Почина Павлина Апостолова-Богданова (1927-2018), првенка на Македонската опера и балет и една од основоположниците на Македонската опера и балет. Првенката на Македонската опера Павлина Апостолова, беше една од првата генерација оперски уметници кои ќе бидат запишани со златни букви во македонската музичка историја и воопшто, во македонската музичка култура. Таа е претставник на генерацијата, која со огромна љубов и ентузијазам, целосно ќе се посвети на создавањето на најголемата културна институција во Македонија. По повод смртта на Павлина Апостолова, во понеделик, 23 април во 10 часот, на големата сцена во Македонската опера и балет ќе биде одржана комеморација, информираат од МОБ.
сите 15 | | | веќе видена

Минатата година увозот на брашно од Србија достигнал 53.000 тони и овие количини не се очекува да се зголемат со потпишување на договорите за унапредување на размената зашто толкава е потребата на македонскиот пазар, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Како што изјави претпладнево министерот Љупчо Николовски, со преговорите за надминување на бариерите, можно е донесување одлука за целосно укинување на маркичките за брашното. Николовски рече дека до 30 јуни годинава треба да се усогласат и потпишат двата договора со Србија од областа на безбедноста на храната и фитосанитарната соработка, што ќе значи меѓусебно признавање на сертификатите, побрз проток на пратките, пониски трошоци и поконкурентни македонски производи. – Со меѓусебното признавање на сертификатите при извозот на македонските месни преработки двојно ќе се намалат цените за лабораторските испитувања зашто анализата во Србија е просечно околу 500 евра, а кај нас 200 евра, чекањето на граница за добивање резултати од ...
сите 41 | | | веќе видена

Парламентот на Киргистан денеска и изгласа недоверба на Владата на премиерот Сапар Исаков. За недоверба на Владата на Исаков гласаа 101 од вкупно 112 присутни пратеници. Киргистанскиот претседател Соронбај Женбеков по гласањето ја распушти Владата. Согласно Уставот, шефот на државата има право да ја распушти Владата или да ја укине одлуката на Парламентот и да го остави Кабинетот на власт. Во Киргистан постои јавна борба за политичка надмоќ меѓу претседателот Женбеков и лидерот на владејачката Социјалдемократска партија, Алмазбек Атамбаев. Откако дојде на власт во ноември минатата година, Женбеков ги разреши шефовите на службата за државна безбеднот и обвинителството, кои ги назначи неговиот претходник Атамбаев. Разрешувањето на Исаков е неговиот следен чекор во таа насока. Атамбаев го поддржа Женбеков на претседателските избори, но неодамна почна да го критикува, што многумина го толкуваат како знак дека меѓу двајцата функционери постои раскол.
сите 4 | | | веќе видена

Преговорите за увозот на српско брашно е можно да завршат со целосно укинување на маркичките, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Одговарајќи на новинарски прашања по добивањето на техничката помош од ЕУ, Николовски нагласи дека со меморандумот меѓу Македонија и Србија што треба да биде потпишан до 30 јули годинава, ќе се отвори и потребата од укинување на маркичката. – И при првата средба во Скопје рековме дека отвораме храбри чекори за унапредување на соработката и укинување на нетарифните бариери. Веќе е договорено олеснување при извозот на оризот во Србија, радиоактивноста ќе се проверува на границата без да се чека, за ГМО ќе се признаваат нашите сертификати, анализи за листерија ќе се земаат само при проценка на ризик, а не постојано како сега, се кратат процедурите и за извоз на нашите градинарски производи, договорено е за максимум еден ден да завршат сите постапки, напомена министерот. Според него, со унапредувањето на соработката и меѓусебното ...
сите 54 | | | веќе видена

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Неготино поднесе известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години, ученички во Основно училиште „Гоце Делчев” во Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „насилство“, казниво по член 386 став 2 од Кривичниот законик на Република Македонија. МВР информира дека малолетничките кривичното дело го сториле во два наврати на 11.04.2018 година при што физички нападнале 14-годишна ученичка од истото училиште и и нанеле телесни повреди. Во врска со истиот настан поднесена е и кривична пријава против Р.А.(31) од Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“, казниво по член 353 в став 1 од Кривичниот законик на Република Македонија. Имено пријавениот на 11.04.2018 година, на работното место обезбедување на училиштето од агенција за обезбедување „SOS“, не ги извршувал дејствијата за кои бил должен да ги извршува.
сите 200 | | | веќе видена

Кривичниот суд во Скопје даде пауза до 10:30 часот за судењето за предметот „Насилство во Центар“ за да се одлучи по барањето за изземање на претседателот и потпретседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев и Пајазит Пајазити, како и за в.д. претседателот и неговиот заменик на Апелацискиот суд, и за судечкиот судија Душан Јосифов, поднесено од адвокатот Боро Тасевски непосредно пред почетокот на судењето. Барањето е поднесено поради изјавата на јавната обвинителка Катица Јанева дека одредени судии се опфатени во прислушуваните разговори. Обвинителката Фатиме Фетаи, побара да биде донесено решение за отфрлање на барањето како неосновано, бидејќи, како што кажа, за претседателот на судот Џолев и неговиот заменик неможе да се бара изземање доколку не се судии во процесот. Побара отфрлање и набарањето за изземање на в.д. претседтелот на Апелација и неговиот заменик бидејќи, рече, предметот не се наоѓа во фаза на одлучување пред Апелацискиот суд. На рочиштето на кое исказ треба да дадат двајца сведоци, ...
сите 146 | | | веќе видена

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могеринии денеска во обраќањето пред пратениците во македонското Собрание, која изрази задоволство што опозицијата се врати во законодавнотот тело. – Вие ја споделувате обврската за иднината на своите граѓани. Владата има одговорност да и отвори простор на опозицијата за целокупна вклученост, а опозицијата има одговорност да се вклучи во целата оваа работа. Имате одговорност да ги идентификувате националните интереси и приоритети на вашата земја, имате колективна одговорност да соработувате во институциите за да постигнете резултати во националните приоритети, им порача Могерини на македонските пратеници. Додаде дека Македонија се вратила патот кон Европската унија и тоа е местото на кое земјата треба да се наоѓа. – Кога ќе се сетам што се случувше тука, во Собранието пред една година и што се случува сега можам да ...
сите 73 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Парламент, Антониот Тајани, му испрати официјално писмо на Марк Закерберг повикувајќи го да сведочи за скандалот со Кембриџ Аналитика. Тоа е втор јавен повик до сопственикот на социјалната мрежа Фејсбук да дојде во Брисел да сведочи пред европратениците. Тајани првпат му испрати писмо на Закерберг на 20-ти март, но тој предложи да го испрати својот заменик-претседател за надворешни работи, Џоел Каплан. -Сите политички групи истакнаа дека вашето лично присуство е апсолутно потребно, му напиша Тајани на Закерберг. Образложението на ЕП е дека Фејсбук чие меѓународно седиште е регистрирано во Даблин, Ирска и како такво им подлежи на европските закони. -Фејсбук мора да соработува и да биде одговорна пред Европскиот Парламент кој е регулатор на европското законодавство, потсетува Тајани, додавајќи дека господинот Закерберг има одговоност лично да даде објаснувања на народните избраници на граѓаните на ЕУ како што направи со Конгресот. Како што јавува дописничката на МИА во Брисел, ...
сите 10 | | | веќе видена

Оптимизмот изразен од Могерини и Заев дека може да се најде решение на името се најде во фокусот на грчките медиуми во извештаите за вчерашната средба на македонскиот премиер со високата претставничка за надворешна политика на ЕУ и комесарот за проширување. „Комесарот за проширување ја отвори вратата на Европската унија за ПЈРМ“; „Оптимизам за изнаоѓање решение на името изразија Могерини и Заев“; „Хан: ПЈРМ ја заслужи препораката на ЕУ за почеток на преговори“; „Оптимизам во Брисел за решение на скопското прашање“ се дел од насловите во грчките медиуми, меѓутоа без дополнителни коментари и анализи, туку само преземен текстот од грчката новинска агенција АНА- МПА. „Оптимизам дека може да се најде решение на прашањето за името изрази високата претставничка на ЕУ за надворешни работи, Федерика Могерини, по средбата во Скопје со премиерот на ПЈРМ, Зоран Заев. Сепак, шефицата за надворешна политика на ЕУ не сакаше да предвиди каква одлука би можела да се донесе на Самитот на ЕУ на крајот од јуни, во врска со ...
сите 491 | | | веќе видена

Емотивно и оптимистички, шефицата на европската дипломатија Фредерика Могерини заклучи дека Македонија се вратила на вистинскиот пат. За разлика од состојбата во земјата од пред една година кога била во Скопје и денеска, таа гледа голем напредок, но смета дека сега треба препораката да се прославува половина ден, а другата половина повторно на работа, споредувајќи го реформскиот процес со видео игра. „Кога ќе завршите едно ниво добивате ново ниво, а на крајот од денот добивате екстра поени. Вистинската цел не се институциите, туку подобрување на стадардот на граѓаните и подобар квалитет на живот. Сето ова започна и ова се придобивки кои членството во ЕУ ги носи со себе. Следно ниво е спроведувањето на реформите. Во препораката има два магични збора – подобрување и продлабочување“, кажа Фредерика Могерини, висок претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕК Колку нивоа има играта не се знае, но за Могерини најважно е овој процес да продолжи во дух на соработка на власта со опозицијата. Тие треба ...
сите 74 | | | веќе видена

На арената Филип Втори во Скопје, Вардар попладнево го претрпе вториот пораз сезонава на домашен терен. Шкендија славеше со 3-2, се оддалечи на 23 бодови од Вардарци и математички може да ја завери титулата во домашниот шампионат веќе во следното коло.Гостите од Тетово поведоа во 6 минута преку Ибраими.Вардар изедначи во финишот на првото полувреме со голот на Колевски.Скопската екипа направи целосен пресврт во 47 минута.Од пенал, прецизно биеше Блажевски.Шкендија во 52 –та се врати во игра со вториот погодок на Ибраими.Муслиу во 59 минута ги постави конечните 2-3. На Пелагониското дерби,Пелистер и Победа ги поделија бодовите играјки 1-1.Дановски во 59 овозможи предност за Победа.Во продолжение гостите не искористија пенал .Трифуновски во 83-тата минута изедначи на 1-1 за бод на Пелистер. На другите три меча од 28.коло,Академија Пандев-Шкупи 1-2,Скопје-Силекс 1-1 и Ренова-Работнички 2-1.Шкендија се искачи до 72 бода,Вардар застана на 49,Силекс на третото место има 42 бода.Во битката за ...
сите 72 | | | веќе видена

Продолжуваат меѓусебните обвинувања на инстутиците какo штипскиот затвореник и обвинет во случајот „Монструм“ Фезји Азири останал во бегство месец и половина. Затворот во Штип на 7 март го известил судијата за извршување санкции дека Азири не се вратил по одбореното отсуство до 1 во месецот. Претседателот на Основен суд Скопје 1, Иван Џолев се брани дека немал надлежност да распишува потерници и да го бара Азири. Единствени кој знаеа каде е Азири се неговиот адвокат и медиумите откако тој не се појави на закажното рочиште за „Монструм“. Полицијата го пронајде на клиникaта за пулмологија, постави стража додека се лекува, а министерот Спасовски смета дека вчерашната реакцијата на полицијата не е задоцнета. Времето минато надвор од ќелијата Азири го искористил да побара продолжување на прекинот на казната за да се лекува. Судијата за извршување санкции го одбил, а по неговата жалба Кривичниот совет сеуште нема одлучено дали Азири ќе може да се лекува од слобода. Нема ниту рок, ниту потреба Азири да е на слобода ...
сите 195 | | | веќе видена

Премиерот треба да избере помеѓу двете крила на БЕСА, тој го има последниот збор за тоа кој ќе стане дел од власта. Не му треба нашите внатрешни проблеми да влезат во Владата, изјави претседателот на едното крило на БЕСА, Африм Гаши, велејќи дека тие самите се на чекор до тоа. Тврди дека досега немале разговори со Заев за преземање на Министерството за правда доколку влезат во власта, но вели дека партијата има кадри за сите институции. Наводно, на неколкуте средби што ги имале, воопшто и не станало забор за ресорот што би го добиле. Лидерот на ДУИ, пак негира дека последниот збор за влезот на опозициски партии во власта го има само премиерот. Завчера и Касами имаше средба со премиерот, по што од партијата брифираа дека токму тие ќе бидат новиот владин партнер и дека има подготвеност да добијат едно министерско место, но тоа допрва ќе се договара. Гаши го предводи крилото на БЕСА во кое се и пратениците Неџбедин Каремани и Реџеп Мемеди, додека крилото на Билал Касами има двајца пратеници, Фадиљ Зендели и ...
сите 33 | | | веќе видена

Државниот завод за ревизија констатирал низа неправилности во финансиските извештаи за 2016 година на СДСМ, ДУИ и ДПА. Партиите не ги прикажале реално податоците за финансиските трансакции. Ревизорот обелоденува дека СДСМ должи милиони по основ на краткорочни и долгорочни обврски за кредити и камати. За да обезбедат финансиски средства за редовно работење на партијата, кредитите ги обезбедиле според рамковен револвинг кредит со деловна банка, склучен во 2011 година. „По основ на поединечни договори за кредити во 2016 година во сметководствената евиденција, прикажани се состојби на краткорочни обврски во износ од 1.576.000 денари, долгорочни обврски во износ од 43.028.000 денари и трошоци за плаќање на камати и кредити во зинос од 16.765.000 денари“, се вели во извештајот. Ревизијата констатирала дека за дел од градежните објекти наследени од правниот субјект претходник на партијата, се уште не е решен сопственичкиот статус поради што тие се уште не се воведени кај надлежна агенција и во сметководствената ...
сите 11 | | | веќе видена

Стапката на раст од 3,2 отсто за годинава што ја предвидува Владата е остварлива, смета академик Таки Фити, и покрај тоа што ММФ и Светска банка ги намалија прогнозите на 2,8 и 2,3 проценти. Според него, инвестициите и личната потрошувачка, по надминувањето на политичката криза, полека почнале да растат, а сега е многу важно како ќе се држи извозот, каде има квалитативни подобрувања, благодарение на странските инвестиции во зоните. Сепак, академикот укажува дека за земјава е клучно во иднина да остварува многу повисоки стапки на раст. „Значи, оваа стапка е остварлива. Инаку Македонија не оваа година, туку 2019 година и натаму мора да направи се да постои стапки на раст меѓу 4,5 и 5 отсто. Тоа е потенцијалот на македонската економија, ако сакаме да одиме напред… Ако ја слушавте и регионалната директорка на Светска банка, и таа кажа дека ако земјите од Западен Балкан продолжат да одат со оваа стапка на раст која сега ја имаат, од околу 2,8 отсто во просек, на Македонија ќе и требаат 60 години за да се ...
сите 11 | | | веќе видена

Западниот Балкан не смее да ја испушти можноста да се поврзе дигитално, а регионот, побрзо ќе дигитално се интегрират во ЕУ, отколку политички е генералната порака од Дигиталниот самит на Западниот Балкан кој се одржа денеска во Скопје. На него беше најавено дека во мај на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија се очекува да биде објавено намалување на цените на роаминогт кон регионот. Најавата стигна од еврокомесарката за дигитална економија и општество Марија Габриел, која рече дека Унијата има намера да ги намалиме цените во следните месеци. „Ја поздравувам волјата на мобилните оператори во регионот да се вклучат во конструктивен дијалог за истражување на сите начини за намалување на цените на роамингот кои се високи не само во регинот на Западен Балкан туку и во самата ЕУ“, Марија Габриел, еврокомесарката за дигитална економија и општество. Поддршка за намалување на роамингот стигна и од македонскиот премиер кој рече дека македонската влада е подготвена да партиципира во намалување на загубите на ...
сите 89 | | | веќе видена

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април, е прекинато откако му се слоши на Никола Војневски, еден од десетината обвинети во овој предмет. На Војневски му се слоши и изгуби свест за време на сведочењето на новинарот Горан Трпеновски, по што беше повикана итна медицинска помош. Трпеноски, како втор сведок на обвинителството, рече дека критичниот ден известувал од пленарната седница во Собранието, по што се упатил во прес-центарот каде требало да се оддржи прес-конференција по изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот. Трпенски рече дека се сеќава оти Села бил удрен со метален предмет (шипка) по што се наведнал и потоа Села веќе не му бил во фокусот. – Одев низ салата да сликам и известувам. Пратениците беа крвави, а врз нив се фрлаа фотелји, шпипки и сталаци, рече Трпеноски, и посочи дека од присутните обвинети во судницата го препознал само Александар Јаневски-Тошта, кој, како што рече, стоел во живиот ѕид пред пратениците и бранел. ...
сите 31 | | | веќе видена

Убедување дека на следниот НАТО самит, Македонија нема да стане членка, бидејќи е краток временскиот рок, изрази шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за грчкото Радио 247. Очигледно е дека ПЈРМ, во јуни нема да влезе во НАТО, рече Никос Коѕијас и го објасни овој негов став дека договорот треба да се ратификува на различни начини, а веќе е април. – Тие сакаат да распишат референдум. За референдум во земјата пријател на север, потребни се два месеци. Само за референдумот ќе дојде јуни. А откако ќе се заврши со референдумот, договорот ќе треба да оди во Собранието, а и за тоа треба половина месец или еден месец. Откако ќе стигне во Собранието, ќе треба тоа направи уставни измени. За да имаме договор ќе треба да се согласиме за уставни промени. Што значи ќе стигне есен, објасни шефот на грчката дипломатија, но додаде дека во НАТО одлуките може да ги донесат дури и постојаните претставници. Во однос на разговорите и точките за кои се преговара, министерот за надворешни работи на Грција во ...
сите 449 | | | веќе видена

Кривичниот суд денеска донесе одлука да ја раздвои постапката за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која е обвинета во случајот на СЈО „Тенк“, што се однесува за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Јанкулоска не дојде на денешното рочиште за „Тенк“, за што одбраната до Судот достави лекарска потврда, во која е наведено дека има „ризична бременост“. Откако направија увидот во лекарското уверение, обвинителите на СЈО побараа раздвојување на постапката за Јанкулоска, односно да и се суди одвоено. На барањето за раздвојување на постапката се противеше одбраната на поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник за внатрешни работи Ѓоко Поповски, бидејќи спореед нив Јанкулоска е важна за нивната одбрана. Од затворот Шутка беше донесен да сведочи и поранешниот директор на СОЗР, Васе Доневски. Во случајот „Танк“, за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади евра, обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни ...
сите 200 | | | веќе видена

Директор на ЦИА во заминување Мајк Помпео, за време на велигденските празници заминал во тајна посета на Северна Кореја каде се сретнал со лидерот Ким Џонг-ун. Целта на средбата била да се постават основи за директни преговори меѓу Трамп и Ким за севернокорејската нуклеарна програма. Американскиот претседател вчера изјави дека се преговара со Северна Кореја на многу високо ниво. „Исто така започнавме да разговараме директно со Северна Кореја. Имавме директни разговори на многу високо ниво, највисоко ниво САД со Северна Кореја и навистина верувам дека постои многу добра вољја, многу добри работи се случуваат“, вели Трамп. Многу малку детали се познати во јавноста околу тајната средба на Помпео, кој заминал за Северна Кореја неколку денови откако беше номиниран за Државен секретар на местото на Рекс Тилерсон. Белата куќа не го коментираше обелоденувањето на средбата, но Трамп посочи дека преговорите за неговата средба со Ким Џонг Ун напредуваат добро. „Се уште немаме одбрано место, но избравме пет локации каде ...
сите 209 | | | веќе видена

next