Радио Слободна Македонија

„Вашингтон и Москва преговараат за суштински договор за нуклеарното оружје“, изјави рускиот претседател Владимир Путин. На средбата со првите луѓе на руските печатени медиуми, потенцира дека планот на Соединетите Американски Држави да опремат дополнително дел летала и подморници , кои имаат нуклеарен капацитет да носат конвенционално оружје, предизвикал загриженост во Русија. „Американските планови не се во спротивност со Новата спогодба „Старт“ за намалување на нуклеарното оружје од 2010 година. Москва ја следи состојбата за да се увери дека не постои шанса за враќање на нукеларните капацитети во иднина. Дијалогот продолжува и се надевам дека ќе биде позитивен“, изјави рускиот претседател, Владимир Путин. Спогодбата меѓу Русија и САД за намалување на нуклеарното оружје забранува поседување на повеќе од 1.550 нуклеарни боеви глави во секоја од овие земји. Договорот истекува во 2021 година, и може да се продолжи. „Новиот СТАРТ“ е наследник на СТАРТ 1. Втората верзија беше потпишана, но не и ратификувана. А ...
сите 17 | | | веќе видена

Граѓаните на Чешка денеска и утре избираат нов претседател на државата. Анкетите покажуваат дека фаворитот на изборите и актуелен чешки претседател Милош Земан (73) има мали шанси уште во првиот круг да освои повеќе од 50 отсто гласови, и дека во вториот круг ќе се соочи со евентуално силен противник. За најсериозен противник на Земан се смета Јиржи Драхош (68), поранешен шеф на Чешката академија на науките, кој се залага за поголема и подлабока интеграција на Чешка во ЕУ. – Сакам да донесам сосема поинаков стил на претседателствување, да ги поврзам луѓето, а не да ги етикетирам, јасна интеграција на Чешка во Европа, со НАТО и ЕУ сојузниците, а не со Кина, рече тој во јануари. Освен Драхош, Земан има уште еден сериозен противник, а тоа е Михал Хорачек, писател и поранешен бизнисмен. Не е исклучено изненадување да биде и поранешниот премиер од редовите на десниот центар Мирек Тополанек, кој меѓу последните ја објави својата кандидатура. Земан е познат по острата кртика на миграцијата од муслиманските земји, ...
сите 80 | | | веќе видена

Сите податоци и извештаи за хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце, каде што пред 10 години загинаа 11 припадници на АРМ, ќе му бидат предадени на новиот јавен обвинител доколку се уште постојат дилеми за причините за несреќата, изјави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска. - Како и во претходните месеци, имав средби со дел од семејствата и од нив чув некои критики во поглед на истрагите што се водеа околу причините за несреќата и тие го искажаа нивното незадоволство. Презедов обврска дека сите податоци и извештаи што се достапни во Министерството за одбрана ќе бидат предадени на новиот јавен обвинител доколку сѐ уште постојат дилеми околу причините што доведоа до несреќата - рече министерката Шеќеринска. Прашана за откриените недоследности во обуката и одржувањето на хеликоптерите, како и при нивната модернизација, Шеќеринска рече дека тоа било задача што требало да ја завршат двете комисии што вршеле истражување на причините на хеликоптерската несреќа кај Блаце. - Тие не требало да ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопското јавно обвинителство, по допрен глас отвори истрага за депонијата Дрисла. Сомнежите на обвинителството одат во насока дека депонијата извршила кривично дело загадување на животната средина и природата, казниво по член 218, од Кривичниот законик. Како што информираат од обвинителството, надлежен јавен обвинител испратил барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата ДРИСЛА , како и што утврдиле контролите, односно дали констатирале почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата. Државниот инспекторат за животна средина ја казни Дрисла со 8.500 евра заради пречекорување на термините за горење медицински отпад.
сите 82 | | | веќе видена

Мијалче (подоцна Гаврил Светогорец, Епископ Велички) се родил на 10 март 1926 година, во Штип, од православни родители Методиј (подоцна монах Кирил) и Гора Парнаџиеви. Основно образование, а потоа и гимназија завршил во родниот град. Уште како млад се одликувал со посебна кротост и послушност. Потоа се запишал на Академијата за ликовни уметности во Белград. После дипломирањето, во 1955 година, четири-пет години работел како професор по уметност и историја на уметноста во гимназијата и учителската школа „Гоце Делчев“ во Штип. Покрај работата во училиштето, Мијалче, заедно со својот татко Методиј, работел и како скулптор. Вo 1963 година заминал на Света Гора. За неговиот престој таму директно добил благослов од Игуменијата на Света Гора – Пресвета Богородица. Бил замонашен во грчкиот манастир „Свети апостол Павле“ со монашко име Гаврил. Сето време додека престојувал на Света Гора избегнувал контакти со луѓе. Меѓутоа, неговиот престој таму не траел долго; морал да се врати во својата родна земја. Никогаш не му ...
сите 4 | | | веќе видена

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова, проф. д-р Симона Груевска-Маџоска до Собранието и пратениците!!! Со непарламентарна брзина, пратеникот Артан Груби, (зло)употребувајќи го европското знаме и статусот на претседател на Комисијата за европски прашања, неевропски (неделовнички и во отсуство на опозицијата) го турка законот кон гласање! Впрочем, тој го примени уште недонесен, праќајќи им тројазични покани (на македонски, на албански и на англиски) на учесниците во расправата на „неговата” ненадлежна комисија! Во стилот на ‘Rule of Man’, Груби изјавува: законот треба да се усвои без прифаќање на ниту еден амандман, во предложената форма, што поскоро!! Во прашање е лош закон (Аристотел) од аспект на меѓуетничките односи, владеењето на правото, Охридскиот рамковен договор, деловничката процедура, европските јазични политики и номотехниката. Наместо брзо усвојување, ние предлагаме ИТНО повлекување на истиот од следниве причини: Првата, називот на овој закон: не кореспондира ...
сите 63 | | | веќе видена

Вевчани во својот автентичен и мистичен дух, од 12-ти до 14ти јануари, повторно прераснува во глема отворена сцена подготвена од вевчанските василичари на карневалот познат ширум светот по неговата архаичност, традиционалност, таинственост и уникатни маски. Подгответе се и вие за ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ – најголемиот европски фестивал на сатирата и една од најголемите културни знаменитости во нашата земја! Со уникатната карневалска поворка и дополнителната музичка програма, со специфичната порака на вевчанци и во единствениот спој меѓу паганскиот и современиот начин на прослава, ја испраќаме изминатата година и ја пречекуваме новата, подобра година со желба таа да биде покретивна, поубава и побериќетна. МУЗИЧКА ПРОГРАМА 12-ти ЈАНУАРИ (ПЕТОК): Кирл Џајковски , Филтин,Pluto's Doubts 13-ти ЈАНУАРИ (САБОТА): Блага Петреска,Агушеви Оркерста,Чалгија Саунд Систем
сите 53 | | | веќе видена

Македонската опера и балет ја продолжува традицијата. Денеска, утре и на 14 јануари се закажани три изведби на традиционалниот Василичарски концерт . Оваа година концертот носи наслов „Simply the best“, односно, направен е избор од најдобрите поп-рок хитови од’ 80 и ’90-те години. Публиката ќе има можност да ужива во популарните: „ With or without you“; „Freedom“; „I drove all night“;„Listen to your heart“; „Simply the best“; „Every breath you take“; „I want to break free“; „Black velvet“ и многу други. Ќе ги исполнат популарните ѕвезди од македонската естрада: Александар Тарабунов; Елена Петреска; Ана Мицковска; Александра Јанева;Горан Наумовски; Ѓоко Танески; Арбен БЕНИ Шаќири; Дани Димитровска; Наташа Малинкова; Лена Заткоска, Даниел Дан, гостинот од Хрватска Бојан Јамброшиќ, како и оперските солисти Наде Талевска и Ѓорѓи Цуцковски. Ќе ги придружува хорот и големиот оркестар на Македонската опера и балет, под диригентската палка на Бисера Чадловска.
сите 4 | | | веќе видена

Источната Православна Црква сè уште го користи Јулијанскиот календар, па оттаму и прославата на таканаречената Стара Нова година на 13ти јануари на полноќ .14-ти јануари е всушност 1 јануари според Јулијанскиот календар. Новата година на 1 јануари се прославува во овие земји како државен празник, а Стара Нова година како народен или религиозен празник. Овој датум се празнува во Република Македонија, Србија, Грузија, Ерусалим и Русија. Старата година се испраќа и со палење василичарски огнови, кои се симбол на божествената светлина што, според народното верување, ги прогонуваат лошите сили.
сите 43 | | | веќе видена

Воз со околу 600 патници остана блокиран во текот на ноќта во Јапонија поради снежна бура, јави ДПА. Дел од патниците беа евакуирани, но поголемиот дел, околу 430, останаа во возот. Едно лице е одведено во болница, а на уште четворица им беше укажана медицинска помош, откако им се се слоши во возот блокиран помеѓу станиците Токио и Обиори во префектурата Нигата. Операторот одлучи дека е премногу ризично да бидат евакуирани сите патници поради длабокиот снег и мракот. Со изгревот на сонцето, на дел од патниците им било дозволено да заминат, откако нивните семејства дошле да ги земат. Операторот обезбеди храна и пијалак за патниците. Композицијата со четири вагони е опремена со тоалети, осветлување и греење, кои работат нормално. После 15 часа, возот почнал повторно да се движи.
сите 10 | | | веќе видена

Најмалку четири лица загинаа, а 28 се водат како исчезнати откако потона брод кој превезувал патници од Венецуела кон островот Курасао. На бродот имало 34 патници, а најмалку двајца успеале безбедно да допливаат до брегот. Спасувачките екипи трагаат по преживеаните лица. Инцидентот се случи во момент на зголемени тензии откако претседателот на Венецуела, Николас Мадуро денеска нареди суспензија на трговијата со Курасао, Аруба и Бонер.
сите 36 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Велика Британија што требаше да се оствари во следниот месец. За време на посетата, Трамп требаше да ја отвори новата Амбасада на САД во Лондон. „Причината поради која ја откажав посетата во Лондон е дека јас не го поддржувам решението на администрацијата на Барак Обама да ја продаде за „ситни пари“ една од најдобрите амбасади, која веројатно е на најдобра локација, само за да се изгради нова во Лондон, во оддалечен реон за 1,2 милијарди долари. Лоша зделка. Нема да ја пресечам лентата“, коментираше Трамп на Твитер. Според „Гардијан“, Трамп ја откажал посетата поради стравување од масовни протести. Британскиот премиер Тереза Меј го покани Трамп во државна посета при средбата во Белата куќа минатата година. Активисти се заканија дека ќе организираат масовни протести, а пратеници бараа да не се дозволи Трамп да зборува во парламентот. Според „Дејли меил“, британската Влада не определила датум за државна посета на американскиот преседател, но ...
сите 14 | | | веќе видена

Во средата околу 21,50 часот полициски службеници од ПС Карпош во содејство со припадници на единицата “Алфа“ при контрола на патничко возило “Форд фокус“ со прилепски регистарски таблички паркирано во близина на ТЦ “Сити Мол“ откриле и заплениле одредено количество оружје и муниција. Имено при прегледот на возилото, пронајдени се: еден пиштол марка “Умарех“ 4.5мм 177; еден пиштол марка “Берета“ 4.5мм, еден пиштол марка “Екол Алп“ кал.9.мм , една фантомка црна боја; четири ножеви на расклопување; три помали ножеви скриени во футрола; еден куршум 9мм за огнено оружје-пиштол; еден куршум НН калибар; седум куршуми за пиштол за светлосна звучна сигнализација, како и еден магацин од пиштол со 10 куршуми за светлосно звучна сигнализација и друго. Истовремено во ПС Карпош се приведени лицата А.К. (42), М.М. (31) и Ј.С. (32) сите од Прилеп, кои што биле во возилото и против нив по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.
сите 58 | | | веќе видена

До 20 јануари во КИЦ ќе биде поставена годишната изложба на ДЛУМ „Мал формат 2017“.На неа земаат учество 54 членови на ДЛУМ , со повеќе од сто дела изработени во различни техники. ДЛУМ и КИЦ и годинава ги доделија наградите на оваа ликовна манифестација. Драган Ветровски-Алпи за доби наградата за сликарство , Агрон Абдули е добитник на наградата за графика, наградата „Константин Мазев-Коце“ ѝ е доделена на Силвана Атанасовска, „Вангел Коџоман“ на Жаклина Глигориевска-Кочоска, а Бурхан Ахмети е добитник на наградата „Адем Кастрати“.
сите 4 | | | веќе видена

Силен земјотрес со епицентар во Босна и Херцеговина, 30 километри источно од Метковиќ во Хрватска, бил почувствуван утринава во 3 и 20 часот. Земјотресот бил со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјитресот бил на 54 километри северно од Дубровник. Според хрватските медиуми, потресот се почувствувал и на југот на Хрватска, на подрајчето на Макарска и Дубровник. Засега нема информации за материјална штета.
сите 102 | | | веќе видена

Промена на уставното име, употреба во внатрешноста на земјата и заложба владата зад себе да го остави иредентизмот, се барањата од официјална Атина за постигнување решение, објаснува портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за радиото Солун 94.5. Ставот на Ѕанакопулос, пренесува дописникот на МИА од Атина, е дека се почнати интензивни преговори со соседите, а дека грчката позиција е јасна. -Нашата позиција е едно име, ерга омнес, што ќе се користи за сите, а нашите соседи ќе го користат во внатрешноста, односно ќе постои и промена на уставното име за да можеме да се најдеме во полето за решение, вели Ѕанакопулос за радиото и додава дека Грција не може да ја прифати иредентистичката реторика од минатото. -Владата гарантира дека ќе постои решение само доколку постои јасна заложба од страна на нашите соседи дека ќе ги остават зад себе сите иредентистички и ултранационалистички ставови, што во минатото беа искористени од нивна страна и во рамки на преговорите и во рамки на градењето на ...
сите 434 | | | веќе видена

Со полагање цвеќе на спомен - обележјето кај катлановско Блаце, денеска ќе се одбележат десет години од хеликоптерската несреќа во која загинаа 11 припадници на воздухопловната бригада (вбр) на АРМ. Цвеќе ќе положат делегации од Министерството за одбрана (МО), Генералштабот (ГШ) на АРМ, Кабинетот на претседателот на Република Македонија, здружената оперативна команда, вбр, 1. механизирана пешадиска бригада и членови на семејствата на загинатите припадници. Делегацијата на МО ќе биде предводена од министерката Радмила Шекеринска, додека делегацијата на ГШ од заменикот на НГШ на АРМ, генерал мајор Мухамет Рацај. Делегација на МО и АРМ предводена од заменик-министерот Беким Максути ќе положи цвеќе и пред спомен обележјето на загинатите припадници на АРМ во касарната „Бутмир“ во командата на мисијата АЛТЕА во Босна и Херцеговина. Претходно, делегации од МО и АРМ ќе положат цвеќе и на спомен обележјето пред командата на вбр во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец.
сите 17 | | | веќе видена

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) останува на ставот во среда да одржи предупредувачки протест пред Владата на Република Македонија. Раководството на КСС денеска на прес-конференција посочи дека до денеска немаат добиено покана од Владата и ресорните министерства за средба на која би се разговарало за заеднички прифатливи решенија за нивните барања. Ваквиот однос, истакнаа од КСС, не е прифатлив и членството е подготвено во среда да излезе на протест пред Владата. - Бараме повисока плата за достоинствен живот, усогласување со минималната плата, исплата на К-15 во јавниот сектор, пристојна работа без притисоци и мобинг на работното место, исплата на дотатоци на плата по теркот на народните пратеници, поголеми бенефиции преку колективните договори и почитување на колективните договори во целост, да се слушне гласот на репрезентативните синдикати и да нема реформи за работниците без репрезентативните синдикати, рече претседателот на КСС, Благоја Ралповски. За следните чекори што ќе ги преземат, меѓу ...
сите 86 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интинзитет провејува на Маврово кој не се задржува на коловозот. Намалена видливост поради магла има на патни правци од 50-150м. Лисец - П. Шапка , Маврово-Дебар, Крушево, Ѓавато и Страцин. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.
сите 196 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет го спореди Балканот со серијата „Игра на тронови“. „Историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од сценариото за серијата „Игра на тронови“, иако без змејови“, нагласи Доналд Туск, во Софија. Во својот говор, Туск, ги спомна приоритетите на новото ротирачкото претседателство со Европскиот совет, како и европската перспектива на западен Балкан. „Би сакале сегашноста и иднината на Балканот да се разликуваат од драматичните филмови. Луѓето од овој регион заслужуваат стабилност и просперитет“, истакна Туск.
сите 7 | | | веќе видена

next