Радио Слободна Македонија

Во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам, вечерва во 19 часот ќе се отвори изложбата “ Икони XIV-XX век”. На изложбата ќе бидат презентирани околу четириесет икони, светогорски графики и копии од фрески од колекцијата на Националната галерија на Македонија и Музеј на Македонија. Изложбата на љубителите на уметноста им дава преглед на стилскиот и хронолошкиот развој на македонското иконописно творештво од XIV-XX.Изложбата ќе биде отворена до 30 - ти јануари 2018 година. Во средината на дваесеттиот век во културното живеење во Македонија се јавува потреба македонската ликовна сцена да биде водена и поттикнувана од стручна институција во која би се презентирала и афирмирала македонската ликовна уметност. За таа цел била извршена адаптација, односно конзервација и реставрација на Даут пашиниот амам и истиот ја добил функцијата на Уметничка галерија. Набрзо, благодарение на ентузијазмот и професионалноста на стручниот тим во галеријата почнува да се формира и збирка на ликовни дела. Се правеле ...
сите 5 | | | веќе видена

Оливер Стојановски од синдикатот на одбраната кој пред неколку дена беше пријавен за исчезнат е пронајден во манастир во околината на Скопје. Од МВР потврдуваат дека е пронајден и однесен во полициската станица во Драчево, а потоа било известено и неговото семејство. Неговиот брат за ТВ 24 вели дека Стојановски е во лоша здравствена состојба. Причините за неговото исчезнување се уште се непознати. Стојановски пред еден месец направи сообраќајка со службено возило на министерството за одбрана.
сите 60 | | | веќе видена

Откако ја освои публиката по филмските фестивали следува и битолска премиера на филмот ИСЦЕЛИТЕЛ на која ќе присуствува режисерот Ѓорче Ставрески и дел од екипата на филмот. Премиерата ќе се одржи на 22.12.2017 год.со почеток во 20.00 ч. во Голема сала на НУ Центар за култура Битола. Сценарио, режија и продукција: Ѓорче Ставрески Улоги: Благој Веселинов, Анастас Тановски, Аксел Мехмет, Александар Михиќ ,Мирослав Петковиќ ,Диме Илиев ,Симона Димковска Датуми на прикажување: Петок 22.12.2017. 20:00 Сабота 23.12.2017. 20:00 Недела 24.12.2017. 20:00
сите 7 | | | веќе видена

Од недела, 24 декември,Македонската Филхармонија, како општествено одговорна институција, со поддршка на МРДНИ СО ПРСТ започнува серија мали новогодишни концерти под името „Еден тон, за насмевки милион“ во неколку домови за стари лица и домови за деца без родители, со цел музиката дополнително да придонесе за новогодишниот дух и расположение во овие домови. „Еден тон, за насмевки милион“ е прва активност од овој тип на Македонската Филхармонија, која ќе им овозможи на жителите на споменатите домови да уживаат во класичната музиката изведена од врвни музички мајстори. Првиот од низата концерти, со кој започнува концертниот серијал „Еден тон, за насмевки милион“, ќе се оддржи во недела, 24 декември во „СОС Детско Село“ каде пред децата ќе настапи гудачки квартет составен од членови на Македонската Филхармонија. Претседателката на Управниот одбор на Македонската Филхармонија и координаторка на оваа акција, Бранка Костиќ Марковиќ смета дека акциите од овој типне само што можат да придонесат за разубавување на ...
сите 37 | | | веќе видена

Од Водовод и канализација-Скопје известуваат дека поради технички причини е одложено изведувањето на водоводен приклучок на ул.1615 во населба Аеродром. „Ве известуваме дека најавениот приклучок на ул.1615 бр.4 (Новопроектирана) во населба Аеродром, поради технички причини е одложен за 25 декември, понеделник, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од ул.1615 од 9 часот до санирање “, соопштија денес од ЈП Водовод и канализација-Скопје . За сите дополнителни информации граѓаните можат да се информираат на телефонскиот број 023073010.
сите 55 | | | веќе видена

Град Скопје и Конгресен центар Александар Македонски Ве информираат дека од утре, сабота 23 декември, Плоштадот Македонија ќе пулсира во новогодишно расположение. Започнува новогодишниот базар под мотото „Улицата на радоста” кој на посетителите ќе им понуди рачно изработени предмети, пригодни подароци, топли напитоци, вкусна храна и уште многу други содржини. Новогодишниот базар е во соработка со Здружението на граѓани Мата (Македонска артисанска трговска асоцијација) и ќе трае се до 31 декември до попладневните часови. Од 28 декември, на најрадосната улица најмладите посетители ќе можат да се дружат со ликовите од детската претстава „Дедо Мраза во пензија” и да прошетаат заедно со новогодишната музичка парада. И годинава, на 31 декември точно во 12 часот на пладне, традиционално Дедо Мраз ќе пристигне на Плоштад Македонија. И овој пат ќе се потрудиме тоа да биде на необичен начин и да биде изненадување за сите деца. Ги повикуваме сите наши сограѓани и оние што ќе престојуваат во Скопје за празниците да не ...
сите 41 | | | веќе видена

Легендарниот шпански голман Икер Касиљас наводно го избрал клубот во кој ќе ја продолжи својата кариера. Иако во претходните месеци се поврзуваше со трансфер во Премиер лигата откако интерес за него покажаа Ливерпул и Њукасл, актуелниот чувар на мрежата на Порто кариерата ќе ја продолжи во САД. Касиљас е подготвен да ја прифати понудата на Чикаго Фајр, тим во кој досега настапуваше Бастијан Швајнштајгер. Интересно е што Касиљас во Чикаго ќе се пресели по интервенција на кошаркарот Никола Миротиќ кој е близок пријател на шпанскиот чувар на мрежата.
сите 9 | | | веќе видена

2014, на 70 годишна возраст во Колорадо од карцином почина белиот блуз мајстор Joe Cocker .Неговата брилијантна 40 годишна кариера , роди хитови како 'You Are So Beautiful' ,'Up Where We Belong'. Во 2007 мата доби орден од Британската Империја . Joe Cocker се наоѓа и меѓу 100 најдобри вокалисти на сите времиња според Ролинг Стоун.
сите 2 | | | веќе видена

1993, родена е американската кантавторка Meghan Trainor, најпозната по број 1 хитот од 2014-та , 'All About That Bass'. 1973, Elton John го започна дво неделниот престој на врвот на топ листата во Британија со албумот 'Goodbye Yellow Brick Road'.Албумот 8 недели беше на врвот на топ листата во САД. 1984, Madonna беше на врвот на топ листата во САД со синглот 'Like A Virgin', нејзин прв број 1 во Америка . Песната остана на врвот цели 6 недели.
сите 3 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. На повисоките места коловозите се наместа влажни. На магистралниот пат А2 патен правец Кичево – Охрид ( Пресека – Песочан ) од 3+300 км до 5+600 км од 21.12.2017 воведена е времена измена на сообраќај со девијации (преминување од една коловозна лента во друга) за што е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.
сите 158 | | | веќе видена

Пред почетокот на денешната собраниска седница, на која се разгледува Дополнетниот предлог на буџет за 2018 година, беа констатирани оставките на праетниците Стево Пендаровски и Васко Ковачески и на министерот без ресор во Владата, Самка Ибраимовски. По констатирањето на оставките, претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина седницата до 13 часот и 30 минути, до кога Државната изборна комисија треба да достави известување на кои пратеници следни на изборните листи ќе им биде верификуван мандатот. На седницата не присуствуваат пратениците од опозицијата.
сите 65 | | | веќе видена

Одделот за антитероризам на грчката полиција се сомнева дека Групата на народни борци стои зад денешната силна експлозија во зградата на Апелацискиот суд во Атина, јави електронското издание на весникот „Прото тема“. Претставници на службата за борба против тероризмот сметаат дека начинот на кој дејствувале напаѓачите, наликува на бомбашкиот напад врз банка на 19-ти април, како и на поставувањето експлозивна направа во вреќа на 12-ти декември пред Министерството за труд. Во врска со денешниот напад се испитуваат и други верзии, со оглед на тоа што во моментов како активни се сметаат уште две терористички организации - Заговор на огнените јадра и Револуционерна самоодбрана. Бомба експлодира рано изутринава во Апелацискиот суд во Атина, предизвикувајќи сериозни оштетувања на зградата и на неколку околни објекти, но не и човечки жртви.
сите 29 | | | веќе видена

Бугарската амбасада во Скопје денеска додели околу 100 новогодишни пакетчиња на дечињата кои се сместени во Институтот за белодробни заболувања Козле. На настанот присуствуваа бугарскиот амбасадор Иван Петков и сопругата на премиерот Зоран Заев, Зорица, кои на децата им посакаа побрзо опоравување и среќни новогодишни празници.
сите 32 | | | веќе видена

Едномесечно бебе вчера во девет часот и 25 минути, било пријавено за починато од Итната медицинска помош во Единицата за информации и команда Скопје. Како што соопшти МВР, настанот се случил на улица „Бајрам Шабани“ во општина Чаир. Во разговор со полициските службеници, родителите изјавиле дека кога се разбудиле, забележале дека бебето не дава знаци на живот. Лекар од итна медицинска помош констатирал смрт без траги на насилство. По наредба на Јавен обвинител телото на бебето било предадено во Институтот за судска медицина за обдукција.
сите 142 | | | веќе видена

Словенечкиот кошаркарски репрезентативец и играч на Реал Мадрид, Лука Дончиќ, ќе мора да плати казна од 4.500 евра, поради потегот кој го направи на натпреварот со Валенсија, кога беше исклучен поради груб старт над противнички кошаркар. Дончиќ реагираше бурно против судиите кои му го покажаа патот кон соблекувалните и за него мечот беше заврши предвреме. Шпанските медиуми потврдија дека Дончиќ ќе плати казна од 4.500 евра, па можеби оваа санкција ќе придонесе за овој кошаркар да биде посмирен во иднина, нешто што од него побара и неговиот тренер, без оглед каква е одлуката на судиите.
сите 11 | | | веќе видена

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница ги потврди точките кои ќе се дискутираат на претстојниот вонреден Конгрес кој треба да се одржи денес и утре во Валандово. -Членовите на Централниот комитет беа информирани дека согласно Статутот на партијата, од двете пристигнати кандидатури, само еден кандидат за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ доставил целосна документација до Правната комисија при партијта. Втората кандидатура била нецелосна, односно со неа не е доставена листа на најмалку 30 потписи од делегати кои ја поддржуваат кандидатурата. Централниот комитет ја разгледа и усвои анализата за одржаните локални избори на која што изминатиов работеше поширок тим. Истата анализа со одредени сугестии и дополнувања ќе биде доставена на идното раководство на партијата како би се корегирале пропустите во иднина, информираат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека Централниот комитет дискутираше и околу актуелната политичка состојба и катастрофалните политики на актуелната власт. -Во недостаток на ...
сите 330 | | | веќе видена

Италијанскиот фудбалски гигант Милан доби парична казна од УЕФА, заради несредените сметки и прекршениот финансискиот фер-плеј. Иако се спомнуваше и исклучувања од Европа или забрана за купување на фудбалери сепак седумкратниот европски првак е казнет само со парична казна. Имено, поради долгот од 300 милиони евра, Милан треба да плати 20 милиони евра, од кои 5 ќе плати веднаш, а останатите 15 милиони евра се условна казна и ќе се активираат при следниот пропуст. До следниот октомври кинеските сопственици мора да го платат долгот од 300 милиони евра, за да не добијат нови санкции.
сите 4 | | | веќе видена

Пари Сен Жермен не се откажува од својот суперскап проект, а за таа цел ќе комплетира хет-трик од трите најскапи трансфери во историјата. Оваа лето францускиот тим ги доведе Нејмар за 222 милиони евра, а се обврзаа идното лето да платат 180 милиони за Килијан Мбапе, кој официјално во моментов е на позајмица во Париз од Монако. Но, тука нема да биде крајот, бидејќи ПСЖ е подготвен да го направи и третиот најскап трансфер во историјата, а овојпат воопшто не станува збор за напаѓач или офанзивец, туку за играч за врска. ПСЖ се подготвува уште во јануари да исплати неверојатни 170 милиони евра за српскиот фудбалер од редовите на Лацио Сергеј Милинковиќ Савиќ, пренесува „Кориере дело Спорт“.
сите 13 | | | веќе видена

Голманот на полската екипа Кјелце и репрезентативен голман на Хрватска, Филип Ивиќ, поради проблеми со коленото, ги напуштил подготовките за Европското првенство во ракомет, кое ќе се одржува во јануари идната година. Еден од најдобрите европски млади голмани неодамна се врати на ракометните терени по операцијата на менискусот, но се чини дека таа одлука беше избрзана. Селектороот на ракометната репрезентација на Хрватска Лино Червар на располагање има уште тројца голмани и тоа Мирко Алиловиќ, Иван Пешиќ и Иван Стевановиќ .
сите 4 | | | веќе видена

Корисниците од улицата Васил Главинов во општина Центар утре од 7 до 12 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија е изведување закажани технички зафати во дистрибутивната мрежа од екипите на ЕВН Македонија АД.
сите 47 | | | веќе видена

next