Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата. Во постојан контакт сме со Министерството за образование, ќе ги ...
сите 66 | | | веќе видена

Автопатската делница Демир Капија – Смоквица, по шест години изградба, ќе биде пуштена во употреба денеска, со што се добива целосно автопатско решение долж ...
сите 214 | | | веќе видена

Неколку лица се повредени во вчерашните инциденти на грчкиот остров Лезбос меѓу радикално десничарски групи граѓани, бегалци и мигранти кои протестираа на ...
сите 42 | | | веќе видена

На Рафаел Надал му беа потребни само час и половина за да дојде до 11-тата титула на мастерсот во Монте Карло, откако го совлада Кеи Нишикори во големото финале. Шпанецот и натпреварот за титулата го одигра како и целиот турнир, фуриозно и без да му даде никаква надеж на противникот и славеше со 6-3 и 6-2. Надал е во неверојатна серија од 36 освоени сетови по ред на земјена подлога, а за него ова е вкупно 31 мастерс титула. Нишикори се надеваше дека може да дојде до својата прва титула на мастерсите во четвртото финале, но ќе мора да чека друга шанса. Надал од утре останува на првото место на АТП-ранкингот.
сите 91 | | | веќе видена

Шкендија дојде до својата втора шампионска титула во историјата, откако денеска и математички го обезбеди првото место на дури седум кола до крајот на првенството. Тетовци денеска го совладаа Шкупи на свој терен со 2-0 благодарение на головите на Марјан Радески и Бесарт Ибраими постигнати во вториот дел. Шкендија сега има неверојатни 26 бодови предност Вардар, кој денеска повторно разочара. Најтрофејниот македонски тим ниту со новиот тренер Бобан Бабунски никако да излезе од очајната форма. Денеска беше повторно поразен и тоа од Победа со 2-0 на натпревар што се одигра во Струмица на стадионот „Младост“. Благојче Гешовски и Зоран Даноски беа стрелци на головите за прилепчани. Работнички го прегази Пелистер и тоа за само 16 минути во второто полувреме. Виктор Ангелов го скрши отпорот на битолчани во 54-тата минута, а потоа веќе беше полесно, бидејќи Кире Маркоски погоди уште два пати во мрежата на гостите, а точка на убедливата победа стави Чарлс Џофри Чинеду во 70-тата минута. Скопје на домашен натпревар ...
сите 56 | | | веќе видена

Ракометарите на Вардар славеа со 28-29 на гостувањето кај Кил во првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите. Европскиот првак денешната претстава покажа дека повторно е еден од главните кандидати за пласман во Келн и секако, одбрана на титулата, по одличниот натпревар кај германскиот гигант. Првото полувреме целосно мина во доминација на Вардар, кој не му дозволи на Кил ниту еднаш да води. „Црвено-црните“ постојано одржуваа предност од два до три гола разлика, а на полувремето резултатот гласеше 12-14 во корист на нашиот тим. Серијата грешки во нападот на Вардар придонесоа Кил да дојде до првото водство на натпреварот во 45-тата минута, благодарение на серијата од 4-0 и поведе со 23-20. Вардар притискаше до самиот крај да го врати водството и тоа му успеа буквално во последните секунди кога Македа погоди од цел терен во празната мрежа на Кил за конечни 28-29. Пикерите беа најдобри стрелци на Вардар, Фереира Мораеш и Стојанче Стоилов постигнаа по пет погодоци, додека Дибиров четири пати се ...
сите 248 | | | веќе видена

Преполни контејнери, расфрлан смет наоколу, мини диви депонии. Ваквата е сликата веќе неколку недели во Тетово кој тоне во отпад. Граѓаните велат дека екипите на ЈКП Тетово не го собираат редовно сметот во градот, каде нема доволно контејенри. Незадоволни се и од одржувањето на хигиената на јавните површини. Од Јавното комунално претпријате Тетово, посочија дека со доаѓањето на пролетта се зголемуваат количините на смет, кои го фрлаат граѓаните.Овој месец велат дневно собираат по стотина тони смет повеќе од претходниот месец. Истакнаа дека проблемот ќе се реши и ќе започант да го собираат сметот повеќе пати во текот на денот. Најавија и поставување на повеќе контејнери. Проблемот со комуналниот отпад ќе се зголеми со доаѓањето на печалбари, кога количините на смет собран од домаќинствата се зголемува двојно. Од Општина Тетово пред неколку години најавија проект за подземни контејнери, кои би собирале многу повеќе отпад кој не би се рафрлала наоколу. Но директорт на ЈКП Тетово, Цека рече дека идејата за ...
сите 7 | | | веќе видена

Археолози од Штип, Струмица и Скопје интензивно работат на откривање на рударска населба од железното време, а која се наоѓа на просторот каде што ќе поминува транспортната траса по која ке се носи рудата од новиот рудник Боров Дол до радовишки „Бучим“. На овој локалитет пронајдени се две печки за топење на руда, монети од 3 и 4век ,како и керамика карактеристична од пред осум илјади години. Археолошките истражувања финансиски ги поддржува рудникот за бакар и злато Бучим, а кој доколку до 2020 година не го отвори Боров дол ќе мора да стави клуч на врата. Ова е втора архелошка акција, пред околу седум месеци во месноста Боров Дол откриена е рударска населба која датира од 5 и 6 век пред новата ера. Археолошките истражувања ке завршат до крајот на мај. Викторија Јованова
сите 4 | | | веќе видена

Да се врати Титовата порака за солидарност на ѕидот на Музејот на град Скопје, бараат граѓаните, чија иницијатива заживеа и на Фејсбук. Според нив, пораката не е обична, таа има културолошка и едукативна вредност, а солидарноста како концепт е нешто што секое здраво општество го негува. „Тоа не е обична порака. Тоа е едно ветување дека ќе се изгради поубав град, со солидарна помош. Тоа ние го направивме, односно го добивме. И како гест на респект, на извонредна почит кон тој момент и тој период. И воопшто кон феноменот на солидарност. Едноставно тој концепт, е нешто што секое здраво општество го негува“, вели архитектот Даница Павловска. Пред 17 години беа извадени буквите од стиропор, а пораката се читаше од отисоците на лепилото за букви. Но, по 7 години и бронзените табли со пораката беа целосно извадени, со образложение дека салата затворена со нив, ќе се реновира. Идеолошки разлики на претходната власт со поранешното социјалистичко уредување , беа причина пораката да се тргне од ѕидот, смета актуелната ...
сите 3 | | | веќе видена

Инспекцискиот надзор во неготинската гимназија Свети Кирил и МЕтодиј покажал низа нерегуларности во подготовката и реализирањето на екскурзијата во Италија. Мерки ќе бидат превземени против директорката, водичот на екскурзијата и класниот раководител. Констатирано е дека не превзеле мерки за безбедност за двајцата средношколци кои поради тоа што доцнеле половина час биле оставени во хотелот во Италија додека групата ја продолжила екскурзијата во Франција, и се вратила вечерта. ТЕЛОП Томе Спировски директор на ДПИ Државниот просветен инспекторат ќе поднесе предлог до градоначалникот да превземе мерки против директорката меѓу кои најстрогата е нејзино разрешување. Против наставниците ќе бидат поднесени дисциплински мерки согласно законот за работни односи. Неправилности биле утврдени и во начинот на составување и работа на стручниот тим која ја подготвувал екскурзијата . И покрај правилото според кој членови можат да бидат само класни раководители, во него имало и наставници кои тоа не се. Надзорот на ...
сите 19 | | | веќе видена

Одбраната нема да го бара премиерот Зоран Заев за сведок во Монструм. Откако Заев вчера рече дека доколку биде повикан ќе сведочи , адвокатот Насер Рауфи вели немаат намера да го повикаат бидејки веруваат дека Заев ги предал сите снимки на СЈО. „Со оглед дека не е спорна надлежноста, нема на која околност тој да биде распрашан а снимките ќе можат да се слушнат и во судница“, рече Рауфи. Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) засега не откриваат дали на листата на сведоци за „Монструм“ ќе го додадат и премиерот Зоран Заев. Со оглед дека ова судење се води по стариот Закон за кривична постапка и судијата има право да повика сведок во судница. Утре специјалната обвинителка Катица Јанева треба да се појави во Собранието каде на комисијата за политички систем ќе го презентира шест месечниот извештај, па не се исклучува дека и „Монструм“ ќе се најде мегу темите на интерес со оглед на тоа што деновиве партиите се обвинуваа мегусебно на оваа тема. ВМРО ДПМНЕ се на ставот дека Заев ги излажал семејствата на ...
сите 129 | | | веќе видена

next