Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска во Брисел ќе има средба со високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини. Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, Османи ќе го презентира напредокот во имплементацијата на планот 3-6-9, како и напредокот во отстранувањето на останатите политички пречки на евроинтегративниот пат на Македонија. Средбата Османи – Могерини се одржува во пресрет на 17 април, кога Македонија треба да го добие извештајот од Европската комисија за состојбите и напредокот.
сите 103 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија синоќа ја доби довербата од пратениците. 40-те гласови „за“ недоверба на владата беа од опозицијата, 62 пратеника од владејачкото мнозинство гласаа „против“ недоверба, а воздржани беа двајца пратеници – од БЕСА и од Алијанса за Албанците. 12- часовната расправа за интерпелација ја иницираше ВМРО-ДПМНЕ, која за оваа седница го прекина бојкотот и се врати во парламентот. Премиерот Зоран Заев во обраќањето истакна дека владата наследила тотален колапс, долг од 280 милиони евра, последици од владеење кои биле закани по системот на институциите. Тој го повика Иванов да го потпише указот за законот за употреба на јазиците, а опозицијата да даде поддршка на реформските закони.
сите 79 | | | веќе видена

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот околу името. Се очекува напладне по средбата, двајцата министри да дадат изјави за медиумите. „Се надевам на прогрес и мислам дека однесувањето на Грција и Македонија во однос на процесот, сигнализира дека процесот е во деликатна фаза и фокусирани сме токму на овие разговори“, изјави Димитров пред средбата со Коѕијас. Шефот на грчката дипломатија, пак, вчера за Телма само кратко рече дека на убави места се случуваат убави работи, без да даде повеќе детали. Опсегот на употреба на името, односно грчкото барање за ерга омнес и ревизија на македонскиот Устав се неопходните предуслови што ги бара Атина за постигнување решение, додека пак за Скопје јазикот и идентитетот се критичните точки.
сите 118 | | | веќе видена

Белата куќа тврди дека сите опции се на маса додека западните лидери размислуваат за воена операција во Сирија, како одговор на наводниот напад со хемиско оружје во Дума. Прессекретарот Сандерс изјави дека конечната одлука се уште не е донесена. „Остануваме на тоа дека имаме повеќе опции и сите тие опции се се уште на маса. Конечна одлука за тоа не е донесена“, изјави Сара Хакаби Сандерс. САД, Велика Британија и Франција соопштија дека соработуваат за координиран одговор на хемискиот напад во Сирија, а тој одговор според западните медиуми, ќе биде воена операција. Американскиот совет за национална безбедност денеска ќе одржи состанок, додека британската премиерка Тереза Меј ќе одржи седница на владата. Според битанските медиуми, Кралската морнарица веќе испратила подморници во источниот Медитеран. „Соработуваме со нашите најблиски сојузници да разгледаме како можеме да се осигуриме дека виновниците ќе одговараат. И како можеме да спречиме и одбегнеме хуманитарна катастрофа од употребата на хемиско оружје во ...
сите 82 | | | веќе видена

„Не презедовме доволно опсежен поглед за нашата одговорност и тоа беше голема грешка. И беше моја грешка и жал ми е. Јас го почнав Фејсбук, јас го водам, и јас сум одговорен за тоа што се случува тука“. Како што беше очекувано, Закерберг вчера презеде одговорност за што се случи на социјалната мрежа поврзано со американските избори од 2016-та година, скандалот Кембриџ Аналитика, и украдените податоци на 87 милиони корисници. Беше испрашуван 5 часа, од 44 сенатори, демократи и републиканци, нешто што денес продолжува на Капитол Хил, во Домот на пратениците. „Дали ќе се заложите да ги промените сите базични поставки со цел да го минимизирате, до крајна можност собирањето и употребата на корисничките податоци? Не верувам дека на тоа ви е тешко да кажете „да“, освен ако не пропуштам нешто“?! “Конгресмене, тоа е комплицирано прашање, и мислам дека заслужува повеќе од одговор со еден збор“. „Ете, повторно, тоа е разочарувачки, затоа што мислам дека треба ја наравиш таа заложба, и ако не ќе се вратиме на ова ...
сите 30 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се враќа со полн капацитете во работата на Собранието, изјави вечерва во Топ Тема на Ваша страна координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драги Данев. Тој притоа на прашањето дали поранешниот лидер на партијата, Никола Груевски, ќе се појави на гласањето за доверба на владата, одговори: „Мислам дека Груевски вечерва ќе биде во Собранието, ако има услови да биде“. Данев во Топ Тема на Ваша страна ги спротивстави ставовите за поднесеното барање од опозицијата за гласање на доверба на владата на Заев со координаторот на СДСМ во Собранието, Томислав Тунтев, кој рече дека образложението на ВМРО-ДПМНЕ за интерпелацијата изобилува со многу невистинити констатации. Притоа тој рече дека ја разбира позицијата во која се наоѓа ВМРО-ДПМНЕ, но оти е разочаран од нивната постапка. „И ние сме биле опозиција која бојкотирала работа на Собрание и знаеме како им било тогаш како позиција. Но со бојкот нема развој на парламентарната демократија. Мало разочарување ми е што се решија да се вратат со ...
сите 61 | | | веќе видена

Бројни критики за економската политика упати опозицијата на интерпелацијата на владата. Пратеникот Влатко Ѓорчев рече дека не се испорачуваат никакви резултати, не е отворена ниту една фабрика ниту пак се прават нови патишта. Вицепремиерот Анѓушев го посочи примерот со кавадаречки Фени која замина во стечај, но од први март успешно работи, работниците земаат плата, а доверителите се обештетени. Но, јавноста рече тој треба да знае како комбинатот замина во стечај. „Не е отворена ни една фабрика. Фени е затворен, Југохром рековте ќе почнел од јуни. Ќе го отворите ли? Еден метар асфалт немате ставено, пуштате пат што е готов пред една година, а абер немате за правење нови“, кажа Ѓорчев. „Фени работи, а работниците земаат плата. Треба да се знае како фабриката отиде во стечај. Овие документи покажуваат дека 51 мил евра биле простени. УЈП тоа не го проверила“, реплицираше Анѓушев.
сите 9 | | | веќе видена

Во првиот собраниски опозициски ред, неговото столче остана празно, Груевски мораше да се појави на ново судско рочиште за случајот на СЈО, Тенк. По вчерашниот маратонски ден во судницата, Груевски денеска со ливче полно обвинувања за судиите кои според него имаат подготвени пресуди за сите поднесени обвиненија против него. За екс премиерот судењата против него се политичко-судски хајки за да не се гледааат актуелните случувања. Вчерашното рочиште траеше 11 часа, освен од Груевски стигна критика и од Коалицијата за правично судење од каде велат дека судот требало да избегне маратонско рочиште за да може и одбраната и обвинителството да бидат подготвени и одморни за судска расправа која продолжи денеска, само 13 часа по крајот на вчерашното рочиште, без доволно време за подготовка за разгледување докази и сведоци. Предупредуваме на фактот дека е неопходно да се зголеми внимателноста при постапувањето на судот во секој сегмент од постапката, особено ако интенција е задржување на кредибилност на целокупниот ...
сите 248 | | | веќе видена

Шкендија и Пелистер во реприза на ланското финале ќе се борат за титулата во фудбалскиот Куп на Македонија. Попладнево на реваншот од првото полуфинале во дуелот на двете екипи од Тетово, Шкендија како гостин славеше против Ренова со 2:0 благодарение на Бесарт Ибраими кој ги реализираше двата погодока. По првите 90 минути немаше победник средбата заврши 1:1. Второто полуфинале започна еден час подоцна и во него Академија Пандев го совлада актуелниот првак Пелистер со 2:1 во основниот дел идентично како на првата средба, но во пенал-рулетот Битолчани беа подобри со 3:2 и ќе имаат можност да ја бранат титулата. Шкендија и Пелистер финалето ќе го одиграат на деветти мај.
сите 24 | | | веќе видена

Повеќе од 31.000 јајца се поништени како небезбедни во инспекциските контроли пред велигденските празници, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Спроведени биле 181 вонредни, засилени контроли во производството, преработката, дистрибуцијата и продажбата на јајца на македонскиот пазар. Од нив, 110 биле во малопродажните објекти, а 35 на зелените пазари и 36 на сортирници за јајца. – Од контролите е констатирано дека дел од операторите со храна извршиле несоодветно класифицирање и означување на јајцата, не поседувале комерцијален документ што ја следи пратката и во промет пуштиле бојадисани јајца во неодобрен објект за таа намена, наведува АХВ. Констатирани се и други недоследности од помал обем, а инспекциските служби издале 10 решенија за отстранување на констатираните недоследности. Спроведени се четири едукации и се изречени четири парични казни.
сите 4 | | | веќе видена

Лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошковски и официјално влезе во кабинетот на премиерот Заев како посебен советник за странски инвестиции. Од владата велат дека од сите пријавени на огласот за посебни советници во кој се бараше диплома од правните науки, активно познавање на англиски јазик и 5 години искуство во струката, Бошковски бил единствениот кој ги исполнил сите услови. Неговата плата ќе изнесува 50 000 денари. На огласот што Владата го објави во март се бараа уште 4 посебни советници на премиерот.Од денеска на функција стапуваат и Фидан Колев како посебен советник за транспорт и врски кој доаѓа од местото советник за младинска политика во СДММ. В.д. претседателот на Алијансата за позитивна Македонија, Рубин Земон, ќе биде посебен советник за мултикултурно општество, поранешниот извршен директор на Комората на северозападна Македонија Фатмир Битиќи како посебен советник за спроведување на Рамковниот договор, и Ѓорѓи Тасев советник за млади и спорт. Позицијата посебен советник е врзана со ...
сите 32 | | | веќе видена

Владиката Петар задржан на Меѓународниот аеродром Скопје по барање на Финансиската полиција, нешто што и самиот го потврди телевизија Телма. Тој кажа дека кратко бил задржан на аеродромот поради грешка во процедура, по што бил пуштен да го продолжи патувањето за Австралија, каде што тој исто така служи. „Ме задржаа на аеродром, но беше направена грешка. Кога луѓето сфатија што направиле, ми се извинија и јас сега патувам за Австралија“, кажа владиката.
сите 40 | | | веќе видена

Американскиот претседател ја предупреди Русија да се подготви за новите и „паметни“ ракети, кои ќе бидат испалени кон Сирија. Неговата реакција доаѓа откако советот за безбедност на ОН и по три обиди не успеа да усвои резолуција за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, по што САД, Велика Британија и Франција најавија преземање воени акции. „Мислам дека треба да се фокусираме на Сирија. Мислам дека може да направиме и повеќе од тоа. Мислам дека сега за сите опции се дискутира и сите кои се консултирани ќе го кажат своето за тоа кој ќе биде соодветниот одговор“, вели претставничката на САД во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон. Трамп ја откажа посетата на латинска Америка за да се фокусира на одговорот на Вашингтон на наводните хемиски напади во Сирија. Тој разговарал и со британската премиерка Тереза Меј за понатамошни воени дејствија во Сирија. Координиран одговор со САД и Велика Британија најави и францускиот претседател Емануел Макрон кој претходно, во неколку наврати потенцираше дека употребата на хемиско ...
сите 496 | | | веќе видена

Зелено светло од Светска банка за прогресивното оданочување со кое Владата планира да стартува од идната година. Порачаа дека Министерството за финансии со оваа реформа се движи во исправна насока, но потребни се подетални анализи дали прагот над кој ќе се воведе повисоката стапка од 18 отсто, треба да изнесува 1.000 евра. Светските банкари имаат повеќе аргументи, еден од нив е што рамниот данок кој сега е на сила, иако едноставен за примена, недоволно ја полни буџетската каса, па Македонија, заедно со Албанија и Косово, има најниски приходи во Европа. „Првата порака е дека во Македонија вкупните приходи процентуално, како учество во БДП, се едни од најниските, а втората порака е дека иако има некои предности, рамниот данок има и неповолности, бидејќи претставува поголемо оптоварување врс сиромашните“, вели Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на СБ во Скопје. Прагот сепак ќе го утврди Владата, ќе и помогнат експерти од Светска банка од Вашингтон, кои сега ги скенираат бројките. Нивните анализи се ...
сите 16 | | | веќе видена

Четири пеплосани канцаларии, уште неколку зафатени. Синоќешниот пожар во Министерството за правда ја зафатил и една од најважните простории. За Телма од оттаму потврдуваат дека знаат дека се изгорени документи во архивата на Секторот за меѓунардона правна помош. Во таа архива со сигурност била сместена и комплетната документација, преписките со Грција за екстрадицијата на бегалаците и поранешни тајни агенти Горан Грујевски и Никола Бошковски, обвинети од Специјалното јавно обвинителство за прислушување и уништување опрема во УБК. „Една од зафатените канцаларии е Секторот за меѓународна правна помош, заедно со дел од архивата. Не знаеме колку материјали се уништени, ниту кои документи. Во овие простори се работат и се чуваат и екстрадиционите предмети. За среќа и да се уништени пишаните документи, тие дополнително се чуваат во електронска форма во компјутерскиот систем на министерството“, велат од министерството. Овој сектор е матичен и на Одделението за екстрадиција и трансфер. Ако се погледне ...
сите 23 | | | веќе видена

Чавков останува во притвор потврди скопска апелација по вчерашната јавна седница на која била разгледувана неговата жалба за притворот. До судот била поднеснеа и гаранција во имот, но од таму објаснуваат дека предлогот за гаранцијата го отфрлиле затоа што ја немало потребната документација, односно имотни листови. За недвижности што биле понудени немало документи чија сопственост се објаснуваат од повисокиот суд, од каде велат дека во секој момент кога одбраната ќе ја комплетира докуметацијата, може да поднесен до Кривичниот суд. Чавков беше пуштен во домашен притвор со одлука на Врховниот суд, но ден подоцна беше вратен во Шутка со одлука на Кривичен по подигнатото обвнение за 27 април.
сите 29 | | | веќе видена

Наместо на интерпелација, Груевски и денеска е на судење. Судeњето продолжи со изведување на материјални докази. Адвокатите бараат да се чита и содржината на доказите, поради што имаше повеќе приговори од одбраната. Вчера до доцна вечерта се слушаа 8-те таканаречени бомби кои СЈО ги предложи како докази за судењето со мерцедесот од над половина милион евра. Дел од бомбите се веќе познати на јавноста, но можеа да се слушнат и други детали околу договарањето на набавката на возилото, меѓу обвинетите и други функционери. Груeвски излезе со оценка дека ова е судско политичка хајка против него и неговите соработници, за случајот „Тенк“ тврди дека не може да биде обвиннет за само неколку возења со мерцедесот.
сите 254 | | | веќе видена

Љупчо Стојановски дедото на малата Тамара призна вина, дека незаконски го поседувал оружјето кое го вперил кон ексминистерот за здравство Никола Тодоров и доби условна осуда 2 години затвор, кои нема да ги одлежи доколку 5 години не стори кривично дело. Но за кривичното дело убиство во обид, за кое исто така го товари обвинителството рече дека не се чувствува виновен, поради што предметот беше издвоен и започна судење. Тодоров во својство на оштетен раскажа како на 1 јуни минатата година, додека се исачувал по скалите на Министерството за здравство, за да изврши примопредавање на функцијата го забележал Стојановски. Не го познавал од претходно, но како што рече „нешто во неговиот поглед ми кажа дека сака да ме нападне“. „Во левата рака држеше цигара а десната во џеб. Кога дојдов до последната скала обвинетиот ми се доближии, го впреи пиштолот на раздалеченост од 30 сантиметри од мојата глава и испука без предупредување. Се наведнав ги поткренав рацете и поминав под неговата рака. Помислив дека сум повреден ...
сите 13 | | | веќе видена

Речиси 30 % од Македонците веруваат дека најголемата закана доаѓа од Грција. Потоа следуваат Албанија и Косово. На истото прашање анкетираните во Грција одговориле дека на врвот на листата на непријатели е Турција. Закана од Македонија препознаваат само 2,5% од Грците. Според анкетното истражување во Грција, најголема закана за нив е Турција. Од друга страна Македонците токму во оваа држава препознаваат најголем пријател. Потоа следуваат Србија, Русија, Германија. Прашањето дали е многу важен или неважен проблемот кој Грција го има со нашето уставно име, речиси 43% од Македонците одговориле дека за нив лично е многу важно. Ваков одговор дале 65 % од анкетираните Грци. Речиси подеднакви се процентите на одговорот на прашањето колку е важно веднаш да се изнајде решение за спорот со името, односно за опцијата „многу важно“ се изјасниле 53% од анкетираните во Македонија, односно 44 одсто во Грција. Речиси 68 % од анкетираните во Македонија не патувале во Грција во последните 3 години. Најголемиот број од оние ...
сите 8 | | | веќе видена

Познатиот македонски и охридски архитект, Климент Заров, почина вчера на 88 годишна возраст . Заров е еден од доајените на современата македонска архитектонска мисла. Во своето долгогодишно делување се занимавал со повеќе сегменти од архитектонската професија, минувајќи ги сите скалила за целосно оспособување во широката палета на архитектурата. Подолг период бил водечки планер и проектант во Институтот за урбанизам и архитектура во Охрид, каде што ги истакнал своите творечки и организациски способности. Заров се школувал на Техничкиот факултет во Загреб и на Архитектонскиот факултет при универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје. По работата во Заводот за заштита на спомениците и културата во Охрид, продолжува во новооснованиот Завод за урбанизам и архитектура во Охрид каде работи како проектант, и како директор. Бил и директор на ЈП за просторно и урбанистичко планирање на Р. Македонија. Позначајни негови реализирани проекти се: Интервенции на црквата Св. Јован Богослов Канео и презентирање на црквата во ...
сите 3 | | | веќе видена

next