Радио Слободна Македонија

Италијанската фудбалска федерација ги објави термините за четвртфиналните натпревари од ТИМ Купот. Два дуели ќе се играат во старата, а два во новата година. Миланското дерби ќе се игра следната среда на 27 декември со почеток во 20. 45 часот, а на хартија домаќин ќе биде Милан. Претходно првиот четвртфинален натпревар меѓу Лацио и Фиорентина ќе се игра во вторник на 26 декември, а победниците од овие дуели ќе се соочат во полуфиналето. Натпреварите Наполи – Аталанта и Јувентус – Торино ќе се одиграат на стартот на 2 и 3 јануари следната година.
сите 49 | | | веќе видена

Објавена е листата на кандидати за влез во НБА „Куќата на славните“, а меѓу потенцијалните кандидати се наоѓаат и имињата на Стив Неш и Џејсон Кид. Баш Кид се наоѓа на второто место на вечната листа според борјот на асистенции (12.091), додека Канаѓанецот е веднаш зад него со 10.335 асистенции и се најзвучните имиња меѓу 179 кандидати. На листата се наоѓаат и Крис Вебер, Бен Валас и Тим Хардавеј, а од балканските простори нов обид за влез во „Куќата на славните“ ќе направат Владе Дивац, Ранко Жеравица, Дино Раџа и Тони Кукоч. Финалистите, кои ќе влезат во завршниот круг, ќе бидат објавени во средината на февруари, додека конечниот избор на имиња кои ќе влезат во „Куќата на славните“ ќе биде соопштен по НЦАА Ф4 финалето во Сан Антонио.
сите 10 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поголем број возила во овој период од денот има, долж улицата Свети Кирил и Методиј кон булевар Мајка Тереза, долж булеварот Александар Македонски во насока на движење од Хотел Континентал кон излез Скопје, долж булеварот Кузман Јосифовски Питу во двете насоки на движење по целата должина, долж булеварот Македонија кон крстосницата со улица 11 октомври, долж булеварот Кочо Рацин во двете насоки на движење, долж булеварот Борис Трајковски во насока на движење од Кисела Вода кон населба Драчево, долж булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов во двете насоки на движење, долж улицата Димитрије Чуповски и долж улицата 11 октомври во двете насоки на движење по целата должина, а прилив кон крстосницата на улица Пролет и улица 11 октомври кај Стара рампа има и од булевар 3-та македонска бригада, но и долж булеварот Киро Глигоров во двете насоки на движење и кон населба Автокоманда, со тоа што приливот доаѓа ...
сите 7 | | | веќе видена

В недела од 9 часот без вода за пиење ќе останат корисниците од булеварот Св. Климент Охридски, на потегот од крстосницата со булеварот Партизански одреди до крстосницата со булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов во општина Центар. Според Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот е санирање на дефект на шибер со пречник од 150 милиметри на крстосницата меѓу булеварите Митрополит Теодосиј Гологанов и Св. Климент Охридски. Корисниците ќе бидат без вода се до санирањето на дефектот.
сите 91 | | | веќе видена

Утре во Македонија ќе има зголемување на облачноста , а во северните делови и на планините ќе провејува снег . Ќе дува засилен северен ветер , кој на моменти ќе достигне брзина и над 60 километри на час .Минималните утрински температури ќе се движат од -9 до -1 , а максимланите дневни од -5 до 7 степени. Утре во Скопје облачно време со повремени сончеви периоди.Ќе дува засилен северен ветер.Минималната утринска температура ќе се спушти до -4 ,а максималната дневна ќе се искачи до 3 степени.
сите 307 | | | веќе видена

Иако е противзаконски, Државната изборна комисија на својата интернет-страница се уште го има на увид Избирачкиот список од кој без никаков проблем може да се видат адресите на секој граѓанин, независно дали е премиер или министер за одбрана, рече директорот на Агенцијата за пошти Влатко Атанасоски. Тоа, како што нагласи, е кривично дело поради кое сите надлежни може да одат во затвор, но воедно претставува и причина за некој сериозен обвинител да го доведе во прашање легитимитетот на изборите. Агенцијата за пошти ги известила Народниот правобранител и комисијата за заштита на личните податоци, но Избирачкиот список, како што укажа директорот Атанасоски, е се уште достапен на веб-страницата на ДИК.
сите 5 | | | веќе видена

Топлата вода со лимон е дел од ајурведската пракса.Топлата вода го стимулира желудникот и работата на цревата, а лимонот го прочистува црниот дроб.И помага и на желудечната киселина при варење на храната.Лимонот е извор на витамин Ц кој превенира и лекува настинка. Лимонадата е природен диуретик, помага и овозможува полесно исфрлање на токсините од телото.Комбинацијата од лимон и топла вода помага за хидрација и зголемување на нивото на кислород во крвта, што овозможува поголема енергија.
сите 18 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ , 22 декември е ден посвете на две Ани.Првата е мајката на Богородица, а втората мајката на Пророкот Самуил. Денеска се одбележува Зачнувањето на Света Ана Праведните Јоаким и Ана беа бездетни цели педесет години од нивниот брачен живот. На старост им се јави архангелот Гавриил, секому посебно, и им рече дека молитвите им се услишени од Бога и дека ќе родат ќерка, Марија. Тогаш Св. Ана зачна од својот маж и по девет месеци роди ќерка благословена од Бога и од сите човечки колена, Пресветата Дева Марија Богородица (поопширно под 9 септември). Света Ана, мајката на Пророкот Самуил Жена на Елкан, од Арматем или Ариматеја (1 Сам. 1). Немаше деца бидејќи беше неплодна, заради што горко плачеше и тагуваше. Но милостивиот Бог се смилува на неа и ја разреши нејзината неплодност заради нејзините непрестајни воздишки и молитви. Ана го роди синот Самуил и Му го посвети на Бога уште од неговото детство. Тој беше голем водач на Израилскиот народ и Пророк, помаза два цара, Саул и Давид. А Св. Ана ...
| | веќе видена

Финалното шоу на Авалон Продукција за историски успешната концертна 2017 година во Македонија е вечерва во 20 часот во VIP Арена Борис Трајковски .Второ издание на АLL YOU NEED IS LOVE , новогодишен концерт на GIPSY KINGS. Актуелната формација на бендот, предводена од Paco & Mickael Baliardo доаѓаат во Скопје со Greatest hits сет, директно да влијаат на предновогодишната атмосфера во Скопје. Со заводливо мешање на традиционалниот фламенко стил со поп и латино ритам, GIPSY KINGS станаа планетарен феномен и кралеви на музичката сцена. Нашата публика ќе ужива во најголемите хитови како: „Volare“, „Bamboleo“, „Baila me“ и уште многу други хитови. Во текот на речиси три децениската кариера, GIPSY KINGS имаше неколку светски турнеи и продадоа над 25 милиони албуми. Еден од родоначалниците на денешниот стил на оваа група, Manitas de Plata, чие вистинско име е Ricardo Baliardo, припаѓа меѓу најголемите гитаристи на сите времиња. После шест номинации за Греми наградите, GIPSY KINGS во 2014 година конечно се закитија ...
сите 2 | | | веќе видена

Во Македонија во сабота претежно облачно време со повремени сончеви периоди, ветровито и потопло време со пораст на температурите, особено на утринските кои што ќе се движат од -7 до 3 степени, а максималните дневни од -2 до 8 степени. Умерено облачно време со повремени сончеви периоди и потопло време во Македонија се очекува во недела. Минималните температури од -7 до 3 степени, додека пак дневните од 2 до 11 степени.
сите 315 | | | веќе видена

Краткометражниот филм „Крајот на времето“, кубанско-американска копродукција во режија на Милчо Манчевски, освои две награди: за најдобар ненаративен филм на Берлинскиот фестивал на експериментален филм и награда на фестивалот „Алтернативи“ во Белград. Во своето образложение за наградата жирито во Берлин наведува дека „кристалниот минимализам и супериорната едноставност на филмот се навистина потресни”. Белградското жири, пак, во образложението истакнува дека „филмот има визуелен магнетизам, формално е заокружен и одлучен, со јасен став и очигледно занаетско мајсторство”. „Крајот на времето“ претходно освои награда „Елен“ на фестивалот на краток филм во Аспен, Колорадо, како и награда на чешкиот фестивал на документарен и експериментален филм во Јихлава.
сите 13 | | | веќе видена

Новата австриска Влада, составена од конзервативната Австриска народна партија (ОВП) и десничарската Партија на слободата на Австрија (ФПО), нема значително да го промени односот на Виена кон Балканот, смета професорот на Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер. - Не би очекувал никакви значителни промени. Во програмата на Владата, Балканот се споменува само во една реченица, во која се посочува дека се поддржува проширувањето на Европската унија во согласност на вистински напредок на одредени држави, вели Бибер за белградски „Блиц“. Тој смета дека постои мала е веројатноста дека ФПО, чиј кандидат е австриската министерка за надворешни работи Карин Кнајси, ќе може да влијае на политиката на Министерството за надворешни работи на Австрија. - Затоа што со прашањата за ЕУ дирекно ќе се занимава канцеларот Себастијан Курц и бидејќи постои јасна посветеност на проевропската политика, не би очекувал поддршка за Репубика Српска или противење за Косово. Меѓутоа, можеме да очекуваме некои чекори кои се помалку насочени ...
сите 26 | | | веќе видена

Домаќинствата кои се исклучени од централното греење во Скопје следната година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот, што во моментов го плаќаат, информираше Владата. Проблемот со кој се соочуваат граѓаните, Владата предвиде да го реши во рамките на новиот предлог Закон за енергетика, се наведува во владиното соопштение. Пред неколку дена, Уставниот суд реши секој потрошувач кој побарал да се исклучи од мрежата во колективна зграда од топлиниската мрежа, да има обврска да плаќа надомест за ангажирана моќност, односно паушал.
сите 30 | | | веќе видена

Вечерва во новоотворениот галериски простор на Центарот за култура во Кичево ќе се одржи „Новогодишен сатирикон“ на кој афоризми ќе читаат: Миле Ѓорѓијоски, Витомир Долински и Љупчо Сиљаноски, а истовремено ќе биде отворена изложба на бугарска карикатура. - Настанот го организираме за да внесеме малку ведрина кај граѓаните на Кичево пред највеселата ноќ - вели афористичарот Миле Ѓорѓијоски, автор на повеќе книги афоризми со кои се има претставено и надвор од нашата земја. Отворањето на изложбата е во 18 часот, половина час подоцна ќе започне и „Новогодишниот сатирикон“. Извор:НоваМакедонија.мк
сите 2 | | | веќе видена

Разрешениот претседател на каталонската регионална Влада Карлес Пуџдемон изјави денеска дека сака да оствари средба со шпанскиот премиер Маријано Рахој, каде било во Европа, освен во Шпанија. Пуџдемон го постави условот бидејќи во Шпанија за него е издаден налог за апсење. - Подготвен сум да се сретнам со Рахој во Брисел или на кое било друго место во Европската унија, освен во Шпанија поради очевидни причини, нагласи отповиканиот претседател на каталонската Влада. Тој по вчерашните вонредни регионални избори, каде приврзаниците за отцепувањето на Каталонија остварија победа, посочи дека сега е време за дијалог и политика, и оти доколку добие гаранција од Мадрид, ќе се врати во Шпанија. Подоцна денеска, по повод вчерашните избори, е најавено дека Рахој ќе има обраќање. Како што јави МИА, на вчерашните вонредни регионални избори во Каталонија трите каталонски партии кои се залагаат за независност на регионот заедно освоија 70 пратенички места во Парламентот, што брои 135 пратеници. Коалицијата на Пуџдемон, ...
сите 55 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, го одработи последниот тренинг со екипата, по што веќе нема никакви дилеми дека ќе биде во стартниот состав на Зинедин Зидан за претстојното „Ел Класико“. Мега-дуелот против Барселона ќе се одигра в сабота, со почеток во 13 часот, а Португалецот првпат тренираше со соиграчите, откако претходно беше поштеден поради силен удар во ногата што го доби во финалето на Светското клупско првенство. Но, сега е се в ред со Роналдо и тој е максимално подготвен за предизвикот против најголемиот ривал. Се очекува да го заземе местото во навалната линија на тимот заедно со Карим Бензема, додека Герет Бејл ќе остане на клупата за резервни фудбалери.
сите 159 | | | веќе видена

Вечер од 19 часот,во домот на културата „Кочо Рацин“ ќе се одржи поетската манифестација „Денови“ во чии рамки на поетесата Надица Лешникоска од Скопје ќе и биде врачена наградата „Бели мугри“. Домот на културата „Кочо Рацин“ ја доделува по деветти пат оваа награда за млад автор до 35-годишна возраст, Лешникоска ја доби за нејзината најнова збирка поезија „Кирија за срце“. Надица Лешникоска е магистер во областа на мировната дипломатија. Со поезија се занимава од рана возраст. Во 2005 година ја објавила првата збирка поезија „Копрена” за која ја доби наградата „Даница Ручигај” за најдобра дебитантска поетска книга. Објавува поезија во македонската и во балканската периодика, а застапена е и во „Мостови” – избор поезија од поетите – дебитанти, кандидати за наградата „Мостови на Струга” за 2006 година.
сите 17 | | | веќе видена

британскиот магазин „Хелоу“,избира жена што најмногу се истакнала и ја заинтригирала јавноста изминатава година. Оваа година титулата ѝ припадна на идната војвотка Меган Маркл. Од актерка во серијата „Сјутс“ таа сега е членка на најмоќната фамилија.Славата ја стекна како Рејчел во адвокатската серија, а јавноста ја освои кога ја објави свршувачката со принцот Хари. Меган е поим за новата генерација жени. Жени што можат сѐ. Таа е одличен пример и инспирација и ќе има важна улога во менувањето на кралското семејство и начинот на кој монархијата функционира - изјави Ендру Мортон, авторот на биографската книга за Дијана, кој моментално подготвува животна приказна за Меган.
сите 58 | | | веќе видена

Свети Димитриј е македонска православна црква во битолското село Дихово.Локално е позната како Горна Црква. Црквата претставува мала трикорабна градба со интересно обликувана камбанарија прилепена на западната фасада. Апсидалната конха од надворешната страна е карактеристична по високиот прозорец во средината и дванаесетте плитки ниши, поставени по шест лево и десно од него. На јужната фасада од црквата оставени се два посебни влезови од кои едниот комуницира со наосот а другиот, оној источниот, служи за дирекно влегување во олтарниот простор. Над влезот во наосот, во полукружна ниша, постои сликана претстава, со допојасјето на Свети Димитриј. Во подножјето на овој простор, насликан во поново време испишана е годината 1830. Според внатрешниот изглед на црквата, може да се заклучи дека и таа најверојатно настрадала во периодот на Првата светска војна. На ѕидовите од наосот и олтарниот простор не постојат траги од ѕидно сликарство. Иконостасот во храмот е составен од три реда на икони, кои потекнуваат од ...
сите 5 | | | веќе видена

Мислам дека притворањето на пратениците без претходно да им се одземе имунитетот е грешка. И мислам дека тоа не беше ни посакувано од највисоките власти во државата. И со сета почит кон судската власт, ми се чини дека тие треба да се водат во постапките со чувство на одговорност, зашто така се дава слика на Македонија надвор. Во Франција не можам ни да замислам такво нешто, ама такви настани мислам дека и таму би предизвикале најсилни реакции. Од друга страна, друго е прашањето дали е навистина корисно да се притворат и лица за кои можеби и покрај тоа што имаа период да побегнат од земјата, останаа во земјата, вели францускиот амбасадор Кристијан Тимоние во интервју за МКД.мк. Запрашан дали ова притворање не е баш корисно за земјата, Тимоние вели: -Не сакам да судам за начинот на кој функционира судскиот систем во Македонија затоа што тоа ќе нè однесе многу далеку, но самиот си се прашувам дали е политички интелигентно да се донесе таков вид одлука. И уште еднаш ќе кажам дека ќе треба лицата што се обвинети ...
сите 3 | | | веќе видена

next