Радио Слободна Македонија

28-годишниот британски атлетичар Најџел Левин падна на допинг тест на забранетата супстанца кленбутерол. Европскиот шампион на британската штафета 4х400 метри го очекува долга суспензија и скоро сигурно ќе го пропушти првиот голем атлетски настан во 2018 година, Светското првенство во сала кое во март ќе се одржи во Бирмингем. Левин има три медали од големите приредби, претрпе сообраќајна незгода, а овој допинг тест дополнително ќе ја успори неговото враќање на патеките. Атлетиката е трет спорт со најмногу позитивни дпинг тестови во 2017 година, а руските спортисти не се единствени кои се најдона на удар дека користеле недозволени стимулативни средства.
сите 10 | | | веќе видена

Поради огромните инвестиции со ангажманот на Нејмар и на Клијан Мбапе, раководството на францускиот фудбалски клуб ПСЖ ќе мора да продава неколку фудбалери веќе во зимскиот преоден рок, а тренерот Унаи Емери потврди дека Лукаш Моура и Хатем Бен Арфа се на излезна врата. Моура најверојатно ќе замине во Кина,додека Бен Арфа е се поблиску до враќање во Премиер Лигата во екипата на Лестер.
сите 10 | | | веќе видена

Српскиот ракометен репрезентативец и соиграч на Филип Талески во дресот на Рајн Некар Левен, Момир Рниќ тешко се повреди на последниот тренинг на неговата екипа и го чека нова долга пауза. Србинот претрпе фрактура на ногата и селекторот на репрезентацијата на Србија, Јовица Цветковиќ мора да повика нов бек во пресрет на стартот од подготовките за ЕП во Хрватска. Нашиот северен сосед се наоѓа во групата А во Сплит, каде уште се домаќинот Хрватска, Исланд и Шведска. Се предвидува дека неполни два месеци ќе биде надвор од терените и ракометарот ќе се врати за втората половина од групната фаза на Лигата на шампионите напролет.
сите 101 | | | веќе видена

Словенечкиот ветеран Бено Удрих е новогодишното засилување на главното изненадувње во Евролигата и првакот на Литванија, Жалгирис од Каунас. Тренерот Јасикевичиус го донесе плејмејкерот со огромно НБА искуство. Удриќ беше првак во НБА лигата со Сан Антонио Спарс во 2005 и 2007 година. Зад себе има 13 сезони во најсилната лига на светот, носејќи го дресот на Сакраменто, Милвоки, Мемфис, Детроит, Мајами, Њујорк, Орландо и споменатиот Сан Антонио.
сите 5 | | | веќе видена

Едно лице загинало во една од вкупно 27 сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во шест незгоди потешко биле повредени две лица, а во 15 со полесни повреди се здобиле 21 лице. Девет сообраќајки биле со материјална штета. Од МВР информираат дека викендов сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Шеесет и девет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, пет возачи поминале на крстосница на црвено светло и тројца возачи за неправилно престигнување. Од сообраќај биле исклучени 14 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и 15 возила со истечена важност на сообраќајната дозвола. Санкционирани биле и 16 пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин. Затекнати биле 200 непрописно паркирани возила. Со помош на специјалното возило пајак, отстранети биле 181 возило.
сите 66 | | | веќе видена

Редовното годишно собрание на МКФ е закажано за денес, а многу веројатно е дека на него ќе има и дополнителна точка, гласање на довербата на актуелното раководство на федерацијата. На првиот човек Петар Наумовски, во последно време му свртеа грб голем дел од телата кои имаат право на глас. Она што е сигруно е дека вечер нема да има смена на актуелната раководна структура, но може да биде инициран првиот чекор кон таквата намера. Засега единствено екс репрезентативецот Владо Иливески јасно истакна дека ќе се кандидира за нов претседател на коашркарската федерација, но деновиве се шпекулира дека има уште најмалку двајца кандидати чии имиња би можеле да бидат обелоденети вечер. Се ќе биде појансо во понеделник по 17 часот за коа е закажан старот на редовното собрание на МКФ.
сите 39 | | | веќе видена

Младинскиот фудбалски репрезентативец Дин Аломеровиќ ќе го облече дресот на Селта Виго, открива Македонски спорт. Талентираниот 20-годишен офанзивен играч за врска, досега беше дел од тимот на Фуанлебрада. Аломеровиќ е играч кој пред да замине во Шпанија, настапуваше за Вардар, Македонија Ѓорче Петров и Еуромилк.
сите 8 | | | веќе видена

Ѕвездата на турскиот фудбал Арда Туран за десетина дека ќе го официјализира заминувањето од Барселона и кариерата ќе ја продолжи во татковината. Валверде воопшто не смета на него и тој мораше да си најде друг клуб за да ја спаси кариерата. Имаше преговори со Арсенал и Галатасарај, но како што стојат работите, ќе продолжи во Бешикташ, на општо изненадување на сите љубители на фудбалот во земјата, а особено на навивачите на Галата кои во него сега гледаат предавник.
сите 10 | | | веќе видена

Денеска времето во цела Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, особено на северот од земјата. Утрото ќе е студено, а преку денот ќе е релативно топло за овој дел од годината. Во Скопје дневната температура ќе достигне до 13 Целзиусови степени, Крива Паланка 11, Маврово 8, Охрид 11, Битола 10, Кавадарци 14, Берово 7, Дојран 16... И утре и задутре времето ќе биде сончево со мала облачност, по одделни котлини со појава на магла и дневни температуриод 5 до 14 степени. Во четврток ќе биде облачно со врнежи од дожд и со засилен јужен ветер, на високите планини врнежите ќе се од снег и дневна температура од 5 до 13 степени.
сите 287 | | | веќе видена

ЈП Водовод и канализација информира дека во понеделник на улицата Финска бр. 9 во населба Ченто, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од оваа улица и дел од улицата Сава Михајлов во време од 8.30 часот до санирање на дефектот.
сите 31 | | | веќе видена

Италијанскиот фудбалски тим Наполи ќе се активира на трансфер-пазарот ова лето и ќе се обиде да ја пополни левата бековска позиција. Тренерот Маурицио Сари сака да ангажира нов дефанзивец и да се обезбеди за евентуалното заминување на Кулибали, а негов „пик“ е Алекс Грималдо, фудбалерот на Бенфика. За него „наполитанците“ се подготвени да платат 20 милиони евра и да го доведат на „Сан Паоло“ веќе во јануари. Грималдо е играч кој потекнува од школата на Барселона, а од 2011 до 2015 го носеше дресот на Б-тимот на овој клуб.
сите 8 | | | веќе видена

Англискиот фудбалски клуб Арсенал ќе го купи Алесио Да Круз. За ова 20-годишно момче на Осторвот никој не знае ништо. И веќе од дел од медиумите е најавен како – најчудниот трансфер зимава. Да Круз е фудбалер кој игра како крило и е Холанѓанец. Инаку, игра во Серија Б и тоа во Новара, а на Апенините заврши од бившиот холандски првак Твенте. „Скај Италија“ објави дека Венгер испратил скаути да го следат, а и преговараат со Да Круз и веќе извесно е дека во јануари би можел да дојде на „Емирати“.
сите 64 | | | веќе видена

Првиот тенисер во светот, Рафаел Надал има болки во коленото, па е под знак прашалник неговиот настап на Австралија Опен, првиот Грен слем турнир во сезоната кој почнува на 15 јануари. Надал го освои УС ОПЕН и потоа почна да го мачар проблеми со коленото ,со што не беше на максимум во финишот од годината.
сите 51 | | | веќе видена

Српскиот кошаркар на Фенербахче, Никола Калиниќ одново се здоби со повреда и ќе мора да паузира од четири до шест недели. Овој пат се работи за повреда на левиот скочен зглоб, а незгодата се случи во првата четвртина од средбата од Ебролигата против израелскиот Макаби Тел Авив. Калиниќ минатата недела се врати на кошаркарските, откако четири месеци се опоравуваше со повреда на грбот поради која го пропушти Евробаскетот и почетокот на клупските првенства во оваа сезона.
сите 7 | | | веќе видена

Актуелниот тренер на Црвена Звезда, Владан Милојевиќ е најсериоозен кандидат за постојан селектор на Србија и ако биде именуван ќе ги предводи популарните „орли" на Мундијалот во Русија, следната година. Од фудбалскиот сојуз на Србија најавија дека во следната седмица ќе именуваат селектор, кој ќе го замени вршителот на должноста кормилар на Србија, Младен Крстајиќ. Најблиску до привилегијата да биде селектор е Милојевиќ, кој има одлични резултати со Црвена Звезда.
сите 17 | | | веќе видена

Шпанскиот фудбалски клуб Севиља му врачи отказ на шефот на стручниот штаб, Едуардо Берицо, објави клубот на официјалната веб страница, а со своја изјава одлуката ја образложи претседателот Хозе Кастро. По поразот од Реал Мадрид со 5-0 и во Сан Себастијан со 3-1 пред два дена, клубот од Андалузија се одлучи за промени. На првиот од овие два натпревари екипата ја водеше Манкиљо, помошникот на Берицо. Иако се спомнуваше Луис Енрике како наследник на Берицо, најверојатно Хавиер Грасија ќе биде новиот тренер на Севиља.
сите 25 | | | веќе видена

Германскиот фудбалер Марио Гомез и официјално се враќа во својот поранешен клуб, Штутгарт, откако Волфсбург го ослободи од неговиот активен договор. Напаѓачот се враќа во својот матичен клуб, каде и се прослави, стана првак во Бундеслигата и дојде до место во репрезентацијата. Во Волфсбург, Гомез не се прослави во една и пол сезона по враќањето од Турција. Сега мотивиран во својот клуб, Гомез ќе се обиде да се наметне пред Светското првенство во Русија.
сите 4 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација пред неколку дена ги започна подготовките за претстојното Европско првенство, кое на стартот на идната година ќе се одржи во Хрватска. Нашите момци на 13 јануари ги започнуваат натпреварите од континенталниот собир, а дотогаш најверојатно ќе одиграа само еден „тест“ меч. Спаринг партнер на Македонија ќе биде северниот сосед Србија. Мечот против избраниците на Јовица Цветковиќ е закажан за на 5 јануари, а ќе се игра во Бањица со почеток од 18.00 часот. Засега официјализиран е само овој „тест“ дуел со српските ракометари, а наскоро се очекува да се открие дали исто така во Србија нашите момци ќе се судрат со Саудиска Арабија, како што беше најавено од пред извесен период.
сите 98 | | | веќе видена

Македонскиот ракометен репрезентативец, Дејан Манасков потпиша нов договор со екипата на Веспрем со трајност до 2020 година. Претходниот, кој што го потпиша на стартот од новата сезона, кога се пресели од редовите на Рајн Некар Левен, требаше да заврши на крајот од тековната натпреварувачка година. Десното крило на македонската репрезентација покажа одлична игра во последните неколку недели, што беше дополнителна причина раководството на унгарскиот шампион да реши да ја продолжи соработката со него. Тренерот на екипата, Љубомир Врањеш е задоволен од ангажманот на Манасков на натпреварите и тренинзите, што е добра вест и за македонската репрезентација во пресрет на Европското првенство (ЕП) во Хрватска. Тој досега сезонава одигра 21 натпревар во дресот на Веспрем и постигна 64 гола. Неговите голови будат возбуда кај фановите, па заслужено влезе во изборот за најатрактивен гол во изминатата полусезона, со својот потег против Киелце.
сите 6 | | | веќе видена

По потврдата на трансферот на Сандро Вагнер од Хофенхајм во Минхен, Баварците го продолжија договорот и со младиот напаѓач Кингсли Коман до 2023 година. Со доаѓањето на Хејнкенс на клупата на баварскиот гигант, младиот Коман добива се поголема минутажа, видно напредна и поради тоа доби нов петгодишен договор. „Многу сум среќен у задоволен поради тоа што уште долго време ќе бидам дел од овој клуб. Во тимот на Баерн Минхен одлично се чувствувам. Кингсли Коман две години во тимот на Баерн Минхен две сезони беше на позајмица од Јувентус, а во летниот преоден рок неговиот договор беше откупен за 21 милиони евра.
сите 11 | | | веќе видена

next