Според последните податоци во земјава најмладото девојче кое што абортирало има 13 години, најмладата родилка пак има исто 13 години. Само 12,8% од младите ...
сите 29 | | | веќе видена

Работат за 22 000 денари месечно и не им е доволно зголемувањето на платите од 10%, согласно новиот Општ колективен договор. Администрацијата од сите јавни ...
сите 46 | | | веќе видена

Објавувањето со задоцнување од 10 дена го урна Упатството за изводи со национална припадност. Уставниот суд смета дека суштинска повреда на Уставот е што ...
сите 36 | | | веќе видена

Граѓаните добија гаранции за поефтин зеленчук и овошје од денеска, а трговците порака од ресорниот минситерр КРешпник Бектеши да го намалат извозот на овие ...
сите 349 | | | веќе видена

Екс директорот на Онкологија, кој е дел од истрагата за скандалот со злоупотребата на лекови за болните од канцер на клиниката, благодарение на измените на КЗ, ...
сите 28 | | | веќе видена

Скопјанка,пациент на клиниката за Онкологија еден и пол месец чека некој од клиниката за радиологија да ги прочита резултатите од магнетното снимање за да може ...
| | веќе видена

Снимките од дрон посведочат за ужасните сцени од пожарот кој свадбената прослава ја претвори во трагедија. Најмалку 114 лица загинаа, а околу 200 се повредени ...
сите 38 | | | веќе видена

По четиридневна блокада на селото Бањска, од пладне е дозволен влез и излез од селото. Но, косовската полиција предупредува луѓето да се движат само по ...
сите 511 | | | веќе видена

Специјалното обвинителство на Косово соопшти дека во вторник ослободило четворица осомничени за случајот во Бањска во Звечан, бидејќи според нив немало доволно ...
сите 511 | | | веќе видена

Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се случија изминатиов период ...
сите 92 | | | веќе видена

Аеродромот Гетвик во Лондон откажа стотици авионски летови, откако меѓу вработените во контролата на летање се рашири ковид. Практично има недостиг од ...
сите 28 | | | веќе видена

Неексплодирана експлозивна направа била пронајдена вчера во северниот дел на Митровица, соопшти денеска косовската полиција. Всушност, оваа експлозивна направа ...
сите 4 | | | веќе видена

Заврши операцијата на косовската полиција во селото Бањска. Претресен е теренот, пронајдено е оружје и друга воена опрема. Влезот во селото сепак се уште не е ...
сите 511 | | | веќе видена

Најмалку 114 лица загинаа, а 200 се повредени во пожар на свадбена прослава во северната ирачка провинција Ниневија, објавија рано утринава ирачките државни ...
сите 38 | | | веќе видена

next