Радио Слободна Македонија

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на координација одлучи во наредниов период да ги дефинира чекорите за натамошно делување, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја повтори поддршката за неправедно притворените колеги и останатите граѓани во врска со настаните од 27-ми април, реафирмирајќи ги позициите дека правото не смее да биде погазено од мотивите за политички прогон. -Одговорност на власта, односно мнозинството на СДСМ е да обезбеди нормално функционирање на Собранието. ВМРО-ДПМНЕ смета дека Република Македонија може да напредува само доколку законодавниот дом функционира во демократска атмосфера каде што ќе бидат создадени услови за учество на опозицијата и нејзино партиципирање во носењето на законите, стои во соопштението. Координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во текот на денешниот ден ќе одржат средба на која што ќе се разговара околу идното функционирање на Собранието.
сите 146 | | | веќе видена

Претставата “Жената што го пукнала ѓаволот”,ќе се одигра денеска во градскиот театар на Крушево (горното училиште), со почеток од 17:00 (премиера) и 19:00 (реприза). Еден од најубавите цитати на жената која зрачела со љубов и хуманост - Мајка Тереза гласи: “Секој од нас чувствува дека она што го прави е само една капка во океанот. Но ако не правиме ништо, океанот ќе биде посиромашен за таа една капка”. Токму затоа, аматерската театарска група, заедно со членови на Локалниот Младински Совет на Општина Крушево, одлучија да не го остават океанот со една капка помалку, и подготвија убава театарска претстава од хуманитарен карактер.
сите 3 | | | веќе видена

Во организација на Асоцијација на архитекти на Македонија, во Музеј на град Скопје вечерва со почеток во 19часот , ќе се додели големата годишна награда за реализирано дело од областа на архитектурата.Настанот традиционално се организира под покровителство на Претседателот на Република Македонија,спонзорирана од Македонска авторска агенција и п​оддржана од Министерство за Култура.
сите 33 | | | веќе видена

Вечерва во Кинотека на Македонија со почеток во 19 часот,предновогодишна хуманитарна изложба на дела насликани од корисниците на „Порака“-Републички Центар за поддршка на лица со интелектуална попреченост. Изложбата е од продажен карактер, а сите средства ќе бидат донирани за “Порака“. Делата беа насликани на работилници под водство на Еда Авмедовска и Ева Лазаревска. Целта на изложбата е да се изнесе пред јавноста креативноста на лицата со ителектуална попреченост.
сите 18 | | | веќе видена

Европската фудбалска унија можеби директно ќе влијае врз шампионските амбиции на Интер со својата последна одлука. УЕФА му забрани на миланскиот клуб да ангажира фудбалери во јануарскиот преоден рок и тоа поради финансискиот фер-плеј. Според правилата, платите на фудбалерите можат да бидат до 60% од годишните приходи, а кој и да дојде на Џузепе Меаца оваа зима ќе го надмине овој лимит. Хавиер Пасторе и Хенрик Микитаријан, кои се поврзуваат со Интер, имаат преголеми примања за овие услови. Единствената опција е да се продадат дел од сегашните играчи, а прв на листата е Марцело Брозовиќ.
сите 4 | | | веќе видена

Српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ синоќа изјави дека во Македонија владее мислење дека Србија работи против таа држава без разлика што тоа е негирано повеќепати. – Не предупредуваат од ЕУ бидејќи го користиме терминот Република Македонија. Имаме проблеми во преговорите со ЕУ...Велат – мора ПЈРМ. Не удираат по глава што ја признавме Македонија под нејзиното уставно име. Грците се лутат, ЕУ се лути, а Македонија гласа за Косово во Унеско. Сакате да бидеме пријатели? Ќе бидеме, но тоа мора да биде обострано, наведе Дачиќ во интервју за телевизијата Хепи. Во интервјуто, чии делови пренесе Танјуг, тој вели дека „само слеп човек може да верува“ дека е ставена точка на проблемите на Балканот. - Регионалните конфликти ќе траат се додека траат и причините за тие проблеми – ако сите проблеми ги ставате под тепих ќе се сопнете од нив, изјави Дачиќ. – Дали се оддалечени проблемите поради кои почнаа војни на Балканот – не се. Ова е само интермецо меѓу некои нови судири, не поради Србите, туку поради нерешените ...
сите 18 | | | веќе видена

Имаме добра основа да се надеваме дека во наредната година ќе го затвориме прашањето за евроинтеграциите, што значи да ги отвориме преговорите за членство во Европската Унија, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој учествуваше на Едукативно-дебатната сесија, каде што пред претставници на граѓанското општество ги образложи состојбите со европските интеграции, досега постигнатите резултати, како и предизвиците кои ја очекуваат земјава. Османи додаде дека Секретаријатот како институција која е најодговорна да го води процесот на преговори, има обврска да го дочека евентуалниот старт на преговорите со подготвен тим, структура и администрација, која ќе може да се носи со предизвикот на преговорите.
сите 17 | | | веќе видена

Изминатиов период екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ од секторот „Вонградско зеленило“ извршија поставување на нови парковски елементи изработени од дрво на повеќе локации во парк – шумата Водно. Два големи детски реквизити се поставени кај хотел „Водно“ и кај Марково Крувче, а еден помал детски реквизит е поставен на патот за Сончев Град. За поидеална рекреација на граѓаните се поставени и нови видоковци на локациите кај Панорама, на патот за Сончев Град, кај Детското одмаралиште, на патот за Нерези, под средно Водно и кај Долги рид. Освен поставувањето на новите реквизити и видиковци, исто така е извршена реконструкција на постоечките клупи и маси на средно Водно, како и на другите парковски елементи кои беа оштетени и стари. Сите граѓани се добредојдени да се релаксираат и уживаат во природата на Водно користејќи ги овие елементи, но и да ги чуваат и совесно да се однесуваат кон истите.
сите 29 | | | веќе видена

Јаник Караско е незадоволен со статусот во Атлетико Мадрид и најверојатно ќе си замине од таборот на мадридскио тим. Белгиецот во оваа сезона не игра многу, па сака да си замине од Мадрид.Според најваите на медиумите во Шпанија можеби ќе остане во главниот град на оваа држава, но не во Атлетико, туку во Леганес. Клубот од предградието на Мадрид е заинтересиран за Караско и тој би бил вистинско засилување за Леганес.
сите 46 | | | веќе видена

Новогодишниот базар, кој e во организација на Град Скопје и Конгресен центар Александар Македонски, поставен на Плоштад Македонија, со својата понуда им помога на многу наши сограѓани да одберат уникатен подарок за своите блиски. „Улицата на радоста” на само неколку денови пред најлудата ноќ од утре ја збогатуваме со нови интересни содржини. Од четврток, на Плоштад Македонија, па се до 30 декември, во два термина дневно (13 и 18 часот) најмладите ќе може да се забавуваат со Дедо Мраз и неговата дружина составена од Белата и Темната Кралица, Ангелите и Џуџињата. Претставата „Дедо Мраз во пензија” е збогатена со раскошни костими, убава музика и одлична актерска игра. Главните улоги ги играат Војо Цветановски, Тамара Ристоска и Маријана Станојковска. Претставата ветува одлична забава за најмладите. Дополнително, ликовите од претставата задно со 12 извонредни музичари ќе направат една голема новогодишна парада и заедно со дечињата ќе прошетаат по улица Македонија и навистина ќе ја претворат во Улица на радоста. ...
сите 84 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради дотур на градежни материјали за објект во изградба на улица Новопроектирана бр.5, населба Аеродром, од денеска 27.12.2017 година (среда), па се до 28.12.2017 (четврток) во временски период од 7:30 часот наутро до 19:30 часот навечер, на овој потег ќе биде воведен времен сообраќаен режим, а ЦУКС апелира до сите учесници во сообраќајот да бидат винаметелни, да ја прилагодат својата брзина на движење според условите на патот.
сите 5 | | | веќе видена

Хрватските медиуми утрово на големо пишуваат за сензационалниот трансфер во најава на поранешниот репрезентативет на „коцкестите“ Едуардо Да Силва. Бразилецот со хрватски пасош кој долги години го носеше дресот на Хрватска е пред враќање во својата втора татковина. Но овојпат тоа нема да биде тимот на Динамо Загреб, туку актуелниот шампион Ријека. Договорот на 34-годишниот фудбалер со Атлетико Параненсе истече, а Едуардо веќе е во Хрватска каде што традиционални ги минува божиќните и новогодишните празници.
сите 3 | | | веќе видена

Шпанскиот фудбалски шампион Реал Мадрид сезонава има сериозни проблеми со резултатите и тоа најмногу поради лошиот трансфер-период изминатото лето, кога се одлучи да купува млади фудбалери наместо проверени ѕвезди. „Диарио АС“ пишува дека европскиот шампион сезонава испратил скаути да го следат 17-годишниот Рајан Сесењон од екипата на Фулам. Реал Мадрид го следел на неколку натпревари и скаутите биле импресионирани од квалитетите на дефанзивецот. Тој игра на позицијата лев бек и веќе има одиграно 56 натпревари за тимот што се натпреварува во Чемпионшип дивизијата или втората по ранг фудбалска лига во Англија. Од Фулам велат дека се расположени за продажба, ако дојде понуда од 30 милиони евра. Играта на овој млад англиски репрезентативец ја следат и премиерлигашите како Тотнем и Манчестер јунајтед.
сите 91 | | | веќе видена

Писателот Коста Петров е прогласен за најчитан македонски автор за 2017 година.Манифестацијата „Најчитан македонски автор за 2017 година“ ќе се одржи утре во Градската библиотека „Брака Миладиновци“. Комисијата за прогласување на најчитан македонски автор во мрежата на ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје својата одлука ја донесе врз база на резултатите добиени од системот COBISS, за најпозајмуван автор во сите централни библиотеки и подрачни единици на библиотеката. Во рамките на манифестацијата ќе бидат доделени и благодарници на институции и поединци за успешна соработка во 2017 година. Коста Петров е еден од најпродаваните македонски автори. Неговите три книги:„Се гледаме на врвот“, „Стравот“ и „Нашето последно кафе“ се продадени во над 20.000 примероци за помалку од три години.
сите 14 | | | веќе видена

1988, родена е вокалистката,композиторка и клавијатуристка на Paramore- Hayley Williams. Групата која постои од 2004-та , досега реализирала 5 студиски албуми , од кои најуспешен е ‘Brand New Eyes’ од 2009-тата.
| | веќе видена

Собранието на Република Македонија ги одложи за денеска закажаните продолженија на пет седници единаесетата, дванаесетата, тринаесеттата, петнаесеттата и дваесет и втората седница. Единствено засега за утре е префрлена дваесет и втората седница, на која на дневен ред се реформските закони од правосудството. Информација за тоа зошто се одложени седниците засега нема. Голем дел од заостанатите точки на четирите седници се или предлози на опозицијата или се очекува и нејзин предлог, како што е онаа за потпретседатели на Собранието. За утре во Собранието се закажани седница за пратенички прашања, продолжение на 22. седница, како и седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците.
сите 132 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ денес соопштуваат дека изминуваат веќе 30 дена од неправедното притворање на невини луѓе, само заради политичка одмазда. Во соопштението од партијата се наведува дека денес правосудните органи имаат можност да ја исправат неправдата и да ги прекинат неаргументираните притвори за фабрикуваното обвинение за тероризам. -Денес судот има можност да покаже дека не е само слеп извршител на нечии нарачки и дека одлуките ќе се носат единствено врз база на правни аргументи. Фактите велат дека без никаков доказ, без ниту едно сторено дело претходно, уметници, оперски пејачи, архитекти, режисери, глумци, доктори, пратеници, полициски службеници, мајки на малолетни дечиња беа прогласени за терористи. Срамот да биде поголем судот им определи притвор ценејќи дека тие може да го повторат делото, да избегаат или да влијаат на истрагата, а сите немаа сторено ниту некаков прекршок во изминатите пест месеци, исто како што немаа сторено ништо и пред 27-ми април, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека ...
сите 158 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. На повисоките и осојничави места се бележат влажни коловози.Намалена видливост поради појава на магла има на патниот правец Тетово - с.Шипковица од 30 до 40 метри и на патниот правец Струмица - г.п Ново Село од 70 до 80 метри. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.
сите 207 | | | веќе видена

Ослободување од работни обврски на бремените жени, лицата постари од 60 години, како и лицата со хронична астма, прележан миокарден инфаркт или мозочен удар, без разлика на возраста, со препорака на матичен лекар, е една од мерките која од утрово стапи во сила по добиените информации од УХМР за квалитетот на воздухот кој последователно повеќе од два дена е надминат над дозволеното, односно над 200mg/m посебно на мерните станици во Лисиче, Ректорат и Тетово каде достигна и до 600mg/m. МЖСПП овие мерки ги предлага согласно заклучокот на Владата на РМ на 40. седница во кои се предлага реорганизација на работното време и лицата кои работат на отворено да работат од 11 до 17 часот. Во мерките се препорачува Министерството за здравство да ја задолжи Службата за итна медицинска помош да доставува Информација до ИЈЗ за број на повици според дијагноза на МКБ10, пол, возраст, место на живеење-општина, за времетраењето на епизодата на алармантно загадување на воздухот на дневна основа се до завршување на епизодата и ...
сите 140 | | | веќе видена

Екипата од втората по квалитет англиска фудбалска лига, Мидлзборо, официјално го назначи Тони Пулис за нов менаџер на тимот. 59-годишниот стратег доаѓа на местото на отпуштениот пред два дена Гери Монк, кој беше разрешен поради лошите резултати на тимот. Монк го презеде составот на Миделзборо во јуни по испаѓањето од Премиер лигата, но под негово раководство, екипата постигна само 10 победи во 23 натпревари во Чемпионшип дивизијата и се наоѓа на 9.место.
сите 12 | | | веќе видена

next