Радио Слободна Македонија

Производителите на органска храна уште денеска можат да поднесуваат барања за субвенции од годинашната Програма за директни плаќања. Апликациите се доставуваат до подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. До денеска е и крајниот рок за аплицирање за субвенции за произведени и продадени градинарски и овошни култури во преработувачки капацитети и грозје во регистрирани визби за производство на вино. Поддршката за градинарски култури е еден и пол денар по килограм освен за пиперки и корнишони за кои изнесува три денари. Поддршката за овошни култури е два денара, исто како и субвенциите за винско грозје. При аплицирањето за финансиска поддршка, во прилог треба да се достави и потврда за откупени количини.
сите 6 | | | веќе видена

Шпанскиот крал Фелипе Шести го искористи традиционалното божикно обраќање на Бадник да ги повика новоизбраните пратеници во каталонскиот Парламент, да се откажат од понатамошни чекори за отцепување. - Патот што е пред нас, не смее уште еднаш да не донесе до судири или исклучување кое, како што знаеме, само создава неслога, неизвеснот и мака, нагласи шпанскиот монарх во вечерното телевизиско обраќање. Кралот Фелипе истакна дека каталонските лидери мора да се „соочат со проблемите што ги погодуваат сите Каталонци, почитувајќи ја нивната разноликост и размислувајќи одговорно за доброто на сите“. Шпанскиот крал се обрати синоќа, четири дена откако регионалните парламентарни избори резултираа со гласање за враќање на сепаратистичките партии на власт. (МИА)
сите 31 | | | веќе видена

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села вчера попладнето, по состанокот на Централното собрание што беше одржано во Гостивар, изјави дека не ја напуштаат владината коалиција и оти верува дека со премиерот Зоран Заев повторно ќе се сретнат околу условите за нивното останување во коалицијата. Села рече дека Министерството за здравство и припаѓа на Алијансата за Албанците и оти во моментот, не се работи за реконструкција на Владата. На состанокот во Гостивар, како што посочи Села, не се разговарало за излегување од Владата, туку биле разгледани извештаите од локалните избори и било разговарано за подготовките за партискиот конгрес, кој ќе биде одржан во март.
сите 217 | | | веќе видена

Предлогот на претседателот Ѓорге Иванов за избор на Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд на Република Македонија е на дневен ред на денешната 27-ма собраниска седница. Иванов пред еден месец ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за нови судии на Уставниот суд. Македонскиот претседател, како што соопшти неговиот Кабинет, смета дека со предлозите, Уставниот суд ќе добие судии кои најодговорно ќе ја извршуваат функцијата за време на нивните мандати. Костадиновски и Кадриу треба да дојдат на местото на судијките Наташа Габер Дамјановска и Гзиме Старова, на кои мандатот им заврши во октомври.
сите 146 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика денеска САД и Северна Кореја да почнат преговори и додаде дека Русија е подготвена за олеснување на тие договори. Москва веќе извесно време ги повикува тие две држави да разговараат за да се намалат тензиите, настанати поради севернокроејската нуклеарна и ракетна програма. Севернокорејското МНР соопшти вчера дека најновите санкции против Пјонгјанг се „акт на војна и еднакви на воведување целосна економска блокада на државата“.
сите 163 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган оствари средба со суданскиот претседател Омар ал Бешир, каде се наоша во дводневна работна посета. Ердоган, кој по првпат се наоѓа во официјална посета на Судан, во рамки на регионалната турнеја утре ќе отпатува и во Чад и Тунис. - Потпишавме 12 договори за соработка во областа на земјоделството, економијата и војската, како и договор за формирање Совет за стратешка соработка, изјави Ердоган на заедничката прес-конференција со Ал Бешир. Односот со Судан, Ердоган го оквалификува како стратешки и дополни дека двете држави планираат да ја зголемата трговската размена од сегашните 500 милиони на една милијарда годишно. - Тоа е историска посета, истакна суданскиот претседател и истакна дека тоа е прва посета на еден турски претседател на Судан. Против Бешир е издадена меѓународна потерница и налог за апсење, откако Кривичниот суд во 2009 година го обвини за геноцид, воени и злосторства против човештвото во граѓанската војна во Дарфур, на западот на Судан, каде од 2003 ...
сите 8 | | | веќе видена

Римокатоличката црква, протестантските и англикански цркви, како и некои православни цркви кои прифатиле ново сметање на времето по Грегоријанскиот календар, денеска го прославуваат Божик. Папата Франциско синоќа, на Бадник, го спореди патувањето на Марија и Јосиф во Витлеем со денешните миграции на милиони луѓе кои се принудени да ги напуштат своите родни држави заради подобар живот, или само за да преживеат, и изрази надеж дека никој нема да се чувствува „како за него да нема место на овој свет“. - Верата бара странците да бидат добредојдени, нагласи папата, служејќи петта миса на Бадник како врховен поглавар на милијарда и 200 милиони католици и обраќајќи се пред околу 10 илјади луѓе од Базиликата Свети Петар. Папата денеска од Базиликата ќе ја испрати и традиционална божикна порака насловена Urbi et Orbi, односно „до градот и светот“.
сите 60 | | | веќе видена

Викторија Азаренка нема да настапи на претстојниот АЦБ класик, кој на почетокот на јануари треба да се одржи во Оукленд. Белорусинката се надеваше дека ќе се врати на турнирот во Оукленд, но поради незавршениот судски процес околу старателството врз нејзиниот син, таа го откажа своето учество. Нејзиното отсуство го потврди и директорот на турнирот, Карл Буџ. Турнирот во Оукленд започнува на 1 јануари, а најзвучните тенисерки, кои ќе настапат на него се Каролина Возњацки и Ањешка Радванска.
сите 27 | | | веќе видена

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово - Божик. Традиционално, во Македонија централната прослава по повод празникот беше одржана во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде што синоќа имаше божикна полноќна света литургија. Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, честитајќи им го празникот Божик на католичките верници на литургијата ја прочита божикната порака. Божик денеска слават и Грчката, Бугарската, Романската, Украинската и Грузиската православна црква, кои го прифатија Грегоријанскиот календар.
сите 34 | | | веќе видена

Собранието денеска ќе ја продолжи 22-та седница, на која пратениците треба да гласаат за именување нов државен јавен обвинител, откако на 15-ти овој месец ја завршија расправата по владиниот предлог Љубомир Јовески да биде именуван на оваа функција. За именување на јавен обвинител, Собранието одлучува со просто мнозинство од 61 глас. Јавниот обвинител има мандат од шест години со право на повторно именување. Досега оваа функција ја извршуваше Лилјана Спасевска, откако Марко Зврлевски беше разрешен на 17 август годинава.
сите 127 | | | веќе видена

Хунтата на власт по директива на Зоран Заев врши класична тортура, политички прогон, малтретира и затвора политички неистомисленици. На удар се чесни и искрени патриоти, чиј единствен грев е што си ја сакаат сопствената држава. Десетиците притворени македонски граѓани не се терористи, туку луѓе со реноме, углед, чест, достоинство и долгогодишни кариери кои никогаш не сториле никакво делло кое се коси со законот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Хунтата продолжува да се изживува со нив и во истражниот затвор. Притворените се оставени на минусни температура во ќелии со мувла во кои што нема греење, а прозорите се распипани. Ова нечовечно и бездушно постапување на хунтата на власт мора да заврши. Овој политички прогон мора да запре, граѓаните заслужуваат правна држава, слобода и еднаквост за сите, стои во партиското соопштение и се додава: ВМРО-ДПМНЕ бара- 1.Безусловно запирање на сите овие процеси на политичкиот прогон. 2.Итно и безусловно стопирање на малтретирањата, на теророт и изживувањето кое го прави СДС. 3.Итно ...
сите 426 | | | веќе видена

Алексис Санчез ја игра последната сезона во Арсенал, па останува да видиме дали ќе замине од „Емирати“ како слободен агент на крајот на сезоната или ќе биде продаден во јануари. Чилеанецот веќе го договорил трансфер во Манчестер Сити за неделна плата од 400 илјади фунти, па Венгер сега е принуден да бара замена за него. Англиските медиуми тврдат дека Французинот веќе ја нашол замената за Санчез, а станува збор за 21-годишниот Андрија Живковиќ, кој настапува за Бенфика. Тој има откупна клаузула од 60 милиони евра, но Арсенал ќе се обиде да ја симне и да го донесе во своите редови. Португалски „Рекорд“објави дека подолго време скаути на Арсенал го следат Живковиќ и биле импресионирани од неговите квалитети, па Венгер смета дека би бил добра замена за Алексис Санчез.
сите 64 | | | веќе видена

Десниот бек на Вардар од Летонија, Даини Криштопанс го има најубавиот гол во декември во СЕХА-лигата. Тој на дуелот против Металург постигна гол од цепелин, па при гласањето успеа да собере најмногу гласови и заслужено се најде на првото место. Криштопанс игра во сè подобра форма во дресот на Вардар, а голот против Металург беше само еден од поубавите коишто ги има постигнато. https://www.youtube.com/watch?v=s-crR6Meoxc
сите 13 | | | веќе видена

Сенjамин Буриќ, член на ракометната репрезентација на БиХ и ќе биде надвор од ракометните терени во наредните 8 месеци, поради тешка повреда на лигаментите. Буриќ беше еден од носителите на играта на Нант оваа сезона, а во Лигата на шампионите постигнa 32 гола. Ова е голем хендикеп за тимот на Нант, кој во зимскиот преоден рок ќе мора да пронајде соодветна замена на позицијата кружен напаѓач.
сите 16 | | | веќе видена

По 11 месечна пауза, поранешната прва светска тенисерка Серена Вилијамс повторно ќе се врати на терените.Таа на 30 декември ќе одигра меч против Остапенко во првото женско издание на демонстративниот турнир во Абу Даби. 36-годишната Американка не играше од крајот на јануари минатата година, кога ја освои својата 23. титула Грен слем во Австралија, а потоа привремено се повлече поради мајчинство.
сите 15 | | | веќе видена

Од памтивек, милиони луѓе ширум светот го слават Божиќ. Корените на овој обичај се изгубени уште во античко време. Секоја земја има своја специфична традиција, заедно со се повеќе и повеќе заеднички симболи на празникот денес. Во нашиот јужен сосед, Грција го слави Св. Никола како заштитник на морнари. Легендите го опишуваат како бел стар човек облечен во влажна облека, чија брада капе натопена од морето. Неговиот имиџ е прототип на модерниот Дедо Мраз. Во Германија, подготовките за Божиќ започнуваат ноќе пред 6 декември. Децата ги оставаат чевлите пред вратата, а утрото послушните ги наоѓаат полни со подароци , а непослушените со гранчиња, наместо со слатки. Германците веруваат дека Христос ги испраќа своите ангели да одат на Земјата цела ноќ, така што традицијата бара од децата да се облекуваат во бело и да одат по домовите за здравје и среќа. Прославите во Италија започнуваат 8 дена пред Божиќ, но големи подароци се предаваат на 6- ти јануари. Потоа, со метлата, лековерниот питач Бефана, кој ги ...
сите 7 | | | веќе видена

Италијанскиот фудбалски првак Јувентус повторно ќе купува од Рома. По ангажманот на Миралем Пјаниќ, „старата дама“ сега сака да го добие во своите редови и искусниот Кевин Стротман. Холандскиот играч за врска долг период се мачеше со повреди, но оваа сезона конечно ги покажа своите квалитети, а Масимилијано Алегри веднаш реагира и сака да го има во својот тим. Раководството на Јувентус е подготвено да ја плати отштетната клаузула во договорот на Кевин Стротман вредна 45 милиони евра.
сите 12 | | | веќе видена

ПСЖ веројатно ќе ја загуби титулата во францускиот ракометен шампионат, откако беше поразен во дербито против Монпелје пред неколку дена. Раул Гонзалез, кој од следната сезона ќе седне на местото на Нока Сердарушиќ, веќе ги договори првите две засилувања за сезоната 2018/19. По заминувањата на Нилсен во Рајн Некар Левен и Мелгард во Алборг, ПСЖ доведе двајца нови кружни напаѓали, еден од нив специјалист за одбрана. Со години столбот на Барса и шпанската репрезентација, Виран Морос по истекот од договорот со шпанскиот шампион ќе се пресели во Парис и ќе настапува за оваа екипа во следните две сезони. Исто така целосен договор со европскиот вицешампион потпиша и ракометарот на Флензбург, Хенрик Тофт Хансен, кој по неколку години ќе ја напушти Германија и ќе се пресели во Франција.
сите 2 | | | веќе видена

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално, во Македонија централната прослава по повод празникот се одржа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде синоќа имаше божикна полноќна света литургија. Божик денеска слават и Грчката, Бугарската, Романската, Украинската и Грузиската православна црква, кои го прифатија Грегоријанскиот календар. Преостанатиот православен свет кој се води според Јулијанскиот календар, меѓу кои и Руската, Српската и Македонската православна црква, Ерусалимската патријаршија, како и дел од монасите на Света Гора, Божик ќе го одбележат на 7 јануари.
сите 46 | | | веќе видена

Утрово -4 во Берово, -3 Битола, Скопје Петровец, Тетово, -2 Маврово, Дебар, -1 Охрид, Прилеп, Претор, Д. Капија, Кр. Паланка, Куманово, Струмица, 0 Скопје, Штип, 3 Крушево, Тополчани, Виница, 4 Пожаране, Гевгелија, 5 Ѓуриште. Времето денеска сончево со мала до краткотрајна умерена облачност поголема на североистокот и која до крајот на денот ќе се намали. Преку денот ќе е релативно топло за овој дел од годината. Ќе дува претежно слаб северен ветер, само на запад ветерот ќе е западен. Температурата од 7 до 16 степени. До среда ќе се задржи стабилно, суво и релативно топло за овој дел од годината. Од вторник до четврток наутро по одделни котлини ќе има услови за појава на магла, а преку денот ќе има мала до повремено умерена облачност претежно на западот. Од четврток наутро ќе има зголемена облачност и од запад ќе започнат врнежи од дожд поинтензивни на запад, а потоа и на исток. На високите планини овие врнежи ќе се од снег. Во петок врнежите ќе се помали, но ќе е постудено па слаб снег ќе има и на ...
сите 295 | | | веќе видена

next