Радио Слободна Македонија

НАМЛЕНА ВИДЛИВОСТ: На патниот правец Струмица - граничен премин Ново Село поради појава на магла видливоста е намалена од 150 до 200 метри. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година. Повеќе детали за зимската опрема ќе најдете тука . ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и ...
сите 195 | | | веќе видена

Македонската кошаркарска легенда Лазар Лечиќ, човек кого многумина со право го нарекуваат „татко на мак-баскетот“ упатува моќна порака до сите искрајни вљубеници на овој спорт, кој и не така одамна ни ги донесе најголемите радости. „Чичко Лазо“ очигледно мотивиран од последните случување во македонската кошарка, им порача на сите инволвирани, заинтересирани, на оние кои живеат за и од кошарката, да ги засукаат ракавите и да почнат да работат, а не да се препукуваат, кој помалку или кој повеќе и наштетил на македонската кошарка. Лечиќ порачува, менаџерите и клубовите да имаат повеќе верба во домашните македонски тренери и кошаркари, бидејќи само на тој начин ќе имаме силни клубови, силна репрезентација, квалитетна кошарка, која оваа земја ја заслужува и ја сака. Пораката која Лазар Лечиќ ја упати (напиша) преку својот Фејсбук профил во целост и интегрално ви ја пренесуваме:
сите 5 | | | веќе видена

Музичкиот евергин „All I Want for Christmas Is You" од Мараја Кери, е една од најпознатите божиќни песни во поновата историја, и таа досега на пејачката и донесе вкупна заработка од 51 милион евра. Според списанието „Економист“, овој хит од 1994 година, е најслушана празнична песна на сите времиња. На музичката платформа Спотифај, „All I Want for Christmas Is You" се наоѓа на врвот на листата од 13 најпопуларни божиќни песни. До крајот на ноември годинава, таа е преслушана над 210 милиони пати. Неофицијално, најмногу во периодот на божиќните и новогодишните празници. Песната е број еден и на топ 15 листата рок-божиќни хитови во Велика Британија, на списанието „Ролинг Стоун“. Една од занимливостите вели дека текстот Мараја го напишала за само 15 минути. Песната се најде на првиот нејзин божиќен албум „Merry Christmas", објавен на 1 ноември 1994 година. Пејачката пред 12 години издаде и книга за деца, со насловот од песната, којашто се продала во тираж од 750.000 примероци.
сите 6 | | | веќе видена

Поради закажани технички зафати од 9:00 – 10:00 часот без електрична енергија ќе останат жителите на улица Мечкин Камен, од 9:00 – 11:00 часот без струја ќе бидат корисниците на улица Исаија Мажовски во Ѓорче Петров. Во периодот од 9:00 – 12:00 часот без струја исто така ќе останат жителите на улицата„ 23“ во с.Сопиште. Од 11:30 – 12:30 часот дел од с.Пекљане во Ѓорче Петров и од 9:00 – 15:00 часот дел од с. Орман исто така од Ѓорче Петров.
сите 23 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поголем број возила во овој период од денот има, долж булеварот Партизански одреди во насока на движење од Центар кон Карпош, со тоа што поголем број возила се групираат на семафорот на крстосницата со улица Љубљанска во близина на ТЦ Сити мол, па долж улицата Свети Кирил и Методиј и булеварот Свети Климент Охридски кон булевар Мајка Тереза, долж булеварот Александар Македонски во насока на движење од Хотел Континентал кон излез Скопје, долж булеварот Митрополити Теодосиј Гологанов од Центар кон населба Козле, долж булеварот Кузман Јосифовски Питу во двете насоки на движење по целата должина, долж булеварот Македонија кон крстосницата со улица 11 октомври, долж булеварот Кочо Рацин и булеварот Крсте Мисирков во двете насоки на движење, долж булеварот Борис Трајковски во насока на движење од Кисела Вода кон населба Драчево, долж булеварот 3-та македонска бригада во насока на движење од аеродром кон ...
сите 16 | | | веќе видена

Од 09:00 до 11:00 часот без струја ќе останат дел од корисниците на улица „Исаија Мажовски“, во општина Ѓорче Петров. Од 11:30 до 12,30 часот без струја ќе биде дел од село Пекљане,a од 09:00 до 15:00 часот дел од село Орман, во општина Ѓорче Петров. Oд 09:00 до 10:00 часот без струја ќе биде дел од улица „Мечкин Камен“, во општина Ѓорче Петров. Без електричен напон од 09:00 до 12:00 часот ќе биде улица 23 во село Сопиште, од општина Сопиште.
сите 27 | | | веќе видена

Градот Скопје како град на солидарноста и како збратимен град со Тирана ќе испрати помош на настраданите во неодамнешните поплави во Република Албанија, коишто предизвикаа голема материјална штета. -Град Скопје како град на солидарноста, одлучи да даде помош на настраданите во поплавите во Албанија, кои предизвикаа голема материјална штета во нашиот збратимен град. За таа цел обезбедивме средства во висина од 1.100.000 денари, со кои беа набавени пакети со најнеопходните средства за лична хигиена, храна и производи за бебиња. Од ова место, со помош на Црвениот Крст на Град Скопје, почнува испораката на овие средства кои наскоро очекуваме да пристигнат во соседна Албанија, во рацете на оние на коишто помошта им е најпотребна - рече денеска градоначалникот Петре Шилегов.
сите 26 | | | веќе видена

Свети Кирил и Методиј e православна црква која се наоѓа во Ресен. Црквата била изградена на крајот од 19. век и била осветена во август 1894 година. Нејзиното осветување послужило како маска пред турските власти за делегатите на ВМОРО кои присуствувале на Ресенското советување. Советувањето се одржало во домот на првиот претседател на ВМОРО, д-р Христо Татарчев. На советувањето учествувале петнаесет делегати од сите делови на Македонија, кои за време на црковната церемонија се појавиле во свештенички одежди за да не бидат откриени од власта.
сите 2 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска им го продолжи притворот на 29 лица во врска со настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. На 23 лица им е продолжен 30-дневниот притвор, на четири лица им е продолжена мерката куќен притвор, додека на две лица им е замената мерката притвор со куќен притвор. - Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по предлог на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, за продолжување на мерката притвор и мерката куќен притвор за 29 лица, а во врска со настаните од Собранието на Република Македонија од 27 април, донесе решенија со кои го прифати предлогот на Обвинителството и за К.М., С.В., Љ.А., М.Ч., Д.Л., Г.Ѓ., О.П., О.Р., М.П., А.А., Е.Д.Б., И.Ц., Б.Д., Б.И., В.Ј., И.Д., М.П., З.С., Ј.Ч., И.С., Г.А., В.Т. и В.М. ја продолжи мерката притвор во траење од 30 дена, соопшти попладнево Кривичниот суд. За Љ.Д., Ј.Т., Ж.П. и С.М., како што е наведено, прифатен е предлогот на ...
сите 111 | | | веќе видена

Утре под влијание на влажен бран , времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд . На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег . Врнежите ќе започнат од Западна Македонија , каде ќе бидат поинтензивни , а до крајот на денот ќе се прошират во поголемиот дел од земјава.Ќе дува засилен јужен ветер. Утринските температури ќе се движат од 2 до 8 степени , а максимланите дневни ќе бидат во интервал од 4 до 11 степени. Во Скопје слично време облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 4 тиот , а максималната дневна ќе се искачи до 8 миот степен.
сите 309 | | | веќе видена

Промоција, дружење и потпишување на книгите за деца „Кифличката Мирна“ и „Мојот брат од тринаесеттиот кат“ – реизданија на познатите романи за деца на авторката Оливера Ќорвезироска,со илустрации од Александра Филипоска. Промоцијата ќе се одржи вечер, на 27 декември, во книжарницата „Литература.мк“ со почеток од 19 часот. Промотор ќе биде Весна Мојсова-Чепишевска.
| | веќе видена

Изложбата од најновото ликовно творештво на писателот проф.д-р Христо Петрески именувана “Пишување со бои - соништа, стихови, слики“, ќе биде отворена вечерва (27.12.2017) во Дом на културата Кочо Рацин-Скопје во малата сала. Свеченото отворање е закажано за во 19,30 часот. Промотори: проф.д-р Владимир Величковски и проф.д-р Виолета Димова. Ќе настапат и повеќе истакнати македонски писатели. Ова е петнаесетта самостојна ликовна изложба на Христо Петрески во земјава и странство, а тој пишува и ликовна критика и е автор на книгата“Ликовната уметност е она што (не) се гледа“.
сите 16 | | | веќе видена

-Од ЈП Водовод и канализација се избркани 26 вработени со решение со неопределено работно време, поради политички причини. Воедно денес на денешната седница имаме и повреда на Законот за локална самоуправа, Статутот и Деловникот за работа на Град Скопје. На денешната седница е погазен и Деловникот за работа на Град Скопје. Без дебата, без претходно доставен материјал, без податоци и потребни квалификации, на нетранспарентен и шверцерски начин, денес се сака да се изврши именување на членови на управни и надзорни одбори во 52 Јавни претпријатија, образовни установи и други установи на Градот Скопје, спротивно на Законот за локална самоуправа и Деловникот за работа на Советот на Град Скопје. Половичните материјали се доставуваат на само неколку часа пред седница. Нема биографии, а советниците треба да гласаат за луѓе чии квалификации се непознати. Нашиот сомнеж зошто ова се прави е желба за масовна и груба партизација на градската управа, потенцира Попова. Таа додава дека според член 39 став 4 од Законот за ...
сите 24 | | | веќе видена

На 28ми, 29ти и 30ти декември ќе се одржи хепенинг под наслов “Размрдај го ГТЦ”, на кој ќе настапат некои од нашите најголеми музички уметници, како и млади бендови и dj-и. Посебен дел во секој од овие денови ќе биде посветен и на најмладите, за кои подготвивме специјална детска програма, со задолжителните дедомразовци и многу други изненадувања. Периодот од 10 години во кои речиси и ништо да не се случуваше во Градскиот Трговски Центар, конечно ќе заврши, а новогодинешните празници и еуфоријата која со себе ја носи овој период од годината, е идеален за почеток на креирање на новиот дух на ГТЦ. Настанот ќе се одржи на две сцени (по една на двата влеза), и тоа – на влезот од кај плоштад Македонија ќе биде главната бина, додека на влезот кај Соравија е dj сцената.
сите 7 | | | веќе видена

Началникот на Генералштабот на руските оружени сили ги обвини Соединетите Американски Држави дека обучуваат поранешни борци на „Исламска држава" во Сирија и оти се обидуваат да ја дестабилизираат земјата. Тврдењата на генералот Валериј Герасимов, изнесени во интервју за весникот „Комсомолскаја правда", се однесуваат на американска воена база кај граничниот премин меѓу Сирија и Ирак. Русија тврди дека американската база е нелегална и оти околностите ја претвориле во „црна дупка", каде што екстремистите делуваат непречено.
сите 5 | | | веќе видена

Министерството за здравство соопшти дека во Република Македонија нема инсулинска криза. Преку донација од компанијата производител, посочуваат од Министерството, се обезбедени доволни количества инсулин во земјава. - Министерството ги уверува болните од дијабетес, кои имаат потреба од инсулин дека може да бидат спокојни, бидејќи овој лек го има. Проблемот кој го имавме неодамна, беше причина повеќе Министерството да почне со изработка на ново законско решение, процес кој веќе е во тек, односно веќе се работи на системско решавање на овој проблем и создавање предуслови, со кои ќе спречиме во иднина да се јавуваат вакви или слични проблеми, бидејќи не смее да биде загрозено здравјето на ниту еден поединец во Република Македонија, стои во соопштението.
сите 40 | | | веќе видена

Поради големата загаденост на воздухот, Град Скопје донесе одлука за бесплатен јавен превоз во автобусите на ЈСП и во автобусите на приватните превозници. Ова е една од мерките што ги донесе Градот Скопје и стапуваат на сила веднаш. Бесплатниот превоз ќе биде овозможен се до моментот на намалување на загадувањето, за што јавноста дополнително ќе биде известена. Градоначалникот Петре Шилегов ги повика сите градоначалници од Скопскиот плански регион да помогнат во субвенционирањето на јавниот транспорт, за полесно да се поднесе новонастанатата ситуација. Меѓу мерките е и прекин на сите градежни активности на градилиштата под надлежност на градот. Воедно, се задолжува „Комунална хигиена“ да го продолжи интензивното чистење и миење на градските улици и булевари што се во надлежност на Градот, и се препорачува на скопските општини да го направат тоа на улиците што се во нивна надлежност. До граѓаните се апелира да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот ...
сите 201 | | | веќе видена

Специјални единици од националната гарда на Русија извршија упад во кондиторската фабрика во Москва, и го приведоа напаѓачот, кој изутрината уби еден човек и рани тројца. Локалните медиуми наведуваат дека напаѓачот е пронајден и приведен, а од објектот веќе не се слушаат истрели. Претходно, портпарол на руското Министерство за внатрешни работи рече дека во фабриката нема заложници. Поранешниот сопственик Илија Аверјанов се забарикадира денеска во фабриката, од каде истрела неколку куршуми, при што уби едно, а повреди три лица. Според дел од медиумите убиениот е поранешен сопственик на фабриката, а според други извори, станува збор за припадник на обезбедувањето.
сите 16 | | | веќе видена

„Форбс“ објави дека Вин Дизел го победи својот колега од „Брзи и бесни 8“, Двејн Рок Џонсон во категоријата најпрофитабилен актер за 2017-та година . Дизел се појави во главната улога на уште еден филмски хит годинава-„ХХХ 3: Враќањето на Ксандер Кејџ“, кој досега заработи 1,2 милијарди долари. „Брзи и бесни 8“ заработи 1,6 милијарди долари. „Чувари на плажата“ заработи 1,5 милијарди. На трето место на листата на „Форбс“, се наоѓа „Вондер вуман“ Гал Гадот, со заработка од 1,4 милијарди долари.„Убавицата и ѕверот“ со Ема Вотсон е на 4то место, со заработка од 1,26 милијарди долари.
сите 18 | | | веќе видена

„All I Want for Christmas Is You” од Мараја Кери, е една од најпознатите божиќни песни во поновата историја, и таа досега на пејачката и донесе вкупна заработка од 51 милион евра. Според списанието „Економист“, овој хит од 1994 година, е најслушана празнична песна на сите времиња. На музичката платформа Спотифај, „All I Want for Christmas Is You” се наоѓа на врвот на листата од 13 најпопуларни божиќни песни. До крајот на ноември годинава, таа е преслушана над 210 милиони пати. Неофицијално, најмногу во периодот на божиќните и новогодишните празници. Песната е број еден и на топ 15 листата рок-божиќни хитови во Велика Британија, на списанието „Ролинг Стоун“. Една од занимливостите вели дека текстот Мараја го напишала за само 15 минути. Песната се најде на првиот нејзин божиќен албум „Merry Christmas”, објавен на 1 ноември 1994 година.
сите 13 | | | веќе видена

next