Радио Слободна Македонија

Италијанските медиуми денес лансираа вистинска „бомба“ и тврдат дека Роберто Манчини може да седне на кормилото на Милан. Италијанецот наводно е несреќен во Зенит и сака да се врати во Италија, а „росонерите“ веќе ги оствариле првите контакти и го сакаат за наследник на Гатузо. Веста денес ја објави „Газета дело Спорт“ и тврди дека поранешниот тренер на Интер веќе остварил контакт со директорите на Милан, Фасоне и Мирабели. Тој е во одлични односи со нив уште од времето кога сите работеа во Интер. 53-годишниот стратег дал зелено светло и сака да се врати во Серија А бидејќи не е задоволен од животот во Русија. Манчини во јуни го презеде кормилото на Зенит и годишно заработува 8 милиони евра, но е спремен да прифати и помала плата само да се врати во Италија.
сите 52 | | | веќе видена

Здружението на лица со дијабетес „Шечерче- Лолипоп“ од Велес со отворено писмо, бара од премиерот Зоран Заев лично да се ангажира да с ереши кризата со недостаток на инсулин, неопходен за дијабетичарите. Во писмото тие потсетуваат дека ситуацијата е повеќе од сериозна, бидејќи до денес речиси цел месец нема инсулин. Тие потенцираат дека во јавноста досега повеќемина говореле за оваа тема, но како што велат од тоа немаат корист дијабетичарите. -Скоро еден месец некои си поигруваат со судбините на над 50.000 инсулинзависни граѓани, од кои над 500 се деца. Време е Вие лично да се ангажирате и дејствувате. Пред се, кон оние кои се законски обврзани и надлежни, а и кон оние кои земале обврска преку тенедери навремено и редовно да ја остваруваат уставната обврска, во име на Република Македонија, за достава и достапност на лекување со инсулин во регуларните инсулински аптеки во количини кои треба да ги иамаме, це вели во писмото. Тие потсетуваат дека не е првпат да побараат да се стави крај на инсулинската криза ...
сите 117 | | | веќе видена

Осум од 43 пратеници во косовскиот Парламент ги повлекоа потписите од иницијативата за укинување на Специјалниот суд за злосторства на ОВК. Како што пренесува РТС, двајца пратеници од Алијансата на Косово и шестмина од Иницијативата за Косово ги повлекоа потписите со барање за одржување седница за укинување на Специјалниот суд за злосторства на ОВК, со што оваа иницијатива, на неодредено време, е тргната од косовската политичка сцена. Првично, барањето за парламентарна расправа за укинување на судот, кој е формиран пред речиси три години, го потпишаа 43 пратеници, но поддршката за оваа иницијатива се намалуваше, откако се зголемуваше меѓународниот притисок врз косовските лидери. За анулирање на законот за Специјалниот суд, чии први обвинувања се очекуваат кон средината на февруари, потребна е поддршка од 61 од вкупно 120 пратеника во косовскиот Парламент, така што западните дипломати сметаат дека оваа иницијатива практично е завршена. Со таквиот став не се согласуваат пратениците од Демократската партија на ...
сите 63 | | | веќе видена

„Браќа Нуне“ – Филип и Раде Нуневски, минатата недела го промовираа своето првенче, албумот „По патот“. Во хотелот „Queеn’s“, пред многу гости, соработници, новинари, пријатели, се одржа промоцијата каде Филип и Раде отсвиреа во живо и дел од музиката на албумот, а водители беа Лила Филиповска и Ване Маркоски. Овој албум е прв солистички и авторски на Браќа Нуне. Во него се појавуваат и соработници и гости како Светолик Нуневски ,Милан Завков, Милан Кацарски, Николче Мицевски, Златко Миладиновски, Војче Петрушев, Никола Митровиќ,Али Латифов, Далибор Ефтимовски, Дејвид Демир и Горан Гешовски воедно и продуцент на овој албум. – На овој албум е работено повеќе од една година и се состои од 11 композиции. Очекуваме истиот да наиде на добар прием oд публиката, велат браќата. На самата промоција, гостите имаа можност да го набават новиот албум, а со средствата собрани од истиот, Филип и Раде ги израдуваа дечињата од „СОС Детско село – Македонија“ со новогодишен подарок. Пред овој прв солистички албум, најзначајна ...
сите 14 | | | веќе видена

Дваесет и пет лица се повредени откако швајцарски патнички брод удри во носечки столб на мост на реката Рајна, во близина на германскиот град Дујсбург. На бродот „Швајцарски кристал“, кој е наменет за речни патувања, имало околу 130 лица, јави Дојче веле. Полицијата соопшти дека повредените, од кои петмина потешко, се транспортирани со друг брод, а помош пристигнала и од пожарникари со чамци. - Магистралата, чиј столб беше удрен од бродот, нема да биде отворена за сообраќај денеска, со цел да биде проверена од страна на градежни инженери, изјави портпарол на полицијата.
сите 11 | | | веќе видена

Илјадници хакери денеска ќе присуствуваат на годишен конгрес во источниот германски град Лајпциг, јави ДПА. Конгресот ќе трае четири дена, а организатори се „Компјутерскиот клуб на хаосот“. На конгресот, под мотото „Да направиме нешто“, ќе се разговара за безбедноста на интернет, хакерските напади, заштитата на податоците како и за социјални и политички проблеми. Се очекува на настанот да учествуваат околу 15.000 луѓе. Досега хакерите се собираа на годишни конгреси во Хамбург.
сите 3 | | | веќе видена

Пентагон е задолжен од Конгресот да подготви анализа на безбедносната соработка на секоја од државите од Западен Балкан со Русија. Поради загриженоста од ширењето на руското влијание, американскиот Конгрес му наложи на шефот на Пентагон Џејмс Матис да подготви извештај, кој ќе се достави до соодветните комисии во двата дома, вклучувајќи ги сенатските одбори за одбрана и надворешно-политички односи, како и до надворешно-политичкиот одбор на Претставничкиот дом. Во барањето на американскиот Конгрес се бара детален список на „руско оружје и воена опрема и технологија во вредност поголема од милион долари, купено или добиено во секоја од земјите на Западен Балкан од 2012 до сега“, наведува Глас на Америка. Во извештајот на Матис треба да биде вклучен и опис на учеството на безбедносните сили на Македонија, Србија, БиХ и Косово во обука или воена вежба со Русија, исто од 2012 до денес. Потоа се бара опис на сите договори за безбедносната соработка на секоја од тие земји со Русија и преглед на разузнавачката ...
сите 66 | | | веќе видена

Македонија догодина ќе потроши за 2,7 отсто повеќе финална енергија од годинава, предвидува Енергетскиот биланс за 2018-та година. Најголемо учество во потрошената енергија ќе имаат нафтените продукти со 51,5 отсто, по што ќе следува електричната енергија со 28, биомасата со 10,5 и јаглените со 5,3 отсто. Како што беше истакнато на седницата на Македонската енергетска асоцијација, на која се разгледуваше Енергетскиот биланс, 39 отсто од вкупната потрошувачка на финална енергија ќе ја апсорбира сообраќајот, 27 индустријата, 26 проценти домаќинствата, пет отсто комерцијалниот и услужниот сектор, а еден процент земјоделството. Производството на електрична енергија се предвидува да изнесува пет илјади 766 гигават часови или за три отсто повеќе од 2017 година.
сите 28 | | | веќе видена

Грчкиот министер за миграциска политика Јанис Музалас го осуди „лицемерието“ на Европа која одбива да го подели товарот, кога е во прашање грижата за стотици малолетници во кампот за бегалци „Морија“ на Лезбос. - Имаме проблеми со малолетни бегалци без придружба. Бараме од Европа да преземе некои од нив, но тие не сакаат, изјави Музалас за грчката агенција АНА-МПА. Во тој камп има 250 деца без придружба и уште 68 со роднини. Во „Морија“, најголем од петте кампови за мигранти на островите во Егејското Море, има повеќе од 5.000 луѓе, а капацитетот е само 2.300. - Европа мора да го запре лицемерието...Лесно е да игра улога на обвинител...Тешко е да се занимава со бегалците и мигрантите, а да не се предизвика судир со локалните интереси, изјави министерот. Покрај децата во кампот, има и многу бремени жени, како и околу 500 луѓе на листа на чекање за психијатриско лекување.
сите 23 | | | веќе видена

Нови парковски елементи изработени од дрво на повеќе локации во парк – шумата Водно, два големи детски реквизити кај хотел „Водно“ и кај Марково Крувче, како и еден помал детски реквизит на патот за Сончев Град, се поставени од екипите на Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ од секторот „Вонградско зеленило“. Како што информираат од „Паркови и зеленило“, поставени се и нови видоковци на локациите кај Панорама, на патот за Сончев Град, кај Детското одмаралиште, на патот за Нерези, под средно Водно и кај Долги рид. Освен поставувањето на новите реквизити и видиковци, исто така е извршена реконструкција на постоечките клупи и маси на средно Водно, како и на другите оштетени и стари парковски елементи.
сите 33 | | | веќе видена

Во Театарот за деца и младинци децата сместени во институции во надлежност на Министерството за труд и социјална политика ќе можат да ја проследат претставата „Зимска бајка”. По завршување на преставата, на децата ќе им бидат доделени пакетчиња. На настанот ќе присуствува и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.
сите 89 | | | веќе видена

Хашкиот трибунал со своите пресуди напиша голем дел од историјата на конфликтите во поранешна Југославија, покажа дека својата должност ја изврши независно, непристрасно и без оглед на националност и религија, воден само од доказите и правото, изјави главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серџ Брамерц за „Вечерње новости“ по повод затворањето на судот. - Мислам дека правдата е остварена преку постапки, но секогаш велам дека ова прашање треба да им се постави на жртвите, додаде Брамерц. Тој вели дека е задоволен од работата на обвинителството и резултатите на Трибуналот за изминатите 24 години работа. Во однос на прашањето зошто повеќе Срби се осудени, тој одговара дека тие се бореле во Хрватска, Босна и Херцеговина и на Косово и дека „српските власти направиле страшно етничко чистење на сите тие места“. - Доколку се прифати овој основен факт, тогаш воопшто не е за изненадување што Трибуналот осуди повеќе Срби. Ако тој факт не се прифати, што најверојатно е случај кај српските власти и во јавноста, тогаш ...
сите 11 | | | веќе видена

Почна повлекувањето на дополнителните полициските единици, испратени во Каталонија за време на референдумот за независност на 1 октомври, соопшти шпанското Министерство за внатрешни работи. - Поддршката за полицијата и цивилната гарда, испратени во Каталонија, ќе бидат постепено повлекувани до 30 декември, изјави портпарол на Министерството. Тој не соопшти колку полицајци ќе бидат повлечени. Според весникот „Пајс“, во регионот се распоредени околу 10.000 полицајци. На денот на референдумот, сцените на полициско насилство при одземањето на гласачките кутии и затворањето на избирачките места го обиколија светот и овозможија сепаратистите да ги осудат репресиите на Мадрид. Според медицински извори, тогаш беа повредени најмалку 92 лица, а сепаратистичките власти соопштија дека околу 900 лица побарале медицинска помош. Каталонија има сопствена автономна полиција „Мосос д’Ескуадра“, а националната полиција и цивилната гарда имаат второстепена улога во областа.
сите 28 | | | веќе видена

Новата Година се ближи, а со неа и многу празнични денови кои се неизоставно поврзани со куќа преполна со добра храна и слатки, полнење на чиниите по втор, па и по трет пат, поголема количина на алкохол. Празничното расположение и вековната традиција за прејадување задолжително резултираат со прејадување, што го оптеретува телото со вишок на енергија (калории), и сето тоа под изговор дека почнуваме со диета веднаш после празниците. И самите знаете колку е тешко да им се одолее на новогодишните слатки залачиња (кои секогаш ги има во изобилие) и како прославувањето на новата година обично се претвора во долготрајно седење и конзумирање на големи количини на храна која е масна и слатка, а да не ги споменуваме неумерените количини на алкохолни пијалоци. Во секој случај, таквото прејадување или пребрзо јадење создава напнатост во системот за варење, поради што се пореметува процесот на варење на храната и се зголемува притисокот во желудникот. Овој притисок го отвара долниот мускул на хранопроводникот, што ...
сите 24 | | | веќе видена

На 22 локации во Скопје од денеска до 29-ти декември граѓаните ќе можат да донираат средства за децата без родители и децата кои живеат во социјални загрозени семејства, со големи ризици да бидат напуштени од своите родители. Акцијата е во организација на Ес-О-Ес Детско село, а во рамките на кампањата „Место со срце“. Оваа тридневна активност, како што појаснуваат организаторите, има за цел да се подигне свеста на пошироката јавност за потребата од поддршка од заедницата, приватниот сектор и граѓаните на ранливите категории, како деца без родители и децата, кои живеат во социјални загрозени семејства со големи ризици да бидат напуштени од своите родители. Бројот за донација за СОС Детско село е: 143 456.
сите 30 | | | веќе видена

Пратениците денеска треба да гласаат, меѓу другото, за предлог-одлуката за утврдување на бројот на потпретседателите на Собранието. Се предлага, Парламентот да има пет потпретседатели, а до минатиот состав тројца, од кои еден на предлог на опозицијата. Со оваа одлука со која се зголемува бројот на парламентарните потпретседатели, не се согласува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Доскорешниот координатор на пратениците од оваа партија неодамна изјави дека неговата партија нема да предложи потпретседател, но оваа одлука сега, по изборот на нов лидер и нов координатор на партијата, станува неизвесна.
сите 148 | | | веќе видена

Најмалку едно лице загина во напад со огнено оружје во југоисточниот дел на Москва, а напаѓачот наводно зел и заложници, соопшти руското Министерство за внатрешни работи. Локалните медиуми известуваат дека во инцидентот се повредени најмалку три лица. Безбедносните сили поставија кордон околу местото на инцидентот. Руското МВР соопшти дека до конфликтот дошло поради имотен спор, при што едно лице пукало во друго. Преговорите за имотот ги воделе двајца ривалски бизнисмени околу една фабрика за кондиторски производи. Напаѓачот бил претходен сопственик, а жртвата сегашен.
сите 44 | | | веќе видена

Винченцо Монтела неодамна доби отказ од кормилото наиталијанскиот фудбалски клуб Милан, но најверојатно нема долго да остане без работа. Шпанските и италијанските медиуми пренесуваат дека Монтела наскоро би можел да се пресели во Шпанија и да го преземе тимот на Севиља, бидејќи клубот веќе започнал преговори со италијанскиот стратег. Покрај Монтела на листата претенденти за столчето на Севиља се уште Валтер Мацари, Луис Енрике, Томас Тухел и Хави Гарсија. Минатата недела Севиља му врачи отказ на тренерот Едуардо Берицо поради серијата на лоши резултати.
сите 25 | | | веќе видена

Кошаркарите на ЛА Клиперс славеа победа против Сакраменто Кингс со 122-95. Уште во првата четвртина двата тима прикажаа ефикасна игра и најавија меч со многу поени. По првите 12 минути резултатот беше 30-30. Но, тука и заврши неизвесноста. Веќе во втората четвртина Клиперси ја презедоа контролата на играта и на резултатот и во еден момент стигнаа и до 20 поени разлика. Клиперси во триумфот ги предводеше Монтезл Харел со 22 поени, а еден поен помалку постигна Лу Вилијамс. На спротивната страна кај кингси подобар од другите беше Вили Коли – Стајн со 17 поени, седум скока и три асистенции. Во дуелот во Денвер, домашниот тим славеше против Јута џез со 107-83. Најефикасен во составот на Денвер беше Џамал Мареј со 22 поени и осум скока, 16 поени и осум скока додаде Треј Лајелс, а по 15 поени запишаа Вилсон Чендлер и Гери Херис. „Џезерите“ ги предводеше Дерик Фејворс со 20 поени и шест скока, Јеребко и Донован Мичел постигнаа по 13 поени за Јута. Никола Миротиќ направи пресврт во сезоната на екипата на Чикаго. Од ...
сите 56 | | | веќе видена

Направете вашата новогодишна трпеза да изгледа божанствено. Еве неколку идеи како да ја декорирате новогодишната трпеза, а на вас е да импровизирате декор за последниот ден од оваа. Имајте во предвид дека масата мора да се вклопи со амбиентот, така што водете сметка во изборот на бои и украси кои нема да се одвојуваат од просторот. Секако, новогодишните украси треба да бидат сјајни, бирајте сребрена или златна нијанса која ќе ја комбинирате со уште една боја по ваш избор. Две нијанси ќе ја украсат вашата трпеза перфектно, уште една би била вишок. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=GV9-e5HuBNg[/embed] [embed]https://www.youtube.com/watch?v=Bd8L7vK9uLU[/embed]
сите 3 | | | веќе видена

next