продолжува да се имплементира. Ќе биде надграден со превод на нови 200 светски наслови, по 50 во следните четири години. Концептот за превод е веќе дефиниран. Читалната, пак, утре одбележува шест години постоење, период во кој надмина бројка од еден милион посетители. - Новите 14 стручни книги кои се пред нас на денешната 64. промоција од почетокот на проектот или прва на книги од новата едиција, се од областа на медицината, стоматологијата, земјоделските науки и педагогијата. Од овие области ќе бидат и преостанатите дела предвидени за превод во оваа календарска година, рече Ристовски. Во 2018-та ќе бидат преведени наслови од природно-математичките науки и од економијата, а потоа и од областа на правото, ...
сите 6 | | | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поведоа со 1-0 во финалната серија од плеј офот откако вечерва на домашен терен го совладаа тимот на Карпош Соколи со 77:76 (19:21; 22:19; 12:21 и 24:15). По изедначеното прво полувреме во третиот период гостите со серија од 9-0 имаа водство по 30 минути од 61:53. Но, првакот „се врати“ во последната четвртина откако имаше серија од 18-2 и на две минути пред крајот водеше со 76:67. Сепак Карпош Соколи со три тројки стигна до изедначување од 76:76. МЗТ Скопје преку Ксавиер Темс, кој реализираше едно од двете слободни фрлања поведе со 77:76 на 17 секунди пред крајот, а Доминик Мавра не го реализираше последниот шут за гостите. Ѓорѓе Дреновац од МЗТ Скопје со 26 поени беше најефикасен, додека Кендрик Пери кај Карпош Соколи постигна 21 поен. Натпреварот број 2 од финалната серија се игра во вторник од 20 часот во Вип Арената во СЦ „Борис ТРајковски“.
сите 123 | | | веќе видена

Белград - Македонската репрезентација во традиционално карате имаше успешен настап на Балканскиот шампионат, што се одржа во Белград освојувајќи три први места или вкупно 14 медали (3 златни, 4 сребрени, 7 бронзени). Конкуренцијата на првенството беше силна, а се одржа во спортскиот центар „Шумице“ во Белград, од 12 до 14.мај. Шампионатот се одржа во повеќе возрасни категории: сениори, младинци, јуниори, кадети и деца. Златните медали за Македонија ги освоија: Бојан Богдановиќ и Берта Милевска во дисциплината Енбу мажи и жени кај сениорите и во истата дисциплина кај децата Иван Трпковски и Катарина Дробниќ. Првото место го освои и тимот во дисциплината кумите кај децата во женска конкуренција. На Балканскиот шампионат учествуваа 10 репрезентации: (Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Грција, Црна Гора, Хрватска, Словенија, Романија, Турција и Бугарија).
сите 7 | | | веќе видена

Барселона – Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, триумфираше на трката за Големата награда на Шпанија. Тој со подобра тимска тактика успеа да стигне до победничкиот пехар откако во 44. круг го мина Себастијан Фетел од Ферари. Инаку, Фетел имаше лидерско место откако откако во првиот круг успеа да го мине Хамилтон. Другите два болида на Мерцедес и на Ферари не ја завршија трката. Раиконен (Ферари) во првиот круг имаше судар со Макс Ферстапен, а Валтери Ботас (Мерцедес) се откажа во 38. круг поради проблем со моторот. Третото место го освои Даниел Рикардо од Ред Бул, а зад него се пласираа: Серхио Перез, Естебан Окон, Нико Хилкенбург. Во генералниот пласман во водство е Фетел со 104 бодови, пред Хамилтон со 98 бодови. На третата позиција е Ботас со 63, а на четвртото место е Раиконен со 49. Следната трка ќе се вози на 28.мај во Монте Карло за Големата награда на Монако.
сите 28 | | | веќе видена

Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија неделава што измина беше вклучен во организација на меѓународната „Европска ноќ на литературата“, која годинава се одржа шести пат. КИЦ беше домаќин и на 10-тата книжевна визита со 12 писатели од Македонија, на која беше одбележана 25-годишнината од потпишувањето на првиот договор за соработка помеѓу Друштвото на писателите на Македонија и Сојузот на писателите на Бугарија. КИЦ оваа година, меѓу другите настани, ќе ги промовира книгите од македонски автори кои се преведени на бугарски јазик преку Конкурсот на Министерството за култура за субвенционирање странски изавачи кои објавуваат преводи на македонски дела. - Во последните две години се издадени преку 25 нови наслови. Годинава почнавме проект за промоција на сите тие книги. Во април промовиравме романи на шест македонски писатели од помладата генерација, млади но веќе наградувани во нашата земја со „Роман на годината“ и со други престижни награди. До крајот на годината ќе промовираме дела ...
сите 20 | | | веќе видена

„Скопје сака птици“ е мотото на прославата што ќе се одржи денеска напладне во Градскиот парк, по повод Светскиот ден на птиците преселници. Прославата ја организира Македонското еколошко друштво кое преку квизови, игри, креативни задачи и набљудување птици, сака да потсети дека и тие се жители на градот. - Сакаме заедно со скопјани да ги прославиме пристигнатите птици преселници и да им посакаме успешно гнездење. Потребно е одржливо управување со природните ресурси, со секое дрво и секоја водена површина, потребна е природа во Скопје, велат организаторите. Годинашна тема на Светскиот ден на птиците преселници е „Нивната иднина е и наша иднина - Здрава планета за преселни птици и луѓе“. - Птиците преселници и луѓето ја делат истата Планета, а со тоа и истите ограничени ресурси. Птиците преселници се показатели за здрава Планета и функционални еко-системи бидејќи нивната миграција ги поврзува континентите, нагласуваат од Македонското еколошко друштво. Птиците преселници поминуваат и до 14.000 километри низ ...
сите 5 | | | веќе видена

Во рамките на 45. Мајски оперски вечери, денеска на големата сцена на МОБ гостува уметничкиот ансамбл „Нова Опера“ од Украина кој ќе го изведе музичко-сценскиот перформанс „Опера-реквием Јов“. Композитори се Роман Григорив и Илија Разумејко, диригент е Роман Григорив, а режисер Влад Троицки. Настапуваат Марјана Головко - сопран, Ана Марич - сопран, Олександра Турјанска - мецо-сопран, Андреј Кошман - баритон, Руслан Кирш - баритон, Јевгениј Ракманин - бас, Јана Марчинска - виолончело, Андреј Надолскиј - перкусии, Илија Разумејко - пијано, Александар Михајловски – наратор. Опера-реквиемот „Јов“ претставува музички перформанс за препарирано пијано, виолончело, перкусии и гласови. Музиката на делото ги комбинира музичкиот минимализам и авангардната експресија, некласицизмот и рок-музиката. Полифоните хорски епизоди и инструменталните интерлудиуми се менуваат со делници што го користат целиот дијапазон на човечкиот глас: од класична, џез и фолклорна интерпретација, до дишење, врисоци, шепотења и аликвотно пеење. ...
сите 39 | | | веќе видена

Португалија вечерва ја слави првата победа на Евросонг, извојувана уверливо како со гласовите од стручните жирија, така и од телевоутингот. Едноставниот, но харизматичен музичар Салвадор Собрал и ја донесе првбата победа на неговата земја која настапува на еврововизиските фестивали веќе половина век. Тој ја освои Европа на 62. издание на Евросонг со песната "Amae Pelos Dois", која што ја изведе на мајчиниот португалски јазик. Речиси и да не се паметат толку "дванаесетки" кои што се редеа од стручните жирија. Неговата нетипична изведба предизвика посебно внимание и ги остави фаворизирате Италија, Франција,, Белгија ипесните на другите земји зад себе. Македонија своите 12 поени ги даде за бугарскиот претставник, седумнаесетгодишниот Кристијан Костов, кој имаше одличен настап, и чија песна произлезе од истото студио, како и македонската и српската. Тој исто така беше еден од фаворитите и единствен имаше можност да ја однесе победата по пребројувањето на гласовите од телефонското гласање, но тоа сепак не се ...
сите 49 | | | веќе видена

Барселона - Британецот Луис Хамилтон ќе започне од пол позицијата на утрешната трка во Формула 1 шампионатот која ќе се вози за Големата награда на Шпанија. Возачот на Мерцедес денеска оствари најдобро време во квалификациите возени на патеката крај Барселона. Веднаш зад Хамилтон трката ќе ја започне Германецот Себасијан Фетел на Ферари. И во вториот стартен ред Мерцедес ќе биде пред Ферари, и тоа двајцата Финци, Валтери Ботас пред Кими Раиконен. Возачите на Ред Бул, Макс Верштапен и Даниел Рикјардо, шпанското Гранд при ќе го започнат од третиот ред. Пред утрешната трка во Генералниот пласман водечки е Себастијан Фетел со 86 бодови, пред Луис Хамилтон кој има 73, а по нив следуваат Валтери Ботас 63, Кими Раиконен 49. Стартот на утрешната петта трка во Формула 1 шампионатот е во 14 часот.
сите 49 | | | веќе видена

Британка ќе добие 583 милиони долари од разводот со нафтен магнат Лондон - Лондонскиот трговец со нафта ќе мора на поранешната сопруга да и исплати 583 милиони долари или 41,5 отсто од неговото богатство, во една од најголемите бракоразводни парници во историјата на Англија. Шеесет и еден годишниот маж, чиј идентитет не е објавен ја запознал 44-годишната сопруга во 1989 година во Москва, каде студирала, а се венчале четири години подоцна, се наведува во документот на судот во Лондон. Мажот, роден на Кавказ заработил огромно богатство во рускиот енергетски сектор, продавајќи го во 2012 година својот удел во компанијата за 1,37 милијарди долари. Неговата сопруга по потекло е од Источна Европа во бракот била домаќинка, а британско државјанство добила во 2000 година. Таа се грижела за двете деца во Сари, јужно од Лондон. Таа изјавила дека имотот на сопругот вреден повеќе од милијарда долари е стекнат во текот на бракот со заеднички придонес на двете страни, се наведува во пресудата.
сите 12 | | | веќе видена

Баерн и Лајпциг обезбедија Лига на шампиони, за третото место се борат Борусија и Хофенхајм Берлин - Во фудбалското првенство на Германија, попладнево беа одиграни средбите од претпоследното 33.коло во Бундес лигата. Исклучително ефикасна беше оваа рунда, во која најмногу голови беа постигнати на дербито меѓу второ пласираниот Лајпциг и лидерот и актуелен шампион Баерн. Гостите од Минхен со три гола во завршните шест минути забележаа победа со 5-4. На останатите средби беа постигнати овие резултати: Баер Леверкузен – Келн 2-2, Аугсбург - Борусија Дортмунд 1-1, Волфсбург - Борусија Менхенгладбах 1-1, Дармштат – Херта 0-2, Фрајбург – Инголштат 1-1, Мајнц – Ајнтрахт 4-2, Шалке – Хамбургер 1-1 и Вердер – Хофенхајм 3-5 Баерн и Лајпциг ќе играат во Лигата на шампионите, а за последното трето место кое носи пласман во квалификациите за елитното натпреварување ќе се борат Борусија Дортмунд и Хофенхајм. Неизвесна ќе биде и битката за позициите кои носат настап во Лига Европа, додека јасно е дека Бундес лигата ќе ја ...
сите 8 | | | веќе видена

Лондон – Екипата на Арсенал со победата над Стоук во последниот меч од 37. коло на Премиер лигата, ги задржа шансите да избори пласман во Лигата на шампионите. Тимот од Лондон го победи Стоук со 4-1. Два гола за „топџиите“ постигна Оливие Жиру, а во листата на стрелци се запишаа и Месут Озил и Алексис Санчез. Единствениот гол за домаѓините го постигна Петер Крауч. Со трите освоени бодови, Арсенал сега е на само еден бод помалку од четврто пласираниот Ливерпул. На претходно одиграните денешни средби беа постигнати овие резултати: Манчестер Сити – Лестер 2-1, Бурнемут – Барнли 2-1, Мидлсборо – Саутемптон 1-2 и Сандерленд – Свонси 0-2. Потсетување, вчера Челзи со победата над ВБА на гостински терен со 1-0 ја обезбеди шампионската титула, додека Евертон пред своите симпатизери беше подобар од Варфорд исто така со 1-0. За утре закажани се последните три средби од ова коло: Кристал Палас – Хал, Вест Хем – Ливерпул и Тотенхем - Манчестер Јунајтед. Табела: Челзи 87 бодови, Тотенхем 77, Манчестер Сити 72, ...
сите 45 | | | веќе видена

Мадрид - Рафаел Надал е првиот финалист на АТП Мастер турнирот во Мадрид. Миленикот на домашната шпанска публика, Надал место во финалето обезбеди со победата над Новак Ѓоковиќ кој беше минатогодишен победник во Мадрид. Иако се очекуваше поголема борба, сепак Шпанецот, многу полесно од очекувањата го совлада Ѓоковиќ во два сета со 6-2 и 6-4 и се избори за финале. Ова беше 50. дуле меѓу двајцата тенисери, а засега подобар е Ѓоковиќ кој има 26 победи, две повеќе од Надал. Надал во финалето ќе игра со подобриот од вториот полуфинален меч во кој ќе се сретнат Доминик Тием и Пабло Куевас.
сите 113 | | | веќе видена

Бирмингем - Екипата на Челзи ја освои шампионската титула во Премиер лигата, откако синоќа во натпревар од 37. коло ја совлада екипата на ВБА со 1:0 на гостински терен. Стрелец на победничкиот гол беше Мичу Батшуаи во 82.минута. Ова за „сините“ од Лондон е вкупно шеста титула шампион на Англија. Челзи има недостижни 10 бодови предност пред Тотенхем. На вториот натпревар одигран синоќа од оваа рунда Евертон го совлада Вотфорд со 1:0 со голот на Рос Баркли. Денеска се играат пет натпревари од ова коло: Манчестер Сити – Лестер, Бурнемут – Барнли, Мидлсброу – Саутемптон, Сандерленд – Свонси и Стоук – Арсенал. Во недела на програма се дуелите: Кристал Палас – Хал, Вест Хем – Ливерпул и Тотенхем – Манчестер Јунајтед. Табела: Челзи 87 бодови, Тотенхем 77, Ливерпул 70, Манчестер Сити 69, Арсенал 66, Манчестер Јунајтед 65, Евертон 61,...
сите 61 | | | веќе видена

Машинскиот факултет при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ денеска организира Отворен ден на кој матурантите ќе имаат можност подетално да се запознаат со студиските програми кои за првпат ќе се изучуваат во академската 2017/18 година. За време на Отворениот ден посетителите ќе може да ги разгледаат просториите на факултетот, да се запознаат со наставниот кадар и да ги посетат лабораториите со што ќе добијат вистинска слика за она што се изучува на секоја од насоките. Најавено е учество на повеќе компании кои ќе ги презентираат своите брендови и услуги, а дополнително настанот ќе биде збогатен со летало кое ќе биде презентирано од страна на Пилот тренинг центарот кој врши обуки за пилоти, како и со електрично возило од генералниот застапник на Мерцедес и Мицибуши во Македонија. Надвор од едукативните содржини, ќе биде организирана забава со диџеите Гоце Саф и Чваре и наградна игра во која двајца најсреќни ќе добијат лаптоп компјутери.
сите 12 | | | веќе видена

Операта „Севилскиот бербер“ вечерва на 45. „Мајски оперски вечери“ Во рамките на 45-ти „Мајски оперски вечери“, вечерва во големата сцена на МОБ ќе биде одиграна популарната комична опера „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Продукцијата на „Севилскиот бербер“ ја реализира интернационална екипа – во Скопје гостуваат солистите од Српскиот народен театар од Нови Сад, диригент е Крис Расман од Велика Британија, режисер е Урсула Хорнер, сценографијата е на Марија Ветероска, костимографијата на Марија Пупучевска, додека дизајнот на светло е на Васко Лисичов. Во операта ќе настапат Марјан Јованоски како Фигаро, Јелена Кончар - Розина, Роберто Јачини Вергили од Италија - Алмавива, Горан Крнета - Дон Базилио, Небојша Бабиќ - Дон Бартоло, Злата Тошевска - Берта, Кристијан Антовски - Фиорело, Саша Смилевски – Амброзио. За време на својот живот, Џоакино Росини (1792-1868) важел за еден од најпризнаените оперски композитори во светот. Напишал повеќе од 30 комични и трагични опери, пред необјасниво да престане да ...
сите 21 | | | веќе видена

next