Радио Слободна Македонија

Новогодишниот гала-концерт на Македонската филхармонија „Полноќни огномети“, ќе се одржи на 28 декември (четврток) во голамата сала на Македонската ...
сите 25 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор судија на претходна постапка им определи и на останатите четири лица, кои се недостапни на органите за прогон, а учествуваа во настаните ...
сите 187 | | | веќе видена

Апелацискиот суд Скопје одржа јавна седница на која ја разгледа жалбата на одбраната на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, која бара видео снимките од ...
сите 39 | | | веќе видена

Властите на бугарскиот главен град Софија ќе го забранат возењето со коњски коли по градските улици во пресрет на бугарското претседавање со Европската унија. ...
сите 8 | | | веќе видена

Правосудството е во грч од енормниот притисок на СДС. Хунтата предводена од СДС ги деградира законите и правната држава. Додека рочиштата за луѓе од ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 187 | | | веќе видена

Вечерва во 18 часот во Литература.мк на Улица Македонија ,дружење со авторот Томислав Османли и потпишување на неговата книга „Новиот цар“. „Новиот Цар“ е ...
сите 9 | | | веќе видена

Вечерва во галеријата на Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево, со почеток од 19:00 часот ќе биде отворена изложбата на скулптури „Феникс“ на Марјан ...
сите 32 | | | веќе видена

Денеска во 17:30 во кино Фросина при МКЦ , театарот "Сенки и Облаци" , ќе ја изведе претставата “Малиот Принц“. Колку ли планети постојат околу нас? На кои од ...
| | веќе видена

Само 18 отсто од граѓаните се задоволни од услугите на јавната администрација. Поединечно по институции, најзадоволни се од работата на Министерството за ...
сите 10 | | | веќе видена

Малопродажните цени на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар, додека екстра лесното масло за домаќинство поскапува за еден ...
сите 77 | | | веќе видена

На кинеската компанија Синохидро најверојатно ќе предложиме два анекса на договорот за автопатот Кичево-Охрид. Првиот ќе биде за продолжување на рокот за ...
сите 44 | | | веќе видена

Дваесет членови на иста фамилија, меѓу кои и шест деца, загинаа денеска во судар на два автобуса на север на Филипини, одејќи на Божиќна миса. Мал автобус што ...
сите 16 | | | веќе видена

Повеќе од 60 поранешни лидери и припадници на таканаречената Ослободителна војска на Косово, се опфатени со обвиненија од Специјалното обвинителство за ...
сите 102 | | | веќе видена

Денеска (25.12.2017 год.) во 18.00 часот во малата сала на Македонската филхармонија ќе се одржи промоција на книгата „Евроатланските интеграции безбедносен ...
сите 15 | | | веќе видена

next