Радио Слободна Македонија

Како што пренесува италијански „Калчомеркато“, фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Маруан Фелаини би можело кариерата да ја продолжи во Серија А. Договорот на репрезентативецот на Белгија со клубот од „Олд Трафорд“ му истекува наредната 2018 година. Раководството на фудбалскиот клуб Рома силно го посакува овој фудбалер во своите редови, но ако не го ангажира уште зимово на „Олимпико“, подготвена е тоа да го стори на лето.
сите 97 | | | веќе видена

Фудбалерот на Челзи, Нголо Канте, прогласен е за најдобар француски фудбалер за 2017. година во изборот на угледниот „Франс Фудбал“. Играчот на Челзи доби вкупно 92 гласа, пет повеќе од Килијан Мбапе (87), додека на третото место е Карим Бензема кој доби само 52 поени.
сите 14 | | | веќе видена

2018 година ќе биде во знакот на силните бои. Ќе преовладува портокаловата, жолтата, лавандата.... Портокаловата е една неочекувана нијанса која ќе почне да доминира од пролет 2018. Што е повпечатлива – толку подобро. Ќе ја носиме на парките, фустаните и чантите. Предноста на жолтата нијанса е во тоа што одлично прилега на сите нијанси на кожа, а дополнително и освежува. Особено убаво изгледа кога се комбинира со неутрални тонови, со неизбежната црна и бела боја. Ќе доминира во колекциите на обувки и модни додатоци. Виолетовата боја ќе биде царица на годината. Дури и Пантоне ја проглси за доминанта боја во 2018 година. Розовата беше хит во годината која изминува, но нема лесно да се ослободиме од неа. Во 2018 ќе продолжиме да ја носиме на облеката, и на летната како и на зимската. Лесно се „носат“ и комбинираат, па дизајнерите и нив ги најавуваат како бои на годината. Во пролетните колекции на популарните модни марки ќе има многу светокафени, беж и кремасти модни парчиња.
сите 7 | | | веќе видена

Македонската машка ракометна репрезентација ќе биде комплетна со доаѓањето на Филип Талески и Филип Миркуловски, а селекторот Раул најавува дека во првата недела се е поставено на физичката подготовка и кондицијата, за после тоа да се работи на тактиката, анализа или како што вели селекторот сите заедно да го повторат сето тоа што досега го работеле. Макеоднските репрезентативци, како доаѓаа во Скопје по завршените клупски обврски работеа под палката на помошниците на Раул и неговата програма која ја имаше предвидено за ракометарите. Македонија до стартот на ЕП во Хрватска ќе одигра два пријателски мечеви со Србија и Саудиска Арабија. фото:sportmedia.mk
сите 111 | | | веќе видена

Понеделник, први јануари 2018 година е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 1 јануари 2018 година (понеделник), Нова Година е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните на Република Македонија им ја честита Новата Година. Во 2018 година Велиден ќе биде на 8-ми април, а неработен ќе биде понеделникот, на 9 април. Заедно со неработниот Велики петок на 6-ти април, ќе има можност за подолг одмор. На 24 мај е Кирил и Методиј, а во петок, на 25 мај, нема да се работи за Духовден, што е уште еден продолжен викенд. Продолжен викенд ќе има и на 15 јуни, затоа што тој петок нема да се работи поради празнувањето на Рамазан Бајрам, ден кој е неработен за сите граѓани.
сите 102 | | | веќе видена

Поп-пејачката Бијонсе ја замени Тејлор Свифт на листата на магазинот „Форбс“ на најплатени жени во музичката индустрија. Последниот албум Lemonade и нејзината светска турнеја Formation ја доведоа Бијонсе до првото место на најплатени пејачки во 2017 година на годишната листа што ја составува магазинот „Форбс“. Бијонсе на тој начин ја смени минатогодишната победничка Тејлор Свифт заработувајќи 105 милиони долари оваа година. Второто место ѝ припадна на британската ѕвезда Адел, со заработка од 69 милиони оваа година, најмногу благодарение на светската турнеја, прва од 2011 година. Тејлор Свифт падна на третата позиција со просечна заработка од 44 милиони долари во текот на 2017 година. Поп дивата Селин Дион заработила 42 милиона долари и го зазема четвртото место, а по неа следува пејачката Џенифер Лопез, чија заработка се проценува на 38 милиони долари, потоа Доли Парон со 37 и Ријана со 36 милиони долари. Последните три места ги делат Бритни Спирс (34 милиони), Кети Пери (33 милиони) и Барбара Стрејсенд (30 ...
сите 24 | | | веќе видена

Каталонскиот фудбалски гигант Барселона се вклучи во трката за ангажман на дефанзивецот на Саутемптон, Вирџил ван Дајк. Холандскиот фудбалер веќе подолг период е на излезна врата од редовите на Саутемптон, а за него интерес појавија Манчестер сити, Челси и Ливерпул. Сега и Барселона е во игра, откако Хавиер Маскерано најави дека сигурно ќе го напушти „Камп Ноу“. Тренерот Ернесто Валверде сака навреме да се обезбеди и да доведе нов квалитетен играч во одбраната, а Ван Дајк е одличен избор, иако се споменува и доаѓањето на младиот Матијс Де Лигт од Ајакс.
сите 68 | | | веќе видена

Агенцијата за Млади и Спорт (АМС) ги додели наградите на најдобрите за 2017 година. Институцијата од нашата земја за најдобри спористи ги прогласи Стојанче Стоилов и Јована Георгиева, кои зад себе оставија голем впечаток во оваа тековна година. Стоилов како капитен со Вардар се искачи на европскиот врв откако ја освои ЛШ, а исто така обедини уште четири трофеја, три на домашното тло и уште еден во СЕХА регионалната ракометна лига. „Чест и задоволство е пред спортскиот крем на Македонија да ја добијам наградата Спортист на годината. Пред мене многу врвни спортисти ја имаат освоено наградата, чест ми е што ја држам во моите раце. Но, да не заборавиме - ракомет сам не се игра. Благодарност до колегите со кои направивме историски успех и ја израдувавме цела нација со трофејот во ЛШ. Изминатата година беше трофејна, со многу награди, се надеавам дека 2018 година ќе биде уште многу подобра, почнувајќи од јануари, на ЕП во Хрватска, каде се надевам дека нема да разочараме и дека ќе оствариме добар резултат“, изјави ...
сите 47 | | | веќе видена

Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, умерен ветер од јужен правец и дневни температури од 7 до 13 степени. Од четврток ќе имаме наоблачување, повремени врнежи од дожд и засилен јужен ветер, а на високите планини врнежите ќе бидат од снег. Дневните температури ќе се движат од 6 до 13 степени. Во петок ќе има поголем пад на дневните температури (од 3 до 11 степени), ќе има слаби локални врнежи од дожд и умерен северен ветер.
сите 291 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде стабилно и релативно топло со појава на магла по одделни котлини. Во четврток под влијание на влажен бран времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на високите планини од снег. Врнежите ќе започнат во западните делови каде ќе бидат поинтензивни, а до крајот на денот ќе се прошират во поголем дел од земјава. Ќе дува засилен јужен ветер. Во петок ќе има слаб локален дожд, а слаб снег ќе има и на повисоките места во западните делови. Во деновите од викендот како и за време на новогодишната ноќ се очекува стабилно, суво, релативно студено и ветровито време. Првиот ден од новата година ќе биде сончев, но утринската температура ќе биде – 7 степени.
сите 292 | | | веќе видена

Сопствениците на автомобили во Австрија ќе бидат казнети ако ги остават автомобилите на улица со стартуван мотор додека ги чистат од снег и мраз. Санкцијата доаѓа откако локалните еколози инсистирале дека ваквите постапки предизвикуваат сериозна штета на животната средина. Според податоците на изданието Kronen Zeitung, кој цитира соопштение на Австрискиот автомобилски клуб (ÖAMTC), ако возачот не го исклучи моторот додека го чисти својот автомобил од снег, тој ќе мора да плати казна од импресивни 5000 евра. Забраната е веќе во сила. „Работата во лер на погонскиот агрегат во автомобилите е сериозно штетна за животната околина, а бучавата од нив им пречи на останатите граѓани“, се вели во одлуката на властите. Издадена е и наредба до сите сопственици на места за паркирање, да постават табли со натпис „Изгаснете го моторот“! Австриските власти очигледно немаат баш и некакви чувства кон возачите во земјата, откако предходно го забранија користењето на видео регистратори во автомобилите со образложение дека ...
| | веќе видена

Англискиот пејач Роби Вилијамс ги израдува своите верни фанови со фотографијата на која е гол. Во текот на оваа година, музичарот Роби Вилијамс имаше многу тешки периоди, како што е мистериозна болест, за која помина 7 дена во интензивна нега. Но, Роби остави сè лошо зад него, и тој одлучи да го поминат Божик во куќата и да се забавува. Во свој стил, тој потполно гол застана пред елката, со голема насмевка на лицето. Роби под оваа секси фотографија напиша хумористична порака со која им честиташе празник: “Среќен Божиќ за секого. Кој сака бакнеж подолу?” [embed]https://www.instagram.com/p/BdIdZ4Snu0r/[/embed]
сите 4 | | | веќе видена

Поради закажани технички зафати, во периодот од 11:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од улиците Мајаковски од бр. 63 до бр. 39, и ул. Црвена вода од бр, 23 до бр.43, во општина Центар. Во периодот од 09:00 до 13:00 часот без струја ќе бидат корисниците од дел од ул. Ловќенска во Општина Карпош. Исто така во периодот од 09:00 до 13:00 часот без струја ќе останат и корисниците на дел од с. Батинци, кои живеат на улиците со број 1, 6, и 7.
сите 28 | | | веќе видена

Корисниците од населбата Маџир Маало утре ќе останат без водоснабдување во периодот од 11:00 часот до завршување на интревенцијата, што ќе ја извршува ЈП „Водовод и канализација“. Како што соопшти РЦУК, утре од 11 часот ќе почне изведување на водоводен приклучок на водоводна мрежа со пречник два цола на улицата Маџир Маало.
сите 21 | | | веќе видена

Жичницата на Водно ќе работи во понеделник, на први јануари 2018 година, соопштија од ЈСП Скопје. – Ја информираме јавноста дека на 01.01.2018 година и на 08.01.2018 година, Жичницата на Водно ќе работи со редовно работно време – се вели во соопштението на ЈСП Скопје.
сите 40 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. На повисоките и осојничави места се бележат влажни коловози.Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла има околу Струга, Струмица, Неготино и Демир Капија. Слаб дожд роси во Дебар. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година. Повеќе детали за зимската опрема ќе најдете тука . ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, ...
сите 215 | | | веќе видена

Денес е среда, 27 декември 2017 година, 361-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:54, а ќе зајде во 16:14 часот. Денот ќе трае 9 часа и 20 минути. Ова утро во Македонија имаме умерено облачно и топло време за овој период од годината. Повеќе сончеви периоди во овие утрински часови се очекуваат во источните и североисточните предели. По одделни котлини има појава на магла, а намалена видливост 50 – 100м поради магла има во околу Струга, Струмица, Неготино и Демир Капија. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денес умерено облачно време со повремени сончеви периоди, ветровито и топло време. Ќе дува доумерен слаб југозападен и југоисточен ветер кој што ќе достигне брзина до 20 км/ч. Минималните температури од -4 до 2 степени, додека пак максималните дневни температури ќе достигнат до 6 односно до 14 степени. СКОПЈЕ - Во Скопје во утринските и претпладневните часови ќе имаме појава на слаба магла и релативно топло време. Во текот на денот умерено облачно со повремени сончеви периоди, ветровито и дневна температура до 9 ...
сите 297 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба во Владата со премиерот Зоран Заев. Како што истакна по средбата, разговарале за неколку теми и дека иако имаат различни ставови по многу прашања, дискусијата мора да продолжи. -Отворивме прашања на неколку актуелни теми што се случуваат во државата. Нормално, за неколку од темите имавме различни мислења и различни аргументи. Ги аргументиравме своите позиции и јас и господинот Заев. Во овој момент е добро да се отвори еден ваков процес, добро е да се дискутира. Она што е во интерес на граѓаните и Република Македонија не треба да претставува табу-тема ниту за опозицијата, но повторно ќе кажам тоа го напоменав во многу наврати, дека конструктивноста не е само во едната насока, конструктивноста мора да биде двонасочна улица. Во тој дух ќе продолжиме и во периодот кој што следува, јас тука немам никаква дилема. Се разбира, ние сме претседатели на различни политички опции, на различни политики, логично е да имаме различни ставови по многу прашања, ...
сите 374 | | | веќе видена

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ во договор со Град Скопје започнаа со реконструкција на детските реквизити поставени во Градскиот парк спроти оградата на Зоолошката градина. Дрвените реквизити, лизгалки и лулашки, кои беа оштетени и демолирани, ќе се поправаат со замена на искршените делови со нови, ќе се бојадисаат, и ќе се монтираат нови метални држачи. Како парковски детски инвентар, и најкористени елементи за ракреација на најмладите се налага потребата од редовно одржување.
сите 36 | | | веќе видена

Новата книга на Игор Џамазов, „Улица Диши длабоко“, стихови надополнети со анегдоти за секоја песна, ќе биде промовирана утревечер во ресторанот „Вип база“ („Трета македонска бригада“, во склоп на Американ колеџ), во среда, 27.12.2017 г., во 19 часот. „Улица Диши длабоко“ е збирка од најпознатите песни напишани или изведени од Игор Џамбазов. Покрај незаборавните блуз-стихови, тука се и забавните описи за инспирацијата и процесот на нивното настанување, како и општествените (не)прилики, интимните исповеди и сите негови (не)згоди и пороци. Извор:Република.мк
сите 14 | | | веќе видена

next