Народна банка го направи првиот чекор кој беше неопходен во услови на стагнација на економијата, симнувањето на каматата треба да делува стимулативно, а банките најавија дека ќе ги следат сигналите и ќе ги поевтинат кредитите за бизнисот. Антони Пешев вели дека компаниите очекуваат да видат Владата посилно да се фокусира на економијата, а не приоритет повторно да имаат политичките теми. „Ценам дека секое придвижување на каматите надолу е добро, и се надевам дека банките ќе продолжат во тој правец и ќе се охрабрат да ги кредитираат и компаниите кои имаат помал безбедносен профил, и нив да им овозможат достапност на кредитите. Ќе видиме, ова е само почеток на процесот, се надевам дека следните месеци ќе бидат добар показател дали ќе има ефект“, вели Антони Пешев од Стопанската комора на Македонија. Добро е што каматите ќе паѓаат и ќе почне процес на инвестирање, смета Горан Антевски, бидејќи поради политичката неизвесност досега речиси сите активности на фирмите биле стопирани. „Се надеваме дека ова ...
сите 11 | | | веќе видена

Двајцата антикорупционери кои се уште не поднеле оставки, веднаш тоа да го сторат. Ова беше побарано на денешната седница на комисијата за именување во Собранието каде се потврдени петте оставки на останатите членови на антикорупциската комисија. Пратеникот од ДУИ, Артан Груби скандалот со корупцијата во редовите на антикорупциската го натера да ја нарече комисија во одбрана на корупцијата. Зошто до сега Сузана Таскова Аџикотарева и Најдо Спасевски не поднесоа оставки тие не одговараат. За седумттемина антикорупционери ревизијата откри дека правеле злоупотреба со патните трошоци и кириите, а дел од нив воопшто не доаѓале на работа. Под притисок на јавноста петмина поднесоа оставки, а власта веќе размислува да го промени законот и начинот на кои се бираат членовите на антикорупциската., Еден антикорупционер може сам да си поднесе оставка, или да биде разрешен само ако е осуден на затворска казна или е деловно неспособен. Сега власта тврди дека ќе се обиде да најде модел на антикорупциската кој ќе биде ...
сите 19 | | | веќе видена

Наместо зад затворени врати, снимката од посебните истражни мерки за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот Заев, ќе се разгледува како доказ пред јавноста. Вака одлучи Скопскиот кривичен суд на барање на Заев, иако надлежниот обвинител сметаше дека снимката која е доказ не смее јавно да се покажува бидејќи станува збор за посебна истражна мерка. Во случајот „Поткуп“, Заев како поранешен градоначалник на Струмица е обвинет за барање поткуп во висина од 200 илјади евра од струмички бизнисмен. Дел од видеото беше објавено на Јутјуб, но одбраната на Заев и денеска потврди дека тоа јавно објавување на дел од истражни мерки имало за цел политичка егзекуција на Заев. Актуелниот премиер пак смета дека видео снимката влијаела на неговиот чест со монтирањето и јавното објавување на еден дел поради што смета дека со целата снимка ќе се даде сосема поинакво значење на случајот. „Видео снимката која влијаеше многу на мојата чест, углед и на приватноста да биде јавно презентирана од причина што се гледа дека на ...
сите 110 | | | веќе видена

Не постојат докази кои го потврдуваат обвинението за „Сопот“, единствениот доказ бил сведочењето на Рамадан Бајрами дадено под присила. Ова е образложението со кое специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот колега Бурим Ристеми на денешното рочиште на кое се даваше завршен збор, се откажаа од обвинението за „Сопот“. По ова судијата им изрече ослободителна пресуда на обивнетите за тероризам. На шестмина им се судеше, четворица беа недостпани а еден почина. Задовцолни се што по 15 години низ судските ходници завршува нивното гонење за тероризам. Поминаа и повеќе години зад решетки. Највозрасниот обивнет Сулјеман Сулејмани 7 години бил во затвор, Зејнел Хаики 3,5 години. Адвокатите ќе бараат и оштета за годините минати во притвор и очекуваат да се спогодат со Министерството за правда. Дали имаат лоцирано други осомнчени Јанева не открива. Во 2003 години двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа, откако возило на НАТО нагази на мина на локалниот пат Сушево – Сопот. Случајот го следеа ...
сите 43 | | | веќе видена

Протестот е уставно право, граѓаните имаат право да протестираат, но, не пред домовите на пратениците, порача премиерот Зоран Заев. Вели дека институциите веќе преземаат дејства против заканите. Заев тврди и дека има докази дека протестите се организирани од ВМРО-ДПМНЕ. Истото го тврди и пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски, која најави кривични пријави за лицата за кои вели дека има докази дека се организатори на протестите пред нејзиниот дом. Кривичната пријава е за дело за кое е предвидена и казна затвор, затоа што, како што вели, ова не е најавен протест, туку самоволие за кое треба да се погрижат институциите. Вчера и од ДУИ излегоа со истото обвинување, но претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, демантираше дека тие се организатори на протестите. Изјави дека, не може да оправда какво било насилство но, одговорноста за ова што се случува во државата е на владејачкото мнозинство. Протести имаше и пред домот на пратеникот Далибор Богдановски во Сопиште, како и на пратеникот Диме Велковски во ...
сите 42 | | | веќе видена

Евроамбасадорот Самуел Жбогар очекува дека законот за јазиците ќе стапи на сила наскоро, со што како што нагласи, ќе му се даде простор на Собранието да се фокусира на европската агенда. Во ова насока е и надежта дека почетокот на неговата имплементација ќе биде проследено со целосно почитување на европските стандарди но и дијалог со сите чинители во општеството, вклучувајќи ја и мнозинската заедница. Јас разбирам дека за Албанците овој закон е важен затоа што со неговото усвојување тие се чувствуваат ценети и прифатени во општеството, вели Жбогар. Според него, кога правата на една немнозинска заедница се унапредуваат тоа не би требало да им пречи или да се вмешува со правата на мнозинската заедница. Законот за јазиците, односно изјавата на францускиот амбасадор Тимоние дека начинот на кој што беше донесен може да влијае врз безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ беше причина вицепремиерот Османи да му се обрати на амбасадорот преју фејсбук. Ве сметам за пријател на Македонија и ...
сите 29 | | | веќе видена

Стефан Синовец по четврти пат се врати во редовите на МЗТ Скопје Аеродром во изминатите пет години. Тој со „металците“ потпиша до крајот на сезоната и доаѓа од таборот на Мега Бекамс, каде што во АБА-лигата имаше просек од 9,4 поени, 4,5 скока и 3,1 асистенции. Синовец се очекува да дебитира во дресот на македонскиот првак на дуелот со Кожув во среда во салата „Јане Сандански“. Екипата, пак, ја напушта неговиот сонародник Ѓорѓе Мајсторовиќ и тоа со спогодбен раскин на договорот. Тој дојде на почетокот на ноември и одигра 14 средби во регионалното натпревараување со просек од 4,8 поени и 2,7 скока.
сите 21 | | | веќе видена

Каратистката на Макпетрол, Моника Стефановска го го освои седмото место на петтиот турнир од светската 1 Премиер лига одржан изминатиот викенд во Ротердам, Холандија. Со овој резултат таа ќе ја подобри својата позиција на светската ранг-листа, бидејќи 7 -мото место и бодовите за трите победи носат дополнително бодови за висок пласман. Во моментов Моника Стефановска се наоѓа на 32 позиција во својата тежинска категорија -68 кг. „Стефановска во континуитет покажува дека созрева во врвен спортист и се носи рамо до рамо со целата светска конкуренција во својата тежинска категорија. Ова е нејзин четврти обид да земе медал од лига-натпреварите, но беше неуспешна. Се надеваме дека наскоро Моника Стефановска ќе не израдува сите со освоен медал од овие највисоко рангирани карате натпревари кои ги организира Светската карате федерација (WKF)“, изјави тренерот на Макпетрол, Бошко Заборски.
сите 28 | | | веќе видена

Хуан Мартин дел Потро ја прекина победничката серија од 17 мечеви по ред на Роџер Федерер во 2018 година и успеа да дојде до трофејот на мастерс турнирот во Индијан Велс. Осморангираниот Аргентинец го совлада Швајцарецот во три сета со 6-4, 6-7 и 7-6. Федерер ја бараше својата рекордна шеста титула во Индијан Велс, но Дел Потро успеа да дојде до својата прва мастерс титула во кариерата. Кај дамите, триумфираше Јапонката Наоми Осака, откако беше поуспешна од Русинката Дарија Касаткина со резултат 2-0, по сетови 6-3 и 6-2. За 20-годишната тенисерка ова е прв голем трофеј во кариерата и стана најмладата освојувачка на Индијан Велс по Ана Ивановиќ во 2008 година.
сите 36 | | | веќе видена

Селекторот Симе Симовски утрово го имаше првиот собир со женската ракометна репрезентација во пресрет на двата натпревари со Фарски Острови во рамки на квалификациите за Европското првенство, што годинава се одржува во Франција. Националниот тим ќе се комплетира вечерва со пристигнувањето на Елена Ѓорѓиевска, Драгана Петковска и Наташа Нолевска. Македонија утревечер патува за Торшван каде во среда го игра првиот натпревар со Фарски Острови, додека во Скопје натпреварот е закажан за во недела од 19 часот во „Кале“. Досега во евроквалификациите имаме два порази од фаворитите во групата 3. Од Шведска загубивме на гостински терен со 38-26, додека во Скопје бевме поразени од Србија со 27-33.
сите 61 | | | веќе видена

Вчера официјално заврши регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата. Вардар финишираше убедливо на првото место со 17 победи и само едно реми, додека вториот македонски претставник Металург заврши на седмата позиција со 22 бода, колку што има и шестопласираниот Татран Прешов. „Металурзите“ треба да бидат задоволни од оваа сезона, бидејќи Халил Јагањац заврши на првото место на листата на стрелците со точно 100 голови. Уште двајца ракометари на тимот од Автокоманда се во ТОП 10 стрелци и тоа Филип Кузмановски, кој со 75 голови е на петото место, а тука е и пикерот Жарко Пешевски со 65 голови на деветото место. Најдобар стрелец кај Вардар сезонава во СЕХА е Тимур Дибиров, кој со 72 гола заврши на седмото место. Мартин Велковски е трет најдобар асистент во лигата со 45 асистенции, а веднаш зад него е Кузмановски со една асистенција помалку. Кај голманите, Металург нема претставник меѓу најдобрите, но затоа има Вардар. Страхиња Милиќ е трет најдобар голман според процентот на одбрани со 34 отсто, додека прв е ...
сите 7 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација се комплетира пред двата пријателски натпревари со Финска и Азербејџан, што ќе ги одигра во Анталија, Турција. Официјално собирот започна вчера, а на нашиот национален тим денеска му се приклучуваат капитенот Горан Пандев, потоа Стефан Ристовски, Езџјан Алиоски и голманот Столе Димитриевски. Селекторот Игор Ангеловски остана доследен на својата филозофија да не експериментира премногу со составот, туку да ја воигрува репрезентацијата за стартот на Лигата на нации на есен. Македонија првиот натпревар со Финска ќе го одигра во петок на „Глорија Арена“ во 17 часот по македонско време, додека против Азербејџан играме следниот вторник на стадионот „Мардан“, исто така во 17 часот.
сите 128 | | | веќе видена

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во четврток ќе пристигне во Скопје со нацрт спогодбата на 20 страници. Околу 55 параграфи, со сите отворени прашања, сместени на 20 страници, ги содржи грчката нацрт-предлог спогодба меѓу Македонија и Грција, соопшти грчкото радио „Атина 984“. Радиото наведува дека нацрт предлогот е подготвен од грчкото МНР и опширно бил разгледан меѓу премиерот Алексис Ципрас и Никос Коѕијас. Во однос на имињата што се вклучени, радиото во текстот коментира дека Горна Македонија, е „фаворит“ за Атина, но без превод, „нешто што многу тешко ќе биде прифатено од другата страна“. Премиерот Зоран Заев ја оценува средбата со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас што ќе се одржи неделава во Скопје и преговорите со медијаторот Метју Нимиц како можност за приближување кон решавањето на проблемот што го има Грција со нашето уставно име. Најави дека по средбата со Нимиц најверојатно ќе следува и нова лидерска средба.
сите 518 | | | веќе видена

Протестите што се организираат пред домовите на пратеницте се вршат неколку кривични дела и јас лично ќе ги заштити нивните деца, врз кои демонстрантите сеат страв и терор, изјави премиерот Зоран Заев. По усвојувањето на законот за употреба на јазиците, синоќа имаше протести пред домовите на пратениците Далибор Богдановски, Диме Велковски, како и пред домот на пратеничката Фросина Ременски, која обвини дека протестите ги организира ВМРО-ДПМНЕ. Според Заев лага е дека според новиот закон администрацијата ќе има обврска да го учи Албанскиот јазик.
сите 150 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денеска започна ново рочиште за предметот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Премиерот пристигна заедно со неговите адвокати. Тие побараа од судот при прегледувањето на снимките јавноста односно новинарите да не бидат исклучени, на што се противеше обвинителството. Заев рече дека сака пред јавноста да си ја поврати честа и угледот која со овој предмет му била нарушена, бидејќи снимката која протече во јавноста била прекинувана. Судиите пред малку донесоа одлука и јавноста да биде присутна но бидејќи е мала судницата и нема услови, процесот се одложи за 26 март. Заев во „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу 160.000 евра од струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев за легализација на градежно земјиште. Сведокот Сачевалиев денеска требаше да даде исказ, но не е дојден на рочиштето. Тој не присуствуваше и на претходното рочиште на 6 март, бидејќи не бил уредно поканет. Заев на претходното рочиште, на 6 март, рече дека не се чувствува ...
сите 179 | | | веќе видена

Утре влегуваат во владина процедура измените на Законот за земјоделство и рурален развој со кои треба да се воведе „зелена нафта“, најави министерот Љупчо Николовски. Согласно измените, државата ќе покрива до 50 отсто од трошоците за гориво во земјоделството, а секој регистриран земјоделец ќе добие платежна картичка за купување „зелена нафта“. „Зелената нафта“ изминатите месеци се најавуваше како решение кое ќе го ублажи ударот од зголемувањето на акцизата за дизел горивото воведено во ноември 2017. „Целта на измените е намалување на производните трошоци и поконкурентно производство“, беше ставот на МЗШВ, а така стои и во предлог-текстот. Земјоделците, пак, кои по одлуката за зголемување на акцизата беа поделени во ставовивте, сега се единствени и го поздравуваат воведувањето на „Зелената нафта“. И тие сметаат дека оваа мерка значително ќе ги намали производните трошоци, што ќе значи поконкурентно производство.
сите 19 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште од повтореното судење за предметот „Сопот“. Овој случај е од 2003 година, кога двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа, откако теренско возило на НАТО нагази на мина на локалниот пат Сушево – Сопот. Во овој случај десет лица беа осудени за тероризам. Тие се товарат дека подметнале експлозивна направа на локалниот пат Сушево – Сопот. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, лани во јули го предаде предметот на СЈО, откако во јавноста беа објавени разговори на владини функционери поврзани со случајот.
сите 64 | | | веќе видена

Решението на таканареченото македонско прашање е во корист и на Грција, под условите што се однесуваат на иредентизмот, на обезбедување на границите и на сложено име за севкупна употреба, вели грчкиот алтернативен министер за одбрана, Фотис Кувелис во интервју за весникот „Real news“. Според него, решението треба да биде со меѓународен договор, но пропратен со уставни промени. Кувелис смета доколку прашањето остане нерешено постои опасност од експанзија на Турција и додава дека Грција може да придонесе за стабилноста во регионот.
сите 273 | | | веќе видена

Денеска во Лондон ќе дојдат стручни лица од Организацијата за забрана на хемиско оружје за да ја анализираат супстанцата со која во Салсбури беше отруен поранешниот двоен агент, русинот Сергеј Скрипал. Според британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон резултатите од тестот би требало да бидат познати за најмалку две недели. Џонсон, исто така, вети „силен правен арсенал“ против корупцијата и „перењето пари“ поради тој случај, кој предизвика криза меѓу Лондон и Москва. Шефот на британската дипломатија рече дека Русија натрупала залихи од смртоносниот нервен агенс „Новичок“ што бил користен за труење на поранешниот двоен руски агент во Британија, и дека Русите истражуваат како тоа оружје може да се употреби за убиства.
сите 204 | | | веќе видена

Со големо мнозинство гласови добиени на вчерашните избори, актуелниот претседател на Руската Федерација Владимир Путин доби нов шестгодишен мандат. Путин освои 76,67 отсто од гласовите и им се заблагодари на граѓаните за поддршката што му ја дадоа „Ова го гледам како резултат на се она за што се трудевме да направиме изминативе години под овие тешки околности. Ова е оценката на резултатите од нашата работа. Второ е верувањето што можеме да направиме заедно и трето е надежта, надежта дека ова за што зборувавме ќе биде направено“, изјави Путин по победата. Путин оствари голема победа на изборите во време кога односите на Русија со Западот се на најдобро ниво. Со новиот мандат рускиот претседател ќе управува со државата речиси четврт век, а новиот шест годишен мандат ќе заврши во 2024 година кога ќе има 71 година. „Благодарен сум за довербата и убедувањето дека ние, мојот поширок тим и јас, ќе работиме напорно, но со подобри резултати од досега. Ги имаме сите можности за да постигнеме вистински големи ...
сите 66 | | | веќе видена

next