Радио Слободна Македонија

На 14 декември светот го напушти Боб Гивенс, ветеран аниматор и креатор на Душко Долгоушко. Имаше 99 години. Американецот Гивенс, кој учествувал во креирање на легендарните ликови Душко Долгоушко и несреќниот ловец Елмер Фад, починал од акутна респираторна инсуфициенција. Информацијата ја соопштила неговата ќерка Маријана Гивенс. Боб почнал да работи за „Волт Дизни“ веднаш штом завршил средно училиште, а подоцна се придружил на „Ворнер брос“, како и на „Хана-Барбера“. Неговата верзија на Душко Долгоушко дебитира во 1940 година. Меѓу цртаните филмови на кои има работено на илустрирање на сцената во 60-годишната кариера се и „Том и Џери“ и „Попај“.
сите 2 | | | веќе видена

Предновогодишен хепенинг под наслов „Размрдај го ГТЦ“ ќе се одржува во еден од омилените објекти на скопјани од 28 до 30 декември. Како што најавуваат од управата на Градскиот трговски центар, на настанот ќе настапат некои од нашите најголеми музички уметници, како и млади бендови и диџеи. Настанот ќе се одржува на две сцени (по една на двата главни влеза). На влезот од кај плоштадот „Македонија“ ќе биде главната бина, додека на влезот од „Соравија“ ќе биде поставена диџеј-сцената. Притоа, посебен дел во секој од овие денови ќе биде посветен и на најмладите, за кои е подготвена специјална програма, со задолжителните дедомразовци и многу други изненадувања. „Периодот од 12 години во кои речиси ништо да не се случуваше во ГТЦ конечно ќе заврши, а новогодишните празници и еуфоријата што со себе ја носи овој период од годината се идеални за почеток на креирање на новиот дух на овој објект“, информираат од управата.
сите 19 | | | веќе видена

Прекинато водоснабдување утре од 9 до 15.30 часот ќе имаат корисниците од дел од улиците „Караорман“, „Загрепска“, „Леринска“ и „Ловќенска“ во Општина Центар. Прекинот е поради поврзување стара со нова водоводна мрежа со пречник од Ф-150 мм на ул. „Караорман“ бр. 2, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи по известување од ЈП Водовод и канализација. Од 9 часот прекинато водоснабдување ќе имаат и корисниците од дел од ул.„Аминта Трети“ во Општина Центар поради отстранување дефект на водоводна мрежа со пречник од ф-80 мм на таа улица. Прекинот ќе трае до санирање на дефектот.
сите 62 | | | веќе видена

Во среда свежо утро со утрински температури кои што ќе се движат во интервал од -3 до 4 степени во текот на денот ќе биде умерено облачно време со повремени сончеви периоди и топло време со максимални температури од 6 до 14 степени. Во четврток и петок дестабилизација на времето, под влијание на циклонска цикрулација ќе биде умерено облачно и нестабилно време со врнежи од дожд и ветровито време. Минималните температури од 0 до 7 односно од -2 до 5 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат од 4 од 13 односно од 2 до 12 степени, со напомена дека во петок над 1500 метри врнежите ќе бидат од снег. Во сабота студено утро со утрински температури од -6 до 1 степен. Во текот на денот ќе биде претежно сончево време со појава на локална облачност и максимални температури од 0 до 10 степени. СКОПЈЕ 5 ДЕНА - Во среда во Скопје умерено облачно време со услови за повремени сончеви периоди во попладневните часови и дневна температура до 10 степени. Во четврток и петок умерено облачно и нестабилно време со врнежи ...
сите 281 | | | веќе видена

Поради закажани технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија од 9 до 11 часот ќе останат корисници од дел од село Сопиште, во околината на училиштето. Од 9 до 13 часот струја ќе немаат корисниците од населба Теферич, дел од населба Припор, подулица бр. 14, и дел од село Сопиште - улици бр. 20, бр. 22, бр. 23 и бр. 29. Според известувањето од „ЕВН Македонија“, меѓу 11 и 13 часот без електрична енергија ќе бидат и дел од корисниците на улиците: „467“, „Михаил Ефтихиј“, „Вера Јоциќ“, „Георги Димитров“ и „Народни херои“ во општина Кисела Вода.
сите 63 | | | веќе видена

Тања Јовановска сними спот за нејзината преубава балада насловена „Дишам за нас“. Спотот се снимаше на неколку локации во Куманово, во соработка со ИН Продукција. Песната беше изведена на годинашниот „Роса Фест“.Снимањето на спотот помина одлично и навистина очекувам истиот да биде нешто поинакво од се што до сега сум работела, вели Тања и додава: „И самата песна е нешто сосема поразлично. Се работи за емотивна балада, во која навистина се пронајдов себеси, бидејќи овој стил на музика, навистина го сакам“. Тања која повеќе години е дел од македонската музичка сцена, најавува уште доста новитети за следната година, а сега уживајте со новиот спот. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=l5sPeOukW5M[/embed]
сите 3 | | | веќе видена

Деновиве „Адреналин бенд“ во соработка со ИН Продукција, го реализираа најновиот проект на оваа музичка група. Имено, се работи за преработки на осум хитовски, од различни жанрови рефрени, а сето тоа е снимено во поинаков, домашен и опуштен амбиент. Песните ги избиравме заеднички сите, внимавајќи да се хитовски рефрени и доста популарни кај луѓето. Се надеваме дека ќе им се допаднат на сите, бидејќи ние дадовме со од себе за да оставиме свој белег на ова што последно го сработивме, велат момците од бендот и додаваат дека секоја критика е добредојдена. Во 2018 година, „Адреналин бенд“ најавуваат уште доста новитети за публиката.
сите 5 | | | веќе видена

– Времето во Македонија ќе биде сончево со мала, а во западните делови со умерена облачност. По одделни котлини, вклучувајќи ја и Скопската ќе има услови за појава на магла. Температурата ќе се движи од осум до 14 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала, со умерена облачност. Температурата ќе достигне до 10 степени. До среда ќе се задржи стабилно, суво и релативно топло за овој период од годината. Наутро ќе има услови за појава на магла по одделни котлини, а преку денот ќе има мала до умерена облачност. Под влијание на влажен бран во четврток ќе биде облачно со повремен дожд, а на високите планини од снег. Претпладне врнежи ќе има на западот, а до крајот на денот ќе се прошират во поголем дел од земјава, но сепак најинтензивни ќе останат во западните делови. Во петок врнежите ќе бидат слаби и полокализирани, но ќе биде постудено па слаб снег ќе има и на повисоките места особено на западот. Во деновите од викендот се очекува стабилно, суво и ветровито време.
сите 285 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека пред малку на мостот Гоце Делчев, во крајната десна сообраќајна лента, во насока на движење од улицата Лазар Личеноски кон крстосницата со булевар Илинден , во близина на зградата на Владата на Република Македонија, се случи сообраќајна незгода . Оттука ЦУКС апелира до сите возачи да бидат внимателни ако се приближуваат кон овој потег, прилагодувајќи ја својата брзина на движење според условите на патот. Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поголем број возила во овој период од денот има, долж улицата Свети Кирил и Методиј кон булевар Мајка Тереза, долж булеварот Александар Македонски во насока на движење од Хотел Континентал кон излез Скопје, долж булеварот Кузман Јосифовски Питу во двете насоки на движење по целата должина, долж булеварот Македонија кон крстосницата со улица 11 октомври, долж булеварот Кочо Рацин во двете ...
сите 6 | | | веќе видена

Утре (вторник, 26 декември) поради дефект на огрлица од ф-80мм, на ул.Аминта Трети бр.31 населба Дебар Маало, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од ул.Аминта Трети од 9 часот до санирање на дефектот“, соопштија денес од ЈП Водовод и канализација-Скопје. За сите дополнителни информации граѓаните можат да се информираат на телефонскиот број 023073010.
сите 97 | | | веќе видена

Поглаварот на Католичката црква. папата Франциско денеска упати повик за мир во светот во својата традиционална божиќна порака „Урби ет орби“ (До Градот и светот). - Ветровите на војната дуваат во нашиот свет и еден надминат модел на развој продолжува да предизвикува човечко, општествено и еколошко назадување, посочи папата во обраќањето од главнот балкон на базиликата „Свети Петар“ во Ватикан. Понтифот нагласи дека „може да го види Исус во лицата на децата“, кои живеат на местата погодени со војна и кои се дел од семјества на бегалци и невработени. - Да се помолиме на Господ да има мир во Ерусалим и секаде во Светата земја, повика папата Франциско и изрази надеж за обнова на дијалогот, што ќе доведе до мирно заедничко постоење на двете земи - израелска и палестинска. Тој истакна дека децата на Блискиот Исток продолжуваат да страдаат поради растечката тензија меѓу Израел и Палестинците, дека Сирија останува „обележана“ од војна и дека конфликт во Јемен „во голема мера паднал во заборав“. Папата, исто така, ...
сите 37 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, му го честитал изборот на Мицкоски и му посакал успех во вршењето на функцијата претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот Иванов изразил очекување дека ВМРО-ДПМНЕ како најголема опозициска партија, активно ќе дава придонес во процесите за остварување на стратешките цели на државата, како и за зачувувањето на суверенитетот, територијалниот интегритет и самостојност на Република Македонија.
сите 387 | | | веќе видена

На 27-ми март 2018-та , култната словенечка група LAIBACH (ЛАЈБАХ),во Скопје ќе го претстави новиот студиски албум „Also Sprach Zarathustra". По три години, една од највлијателните групи од југословенските простори со најголем меѓународен успех, се враќа во Скопје и тоа првпат во МКЦ, на ексклузивен концерт со строго ограничен капацитет и во многу поинтимна атмосфера од било кога досега.Концертот е во рамките на 20. издание на фестивалот „Таксират“ и е дел од европската турнеја на LAIBACH.
сите 13 | | | веќе видена

Свети Спиридон е главна манастирска црква во рамки на Зеленградскиот манастир во Злетовско-пробиштипско(источнна Македонија). Манастирот за првпат се споменува во лесновски типик од XIII век. За него се знае многу малку, затоа што нема зачувани пишани записи. Познато е дека од неговото основање бил машки манастир, а по потпаѓањето на Македонија под отоманска власт бил срушен. Во периодот по Втората светска војна, манастирот бил целосно запуштен. Во 2006 година е започнато негово обновување на темелите на првобитниот манастир, при што изградбата траела 13 месеци и завршила во 2007 година. Манастирот бил осветен од страна на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на 21 јули 2007 година, а на церемонијата на осветувањето присуствувале надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, игуменот Дамаскин и свештенослужители. По возобновувањето, манастирот е женски, а првата монахиња била замонашена на 27 август 2007 година. Денес во манастирот покрај монахињи има и ...
сите 4 | | | веќе видена

Место на раѓањето и на службата на овој славен светител е островот Кипар. Роден е од прости родители, земјоделци, а и самиот беше и остана прост и смирен с ѐ до својата смрт. Во младоста се ожени и имаше деца. А кога умре жена му, тој сиот се предаде на служба на Бога. Заради неговото особено благочестие беше избран за епископ на градот Тримифунт. Но тој и како епископ не го измени својот прост начин на живеење и околу својата стока и обработката на земјата се трудеше самиот лично. За себе многу малку употребуваше од стекнатото, поголемиот дел им го раздаваше на бедните луѓе. Со Божјата сила покажа големи чуда: низведе дожд во време на суша, го запре текот на реката, воскресна неколку мртовци, го исцели царот Констанс од тешка болест, ги виде и ги слушна ангелите Божји, проѕираше во тајните на човечките срца, многумина обрати во вистинската вера итн. Учествуваше на Првиот Вселенски Собор во Никеја и со своето просто но јасно исповедање на верата, како и со многубројните моќни чуда што ги изврши, голем број ...
сите 5 | | | веќе видена

Баба Ванѓа за 2018 година рекла дека ќе биде бурна на политички план и дека Кина ќе стане новата светска велесила која ќе ја сруши моќта на САД. Другата, исто така важна работа е дека на Венера ќе биде пронајден нов извор на енергија од луѓето ќе имаат голема корист. Баба Ванѓа предвидела „Златно време“ од 2025 до 2028 година токму поради „новиот облик на енергија“. Од 2033 до 2045 година ќе се отопат половите, а нивото на морињата ќе се подигне.Меѓу 2072 и 2086 ќе се врати комунизмот. До крајот на светот, кој Ванѓа го предвидува за 5079 година, човековата раса ќе успее да сфати како функционира патувањето низ времето, цивилизацијата целосно ќе се уништи и луѓето ќе живеат како ѕверови додека не настане нова религија.
сите 8 | | | веќе видена

Најмалку пет лица загинаа, а повеќе од десет се повредени кога автобус влета во подземен пешачки премин во Москва, соопштија извори на итната медицинска служба. Според руското Министерство за внатрешни работи во инцидентот што се случи во близина на метро станица во западниот дел на Москва, загинале четири лица. Возачот на автобусот е притворен, а полицијата се уште ги испитува причините за несреќата. Се претпоставува дека најверојатно откажале сопирачките или пак влијаело друго возило. Но, се исклучува можноста дека е терористички напад. На местото од несреќата испратени се 10 возила на брзата помош, спасувачки екипи и пожарникари. Дел од повредените ќе се евакуираат со хеликоптер.
сите 29 | | | веќе видена

Прашањето со името треба да се реши. Северна, Горна или Нова Македонија, за тоа народот треба да си каже. За мене Северна, Горна и Нова е прифатливо, изјави вицепремиерот Кочо Анѓушев во саботното издание на емисијата „Стадион“ на Канал 77. -Решавањето на името е на надворешната политика на Република Македонија но и внатрешно прашање. Тоа се поврзува и со економијата, бидејќи ако сакате економски просперитет вие морате прво и основно покрај економски мерки да имате и владеење на правото и да имате стабилна политичка состојба, а за стабилна политичка состојба. Македонија треба да биде членка на ЕУ и НАТО. Сите предуслови за да тоа можете да го направете е да најдете решение и компромис за името. Јас сакам и сум свесен дека тоа мора да се реши. Оваа Влада има капацитет и отвореност да разговара на оваа тема, гледаме дека има позитивни сигнали и меѓународната заедница, вклучително и од грчката страна. Она што сакам да го кажам е дека црвената линија која што не треба да се попушти е идентитетот, македонскиот ...
сите 13 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните новогодишни и божиќни празници, Министерството за внатрешни работи апелира граѓаните да не употребуваат петарди и други пиротехнички средства, како и огнено оружје при прославувањето на празниците, не само заради предвидените законски санкции, туку и заради опасностите што по безбедноста, здравјето и животот на ги носи нивната употреба. МВР ја информира јавноста дека препродавањето и употребата на пиротехничките средства, како и употребата на огненото оружје нема да биде толерирано и најстрого ќе биде казнето. Од Министерството потенцираат дека во тек се превентивни и други активности за информирање на граѓаните, за последиците што можат да произлезат од таквиот начин на прославување на празниците.
сите 88 | | | веќе видена

53-годишниот модел од Канада Пол Мaсон,стана вистинска интернет сензација пред две години, кога првпат беше дел од божиќна рекламна кампања. Тој тогаш беше прогласен и за „најсекси Дедо Мраз“. Неговата популарнст се повеќе се зголемува.Тој сега е ангажиран и на светско ниво. Освен во реклами, Масон се појавува и на модни ревии и на насловни страници.
сите 110 | | | веќе видена

next