Радио Слободна Македонија

тре со почеток во 12 часот во големата сала на Македонската филхармонија, ќе се одржи традиционалниот симфониски концерт за деца, овој пат под наслов „Каде се подароците?“. Диригент е маестро Борјан Цанев, а како аниматор ќе учествува актерот Мартин Јордановски, миленикот на детската публика. Ќе бидат изведени композиции од Морис Равел, Јохан Штраус и Едвард Елгар. Најмладите ќе имаат можност да уживаат во приказната за едно џуџе, испратено од Дедо Мраз, кое по пат ги загубило подароците кои требало да им ги подели на децата. На крајот подароците ќе бидат пронајдени кај 12 мали змејчиња… Македонската филхармонија, на 28 декември, ќе го одржи и традиционалниот Новогодишен гала-концерт, под диригентство на Јерухам Шаровски од Израел и Милена Арсовска, сопран и Иван Наумовски, баритон како солисти.
сите 64 | | | веќе видена

Македонската машка ракометна репрезентација од ден на ден е се побројна на тренинзите што се одржуваат во СЦ „Јане Сандански“, во првата фаза од подготовките за ЕП 2018 во Хрватска. Од денеска на тренинзите се приклучи и првиот голман Борко Ристовски.Заедно со Ристовски од денеска на тренинг е и стартното десно крило Гоце Георгиевски, како и членовите на Металург, така што тренерите Парондо и Царчев на располагање веќе имаат посериозен број на ракометари. Првиот официјален собир на националниот тим е закажан за понеделник, а последни ќе пристигнат репрезентативците кои настапуваат во Бундес Лигата Филип Талески и Филип Миркуловски.
сите 101 | | | веќе видена

Поранешниот најдобар светски тенисер Новак Ѓоковиќ, ќе се појави на турнирот „Тај брејк тенс" во Мелбурн во јануари, што ќе биде негова увертира за Австралија Опен. На невообичаен турнир кој има само еден сет како тај-брејк до 10, Србинот и Австралијанецот Ник Кирјос ќе се борат со уште шест тенисер за трофејот на турнирот со награден фонд од 250 илјади долари. Натпреварите се играат на теренот „Маргарет Корт“ од 10 до 15 јануари.
сите 61 | | | веќе видена

Асоцијацијата на менаџери на Македонија ги додели наградите за најдобри менаџери во годината што изминува. За најдобра менаџерка е прогласена Анита Спасовска од компанијата „Бучен Козјак“, а наградата за најдобар менаџер ја доби Игор Крпачовски од „АрцелорМиттал“. - Неопходно е и понатаму да се бориме и коренито да ги менуваме работите во полза на заедницата. Да бидеме сила која што се фундира на врвна експертиза и професионализам. Да чекориме по пат на кој запирање нема да има. Затоа што ние ја гледаме Македонија како земја на професионални менаџери, но не само во реалниот сектор, туку и во јавните претпријатија и во сите државни институции, истакна претседателката на Асоцијацијата на менаџери на Македонија, Маја Ристова. Покрај, наградите за најдобри менаџери, на свеченоста беа доделени и благодарници и признанија. Асоцијацијата на менаџери на Македонија е основана во декември 2015 година со цел деловно вмрежување, едуцирање, промовирање и застапување на интересите на членовите-менаџери. (МИА)
сите 6 | | | веќе видена

Новата 2018 година освен неизвесност во големи дози, ќе донесе бран поскапувања. Извесно е дека не очекува нова повисока цена на нафетените деривати, дизелот и бензините, поради зголемената акциза за 3 денари на нафтата, што заедно со ДДВ би значело дека ќе плаќаме 3,54 денари повеќе за литар. Се очекува поскапување и на водата во повеќе општини откако Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите тарифници, анализира ТВ Нова. Поголемиот дел од јавните водоводни претпријатија бараат зголемување на цената за водата. Скопјани ќе добијат нова давачка за собирање, прочистување и одведување на отпадните води а повисоки цена на водата се предвидени за жителите на Пробиштип, Струмица, Радовиш, Куманово, Битола, Прилеп, Ресен, Велес, Неготино, Струга, Кичево, Охрид, Брвеница и Желино. Последната најава е дека ќе поскапи и парното и тоа за околу 30 проценит. Неизвесно е дали новиот закон за енергетика создава услови за поскапување и на струјата. Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев неодамна ...
сите 72 | | | веќе видена

Ренан Мартинс Переира, попознат како Ренанзињо почина во 20. година од животот.Ренанзињо играше во средниот ред на бразилскиот прволигаш Аваи, но минатата година му беше откриен тумор на мозокот. Сепак, клубот не го раскина договорот со него иако имаше таква опција, туку редовно го исплаќаше и со тоа помогна во неговото лекување. За жал, Ренанзињо не ја издржа долгата битка, почина и го зави во црно бразилскиот фудбал.
сите 11 | | | веќе видена

Грчките власти ќе обезбедат дополнителни награди за Божиќ во рамки на „даночната лотарија“ што започна на почетокот на месецот, со цел да ги стимулира граѓаните да купуваат во продавници во кои се даваат фискални сметки и се плаќа данок. За Божиќ ќе бидат извлечени 10.000 добитници на по 1.000 евра низ цела Грција, од граѓани кои ги достават своите фискални сметки до Министерството за финансии. Минатиот пат кога беше организирана даночна лотарија, награди им беа доделени само на 1.000 потрошувачи, а сега наградниот фонд е десеткратно зголемен. Министерството за финансии се надева дека оваа мерка ќе помогне да се намали проблемот со затајување на данок и ќе ги поттикне граѓаните да бараат фискални сметки од продавачите. (МИА)
сите 6 | | | веќе видена

Освојувањето мнозинство во новиот каталонски регионален Парламент од страна на партиите што се залагаат за независност на Каталонија, е главна тема на денешните изданија на водечките западни весници. Лондонски „Гардијан“ оценува дека со тоа што партиите кои ја поддржуваат идејата за независност на Каталонија успеаја да го задржат мнозинство во Парламнетот, шпанската Влада не успеа да ја постигне својата цел - да ја спречи заканата од сепаратистичкото движење. Движењето за независност на Каталонија победи на регионалните избори, што претставува драматичен и неочекуван резултат кој ќе има огромно влијание не само врз Шпанија, туку и врз ЕУ, коментира „Индепендент“. Според лондонскиот весник, резултатот претставува силен удар за Маријано Рахој, кој ги распиша изборите со очекување преку убедлива победа да ја зајакне контролата на Мадрид врз Каталонија. Наместо тоа, шпанскиот премиер сега се соочува со можноста од долготрајна конфронтација со нова владејачка сепаратистичка коалиција во Барселона, смета ...
сите 73 | | | веќе видена

Фатих Терим е нов тренер на турскиот фудбалски клуб Галатасарај. Најтрофејниот фудбалски тренер во оваа земја ќе го наследи Хрватот Игор Тудор, кој доби отказ по лошиот старт на сезоната, европската елиминација од Остерсунд и немоќта да се носи во борбата за титулата. Терим, кој со Галатасарај го освои Купот на УЕФА, а има и неколку Суперлиги на Турција, потпиша договор до крајот на сезоната со опција за уште една сезона ако двете страни бидат задоволни. Терим беше селектор на турската репрезентација пред одлуката да си замине сред сезона и да биде наследен од Мирчеа Луческу.
сите 13 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека очекува американската влада веднаш да ја укине својата „несреќна одлука" да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган напиша на Твитер дека ја поздравува „масовната поддршка" за Резолуцијата што беше изгласана во Генералното собрание на ОН. Генералното собрание на ОН вчера, на вонредна седница, со 128 гласови „за“, девет „против“ и 35 „воздржани“, усвои Резолуција со која се бара САД да го повлечат признавањето на Ерусалим како главен град на Израел. Македонија, како и повеќето европски држави, гласаше „за“ Резолуцијата. Претходно американската амбасадорка во ОН Ники Хејли, се закани дека САД „ќе го запамети денот кога биле нападнати во Генералното собрание на ОН само затоа што го оствариле своето право како суверена земја“, нагласувајќи дека никакво гласање во ОН нема да ја промени американската одлука за Ерусалим. Таа, пред гласањето, им порача на сите 193 земји-членки во ОН, дека САД ќе се пресмета финансиски доколку Генералното собрание ја ...
сите 82 | | | веќе видена

Европа би можела да очекува нов прилив на бегалци поради последиците од глобалното затоплување, предупредуваат научници. Експертите сметаат дека зголемувањето на температурите и екстремните временски услови можат да го зголемат бројот на бегалци од сиромашните земји кои ќе бараат засолниште во богатите држави, за што досега се објавени многу малку студии. Во извештајот објавен во магазинот „Сајенс“ научниците оценуваат дека постои „статистички важна врска“ меѓу флуктуациите во барањата за азил и климатските промени. Тие дошле до заклучок дека бројот на барања за азил се зголемува, кога температурите ќе почнат да се качуваат над 20 степени Целзиусови. - Ова е прво истражување што ја поврзува температурата со миграција во глобални размери и наоѓа врска, посочи експертот Џејкоб Шеве од германскиот Институт за истражување на климатските последици. Научниците оценуваат дека бројот на барањата на азил во земјите од Европската унија би можел да порасне за 25 отсто до 2100 година, дури и ако се намали глобалното ...
сите 13 | | | веќе видена

Портпаролот на палестинскиот претседател Махмуд Абас го поздрави вчерашното гласање во Обединетите Нации, за резолуцијата со која се повикува Соединетите Американски Држави да ја повлечат одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел. - Гласањето е победа за Палестина. Ќе продолжиме со напорите во Обединетите Нации и на сите меѓународни форуми за ставање крај на оваа окупација и создавање на наша палестинска држава со престолнина Источен Ерусалим, изјави претседателскиот портпарол Набил Абу Рудејна. Генералното собрание на Обединетите Нации денеска, на вонредна седница, со 128 гласови „за“, девет „против“ и 35 „воздржани“, усвои Резолуција со која се бара САД да го повлечат признавањето на Ерусалим како главен град на Израел.
сите 77 | | | веќе видена

Некогашниот број 1 на АТП листата, Британецот Енди Мареј е неизвесен за првиот сезонски Грен Слем, Австралија Опен. Островските медиуми најавија дека Мареј ќе го пропушти со сигурност турнирот во Бризбејн, но исто така е неизвесен за настап во Мелбурн. Причината е повредата на колкот поради што ќе го прескокне првиот турнир во новата календарска година.
сите 53 | | | веќе видена

Американскиот Конгрес го одобри барањето на претседателот на САД Доналд Трамп да се усвои краткорочна мерка за финансирање на централниот буџет, што ќе важи до 19 јануари. Во Сенатот, 66 сенатори гласаа за, а 32 беа против, додека во Претставничкиот дом барањето беше одобрено со 231 глас за и 188 против. Главната поддршка за предлогот дојде од владејачката Републиканска партија. Со гласањето во Конгресот, се избегнува опасноста од блокада на финансирањето на американската Влада, што се должи на неможноста на Конгресот да постигне долгорочно решение за кревање на горната граница на американскиот долг. Со ова воедно се отвора пат за претседателот Трамп да ја потпише даночната реформа.
сите 12 | | | веќе видена

Постојат голем број на луѓе кои можат да се вљубат во еден град со само еден мал поглед кон него. Од друга страна пак, луѓе кои по подолг престој во истиот откако убавоПостојат голем број на луѓе кои можат да се вљубат во еден град со само еден мал поглед кон него. Од друга страна пак, луѓе кои по подолг престој во истиот откако убаво ќе го запознаат, едноставно се приврзуваат, но сепак сите ќе се сложат: Будимпешта е градот кој дефинитивно ќе ви остане во срцето. Широкиот Дунав тече низ средината на оваа метропола, делејќи ја ридестата Буда од рамната Пешта. Град со два милиони жители, богата историја, прекрасна архитектура. Во оваа европска метропола може да го посетите Музејот на современата уметност, да го посетите националниот парламент, да го видите и хотелот што е во облик на пченка, но тука веднаш во близина на главната метро станица Москва има и видиковец кој ќе ви го одземе здивот…Но доколку ја посетите Будимпешта – тогаш е задолжително да ги посетите термалните базени и спа центри во комбинација ...
сите 3 | | | веќе видена

Во Софиската народна библиотека пронајдено е писмо на игуменот Арсениј упатено до проигуменот на Зографската Света Обител на Света Гора, јеромонахот Иларион. Како што кажува сестра Ефимија од манастирот во Рајчица, ова писмо уште посилно го потврдува духовното величие на светиот бигорски игумен, неговата сеопфатна духовничка и отечка грижа, неуморниот порив да се дејствува во полза на спасението на душите на ближните. - По Божја промисла, деновиве, уште еден сноп светлина заблеска врз благиот и благодатен монашки лик на славниот бигорски игумен – ктитор, архимандрит Арсениј. Имено, големиот пријател и соработник на нашата Свештена Обител, Филип Филипов од Софија, по потекло од подрачјето на Река (Македонија), историчар по професија, во Софиската народна библиотека го најде писмото што за нас е особено драгоцено, нагласува сестра Ефимија. Писмото е напишано на еден табак хартија, на четири страници. Датирано од 25 март 1834 година, односно пет години пред упокојувањето на архимандрит Арсениј, кога тој веќе ...
сите 5 | | | веќе видена

Пако Хамес и официјално е нов тренер на шпанскиот прволигаш Лас Палмас .Хамес се враќа во татковината, откако една и пол сезона работеше во мексиканскиот Круз Азул. Клубот од Канарските острови имаше постигнат договор со Аргентинецот Алмирон, но поради недостиг на ПРО-лиценца, не успеа да го ангажира, и потпиша договор на една и пол сезона со Хамес. Овој фудбалски тренер, роден во Гран Канарија, се прослави со својот офанзивен стил на игра додека го водеше Рајо Валекано.
сите 3 | | | веќе видена

Дополнетиот предлог буџет за 2018-та година денеска е на дневен ред пред пратениците на пленарна седница. Дополнетиот предлог буџет за наредната година беше на дневен ред закажан минатата недела, но поради објективни причини седницата беше презакажана за денеска. На седницата, опозицијата, како што најави, нема да учествува. Вкупните приходи во Буџетот за 2018 година се проектирани на 193,5 милијарди денари, а расходите на 211,7 милијарди денари. Буџетскиот дефицит е проектиран на 18,2 милијарди денари или 2,7 проценти од БДП, односно бележи намалување во однос на минатата година за 0,2 процентни поени. Стапката на инфлација се очекува да биде на ниво од 1,7 отсто. Во 2018 година не се планираат поголеми даночни промени. Планирано е зголемување на акцизата на нафтата за три денари.
сите 68 | | | веќе видена

Алијансата на Албанците вчера не го прифати понуденото вицепремиерско место за реформи во Владата. Ова е исходот од средбата на премиерот Зоран Заев со лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села. Во информацијата од Владата се наведува дека на состанокот Села информирал дека неговата партија не го прифаќа понуденото вицепремиерско место за реформи на Владата. По средбата со Заев, Села изјави дека Алијансата на Албанците останува на своите ставови за задржување на министерското место за здравство. Села не рече дали ќе излезат или ќе останат во владината коалиција.
сите 382 | | | веќе видена

ЈП Македонија пат апелира до посетителите на Рекреативниот центар Маврово да не ги паркираат своите возила покрај патот Маврови Анови – с.Маврово – с.Леуново, туку на обележаните паркинг простори. Апелот се упатува за да можат екипите на претпријатието непречено да го чистат и одржуваат овој патен правец.
сите 5 | | | веќе видена

next