Утрински

Од денеска до 21 мај во организација на град Скопје ќе се одржи осмиот интернационален фестивал за класична гитара "Тремоло".Вечерва и утре ќе се одржат два концерта во Културно - информативниот центар - Салон 19/19, а на 21 мај ќе настапат победниците на натпреварот во Концертната сала на ДКЦ "Карпош". Натпреварот е за класична гитара за сите ученички, средношколски и студентски категории, како и мастер часови. Членови на жирито се гитаристите Влатко Стефановски, Тони Китановски, Мартин Крајчо, Дејан Лазаревски, Миле Ѓорѓевски, Немања Клинчаров и Бојан Гажоски.
сите 6 | | | веќе видена

Најдобриот плејмејкер во Европа Џордан Теодор ќе игра за Македонија. Ваквиот трансфер на кошаркарот на Банвит кој беше најдобар во овогодинешното издание на Лигата на шампионите е се повеќе извесен откако добил македонски пасош и најверојатно ќе настапува за нашата репрезентација. Познатиот кошаркарски менаџер, Дејвид Пик потврди дека, американскиот кошаркар Џордан Теодор добил македонски пасош. Наскоро се очекува Македонската Кошаркарска Федерација и официјално да потврди дека Теодор Џордан е ново засилување за нашата репрезентација. Теодор е роден 1989 година во Њу Џерси, во САД настапувал за универзитетот Сетон Хол, а порфесионалната кариера ја почнува во Турција, во тимот на Анталија. Во моментов настапува за турскиот тим Банвит каде е најдобар кошаркар. Беше прогласен за МВП во куп на Турција, а истата титула ја доби и во ФИБА Лигата на шампионите каде имаше просек од 15.9 поени, 7.7 асистенции и 3.7 скокови по натпревар.
сите 2 | | | веќе видена

Познатиот американски возач ГП Ники Хејден кој доживеа голема несреќа во близина на Римини додека го возеше својот велосипед,се наожа во индуцирана кома. Ова се вели во најновото соопштението од болницата каде е згрижен и се потенцира дека Хејден заработил тешки оштетувања на мозокот по жестокиот удар кој го добил од автомобилот, па сега останува да се види како ќе одговори неговиот организам во наредните неколку дена кои ќе бидат клучни за неговиот живот. Ваквата вест секако ги погоди сите верни следбеници на мото спортовите, а истите беа дополнително растревожени откако ја прочитаа искрената и ретко емотивна порака која ја испрати Валентино Роси. "Ники е еден од најдобрите пријатели кои ги имав во падокот. Бевме колеги во Хонда во неговата прва година во Мото ГП кога тој го имаше своето прво европско искуство. Таа сезона јас победив, а тој го освои својот прв подиум на Филип Ајленд. Неколку години подоцна, се боревме еден против друг за шампионатот во 2006 година до последната трка. За жал, јас тогаш ...
сите 36 | | | веќе видена

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски поради повреда на рамото во вториот сет го предаде денешниот меч од четвртфиналето на фјучрсот во Унгарија што се игра во градот Замарди за награден фонд од 15.000 долари. Неговиот противник Никола Кун од Шпанија имаше водство од 6:1 и 3:0 во гемови во моментот на прекин на мечот. Јотовски покрај повредата имаше и два исцрпувачки меча во првите две кола кога мина речиси шест часа на теренот за да постигне две победи, а притоа одигра и два меча во конкуренција на двојки. Доколку се биде во најдобар ред со повредата, Јотовски во текот на викендот треба да настапи на мечеви во германската лига, а потоа и на фјучрс во Босна и Херцеговина. Ако повредата е од посериозен карактер тој ќе се врати во Скопје.
сите 9 | | | веќе видена

И годинашното девето по ред спортско рели "Калин Камен" кое ќе се вози под мотото "Да ги запознаеме убавините на Осоговските планини", ќе се одржи на 24 мај во чест на Денот на словенските просветители, Св. Кирил и Методиј. Стартот на ревијалната караванска трка низ прекрасните пејзажни предели на Осоговието ќе биде на градскиот плоштад во Крива Паланка, а ќе финишира кај манастирскиот комплекс "Свети Јоаким Осоговски". Ќе се вози по теренски патишта, во вкупна должина од 64 километри низ Осогово. На највисоката кота, Царев врв, 2.085 метри надморска височина е предвидена средба со рели-учесниците од соседните општини, Кочани и Македонска Каменица. Настанот е во организација на Авто-мото клуб "Офф-роад Осогово", под покровителство на локалната самоуправа на општина Крива Паланка. Организаторите ги поканија сите љубители на природата и авантурата да им се придружат,а котизацијата изнесува 600 денари. Учесниците може да се пријават најдоцна до 20 мај, во просториите на општина Крива Паланка. "Може да се ...
сите 18 | | | веќе видена

Во стрип-книжарницата "Бункер" в сабота со почеток од 10 часот бесплатно ќе се делат стрипови. Со оваа донаторска акција книжарницата се вклучува на светската манифестација "Ден на бесплатни стрипови" која е започната во САД во 2002 година, а потоа се прошири и во многу други земји. Од "Бункер" велат дека за акцијата се обезбедени 130 стрипови кои ќе бидат поделени по принципот прв дојден-прв услужен. Секој посетител ќе има право да земе најмногу два стрипа од претходно направената листа. Стриповите ќе бидат поделени во две категории, албумски и киоск изданија. Стрип-книжарницата ќе понуди и други дополнителни попусти и акции на изданијата и на играчките. "Бункер" е единствената специјализирана стрип-книжарница во земјава, отворена во 2011 година, а се наоѓа на булеварот "Мито Хаџивасилев-Јасмин", спроти трговскиот центар "Рамстор". Посветените стрипомани се надеваат оти овој стрип-ден ќе стане традиција. Во првите 6 години на светската манифестација "Ден на бесплатни стрипови" се поделени повеќе од 12 ...
| | веќе видена

Најбогатите луѓе во светот изгубиле 35 милијарди долари во средата, кога глобалните берзи беа потресени од политичките превирања во САД, покажува „Блумберг Билионеир Индекс“. Бил Гејтс, најбогатиот човек во светот со богатство кое се проценува на 86,8 милијарди долари, изгубил 1 милијарда долари, откако цената на акциите на најголемиот холдинг „Мајкрософт“ забележаа пад од 2,8 отсто. Коосновачот на „Амазон.ком“ , Џеф Безос, на кого претходно оваа недела му недостигаа само 4 милијарди долари за да го надмине Гејтс на лидерското место на најбогатите, падна на третата позиција, губејќи 1,7 милијарди долари поради падот на цената на акциите на компанијата за 2,2 отсто. Шпанскиот магнат, Амансио Ортега, изгуби 355 милиони евра до крајот на средата, издигајќи се на второто место на листата со богатство од 83,2 милијарди долари. Глобалните берзански индекси паднаа откако политички превирања ја зафатија Белата куќа, поради истрагата околу односите на претседателот Доналд Трамп со Русија, како и разрешувањето на ...
сите 27 | | | веќе видена

В сабота напладне во Македонската опера и балет, детскиот хор "Фалсето" при МОБ премиерно ќе ја одигра оперетата "Пролетна приказна" од композиторот Стојан Стојков. Детската оперета "Пролетна приказна" го отсликува будењето на пролетта и природата во неа. Музичкиот израз на делото кореспондира со естетските и технички елементи прилагодени на возраста на децата од предучилишна и училишна возраст, а хармонските елементи во него се едноставни, со јасна тонална подлога. Оперетата е според текстовите на Ванчо Николески, Стојан Тарапуза, З. Стојановиќ, Васил Куновски, Благоја Пановски, а во драматуршка адаптација на Стојан Стојков. Режисер на оперетата е Трајко Јордановски, диригент на хорот е Теа Богатинова, а костимограф е Никола Ефтимов. Во придружба на хорот настапуваат Доминика Робе на пијано и Тео Теодосиевски, перкусии. Солисти се Јана Диралова, Софија Стојковска, Теодора Блажевска, Луна Бејков, Оља Алексовска, Теона Јаневска, Маријана Андоновска, Јована Филиповска. Премиерата на оперетата "Пролетна ...
сите 19 | | | веќе видена

Атрактивната актерка, Моника Белучи , која по вторпат е домаќин, синока го отвори Канскиот филмски фестивал во "Palais des Festivals et des Congr?s" во Кан. На ова јубилејно издание по 70 пат беше послан црвенит тепих кој ги прими гостите и љубителите на филмот. Повторно блесна гламурот на познатите актерките, манекенките, топ модели и сите поважни фаци во светот на филмот. На сцената, 52-годишната италијанска убавица блесна во креација од Диор. Како дел од својот настап, таа страсно го бакна 38-годишниот водител Алекс Лиц пред премиерното прикажување на филмот "Ismael's Ghosts". Сара Сампајо изгледаше како модерна принцеза на премиерата на филмот "Ismael's Ghosts", која се одржа на првиот ден од Канскиот филмски фестивал. На црвениот тепих, 25-годишниот ангел на Victoria's Secret блесна во креација од Зухаир Мурад. Црвениот волуменозен фустан создаден од либанскиот моден волшебник, Сампајо го надополни со накит од De Grisogono. Барбара Меир Џулијан Мур Манекенката Емили Ратајковски Ева Херцигова Сузан ...
сите 18 | | | веќе видена

Шеснаесетгодишниот македонски виолинист Александар Иванов, ќе ја претставува Европа во Осака, Јапонија каде ќе настапи на еден од најголемите светски натпревари за виолинисти. Тој е избран како единствен Македонец меѓу сите кандидати од цела Европа. Инаку, ова момче кој е најмладиот студент на Конзерватороуомот "Рихард Вагнер" во Виена, на 20 мај ќе има концерт во Софија. Тој ќе свири со оркестарот на "Класик ФМ" заедно со познатиот концерт мајстор на амстердамската филхармонија Веско Ешкенази. Концертот ќе се одржи во концертна сала со капацитет од 1.300 седишта, а билетите се распродадени пред две недели. Иванов е студент во класата на професор Игор Петрушевски, кој предавал и на Кралската академија во Лондон. Минатата година Иванов учествуваше на мастерклас и натпревар во Будимпешта, каде доби високо признание и награда, а годинава на 29 јуни ќе настапи како солист заедно со "Данубе Симфони Оркестра". На Конзерваториумот "Рихард Вагнер" во Виена студираат исклучителни таленти од целиот свет. Вонредната ...
сите 9 | | | веќе видена

Фудбалската екипата на битолски Пелистер го освои фудбалскиот Куп на Македонија. Попладнево во финалето на националниот куп кое се одигра на стадионот "Младост" во Струмица, Пелистер ја совладаа тетовска Шкендија со 4:3 по изведувањето на пенали. Регуларните 90, а потоа и дополнителните 30. минути не беа доволни за голови, па резултатот беше 0:0. Во рундата пенали фудбалерите на Шкендија не реализираа два удара, а пелистерци еден, по што во решавачката петта серија Баже Илиоски беше сигурен стрелец поставувајќи ги конечните 4:3 за Пелистер. За битолчани ова е втор трофеј во Купот на Македонија откако пред 16 години, односно во 2001-година во финалето ја совладаа Слога Југомагнат со 2:1. Со овој успех Пелистер обезбеди место во квалификациите за Лига Европа во кои ќе настапи и тетовскиот тим, како и трето пласираната екипа во шампионатот, место за кое се борат Работнички и Ренова, додека Вардар ќе не претставува во квалификациите за Лигата на шампионите.
сите 24 | | | веќе видена

Познатиот шпански и холивудски актер Антонио Бандерас ќе го толкува ликот на Феруџо Ламборгини во биографскиот филм за основачот на автомобилската марка "Ламборгини". Филмот е за животот на Феруџо Ламборгини носи работен наслов "Ламборгини - Легендата", а Бандерас ќе го игра харизматичниот Италијанец, кој своевремено тргна против Ферари во 60-тите години на минатиот век. На Бандерас во филмот ќе му се придружи актерот Алек Болдвин, кој ќе се појави во улогата на ривалот на Феруџо, Енцо Ферари. Филмот е заснован на книгата "Феруџо Ламборгини. Официјална приказна", дело на Тонино Ламборгини, син на основачот на компанијата. "Мојата книга е единствениот текст што совршено одговара на реалниот живот на мојот татко, наспроти бројните легенди и анегдоти напишани или раскажани од други луѓе кои барале момент на слава. Навистина мислам дека овој филм може да ја претвори во слики и зборови хуманоста на Феруџо и да ја пренесе личноста на мојот татко до светската публика: човек полн со енергија, харизма и страст", ...
сите 4 | | | веќе видена

Драмски театар од Скопје во петок (19 мај од 20 часот) премиерно ќе ја изведе претставата „Атена со пенис“ , сценска адаптација на истоимениот роман на Александар Русјаков, во режија на Синиша Евтимов. Текстот се занимава со деградацијата на општествените, семејните и културните вредности. Во фокусот е средовечниот Виктор Велков, самоповикан гуру на турбофолк сцената. Според режисерот Евтимов, претставата е примарно комедија, но има и елементи на драма, стрип и на други жанрови. Очекува хит претстава за која ќе има голем интерес од публиката. „Може да се гледа како тотално бесмислена комедија, во која работите се случуваат само за да бидат смешни, меѓутоа кога ќе се погледне подлабоко, таа е повеќеслојна и може да се чита и како политичка сатира... Екипата несебично се даде себеси обидувајќи се заедно сите да го креираме она што го креиравме. Прекрасни два месеца во кои сите се забавувавме, имавме чест да работиме нов, свеж, современ македонски текст. Мислам дека направивме нешто посебно за кое ќе се бара ...
сите 13 | | | веќе видена

Трето издание на Македонски алретнативни награди ќе се одржи на 23 мај со почеток во 12 часот на старото познато место, Школката во Градскиот парк. Ќе се доделат наградите за песна, спот, албум, концерт, МК презентер надвор од земјата, Запамти го ова име (млад артист) и лејбл. Гласањето ќе се довива преку www.blabla.mk . и ќе трае до 23 мај, а добитниците ќе се дознаат на самиот настан. "По трет пат заедно ќе ја славиме македонската музика и култура, награди за најзаслужните чинители на македонската култура и уметност проследени со настапи од многу македонски бендови и артисти: Јаков Дренковски и Бендот, "ПМГ Колектив", "СМАТ", "Проџект Орфеус", "Д Блек енд Вајз Сошл Клаб", "Подземан Ефект", Кртот, Видо, Сиги, Алфа, "Стил Темпл", како и видео-диџеј дуелот помеѓу диџеј Гоце САФ и диџеј Славе", соопштуваат организаторите. И оваа година ќе се додели главната награда за особен придонес и развој на македонската музика и сцена, каде меѓу наградените досега се: Влатко Стефановски, Гарабет Тавитијан, Група Зеро, ...
сите 8 | | | веќе видена

Битка кој фудбалски клуб во Италија да го преземе македонскиот напаѓач, Илија Несторовски ќе по завршување на сезоната ќе го напушти Палермо. Тој најверојатно ќе остане во Италија, но се уште е нејасно кој дрес ќе го облече од следната сезона. Во денешниот број "Кориере дело Спорт" пишува дека Фиорентина тргнува по Несторовски со почетна понуда од 10 милиони евра, но веројатно ќе треба да плати повеќе доколку сака да ја добие трката. Тој би го наследила Никола Калиниќ кој оваа сезона си заминува од кај ,,виолетовите". Палермо веќе ја одреди сума за Несторовски и таа изнесува 20 милиони евра, кои ќе ги искористи во летниот период за засилувања кои треба да го вратат Палермо во Серија А. Се очекува Наполи да го обнови интересот за македонскиот фудбалер, тие сакаа да го добијат Несторовски уште во јануари, но тогаш беа одбиени. Се пишува дека дури и Милан може да биде следниот клуб на Македонецот, а се споменуваа и Торино и Џенова. Сега новиот спортски директор на Милан, Масимилијано Мирабели има желба да го ...
сите 15 | | | веќе видена

Во Македонија се регистрирани 1.440.000 корисници на интернет или 68,5 проценти од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук,. Ова го покажуваат податоците на специјализираната интернет-страница "Интернет ворлд стат", според која во светот има 3,67 милијарди интернет корисници или 50,1 проценти од вкупната светска популација, а 1,68 милијарда луѓе користат Фејсбук Од земјите во регионот повеќе од Македонците интернет користат во Словенија (72,8 проценти) и во Хрватска (75 проценти). Зад Македонија се рангирани БиХ (68,1 проценти), Србија (66,6 проценти), Грција (63,2 проценти), Црна Гора (60,2 проценти), Албанија (60), Бугарија (56,7). Во Европа интернет користат 637 милиони луѓе, а Фејсбук 328 милиони. Глобалната онлајн-мрежа најмногу се користи во Исланд, односно 100 проценти од жителите, по што следуваат Норвешка, Холандија и Шведска со 96 проценти. Најмалку интернет-корисници има во Украина 43,4 проценти.
сите 44 | | | веќе видена

Mладиот пејач Дамјан Стојаноски, син на легендарниот пејач Војо Стојановски, го сними првиот видеоспот за неговата полседна песна насловена "Тешко мина докторе". Се работи за изворна, народна песна од Пиринскиот дел на Македонија, која тој ја изведува во негов стил. Новиот аранжман за песната го направил Златко Миладиноски кој ја свири и тамбурата, а на зурла, тапан и кавал на неа како гостин. Видео записот е сниман на прекрасните локацијии, крај манастирот Света Недела во селото Оровник, Охрид, а спотот го изработе ИН Продукција. Дамјан е студент на Факултетот за музичка уметност (ФМУ) во Скопје , на отсекот соло пеење, со што несомнено музиката ќе му биде идна професионална определба, иако засега естрадата и пеењето му се само хоби и страст.
сите 10 | | | веќе видена

Во Музеј на Град Скопје вечер ќе биде отворена изложба "Дарови" на која ќе бидат презентирни различни етнолошки предмети кои скопјани и жители од неговата околина. ги подариле на Музејот. Автори се Славица Христова, Татјана Ѓорѓиовска и Оливера Џартовска-Тачевска. Етнолошката збирка на Музејот на град Скопје почнала да се формира во 1950-тите и во текот на годините се збогатувала со откупени предмети, но и донации од поеднинци, фабрики и претпријатија, како и етнолошки материјал собран на теренски истражувања. Како што информира Музејот, подарените предмети се собирани постојано од формирање на етнолошката збирка во Музејот, но најголемите донации се поврзани со неколку научни проекти и изложби на етнолошкото одделение во првите две децении на 21 век. Во даровите се вбројуваат техничи апарати, збирки од облека, покуќнина, мебел, предмети од индустриско производство.
сите 2 | | | веќе видена

Во мултимедијалниот културен центар "Матица ексклузив" од Скопје, утре со почеток во 12 часот ќе биде промовирана монографијата за акварелите на академик Васко Ташковски. Книгата е во издание на Македонската академија на науките и уметностите и Книгоиздателството "Матица македонска" од Скопје. Промоцијата на монографијата ќе биде надополнета и со изложба на акварели од познатиот автор. За делото на Ташковски ќе говорат Раде Силјан и Паскал Гилевски. "Во изминатите пет децении творечка дејност, академик Васко Ташковски одбележа значајна етапа во современите текови на македонското сликарство. На неговите платна земните и мистичните појави ја имаат моќта на една пресликана реалност, таинствена и магиска. Во богатото творештво на авторот вљубениците во уметноста препознаваат волшебник на таинственото, фантастичното, мистичното, невозможното", пишува писателот Раде Силјан во препораката на изданието.
сите 9 | | | веќе видена

Турнејата на славната група U2 по повод по повод 30-годишнината од легендарниот албум "Joshua Tree" иако е на самиот старт, е најпродавана ова лето во САД. Ова го објави фирмата за продажба на билети StubHub. Првиот концепт на групата U2 во САД одржан е синоќа во Сиетл. На сцената како гостин им се придружи Еди Ведер од Прл Џем. Турнејата почна на 12 мај од канадски Ванковер. До заминувањето во Европа во јули, ирската четворка има уште 19 закажани концерти во САД. Ирците на турнејата ги свираат сите 11 песни од албумот Џошуа Три и други најголеми хитови од нивната богата кариера. Голем број влезници однапред се распродадени, па U2 според приходот, веќе ги надмина другите ѕвезди кои ова лето свираат во Америка, какo Ед Ширан и Лејди Гага.
сите 4 | | | веќе видена

next