Утрински

Вашингтон - САД денеска ја одбележуваат стогодишнината од раѓањето на Џон Фицџералд Кенеди, 35-тиот претседател на земјата. Свеченостите ќе се одржат во „Претседателската библиотека и музеј на Џон Ф. Кенеди“ во Бостон, каде што ќе биде отворена изложбата со наслов „Џ.Ф.К. 100 - Настани и спомени". На неа ќе бидат изложени експонати од детството и младоста на Кенеди, знамето на торпедната единица, чиј командант бил тој во Втората светска војна, потоа неговата фотелја од Белата куќа, како и документи од периодот на Кубанската криза и факсимили од негови говори. По повод јубилејот, Федералната поштенска служба пушти во промет и марка со ликот на Кенеди. Џон Ф. Кенеди е роден на 29 мај 1917, во Бруклајн, Mасачусетс. По завршувањето на Универзитетот во Харвард, во 1941 пристапува во Морнарицата на САД како резервист, но потоа напредува до командант на торпедна единица во Тихиот Океан и е одликуван со неколку медали. По Војната е избран за сенатор на Демократската партија од Масачусетс. На претседателските избори ...
сите 7 | | | веќе видена

Дискографската куќа „Оникс Класикс“ го издаде новото оркестарско издание на нашиот пијанист Симон Трпчески, чија концертна промоција деновиве се случи во Ливерпул. - На ЦД-то се поместени дела од Сергеј Прокофјев: два концерта - број 1 и број 3, како и Увертирата на еврејски теми, изведени заедно со познатата и наградувана екипа во која се и диригентот Василиј Петренко и Кралскиот ливерпулски филхармониски оркестар, информира Здружението за култура и уметност „КултурОп“. Овие концерти и новото издание на македонскиот пијанист со проверените соработници беа претставени со пригоден текст „Тимот од соништата се враќа“. - Овој диск за мене има големо значење бидејќи е сниман непосредно пред раѓањето на моите близнаци Стефан и Андреј на кои ова ЦД и им е посветено: два концерта за двајца браќа. Многу му се радувам и на ова издание, бидејќи Третиот концерт на Прокофјев ми буди убави спомени. Го свирев во финалето на натпреварот во Лондон и сега по толку години го снимив за на носач на звук, вели во пишаната ...
сите 9 | | | веќе видена

Главната награда на 70. Кански филмски фестивал - Златна палма - во неделата на големо изненадување беше доделена на филмот „The Sqaure“, на Швеѓанецот Рубен Остлунд, сурова комедија која го исмејува светот на уметноста и високото општество, јави Хина. Во филмот, данскиот актер Клаес Бенг отелотворува конзерватор во Музејот на современа уметност, кој подготвува изложба за толеранција и солидарност, чиј свет се урива кога ќе му ги украдат мобилниот телефон и паричникот. Ова е еден од ретките филмови на Канскиот филмски фестивал оваа година кој на моменти до солзи ги насмејува гледачите, а во официјална конкуренција е додаден во последен момент. Фаворити за оваа награда беа „120 отчукувања во минута", на Французинот Робин Кампило и „Loveless" на рускиот режисер Андреј Звјагинцев. Робин Кампило освои Гранпри за неговиот филм за судбината на лицата со СИДА. Софија Копола ја доби наградата за најдобра режија за „The Beguiled“, римејк на истоимениот филм на Дон Сигел од 1971 година за упадот на ранет војник, Колин ...
сите 36 | | | веќе видена

Монте Карло – Возачите на Ферари ги освоија првите две места на денешната трка за Големата награда на Монако што се возеше во Монте Карло. Ова е прва 1-2 победа за Ферари по пауза од седум години, а прва победа во Монако по 2001 година. Трката на првата позиција ја заврши Себастијан Фетел, кој во „пит-стопот“ го мина клупскиот колега Кими Раиконен, кој ја имаше пол позицијата и водеше до 40 круг. На третата позиција се пласира Даниел Рикардо од Ред Бул, а четвртото место го освои Валтери Ботас од Мерцедес. Со денешната победа Фетел има вкупно 129 поени, пред Луис Хамилтон кој има 104, а Ботас е трет со 75. Кај конструкторите прв е Ферари со 196 поени, пред Мерцедес со 179. Следната трка се вози на 11.јуни за Голмената награда на Канада во Монтреал.
сите 27 | | | веќе видена

Во животот постојат доволно нешта за кои треба да сме загрижени. На пример, нуклеарна војна, климатски промени, и дали исправно или погрешно ги четкаме забите. Земјата која пребрзо се врти можеби не е на врвот на вашата листа, затоа што не постои голема веројатност тоа наскоро да се случи – но и ако се случи, вие би биле премногу мртви за да се грижите за тоа. Без разлика на се, зборувавме со некои експерти за да дознаеме како сето тоа би се одвивало, пишува msn.com, пренесува МИА. Прво, да претставиме колку брзо се ври светот сега. Тоа всушност зависи од тоа каде се наоѓате, затоа што планетата се врти побрзо околу својата половина. Како што се врти Земјата околу својата оска, периметарот е најширок околу екваторот. Па точка на екваторот патува патува далеку подалеку за 24 часа за да сврти околу својата почетна точка, да речеме, Чикаго кој лежи на потесниот пресек на Земјата. За да постигне заради дополнителната разлика, екваторот се врти со 1.037 милји (1,669 км.) на час, додека на Чикаго ми се потребни ...
сите 13 | | | веќе видена

Алберкуки - Приватниот авион што некогаш му припаѓал на кралот на рокенролот, Елвис Присли, за 430.000 долари вчера е продаден на аукција, откако повеќе од 35 години „чмаеше“ на аеродромот во Розвел. Авионот е продаден, соопшти аукциската куќа задолжена за продажбата на авионот „GWS“. Купувачот не е познат, а аукционарката Бриџит Крузе изјави дека не може веднаш да ги објави информациите за купувачот, како ни неговите планови, наведуваат американските меидуми. Аукциската куќа сооошти дека ентериерот го краси златна дрвенарија, седишта од црвен сомот и дебел, црвен тепих. Авионот веќе 35 години стои на пистата во Розвел, Њу Мексико, и ќе биде потребна реставрација на кокпитот и моторите, што веќе ги нема. Цената не ги достигна првичните очекувања дека авионот ќе биде продаден за сума меѓу три и четири милиони долари.
сите 25 | | | веќе видена

Во финалето на Купот на кралот во Шпанија, на збогувањето со легендарниот стадион на Атлетико, „Висенте Калдерон“, Барселона го победи Алавеш со 3:1 и на тој начин по рекордотен 29-ти пат го освои ова натпреварување. По половина час од играта Каталонците усеаја да ја пробијат одбраната на храбри Баскијци, кога со прекрасен удар од работ на шеснаесетникот, Лионел Меси ја доведе Барселона во водство. Но тоа не траеше долго бидејќи веќе во 33-тата минута, францускиот дефанзивец на Алавеш, Тео Хернандез, прекрасно изведе слободен удар и ја погоди неодбранливо мрежата на голот на Барселона. Кога се чинеше дека тимовите на полувреме ќе заминат со нерешен резултат, Нејмар во 45 минута постигна гол, а потоа во третата минута од продолжувањето, во лкистата на стрелците се запишаа и Пако Алкасер. Во второто полувреме резултатот остана непроменет, Барселона рутински го контролираше натпреварот, па трофејот уште еднаш замина во нивните витрини. Ова за каталонскиот клуб е втор пехар сезонава, откако претходно во август ...
сите 13 | | | веќе видена

Берлин – Фудбалерите на Борусија Дортмунд успешно ја завршија сезоната откако во финалето на германскиот куп, преку пресврт, го победија Ајнтрахт со 2:1 и го освоија пехарот во ова натпреварување. Претходниот викенд со победа во последното коло од Бундес лигата „милионерите“ изборија и директно учество во Лигата на шампионите. Борусија поведе во 8.минута со голот на Осман Дембеле, а Ајнтрахт изедначи во 29.минута со голот на Анте Ребиќ. Победничкиот гол за Борусија во 67.минута го постигна Пиер – Емерик Обамејанг. За Борусија Дортмунд ова беше деветто финале во Купот на Германија, а по четврти пат е освојувач на пехарот.
сите 40 | | | веќе видена

Лондон – Екипата на Арсенал е освојувач на англискиот ФА куп откако синоќа во финалето на „Вембли“ го совлада првакот Челзи со 2:1 и го спречи да ја освои двојната круна. „Топџиите“ поведоа во 4.минута со голот на Алексис Санчез, од сомнителна позиција. Стрелецот на голот во првиот дел од акцијата играше со рака, а по консултација со помошникот судијата Ентони Тејлор го призна голот. Челзи изедначи во 76.минута со голот на Диего Коста, но Арон Ремзи на асистенција на Оливие Жиру донесе победа за Арсенал. Челзи натпреварот го заврши со 10 играчи откако во 68.минута беше исклучен Мозес, поради втор жолт картон. За Арсенал ова е 13.ти триумф во ова натпреварување, а вкупно трет во последните четири сезони и е најуспешниот англиски клуб во ова натпреварување.
сите 52 | | | веќе видена

Кога во Шпанија конквистадорите стигнале во Мексико во 1519 година, таму според проценките живееле околу 25 милиони домородци. По еден век останале само милион, пренесува индекс.хр. Домородното население многу поефектно од шпанското оружје ги убивале епидемиите од болестите кои Шпанците ги донеле со себе. Имало многу претпоставки и шпекулации, но кои точно болести ги донеле по падот на Астечкото Царство никогаш не е потврдено. Списанието Нејчр објави дека научниците сега ги изнесуваат првите ДНК докази за бактерија која можеби ја предизвикала најопасната епидемија од тој период за салмонелата. Пропаста на астечкото општество била предмет на многу истражувања и општо се верува дека ја предизвикале два главни фактори, доаѓањето на шпанските освојувачи и бројните европски болести на кои домородното население немало имунолошки одговор. Најлошата од тие епидемии била раширена од 1545 до 1550 година и се верува дека од неа умреле 80 отсто од автохтоното население. „Епидемијата од 1545 година се смета за една од ...
сите 2 | | | веќе видена

Монте Карло – Возачот на „Ферари“, Кими Раиконен, беше најбрз на денешните квалификации што се возеа за Големата награда на Монако низ улиците на Монте Карло. Ова за Раиконен е прва пол позиција по девет години или вкупно 17.та во кариерата. Веднаш до него во првиот ред ќе биде неговиот клупски колега Себастијан Фетел, кој имаше заостанување од 0.043 секунди, а третопласиран е Валтери Ботас од Мерцедес со 0.045 секунди. Клупскиот колега на Ботас, Луис Хамилтон имаше проблеми со болидот и го освои 13.то место во квалификациите. Во вториот ред заедно со Ботас ќе биде Макс Ферстапен со болидот на Ред Бул, додека неговиот клупски колега Даниел Рикардо е петтопласиран. Во пресрет на утрешната трка Фетел (104) има шест поени повеќе од Хамилтон (98). Стартот на трката е утре во 14 часот.
сите 50 | | | веќе видена

Со бурни аплаузи, публиката во Торонто, Канада синоќа ги поздрави актерите од Битолскиот театар кои по 75-ти пат ја изведоа претставата „Без Паника“. Како и претходните две претставувања на овој театар во Торонто, така и овој пат, гостувањето предизвика голем интерес кај македонските иселеници кои живеат во Торонто и бура од емоции при контактот со својот мајчин јазик на сцената на театарот. Тие се покажаа како одлични домаќини и поддржувачи на ова гостување обидувајќи се краткото време од оваа посета да се дружат и да покажат што повеќе од градот во кој што живеат. - Од самиот почеток на претставата публиката реагираше одлично и во текот на двочасовната изведба уживаше, препознавајќи ги сите комични елементи од претставата. На крај, со желба за повторна средба од овој тип срдечно им честитаа на актерите, поразговараа и се фотографираа со нив. Екипата на Битолскиот Театар како потврден амбасадор на македонската култура и јазик и овој пат професионално ги изврши своите обврски со што уште еднаш успеа за ...
сите 17 | | | веќе видена

Во Македонскиот народен театар во завршна фаза се подготовките за претставата „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов. Премиерата на овој голем сценски спектакал е закажан за 3 јуни 2017 година. Светски препознатливата „Ничија земја“ во МНТ ќе се игра по текст на Денис Тановиќ и Александар Морфов. Таа е сатира против војната и медиумите кои се подигруваат за сензација и рејтинг, во свет измачуван од тероризам и војни. Во сценариото Ничија земја на Данис Тановиќ станува збор за војната што се случи во деведесеттите години на 20. век во границите на поранешна Југославија. Причината е слична како и за сите настанати војни - агресивното опстојување и наметнувањето на своевиден културен идентитет (вклучувајќи ја и верската припадност) што се меша со територијални, политички и економски претензии. Интересно во случајов е дека завојуваните страни ? Бошњаците и босанските Срби - се многу блиски во секоја смисла. Оттука и впечатокот дека непомирливите разлики меѓу нив се несуштински, а конфликтот - неодржлив. ...
сите 40 | | | веќе видена

Вечниот студент, кој го основаше Фејсбук, Марк Цукерберг, по 12 години пауза, конечно ја доби својата диплома и го одржа својот 366-ти говор на Харвард. Цукерберг го започна својот говор на Харвард зборувајќи дека тоа е најдобриот универзитет во светот, шеговито дофрлајќи им на студентите дека тие постигнале нешто, што тој никогаш не можел. „Јас секогаш ќе го споделувам она што сум го научил за својата генерација и светот, со сито она што заедно сме го изградиле“, рече Цукерберг, додавајќи дека тоа е посебно многу важно за него. Тој опиша како на патувањата низ светот луѓето му зборуваат дека со Фејсбук успеал да ја пополни празнината во нивните животи. Исто така, во својот говор, Цукерберг раксажа дека од Харваард му се заканувале со истерување поради Фејсбук. На својот Фејсбук профил Цукерберг напиша: „Мамо, ти реков дека еден ден ќе се вратам дома со диплома“.
сите 14 | | | веќе видена

Битола - Актери од НУ Народен театар-Битола вечер во Meadowvale theatre во Торонто, Канада ќе ја изведат претставата „Без паника“. Комедијата „Без паника“ работена според текстот на финскиот автор Мика Мулуахо, а во режија на Благој Мицевски, во 2014 година беше прогласена за „претстава на годината“, а вечер во Торонто ќе биде одиграна по 75 пат. -Во претставата настапуваат актерите Никола Пројчевски, Марјан Ѓоргиевски и Александар Копања. Во комедијата доминира еден безвременски текст, разбирлив на сите јазици и во секоја држава и затоа и во Торонто постои голем интерес за овој проект. Влезниците по цена од 30 долари одамна биле распродадени, што значи вечер во 20 часот по локално време ќе има прекрасен амбиент за изведба на претставата, информираат од тимот на Битолскиот театар. Во претставата користена е музика од повеќе изведувачи, преводот е на Оливера Павловиќ, драматург Билјана Крајчевска, сценограф Драган Анѓелковиќ, а кореограф Валентино Апостоловски.
сите 41 | | | веќе видена

Бостон – Актуелниот шампион во НБА лига Кливленд се избори за нов настап во „големото“ финале на најквалитетната светска кошаркарска лига. Тимот на Кливленд ноќеска на гостувањето во Бостон славеше триумф со 135:102 и со конечни 4-1 во победи го доби финалето на Источната конференција. Леброн Џејмс постигна 35 поени, а Кајри Ирвинг 24 кај победничката екипа, додека за Бостон најпрецизен беше Ејвери Бредли со 23 поени. Така трета сезона по ред во финалето на НБА лигата ќе играат Кливленд и Голден Стејт. Двата тима на доминантен начин стигнаа и оваа сезона до финалето. Кливленд имаше серија од 12 победи и само 1 пораз во во плеј-офот, додека Голден Стејт оствари 12 победи без ниту еден пораз. Финалната серија која се игра во четири добиени натпревари по принципот 2-2-1-1-1, почнува на 1 јуни во четврток, а домаќин на првите два дуела е Голден Стејт.
сите 64 | | | веќе видена

Состојки: за бисквит: 6 јајца, 6 лажици шеќер, 3 лажици брашно, 3 лажици какао Прв крем: 300 г вишни, 3 лажици шеќер, 3 лажици густин; втор крем: слатка павлака, 300 г чоколадо за готвење Подготовка: Се мати цврст снег од белки (се додава прстофат сол), па се додава една по една лажица шеќер, една по една жолчка и на крајот лесно се меша брашното помешано со какао. Се пече во плех (30х40 см) околу 15 минути, на 180 степени. Печениот бисквит се остава да се излади. Потоа се мешаат шеќерот и густинот, па се мешаат вишните со 100 мл вода и сето тоа се остава лесно да зоврие и да се згусне. Се' уште врелиот крем се распоредува рамномерно врз бисквитот. Слатката павлака и чоколадата се топат на пареа, па се меша да станат еднолична маса. Потоа се остава добро да се излади, па се меша со кексот. Чоколадната павлака се мачка врз кремот од вишни.
сите 27 | | | веќе видена

Наградата Музеј на годината му припадна на НУ Музеј и завод Битола за новоотворениот музеј "Спомен куќа на Татарчеви" во Ресен. Годинава наградата проект на годината ја делат два проекти. Едниот е на НУ Спомен куќа на Мајка Тереза со Проектот: "Тишината раскажува за Мајка Тереза" од авторот Цветанка Вучковска-Митовска и Проектот од Музејот на македонската борба - Скопје со наслов: "Вики клуб во Музеј на македонската борба" од авторите Даниела Митевска и Ана Вишинова. А наградата надворешен музејски соработник, му е доделена на новинарот Тони Димков - новинар во порталот МКД.МК, за неговите ангажмани во афирмацијата на културата и музејското работење. Вака одлучи комисијата на МНК ИКОМ за доделување награди по повод 18 Мај - Меѓународен ден на музеите, за особени достигнувања во музејската дејност во текот на 2016 година, во состав: проф. д-р Крсте Богоески (претседател), Мирјана Талеска, Зоја Богдановска, м-р Страхил Петровски и Драган Величковски, го објави извештајот за доделените награди. "Идејата за ...
| | веќе видена

Том Круз ќе снима продолжение на акциониот филм "Топ Ган". Овој 54 годишен актер ги потврди гласините дека 31 година по премиерата на првиот дел на "Топ Ган" започната е работата за продолжување на оваа хит акцијата. Веста стана официјална откако Круз се испушти во етерот на австралиската телевизиска емисија "Изгрејсонце". Гласините за евентуално продолжение на класичниот филм циркулираат во медиумскиот простор уште од 2008 година, кога стана јасно дека холивудските шефови сакаат да ја воскреснат историјата. Тогаш извор дури издаде дека насловот ќе открива како Пит Мичел - Одметник (во улогата Круз) е веќе инструктор во воздухопловното училиште "Топ Ган" и овој пат тој треба да се справи со нов пилот. Кој згора на с? е и жена. Во моментов недостасуваат дополнителни информации дали во проектот ќе се вклучува оригиналниот актерски состав, имено Кели МакГилис, Вал Килмер, Ентони Едвардс и Том Скерит.
сите 6 | | | веќе видена

Таен инвеститор веќе една година врши градежни работи на парцела на улицата Чедомир Кантарџиев број 18, ги окупира споредните скали кои ги користат жителите од оваа улица и не дава никакви информации ниту кој го гради објектот, дали има дозвола, ниту пак каков објект ќе биде изграден. Жителите на Црниче, особено оние од улицата Чедомир Кантарџиев се револтирани, бидејќи инвеститорот не само што не ги исполнува основните законски обврски – да даде информации кој е инвеститор, кој е изведувач на работите, има ли дозвола, колкав објект ќе се гради, туку како што велат си ја „моделира“ парцелата онака како што му одговара. „На парцелата на која што сега се гради порано имаше една куќа од околу 80 метри квадратни и имаше двор. Таа куќа ја срушија и на нејзино место ќе се гради нов објект. Но, проблемот е што, според нашите информации, на оваа парцела ќе се градат две згради со по осум стана. Ова е тесна уличка не може да издржи толкаво оптоварување не само на инфраструктурата, туку и за паркинг простор“, се ...
сите 8 | | | веќе видена

next