Радио Слободна Македонија

Пари Сен Жермен му порача на Арсен Венгер дека ќе треба да издвои 40 милиони фунти доколку во своите редови сака да го види Јулијан Дракслер. Германскиот интернационалец минатата година се приклучи на францускиот тим но не успеа да се наметне како прв избор во нападот со што раководството на ПСЖ даде зелено светло за негово заминување во јануари. Прв кандидат за негов ангажман е токму Арсенал со што како опција се јавува и можно заминување на Алексис Санчез во спротивна насока.
сите 24 | | | веќе видена

Во Public Room (Јавна соба),вечерва(26 декември) во 19:30 часот, ќе се одржи книжевна работилница под наслов “Црните дупки во нас“, во организација на СПОНА-Културно-информативниот Центар на Србите во Македонија. Збирката песни „Црни дупки во нас“ на Марта Маркоска беше објавена во препев на Рајко Лукач на српски јазик, преку издавачката куќа „Граматик“ од Белград. Авторката вели : “Поцинично, поиронично и посаркастично не можеше да биде. Баш како Карадак да го пишувал сценариото за текот на претстојниве настани. Пред само три недели објавив дека сакам да го затворам космичкиот циклус што ги запиша Црните дупки на мапата на моето постоење, кога животот, поигрувајќи се, отвори нова Црна дупка и ме фрли во ново неизвесно патување низ време-просторот. Овој настан го продолжувам во чест на татко ми, Иван Карадак (1946-2017), неговите живот и дело, заради љубовта и грижата што ми ги пружи и заради кого станав личноста која сум сега.Карадак требаше да биде присутен на претставувањето на ЦРНЕ РУПЕ У НАМА. Знам дека ...
| | веќе видена

Денеска во 17:30 , во Центарот за култура Ацо Ѓорчев во Неготино , ќе биде одиграна новогодишна театарска претстава “Три Елки И Дедо Мраз“, наменета за најмалите . Главни протагонисти се основците од ОУ Гоце Делчев . Влезот е бесплатен .
сите 124 | | | веќе видена

Крајно време е да се соочиме со вистината дека генерирањето и емитувањето на лажните вести во медиумите, на интернет и на социјалните мрежи, без мониторинг и мерки за граѓанска и кривична одговорност, е основа за тензии и конфликт. Оние кои предизвикуваат штети генерирајќи лажни вести мора да сносат одговорност. Позитивните европски примери треба да бидат имплементирани и кај нас, истакна претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во неговото годишно обраќање во Собранието на Република Македонија – Главни актери во оваа војна се генераторите на лажни вести и гласини, кои имаат за цел да ја прикријат својата неспособност и да го насочат вниманието кон други. Видовме одредени институции и одговорни лица кои монтираат случаи засновани врз лажни вести и лажни информации. Отидоа до таму што се обидоа да ме обвинат и мене дека сум планирал да прогласам воена состојба. Наместо да ја прочитаат глава 7 од Уставот каде се пропишани условите за воена и вонредна состојба, тие се обидуваат да наметнат лажна ...
сите 149 | | | веќе видена

Треба да внимаваме правдата да не ја сведеме на политички реваншизам и лична одмазда. Бидејќи, одмаздата води кон нова одмазда, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во годишното обраќање во законодавниот дом. – Неопходно е да биде утврдена одговорноста и за оние кои го предизвикале насилството во Собранието на 27 април. Кој постапил спротивно на Уставот и законот треба соодветно да одговара. Но, одговорноста не смее да се генерализира. Освен обврски, граѓаните имаат и права кои мора да се почитуваат – правото на одбрана, имунитет и пресумпција на невиност кои се во основата на секоја демократија. За жал, видовме пратеници со лисици без симнат имунитет и граѓани од „Заедничка Македонија“ обвинети за тероризам. Не можам, а да не ги поддржам оние кои повеќе од два месеци на мирен и достоинствен начин искажуваа грижа за државните интереси на Република Македонија. Бидејќи, дел од нивните барања беа и мои барања, истакна претседателот Иванов. – Барањето на граѓаните е помирување наместо ...
сите 150 | | | веќе видена

Во Католичка црква Пресвето Срце Исусово- Битола , вечерва во 19 часот , младинскиот женски хор при КУД Стив Наумов од Битола под диригентската палка на маестро Љубомир Трифуновски ќе одржи божиќен концерт. Уживање во музика, неповторливите звуци на хармониката на Дарко Стојановски и во поезијата. Битолчани велат : “Дојдете заедно да ја почуствуваме празничната магија ! “
сите 10 | | | веќе видена

Вечерва во 20 часот во кино „Мис Стон“ Прилеп , ќе биде одиграна “Волшебната шума“ завршна претстава на малата група (5-10 г.) при училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“ од Прилеп. Од театарското училиште велат : “Со најмалите ви подготвивме куклени претстави со кукли кои самите си ги изработија, како и една кратка балетско - сценска точка“. Играат: Ева Нонеска, Клара Нонеска, Михаил Богданоски, Леонид Михајлоски, Марко Петрески, Теодор Дамчески, Христина Дамческа, Ангела Димеска, Мила Селчанец, Ана Николиќ, Александра Николиќ, Теа Маческа, Матеа Тризагароска, Фросина Стојческа, Илин Ристески, Михаела Дамески, Мила Пепељугоска, Даниел Стојчески, Гаврил Трпчески, Марија Димоска и Јована Димитриеска. Едукатори: Саша Нацевски, Климентина Трајческа, Димитрина Мицкоска и Виктор Мирчески.
сите 6 | | | веќе видена

На 26ти и 28ми декември во НУЦК „Бели Мугри“-Кочани, со почеток во 19:00, ООМУ „Ристо Јуруков“ - Кочани, ве поканува на уште еден Новогодишен концерт именуван “Волшебна ноќ“ . Картите за Концертите се пуштени во продажба на билетара во НУЦК „Бели Мугри“ од 10:00 до 16:00 ч.
сите 18 | | | веќе видена

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски смета дека за тоа дали пратениците ќе учествуваат во натамошната работа на Собранието, треба да се праша новото раководство на партијата. - Партијата има нов лидер и ново раководство и за тие прашања обратете се кај нив, рече Груевски одговарајќи на прашање денеска пред Кривичниот суд. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не учествуваат во работата на Парламентот, како револт поради тоа што беа уапсени нивните колеги кои учествуваа во настани во Собранието на 27 април.
сите 283 | | | веќе видена

Белгијците јадат најмногу, Французите најмногу време поминуваат на трпеза, Литванците најмногу пијат, а најмногу пушачи во ЕУ има меѓу Грците, покажа анализата на „Политико“. Во однос на храната, односно сметајќи колку калории дневно конзумираат, први на листата се Белгијците со 3.793 калории, потоа Австријците со 3.784 и Ирците - 3.591. Франција и Германија се во златната средина - 3.524 и 3.539, како и Италија. Бугарите во просек внесуваат по 2.877 калории дневно, речиси исто колку и Словаците - 2.902. Односот кон трпезата се гледа и според времето кое се минува на неа. Прваци се Французите, кои во просек, дневно, минуваат по 135 минути јадејќи. Следуваат Италија и Белгија - 114 и 109 минути, Полска - 94 минути, а Финците се уште побрзи - 81 минута минуваат на трпеза. Кога станува збор за алкохолниот пијалок, први на листата се Литванците, каде секој од нив во просек пие по 15,4 литри алкохолни пијалоци годишно. Зад нив се Романците со просек од 14,4 литри годишно по глава на жител. Унгарците ...
сите 23 | | | веќе видена

Нема причина да се очекува цената на нафтата да ја зголеми добивката за време на првото тримесечје од 2018 година, соопштија енергетски експерти. Според аналитичарите, можноста за пораст на производството на САД, намалувањето на цените и интензивирањето на геополитичките ризици најверојатно ќе го придушат растот на цената на почетокот на идната година. Хари Колдин, директор на фирмата Лонгвју Економикс (Longview Economics), изјави дека „е прилично песимист во однос на цената на нафтата во следните три месеци. - Иако лесно можевме да ја видиме ескалацијата на тензиите на Блискиот Исток, во недостиг на тоа, најверојатно оптимизмот е загубен за следните шест месеци. Речиси секогаш на ист начин се соочуваме со ситуацијата околу нафтата и кога тоа ќе се случи мора да бидете особено внимателни, рече Колдин. Цените на нафтата се подобрија за повеќе од една третина од нивната вредност откако во јуни 2017 година го достигнаа дното. Растот во голема мерка е последица на глобалното намалување на снабдувањето што го ...
сите 16 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски кој денес дојде во судот на рочиштето за случајот „Тракторија“ истакна дека судиите различно постапуваат во случаите што се водат против него и против Заев во истиот суд. – Денешното рочиште се одложи и како што може да се види во случајот на Заев судиите му се извинуваат што го малтретираат да дојде на рочиште и ги закажуваат рочиштата на многу долги периоди, во овој случај имаме различна ситуација, рече Груевски пред судот. Прво, како што истакна, измислија причини за истраги, а потоа и обвиненија без каква било основа. – Потоа, кога видоа дека нема никакви докази, а имаат обвиненија, почнаа да вршат притисоци врз судии. На некој начин давањето на 15 судии на Совет за факти за разрешување требаше да внесе страв кај судиите и веројатно внесе кај некои од нив, рече Груевски. Посочи дека бил извршен и притисок врз Апелацискиот суд да ги прифати монтираните разговори како докази, иако, како што рече, Законот многу јасно и недвосмислено покажува дека тоа не може да бидат ...
сите 177 | | | веќе видена

1971, роден е вокалистот и актер (оскаровец) Jared Joseph Leto, фронтмен на рок составот 30 Seconds to Mars. Бендот е формиран 1998ма година во Лос Анџелес од браќата Џаред и Шенон Лето , досега им а објавено 4 студиски албуми , 1 видео албум , 3 EP-ja ,14 сингла .
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко потпиша закон за државна поддршка на блокчеин и криптовалути. Според новиот закон, сите трансакции и приходи од криптовалути се ослободени од плаќање данок за следните пет години. Лукашенко со тоа постави рамки на таканаречениот „развој на дигиталната економија“ на Белорусија. Целта на законодавството е отстранување на бирократијата која би можела потенцијално да пречи на имплементација на блокчеинот и дава зелено светло за размена на криптовалути. Покрај тоа, белорускиот „ХТП“ – технолошки рај, кој го креираше Лукашенко во стилот на Силиконската долина, ќе има привилегии да привлекува средства по пат на ICO и да користи криптовалути при циркулирање на трансакциите на населението. Лукашенко појасни дека основна цел е глобалните ИТ компании да дојдат во Белорусија и да отворат свои канцеларии, развојни центри и да креираат популарни светски дигитални производи.
сите 10 | | | веќе видена

Петтина од повозрасните лица во Србија живеат лошо, додека 59 отсто од нив немаат заштеда со која би покриле ненадеен трошок од 10.000 динари (5.000 денари), покажува истражувањето „Стареењето во градовите, предизвици на современото општество“ спроведено во 16 градови и општини. - Секој десетти има приходи под апсолутната линија на сиромаштија, на граница на сиромаштија се осум проценти од старите лица, додека со потпросечна пензија живеат 28 отсто, покажа истражувањето спроведено во септември на репрезентативен примерок од 1.037 постари лица, а објавено синоќа. Истражувањето покажа дека 18 проценти од анкетираните немаат добра исхрана, а 39 отсто немаат за облека и обувки, 10 проценти од старите лица немаат добро греење во зима, а 14 отсто немаат контакт со своите деца. Истражувањето покажа и дека 46 отсто од постарите лица се изложени на некој вид дискриминација.
сите 5 | | | веќе видена

Намалена видливост од 100 до 150 м поради магла има на патниот правец Катланово–Велес, Неготино, Д.Капија и Струга. Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. На повисоките и осојничави места се бележат влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.
сите 221 | | | веќе видена

После поразот од Барселона од 3:0 на „Сантијаго Бернабеу“, стана јасно дека во редовите на Реал Мадрид мора нешто да се менува. Според многумина, потребно е засилување во нападот на „Кралевите“ затоа што Карим Бензема веќе подолго време игра надвор од форма. Сепак, тешко е дека Реал Мадрид ќе успее да доведе некое звучно напаѓачко име во јануарскиот преоден рок, но јасно е дека Перез ќе мора да му донесе напаѓач на Зидан. Како што пренесуваат шпанските медиуми, на мета на Реал Мадрид се неколку фудбалери, а најблиску до трансфер во Мадрид е напаѓачот на Валенсија, Рафаел Мир. Наводно од управата на Реал стапиле во контакт со своите колеги од Валенсија и за напаѓачот нудат девет милиони евра. Мир во младинските категории го носел дресот на Барселона, а моментално настапува за Валенсија каде што претежно игра за Б тимот.
сите 99 | | | веќе видена

Маруан Фелаини, Лук Шо, Хенрик Михтарјан, Дејли Блинд се фудбалерите за кои се шпекулира дека Јунајтед ќе се обиде да ги продаде во претстојниот зимски трансфер период. Белгиецот веќе неколку месеци е мета на Галатасарај, но според последните информации за неговите услуги се заинтересирани и Арсенал и Вест Хем. Лук Шо би можел да замине во Тотенхем, Михтарјан во Интер, а Блинд во Барселона.
сите 18 | | | веќе видена

Италијанскиот град Милано планира да стане еден од првите градови во Европа, кој целиот јавен превоз ќе го врши со електрични возила и се надева дека тој план ќе го постигне во 2030 година. Во моментов, 97 отсто од градските автобуси возат на дизел, а од 2020 година, Милано планира да престане да купува такви возила, соопшти компанијата за јавен превоз АТМ. До крајот на 2030 година, АТМ планира целосно да ги отстрани од јавниот превоз возилата на фосилни горива. Така, градот треба да има 1.200 електрични автобуси, со што ќе се намалат емисиите на CO2 за речиси 75.000 тони годишно. - Милано ќе биде еден од првите градови во Италија и Европа, кој ќе го организира целосно својот јавен превоз со електрични возила, се вели во соопштението. Во преодните години, дел од јавниот превоз ќе се врши со хибридни автобуси.
сите 11 | | | веќе видена

39-годишниот битолчанец Д.Б. кој издржувал затворска казна во „Идризово“ ноќеска починал во Клиничкиот центар Мајка Тереза во Скопје, каде што бил донесен откако му се слошило додека бил во неговата ќелија. Тој со возило на Итната медицинска помош од затворот во Идризово бил пренесен на Клиниката за токсикологија во Скопје, каде што кусо време по пристигнувањето починал. Битолчанецот во Казнено поправната установа бил од 3-ти септември 2014 година, а осуден бил на затворска казна три години и седум месеци.
сите 28 | | | веќе видена

next