Силен земјотрес во БиХ, почувствуван и во Хрватска


Силен земјотрес со епицентар во Босна и Херцеговина, 30 километри источно од Метковиќ во Хрватска, бил почувствуван утринава во 3 и 20 часот. Земјотресот бил со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјитресот бил на 54 километри северно од Дубровник. Според хрватските медиуми, потресот се почувствувал и на југот на Хрватска, на подрајчето на Макарска и Дубровник. Засега нема информации за материјална штета.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер го погоди Мексиканскиот залив, соопштено е од Геолошкиот топографски институт на САД. Во соопштението се наведува дека центарот на потресот бил 78 километри североисточно од Лорет и дека засега нема извештаи за материјална штета. Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри. Подрачјето погодено од земјотресот е популарно поради малите градчиња и рибарски села во кои доаѓаат туристи од САД.
| | веќе видена | слични

Оваа област е во сојузната мексиканска држава Јужна Долна Калифорнија. Епицентарот бил 10 километри под  површината на земјата, јави американскиот Геолошки топографски институт. За сега нема информации з аповредени и причинета материјална штета .
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтер денеска ја погоди областа Лорета. Оваа област е во сојузната мексиканска држава Јужна Долна Калифорнија. Епицентарот бил 10 километри под површината на земјата, јави американскиот Геолошки топографски институт.
| | веќе видена | слични

Силен земјотрес денеска го погоди Мексико. Потрес од 6.6 степени ја погоди областа Лорета во Мексико. Епицентарот на земјотресот бил на 10 км под површината на земјата. Минатата година во земјата имаше повеќе земјотреси.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес кој потекнува од охридското епицентрално подрачје бил регистриран синоќа во 21 часот и 22 минути, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. „Епицентарот на земјотресот беше на само неколку километри од Охрид во околината на селото Лескоец. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.1, а беше почувствуван од населението во Охрид и неговата непосредна околина со интензитет III степени според Европската макросеизмичка скала“, информираше Сеизмолошка опсерваторија. Извор:24 Вести
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 2.2 степени според Рихтер вчера во 21.22 часот беше регистриран во Охридскиот регион. Епицентарот на земјотресот бил 7 километри источно од селото Косел на длабочина од 1 километар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Охрид и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва на 16.1.2018 година во 21 часот и 22 минути регистрирше земјотрес кој потекнува од охридското епицентрално подрачје. Епицентарот на земјотресот беше на само неколку километри од Охрид во околината на селото Лескоец. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.1 а беше почувствуван од населението во Охрид и неговата непосредна околина со интензитет III степени според Европската макросеизмичка скала. Related
| | веќе видена | слични
4 копии

Потресот се случил синоќа во 21 часот и 22 минути, а бил со интензитет од 2,2 степени според Рихтер. Епицентарот на земјотресот бил на 12 километри северо-источно од Охрид, на длабочина од 1 километар. Овој потрес бил почувствуван од Албанија.
| | веќе видена | слични
7 копии

Земјотрес со јачина од 2,2 степени според Рихтеровата скала е почувствуван синоќа во Охрид. Земјотресот е регистриран во 21 часот и 22 минути. Епицентарот на земјотресот бил на 12 километри северо-источно од Охрид, на длабочина од 1 километар.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 138 | | | веќе видена

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ рече дека државата треба да испрати економски јасна порака за бората против епидемијата на коронавирус , дека секој ...
сите 222 | | | веќе видена

Во хотелот „Монтенегро“ кај Велес од синоќа престојуваат во карантин 42 македонски државјани кои престојувале во Малта, а кои вчера попладнето беа вратени во ...
сите 95 | | | веќе видена

Сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервјуто за МИА. - Земјите членки конечно се согласија за ...
сите 338 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Кочани поднесе предлози за изрекување казни од по 2 000 евра за 15 лица за непостапување според здравствените прописи за време на ...
сите 305 | | | веќе видена

На истата владина седница на која ќе се расправа за доброволно откажување од платата на Рената Дескоска од 70 илјади денари, на братучедот на Дескоска, Николче ...
сите 69 | | | веќе видена

Заев не обезбеди пари навреме, ќе плаќаме скапи камати, потребно е итно спроведување на антикризните мерки Факти кои го одбележаа денот: 1. Заев не обезбеди ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес во БиХ, почувствуван и во Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: