Радио Слободна Македонија

Новогодишниот гала-концерт на Македонската филхармонија „Полноќни огномети“, ќе се одржи на 28 декември (четврток) во голамата сала на Македонската филхармонија во 20 часот. Под диригентската палка на маестро Јерухам Шаровски од Израел,како солисти ќе настапат:Милена Арсовска(сопран) и Иван Наумовски(бас-баритон). Новогодишниот гала-концерт овој пат ќе понуди поинаква програма од вообичаената. Покрај танците, полките, маршевите од семејството на австрискиот композитор Јохан Штраус, публиката ќе слушне и дела од латино-американската музичка култура на автори како Пјацола и неговото „Адиос Нонино“, Монкајо со „Хуапанго“, Маркез со „Данцон бр.2“, Бизе со Арија на Ескамијо од операта „Кармен“, Пучини со aрија на Музета од операта „Боеми“, Гуно со aрија на Јулија од операта „Ромео и Јулија“, Лара со „Гранада“ итн. Се разбира, неизбежни се валцерите „Пролетни звуци“, „Виенски бонбони“, „Виенска крв“, „На убавиот син Дунав“, или „Џокеј полка“, „Египетски марш“.
сите 25 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор судија на претходна постапка им определи и на останатите четири лица, кои се недостапни на органите за прогон, а учествуваа во настаните на 27 април во Собранието на Република Македонија. - Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1, по добиено известие од надлежните органи дека лицата А.В., Н.М., М.Д. и Д.Д. опфатени со предлогот на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција за определување мерка притвор, а во врска со настаните од 27 април во Собранието на РМ, се недостапни на органите за прогон, донесе решенија со кои на сите им определи мерка притвор во траење од 30 дена по нивно пронаоѓање, односно лишување од слобода, поради постоење на причините предвидени во ЗКП, се наведува во денешното соопштение од судот. Примерок од решенијата, веднаш по нивното изготвување, од судот се испратени до надлежното обвинителство, а наредба за распишување потерница, согласно одредбите од законот, донесува органот кој ја води постапката.
сите 187 | | | веќе видена

Апелацискиот суд Скопје одржа јавна седница на која ја разгледа жалбата на одбраната на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, која бара видео снимките од посебните истражни мерки да не бидат користени како доказ во судската постапка за случајот „Поткуп“. Советот по оваа жалба, како што најави, ќе се произнесе дополнително. Претседателот на Советот, судијата Сафет Кадрии на почетокот на седницата образложи дека разгледувањето на жалбата било одложено на неопределено време, поради тоа што претходниот судија известител за овој случај бил избран за судија на Врховен суд, по што случајот паднал на друг судија кој, како што рече, барал изземање од случајот, за потоа Советот да се состане во сегашниот состав.
сите 39 | | | веќе видена

Властите на бугарскиот главен град Софија ќе го забранат возењето со коњски коли по градските улици во пресрет на бугарското претседавање со Европската унија. - Коњските коли се опасност на патот, го валкаат градот и се забранети во сите главни градови во Европа, освен таму каде се користат во туристички цели, изјави Симеон Славчев, член на Советот на градот Софија. Во Софија и сега е забрането возење на коњски коли низ центарот на градот, но е дозволено само во приградските населби, но оваа забрана не се почитува многу и често се случува запрегите да се видат низ центаралните делови. Славчев вели дека во рамките на новите мерки, ќе се запленуваат како колите така и коњите. (МИА)
сите 8 | | | веќе видена

Во НУЦК,,Антон Панов''Струмица, вечерва со почеток во 19 часот ,промоција на проектот-учење транслација,ротација,симетрија со користење дигитално ЦД и од истото изработено уметнички фигури.Учениците од VI одделение ќе го презентираат процесот од почеток до финален продукт ,,украсно ЦД''кое ќе може секој посетител да го има, и директно да донира за децата од социјално ранливите категории(за адекватни Новогодишни подароци). VI одделенците ве запознаваат со необичните чекори на учење,а IX одд ќе се погрижат за Вашето претпразнично задоволство со изведба на театарската претстава,,Дневникот на Марта''која не закити со две награди од Интернационалниот натпревар во Србија.
сите 2 | | | веќе видена

Собранието на 22-та седница со 61 глас „за“, еден воздржан и ниту еден против, го избра Љубомир Јовески за државен јавен обвинител. Расправата по неговиот избор и гласањето се одржа без присуство на пратениците од ВМРО ДПМНЕ. Јавниот обвинител има мандат од шест години со право на повторно именување. Шеесет и тригодишниот Јовески во своето досегашно работење постапувал во кривичната област. Досега оваа функција ја извршуваше Лилјана Спасевска, откако Марко Зврлевски беше разрешен на 17 август.
сите 44 | | | веќе видена

Правосудството е во грч од енормниот притисок на СДС. Хунтата предводена од СДС ги деградира законите и правната држава. Додека рочиштата за луѓе од ВМРО-ДПМНЕ се процесуираат експресно, рочиштата за Заев се одлагаат и за повеќе од месец дена. Изговорите на Заев за неприсуствување на судски рочишта се потрошија, па сега на изговори го принудува судот. Основен принцип на секоја судска постапка е ефикасност и ефективност, тоа важи за сите само не за Заев. Случајот „Поткуп“ во кој Заев е фатен инфлагранти како бара поткуп се одложува во низа е класичен пример за заробено судство. Притисокот кој го спроведува хунтата на Заев го доведува правосудството во апсурдни ситуации. Република Македонија нема повеќе независно судство. Судиите се принудени да одлучуваат спротивно на законот. Судот е принуден да одлага рочишта за криминалот на Заев кој е видлив за целата македонска јавност. Од друга страна под истата принуда ги извршува барањата за притвор на ОЈО произлезени од монтираниот случај за лицата од настаните од ...
сите 187 | | | веќе видена

Вечерва во 18 часот во Литература.мк на Улица Македонија ,дружење со авторот Томислав Османли и потпишување на неговата книга „Новиот цар“. „Новиот Цар“ е приказна за раѓањето на Царот на царевите . Кога се раѓаат големите цареви, На небото се појавува сјајна Ѕвезда. „Новиот цар“ е божикна мистерија за деца. „Новиот цар“ радосно и разиграно ја раскажува приказната за раѓањето на Исус. Oва е првиот македонски драмски текст на тема од Библијата.
сите 9 | | | веќе видена

Вечерва во галеријата на Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево, со почеток од 19:00 часот ќе биде отворена изложбата на скулптури „Феникс“ на Марјан Стојаноски. Марјан Стојаноски е роден 18.12.1983 година во Прилеп каде завршува и основно образование . Средното образование го завршува во Д.С.У.П.У. „Лазар Личеноски” во Скопје, отсек-керамика. Школувањето го продолжил на Факултетот за ликовна уметност во Скопје на отсек - вајарство во класата на проф.Ибраим Беди, со под смер конзервација и реставрација. Вработен е во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, каде е задолжен за ликовната дејност. Член е во друштвото на ликовни уметници Прилеп.
сите 32 | | | веќе видена

Во Центар за култура Битола, 2017та година се заокружува вечерва во 19 часот со „Концерт на солистите на операта“. Програма: 1. А.Дворжак - “Песна за месечината’’ арија од операта ,,Русалка,, Исполнува - Александра Лазаревска Василев 2. Ч.А. Биксио ,,Mama son tanto felicе,, наполитанска песна Исполнува - Дејан Стоев 3. Џ.Росини - Арија на Розина од операта ,,Севилски бербер,, Исполнува - Десанка Глигоријевиќ 4. Е.Ди Капуа - ,,O sole mio,, наполитанска песна Исполнува - Зоран Даскаловски 5. Ј.Штраус - Пролетни звуци Исполнува - Ана Ројдева 6. В.ди Киара - La Spagnola Исполнува- Катерина Стојновска 7. П.И. Чајковски - Арија на Евгениј Онегин од операта ,,Евгениј Онегин,, Исполнува-Невен Сиљановски 8. Ф. Лехар - ,,Моите усни,, арија од операта ,,Џудита,, Исполнува -Марија Наумовска 9. Џ.Верди - ,,La Donna e mobile,, арија на војводата од Мантова од операта ,,Риголето,, Исполнува - Никола Стојчески 10. Т.Котрау - Санта лучија – Наполитанска песна Исполнуваат: Марија Наумовска и Дејан Стоев 11. БИС Џ.Верди - ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Дом на Култура “Григов Прличев“ - Охрид , вечерва од 20 до 23 часот , ќе се одржува Предновогодишна Филмовизија . Станува збор за предновогодишниот хуманитарен спектакл, концерт кој ќе ве внесе во светот на филмската музика. Организаторите во најавата велат :Ние не сме професионалци,ние сме ГИМНАЗИЈАЛЦИ!
сите 3 | | | веќе видена

Денеска во 17:30 во кино Фросина при МКЦ , театарот "Сенки и Облаци" , ќе ја изведе претставата “Малиот Принц“. Колку ли планети постојат околу нас? На кои од нив стапнал Малиот Принц? Кого ли уште не сретнал и што ли уште сака да види? Очите се слепи, треба да се бара со срцето. “Малиот Принц“ е наменета за дечиња постари од 5 години.
| | веќе видена

Само 18 отсто од граѓаните се задоволни од услугите на јавната администрација. Поединечно по институции, најзадоволни се од работата на Министерството за внатрешни работи, односно од службите за издавање патни исправи, додека најмалку се заодоволни од работата на центрите за социјална политика. Ова го посочи Дијана Жупановска, од Центарот за европски стратегии, Евротинк презентирајќи ги резултатите од истражувањето, кое Центарот го спроведе заедно со Македонска платформа против сиромаштија, прво од ваков вид. Жупановска истакна дека 63 отсто од граѓаните сметаат дека за да добијат некоја услуга од јавната администрација потребно е да имаат врски.
сите 10 | | | веќе видена

Малопродажните цени на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар, додека екстра лесното масло за домаќинство поскапува за еден денар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 66,50 денари, на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 68 денари за литар, на Еуродизелот 55 денари, а Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава по 44 денари за литар. Со одлуката се зголемува и цената на мазутот, која ќе изнесува 28,6 денари за килограм. Просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 64 долари за барел, а курсот на доларот 52,16 денари.
сите 77 | | | веќе видена

На кинеската компанија Синохидро најверојатно ќе предложиме два анекса на договорот за автопатот Кичево-Охрид. Првиот ќе биде за продолжување на рокот за градба за уште околу три години, а вториот за дополнителната сума за доизградба, најави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Toj рече дека првиот анекс ќе биде само со продолжување на рокот и најверојатно ќе биде потишан до 31-ви јануари, кога истекува рокот за изградба на автопатот, а потоа ќе следи анексот за дополнителната сума. За изградбата на патот кон Албанија, Сугарески посочи дека се додека не се оцени дека е во ред проектната документација, нема да се соопштуваат рокови.
сите 44 | | | веќе видена

Дваесет членови на иста фамилија, меѓу кои и шест деца, загинаа денеска во судар на два автобуса на север на Филипини, одејќи на Божиќна миса. Мал автобус што превезувал луѓе удрил во голем автобус во градот Аго, на 200 километри северно од Манила, соопшти полицијата. Дваесет луѓе кои загинале биле од малиот автобус кој ги водел на рана миса во црквата Манаоага. Девет луѓе се повредени од тоа возило, како и 17 патници од големиот автобус.
сите 16 | | | веќе видена

Повеќе од 60 поранешни лидери и припадници на таканаречената Ослободителна војска на Косово, се опфатени со обвиненија од Специјалното обвинителство за извршени дела кон крајот на 2000 година. Меѓу првите обвинети ќе бидат Азем Сила, Даут Харадинај, Шукри Буја, Сокол Добруна, пишува приштинскиот портал „Инсајдери“. Се очекува првото обвинение да биде објавено набрзо по 17 февруари следната година, односно по десет годишнината од прогласувањето на независноста на Косово.
сите 102 | | | веќе видена

Луѓето во Северна Кореја можат да бидат затворани, измачувани или убиени само поради славење на Божик. Дедо Мраз постои во фантазијата на децата, но за жителите на Северна Кореја тој не е ни фиктивна личност. Тамошната влада постојано работи на спречување на влез на какви било информации за Божик, поради што многу граѓани на Свеерна Кореја не знаат за тој празник. Украсени елки може да се видат во Пјонгјанг, но тие се таму цела година и луѓето не се свесни за нивните значења. Сепак, тоа не значи дека севернокорејската влада беше среќна со кулата во облик на елка, изградена од Јужна Кореја на границата, објави Индипендент. И додека слевењето на Божик е забрането, роденденот на Ким Јонг Сук, починатата баба на Ким Јонг-ун не е. Нејзиниот роденден (24 декември) се одбележува со марш во севернокорејскиот град Хоерјонг во кој била родена. - Луѓето таму се собираат и пијат алкохол, вели Канг Јимин. Канг Кимин пораснал во Пјонгјанг и вели дека во Северна Кореја не знае ниту еден христијанин. - Не познавам некој кој ...
сите 163 | | | веќе видена

1954, е родена шкоткската волакистка Annie Lennox,позната како поубавата полонина на синт-поп дуото Eurythmics.Таа е најуспешната жена во британската музичка индустрија со продадени 80 милјони албуми . Од 1992-ра започнува успешна соло кариера која и го донесе епитетот "Најголема бела жива соул вокалистка “,една од 100 те најдобри на сите времиња според магазинот Rolling Stone.
сите 2 | | | веќе видена

Денеска (25.12.2017 год.) во 18.00 часот во малата сала на Македонската филхармонија ќе се одржи промоција на книгата „Евроатланските интеграции безбедносен клуч-меѓународната безбедност и економскиот развој„ од авторите универзитетските професори Трајан Гоцевски и Марјан Ѓуровски. Промотор на монографијата за евроатланските интеграции чиј издавач е Факултетот за безбедност-Скопје е националниот координатор на Република Македонија за НАТО проф. д-р Стево Пендаровски. Се покануваат претставниците на медиумите да присуствувата и известуваат од промоцијата на ова значајно дело. Монографијата „Евроатланските интеграции безбедносен клуч-Економскиот развој и меѓународната безбедност“ преставува прв конкретен приказ на научно истражувањето во Република Македонија каде главна цел има да се истражи влијанието на евроатланските интеграции врз економијата на Република Македонија. Досега оваа тема, скоро како и да не е третирана во научно-стручната заедница во земјата. Научниот придонес на оваа монографија се гледа ...
сите 15 | | | веќе видена

next