Радио Слободна Македонија

Заменик-премиерот Виталиј Мутко нема да биде претседател на Фудбалскиот сојуз на Русија, објави ТАСС. Првиот човек на рускиот фудбал одлучи да се повлече од федерацијата, но останува шеф на организацискиот комитет на Светското првенство 2018. Местото на Мутко ќе го заземе Александар Алаев. Виталиј Мутко го водеше фудбалот во Русија во периодот 2005-2009 година. Во 2015 година повторно дојде на истата функцијата по повлекувањето на Николај Толстој.
сите 16 | | | веќе видена

Воздухот во последното деноноќие во Скопје најзагаден бил во Лисиче и кај Ректоратот. Мерните станици регистрирале највисоки концентрации во Лисиче во 21 часот од 577 микрограми на метар кубен, а кај Ректорат се регистрирани 532 микрограми во 22 часот. Според мерењата на станиците на Министерството за животна средина и просторно планирање највисоките концентрации во Лисиче се регистрирани во текот на ноќта кога се движат над 500 последнователно три часа, по што паѓаат под 500 во наредните четири часа, но остануваат на високо ниво над 400. Утрово нивото на ПМ10 честичките се на 178 микрограми на метар кубен. На мерната станица кај Ректорат се измерени највисоките концентрации во 22 часот, по што се намалуваат и достигнуваат до 130 утрово, но на последното мерење се повторно зголемени и изнесуваат 309 микрограми. Во Карпош најзагадено било во 22 часот со измерени 313 микрограми, а утрово е 142 микрограми, во Гази Баба се движеле од 149 до 358, а утрово во 9 часот се 112 микрограми на метар кубен.
сите 290 | | | веќе видена

Украина и Турција нема да станат членки на Европската унија во блиска иднина, најави германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел во интервју за медиумската група „Функе“. Според него, треба да се бараат алтернативни форми за поблиска соработка со тие држави. - Ако успееме да постигнеме разумен договор, што ќе ги регулира односите на Велика Британија со Европа по Брегзит, тоа може да биде примерот по кој можат да се уредат односите со членки кои не се во ЕУ, како на пример со Украина или за Турција, изјави министерот. Во однос на Турција тој не исклучи можност да се стигне до поблиска форма на царинска унија, но нагласи дека тоа не може да се случи додека во Турција не се промени состојбата. Според германскот МНР, во затвори во Турција се повеќе од 50 германски државјани. (МИА)
сите 12 | | | веќе видена

Синодот на Македонската православна црква - Охридска архипиекопија денеска ќе одржи седница, на која, според портпаролот на Синодот, господин Тимотеј, ќе стане збор за повеќе теми меѓу кои за просветните институции и за финансиските средства. Во врска со тоа дали на денешната седница на Синодот ќе стане збор за барањето до Бугарската православна црква да биде мајка - црква на Македонската православна црква, Тимотеј за МИА вели дека тоа е решено и оти разговорите се почнати. Седницата на Синодот следува по првата средба, што во Софија пред неколку дена ја имаа претставници на комисиите на двете цркви.
сите 31 | | | веќе видена

Во рамки на проект „Креирање на можности за нови вработувања на жената“ денеска ќе бидат доделени сертификати за негувателки за стари и немоќни лица. Целта на проектот е да се зголеми интеграцијата на долгорочно невработените жени над 40 годишна возраст на пазарот на трудот. исто така, треба да придонесе да се развие и верификува програма за обука за негуватели за стари и немоќни лица, и да се развијат знаења и вештини на долгорочно невработени жени за обезбедување на мобилни социјални услуги за стари лица. Овој проект е имплементиран од страна на Црвениот крст на Република Македонија, Црвен крст на град Скопје во партнерство со здружението хуманост и Австрискиот Црвен крст. Финансиран од ЕУ, во рамки на Оперативната програма за развој на човечките ресурси 2007-2013 (ИПА компонента 4). Во негови рамки беше реализирана обука за негователки стари и немоќни лица, во траење од четири месеци. По завршување на обуката, 38 учеснички се стекнаа со верификуван сертификат за негувателки за стари и немоќни лица кој ќе ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Собранието вчера беа излагасани две функции на кои се чекаше подолг период - Љубомир Јовески беше избран за државен јавен обвинител, а д-р Венко Филипче - за нов министер за здравство. Гласањето се одржа без присуство на пратениците од опозицијата. Постапката за избор на нов јавен обвинител на РМ почна летото кога во Парламентот на 17 август беше разрешен Марко Зврлевски. Процесот беше стопиран поради кампањата и Локалните избори, а во меѓувреме таа функција ја извршуваше Лилјана Спасевска. Јавниот обвинител има мандат од шест години со право на повторно именување. Шеесет и тригодишниот Јовески во своето досегашно работење постапувал во кривичната област. Повеќе од 15 години работел како судија по кривични предмети, а во еден мандат раководел со Основниот суд Скопје 2. Има и работно искуство од над 12 години како јавен обвинител и седум години во областа на извршување на кривичните санкции. Од 2015 година е член на Советот на јавните обвинители на РМ. Во свечената изјава Јовески се обврза дека ќе го ...
сите 15 | | | веќе видена

Алијансата за Албанците ќе остане конструктивна, и по излегувањето од Владата ќе гласа за сите закони кои се важни за интеграциите на државата во Европската унија и НАТО, за општеството и за граѓаните, рече генералниот секретар на партијата и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари, во синоќешниот настап на ТВ Телма. По најавата на лидерот на неговата партија Зијадин Села дека остануваат во владината коалиција до донесување на законот за употреба на јазиците, Таравари рече дека во Владата влегле со кренати глави и оти сакаат да излезат повторно горди. - Одиме во опозиција и со најголема гордост ќе продолжиме да бидеме позитивни опозиционери за општеството, наведе Таравари.
сите 163 | | | веќе видена

Најдобриот македонски кошаркар за 2017 година, Перо Антиќ, синоќа на мечот од 13.коло во АБА лигата уште еднаш го искористи својот познат потег да го „излета“ противничкиот играч и во продолжение акцијата ја заврши со атрактивно забивање. АБА лигата го прогласи потегот на играчот на Црвена ѕвезда за најубав во колото. „Црвено-белите“ по 13 рунди се лидери во регионалното натпреварување. https://www.youtube.com/watch?v=dMuW1Vt2t5M
сите 74 | | | веќе видена

При експлозија на огномет за време на популарниот кубански карневал Парандас повредени се 39 лица, меѓу кои има шест деца на возраст од 11 до 15 години. - Несреќниот случај со огнометот се случи синоќа во градот Ремедиос, соопштија локалните власти. Меѓу повредените има и лица кои се наоѓаат во критична состојба. Истрагата е во тек со цел да се открие причината за инцидентот.
сите 19 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне ќе го одржи традиционалното годишно обраќање во Собранието. Редовното годишно обраќање на Претседателот пред законодавниот дом е предвидено со Уставот на државата. Во Собранието за денеска се најавени и продолженија на пет седници. Пратениците меѓу другото ќе расправаат за предлог законите за изменување и дополнување на законите за културата, за регистрирање готовински плаќања, за заштита од пушењето, за безбедност на сообраќајот на патиштата, сите по скратена постапка. На дневен ред на една од денешните седници ќе се најдат и интерпелациите за работата на министерите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, и за труд и социјална политика, Мила Царовска, поднесени од пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.
сите 165 | | | веќе видена

-Десетици учесници во настаните од 27-ми април, уметници и пратеници неосновано се ставени во притвор. Додека премиерот е целосно недопирлив за правосудните органи. Притисокот не запира кај органите за прогон и пресудување, туку продолжува и во установите за притвор. Притворените се изложени на нехуман однос, престојуваат во ќелии со температури под нулата, полни со мувла и со неисправни прозорци во сред декември. Презумпцијата на невиност овде е непознат поим. Правата на луѓето во истрага неоткриена категорија, велат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека прогонот кој се врши е невиден за демократска Европа. Човековите права гаранитрани со Европската конвенција за човековите права се кршат на секој чекор. СДСМ ги зароби институциите. На удар е секој еден граѓанин. -Овој прогон мора да запре. Македонија мора да стане демократска држава, со цврсто загарантиран принцип на владеење на правото, потенцираат од партијата.
сите 99 | | | веќе видена

Нова Година - 1 јануари 2018 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството на граѓаните на Република Македонија им ја честитаат Новата Година
сите 102 | | | веќе видена

Напаѓачот на турскиот фудбалски тим Бешикташ, Ченк Тосун ги договорил условите за трансфер во Евертон, известуваат медиумите во оваа земја. Наводно, турскиот голгетер ќе се пресели на „Гудисон парк“ за сума од 14 милиони фунти. Репрезентативецот на Турција сезонава импресионира со своите голгетерски способности откако постигна 13 погодоци во сите натпреварувања и е еден од најзаслужните за успехот на Бешикташ да се пласира во нокаут фазата во Лигата на шампиони.
сите 5 | | | веќе видена

Друштвото на ликовни уметници на Македонија во вторник, 26 декември, ќе ја одржи својата традиционална Годишна изложба, која годинава е од отворен и ревијален карактер… Отворањето на „Годишната изложба“ на ДЛУМ ќе се одржи на 26.12.2017 година (вторник) во Национална галерија на Македонија, објект Мала станица, со почеток во 19:30 часот.
сите 29 | | | веќе видена

Живко Мукаетов, првиот човек на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), на стартот на подготовките за Европското првенство (ЕП) кое се игра во Хрватска изјави дека комплетно стои зад ракометарите и овој ростер и потенцира дека верува во квалитетите на тимот составен од младост и искуство. „Убеден сум дека секој што е во репрезентацијата ќе го даде максимумот. Мислам дека имаме одличен спој на младост и искуство и на стручен штаб. Оптимист сум, се надевам дека на ЕП ќе направиме резултат кој сите ќе нѐ направи горди. Нема потреба од притисок, одиме да играме со секого. На ЕП сигурно ќе дојдат и ќе нѐ поддржат и голем број на навивачи, што ќе биде мотив плус за резултати“, изјави Мукаетов.
сите 80 | | | веќе видена

Македонија е во исчекување на уште едно Европско првенство (ЕП) и нов настан во голем континуитет. Ракометарите ги чека предизвик на Европското првенство во Хрватска, а капитенот Кире Лазаров е подготвен за нов старт и нови успеси во националниот дрес. „Бележиме еден нов старт, за едно ново големо натпреварување. Добро е што истото е одржува во Хрватска, близу до Македонија. Се надевам дека ќе дојдат голем број навивачи да нè бодрат, исто така како што доаѓале да нè бодрат кога сме играле подалеку. Мора да бидеме доста внимателни, да играме паметно и да посакаме мирно Европско првенство. Што се однесува до првенството и нашата репрезентација, се работи за спој на младост и искуство. Во овој период тоа е добро за нас. Ние поискусните ќе им помогнеме на помладите, тие ќе ни помогнат исто така нам. Европското првенство е поквалитетно од Светското, системот на натпреварување се игра на секои два дена и мора да се биде многу добро подготвен, како физички, така психолошки и тактички. Имаме играчи во добра форма ...
сите 81 | | | веќе видена

Вчерашното собрание на МКФ помина со многу турбиленции во напната атмосфера, а заврши со предвремено заминување на претседателот Петар Наумовски. Претставниците на Куманово и Работнички повикувајќи се на член 44 од деловникот за работа на Собранието, побараа да се вметне точка за гласање на доверба на претседателот. Иако во точката 44 јасно стои дека предложениот дневен ред може да се менува на предлог на претставниците на Собранието, Пеце Наумовски не сакаше да слушне за вметнување на таа точка знаејќи дека го нема мнозинството гласови на негова страна. Тензичното собрание беше прекинато за да се доделат признанијата за најдобрите во македонската кошарка. Откако заврши паузата, сите очекуваат дека расправата ќе продолжи, но наместо тоа Наумовски и ченовите на претседателството си заминаа велејќи дека не сакаат да бидат дел од едно црно сценарио за македонската кошарка. Пеце Наумовски ја загуби довербата на клубовите, кои во наредниот период се очекува да ги соберат потребните потписи и да ги достават во ...
сите 19 | | | веќе видена

Според народното верување од овој ден започнува да расте денот. Во народот постои верување дека она што ќе правите и ви се случува денеска, ќе го правите и ќе ви се случува цела година. Значи каков ви е денот на 2 јануари таква ќе ви биде и годината. Вистинските бадникови и божиќни обичаи почнуваат на овој ден и затоа во некои делови на Македонија се месат коледарски колачиња, а некаде се изведува и обичајот полазеник. За полазеник го сметале првиот гостин што доаѓал и го пречекорувал прагот на куќата. Каков ќе биде полазеникот, таква ќе биде и годината за семејството. Во минатото постарите ги заклучувале вратите од своите домови за да не им влезат лоши луѓе и лошо да им тргне. Се верува дека на овој ден не е добро ниту да позајмувате некому пари, за да не ви одат парите од куќата.
сите 14 | | | веќе видена

Први јануари се ближи. Кој не би сакал „да се бања во пари“ и тоа што побрзо. За среќа новогодишната ноќ е блиску, а токму таа има неверојатна моќ и силна енергија која може радикално да ви го промени животот. Дали би сакале Новата година да биде продуктивна за вас, а посебно на финансиско поле? Овие ритуали ќе ви помогнат да привлечете пари во претстојната година Ташничка за собирање пари Подгответе жолта, црвена или златна ташна. Ставете внатре 12 жолти парички и закачете ја на елката. Таков едноставен ритуал ќе ви помогне да останете финансиски успешни во текот на претстојните 12 месеци. Две комбинации за облекување Ако имате можност, погрижете се во новогодишната ноќ да имате две комбинации за облекување. Во едната треба да ја поминете минатата година, периодот до полноќ, а во другата ќе ја запознаете Новата година. Овој ритуал ќе придонесе за успех на сите полиња. Пари Овој духовит ритуал многу брзо може да ја привлече потребната количина на пари во вашиот дом. Во очи Нова година, нацртајте со маркер на ...
сите 17 | | | веќе видена

„Полноќни огномети“ е насловот на новогодишниот гала-концерт на Македонската филхармонија кој ќе се одржи на 28 декември (четврток) во голамата сала на Македонската филхармонија во 20 часот. По неколку години пауза, Македонската филхармонија конечно го враќа овој музички настан кој прерасна во традиционален и кој е привлечен и за пошироката пубика, за музичките сладокусци, но и за оние што професионално се занимаваат со оваа уметност.
сите 21 | | | веќе видена

next