Утрински

Специјални лауреати на годинашниот "Астерфест" кој ќе се одржи од 26 до 30 јуни во Струмица се продуцентката Џеки Шепард (1962, Велика Британија), добитничка на Наградата Астер за високи достигнувања во филмската продукција, и актерот, режисер и сценарист Коле Ангеловски (1943, Македонија), добитник на Специјалното признание на Тивериополската филмска алијанса за високи достигнувања во филмската уметност. Ова е 13-то по ред издание на Интернационалниот филмски фестивал "Астерфест", под мотото "Меѓу фактот и фикцијата". Главниот програмски селектор, филмологот Атанас Чупоски веќе ја има заокружено меѓународната програма која и оваа година е составена од исклучителни, најнови филмски остварувања на полето на краткиот и документарниот филм од повеќе земји. И оваа година во Струмица ќе бидат присутни повеќемина филмски автори кои ќе ги претстават своите филмови и ќе се натпреваруваат за Златната, Сребрената и Бронзената потковица. Продуцентката Џеки Шепард има значително искуство во работењето во странство, ...
сите 39 | | | веќе видена

Вечерва во Битола свечено ќе биде отворено 36. издание на меѓународната ликовна манифестација "Мал Битолски Монмартр". Фестивалот ќе биде отворен со традиционалната светска ликовна изложба и доделување на наградата "Гран при" која и годинава им припадна на учениците од основното уметничко училиште "Спишка Бела" од Словачка. На светската ликовна изложба, во Националната галерија на детското ликовно студио "Св. Кирил и Методиј" што се наоѓа во старата Битолска чаршија ќе бидат презентирани 899 детски творби избрани од 9.259 цртежи колку што пристигнаа во студиото, посочи раководителот Коста Хаџи Антоновски во пресрет на вечерашниот настан. "Годинава на ликовниот фестивал учествуваат ликовни таленти, надарени деца од Словачка, Кина, Русија, Турција, Израел, Србија, Полска, Малезија, Романија, Бугарија и од Македонија. Овој настан, фестивал на бои, уметнички палети и четки освен во Битола за прв пат ќе се одржи во познатото Вевчани и во Охрид, каде учесниците ќе цртаат мотиви од старата македонска архитектура", ...
сите 15 | | | веќе видена

Македонската опера и балет соопшти дека се откажува операта "Мадам Батерфлај" која во рамки на Мајските оперски вечери беше закажана за 28 мај во изведба на Националниот театар на опера и балет на Албанија. Наместо оваа претстава, ден претходно (27 мај), МОБ ќе организира хуманитарен концерт на пијанистот Дино Имери, со цел да се соберат пари за натамошно лекување во странство на младиот пијанист-ученик Никола Алексовски. "Сите хумани граѓани ќе може да донираат преку купување билет со симболична цена во МОБ, како и преку трансакциската сметка на неговата мајка: Елизабета Алексовска 300007085053957 Комерцијална банка АД Скопје", информира Македонската опера и балет. Дино Имери (1990) е еден од најперспективните македонски пијанисти, кој своето образование го стекнал кај професорите Људмила и Борис Романови и кај Симон Трпчески, а гостувал на познати европски концертни подиуми. На хуманитарниот концерт Имери ќе ги изведе Сонатата бр.23 оп.57 "Апасионата" на Бетовен и три дела од Лист - "Ла Кампанела", Мефисто ...
сите 30 | | | веќе видена

Со претставите "Име" од Александар Дела Пателиер и Метју Делапорт во режија на Нени Делместре и "Трудна приказна" од Благица Секулоска во режија на Лидија Дедовиќ,,македонскио Театар комедија освои две награди на првиот регионалниот фестивал на комедијата што се одржа во Сараево насловен како "Насмевка на Сараево". Фестивалот се одржа од 12 до 20 мај и на него учестувале најдобрите театри од целиот регион . "Со овие награди се потврдува квалитетот на Театар комедија со што тој се поставува на регионалното театарско небо како важен сегмент од театарското живеење во жанрот на комедијата", велат од Театар комедија. Освен на фестивалот во Сараево, Театар Комедија се претстави и на интернационалниот фестивал "Петар Кочиќ" во Бања Лука, кој се одржува по 20-ти пат со претставата "Трудна приказна" и наиде на одлични реакции од публиката.
сите 43 | | | веќе видена

Македонското здружение на филмски продуценти МЗФП стана полноправен член на Меѓународната федерација на асоцијации на филмски продуценти ФИАПФ на Генералното собрание што се одржа на 20 мај во Кан. Станува збор за моќна организација во која членуваат 38 продуцентски организации од повеќе од 30 земји на пет континенти, меѓу кои се и сите големи кинематографии како Франција, Германија, Кина.... МЗФП е главниот регулатор на правата и интересите на продуцентите во светот. "Македонија стана дел од нашето семејство и членовите на Вашата асоцијација ги исполнија критериумите кои се неопходни за да се биде член на ФИАПФ. Сигурни сме дека во иднина заедно со вас ќе работиме за унапредување на филмската дејност во вашиот регион и дека вие можете да бидете од голема помош на многу процеси и реализација на заеднички проекти и интереси", истакна на Генералното собрание во Кан Адриен Беноа, извршен директор на ФИАПФ. МЗФП наведува дека членството на Македонија во ФИАПФ, продуцентската Федерација со најголем буџет меѓу ...
сите 8 | | | веќе видена

Фенербахче е европскиот шампион во кошарка. Со резулатот 80:64 (26:18; 13:16; 21:14 и 20:16) убедливо го победија Олимпијакос во финалето од Евролигата што се одржа синока и го освоија вредниот трофеј, а Перо Антиќ стана првиот Македонец кој три пати ја освојувал титулата европски шампион. За Фенербахче ова беше прв трофеј во елитното натпреварување, додека нивниот тренер Жељко Обрадовиќ ја запиша деветтата титула во најквалитетното континентално клупско натпреварување. Екпе Јудо со 10 поени, девет скока 4 асистенции и 5 блокади беше најкорисниот играч на фајнал-фор турниротшто се играше во Истанбул. Антиќ за осум минути во финалето постигна 4 поени, имаше по еден скок и асистенција. Најефикасни во победничкиот состав беа Бојан Богдановиќ и Никола Калиниќ беа најефикасни со по 17 поени во составот на Фенербахче, кај Олимпијакос Кем Бирк постигна 14.
сите 41 | | | веќе видена

По речиси една година од смртта на суперѕвездата Принс, се утврди кој ќе го наследи неговото огромно богатство. Пејачот почина во април, 2016 година во неговиот комплек Пејсли Парк од прекумерна доза лек против болка "фентанил". Тој не остави тестамент и немаше деца. Сега неговата сестра и петте полубраќа и полусестри се прогласени за негови наследници. Богатството на Принс се проценува на околу 200 милиони долари, но даноците најверојатно ќе одземат околу половина од таа сума. Во долгата правна битка околу 45 луѓе се бореа за дел од наследството, вклучувајќи затвореник од Колорадо кој тврдеше дека му е син на Принс. Наследството на музичарот се состои од пари, имот и права на неговата музика.
сите 12 | | | веќе видена

Ракометарките на ЖРК Вардар го освојија Купот на Македонија за 2017 година, што е петти таков трофеј во витрините на овој клуб. Во финалето Вардар ја совлада екипата на ЖРК Металург со убедливи 45:19 (21:10). По натпреварот се доделени индивидуалните и екипни награди. За најдобар играч на Ф4 турнирот е прогласена Александра Лакрабер од ЖРК Вардар. За најдобар стрелец на турнирот е прогласена Сара Ристовска од ЖРК Вардар. За најдобар голман е избрана нашата Матеја Серафимова. Пехарот за освоениот Куп и припадна на екипата на ЖРК Вардар, а го подигна Јованка Радичевиќ. Ракометарките на ЖРК Металург се носители на сребрените медали.
сите 129 | | | веќе видена

Шестата премиера, претставата "Грета од Фауст" од Луц Хибнер, во режија на Димче Николовск вечерва ќе биде изведена на новата сцена на Народниот театар - Битола . Во претставата ќе настапат актерите Никола Пројчевски и Сандра Грибовска, музиката е на групата "Фолтин", сценографијата ја изработи Валентин Светозарев, а костимите се на Благој Мицевски. "Хибнер е автор кој успева театарските приказни да ги поедностави и да покаже дека театарџиите насекаде во светот се доволно слични", изјави режисерот Николовски во пресрет на вечерашната премиера во Битола, која воедно претставува негов прв режисерски проект во овој град. По завршувањето на премиерата, битолските актери ќе се подготвуваат за настап во Канада каде на 26 мај ќе ја изведат претставата "Без паника".
сите 37 | | | веќе видена

Полски издавачи се заинтересирани за делата на македонски автори . Ова е впечатокот од централниот саемски настан на македонското книжевно претставување во Полска - Македонскиот ден на книжевноста, што се одржа денеска како дел од осмиот по ред Меѓународниот саем на книгата кој се одржува во Варшава и на кој учествуваат над 800 издавачи од земјата и странство. На македонскиот штанд се изложени голем број репрезентативни публикации објавени од најреномираните издавачки куќи и институции од Република Македонија, заедно со книги од капиталните издавачки проекти 135 тома "Македонска книжевност. Со оваа книга трајно се одбележува големиот јубилеј - 1100 години од упокојувањето на Свети Климент Охридски, личност со исклучително значење за македонската и за словенската култура, ученик и следбеник на Свети Кирил и Методиј, основоположник на Охридската книжевна школа, голем и неуморен поборник на словенската писменост, учител и просветител, проповедник и црковен великодостојник, творец кој со својата книжевна дејност ...
сите 5 | | | веќе видена

Националната галерија на Македонија и оваа година се приклучи на европската манифестација "Европска ноќ на музеите 2017", и тоа со изложбата на "Иван Мештровиќ, графики од Колекцијата на НГМ". Изложбата е во објектот Чифте амам која ќе трае до 31 мај. Македонската публика ќе има можност да проследи оригинални литографии (21) од светскиот скулптор Иван Мештровиќ (1883 - 1962), овојпат претставен како цртач и графичар. Делата се составен дел од мапата литографии од 1923 и се сопственост на Националната галаерија на Македонија од т.н. екс-југословенска збирка. Мапата ќе биде проследена и со презентација на две скулптури од уметникот, сопственост на Националната галерија. Европската ноќ на музеите се одржува во сите музеи во Франција и во сите европски музеи кои сакаат да партиципираат, а влезот е бесплатен за сите посетители. Манифестацијата е поддржана од Министерството за култура и комуникации на Република Франција, Советот на Европа, ИКОМ, УНЕСКО, а е поддржана и од асоцијацијата Музеите во Франција, ...
сите 5 | | | веќе видена

Новиот објект на Македонската филхармонија со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди, ќе биде отворен вечер во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата, на кој како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчески. Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во Република Македонија, новиот објект го добива по 73 години од постоењето. Концертот ќе биде под диригентско водство на еден од најпрестижните и најбараните диригенти на сите времиња, маестро Владимир Ашкенази од Русија. Ќе бидат изведени дела од Трајко Прокопиев - суита бр. 2 од балетот "Лабин и Дојрана", Сергеј Прокофјев - концерт за клавир и оркестар бр. 3 во C-dur, оп. 26 и од Петар Илич Чајковски - симфонија бр. 5 во e-moll оп. 64. Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска на прес-конференција рече дека многу се вложиле во овој објект и со голема љубов, со многу посветеност и труд во изминатите години како ...
сите 50 | | | веќе видена

Драма на филсмкиот фестивал во Кан. Стасала дојава за поставена бомба по што посетителите и учесниците на фестивалот се евакуираат.. Информацијата се шири на социјалните мрежи, од луѓе кои во моментов се наоѓаат на местото на настанот. Според нив евакуацијата е од сериозен обем и веќе илјади лица го напуштиле комплексот, каде се одржува фестивалот. Еден Французин, на својот Твитер профил објавил и фотографија од евакуација. "Има пораки за опасност од експлозија на фестивалот во Кан. Зградата е испразнета. Внатре е пронајден сомнителен пакет. На место работат соработници на безбедноста и полицајци со кучиња", соопштува британски новинар. Засега нема официјална информација за тоа што се случува во Кан, недостигаат и податоци за степенот на опасноста.
сите 18 | | | веќе видена

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа и официјално започна да се подготвува за престојните квалификации на вториот Грен слем турнир сезонава, Ролан Гарос. Оваа 22 годишна тетовчанката ќе има можност да го оствари сонот за настап на едно престижно натпреварување, а за тоа ќе мора да ги помине квалификационите мечеви, кои започнуваат на 23 мај. Пред неа се наоѓаат три кола во кои ќе мора да се избори и да го одигра својот најдобар тенис за да обезбеди место во главната ждрепка. Лина сподели слика на Инстаграм на која може да се забележи дека веќе започна со подготовките за најголемиот турнир на земјена подлога. Кариерата на младата тенисерка постојано оди во нагорна линија, а моментално се наоѓа на за себе рекордното 180. место на АТП листата. На претходните квалификации за Грен слем турнирите во Австралија и САД, Ѓорческа не успеа да ја оствари својата намера. Да се надеваме дека среќата ќе и се насмевне во Париз.
сите 109 | | | веќе видена

Студентите на Факултетот за физичко образование спорт и здравје, се најуспешни на годинашните спортски натпревари на УКИМ кои по речиси три месеци натпреварување вчера и официјално завршија. Тие освоија вкупно 9 медали од кои 8 златни и 1 сребрен. Годинава на игрите настапија речиси 1.000 студенти од 19 скопски факултети, во двете конкуренции (мажи и жени) во спортовите: мал-фудбал, кошарка, ракомет, одбојка, стрелаштво, пинг-понг и шах. На завршницата што се одржа во спортската сала "Македонски Херои" при Факултетот за физичко образование спорт и здравје, пред свеченото доделување на медали се одиграа и финалните натпревари во машка конкуренција во три спорта. Факултетот за физичко образование, спорт и здравје го понесе признанието и за "Најуспешна факултетска екипа", додека екипата на Машински факултет во мал-фудбал ја доби наградата за "Фер-плеј". Ректорот на Универзитет "Св.Кирил и Методиј", Проф. д-р Никола Јанкуловски честитајќи им на победниците, но на сите учесници и во лигата истакна дека е ...
сите 10 | | | веќе видена

На Меѓународниот саем на книгата во Варшава, денеска ќе биде претставена современата македонска поезија и проза. На присутни ќе им се обрати амбасадорката на Македонија во Варшава Горица Атанасова-Ѓоревска, а осврт за современата македонска книжевност ќе има проф. д-р Лила Мороз-Грзелак од Полската академија на науки. На книжевната средба ќе настапат афирмираните македонски автори Блаже Миневски, Јовица Тасевски-Етернијан и Владимир Илиевски, кои ќе ги читаат своите текстови на македонски јазик, а нивните дела преведени на полски јазик ќе ги интерпретира Марко Шапкаров Орловски, преведувач и писател. Модератор на книжевната средба ќе биде Пјотр Добролецки, издавач, новинар, главен уредник на списанието "Книги" (Ksi??ki) и на списанието за литература "Остров" (Wyspa), а на настанот учествуваат и Барбара Крамар, преведувачка и експерт за односи со јавноста и со медиумите. Овој централен настан на македонското претставување на Меѓународниот саем на книгата во Варшава е во организација на Националната и ...
сите 12 | | | веќе видена

За европската шампионска титула ќе се борат Фенербахче и Олимпијакос. Овие два кошаркарски тимови влегоа во финалето на "Фајнл фор" турнирот што се одржува во Истанбул. Финалниот натпревар ќе се игра во недела. Олимпијакос во првото полуфинале го победи европскиот првак ЦСКА Москва со 82:78 (12:18; 21:22; 27:24 и 22:14). Решавачката предност Олимпијакос ја создаде во последната четвртина. Четири играчи кај победничката екипа имаа двоцифрен број поени: Василис Спанулис, Јоргос Пинцезис и Костас Папаниколау сите по 14, а Вангелис Мацарис 12. Најефикасен на дуелот беше Милош Теодосиќ од ЦСКА Москва со 23 поени. Фенербахче Улкер го совладаа Реал Мадрид со 84:75 во второто полуфинале и втора година по ред се пласираа во финалето на завршниот турнир. Турскиот клуб заслужено победи на средбата во Истанбул откако имаше водство и доминираше против големиот ривал во текот на сите четириесет минути и не дозволи изненадување во салата каде имаше и голема поддршка од далеку побројнит фанови на Фенербахче. На полувреме ...
сите 108 | | | веќе видена

Младиот Дамјан Димевски го освои Гран при на "International art festival" во Анталија со што на Македонија и донесе уште една победа и уште еден огромен успех. На натпреварот во силна конкуренција од 53 учесници од повеќе земји, Дамјан ги изведе композициите "Тајно Моја" од Тоше Проески и модерна верзија на легендарната "Море сокол пие". Негова љубов е клавирот и кларинетот, а со неговите вокални способности моментално уживаат сите гледачи на српското талент шоу "Неки нови клинци". Со секоја изведба го фасцинираше жирито и токму затоа влезе во финалето на ова српско шоу кое веруваме дека на еден ваков талент ќе му даде можност да почне своја музичка кариера.
| | веќе видена

Новиот објект на Македонската филхармонија, ќе биде отворен в недела во 19 часот со ексклузивен концерт на Филхармонијата со која како солист ќе настапи нашиот светски етаблиран пијанист Симон Трпчески. Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко-сценската дејност во земајва, новиот објект го добива по 73 години од постоењето. Тој е со модерен изглед и архитектонски и акустични карактеристики според сите светски стандарди Концертот ќе биде под диригентско водство на еден од најпрестижните и најбараните диригенти на сите времиња, маестро Владимир Ашкенази од Русија. Ќе бидат изведени дела од Трајко Прокопиев - суита бр. 2 од балетот "Лабин и Дојрана", Сергеј Прокофјев - концерт за клавир и оркестар бр. 3 во C-dur, оп. 26 и од Петар Илич Чајковски - симфонија бр. 5 во e-moll оп. 64. Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска денеска на прес-конференција рече дека во овој објект, многу е вложено, посветеност и труд, и како Министерство за култура и како тим кој ...
сите 141 | | | веќе видена

Новиот проект на македонскиот пијанист Симон Трпчевски неговиот нов прокет насловен "Македонисимо" со музика од Македонија, премиерно го изведе пред германската публика. Освен на пијано, Трпески свиреше и на хармоника, па дури и запеа. Неговиот концерт наиде на овации кај пребирливата фестивалска публика, соопштија од "КултурОп". Бувчанско, Малешевка, Црногорка, Беранче, Велигденско, Пелистерско, Поступано, но и Филка мома, Чие е она девојче,… во препознатливите македонски ритми, аранжирани во соработка со македонскиот композитор Панде Шахов беа изведени со екипата во чиј состав беа Александар Краповски на виолина, Александар Сомов од Бугарија на виолончело, Хидан Мамудов на кларинет, саксофон и на кавал и Влатко Нушев на удиралки. Трпчески за Македонското радио изјави дека едвај ги чека следните изведби на проектот за кои се надева дека ќе наидат на добар прием кај публиката. "Луѓето беа одушевени и мене ми е исклучително драго што на овој начин се заокружи овој проект што вклучува сплетови од македонски ...
сите 16 | | | веќе видена

next