Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ќе го презентира статусот на имплементацијата на планот 3-6-9. Презентацијата е во пресрет на објавувањето на извештајот на ЕК за напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат на 17 април. Напредокот во имплементацијата на планот 3-6-9 Османи вчера во Брисел го презентира пред високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини. Османи од Брисел порача дека Македонија ќе продолжи со реформите и по извештајот на ЕК.
сите 90 | | | веќе видена

Британската Влада и даде подршка на премиеката Тереза Меј да им се придружи на САД и на Франција во планирањето на воена операција како одговор на наводниот хемиски напад во Сирија. Таа синоќа разговарала и со американскиот претседател, Доналд Трамп, со кого се согласиле дека приоритет за западот е да се спречи сириската Влада и понатаму да употребува хемиско оружје. Трамп синоќа исто така одржа состанок со неговиот тим за национална безбедност, кој заврши без конечна одлука за евентуален воен напад. Се разгледуваат повеќе опции и трите земји се убедени дека евентуалната воена операција ќе придонесе кон конечна стабилизација на регионот. „Мислам дека постои добра шанса да се смират работите на Блискиот исток, отколку да дојде до ексалации“, смета поранешниот директор на ЦИА, Џејмс Вулси. Москва ги обвини САд, Велика Британија и Франција, дека со заканите за воена интервенција ја кршат повелбата на Обединетите нации. Рускиот амбасадор во ОН смета дека неспорниот приоритет е да се спречи опасноста од војна. ...
сите 51 | | | веќе видена

Македонската машка ракометна селекција вечерва во Трондхајм ги дозна противниците на пат кон ЕП во ракомет што ќе се одржи 2020 година.Сениорите се најдоа во групата 3 во друштво на Исланд,Турција и на Грција.Македонија за прв пат во ждрепка од квалификациите настапуваше од првиот шешир и ги избегна најсилните селекции .Исланд како втор по ранг противник им беше ривал на ракометарите и во претходниот ЕХФ циклус.Преку баражот со Грција, сениорите во 2014 година изборија место на СП во Катар.Квалификациите за ЕП почнуваат во октомври.Двете најдобри од секоја група ќе изборат место на завршниот турнир.Домаќини на 14. Европски шампионатот се Норвешка,Шведска и Австрија.
сите 39 | | | веќе видена

Постојат докази за употребата на хемиско оружје, во најмала рака хлор, употребени од страна на Башар Асад. Ова се зборовите на францускиот претседател Емануел Макрон во телевизиско интервју, каде најави дека важни одлуки ќе се донесат во деновите што следуваат. „Имаме докази дека минатата недела, речиси пред десет дена, беше употребено хемиско оружје, барем хлор, и дека биле употребени од режимот на Башар Асад“. „Значи според вас, црвената линија е премината и вие рековте, ќе има Западна интервенција, во најмала рака одговор. Дали разговаравте со Доналд Трамп“? „Да, секој ден од почетокот на неделата нашите тимови работат тесно заедно. Не очекуваат некои одлуки во кратко време, кога ќе одлучиме што е најкорисно и најефикасно“. Но, временска рамка не е јасна, и тоа се обиде да го потврди и Трамп, во најновиот од серијата конфузни и проблематични твитови. „Никогаш не кажав кога ќе нападнеме. Може да биде многу набрзо, а може и да не се случи набрзо. Како и да е мојата администрација заврши голема работа ...
сите 92 | | | веќе видена

Постигнат е напредок во разговорите за спорот со името, објавија министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас по нивната средба во Охрид. Тие се наоѓаат на половина пат, но останува да се изоди потешкиот дел, кој според дипломатски извори е решение за името и опсегот на неговата употреба. Но тие меѓусебно се поврзани, а она што за прв пат е ставено на преговарачката маса е временска рамка во која ќе се имплементира решението на спорот. „За дел има напредок бидејќи се созреани, за дел и натаму има разлики За прв пат разговараме за временска рамка како ќе се имплементира“, кажа Никола Димитров. Позитивен чекор од оваа рунда преговори е што работните групи на дипломати од грчкото и македонското МНР во Охрид го усогласиле текстот на документот за соработка во разни области. За прв пат и Димитров и Коѕијас кажаа дека се разговара за иредентизмот. „Забележуваме напредок, посебна рамка за заедничка соработка и за тешки прашања како иредентизмот“, кажа Никос Коѕијас. Министерот Димитров појасни дека се разговара за ...
сите 19 | | | веќе видена

Вообичаен априлски ден за жителите на населбата Радишани, а за роднините на Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Кире Тричковски и рибарот Борче Стевковски – 6 годишна непреболена вистина. Вечните почивалишта денеска ги заменија со заеднички помен пред крстот на кои се испишани нивните имиња во населбата Бутел. Денеска се одлучија да молчат за како што велат за 6-годишната судска голгота. Наместо правна разрешница, една година ветувања дека за овој случај постојат нови докази од т.н. „бомби“. Сметаат дека вистината им ја должи тогашниот опозициоенр, а сегашен премеир Зоран Заев кој, пак, тврди дека имал средба со роднините, но остава случајот до крај да го истераат институциите. Што кријат бомбите скромно ќе открие и другата страна во процесот. Заеднички им е сомнежот дека во вој случај се вмешани и високи политички претставници во тој период. Повеќе од 5 години во притвор минаа 4-цата обвинети за Тероризам. Алил Демири и Африм ИСмаиловиќ и понатаму се бараат со потерница. Јавнотото ...
сите 178 | | | веќе видена

Ќе се интензивираат разговорите за зголемување на парламентарното мнозинство и реконструкција на Владата. Премиерот Заев ги оцени како шпекулации наводите дека СДСМ и ДУИ се договараат за трампа на министерствата за правда и за образование. Се ќе зависи од квалитетот и способноста на личноста која ќе биде предложена за министер. Пред да се изврши реконструкцијата Заев ќе излезе со извештај за работата на секој министер. Вакви извештаи ќе поднесат и Владата за директорите кои ги именувала како и управните одбори за назначените претседатели. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека тие немаат никакви најави дека ќе ги напуштат некои од нивните коалициски партнери. Реконструкцијата на Владата ќе се случи кон крајот на месецов. Покрај Демократската партија на турците и Беса најверојатно ќе стане дел од новиот владин кабинет. Потоа ќе следат смени во вториот и третиот ешалон. Јулијана Пешевска
сите 32 | | | веќе видена

Македонија попушти за српското брашно, на сила ќе се врати стариот правилник за контролните маркички, но тоа ќе биде привремено решение и допрва ќе се прецизира од кога ќе почне да се применува. Стариот правилник важеше се до февруари оваа година, а потоа нашата страна воведе измени, кои наидоа на остра реакција од Србија и најава за воведување на контрамерки. Ова денеска во Белград го договориле српскиот вицепремиер и министер за трговија, Расим Љајиќ и неговиот македонски колега, вицепремиерот Кочо Анѓушев, од чии кабинет соопштија дека на средбата било усогласено решение за поединечните отворени прашања во трговската размена меѓу двете земји. „Во исто време од македонска страна е договорено како привремено решение да се работи на враќање на стариот правилник за контролните маркици за брашно, кој важеше до 7 февруари оваа година. Но, во тој случај, при увозот на брашно треба да се овозможат услови за непречен инспекциски увид на увозното брашно од страна на инспекторите на македонската Агенција за храна ...
сите 58 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО ДПМНЕ обвинува дека е направен милионски криминал со тендерот за ископ на јаглен за потребите на РЕК Битола. Според нив АД ЕЛЕМ го раскинала договорот со фирмата Трансмет по цена од 47 денари за гига џул, а потоа во 4 очи склучува нов договор со второрангираната фирма од претходниот тендер Пелистер за цена од 88 денари по гига џул. Штета врз буџетот велат од партијата тежи повеќе од еден милион евра. „Зошто е склучен договор по двојно повисока цена? Дали ЕЛЕМ ја испочитува законската обврска и по раскинувањето на договорот со прворангираниот понудувач се обидела да склучи договор со второрангираниот, во случајот компанијата Пелистер или веднаш отпочнала постапка за склучување договор во четири очи, поради непостоење на Советот за јавни набавки кој самите го укинаа, по двојно повисока цена? Дали условите на новиот договор се наштимани да го добие токму компанијата која е во сопственост на човек близок до СДСМ, праша Игор Јанушев, ген.сек.на ВМРО ДПМНЕ. АД ЕЛЕМ ги отфрла ваквите обвинувања. ...
сите 99 | | | веќе видена

„Титаник“ – за изборните нерегуларности против поранешното раководство на ВМРО – ДПМНЕ и во вториот обид не почна. Одбраната на експремиерот Груевски и во овој предмет побара изземање на судиите. Причината е изјава на специјалната обвинителка Катица Јанева дека има прислушкивани разговори на судии, а не им одговорила дали судиите од овој предмет Осман Шабани и Огнен Ставрев биле прислушкувани. Но, освен за нив побараа изземање и за раководството на Кривичниот суд и Апелација. По ова судиите најавија дека барањето за изземање ќе го пратат кај повисокиот суд на понатамошно одлучување а судењето се одложи за 26 ти април. Сепак попладнево судењето на Заев беше во топ вестите на агрегаторите за вести, Груевски и неговите соработници паднаа подоле. Претоходо адвокатите бараа изземање на 10 судиите од истите причини и во предметот ТНТ за уривањето на „Космос“ и за „Тенк“ за мерцедесот. Во првиот случај судиите иземањето го испратија пред повисоките судови, а во вториот случај го отфрлија барањето како недозволено, ...
сите 221 | | | веќе видена

Зад затворени врати, премиерот Зоран Заев во својство на обвинет за случајот Поткуп почна да ги слуша неговите прислушувани телефонски разговори и следените комуникации, кои обвинителството ги предложи како докази. Презентирањето на тие докази ќе продолжи во понеделник и ќе трае додека не заврши, рекоа адвокатите во случајот. Заев пак истакна дека смета како нема никакви докази за делото за кое се товари, а во судница неговата одбрана побара сведочењето на сведокот Иван Николов-Сачевалиев да не биде разгледувано при носењето на пресудата бидејќи сведокот во истрагата имал улога на агент-провокатор, што според нив не е дозволено согласно законот за кривична постапка. Процесот за Поткуп стигна до презентирање на доказите, меѓу кои и оние прибавени со посебни истражни мерки. Заев вели дека бил две години прислушуван и следен, некогаш и без судска одлука, и дека според податоците кои ги имал за време на објавување на таканаречените бомби-открил дека има над 10 илјади негови прислушувани телефонски комуникации. ...
сите 222 | | | веќе видена

Најуспешниот тим во историја на Сеха лигата е домаќин на Ф4 турнирот.Вардар пред своите навивачи во СЦ Јане Сандански го брани шампионскиот трон и ќе атакува на четвртата титула во седмата сезона од формирањето на регионалната Лига.Прва пречка за составот што го предводи Раул Гонзалес е тимот на Мешков Брест. Сите не сметаат за фаворити на полуфиналето, но ние мораме да одработиме добро на сите средби ако сакаме успех. Ни следува дуел против тежок ривал каков што е Брест Мешков. Се работи за одлична екипа, која игра квалитетно и поседува добар тим. Ние ќе играме пред нашите верни навивачи, па тоа ќе ни биде од голема помош особено на првиот натпревар. Ќе се соочиме со екипа која има одличен тренер и екипа која секогаш игра мотивирано против нас. Мораме да одиграме добро и цврсто во одбраната и да ги искористиме нашите контри“изјави Раул Гонзалес,тренерот на РК Вардар. Мечот со Мешков Брест почнува утре од 17.45.Во второто полуфинале од 20.15 ќе играат Загреб и Цеље.Финалето и натпрварот за 3.место се ...
сите 34 | | | веќе видена

ЖРК Вардар за последен пат ќе истрча пред скопската публика во актуелниот состав.Европските вицешампионки го пречекуваат Митјлинад во реванш четврфинален меч.Македонските првенки имаат предност после победата од 24-23 на гостувањето во Данска и посакуваат пред полна сала да го заверат петтото учество на Ф4 во ЛШ. Добро знаеме што е нашата задача на дуелот в сабота. Во Данска имавме катастрофално прво полувреме, но во вториот дел го спасивме мечот. Знаеме што не очекува. Добро е што победивме. Направивме анализа на првиот меч и подготвени сме за оваа средба. Мораме да бидеме далеку подобри доколку сакаме да направиме добар резултат. Работевме напорно и сите сме подготвени за она што ни претстои. Очекуваме добар резултат. Се подготвуваме на секој план, и тактички и психолошки. Нема потценување на противникот-истакна на денешната прес конференција тренерот на ЖРК Ирина Дибирова. Дојдовме до самиот крај. Во „Јане Сандански“ го играме последниот натпревар заедно. Мислам дека заслужуваме полна сала и ги повикувам ...
сите 63 | | | веќе видена

Реал Мадрид и Баерн Минхен им се приклучија на Ливерпул и Рома во сегментот од полуфиналето во ЛШ на Уефа.Драматичниот реванш во Мадрид се одвиваше извонредно за Јувентус се до финишот.Италијанскиот првак ја неутрализираше предноста на Реал од првиот меч со двата гола на Манџукиќ во 2 и 37 минута и на Матуиди кој во 61 погоди за неверојатни 0-3 на Санјтаго Бернабе.Во судиското надополување, со гол од пенал кој го подели фудбалскиот свет,Роналдо спречи продолженија.Португалецот од 11 метри го совлада Шчесни ,замената на исклучениот Буфот за финални 1-3.Капитенот на Јувентус заработи црвен картон поради протестите кон судија Мајкл Оливер за досудениот пенал.На вториот реванш,Баерн и Севиља одиграа без голови во Минхен.Бундеслигашот имаше предност од 2-1 по првиот натпревар.Претходно Ливерпул и Рома изборија полуфинале.Жрепката ќе се одржи утре во Нион.Вечерва од 21.05 ,комплетна реванш четврфиналната програма во Лига Европа.За место помеѓу најдобрит четрир екипи,Арсенал гостува кај ЦСКА Москва со предност од ...
сите 32 | | | веќе видена

Изминаа два месеци од смртта на Калина и Александар, а молчат државните инспекциски служби, Планинарската федерација, која и понатаму издава лиценци за водичи а Трансверзалец повторно си организира планинарски тури, без никој да утврди дали тоа им е дозволено, велат роднините. Ги гледаме нивните насмеани лица, меѓу нив и славниот туристички водич Москито, кој иако казнет, ја организирал турата на Кајмалкчалан на 10. 02. 2018. Очигледно, паднаа во заборав двете смртни последици и фактот дека државата требаше да ја утврди одговорноста на сите чинители за купот повреди на законските прописи. Затоа што, Судот во Стразбур, во овие случаи, најпрвин утврдува дали државата, нејзините институции и приватни лица ги поседувале и ги ставиле во погон сите механизми и мерки за обезбедување на животите на лицата, кои се под нивна јурисдикција и кои има обврска да ги заштити, се вели во писмото од роднините. Се прашуваме што направи нашата држава овие два месеци, во правец на утврдување на причините за трагичниот ...
сите 17 | | | веќе видена

Шефовите на дипломатиите на на Македонија и Грција денеска по завршувањето на претпладневната сесија разговори за името, излегоа со оптимистични изјави дека дел од отворените прашања се решени. Никос Коѕијас истакна дека сепак остануваат за решавање најтешките теми. Тој нагласи дека со неговиот македонски колега ќе има наскоро нова средба во Солун на 3-4 мај. „Разговор без надмудрување“, вака ја нарече денешната средба во Охрид, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. Тој рече дека дел од прашањата се решени но, разликите остануваат. И работните групи на грчкото и македонското министерство постигнале напредок на денешниот состанок кој се одвиваше паралелно со средбата на министрите. И двајцата дипломати истакнаа дека е постигната одредена временска рамка во која ќе се одвуваат следните средби.
сите 148 | | | веќе видена

Денешното рочиште за предметот „Титаник“ се одложи , бидејќи адвокатите побараа изземање на судиите од предметот. Сега ова барање ќе патува до Апелција. Адвокатот Еленко Миланов своето барање за изземање на судиите Осман Шабани и Огнен Ставрев го темели на изјавата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дека дел од судиите биле прислушувани или ги имало во „бомбите“. Вакви барања предходно беа поднесени и за предметите „Тенк“ и „ТНТ“, за „Тенк“ судот веднаш го одби, а за „ТНТ“ се чека одговор од Апелација. Сите 21 обвинет меѓу кои и поранешните функционери Никола Груевски, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, дојдоа на денешното рочиште. Тие се осомничени од СЈО за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на избирачите, поткуп на гласачи при изборите во 2012 година.
сите 179 | | | веќе видена

На гласањето спроведено еден час пред полноќ, само 40 опозициски пратеници изразија недоверба во Владата. Со двајца воздржани и 62-ца против интерпелацијата, кабинетот на Заев покажа дека во Собранието ужива еднаква поддршка како на почетокот од мандатот. Опозицијата тврдеше дека Владата треба „да падне“ бидејќи за овие 10 месеци покажала неумеење, партизирање на институциите и криминално владеење. Круна на нивните критики беше последната дискусија – на екс лидерот Никола Груевски. Тој рече дека ова е трчи-лажи Влада која секому му ветуваше што сака да слушне. Ги нарече скандали покачувањето на даноците, немањето странски инвестиции, отварањето фабрики договорени од претходната Влада, преговорите за името. Пратениците од владеачкото мнозинство и министрите своето несогласување со Груевски го изразија со гласно меѓусебно говорење . Заев и директно му се обрати. Во согласност со деловникот, Заев со 30 минутна дискусија одговори на сите сомнежи и обвинувања. Својот акцент го стави на иднината, очекуваната ...
сите 12 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот Зоран Заев. На претходното рочиште што траеше шест и пол часа, беше сослушан струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев, како сведок во овој случај. Сачевалиев рече дека снимката од предистражните мерките не била целосна и посочи дека откако му ја монтирале опремата за снимање на него, го наведувал Заев да го каже тоа што е прикажано на снимката. Тој на почетокот на рочиштето тврдеше дека Заев му побарал поткуп но, подоцна кажа и дека не дал ниту евро на семејството Заеви. Зоран Заев во „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица од Сачевалиев побарал поткуп од околу 160.000 евра за легализација на градежно земјиште.
сите 96 | | | веќе видена

Започна новото рочиште за предметот на СЈО „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. Во „Титаник“, што е прв случај обелоденет од СЈО, обвинети 21 лице, меѓу кои и поранешните функционери Никола Груевски, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска. Тие се осомничени од СЈО за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на избирачите, поткуп на гласачи при изборите во 2012 година.
сите 179 | | | веќе видена

next