Радио Слободна Македонија

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и новоизбраниот претедател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковки денеска во Владата ќе ја имаат првата лидерска средба по која ќе бидат дефинирани следните чекори на опозициската партија. - По завршување на говорот на претседателот Иванов имав куртоазна средба со премиерот Зоран Заев на која побарав денеска да се видиме и веднаш добив позитивен одговор, така што договоривме во 16 часот да оствариме една кратка средба на која што ќе ги дефинираме идните насоки и правци на делување и на опозицијата и на власта, рече Мицковски. Посочи дека конструктивноста не смее да биде еднонасочна, туку двонасочна. - Очекувам голема конструктивност од страна на власта, бидејќи таа ја има целокупната одговорност. Тука, се разбира, е и опозицијата да ја додаде таа вредност, но ние треба заеднички да ги договориме кои би биле и само за интересите на граѓаните, изјави новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ. По средбата, потврди Мицковски, ќе биде отворена внатрепартиска дебата и дијалог во партиските ...
сите 256 | | | веќе видена

Свети Јован Крстител-главна селска црква во селото Древено(Пробиштип),изградена при крајот на 18 век, а иконите биле изработени во текот на 19тиот, од Дичо Зограф и анонимни автори.Не е познато кога и од кого е восветена. Градбата е трикорабна и има правоаголна основа. Од западната и јужната страна е доградена припрата, која е пониска од градбата на црквата и е покриена со ќерамиди. Главниот влез се наоѓа од западната страна, додека од јужната страна има страничен влез. Над главниот влез има плоча на којашто е испишано името на црквата. На јужниот ѕид, веднаш над припратата има четири прозорци. Ѕидана е од кршен камен и малтер со полутркалезни сводови. Целата градба е обоена во бела боја и е покриена со ќерамиди. На кровот на црквата, веднаш над влезната црква, е поставен крст. Камбанаријата е сместена зад црквата. Таа има квадратна основа и е изградена од камен. Во горниот дел е отворена од сите четири страни, каде што е сместено ѕвоното. Покриена е со лимен кров. Во дворот на црквата, непосредно од десната ...
сите 3 | | | веќе видена

Во среда свежо утро со утрински температури кои што ќе се движат во интервал од -3 до 4 степени во текот на денот ќе биде умерено облачно време со повремени сончеви периоди и топло со максимални температури од 6 до 14 степени. Во четврток и петок дестабилизација на времето, под влијание на циклонска цикрулација ќе биде умерено облачно и нестабилно време со врнежи од дожд и ветровито време. Минималните температури од 0 до 7 односно од -2 до 5 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат од 4 од 13 односно од 2 до 12 степени, со напомена дека во петок над 1500 метри врнежите ќе бидат од снег. Во сабота студено утро со утрински температури од -6 до 1 степен. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со појава на локална облачност и максимални температури од 0 до 10 степени.
сите 292 | | | веќе видена

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо втора година по ред е избран за најдобар спортист во Европа, во јубилејниот 60. избор на европските новинарски агенции. Во гласањето кое традиционално го организира полската агенција (ПАП), учествуваат 26 агенции од стариот континент. Роналдо во 2017 година освои дури пет трофеи со Реал. Во витрините на „Сантијаго Бернабеу“ пристигнаа пехарите од Примера дивисион, Суперкупот на Шпанија, Лигата на шампионите, Светско клупско првенство и Суперкупот на Европа. Кристијано освои вкупно 159 поени и зад него останаа светскиот првак во Формула 1, Луис Хамилтон (143) и швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер кој освои 124 поени, за титулите на Австралија Опен и Вимблдон. Во Топ 10 спортисти се и Рафаел Надал (113), Сара Сјестрем (75), Марсел Хиршер (68), Лаура Дахлмејер (51), Мо Фарах (51), Крис Фрум (50) и Катарина Стефаниди (41).
сите 66 | | | веќе видена

Во Новата Година да се напиеме од мудроста на оскаровската Мерил Стрип(68),која во шест реченици ја објасни смислата на животот. 1. Оној кој е задоволен со себе, не се споредува со другите. 2. Оној кој не се споредува со другите, не е завидлив. 3. Оној кој не е завидлив, не е огорчен. 4. Оној кој не е огорчен, е среќен. 5. Оној кој е среќен, може да усреќи некого. 6. Оние кои и себеси и другите ги прават среќни,ја откриле смислата на животот.
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативец, Езџан Алиоски, ја одигра можеби најдобрата полусезона во својата кариера, откако со своите блесоци на терен го водеше својот Лидс до голем број на победи во есенскиот дел од Чемпионшип. Одличните игри на македонското крило му донесоа неколку индивидуални признанија, а од вчера е и второто најдобро засилување на Лидс во оваа сезона. „Иако неговиот старт беше бавен, тој во клучните моменти го инспирираше Лидс да ја прекине црната серија во ноември и повторно да им се врати на победите. Тој се испостави како фантастично засилување за овој тим, а тоа го докажа со четирите гола во петте натпревари во ноември“, пишува британскиот медиум „ХИТЦ“. Во изборот од 12 фудбалери кои ова лето го засилија Лидс, пред нашиот репрезентативец застана само зад одличниот, Саму Саиц.
сите 13 | | | веќе видена

Агенцијата за млади и спорт донесе одлука да од идната календарска година ги помага клубовите во младинските категории на федерациите кои имаат пријавено систем на натпреварување. Агенцијата, средствата ќе ги распределува кон федерациите, кои потоа ќе ги проследат до клубовите кои ќе мораат наменски да ги користат за подобрување на условите за работа во младите категории. „Уште од моето доаѓање на позицијата директор ветивме силна поддршка на младинските категории како и афирмација на женскиот спорт. Креиравме мерки за таа цел, заедно со спортските федерации и идната година ќе им доделиме средства во висина од околу 25 милиони денари на 250 клубови. Листата на клубовите кои ќе добијат средства од Агенцијата за млади и спорт е објавена на нашата веб страница. Распределбата на средства се врши со потврда и одлука на матичната федерација за четирите првопласирани клубови во младинските лиги. Агенцијата ќе ја зголеми и практиката за контрола на клубовите, со оглед на тоа дека издвоените средства на клубовите се ...
сите 6 | | | веќе видена

Бизнисмен од Индија ја плати организацијата на венчавање на 251-на девојка од сиромашните средини.На Бадник.Масовната венчавка се случи во градот Сурату во државата Гуџарату во западниот дел од Индија.Беа венчани двојки од хиндуистичка, муслиманска и христијанска вероисповед. Бизнисменот, кој инаку се занимава со продажба на недвижнини,со години организира масовни венчавки за девојки кои, на пример, го изгубиле татко си и не можат да ја платат својата свадба. Од 2012 досега, вкупно 969 двојки стапиле во брак благодарение на овој добротвор.
сите 3 | | | веќе видена

Би-Би-Си ја прогласи Атина за еден од најгостопримливите градови во Европа. Причината е комбинацијата на топлата, сончева клима, како и кафулињата и ноќниот живот воопшто. - Атина е многу вревлив град. Кафулињата и баровите се полни со луѓе кои одлично се забавуваат. Кога се движите меѓу туристите низ Плака секогаш мислите дека сте на летен одмор, вели Кристи Маника, од блогот „Travel Passionate“, за британската телевизија. - Да се возите низ град во кој од секој агол се гледа Акрополот е волшебно искуство. Секој свиок потсетува на минатото на овој град, додава туристичкиот водич Мина Агнос. Извор:НоваМакедонија.мк
сите 2 | | | веќе видена

Кремљ соопшти денеска дека Русија е подготвена да ја изврши улогата на посредник меѓу Северна Кореја и САД во разговорите чија цел би била намалување на тензиите, доколку двете страни имаат желба Моска да ја преземе таа улога. - Подготвеноста на Русија да го трасира патот за деескалација е очевидна, изјави на прес-конференција портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера ги повика Вашингтон и Пјонгјанг да започнат преговори, нагласувајќи дека Русија е подготвена да посредува. Според тврдењата на јужнокорејските медиуми, Северна Кореја се подготвува за лансирање сателит во вселената, што според експертите има за цел натамошен развој на технологијата на балистички ракети, додека јужнокорејските власти во официјален документ прогнозираат дека Пјонгјанг следната година ќе побара преговори со САД за своето нуклеарно оружје. Советот за безбедност на ОН во петокот едногласно воведе нови санкции против Северна Кореја поради најновото тестирање на балистичка ракета, ...
сите 175 | | | веќе видена

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, денеска свечено им ги додели наградите на најдобиот пожарникар, полицаец и крводарител на територија на град Скопје за 2017 година. За најдобар пожарникар е прогласен Џеват Ибраими, командир на одделение во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, најдобар полициски службеник за 2017 година е Зоран Павловски, вработен во Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи – Скопје, а за најдобар крводарител е прогласен Зоран Стојменовски. - Хуманоста е општествена вредност. Таа е дел од нашите принципи. Таа е дел од нашата етика. Скопје е Град на солидарноста и како таков ги негува традициите на хуманост и солидарност спрема сите оние на кои им е потребна помош. За таа цел Град Скопје дополнително ги мотивира оние што најмногу придонеле за промоција на хуманоста со своите дела- истакна заменик-градоначалникот Енвер Малиќи. Тој, исто така, им честиташе на добитниците и ја изрази својата надеж дека овие награди освен за ...
сите 16 | | | веќе видена

Сексуалното насилство е едно од најсекојдневните форми на насилство во Македонија, но во исто време и едно од најмалку пријавуваните. Ова се наведува во „Студијата на опсег за различни форми на сексуално насилство во Република Македонија“, која беше презентирана од Националната мрежа против насилство, врз жени и семејно насилство. Елена Димушевска од Националната мрежа, рече дека студијата ја изработиле со цел да се добие генерална слика за тоа колку сексуалното насилство и сексуалното вознемирување се препознава во земјава, и да се направи преглед на законската регулатива, со цел да се има увид што е точно регулирано и на кој начин.
сите 13 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев вели дека се уште нема суштински разговори за прашањето за името, но оти има решителност за решевање на овој проблем за што, според него, одличен период е првото полугодие на следната година. При престојот во Прилеп, коментирајќи ја неодамнешната изјава на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев за прашањето за името, Заев рече дека вицепремиерот бил повикан од стопанските комори за економските прашања, потенцирајќи дека досега со Грција нема суштествени разговори. Верувам, додаде Заев, дека ќе се изнајде решение на сите нивоа, меѓу министрите за надворешни работи и меѓу нас, премиерите.
сите 20 | | | веќе видена

Законот за јазиците не преставува закана по македонскиот јазик. Тој преставува закана по унитарноста на државата“, предупреди денеска претседателот Иванов, во своето годишно обраќање во Собранието на Република Македонија. Во изминатиот период, рече Иванов, имал консултации со правни експерти, уставни судии, академици, универзитетски професори, лингвисти, овој предлог-закон, додаде тој, го крши најголемиот закон на државата, а тоа е Уставот на Република Македонија. Кога ќе се прекршат големите закони, не добивате ниту слобода, ниту анархија. Наместо тоа, добивате многу мали закони, за да го оправдаат кршењето на големите закони. „Мојата одлука за законот се заснова врз дадените писмени гаранции за заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и мултиетничноста на Република Македонија. Законот за употреба на јазиците мора исклучиво да биде во согласност со Уставот и усогласен со законите на Република Македонија“, подвлече претседателот Иванов. „Јас сум Претседател на сите ...
сите 98 | | | веќе видена

Заемно прифатливото решение за името мора да го почитува нашиот национален идентитет. Не може да се лицитира со идентитетот на граѓаните и уставното име на државата, порача претседателот Иванов, говорејќи за прашањето околу разликата со нашиот јужен сосед. Тој нагласи дека е неопходно стриктно придржување до рамката во која се водат разговорите – Повелбата на ОН, резолуциите на Советот за безбедност, Времената спогодба и пресудата од Меѓународниот суд на правдата. „Надминувањето на ова прашање суштински ќе влијае на стабилноста и просперитетот на целиот регион. Но, истовремено повикувам на претпазливост. Поради моето осумгодишно искуство, јас не сум ниту оптимист, ниту песимист, туку реалист со искуство. Реалноста е дека решението за прашањето на името стана заложник на бирократијата на НАТО и ЕУ. Затоа, решение за разликата околу името со Грција може да се бара само во рамките на Обединетите нации, каде сме рамноправни“, рече македонскиот претседател, додавајќи дека е потребно да инсистираме на почитување ...
сите 98 | | | веќе видена

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека формирањето на Специјалниот суд за наводни извршени злосторства од поранешни високи офицери на Ослободителната војска на Косово, претставува историска неправда кон Косово и ОВК. Тој нагласи дека не згрешил што пред една и пол година го прифатил формирањето на судот, бидејќи тоа било наложено од меѓународната заедница, во спротивно ќе биле преземени драстични мерки кон Косово. - Не постои суд кој може да ја повреди, ниту да ја навреди мојата борба за слобода и независност на земјата. Тоа беше меѓународна принуда и ветување од меѓународната заедница дека Косово побрзо ќе се движи кон формирање Војска на косово, кон визна либерализација, зачленување во УНЕСКО, Интерпол и поднесување барање за членство во Советот на Европа, додаде косовскиот претседател, потенцирајќи дека ветувањата не се исполнети.
сите 86 | | | веќе видена

Утре од 11:00 до 15:00 часот, без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од улиците „Мајаковски“ од бр. 63 до бр. 39, и ул. „Црвена вода“ од бр, 23 до бр.43 во општина Центар. Од 09:00 до 13:00 часот, корисниците од дел од ул. „Ловќенска“ во општина Карпош. Од 09:00 до 13:00 часоткорисниците од дел од село Батинци улиците со број: 1, 6, и 7 во општина Студеничани
сите 62 | | | веќе видена

Политичката одмазда стана одлика на владеењето на СДСМ. Се бркаат луѓе од работа само затоа што се политички неистомсленици. Новата управа на ЈП Водовод од работа избрка 26 вработени во оваа претпријатие. Причините кои се наведуваат во отказните решенија се банални изговори и се алиби за политичкиот реваншизам кој го спроведува оваа власт, истакна Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција. -СДСМ остави 26 фамилии без средства за основна егзистенција. 26 фамилии добија новогодишна честитка од СДСМ, на која пишува – ОТКАЗ. Ова ли е животот кој го ветуваше СДСМ? Ова ли е еднаквост за сите и непартизираното општество кое го ветуваа? Ова е класичен политички реваншизам. Според информациите објавени во медиумите власта брка од работа со цел празнење на работни позиции за членови од СДСМ. Ова не е живот, ова е беда за сите оние кои не се СДСМ, рече Данев и додаде: „СДСМ управува со јавните претпријатија, како да се нивен сопствен феудален посед. Власта си зема за право да одлучува кој и колку долго ...
сите 39 | | | веќе видена

Пригодната програма по повод новогодишните празници ќе се реализира утре среда (27 декември) со почеток во 13:30 часот на хемато-онколошкиот оддел на Детската Клиника во Скопје. Ќе се презентира театарската претстава „Дедо Мраз, снежната кралица и зајачињата” од страна на театарот „Арт Вени Види”, а во претставата играат: Елизабета Клинчаровска Младеонвска, Ѓорѓи Тодоровски, Симон Манасковски, Викторија Анѓушева, Душица Стојановска. Дедо Мараз на децата ќе им подели новогодишни подароци (навлаки за душеци и перници). Подароците ги обезбедија претставници од Здружението „Ан-блок“ со финансиска помош од страна на Град Скопје. Здружението на граѓани за култура и уметност „Ан-блок“ – Скопје традиционално од 1998 година го реализира проектот „Заедно со вас да ги направиме децата среќни” во Клиниката за детски болести во Скопје.
сите 123 | | | веќе видена

Ливерпул ги почнува активностите за зимскиот преоден рок.Решавањето на проблемите во одбраната се приоритет за менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп во јануарскиот преоден рок. Една од првите задачи во зимскиот трансфер период е ангажирање на голман, а прв на листата на потенцијални засилувања е чуварот на мрежата на Пари Сен Жермен, Кевин Трап. Германскиот голман во моментов е во втор план кај тренерот Унаи Емери и се очекува тој да ја напушти екипата, а покрај Ливерпул за Трап е заинтересиран и минхенски Баерн.
сите 8 | | | веќе видена

next