Радио Слободна Македонија

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и новоизбраниот претедател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковки денеска во Владата ќе ја имаат првата лидерска средба по која ...
сите 256 | | | веќе видена

Агенцијата за млади и спорт донесе одлука да од идната календарска година ги помага клубовите во младинските категории на федерациите кои имаат пријавено ...
сите 6 | | | веќе видена

Бизнисмен од Индија ја плати организацијата на венчавање на 251-на девојка од сиромашните средини.На Бадник.Масовната венчавка се случи во градот Сурату во ...
сите 3 | | | веќе видена

Би-Би-Си ја прогласи Атина за еден од најгостопримливите градови во Европа. Причината е комбинацијата на топлата, сончева клима, како и кафулињата и ноќниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Кремљ соопшти денеска дека Русија е подготвена да ја изврши улогата на посредник меѓу Северна Кореја и САД во разговорите чија цел би била намалување на ...
сите 175 | | | веќе видена

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, денеска свечено им ги додели наградите на најдобиот пожарникар, полицаец и крводарител на територија на ...
сите 16 | | | веќе видена

Сексуалното насилство е едно од најсекојдневните форми на насилство во Македонија, но во исто време и едно од најмалку пријавуваните. Ова се наведува во ...
сите 13 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев вели дека се уште нема суштински разговори за прашањето за името, но оти има решителност за решевање на овој проблем за што, според него, ...
сите 20 | | | веќе видена

Законот за јазиците не преставува закана по македонскиот јазик. Тој преставува закана по унитарноста на државата“, предупреди денеска претседателот Иванов, во ...
сите 98 | | | веќе видена

Заемно прифатливото решение за името мора да го почитува нашиот национален идентитет. Не може да се лицитира со идентитетот на граѓаните и уставното име на ...
сите 98 | | | веќе видена

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека формирањето на Специјалниот суд за наводни извршени злосторства од поранешни високи офицери на Ослободителната ...
сите 86 | | | веќе видена

Политичката одмазда стана одлика на владеењето на СДСМ. Се бркаат луѓе од работа само затоа што се политички неистомсленици. Новата управа на ЈП Водовод од ...
сите 39 | | | веќе видена

Пригодната програма по повод новогодишните празници ќе се реализира утре среда (27 декември) со почеток во 13:30 часот на хемато-онколошкиот оддел на Детската ...
сите 123 | | | веќе видена

next