Утрински

Вечерва во Кардиф ќе се игра големото финале од Лигата на шампионите помеѓу Реал Мадрид и Јувентус. Од вечерашниот исход на натпреварот Македонија ќе го дознае вториот гостин, а Манчестер својот противник на УЕФА Суперкупот кој во август ќе се одигра во Скопје. Реал Мадрид ќе се обиде да стане првиот тим кој ја одбранил големата круна во Лигата на шампионите, Јувентус атакува на нов трофеј од елитното натпреварување и тројна титула оваа сезона со која би го повторил успехот на Интер. Шпанскиот шампион е најтрофејниот тим кога станува збор за европските шампионски титули. Дури 11 пати седнал на највисокиот престол, пет од нив откако натпреварувањето го добива форматот како Лига на шампиони. Завршивме напорна работа во текот на целата сезона, ја освоивме Примера и дојдовме до ова финале. Најважно е што сите сме подготвени. Во фудбалот треба да дадете се од себе. Сум загубил многу натпревари па знам дека можно е да загубиме. Истото е и за Јувентус. Ние ќе ја играме нашата игра, знаеме дека играме против голем ...
сите 130 | | | веќе видена

Само неколку дена го пофалија дека е стручен и соодветен за министер за здравство, ВМРО-ДПМНЕ денеска упати сериозни критики за првиот лекар Арбен Таравари. Тие го обвинија за национализам и ароганција, кој најавува дека ќе укинува реформски проекти во здравтсвото. "Само што помисливме врз основа на професионалната биографија дека Арбен Таравари ќе биде солиден министер кој ќе си ја гледа министерската и стручна работа, ние веќе гледаме разулавен националист кој едвај чека да влезе во конфликт по национални, етнички и партиски прашања. Му порачуваме многу да не се сили, да не скока, да се приземји, да не дојде брзо време да го моли за нешто ВМРО-ДПМНЕ", му порачаа денес од ВМРО-ДПМНЕ на новиот министер за здравство од Алијансата на Албанците. Забележувајќи дека очигледно нема доволно политичко искуство и мисли дека "вечно ќе биде тоа", почнува да покажува ароганција и ксенофобичност, што може ќе му се допадне на неговиот шеф, но не е добра препорака за мнозинството граѓани кои очекуваат од него да го подобри ...
сите 37 | | | веќе видена

Кошаркарите на Голјден Стејт вориорс надмоќно ја добија првата финална битка против Кливленд, совладувајќи ги со 113-91.Во текот на целиот натпревар немаше ниту малку неизвесност, а Леброн Џејмс немаше поддршка од соиграчите за да го направи овој дуел поинтересен. Тој го одработи своето, постигна 28 поени, имаше 15 скока и осум асистенции, но тоа ниту од далеку не беше доволно за неговиот Кливленд со триумф да ја започне финалната серија во НБА-лигата. Кари постигна 28 поени и имаше 10 асистенции, но Кевин Дурант беше незадржлив за одбраната на Кливленд. Тој уфрли 38 поени, и имаше по осум скокови и асистенции. Имаше време дури и за "војна" со музичката ѕвезда Ријана, која седеше во првиот ред, и навиваше за Кливленд. Гостите направија премногу грешки, дури 20 во текот на натпреварот, наспроти само четири на "вионите". Со еден таков пристап, Кливленд немаше шанси против разиграниот состав на Голден Стејт вориорс.
сите 85 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ се враќа во НБА лигата поточно во Атланта. Тој ги игра последните натпревари за Фенербахче. Со ваква бомбастична информација излегоа турските медиуми. Кам бекот е на барање на тренерот Мајк Буденхоцлер на Атланта поради што и бил присутен и на фајнл-фор турнирот во Истанбул. Антиќ со Буденхолцер имаше одлична соработка и многу добро се снајде во тимот за времето поминато во НБА. Тој двете натпреварувачки сезони ги одигра на високо ниво што доби и добри оценки од аналитичарите во НБА. Во последните месеци Перо Антиќ имаше се помала минутажа во дресот на Фенер и според неофицијални извори блиски до клубот, Перо со освојувањето на европскиот трофеј ја активирал клаузулата за продолжување на договорот со турскиот клуб Фенербахче, меѓутоа тој бил решен да замине. Во моментов, македонскиот кошаркар е максимално посветен за настапите на својот тим, каде се очекува од клубот да ја одбрани титулата во домашното првенство. Исто така, во насока за потврда на овие информации говори и ...
сите 20 | | | веќе видена

Македонската фудбалската репрезентација забележа пад од три позиции на најновото издание на листата на Светската фудбалска организација, ФИФА. Во мај таа беше на 133 место за да од 1 јуни, "црвено-жолтите" се најдоа на 136.место на ранг листата. Причината е зошто Македонија не беше активна и нема никаква средба со противничка репрезентација. Од нашата квалификациска група за Светското првентство 2018 во Русија, Шпанија, која ќе гостува во Скопје на 11 јуни, се наоѓа на десеттото место, додека две места подолу е Италија, а Израелците скокнаа осум позиции и сега се на 55-тата позиција. Селекцијата на Албанија е рангирана на 66.позиција, а Лихтенштајн е на 186.место. Нема промени во првата "десетка". Највисоко рангирана репрезентацијата на листата на ФИФА е Бразил, пред Аргентина и Германија, а потоа следуваат Чиле, Колумбија, Франција, Белгија, Португалија, Швајцарија и Шпанија.
сите 20 | | | веќе видена

Со ликовна изложба насловена "Сеќавања" која од утре со почеток во 20 часот ќе биде отворена во Музејот на град Скопје , меѓународното училиште "Нова" ќе одбележи две децении од своето постоење. Присутните ќе може да погледнат дела на 20 автори од различни генерации кои по заминувањето од "Нова" својата универзитетска диплома ја имаат добиено во сфери кои се директно или индиректно поврзани со уметноста. Изложбата се реализира под водство на професорката по ликовна уметност, Марјана Костојчиноска Узунчева, а следниот ден по отворањето на "Сеќавања" ќе се одржат и работилница и предавање. "Во изминатиов период, генерации на наши ученици покажаа извонредни достигнувања креирајќи своја уникатна уметност. Избраните дела претставуваат прозорец кон нивните лични, интимни ставови и согледувања, изразени преку културниот идентитет, современите политички и социјални ставови", истакнуваат од училиштето "Нова". Дел од авторите чии дела ќе бидат изложени се: Виктор Ивановски кој има дипломирано на Шеридан колеџ, Генц ...
сите 18 | | | веќе видена

Распишан е конкурсот за доделување на државната награда "Св. Климент Охридски" за 2017. Конкурсот почнува од утре и ќе трае до 30 јуни 2017 година. Наградата се доделува на поединци, група творци, екипи, установи, трговски друштва и здруженија на граѓани, а може да се додели и на странски државјани, група творци, екипи и институции од странство за остварување од јавен интерес за Македонија. Со оваа награда се оддава највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност. Како што е наведено во конкурсот, на награден поединец му се доделува диплома и паричен износ, на секој член на наградена група творци или екипа им се доделува диплома и подеднаков дел од паричниот износ, а на наградена установа, трговско друштво или здружение на граѓани им се доделува диплома и плакета. Паричниот износ на државната награда "Св. Климент Охридски" изнесува десет просечни месечни ...
сите 13 | | | веќе видена

Голманот на Вардар Арпад Штербик е убеден дека неговите соиграчи имаат квалитет и сили да одиграат два тешки натпревара во два дена на претстојниот „Фајнал фор“ турнир од ракометната Лига на шампиони. - Целосно сме сконцентрирани на овие натпревари. Се е подредено на тој настап. Овој турнир се игра во 24 часа, и мислам дека нема фаворити. Досега победуваа на Ф4 некои екипи што не беа фаворити, како Фленсбург и Хамбург, и затоа мислам дека сите екипи одат во Келн со исти шанси, вели Штербик. Вардар одигра три натпревари од домашното првенство и Куп за три дена неодамна. - Ние сме млада екипа и би требало да можеме тоа да го издржиме силниот ритам. Обично тие што играат втор меч во полуфиналето имаат мали шанси да победат. Во минатото најголем дел победувале екипи што победувале на првиот меч. Ние сме млада екипа што може да победи за 24 часа, истакнува Штербик. Вардар в сабота (3 јуни) од 18 часот во второто полуфинале игра со Барселона, а победникот в недела во истиот термин ќе се бори за трофејот. Во првото ...
сите 162 | | | веќе видена

Најевтините билети за концертот на Стинг ќе чинат по 1.990 денари, а најскапите 3.990 денари. Како што соопштија од Авалон продукција, влезниците ќе бидат пуштени во продажба од петок, на 2 јуни. Концертот на Стинг ќе се одржи на 15 октомври во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Покрај најевтините билети од 1.990 денари за партер, има уште неколку опции - за ФАН ПИТ- цената ќе биде 3.000 денари за билет, т.н. сребрени места (silver seats) - 2.990 денари, а златните места (golden seats) - по 3.990 денари. Покрај ова, се нуди и ВИП - пакет кој вклучува влезница и примерок од новиот албум на Стинг „57th и 9th“- по цена од 6.000 денари, но тој може да се добие исклучиво со претходна резервација.
сите 106 | | | веќе видена

Лондон – Екипата на Хадерсфилд успеа да се пласира во Премиер лигата откако во баражот по изведување на пенали го победи Ридинг со 4:3 (0:0) Хадерсфилд во елитното натпреварување на Англија ќе игра по пауза од 45 години. Оваа екипа ќе биде вкупно 49.та што ќе игра во Премиер лигата, а има и три титули шампион на Англија од 1924 до 1926 година. Со пласманот во Премиер лигата Хадерсфилд ќе заработи 220 милиони долари од наградниот фонд и од ТВ правта. Хадерсфилд го освои петтото место во Чемпионшип дивизијата, додека Ридинг беше третопласиран. Во полуфиналето Хадерсфилд го елиминираше тимот на Шефилд Вендсдеј. И двата противника тимот на Хадерсфилд ги доби по изведување на пенали. - Можеме да им дадеме надеж на многумина. Малите клубови можат да продолжат да веруваат дека ќе го постигнат невозможното, изјави претседателот на клубот Дин Хојл.
сите 8 | | | веќе видена

Традиционално на 31 мај со Вердиевата „Аида“, утревечер во Македонската опера и балет ќе бидат затворени 45. Мајски оперски вечери. Оваа година во „Аида“ ќе настапат солисти од Турската државна опера од Истанбул. Режисер е Дејан Прошев, а диригент Вања Николовски-Ѓумар. Насловната улога ќе ја игра Дениз Јетим, а во екипата се и: Ајше Озкан (Амнерис), Ефе Кислали (Радамес), Тунџај Куртоглу (Рамфис), Џенгиз Сајин (Амонасро), Драгољуб Бајиќ од Србија (Фараон), Надежда Рубен (Главна свештеничка), Марјан Николовски (Гласник). Ќе настапат оркестарот, хорот и балетскиот ансамбл на Македонска опера и балет. Сценографијата е на Зоран Костовски, костимограф е Елена Дончева, кореограф - Снежана Филиповска. Македонската опера и балет соопшти дека за време на паузата на претставата „Аида“ ќе приреди коктел за сите присутни, а авиокомпанијата „Туркиш ерлајнс“ по случаен избор ќе му додели два билета на најсреќниот посетител. - „Аида“ е студија на историјата, географијата и религијата на Египет, опера која и денес ...
сите 34 | | | веќе видена

Минхен - Една од светски најпознатите манекенки Хајди Клум издаде книга-албум, што содржи фотографиите кои ги направила со познатиот фотограф Ранкин во последниве десет години, а меѓу нив има и такви на кои Германката е сликана гола. - Кога се одлучи за овој потег? Пријателите зачудено ме прашуваа зошто баш на 43 години се соблекувам гола? Си помислив: „а, зошто да не?“ Женското тело треба да се слави, не е важно колку години имате ако се чувствувате самоуверено и задоволно, истакна Хајди. Сепак, ова не и е првпат да се соблече пред камерите. Призна дека и во младоста правела таква фотографии, но тие не му ги покажала никому, оти била срамежлива.
сите 6 | | | веќе видена

Рим – Италијанскиот фудбалски прволигаш Рома денес и официјално потврди дека Лучијано Спалети повеќе нема да седи на тренерското место на овој клуб. И покрај тоа што Спалети успеа да го освои 2.место во Серија А и да обезбеди директен пласман во Лигата на шампионите, раководството на Рома му врачи отказ, бидејќи клубот остана без ниту еден трофеј и покрај големите амбиции пред почетокот на сезоната. - Му изразуваме голема благодарност на Спалети за вложениот труд и постигнатите резултати. Под негово водство Рома постигна најмногу голови во својата историја и освои најмногу бодови. Му посакуваме успех во понатамошната работа, стои во соопштението од Рома. Спалети покрај сезоната 2016/17, во римскиот клуб работеше и во периодот од 2005 до 2009 година. Се очекува раководството наскоро да го објави името на новиот тренер.
сите 22 | | | веќе видена

Супер ѕвездата на голфот, Тајгер Вудс, бил уапсен во понеделникот на Флорида под сомневање дека возел под влијание на алкохол или дроги, соопшти Канцеларијата на шерифот на округот Пал Бич. Според она што го пишуваат агенциите, Тајгер Вудс бил потоа ослободен, но во јавноста беше пуштена фотографија од полициските документи, на која што тој изгледа уморен и е небричен. Вудс (41) не се натпреварувал на некој голф турнир од февруари во Дубаи, од каде што се повлече во првата рунда, поради болки во грбот. За Вудс, кој беше вклучен во повеќе афери поврзани со неговата поранешна сопруга и со подоцнежните партнерки, се веруваше дека може да го надмине рекордот на Џек Никлаус од освоени 18 главни турнири, но тој нема освоено ниту една гренд слем титула уште од 2008 година.
сите 38 | | | веќе видена

Бранителот на титулата во Париз, Новак Ѓоковиќ и најдобар српски тенисер без многу проблеми, со 3-0 во сетови го доби натпреварот со Марсел Гранољерс на почетокот на Ролан Гарос Ова е прва победа на Ѓоковиќ откако го ангажираше Андреа Агаси за тренер. Србинот попладнево лесно со 3-0 во сетови (6-3, 6-4, 6-2) славеше над Марсел Гранољерс во првото коло на Ролан Гарос. Без проблеми на стартот помина и Рафел Надал, кој се натпреварува за 10. титула во Париз. Шпанецот исто така со 3-0 во сетови (6-1, 6-4, 6-1) ја доби премсетката со домашниот тенисер Беноа Пер.
сите 79 | | | веќе видена

Најдобриот автомобилист на македонија Игор Стефановски - Иџе, викендов добро возеше во Германијаи се врати со победа во Нирбургринг. Таа е прва во оваа сезона од ЕТЦЦ шампионатот, и со неа тој се искачи на третото место во генералниот пласман со 33 бодови. Благодарение на овој успех, АКК "Стефановски" сега размислуваати за евентуално освојување на шампионската титула. "Ова е навистина голем успех за нашата екипа, но, и за Македонија. На втората трка стартувавме од седмото место а на крајот успеавме да бидеме први. Сето тоа сега ни дава надеж дека можеме да се бориме и за титулата во ЕТЦЦ. Иако сме млад, македонски тим, покажавме дека имаме квалитет, дека сме добро организирани и дека можеме да се носиме со предизвиците, но, и со поискусните противници. Благодарност до луѓето околу мене и медиумите кои што ми ја даваат целата оваа поддршка. Се надевам дека од наредните трки ќе успееме да донесеме што е можно повеќе трофеи" изјави Стефановски на денешната прес-конференција. На Нирбургринг, како што рече ...
сите 11 | | | веќе видена

Германски мотоциклист викендов загубил 9.000 евра, додека се возел на мотор северно од Минхен во јужна Германија. Тој едноставно ги "посеал" парите на патот по кој се возел. Ова го соопштија вчера полициските власти, од каде велат дека 36-годишниот Германец фатил што се случило, запрел и почнал да ги собира парите, во исто време замолувајќи ги минувачите да се јават во полиција за помош. Органите на редот се одѕвале на повикот. Но, голем дел од банкнотите веќе отишле во неповрат - 1.500 евра ги однел ветрот.
сите 10 | | | веќе видена

Наградата "Златна палма" на годинашниот 70-от јубилејен Филмски фестивал во Кан ја освои шведскиот филм "Плоштадот" на режисерот Рубен Остлунд. Новата победа на Остлунд, по онаа од пред три години со драмата "Виша сила" која ја освои награда за најдобра режија, претставува изненадување, иако филмот добро помина кај критиката. "Плоштадот" е необична сатирична комедија за уметничкиот свет. Наградата на Остлунд му ја врачија претседателот на фестивалското жири Педро Алмодовар и актерката Жилиет Бинош Францускиот фаворит за највисоката награда "120 отчукувања во минута" на Робин Кампијо, кој говори за подемот на активизмот за борба против СИДА-та, освои Гран при на жирито. Признанието за најдобар режисер го доби Софија Копола за филмот "Измамени", кој е римејк на истоименото дело на Дон Сигел од 1971 година. Станува збор за трогателна драма за Американската граѓанска војна со Никол Кидман и Кирстен Данст. - Му благодатам на татко ми што ја сподели со мене љубовта кон киното, рече ќерката на Френсис Форд Копола, ...
сите 52 | | | веќе видена

Едно од најголемите светски музички имиња Стинг доаѓа во Скопје. Во рамките на големата светска турнеја "57th и 9th" по повод истоимениот албум, на 15-ти октомври во арената "Борис Трајковски" во Скопје, тој ќе го одржи најголемиот концерт што досега се случил на македонска музичката сцена. STING заедно со The Rolling Stones, Bruce Springsteen, U2, Depeche Mode, Coldplay…, е претставник на таканаречената А листа на артисти од областа на рок музиката. STING е веќе на промотивна светска турнеја од февруари годинава, во која ги опфаќа сите континенти. Дел од летото му е резервирано за Европа, а на почетокот на септември настапува во Јужна Америка, додека во Европа повторно се враќа со серија на концерти од средината на септември до крајот на октомври. На оваа турнеја, STING свири неколку песни од навистина извонредниот нов албум, како и најголемите хитови од неговата соло кариера: "Fragile", "Desert Rose", "Fields of Gold"…, како и од времето на легендарната група The Police: "Message in the bottle", ...
сите 49 | | | веќе видена

Тринаесет претстави ќе се натпреваруваат на 53. Драмски аматерски фестивал на Македонија (ДАФ) во Кочани кој ќе се одржува од денеска до 3 јуни. Од нив четири претстави се за деца (пладневни), а гостински се две претстави од Србија. Селекторот на фестивалот Дарко Спасов на прес-конференција рече дека изборот е направен од 37 пријавени претстави на аматерски театарски групи и драмски секции на училишта од повеќе градови на Македонија и дека годинава доминантен е жанрот комедија. - Од пријавените претстави над 90 проценти беа комедии, со мали исклучоци, како на пример „Ричард Трети“ на гимназијата „Јосип Броз Тито“. Веројатно комедијата привлекува повеќе публика и сигурен сум дека таа ќе го наполни салонот кога знае дека е комедија, истакна селекторот Спасов за новото издание на фестивалот, за кое извршниот директор на ДАФ Благој Пенов додаде дека градот Кочани е подготвен да ја угости публиката. Фестивалот вечер во Центарот за култура „Бели мугри“ ќе го отвори Велики театар од Јагодина, Србија, со ...
сите 27 | | | веќе видена

next