Радио Слободна Македонија

Косовскиот премиер Енвер Хоџај на седница на владата најави дека во текот на овој месец, а најдоцна во јануари 2018 година, Косово ќе поднесе барање за членство во Советот на Европа. Тој како што рече, дека ако се случи апликацијата да биде поднесена во текот на овие месеци, Косово ќе биде примено во оваа институција за две години, пренесува приштинскиот весник „Лајми“. Хоџај истакна дека со Советот на Европа главно претседаваат земји кои ја признале независноста на Косово. - Советот на Европа е една од најважните организации во Европа по ЕУ, а ние сме единствените во регионот што не е дел од неа. Постојат четири земји кои го признаа Косово и кои претседаваат, рече Хоџај.
сите 11 | | | веќе видена

Во Уметничката галерија во Куманово вечер во 19.30 часот, ќе биде отворена изложба на дела „Моменти 2“ од академскиот сликар Слободан Тимчевски-Линка. Ќе бидат претставени триесетина дела работени во техниката акрил на платно. Претходно ликовниот наставник од Куманово Тимчевски изложи 25 дела во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ на изложба насловена „Моменти“. Тимчевски учествувал на групни изложби и на повеќе од 20 интернационални ликовни колонии.
сите 27 | | | веќе видена

Првото вештачко срце во овој регион е вградено во Институтот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“ во Србија. Како што објавија Новости, зафатот бил извршен во саботата од тим лекари на тој Институт врз пациент на возраст од 43 години, кој имал изразена слабост на работата на срцето и со тоа добил значајно време да почека соодветен орган и трансплантација. Механичкото срце е слично со големина како и вистинското. Се напојува со батерии кои пациентот по излегување од болница ги носи на грб во ранец тежок шест килограми. Операцијата траела речиси пет часа. Секој детаљ е снимен, а видеото ќе биде прикажано во јавноста, објави весникот.
сите 4 | | | веќе видена

Обновата на опожарените конаци на манастирот „Успение на пресвета Богородица“ - Трескавец се одвиваат според роковите иако се остава простор работите да траат уште повеќе од една година, велат од „заводот и музеј“ - Прилеп. Според Илија Ристески, раководител на проектот за реконструкција и реставрација на опожарените конаци на манастирот Трескавец нема проблеми во текот на обновата во која се вклучени сите мерки за заштита од пожари од кои манасирот страдал трипати во текот на својата седумвековна историја - Работите за реконструкција и реставрација на опожарените конаци на манастирот „Успение на пресвета Богородица - Трескавец“ се во тек и се одвиваат согласно со планот и проектната докуменација. Согласно договорот во 2018 година работите треба да се привршат и објектот да биде готов. Меѓутоа, со оглед на специфичноста и на теренот и на работите, не е исклучено рокот да се пролонгира и во 2019 година. Безбедноста е зацртана со проектната документација, проектите се ревидирани и според искуствата од ...
сите 4 | | | веќе видена

На третиот состанок на високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, и шесте премиери од Западен Балкан, в понеделник ќе разговараат за актуелните настани во регионот и за изгледите за 2018 година, кога на европските партнери во регионот ќе им биде понудена единствена можност да напредуваат на патот на интеграција во Унијата, соопшти денеска ЕУ. Во соопштение се вели дека високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, ги повикува премиерите на партнерските земји од Западен Балкан на неформален состанок во Брисел в понеделникот, на 18-ти декември. - ЕУ е посветена на зајакнување на ангажманот на ЕУ со регионот и осигурување дека сите земји од Западен Балкан ги преземат неопходните чекори за нивното напредување кон Унијата да стане неповратно, се вели во соопштението.
сите 130 | | | веќе видена

Под мотото „Вода за најдобри“, еден од најдобрите и најпознати македонски брендови за вода – „Пелистерка“ го промовираше деветтиот по ред календар на компанијата. Пред голем број новинари, пријатели, деловни партнери и соработници, денес, петок, 15 декември во 11.00 часот во салата „Балрум 2“ на хотел „Мериот“ во Скопје, беше презентиран календарот за претстојната 2018 година, во кој овој пат главниот збор го имаат 12 познати и успешни македонски спортистки од разни спортови. Речиси сите од нив, со исклучок на оправдано отсутните заради клубските обврски, беа присутни на промоцијата која на шармантен и себесвојствен начин ја отвори и водеше, портпаролот на ФФМ и водител, Златко Андоновски, кој поединечно ги претставуваше и разговараше со девојките, кои симболично се закитија и со медали од компанијата. „Идејата на календарот годинава е да покажеме дека имаме македонски жени спортистки кои што се силни, истрајни, храбри, убави и најдобри во тоа што го прават. Затоа и мотото годинава е Пелистерка, вода за ...
сите 15 | | | веќе видена

Во Скопје на 24 декември(недела),во 12 часот ќе се одржи традиционалната Дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на главниот град. Подигнувањето на стартните пакети од 9 до 11 часот на денот на трката. Трката покрај натпреварувачки, има и забавен карактер, можат да се пријават учесници од сите старосни групи. Должината на патеката е 2 километри . Учеството во трката чини 300 денари, а за првите 300 пријавени следува целосен дедомразовски костум, составен од палто, панталони, капа, ремен и брада.За победниците се предвидени награди, а на најсреќните учесници ќе им се исполнат новогодишните желби без оглед на резултатот и освоеното место. Пред и по трката се предвидени музичка програма и церемонија на прогласување на победниците. Трката ја организира здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“,„Кока-Кола“ и град Скопје.
сите 4 | | | веќе видена

Во Музеј на Град Скопје вечер од 20 часот ќе биде отворена изложба „Сеќавања 2“ со 40 цртежи кои се дел од колекцијата „Галерија Јустина и Родољуб Анастасов / Енформелска лабораторија 5“. Галеријата е отворена во мај 2012 година со донацијата од 346 дела кои Родољуб Анастасов му ги подари на Музејот. Намерата е Галеријата циклично да го презентира целиот материјал кој го поседува. Во најголем број тоа се цртежи, графики и акварели од сите фази на уметникот. Особеност на годинашниот проект кој го носи поднасловот „Сеќавања 2“ е разговорот со Анастасов за периодот од 1959-1966 година кој е објавен во каталогот. Делови од овој разговор ќе бидат прочитани на отворањето на изложбата. Ова е последен дел од циклусот посветен на Енформелската лабораторија. „Галеријата Јустина и Родољуб Анастасов“ ќе продолжи со другите творечки циклуси од авторот кои се во нејзина сопственост.
сите 30 | | | веќе видена

Свети Константин и Елена се наоѓа во горниот дел на селото Миравци во околината на Гевгелија. Капелата, кујната и трпезаријата се одвоени од црквата и се сместени на влезот на селото, во непосредна близина на селските гробишта. Свети Константин и Елена е изградена во 1860 година.Во 1892 година, првобитната градба била опожарена, но набргу била обновена во 1893 година. Градител на црквата бил Андон Китанов. Во 1989 година, црквата била повторно опожарена и разурната, со исклучок на надворешните ѕидови кои не биле зафатени. Храмот бил повторно обновен во 1990 година. Градбата на црквата е трикорабна, со тавани и и полукружна олтарна апсида на источниот ѕид. Покривната конструкција е изградена на две води и е потпрена на шест четириаголни столбови во два реда. На јужната и западната страна е изграден нов отворен трем. По второто опожарување на храмот, внатрешните ѕидови не биле заографисани, со исклучок на внатрешната страна на олтарната апсида која делумно е покриена со нови фрески. Иконостасот исто така е ...
сите 8 | | | веќе видена

Собранието ја почна 22-та седница на која треба да биде именуван нов државен јавен обвинител. Владата на 7-ми ноември му предложи на Собранието за јавен обвинител на Република Македонија да биде именуван Љубомир Јовески, член на Советот на јавни обвинители. На огласот што го распиша Владата на 14 септември, за државен јавен обвинител се пријавија 23 кандидати. По пријавувањето на кандидатите, Советот на јавните обвинители, на барање на Владата, и достави образложено мислење во писмена форма за сите пријавени кандидати на огласот што ги исполнуваат условите. Мислењето на Советот е обврзувачко за Владата, која пак предложените кандидати ги доставува до Собранието. 63-годишниот Јовески во своето досегашно работење постапувал во кривичната област, а повеќе од 15 години работел како судија по кривични предмети. Досега оваа функција ја извршуваше Лилјана Спасевска, откако Марко Зврлевски беше разрешен на 17 август годинава.
сите 96 | | | веќе видена

Обновата на опожарените конаци на манастирот „Успение на пресвета Богородица“ - Трескавец се одвиваат според роковите иако се остава простор работите да траат уште повеќе од една година, велат од Заводот и музеј - Прилеп. Според Илија Ристески, раководител на проектот за реконструкција и реставрација на опожарените конаци на манастирот Трескавец нема проблеми во текот на обновата во која се вклучени сите мерки за заштита од пожари од кои манасирот страдал трипати во текот на својата седумвековна историја - Работите за реконструкција и реставрација на опожарените конаци на манастирот „Успение на пресвета Богородица - Трескавец“ се во тек и се одвиваат во согласност со планот и проектната докуменација. Според договорот во 2018 година работите треба да се привршат и објектот да биде готов. Меѓутоа, со оглед на специфичноста и на теренот и на работите, не е исклучено рокот да се пролонгира и во 2019 година. Безбедноста е зацртана со проектната документација, проектите се ревидирани и според искуствата од ...
сите 5 | | | веќе видена

Стефан Лихтштајнер може да се врати во Лацио следното лето кога му истекува неговиот договор со оваа екипа. На репрезентативецот на Швајцарија нема да му биде понуден нов договор, а во оваа фаза тој не изгледа особено заинтересиран за интересите на Олимпик Марсеј и Валенсија. Сега има информации дека Лацио е подготвен да го врати искусен одбрандбен играч. Лихтенштајн играше во овој клуб три сезони од 2008 до 2011 година пред да биде купен од Јуве. Тој има одиграно повеќе од 100 натпревари во дресот на „Орлите“. Тој сега е многу веројатно да се врати на „Олимпико“ затоа што Лацио е подготвен да му понуди договор за две сезони.
сите 4 | | | веќе видена

Последниот ракометен викенд за 2017 година е со скромна понуда. На терен ќе излезат екипите од Женската ракометна лига и од Првата машка лига. Средбите се од последното есенско коло, па ќе биде спуштена завесата на уште една полусезона. Покрај овие натпревари ќе има и меч од СЕХА-лигата. Екипата на Металург е гостин на хрватскиот Нексе.Мечот Нексе-Металург ќе се игра в недела од 20,30 минути.
сите 7 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ,15-ти декември е ден посветен на Светиот пророк Авакум - син Асафатов, од племето Симеоново. Пророкуваше 600 години пред Христа, за време на царот Манасија. Му прорече опустошување на Ерусалим. Кога вавилонскиот цар Навуходоносор удри на Ерусалим, Авакум се засолни во Исмаилќанската земја, откаде што потоа повторно се врати и живееше како земјоделец. Еден ден им носеше ручек на работниците на нива, кога одеднаш му се јави ангел Господов и му рече: „Однеси го ручекот што го имаш во Вавилон кај Даниил во јамата лавовска.“ А Авакум му рече: „Господи, Вавилон не сум го видел и јамата не знам каде е “ (Даниил 14 - 33). Тогаш ангелот го зеде за косата и моментално го пренесе во Вавилон, на огромна далечина, кај лавовската јама во којашто беше фрлен Даниил од царот Кир, за казна дека не им се поклони на идолите. „Данииле, Данииле, прими го ручекот што ти го праќа Бог!“, возвикна Авакум. И Даниил прими и јадеше. Потоа ангелот Божји повторно го зеде Авакум и го пренесе во Јудеја, на неговата ...
сите 15 | | | веќе видена

Реванш натпреварот од 1/8 финалето од Купот против Шкупи, ќе се игра на стадионот во Ѓорче Петров. Поради немање услови на стадионот „Чаир“, македонскиот фудбалски шампион ќе гостува на теренот каде што беше одигран и првиот меч од оваа фаза. Првиот натпревар во кој Вардар беше домаќин заврши нерешено 1:1. Познат е и судијата кој што ќе ја дели правдата на неделниот натпревар кој што започнува во 13 часот. На „центарот“ ќе биде Александар Ставрев. Негови помошници ќе бидат Марјан Кировски и Дејан Костадинов.
сите 73 | | | веќе видена

Баер Леверкузен ја одбил понудата од 25 милиони евра која на нивна адреса ја испратил Челзи за ангажман на Лион Бејли. 20 годишното крило импресионира со своите настапи за германскиот состав што го привлече вниманието на неколку големи клубови, а англискиот шампион побрза во намерата за негов ангажман уште пред стартот на јануарскиот трансфер период. Сепак се чини дека Леверкузен не сака да се раздели со младиот талент, или барем не по таа цена.
сите 5 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Македонија за фудбалери до 16 години ремизираше (1-1) против домаќинот Кипар на вториот контролен натпревар за време на подготовките на островот на Средоземното море. Селекцијата на Марио Вујовиќ на вториот меч против Кипраните поведе со голот на Костески во 31. минута, но домашните израмнија за конечни 1-1 со голот на Кристодулу во првата минута од судиското продолжение во првото полувреме. Во првиот меѓусебен меч, Македонија победи со 4-3 благодарение на погодокот на членот на новосадска Војводина, Владан Новевски кој настапува и за репрезентацијата до 17 години која токму со еден негов гол во квалификациите се избори за елитни квалификации на УЕФА во Полска. Репрезентацијата до 15 години, пак, загуби и на вториот меч со Кипраните. По оние 0-1 од првиот дуел, сега нашата селекција загуби со 1-3.
сите 5 | | | веќе видена

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај изјави дека Европската унија во март следната годин,а по прославата на 10-годишнината од независноста, ќе укине визи за граѓаните на Косово. - Граѓаните на Косово ќе може да патуваат без визи надоцна до крајот на март идната година, а можеби и пред тој датум. Исто така, во тој месец и безбедносните сили на Косово ќе станат армија на Косово, изјави Харадинај. Тој најави дека на 18 декември во Брисел ќе се разговара и за тие прашања, објави РТК2. Тоа е првпат Харадинај да изнесе конкретен датум за решавање прашања како што се либерализација на визите и формирање армија на Косово. (МИА)
сите 28 | | | веќе видена

Седницата за буџетот за следната година и двете други собраниски седници што беа закажани за денеска, се одложени поради активности на дел од претставниците на Владата. Седницата на која на дневен ред беше Предлог буџетот за 2018-та година е презакажана за 22-ри декември. Наместо таа, на дневен ред е ставена 22-та седница, на која треба да биде именуван јавниот обвинител, како и реформските закони за правосудството. Владата на 7-ми ноември му предложи на Собранието за јавен обвинител на Република Македонија да биде именуван Љубомир Јовески, член на Советот на јавни обвинители.
сите 105 | | | веќе видена

Европската комисија смета дека Грција нема потреба од четврта програма за финансиска помош, изјави еврокомесарот за прашања за буџетот и човекови ресурси Гинтер Јотингер, објави весникот „Та неа“. Во случај Грција да има потреба од финансирање, земјата треба да обезбеди свеж капитал од пазарите. Тековната трета спасувачка програма за Грција е во износ од 86 милијарди евра и завршува следното лето. Наспроти регистрираниот мал економски раст, експертите сметаат дека Грција нема да има потреба од целиот износ од третата програма, посочи еврокомесарот Јотингер.
сите 3 | | | веќе видена

next